Omstreeks Pinksteren 1955 opening rolschaatsstadion in Haarlem Haarlem bereidt de Góed-Heilig Man een hartelijk welkom „En de bossen zingen hun lied" Niet alleen gevorderden, maar ook „krabbelaars zijn welkom Nieuw bestuur Kon. Wilhelmina- fonds in Heemstede Gulbransen-dramatiek in kwadraat op de tong kefytdüecff Woensdag 17 November een feest voor heel de stad Het Gort je lijdt een slopend bestaan Nieuw zusterhuis in Santpoort Eerste avond in seizoen van St. Willibrordus DE KOMST YAN SINT NICOLAAS KINDERBOERDERIJ WORDT GESLOTEN Geïnstalleerd door burgemeester „SI. GENES1US" IN STADSSCHOUWBURG WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 PAGINA 2 KFING WEST KA.B. Viering St. Willibrordusfeest Filmvoorstellingen voor de schooljeugd Nachtvergadering van „Sint Antonius" j^r ééT ""S MIXTURA Burgerlijke Stand JUBILEUMCONCERT MARINUS ADAM KRING NOORD K.A.B. Patroonsfeest BLOEMEN DA .4 L „Muzifair" voor Marine hospitaal Ongeveer 120.000 bezoekers brachten er een tijdje door JAN DE GOEDE IN HET ZILVER Vijf en twintig jaar bij „St. Genesius" UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS JUBILEUM K. BOSCH Verkoopster meldt zich bij politie Bestelauto in brand Brandje in Haarlem-Oost Het Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum K.R.O.-REVUE Barnabas von Geczy komt Ledenvergadering Pluimvee vereniging „De Eendracht" Diploma's uitgereikt aan R.K. E.H.B.O.-ers Filmavond „De Straalpijp" Zonder veel tegenspoed bij de voor bereidende werkzaamheden zal Haarlem omstreeks Pinksteren van het volgend jaar een rolschaatsstadion rijk zijn. Vo rige week konden wij berichten, dat de Haarlemse gemeenteraad accoord ging met het particuliere plan om op de ijs baan aan de Kleverlaan een rotschots- baan in te richten. Mede door de bouw van een café-restaurant zullen gemeen telijke belangen gekoppeld worden aan de particuliere. De initiatiefnemers hebben ons hun plannen nader toegelicht en zij hebben tevens uitvoerig van hun ervaringen verteld in Den Haag, waar zij reeds zeven jaar met succes een rolschaats- baan exploiteren. Het vorig jaar alleen al maakten 30.000 kinderen gebruik van de Haagse baan. Met de wetenschap, dat Haarlem een sportstad is bij uitstek, meenden deze heren, dat de Spaarnestad minstens een even groot succes zal oog sten. Zij zijn in die overtuiging beves tigd, doordat zij voor er zelfs sprake was van een baan in Haarlem vele brieven ontvingen van kinderen uit Haarlem met het verzoek om inlichtin gen. Boveftdien was het opvallend, dat vooral Haarlemse scholen een kijkje kwamen nemen op de baan in Den Haag. Volgens de plannen zal de Haarlemse baan groter worden dan de Haagse, na- ,,St. Willibrordus", de Bond voor de Textieldetailhandel, Kring Haarlem opende Dinsdag 26 October het Winter- programma 1954-'55 met een geslaagde „New style" bijeenkomst. Na een kort openingswoord van de voorzitter, besprak drs. H. J. Neefs, di recteur van het hoofdbureau, enkele ur gente zaken waarmede de textielbran che binnenkort te maken krijgt. Hij be handelde de 1 November-sluiting, de ge wijzigde omzetbelasting, de wet op ca deaustelsel en nog enkele andere kwes ties. Op de vragen volgde een duidelijk antwoord. Vervolgens kregen de aanwezigen een prachtige Amerikaanse kleurenfilm, 'n reportage die als titel zou kunnen voe ren „van plant tot kledingstuk", te zien. Het gehele fabricageproces, vanaf katoenvlok via spinnen, weven, verven, bedrukken en opmaak tot en met af gewerkte artikelen en kledingstukken passeerde de revue. Een meer humoristische „Walt Dis ney tekenfilm" gaf een duidelijk beeld van de bouw, de werking, de instand houding en de noodzaak van een gezond lichaam. Daarna draaide een bij uit stek cultureel filmpje, „Toscanini diri geert". Hierbij maakte men kennis met de suggestieve kracht welke er van deze dirigent uitgaat, wanneer hij zijn orkest leidt tot hoge prestaties. Tevens was men in staat te genieten van koor en orkest. In zijn slotwoord verzocht de voor zitter de aanwezigen, om 15 Nov. a.s vrij te houden ter viering van het „Pa troonfeest". De viering zal dit jaar in samenwerking met de afd. Amsterdam geschieden. Ter gelegenheid van het St. Willibror dusfeest organiseert deze kring Vrijdag avond half 8 in de zaal aan de Raam- singel 16 een gezellige bijeenkomst, wel ke wordt verzorgd door de Boerenkapel „De Hooibouwers" en het Cabaret-duo Meibrink. De diocesane voorzitter, de heer Joh. Kortink uit Den Haag, zal het woord voeren. Zondagmorgen 7 November wordt in de Kathedrale Basiliek Sint Bavo om half 8 een H. Mis opgedragen tot inten tie der leden en hun gezinnen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt wordt genuttigd in de zaal aan de Raamsingel 16, welk ontbijt wordt opgeluisterd door Jan Davids, accordeon-virtuoos. Toe gangskaarten verkrijgbaar bij het be stuur. De filmvoorstellingen voor de jeugd, georganiseerd door de Commissie voor de culturele vorming van de school jeugd in Haarlem e.o.. worden vandaag, Donderdag en Vrijdag niet gegeven in het Frans Halstheater, maar in Luxor en Minerva. Vannacht houdt de afdeling Haarlem van de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „Sint An tonius" een vergadering bij Brinkmann. Er zal een Haarlemse sectie worden óp- gericht van film-, bioscoop- en theater- personeel. Reeds vijftien gegadigden heben zich daartoe aangemeld. De ver gadering begint om kwart voor 12. Advertentie G. C. Willemse Chr. Slobbevan G. A. Demmink GEBOREN: J. Verkaik—van" der Aar, z; C. KeijSoomers, z; D. J. Nieuwdorpvan de Panne, z; J. de LangeHoutman, z; Leijdekkers, d; H. Kleef. d. ONDERTROUWD: en G. R. Veldhuisen GETROUWD: H. Ph. Tilanus en G. van Maasdam; D. Kossen en J. M. Stuurman; J. J. Paarlberg en E. C. Martens. OVERLEDEN: J. W. Verzeilberg, 68 jaar, Schotersingel; L. Duits, 69 jaar, Hof van Egmond; W. Weidema, 62 j., Korteweg; D. Smit, 60 jaar, Professor van der Waalsstraat; A. Fernhout, 46 jaar, Amsterdamsevaart; N. Groet, 74 jaar, Westerhoutpark; E. J. D. de Munck, 73 jaar. Kenaupark; A. H. Sou- vereinvan Egmond, 62 jaar, Nachte gaalstraat. OVERLEDEN: J. M. HillenSarie mijn, 80 jaar. Wagenweg; M. G. KloosBalk. 38 jaar, Molijnstraat; IJ. Ba.nda. 74 jaar, Zuiderstraat; K. Cor net. 76 jaar, Tbomsonlaan; J. Ken- beek, 60 jaar. Esdoornstraat; A. de Vries, 54 jaar, Gedempte Oude Gracht. melijk 44 bij 22 meter tegen 40 bij 20 meter. De baan wordt gemaakt met eterniet-platen, want de ervaring heeft geleerd, dat dit materiaal verreweg het beste is. Het ongevallenpercentage op de baan in Den Haag is namelijk niet in cijfers uit te drukken. Dit laatste dient ter geruststelling, evenals de ver zekering, dat ook het personeel op de Haarlemse baan in het bezit zal moeten zijn van een E.H.B.O.-diploma. Het rolschaatsstadion zal ieder jaar van 1 April tot 1 October geopend zijn, ook in de avonduren; daarna is het ge bruik van de baan incidenteel. Dat hangt af van het feit, of rolschaatsverenigin- De jeugd voelt zich veilig op de rolschaats. Zelfs peuters van twee jaar maken graag een baantje. Op de foto maakt u kennis met „klein maar dapper", een jeugdig rol- lertje, die parmantig op stap is naar de baan. gen. die zonder twijfel in Haarlem en omgeving als paddenstoelen uit de grond zullen opkomen, er nog gebruik van wil len maken. Met nadruk werd er nog op gewezen, dat de baan niet uitsluitend bestemd is voor gevorderden. Ook de zgn. krabbe laars zijn van harte welkom; voor deze groep juist is het rijden op straat bij zonder gevaarlijk. De exploitanten hebben destijds zelf de fabricage in handen genomen van speciale rolschaatsen met houten wiel tjes en een bijzondere vering. Het ge bruik daarvan leidt tot uitzonderlijke prestaties, zotls men trouwens bij ver schillende shows in Haarlem heeft kun nen zien. De schaatsen met ijze ren wieltjes kunnen op de baan even goed worden gebruikt, maar de exploitanten hebben er voor gezorgd, dat de betere schaatsen, die heel prij zig zijn, gehuurd kunnen worden. Kinderen tot veertien jaar betalen 40 ct. voor entrée en huur en 20 ct. al leen voor entrée. Oudere personen betalen 75 ct., de huur inbegrepen, en 40 ct. alleen voor entrée. Voor die prijs kan men twee en een half uur van de baan gebruik maken. 1 Het ligt verder in de bedoeling een vaste instructeur aan de baan te be noemen en de ope ning zal gepaard gaan met een fraaie show. Bü die gele genheid zal het sprookje „Doorn roosje" worden uit gevoerd. Haarlem kan er voorts op rekenen, dat er op de baan ook inter nationale wedstrij den zullen worden gespeeld. Ten aanzien van het gebouw kan nog worden medege deeld, dat dit vóór de „ijstijd" gereed zal zijn. Men kan dan tevens beschik ken over een zaal voor 250 personen en een kleinere ver gaderruimte. Op een Dinsdagavond gehouden be spreking van het comité van voorberei ding voor de intocht van Sint Nicolaas in Haarlem met de vertegenwoordigers van vrijwel alle straat-, buurt- en wijk- organisaties is in principe de samen stelling van de stoet van de Goed-Hei- lig man en de route welke deze zal volgen vastgesteld. Sint Nicolaas zal Woensdagmiddag 17 November half twee per stoomboot aan de Turfmarkt arriveren. Daar zal hij in een met vier schim mels bespannen calèche stijgen, welke voorafgegaan wordt door vier herauten te paard. Er zijn drie volgrijtuigen voor de twaalf Zwarte Pieten die de Bis schop op zijn blijde incomste zullen ver gezellen en voor het Comité van ont vangst. In de stoet zal voorts op een daartoe Wjj berichtten gisteren, dat ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum als dirigent, Marinus Adam een concert zal dirigeren van het N. Ph. Orkest. Wij waren aanvankelijk in de veron derstelling, dat organist George Robert solistische medewerking zou verlenen. Echter niet Robert maar Piet Halsema verleent zijn medewerking aan dit con cert, deelt men ons van de zijde van het N. Ph. O. mede. 0 In het K.A.J.-gebouw in de Linge- straat opende Dinsdagavond voorzitter A. Hendriks de eerste K.A.B.-avond van dit seizoen van de Kring-Noord. Hij wekte de leden op aan de St. Ni- colaas-actie deel te nemen, waarvoor speciaal een roep ging om schilders. Ook wekte hij hun interesse voor de jaarlijkse retraite. Van deze oude plan nen stapte spr. over op de nieuwe. De secretaris, wegens verblijf in het zieken huis afwezig, was op de gedachte ge komen; een reisclub in het leven te roepen, die tevens excursieclub kon zijn. De voorzitter zag in het laatste een heel aardig middel om de kennis wat uit te breiden op economisch en technisch terrein. Als voorbeelden noemde hij een excursie naar de tun nelbouw in Velsen en naar een of an dere fabriek. Tevens spoorde hij aan, om dan eens musea te gaan bezoeken. Inmiddels was de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan Chr. Vriesekoop, ter vergadering verschenen. In een woord van kennismaking belichtte hij enkele facetten van het Bisschoppelijk Mande ment en hij riep de K.A.B.-leden op, hun overtuiging in fabriek en werk plaats uit te dragen. Na de pauze bracht de declamator, de heer Stoutenburg, de aanwezigen een vrolijk programma, waaronder „De Kistprocessie" van Felix Timmermans, schetsjes van Carmiggelt en „De Heldin van Wognum" van Harry Prenen. De K.A.B. kring Noord zal op Zon dag 14 November het patroonsfeest vie ren met een H. Mis om half acht in de kapel van het St. Franciscushuis, Eemstraat hoek Lingestraat en een ge zamenlijk ontbijt in het K.A.J.-gebouw. De commandant van het marine-hos pitaal te Overveen, de kapitein ter zee arts E. W. Creyghton, zal vanavond om 7.30 uur de officiële opening verrichten van de heden- en morgenavond te hou den „muzifair" in het gebouw Domi te Overveen. De opbrengst is bestemd voor het Wellfarewerk onder de. patiënten, zowel burgers als militairen. Men heeft het plan door middel van de ontvangen gelden de discotheek uit te breiden. geschikt vervoermiddel de kapel van de Haarlemse politie meerijden. De te volgen route zal nog in samen werking met de verkeerspolitie op tijds duur en doeltreffendheid worden ge- toest en daarna gepubliceerd. Wel kan reeds worden gezegd, dat de belangrijkste winkelstraten van de stad en de twee grote bevolkingsagglo meraties Haarlem-Oost en Haarlem- Noord (Oud-Schoten) zullen worden aan gedaan. De officiële ontvangst heeft plaats op het Stadhuis door burgemeester Cre- mers, waarbij vertegenwoordigers van alle medewerkende straatverenigingen aanwezig zullen zijn. In verscheidene straten zullen aan St. Nicolaas atten ties worden bewezen of hulde gebracht. In Oud-Schoten en Haarlem-Oost be reidt men reeds ontvangsten voor met grote kinderscharen en muziek. Tegelijk met de route zullen wij pu bliceren waar en hoe laat de Sint op de hoofdpunten van de route wordt verwacht. Na afloop van de tocht gaan Sint Ni colaas en de Zwarte Pieten bezoeken brengen aan de patiëntjes in de Haar lemse ziekenhuizen. De intocht, welke geen enkele per soonlijke reclame bevat, wordt onder auspiciën van Haarlem? Bloei georga niseerd met geestdriftige medewerking van het overgrote deel van de straat verenigingen. REMBRANDT: „Een meisje om te stelen", 18 Jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Van de wal in de sloot", 14 J. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Jungleduivels", 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here to Eternity", volw. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. ROXY: Ma. tot en met Do.: „De vlam en de pijl", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: Wo. 8.15 uur: „Melba". Do. 8.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Woensdag 27 October Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert. Toegang vrij, 15 uur. Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „Een midzomemachtsdroom, 20 u. Concertgebouw: Lezing door Maurits Dekker (Haarl. Kunst Gemeenschap), 20.15 u. De Vleeshal: Verhalen door drie wereld reizigers, 20 uur. Donderdag 28 October Concertgebouw: Concert door Haarlems Postael Mannenkoor, 20 uur Frans Halsmuseum: Comité voor jonge kunstenaars, Ans Verbeek, piano en Willy Eisma, viool, 20 uur. De Vleeshal: Verhalen van de drie we reldreizigers dr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollerus en J. Strijbos. Gesprekleider H. Prenen, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy- KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 9—12.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Ma„ Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar: tuinzaal. Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Schilderijen en aquarellen, van Margaretha Verheus (tot en met 30 October). Geopend op werkdagen van 1018 uur. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot emd Nov.). De kinderboerderij in Haarlem-Noord zal 1 November voor het publiek wor den gesloten. Ondanks het minder mooie weer van het afgelopen seizoen, heeft de boerderij zich toch in een grote belangstelling mogen verheugen: het aantal bezoekers wordt geschat tussen de 110.000 en 120.000. Op som mige Zohdagen trok de boerderij bijna 5000 belangstellenden. Gedurende de winter zal er een rotonde voor mar motten worden bijgebouwd, terwijl enkele verbeteringen zullen worden aangebracht. Bij de heropening in het voorjaar van 1955 zal de jeugd en de ouderen weer een gastvrij onthaal wor den bereid. Het oude en historische Gortje leidt in deze dagen een slopend bestaan. Lang duurt het niet meer, of het geeft de laatste snik. Sedert enkele weken gaan slopershanden met groot geweld te keer en thans is er van ae R.K. Jongens ULO aan de Ged. Oudegracht niet veel meer over dan een barre ruïne. Veel gewben zal er echter niet zijn, want uit het puin zal binnen niet al te lange tijd een gloednieuwe school verrijzen, die wel de sfeer van, maar niet de herinnering aan het Gortje zal doen verdwijnen. Dinsdagavond had in het raadhuis de installatie plaats van het vernieuwde bestuur der afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelminafonds. De burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, opende als erevoorzitter de bijeenkomst, die goed was bezocht, en heette in het bijzonder de heer A. v. d. Velde, directeur van het fonds, hartelijk welkom. Hij sprak het ver trouwen uit dat door de medewerking van het hoofdbestuur de afdeling Heem stede weer tot nieuwe bloei zou gera ken en zegde de vroegere bestuursleden dank voor alles, wat zij voor de afdeling hebben gedaan. Na de werking van het fonds te heb ben besproken, trok de spreker een parallel met de t.b.c.-bestrijding en stelde vast, dat, waar deze een begrip voor ons volk is geworden, dit niet het geval is met de kankerbestrijding, al hoewel deze even. hard nodig is. Om dit alles te kunnen financieren is veel geld nodig. Daarom verheugde spreker er zich over van de vroegere voorzitter van het Adoptie-comité Puttershoek, de De korporaal schrijver E. C. Pott- kamp uit Haarlem (Kleverlaan 176) op het dek van Hr. Ms. Onvermoeid een van de oceaan- mijnenvegers, die onlangs door de Amerikaanse ma rine dan de Neder landse zeestrijd- krachten werd overgedragen in het kader van het Programma voor Wederzijdse Mili taire Bijstand (M. D. A. P.). Het an dere nieuwe schip is de „Onbevreesd". De schepen zijn de derde en vierde mijnenveger van de 'z.g. „0"-serie. De schepen heb ben een lengte van 50.29, een grootste breedte van 10.67 en een gemiddelde diepgang van 2.8 m. Hun standaard waterverplaatsing bedraagt 750 ton, hun machinever mogen 1600 pk. De max.-snelheid is 15.5 mijl per uur. De bemanning be staat per schip uit 85 koppen. Het zou mij niet verbazen, dat Rosita Peters ook zelf zou gaan denken, dat zij een geweldig toneelspel heeft ge schreven, als zij de voorstelling had ge zien, die „St. Genesius" gisteravond in de stadsschouwburg van haar stuk „En de bossen zingen hun lied.heeft ge geven. De Genesianen hebben werkelijk met knap talent en veel verve een on vervalste toneeldraak voor het voetlicht gebracht, zo zelfs, dat het publiek tranen in de ogen kreeg. Rosita is ongetwijfeld onder de indruk gekomen van de Gulbransen-dramatiek en zij heeft zich beijverd om de sfeer van de bossen, die eeuwig hun lied zingen, pasklaar te maken voor onze toneellievende amateurs, compleet met „de weg tot elkander". Maar echt, zij kan niet in de schaduw staan van zelfs Gulbransen, want niet alleen heeft zij alle registers van de tragiek opengetrok ken, zij heeft er en passant nog een paar registers bijgemaakt. En voor het oog van de toeschouwer ontrolt zich een drama, waarin zoveel zielestrijd, zoveel leed en zoveel menselijke ellende ten toon worden gespreid, dat je bij jezelf denkt; hoe houdt die man het uit? Want het is toch wat, als een houtves ter jarenlang verborgen moet houden voor zijn patroon, dat hij een oplichter is; als hij deswege gechanteerd wordt door een stroper; als zijn dochter er met een fielt (de zoon van zijn patroon) er vandoor gaat; als zijn jongste zoon hem verraadt; als een huisvriend die fielt neerschiet; als later blijkt, dat niet de huisvriend, maar zijn dochter dat ge daan heeft; alsenfin, het is genoeg zo. Nee, het zit helemaal mis in de zin gende bossen, of het zou moeten zijn, dat er alleen maar treurwilgen staan. De tijd is toch voorbij, dat zelfs op het toneel gesprekken werden gevoerd in de trant van: „Broederzie in de ogen van uw vaderhij is een wrak. Ik kan me van enkele jaren geleden herinneren, dat een toneelensemble een soortgelijk drama opvoerde en dat de toeschouwers de tranen over de wangen het publiek. liepen, maar dan van het lachen. Dat was gisteravond geenszins het geval, de vrienden van „St. Genesius" volgden het spel met de grootste aandacht en spanning. En dat bpwijst, dat dit nijvere gezelschap uitstekende krachten heeft in amateurs als Gé van Hessel, Piet Kooiman, Harry van Stigt, Elly Koning en vooral in Corry BoonmanSmits, die uitstekend partij gaf. Daar waren verder nog Jules van der Veldt, Jan Sassen, Ton Elferink, Toos Bakker, Chris Herbers, Jan de Goede en als gast Fer van Zijp, die zoals dat van hem be kend is zijn mannetje weet te staan. Al die mensen hebben de tragiek zelfs meer dan het volle pond gegeven, zij hebben dat bekwaam gedaan onder de vaardige regie van John Kraay. Maar die moeite en al die zorg zouden aan een reëler en menselijker stuk beter besteed geweest zijn. De Genesianen moeten met spoed Rosita in de zingende bossen achterlaten en de vertrouwde weg van weleer weer gaan bewandelen. W. H. De voorstelling van „En de bossen zingen hun lied", gebracht door de R.K. Toneelvereniging „St. Genesius", kreeg gisteravond in de Stadsschouw burg een bloemlustig slot. Jan de Goe de herdacht namelijk het feit, dat hij vijf en twintig jaar geleden als lid van dit ensemble werd ingeschreven. Op de planken is hij de laatste jaren niet meer verschenen, maar gister avond zag het publiek hem toch even verschijnij in koddebeiercreatie. De voorzitter, Gé van Kessel, sprak hartelijke woorden van gelukwens en memoreerde, dat Jan de Goede bijna twee en twintig jaar penningmeester van „St. Genesius" is. De jubilaris werd vriendelijk in de bloemetjes gezet Advertentie £en PERMANENT WAVE Is een kwestie van vertrouwen enzéér goed model- knippen. i Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos, bedorven haar volgens Amerikaans systeem. PERMANENT DOUCE ENGÈNE Medisch gediplomeerd haarkundige Haarverfspecialist - Gediplomeerd personeel Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 Op het nog braakliggende terrein aan de Dinkgrevelaan te Santpoort, tegen over het St. Patrick-jeugdhuis, zal bin nen afzienbare tijd een Zusterhuis ge bouwd worden, waarin zich zullen ves tigen Zusters van het Arme Kind Je zus, dezelfde congregatie, die in IJmui- den-Oost de zorg voor het onderwijs heeft. Het op te richten gebouw zal voltrokken worden in paviljoenstijl. Het krijgt tot doel de verzorging van neurotisch gestoorde kinderen en lich te psychopaten. Voor de oorlog bewoonde de congre gatie in Velsen-Noord huize Meerzicht, waar vele weeskinderen gehuisvest wa ren. De rigoreuze hand van de bezet ter, die hele woonwijken in korte tijd met de grondt gelijk liet maken, liet ook Meerzicht niet ongemoeid. De be woners evacueerden, het gebouw ging tegen de grond. En na de bevrijding, toen de wederopbouw van Velsen-Noord ter hand genomen werd en het vast stond, dat Meerzicht niet terug zou ko men, kreeg de grond, met de voort schrijdende industrie, een andere be stemming. De Zusters van het Arme Kind Je- 2his, die nog niet zo lang geleden we gens inkrimping van het aantal kloos ters, IJmuiden-West moesten verlaten, houden toch de blik op de IJmond ge richt. Zij komen nu terug in Santpoort, waar haar een andere taak wacht. De datum, waarop met de bouw begonnen kan worden, is nog niet vastgesteld. Wel betekent de komst van de Zusters, dat de R.K.Speeltuinvereniging „Sant poort" naar een ander terrein zal moe ten uitzien. De architect, die met de en kreeg een welverdiende ovatie van uitvoering van de plannen belast is, is ingenieur A. Swinkels te Maastricht. heer de Lange, de toestemming te heb ben ontvangen, hem als voorzitter van de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelminafonds te mogen voorstellen. Hij meende er goed aan te doen er op te wijzen, dat het accent van de te voeren acties naar zijn mening niet zozeer in het spectaculaire vlak liggen, als wel in het rustige en gestadige werken voor het ene doel: uitbreiding van het leden-aantal. De heer de Lange dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zeide er naar te streven dit niet te beschamen. Het zal hem een genoegen zijn met de overige leden van bestuur en afdeling samen te werken voor het grote doel, zoveel mogelijk gelden in te zamelen teneinde de ziekte grondig te bestrijden. De heer A. v. d. Velde, lid van het hoofdbestuur en directeur van de or ganisatie, gaf vervolgens een uiteenzet ting over de te volgen werkwijze en meende dat inderdaad het accent moet liggen in de te voeren propaganda. In totaal telt het fonds over het gehele land 55000 leden, in Heemstede 500 en deze getallen moeten omhoog. Daar naast beval spreker de 1-cents-actie aan, die daaruit bestaat dót de werknemers in grote en kleine bedrijven 1 cent per week afstaan voor de kankerbestrijding. Daarna deelde de burgemeester mede, dat bij de liquidatie van het Adoptie comité Puttershoek aan hem 'n bedrag van 975 ter hand was gesteld met het verzoek dit voor een doel te bestemmen. Hij meende dat aan dit verzoek het best kon worden voldaan door het als grondslag voor de herboren afdeling Heemstede van het Koningin Wilhel minafonds te schenken, teneinde de noodzakelijke onkosten te bestrijden. Vervolgens werd de bijeenkomst ge transformeerd in een gezellige verga dering, waarop- de plannen "vóör de tóe- komst warden besproken. De voorzitter deelde mede, dat zeer spoedig een nieuwe film over de kan kerbestrijding gaat draaien en dat hij er in geslaagd is voor Heemstede de première te bemachtigen. Op 16 No vember zal de film voor het eerst in het openbaar worden gedraaid in het Minerva-theater alhier. De film is ge titeld „Er is een tijd van komen" en vervaardigd door Multi-film te Haar lem. Het bestuur heeft echter ge meend, de avond niet al te somber te maken en zich daarom verzekerd van de medewerking van de pianist Pierre Palla en de actrice Hetty Blok. Op 22 November zal deze voorstelling nog eens worden herhaald. Onder zeer grote belangstelling her dacht de heer K. Bosch te Heemstede het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van de N.V. Het Nederlandse Veem te Amsterdam. Nadat de jubilaris per auto van zijn woning in de Javalaan was afgehaald, werd hij op het kan toor te Amsterdam ontvangen door de directie en het voltallig personeel. De heer P. H. Vonk sprak de heer Bosch namens de directie toe en prees hem om zijn grote werklust. Een televi sie-toestel was het directioneel ge schenk. Namens het personeel ontving de jubilaris uit handen van de heer K. Jonkman een draagbaar radiotoestel en een album, waarin zijn levensloop in ge schrift en beeld is gebracht. Des middagswas er een receptie, waarop vrienden en bekenden de heer Bosch kwamen complimenteren, onder wie, namens R.C.H., de heer S. Haze- voet. Gisteravond meldde zich bij de po litie mej. A.P.K.S., verkoopster in een zaak in huishoudelijke artikelen, met de verklaring, dat zij van haar werk gever één gulden had gestolen. Toe vallig had deze werkgever een uurtje tevoren bij de politie aangifte gedaan van diefstal van ongeveer 30 gulden. Deze diefstal zou de vrouw volgens de werkgever al eerder tegenover hem bekend hebben. Thans ontkende de juffrouw echter iets daarvan af te weten. Zij volhardde bij haar verkla ring slechts één gulden te hebben ont vreemd. De verkoopster is voor een nader onderzoek ingesloten. Op de Leidsevaart tegenóver het Krelagehuis vloog gistermiddag om streeks 11 uur een bestelauto in brand. De tank van de wagen was aan de pomp van de Krelagegarage juist met benzine gevuld. Toen de chauffeur startte teneinde de wagen de garage in te rijden vloog plotseling de motor in brand. Men vermoedt, dat tijdens het vullen enkele druppels benzine m de motor terecht zijn gekomen en door een vonk van de accu vlam hebben ge vat. De chauffeur kon zich bijtijds in veiligheid stellen. De brandweer blus te het vuur met drie stralen water en enkele koolzuurapparaten. Op de benedenverdieping van een huis in Hof van Egmond te Haarlem- Oost heeft gisternacht een klein brandje gewoed, dat pas de volgende morgen werd ontdekt. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd en maakte aar het vuur spoedig een eind. Een theeméubel, een stofzuiger, enkele knotten wol en wat klein gerei gin gen verloren. De bewoner was tegen brandschade verzekerd. In deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verant woordelijkheid van de redactie. Ano niem ingezonden brieven worden niet geplaatst. Bij de in de raad der gemeente Bloe- mendaal gemaakte opmerkingen betref fende het onderwijs aan het Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum is uit het oog verloren, dat deze school vier af delingen omvat, aan twee waarvan, globaal ongeveer de helft van de leer lingen omvattend, n.l. het Gymnasi um en de M.S.v.M., de uitslag van de eindexamens regelmatig bevredigend of goed is geweest. Aan het Gymna sium werd in 1953 1 van de 13, in 1954 geen van de 8 afgewezen, aan de M.S.v.M. resp. 3 van de 18 en 3 van de 26. De uitslag van de H.B.S. A is ge durende een reeks van jaren goed ge weest, in 1952 was het resultaat slecht, daarna is geleidelijk verbetering inge treden in 1953 4 van de 10, in 1954 5 van de 13 afgewezen) doch het re sultaat is nog niet geheel bevredigend. De uitslag van de H.B.S. B. exa mens is in de beide laatste jaren on bevredigend geweest, er werden resp. 12 en 16 candidaten afgewezen op 21 en 31 deelnemers. Deze afdeling heeft te lijden gehad door wisselingen in het lerarencorps, o.a. tengevolge van de langdurige ziekte van twee docenten in de hoofdvakken. In de vorige cur sus zijn reeds maatregelen genomen om hierin verbetering te brengen, maar aangezien de eindexamenvoorbereiding niet tot het laatste jaar beperkt is, waren de resultaten in 1954 nog niet merkbaar. Over een en ander is uiter aard meermalen overleg gepleegd met de bevoegde autoriteiten. Ten aanzien van het toelatingsexa men kan worden opgemerkt, dat deze school een 6-jarige cursus voor de H.B.S. kent en bovendien een M.S.v.M. afdeling omvat, terwijl de aard van het gevolgde systeem met zich brengt, dat de eerste jaren het karakter van de determineerklassen dragen. Hieruit vloeit voort dat de beslissin gen over de toelating soepeler kan uit vallen. Toch dient te worden opgemerkt dat van de 142 leerlingen die in de perio de 1945-1948 voor het eerst tot .het Ne derlandse V.H.M.O. werden toegelaten op deze school, thans reeds 66 (46 pet) het einddiploma behaalden, terwijl van de 33 die in deze periode overgingen naar een andere instelling voor V.H.M.O. er zeker no glO het einddi ploma verwierven. Ruim de helft van de toegelatenen bleek dus in staat het einddiploma te behalen. Ook bij een regelmatig aan de aan- va.ng van het schooljaar afgenomen Wiskunde-test, onder auspiciën van het Paedagogisch Instituut van de Rijksuni- het peil van de nieuw toegelaten leer lingen overeenkomt met dat van ande re scholen met soortgelijke samenstel ling. Dr. W. J. Jong, rector. Vrijdag 29 Oct. a.s. komt de' K.R.O.- revue „Daar zijn we weer" naar Heem stede. Aan deze revue werken mee Ber ry Kievits, Gerald Walden, Harry Boda de muzikale virtuozen van het K.R.O - theaterorkest o.l.v. Johny Ombach, de Sopraan Christine Spierenburg, de bari ton Henk Dorel, het -Hongaarse danspaar Frances en Capy en Harry Woodson en Fred Johnson. Het beroemde orkest van Barnabas von Geczy zal op 2 November aan het Minerva-theater een bezoek bren gen en laten horen hoe de Hongaren dansmuziek spelen. Het orkest bestaat uit 12 man en het uitgebreide program ma dat een groot aantal nummers om vat, vermeldt o.m. de Hongaarse Rhapsodie van Liszt en de ouverture „1001 Nacht" van Strauss. Er zullen op deze tournee slechts 4 plaatsen worden bezocht, Heemstede is de derde. Voor de ledenvergadering van de Pluimveeveireniging „De Eendracht", welke Maandagavond in het R.K. Ver enigingsgebouw werd gehouden, be stond een zeer behoorlijke belangstel ling en de oorzaak daarvan lag wel in de mededelingen over de tentoonstel ling, welke spoedig gehouden zal wor den. Op voorstel van het bestuur werd besloten, op 13 November a.s. een kien- avond te houden, waarmede vermoede lijk een lange rij van soortgelijke avon den geopend wordt. Voorts werd door de voorzitter, de heer R. Donkelaar, medegedeeld, dat de Raad van Beheer toestemming heeft gegeven tot het hou den van de tentoonstelling op 11 en 12 December a.s., waarvan de officiële opening zal geschieden op 10 Decem ber. Na behandeling van de korte agen da en het besluit tot de aankoop van 100 nieuwe kooien, bespraken de heren R. Donkelaar, H. M. Smorenburg en de 82-jarige pnaar nog zeer vitale D. F. Volkers een aantal ingezonden hoenders en konijnen, waaronder zeer mooie soorten die aller belangstelling hadden. Onder zeer grote belangstelling had Woensdagavond in de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw de fees telijke uitreiking van de diploma's plaats, behaald door de leden en jeugd leden van de afdeling Heemstede R.K. E.H.B.O. „De barmhartige Samari taan." De voorzitter, de heer N. Out, wees in zijn openingswoord nog eens op de volstrekte noodzakelijkheid dat veel meer personen zich moeten geven aan het werk van de E.H.B.O., omdat het aantal ongevallen, zowel langs de weg als in fabrieken en woningen steeds toeneemt. Het moet zo worden dat overal, wanneer zich een ongeval voor doet, onmiddellijk hulp kan worden ge boden, want snelle hulp is dubbele hulp! Na de uitreiking van de diploma's zorgde de R.K. Toneelgroep „H.A.T." voor een uitstekende stemming door de opvoering van een aantal leuke schetsen die het wél deden bij het pu bliek. Een loterij met aardige prijsjes die door de Heemsteédse winkeliers waren geschonken, was het aardige slot van een succesvolle avond die stel lig wel zal leiden tot een flinke uit breiding van het ledenaantal van „De barmhartige Samaritaan." De Heemsteedse Brandweervereni ging „De Straalpijp" houdt op Donder dag 28 October, des avonds te 8 uur in „Het Wapen van Heemstede" een filmavond waarop het woord gevoerd zal worden door de heer S. J. Buré, waarnemend brandweercommandant te Hoofddorp. Op deze avond zal o.m. ook de zelfbescherming in de bedrij ven uitvoerig worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2