Eerste Kamer zal statuut met de West aanvaarden Ongeluk met „Paulus Potter voor Raad v. d. Luchtvaart Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Ex-cipier maakt zeereis in een baby-badkuip Roosevelt wilde Engelsen niet in Ned. Oost-Indië Het bewijs Stichting 1940—1945 collecteert voor de laatste maal Tweede Kamer accoord met vestiging Amer. squadron Belastingverlagingen moeten 1 Januari 1955 ingaan Getemperde vreugde over resultaat van jarenlang onderhandelen V.S. geven 8.000.000 Kerstpakketten Gezagvoerder treft geen schuld Telefoonridder in arrest AU.Lkl Mac Arthur had eilandenrijk moeten bezetten Hermann Field wil eerst genezen Talloze acties om 4 a 5 millioen bijeen te krijgen Gortzak: Begin van algehele bezetting Wilde zwijnen in Apeldoorns park Critiek op loonronde Vandaag ben ik uw cliënt geworden WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 PAGINA 3 Neem 'n AKKERTJE Goudreinetten kunnen weer naar België In December Plechtige afkondiging H. Vader keert Zondag a.s. naar Rome terug Arbeider onder transport band gedood Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-1 0 per persoon. Een tien voor gezondheid: DaviïaMON-10 Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - OSS - 1 eldzaam zac irrWin Blijft voorlopig in Pools sanatorium Auto tegen boom Eén dode, één zwaar gewonde Absolute nulpunt tot 0.002 graad 473.000 voor de vluchtelingen U vliegt nu door de was heen Twentse Kamer v. Koophandel (Van onze parlementaire redacteur) Het statuut voor het nieuwe Koninkrijk, dat in December door de Konin gin in een plechtige bijeenkomst met vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen zal worden afgekondigd, is vandaag voor het laatst het onderwerp van een discussie in ons parlement. In de Eerste Kamer, waar het ongetwijfeld zal worden aanvaard, klonk Dinsdag al iets van de feest vreugde door vanwege het resultaat van jarenlang geduldig en vaak moei zaam onderhandelen. Allerlei weerstanden van staatsrechtelijke en zuiver psychologische aard moesten worden overwonnen voordat met de vertegen woordigers van de beide Rijksdelen in de West deze zomer de aanvaarding Van het ontwerpstatuut in een plechtige bijeenkomst zijn beslag kon krijgen. Zelfs bij die bijeenkomst klonken nog dissidente klanken, waaraan de com munist Geugjes niet kon nalaten te herinneren. Maar dit evenmin als de tot het laatst toe gereserveerde en critische houding van de Eerste Kamer ten aanzien van vele details konden niet verhinderen dat in bijna alle beschou wingen vreugde doorklonk vanwege het tot stand komen van nieuwe banden met de beide overzeese Rijksdelen in de West. Banden die een eeuwenoude traditie hebben en waarvan het alleen maar te betreuren is, zoals de heer De Dreu (P.v.d.A.) opmerkte, dat ze niet al veel eerder waren vernieuwd en dat zij de Nederlandse Grondwet daarbij steeds als een lastige hinderpaal ontmoetten. Ook voor de West heeft het woord van Koningin Wilhelmina in de donkere dagen van de laatste oorlog gesproken zijn diepe betekenis gehad. Nog vóór het einde van het jaar zal straks een ander woord tot de West worden gesproken door Koningin Juliana. Verwacht wordt dat daarbij ook het plan van het Koninklijk bezoek aan de Overzeese Rijksdelen zal worden uiteengezet. Advertentie President Eisenhower heeft een pro gramma goedgekeurd 0111 ter gelegen heid van het komende Kerstfeest acht millioen levensmiddelenpakketten, ter waarde van dertig millioen dollar, aan behoeftige families in de gehele wereld te zenden. De pakketten zullen worden samengesteld uit de voorraad overtol lige producten van het Amerikaanse ministerie van landbouw. Verleden jaar had een overeenkom stige actie plaats die, volgens een me dedeling van het Witte Huis, een zoda nig succes opleverde, dat besloten werd dit jaar op groter schaal een herhaling te geven. De president hechtte ook zijn goed- keuring aan het beschikbaar stellen van 200.000 dollar voor de aankoop van ge- heesmiddelen voor de overstromings slachtoffers in Duitsland, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije Oostenrijk en Honga- tjje. (Reuter) Met ingang van 27 October heeft Bel gië de invoer van appels van het ras Goudreinette uit Nederland weer toe gestaan. De veilingen mogen weer uit- voermachtigingen voor dit ras afgeven. De export van appels en peren naar België werd op 14 October j.l. stopge zet. Er werd toen een uitzondering ge maakt voor de rassen Cox Orange Pippin bij de appels en Conference bij de peren. Intussen heeft de Eerste Kamer Dins dag haar vreugde nog wat getemperd. Zij moest uiteraard critisch zijn en zij had in het statuut nog het een en ander ontdekt, waarover minister Kernkamp vandaag opheldering zal moeten geven. Verwacht wordt dat de VVD-fractie zelfs in haar geheel zal tegenstemmen. Met de communisten mee komt dan ech ter de stemverhouding toch nog gunsti ger uit dan in de Tweede Kamer, waar deze zomer met 19 tegen 75 de twee derden meerderheid van het aantal uit gebrachte stemmen nog ruimschoots werd gehaald. Het was te danken aan de omstandig heid dat mr. E. Sassen van de KVP- fractie ziek was, dat de katholieke fractie, geen dissidenten opleverde van bet standpunt dat mr. Kropman verde digde, die het statuut met zijn onver mijdelijke gebreken aanvaardde. De af wezige mr. Sassen was het namelijk eens met de zienswijze die prof. Oud in de Tweede Kamer had voorgestaan: de wijziging van het statuut is zo verge makkelijkt, dat de Grondwet in gevaar komt. Prof. Oud had daarbij betoogd dat het mogelijk zou zijn om door mid del van een wijziging van het statuur, waarvoor geen meerderheid van twee derden van de stemmen meer nodig is, van het Koninkrijk zelfs een republiek te maken. Zijn partijgenoot in de Eerste Kamer, prof. Molenaar, had nog andere consequenties gevonden: de onaantast baarheid van het Koningschap en de erfopvolging komen door dit statuut in gevaar. Hij vond dat het veelomstreden artikel 55 van het statuut hiertegen geen waarborgen biedt. Het had uitdrukkelijk moeten bepalen dat de procedure van veranderingen, die daarin wordt vastge legd, geen betrekking heeft op hoofd stuk 2 van de Grondwet, dat de bezet ting van de Kroon en de erfopvolging regelt. Verder was hij het niet eens met wat minister Kernkamp in de Tweede Kamer had opgemerkt aangaande de be tekenis van hoofdstuk 14 van de Grondwet, dat volgens de minister geen andere reden van bestaan heeft dan de nieuwe rechtsorde voor te bereiden. De ze rechtsorde is er nu, zodat de waaide van het hoofdstuk vervalt. Prof. Mole naar had juist in dat hoofdstuk consti tutionele bezwaren ontdekt die ook bij de behandeling aan de overzijde van (Van onze Haagse redactie) „Van enige overtreding, noch van roe keloosheid. of iets dergelijks is iets geble ken. De gezagvoerder heeft naar beste toeten gehandeld. De mogelijkheid be staat, dat hij door een of andere omstan digheid is misleid en daardoor een fout heeft gemaakt, maar hieraan kan hij zelf niets doen. Ik heb geen enkele reden, een straf tegen de gezagvoerder te vor deren." Aldus de heer F. Valkenhage Waarnemend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst in zijn vordering tegen de Engelse KLM-gezagvoerder F. H. Hawkings, die als betrokkene bij het ongeval met de PH-TEl („Paulus Pot ter") op 23 Mei van het vorig jaar, Dins dagmiddag voor de Raad voor de Lucht vaart werd gehoord. Op deze 23ste Mei, een stralende Pweede Pinksterdag, steeg de Convair 'Paulus Potter" omstreeks half vier des middags op voor een vlucht naar Parijs. Enkele seconden na de start zakte het toestel echter door, de piloot maakte een geslaagde buiklanding, maar kon niet meer verhinderen, dat zijn machine met ontzaglijk geweld over de Schipholweg heen sloeQ en eerst in het weiland naast deze weg tot stilstand kwam. Veel pu bliek stond op de weg naar het stijgen en landen van de vliegtuigen te kijken, toen "et ongeluk geschiedde. In panische jmgst trachtte men nog een veilig heen- ~°rnen te vinden, maar voor enkelen e het te laat: een 16-jarig meisje en (-.o 4 jaar Qud -jongetje werden door de van j e vermorzeld. Ook de passagiers kwam "paulus Potter" en de bemanning taal n er niet zonder meer af. In to- den ^eroorzaakte het ongeval 19 gewon- Een ronder eniëe zeer ernstige, de nLZeer uitgebreid onderzoek naar eestnia aak van het ongeval werd in- onk- ooi hloe intensief hiernaar echter len van°5ht werd, de reden van het fa- ■wm-rloo Convair is niet duidelijk ge- van ®Venmin tijdens de behandeling 1 °ngeluk voor de Raad voor de ^an welingelichte zijde verneemt het 3i' rw'udat Z H- de Paus op Zondag Ziin geen algemene audiëntie in ^un zomerverhliif +o dat Z.H. de Paus op Zondag een algemene audiëntie in Zal zo.merverblijf te Castel Gandolfo in dp0^ üen' Vader zal zich n.l. heeP,,I°°P van ,de namiddag naar Rome heclpn "if °°g °P de plechtig- hng va u eisende dag, t.w. de slui- hini a Mana-congres en de kro- „Sal,,! c de beeltenis van O.L. Vrouw dan tP, Popuh Romani". Dit betekent Van hL iSs ,het, emde van het verblijf daar n HV,Vader op Castel Gandolfo, neemt éi v aus wedcrom ziJn intrek ni m het Apostolisch Paleis. Luchtvaart slaagde men erin, een oor zaak te vinden. Alles was volkomen normaal gegaan en niemand had iets bijzonders gemerkt. Enkele seconden na de start echter begon het toestel te zak ken. Gezagvoerder Hawkins trachtte nog te stijgen, maar de reactie van het vliegtuig bleef uit. Hierop zette de pi loot zijn machine, welke reeds een snel heid van ruim 150 mijl had, met de buik op de grond. Het vliegtuig kon echter niet tijdig meer tot stilstand komen. Alle getuigen en getuigen deskundi gen konden geen enkele oorzaak noe men voor het falen van de Convair. „Er was niets abnormaals" werd in alle toonaarden verzekerd. Ir. N. Schipper, hoofd-ingenieur bij de Rijksluchtvaartdienst was, wat de oor zaak van het ongeval betreft, een andere mening toegedaan dan de overige des kundigen. Hij was van mening, dat het reduceren van het motorvermogen en het te vlug opvoeren van de snelheid de oorzaak is geweest. Uitspraak 7 December. Men heeft vannacht in Parijs een 57- jarige chauffeur gearresteerd op be schuldiging van „misbruik van de vrij heid om te telephoneren". Een Parijse advocaat, die anoniem wil blijven, had namelijk enige tijd geleden de politie in de arm genomen, omdat hjj al maan denlang elke nacht tussen 12 en 2 uur verschillende male» opgebeld werd. Hij was er compleet wanhopig van gewor den, maar kon de politie niet zeggen wie de dader was, daar deze nooit ook maar een enkel woord zei. De politie vroeg hem daarop een lijst op te stellen van mensen, die mogelijk een grief tegen hem konden koesteren. Op deze lijst kwam ook de chauffeur, Constantin Christophoros, voor. Algauw kwam men er achter, dat de chauffeur tussen 12 en 2 uur 's nachts herhaalde lijk opbelde in publieke telefooncellen. Vannacht sloeg de politie toe. De advo caat kan nu weer rustig slapen. (U.P.). In Goes is de 64-jarige arbeider Deur- loo uit Kloetinge door een vallende transportband geraakt. De transportband moest in een auto geladen worden, het geen geschiedde met behulp van plan ken. Toen het gevaarte nog anderhalve meter van de grond af was, kantelde het plotseling naar links en kwam terecht op de man. Deze werd naar een zieken huis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. het Binnenhof door Prof. Oud waren aangetoond. Mr. Kropman (KVP) betoogde dat mr. Molenaar te veel de letterlijke tekst onder de loupe neemt en de bedoeling van de grondwetgever uit het oog ver liest. Hij gaf toe dat de teksten in de Grondwet niet duidelijk zijn, maar juist bij gebrek aan helderheid in de woord keus, zo meende hij, moet men nagaan wat de bedoeling kan zijn geweest van degene die de woorden zo heeft gerang schikt. De geest maakt levend, de let ter dood. Het is maar een hulpmiddel en niet de enige norm, aldus mr. Krop man, maar het zou dwaas zijn dit mid del juist onder deze omstandigheden niet te gebruiken. Speurende naar deze bedoelingen maakte mr. Kropman dezelfde gedach- tengang die minister Kernkamp van de zomer had aangegeven. Hij had voor diens betoog een ongeveinsde bewonde ring. Inmiddels weerhield de fractieleider van de KVP zich van het afsteken van een feestrede waartoe eigenlijk de ge legenheid zich wel voordeed, zoals hij toegaf. Met hem was ook de heer Algra (AR) van oordeel dat er nog al wat te ver beteren zou zijn aan het statuut. Het was hem als geheel te vernuftig gecon strueerd. Het feit dat Nieuw-Guinea niet als een aangelegenheid van het gehele Koninkrijk maar als een Neder landse zaak wordt voorgesteld, bevalt hem niet. Hij was voorts van oordeel dat de positie van de gevolmachtigde ministers, die straks namens de Over zeese Rijksdelen in het kabinet zullen medewerken aan de voorbereiding van wetsontwerpen, niet met het Nederland se staatsbestel te verenigen zou zijn. Daarnaast kon mr. Algra echter veel positiefs in het statuut ontdekken. Hij zag er een verwezenlijking in van de federatieve gedachte die hem deed den ken aan de Unie van Utrecht, waarvan de hanteerbaarheid enige eeuwen lang was gebleken. Over deze Unie van Utrecht gaf prof. Gerretson (CH) een heel wat minder gunstig oordeel. Wat is eigenlijk de waarde van statuten, zo vroeg hij. De Unie van Utrecht was een lor en wij werkten er eeuwenlang met succes mee, de grondwet van Weimar was een staat kundig juweel, maar zij werd na enige jaren reeds door rampspoedige gebeur tenissen weggevaagd. Het gaat om veel meer dan een wetstekst. De band met andere landen moet een handelscontract zijn. Men moet elkaar economisch de bal toewerpen en doen als Colijn. die op het kleine Curagao de olieraffinaderij van de Bataafse wist te plaatsen, al was er ter wereld waarachtig wel een méér lucratieve plaats te vinden geweest. Dat begrip van de rijksgedachte moet weer werkelijkheid worden in ons volk. De heer Pollema (CH) achtte de geest eveneens belangrijker dan de letter van de overeenkomst. De wil tot samenwer ken zag hij echter bij alle drie de landen van het koninkrijk aanwezig. Over con stitutionele bezwaren kon hij heen ko men, al kostte het hem moeite. Advertentie Kort na de prestatie van de Ameri kaanse avonturier William Willes, die op een vlot van de kust van Peru naar de Samoa-eilanden voer, dient zich nu weer een nieuwe stoutmoedige Ameri kaanse avonturier William Willis, die jarige Roy Bergo, een ex-cipier van een opvoedingsgesticht in Monroe in de staat Washington, die zijn baantje eraan heeft gegeven om in een baby-badkuip een zeereis van 1200 mijl van Edmunds naar Alaska te maken. De heer Bergo is gisteravond om half negen voor zijn reis naar Anchorage in Alaska ge start. Hoewel de badkuip, die 45 cm. breed ls. 90 cm. lang en 27.5 cm. diep, uitge rust is met een buitenboordmotor van 2 p.k., schimt de Amerikaanse kustwacht niet veel vertrouwen te stellen in de zeewaardigheid van dit ongewone vaar tuig. Zodra Bergo namelijk „het anker gelicht" had, kwam er een patrouille vaartuig van de kustwacht achter hem aan en er werd hem medegedeeld, dat hij maar moest zorgen, dat hij drij vende bleef, daar hij anders beschul digd zou worden van „roekeloos optre den". „Ik haal Anchorage", zeide Bergo achter. „Ik ben volkomen bereid het risico voor deze tocht te aanvaarden, daar ik het volste vertrouwen heb in miin kennis van het weer en van het varen". Het bewijs, dat zijn notedopje Advertentie Generaal Douglas MacArthur was sterk gekant tegen het bezetten van het voormalige Nederlands-Indië doo. de Britten onder admiraal Mountbatten tegen het einde van de oorlog in de Stille Oceaan. Hij bracht dit ter ken nis van president Roosevelt, die hem verzekerde, dat hij een dergelijke En gelse interventie niet zou toestaan. Een vriend van generaal MacAr thur, Brazier Hunt, beschrijft in zijn boek „The untold story of Douglas MacArthur", dat zo juist is versche nen, Roosevelts reactie op de twijfel bij de generaal. Het eerst hoorde MacArthur van de Engelse plannen tijdens een conferen tie te Hawaii, waartoe hij door wijlen president Roosevelt was uitgenodigd. Op een avond, zo schrijft Hunt, ont ving MacArthur een zeer vertrouwe lijke brief van admiraal King. Het was kennelijk de bedoeling van King om op vriendschappelijke wijze MacArthur attent te maken op de inmenging van de zijde der Engelsen in het strijdge bied van de Stille Oceaan, waarover de Amerikaanse generaal het opperbe vel voerde. Deze brief verhoogde Mac. Arthurs ergernis over de gehele ont wikkeling in het Verre Oosten. In Juni 1944 hadden de gezamenlijke chefs van staven van de V.S. en Enge land in Londen vergaderd. Hier had den de Engelsen voor het eerst de idee naar voren gebracht de operaties tegen het door Japan bezette Nederlands-In- dië van de Amerikanen over te nemen, door de Westelijke en Noordelijke ha vens van Australië als uitgangsbases te nemen. Zodra MacArthur de Phi- lippijnen onder zijn controle zou heb ben gekregen zouden de Engelsen dus het commando over Nederlands-Indië en Australië van hem overnemen. President Roosevelt zei op Hawati, dat hij allerminst van plan was het mogelijk te maken, dat de Engelsen welk deel van Nederlands-Indië ook zouden kunnen bezetten. Generaal MacArthur gaf toen een overzicht van zijn opvattingen over de toekomstige te voeren krijgsverrich tingen in de verscheidene gebieden van het Zuid-Westelijk deel van de Stille Oceaan. Wanneer de Philippijnen zouden zijn bezet, zou de herovering van Ne derlands-Indië kunnen beginnen, waar bij hij dan voornamelijk Australische troepen als infanterie zou gebruiken. MacArthur stelde voor, dat hij de Nederlandse archipel van het Noorden uit zou aanvallen, waardoor de Japan ners van achteren zouden worden be dreigd, aldus Frazier Hunt in zijn nieu we boek. „zeewaardig" was, meende hij te kun nen geven door een roeiboot met een verslaggever en een journalist op sleeptouw te nemen. Bergo, die ge kleed was in een wollen sweater, zware schoenen en een wollen muts, verklaarde, dat zijn huikje een gewo ne baby-badkuip was, rond van vorm en gemaakt van hetzelfde materiaal als iedere gewone wastobbe. Wel had hij drie stukken afgesloten kachel pijp, elk ter lengte van 90 cm., onder aan de bodem van de tobbe gesoldeerd om het draagvermogen te vergroten. De heer Bergo heeft zich voor dit huzarenstukje veel ontzegd. Hij was in Maart van dit jaar een vermagerings kuur begonnen waardoor hij 15 kilo afviel. Daardoor is er nu nog precies ruimte voor 12 kilo in de badkuip. Een onsje meer en het water stroomt over de rand. „Als ik helemaal in de kuip wil blij ven, moet ik met gebogen knieën zit ten, maar ik zal mijn benen zo af en toe over de rand laten bengelen om kramp tegen te gaan", aldus de heer Bergo. die volgens zijn zeggen, met al les rekening had gehouden. Gevraagd naar de reden voor deze vreemdsoor tige manier van reizen, antwoordde Bergo, dat hij zijn tocht „uit weten schappelijke overwegingen" maakte, ter wijl hij bovendien belangstelling wilde wekken voor een door hem opgerich te „internationale club van race-wed- strijdkanovaarders." Bergo wil de reis van 1200 mijl in 21 dagen volbrengen. Men wacht nu vol belangstelling af of hij er in zal slagen om Anchorage een symbolische naam, want Anchorage be tekent ankerplaats te bereiken. (U.P.) Hermann Field, de Amerikaanse ar chitect die na vijf jaar gevangenschap door de Poolse autoriteiten in vrijheid is gesteld, bevindt zich in een Pools sanatorium, waar hij voorlopig voor herstel van gezondheid wil blijven, zo is door het Amerikaai.se ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Maandag heeft de Amerikaanse am bassadeur in Polen, Flack, aan Field een bezoek gebracht in een sanatori um bij Warschau, waarheen de archi tect in September uit de gevangenis is overgebracht. (Reuter) Mijn buurmeisje Ineke is kort geleden voor het eerst naar school geweest. Om kennis te maken met aap, noot en Mies en zo doende de fundamenten te leggen voor een welbesteed leven. Gisteren kwam zij mij verslag uitbrengen. Zij ver telde dat de juffrouw rood haar had, dat ze (Ineke) een mooi potlood had gekregen, dat er nog veel meer kin dertjes in de klas zaten en dat ze heel knap ging worden. „Je vindt het dus wel leuk op school", zei ik resumerend. „Ja", zei Ineke. „En vinden ze jou óók leuk?" vroeg ik. Ineke dacht een ogenblik na over die beslissende vraag. Toen zei ze: „Ik moet morgen weer terug ko men". Op de weg tussen Niezijl en Noord- horn, op dezelfde plaats waar kortge leden een ongeluk met dodelijke afloop gebeurde, is Dinsdagmiddag een per sonenauto met twee inzittenden tegen een boom gereden. Een van de inzitten den. de 52-jarige K. van K. uit Schar- woude (N.H.) werd bij dit ongeluk op slag gedood. De ander, de 53-jarige A. A. uit Voorburg, werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen gebracht. Lord Cherwell, professor in experi mentele philosophic aan de universiteit van Oxford, heeft bekend gemaakt dat dezer dagen geleerden bij hun expe rimenten het absolute nulpunt tot op minder dan 0.002 graad benaderd heb ben. Het absolute nulpunt is 273.15 graden Celsius (459.6 graden onder nul Fahrenheit). (UP). Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Dinsdag f38.000 ontvangen. De stand van postrekening 5100 is nu f 473.000. Het hoofdbestuur van de Stichting 19401945 heeft besloten het volgend jaar voor het laatst te collecteren met het doel het nog aan de stichting ont brekende kapitaal van ongeveer vier a vijf millioen gld. ineens in te zamelen. In 1955 wordt het feit herdacht, dat Nederland in zijn geheel tien jaar tevo ren is bevrijd en de Stichting wil dit De legering van een Amerikaans squadron voor de luchtverdediging op Soesterberg was een aangelegenheid, welke de communisten Dinsdag in de Tweede Kamer vanzelfsprekend niet zonder een reeks protesten konden la ten passeren. Van de andere fracties nam alleen die van de P.v.d.A. even aan het de bat deel. De heer Goedhart merkte op, dat in twee wereldoorlogen de beslis sing is gevallen door Amerikaans in grijpen. De VS kwamen echter in beide gevallen eerst na enige tijd tussenbeide. Deze les van de historie heeft haar weerslag gevonden in de NAVO. De Amerikaanse bijdrage, die nu gegeven gaat worden krachtens een overeen komst, welke niets anders is dan een uitwerking van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie, kan alleen maar welkom zijn. Dat de heer Gortzak over de zaak enigszins anders dacht, behoeft geen betoog. Hij zag in de legering van Ame rikaanse troepen op Soesterberg het be gin van de algehele, bezetting van ons land. Hij wees erop, dat de komst der Amerikaanse militairen een opleving van de zwarte handel zal betekenen. H(j was van mening, dat het wetsont werp op flagrante wijze de grondwet aantast en dat het indruist tegen an dere wetten en tegen de NATO-overeen- komst zelf. Hij achtte voorts de be rechting van door Amerikaanse mili tairen gepleegde strafbare feiten, welke als regel aan de Amerikaanse rechter wordt overgelaten, hoogst bedenkelijk. Met al deze en andere bezwaren kreeg overigens de communistische woord voerder de hem toegemeten spreektijd, welke voorzitter Kortenhorst op zijn uit drukkelijk verzoek van drie kwartier op een uur had gebracht, niet vol. Minister Staf zei in. zijn wederwoord, dat hij om twee squadrons gevraagd had, doch dat er maar één komt. Dit is een volwaardig squadron, bestaande uit de modernste jagers, die tegen aan vallende bommenwerpers optreden, In het Apeldoornse bospark „Berg en Bos" is men thans druk in de weer met het poten van enige tienduizenden bloembollen, die komend voorjaar de dagjesmensen uit het Oosten des lands naar Apeldoorns bollentuin zullen trek ken. Dinsdagmorgen kwamen de bollen- poters tot de onaangename ontdekking dat een groep wilde zwijnen' een stel borders omgewerkt had. De bloembollen hadden de everzwijnen blijkbaar ais lekkernij verorberd. De directeur van de Dienst Landelijke Eigendommen, onder wiens zorgen Berg en Bos ressorteert, nam direct maatre gelen voor een jachtpartij op de wilde zwijnen. Om elf uur begonnen tien ja gers en dertig drijvers met een grote klopjacht. Verschillende wilde zwijnen werden gesignaleerd, maar slechts een zgn. overloper kreeg men onder schot. Men hoopt, dat de wilde zwijnen ver jaagd zijn, maar helemaal zeker is men hier niet van. Het kan best zijn dat de evers juist nu de smaak van de bloem bollen te pakken hebben gekregen en spoedig zullen terugkeren. In dat ge val kunnen ze op een warm onthaal re kenen. doch niet voor agressie kunnen worden ingezet. De bewindsman ontzenuwde de be zwaren van de heer Gortzak. Op een categorische vraag van laatstgenoemde of de zekerheid gegeven kon worden, dat er geen andere Amerikaanse troe pen in ons land worden gelegerd, ant woordde de minister, dat hij die zeker heid niet kon geven. In de NATO-plan- nen is echter niet opgenomen, dat hier grotere Amerikaanse eenheden zullen komen. Het wetsontwerp werd tenslotte aan vaard met 68 stemmen voor en 6 com munistische stemmen tegen. koppelen aan een grootscheepse inzame ling ten gunste van de nabestaanden van de verzetsslachtoffers en van degenen, die tengevolge van het verzetswerk in valide zijn geworden. Deze inzameling zal bestaan in de voortzetting van de reeds geruime tijd gevoerde uurloon-, contribuanten-, huis- aan-huis-, tramkaarten- en melkveehou dersacties, voorts in een beroep op de Nederlanders in den vreemde (Ned. ver enigingen. clubs, kolonies in het buiten land) en op het verenigingsleven en de kerkgenootschappen in Nederland zelf en in de verkoop van een zeer goede kwa liteitssigaret met toeslag ten bate van de Stichting via de gewone verkoopor ganen. De gezamenlijke vrouwenorgani saties hebben reeds haar medewerking toegezegd ook voor de bloemenverkoop ten bate van de Stichting op 4 Mei. Aan de kerkgenootschappen zal worden ge vraagd een inzameling in de kerken te houden op Zondag 8 Mei. Voor het be roep op de buiten ons land wonende Ne derlanders hebben het ministerie van Buitenlandse Zaken en de emigratie centrales hun medewerking beloofd. Er is een aanbevelingscomité gevormd, waarin o.m. zitting hebben Z.Em. Kardi naal De Jong, alle ministers en staats secretarissen. de vice-president van de Raad van State, de president van de Hoge Raad, alle Commissarissen der Koningin, de fractievoorzitters der Eer ste en Tweede Kamers, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamers, bur gemeesters der grote steden en tal van andere notabelen. Advertentie Na vandaag blijf ik Uw Castella Parels gebruiken. Ik had mijn was ongeveer 2 uur in het hete Castella sop gezet en toen ik mijn goed er uit haalde was het resultaat geweldig. Mijn tafellakens, vinger doekjes enz. waren „stralend-wlt". Het bonte goed daarna gewassen knapte heerlijk op. Tot het einde toe behield ik mijn zacht schuimend sop, in een woord, 't was 'n genot met Parels te wassen. In de toekomst zal mijn was „parelend" helder worden. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil ste vlekken. Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behande- ling gaat het goed veel langer mee; hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Cas tella Parels. Volg de beste raad. die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Twente en Salland heeft zich tot de leden der Tweede Kamer gericht met de mededeling, dat het be drijfsleven in het Oosten des lands het dringend gewenst acht, dat de voorge nomen belastingverlagingen mede om vatten een volledige afschaffing van de in 1951 ingevoerde tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting en dat de verlaging van de vennootschapsbe lasting, de omzet-, loon- en inkomsten belasting niet wordt uitgesteld tot het jaar 1956, doch met ingang van 1 Janu ari 1955 wordt ingevoerd. De voorzitter, de heer H. van Heek Hzn merkt hierbij voorts op, dat hij de politiek der regering van de steeds we derkerende loonronden niet anders dan als verderfelijk kon kwalificeren. Door deze politiek zijn wjj geraakt in een stadium van hand over hand toe nemende inflatie, waarvan hjj de ge volgen uiterst funest acht voor de toe komstige positie van ons land, inzonder heid voor onze positie op de wereld markt. Evenmin voelde de heer van Heek voor revaluatie. Een dergelijke ruwe maatregel zou vooral in de hui dige omstandigheden onze exportindus trie even ver van huis brengen. Op de loonronde van Januari van dit jaar had niet opnieuw een loonronde moeten volgen, doch een belastingver laging en wel op een zodanige wijze, dat daarmede ook een verlichting zou zijn gebracht voor die categorie van personen, die men gemeend heeft in aanmerking te moeten doen komen voor de recente loonronde. Het conjunctuur-optimisme, dat schijnbaar van hoog tot laag in ons land overheerst doch dat naar de heer van Heek zeide zeer pertinent door de Twentse textielindustrie niet wordt gedeeld moet tot enigszins juistere proporties worden teruggebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3