rDE SCHEEPSBOUWER-1 Steun aan EMIGRANTEN met credieten voor huisvesting en bedrijfsvestiging E Jos Wouters, chef muziek bij de Wereldomroepgepromoveerd Straaljagerpiloot voorkomt ramp bij noodlanding Briefwisseling onderschept in Huis van Bewaring Antwerpen: belangrijkste haven van E.G.K.S.-landen De molens van Leidschendam J 92 pet. der emigranten begint vrijwel zonder middelen Geen steun voor Medisch Comité Buiklanding bij de basis Eindhoven Eis ook voor Hof weer drie jaar Mitraillade op Wassenaar Regelmatig contact tussen KJBenKAJ Minister CALS moet rust houden KRUISWOORDRAADSEL Getuige uit proces- Slansky vrijgelaten Chefarine „4" doet wonderen WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 PAGINA 5 Examens Zeeland exporteert fruit naar Tsj.-Slowakije Mij. voor Geneeskunst Ten koste van eigen leven Vliegtuigmitrailleur per ongeluk leeggeschoten Tweede slachtoffer Van motorongeval geborgen De brugverbinding over de IJmuider sluizen Dubbele Baileybrug over de Zuidersluis 0 u Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Geen profvoetbal in Feijenoord-stadion Havendagen bedoeld om nauwere betrekkingen tot stand te brengen Britse ministerssalarissen weer omhoog (Van onze Haagse redacteur) Zowel voor het belang der gehele Ne derlandse volksgemeenschap als voor het welzyn der Nederlandse emigranten is het in beginsel verantwoord en wense lijk crediet te verstrekken aan emigran ten voor huisvesting en bedrijfsvestiging. Bit is de conclusie van een Dinsdag openbaar gemaakt advies, dat de Raad voor de Emigratie onlangs heeft uitge bracht aan minister Suurhoff een ad vies, voorbereid door een commissie on der voorzitterschap van prof. dr. J. E. de Quay. De Raad stelt, dat de Nederlandse emigrant afkomstig is uit een land met een relatief hoge. levensstandaard en in gewortelde gewoonten. Dit komt tot uit drukking in het verlangen van de emi grant naar voldoende huisvesting en naar ontplooiing van zijn zelfstandig heid. Bij deze behoeften, waarin de ont vangende regering niet of onvoldoende kan voorzien, kan van Nederlandse zijde de helpende hand worden geboden mits de credietverlening zo geschiedt, dat de verantwoordelijkheid van het ontvan gende land er niet door wordt aangetast. Men zal geen nieuwe credietvormen die nen te introduceren, doch de crediet vormen van het ontvangende land moe ten eerbiedigen en inschakelen. De overheid die een actief emigratie- beleid voert dient daarbij zekere ver plichtingen van algemeen karakter te aanvaarden, namelijk het treffen van maatregelen, waardoor enigermate wordt voorzien in het tekort van onze emigran ten aan economische kracht in het vreemde land en waardoor de welvaarts mogelijkheden in het nieuwe land bin nen het bereik van de emigranten ko men. Men dient hierbij echter wel in het oog te houden, dat voor de indivi duele emigrant slechts het recht geldt om onder algemene voorwaarden in de hulpverlening betrokken te worden en niet het strikt persoonlijke recht op hulp. Het advies wijst er op, dat in 1953 92 pet. der emigranten bij hun aankomst in het ontvangende land geen ander bezit hadden dan hun bagage (in het alge meen 1 m3 per volwassene) en enig zak geld, benodigd om hun onkosten te be strijden tot op het moment, dat zij zou den gaan verdienen. Het gaat hier om de zelfbetalende emigranten, die hun gehele bezit in Nederland te gelde heb ben gemaakt om hun emigratiekosten te dekken en om de gesubsidieerde emi granten, die hun gehele bezit met uit zondering van het allernoodzakelijkste hebben gebruikt om een zo hoog moge lijke eigen bijdrage in hun emigratie- kosten te leveren en die daarnaast een Rijkssubsidie ontvingen. Gebrekkige huisvesting van lange duur en huurprijzen, die een normale levensopbouw beletten, leiden onher roepelijk tot demoralisatie. Meer dan de helft der klachten en mislukkingen bij emigratie naar Australië is langs deze weg terug te voeren tot het huis- vestingsvraagstuk. Emigratie van ge huwden met en zonder kinderen naar Nieuw-Zeeland, van gezinnen met meer dan één kind naar Brazilië, van gezinnen met meer dan twee (ge subsidieerde) en vier kinderen (zelfbetalers) naar Canada wordt ernstig belemmerd of geheel be let door het niet opgeloste huis vestingsprobleem. Door verschaffing van het voor huisvesting initieel be nodigde aanvullende bedrag zou een onevenredig zware druk uit het emi grantenleven worden weggenomen. Ter verantwoording van de crediet verlening kan tevens meetellen, dat de vertrekkende gehuwde emigrant in het algemeen woonruimte vrij maakt voor een ander Nederlands gezin. Bij de bedrijfsvestigingscredieten wordt o.m. opgemerkt, dat emigratie van landgenoten, die bekwaam zjjn tot zelf standige vestiging in wezen neerkomt op de verplaatsing naar het buitenland van een binnenslands moeilijk oplosbaar vraagstuk. Het doel der emigranten elders de gezochte oplossing vinden is tegelijkertijd hoofddoel van de Neder landse emigratie. Deze gedachte leidt tot de gevolgtrekking, dat het niet ver antwoord zou zijn maatregelen achter wege te laten, welke het binnenslands moeilijk oplosbare probleem althans in het buitenland op bevredigende wijze tot een oplossing brengen. Het advies van de Raad voor de Emi gratie houdt zich voorts bezig met de omvang van de credietverlening, het risico, de voorwaarden en de financie ring. Men acht bij de bedrijfscredieten een eigen inbreng van tenminste 20 pet. van het benodigde kapitaal wenselijk. Bij de huisvestingscredieten zou de eigen Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET r&GEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 65 ct De chef van de afdeling muziek van Radio-Nederland Wereldomroep, de heer Jos Wouters, heeft Dinsdagmiddag in de aula van de Amsterdamse gemeente-uni versiteit de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte behaald op een proefschrift getiteld „Harmonische ver schijningsvormen in de muziek" van de dertiende tot de zestiende eeuw". Pro motor was prof. dr. K. Ph. Bernet Kern- pers, hoogleraar in de muziekgeschie denis. Tientallen belangstellenden, onder wie vele figuren uit de radiowereld waren getuigen van de verdediging der stellin gen van de promovendus, waarvan er een vermeldt, dat de afstand tusssen de componist en het concertpubliek door de toepassing van radio en gramofoon eerder groter dan kleiner is geworden. Als paranimfen fungeerden de heren H. J. van den Broek, directeur van de Wereldomroep en i'eiix de Nobel, diri gent van het Nederlands Kamerkoor. Under de opponenten bevond zich de musicoloog pater dr. Jos. Smits van Waesberghe. De heer Jos Wouters heeft zijn studie voor het doctoraal examen en de pro motie in de laatste vijf jaar voiDracht tijdens zijn werKzaamheden ais cnef van de afdeling muziex van Radio-Nederland Wereldomroep. Nadat hij in zijn geboor testad Eindhoven enige jaren directeur was geweest van de stedelijke muziek school, kwam nij in 1944 in deze be vrijde stad bij de radio-omroep „Her rijzend Nedenand" als houfd van de ardelmg ernstige muziek. In deze func tie heeit hij ook enige tijd de stichting „Radio Nederland in overgangstijd" ge diend, waarna hij bij de Wereldomroep kwam. In zijn proefschrift heeft Jos Wouters een belangrijke bijdrage geleverd tot de kennis van de eerste ontwikkelingspha- sen der harmonie. Tot nu toe had de muziekwetenschap nog slechts weinig aandacht besteed aan het verticale klankbeeld in de muziek vóór 1600. De overgeleverde muziektheorie uit die eeuwen is een theorie van het contra punt en geen harmonieleer in de ge bruikelijke zin. Dat het onderzoek van de jonge doctor wordt afgesloten rond het begin van de zestiende eeuw, vindt zijn rechtvaar- LEIDEN, 25 Oct. Doctoraal Indo nesisch recht: A. Duitgenius, Den Haag; Liem Hie Thay, Leiden; J. Helleman, Den Haag; W. K. van Wandelen, Den Haag; Ph. M. Fonkert, Voorburg; K. R. Jonker, Haarlem en R. R. Pel, Kromme nie. Doctoraal Ned. recht F. C. v. d. Feltz, Amsterdam; G. H. Ch. Harloff, Den Haag en A. A. Nijkerk, Amsterdam. Cand. psychologie mej. E. Walter, Den Haag. Doctoraal psychologie: H. Th. M. Verbeek, Den Haag (cum laude). Cand. geneeskunde: mej. M. R. Jurgens, Was senaar; M. Soetan Assin, Leiden; P. A. G. M. Beelen, Voorburg; J. J. Blok, Den Haag; B. Buis, Hengelo (O.); M. E. C. Campioni, Oegstgeest; J. M. M. Hunt- jens, Den Haag; J. F. A. Idema, Leid- schendam; R. i. J. L. Knipscheer, Den Haag; s. A. A. M. van der Kolk, Rotter dam; F. G. Leeuwen, Zoeterwoude; Lira Soei Hoat, Leiden; J. A. Moschella (U.S.A.); F. H. van Paasschen, Den Haag; J. Roelfsema, Den Haag; B. Sas- trowijoto, Leiden en A. Schouten, Den Haag. Doctoraal geneeskunde; de dames L. Cleton, Brasschaet (België); A. Rot, Haarlem en de heren R. Alberts, Lei den; A. de Bakker, Den Haag. Artsexa men le ged.: mej. A. den Houting, Leeuwarden; L. van den Burch, Den Haag; J. G. Eernisse, Oegstgeest; R. A. van Tijn, Leiden en J. D. Wackwitz, Leiden. Artsexamen 2e ged.: de dames M. M. van der Klaauw, Leiden; M. A. van der Valk—Middelraad, Leiden en "e heren C. van Andel, Oegstgeest; J. fL Elzerman, Den Haag; P. G. Hugen- Spitz, Scheveningen en H. J. Vermeulen, Voorschoten. diging in het feit, dat in die tijdsperiode een functioneel-harmonische schrijfwijze in alle Europese muziekcentra was door gedrongen. Bestudering van verdere uit bouw vraagt een afzonderlijk onderzoëk. In de uitgebreide studie is de ontwikke ling nagegaan van zowel de afzonderlijke samenklanken, de accoordiek als van de verbinding daarvan tot een functioneel tonale ordening, de harmoniek, vanaf hun optreden in de vroege meerstem- migheid tot aan een eerste stabilise- ringsphase rond het begin van de zes tiende eeuw. inbreng of een bevredigende zekerheids stelling beperkt kunnen blijven tot 5 a 10 pet. van de koopwaarde van de te bouwen of te kopen woning. Bij bedrijfs vestiging zal de daartoe geschikte emi grant in het algemeen in het nieuwe land zelf crediet kunnen krijgen voor ongeveer 50 pet. Bij een eigen inbreng van 20 pet. blijft er dus behoefte aan Nederlands aanvullend crediet ter groot te van circa 30 pet. van het totaalbedrag. Een berekening voor het huisvestings- crediet komt neer op een aanvullend Nederlands crediet van 10 tot 40 pet. De Raad doet niet de aanbeveling tot oprichting door het Rijk van een aparte bank voor de emigrantencredieten: de oprichting van een nieuw apparaat zou grote kosten meebrengen en te lange tijd vergen. Geadviseerd wordt voor het bestaande Nederlandse bank- en cre- dietwezen de voorwaarden te scheppen, welke gunstig zijn voor de ontwikkeling van het particulier initiatief op dit ter- rein. In het oorspronkelijke advies stond hierop als aanvulling, dat voor zover het particulier initiatief onverhoopt te kort zou schieten credietverstrekking van overheidswege of mede van over heidswege wenselijk wed geacht. De vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën in de adviescommissie heeft hiertegen echter bezwaar gemaakt; men heeft hierin aanleiding gevonden de desbetreffende passage te laten verval len. Uit Zeeland zijn de laatste dagen be langrijke hoeveelheden fruit verladen voor export naar Tsjechoslowakije. Uit Kapelle- Biezelinge werden 140.000 kg goudreinetten naar dit land verscheept. Het betrof de sorteringen husihoud 1 en houshoud 2. Voor de huishoud 1 werd 20 cent per kg betaald en voor de huishoud 2-kwaliteit 12 cent per kg. Het hoofdbestuur van de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst heeft te kennen gegeven geen medewer king te willen verlenen aan het verzet van het Medisch Comité van Aanbeve ling voor de brochure van mr. dr. Kun neman, tegen het optrekken der wei- standsgrens tot f 6.000, aldus deelt de „Telegraaf" mede. Tevergeefs is er bij het hoofdbestuur door het Medisch Comité op aangedron gen de behandeling van de welstands- grensverhoging1 uit te stellen, om eerst een nader uitgewerkt project voor een andere vorm van sociale ziekteverzeke ring in studie te nemen. Mr. dr. Kunne man zou binnen een maand een derge lijk project kunnen overleggen. In de kring Amsterdam van de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst is gisteravond de actie van het comité ter sprake gekomen. Uit de blijken van bij val kon worden opgemaakt, dat de voor- en tegenstanders ongeveer even groot in aantal waren. 22. Voor de man meer alarm kan maken, is Eric reeds met een machtige sprong bij hem; een forse klap met het plat van zijn zwaard is voldoende om de man de eerste uren het zwijgen op te leggen. Doch het kwaad is reeds geschied; de deur van de hut wordt opengerukt, een man tuurt naar buiten roept iets tegen zijn kameraden en stormt op Eric af. In een ommezien is de Noorman omringd door vier, vijf kerels en heeft te vechten voor zijn leven. Tijdelijk heeft hij het voordeel, dat zijn ogen meer aan de duisternis gewend zijn dan die van zijn tegenstanders, maar hij begrijpt, dat dit niet lang zal kunnen duren, vooral niet, als steeds meer mannen uit de hut komen. Dan hoort hij een roep, die hem als muziek in de oren klinkt: „Houd stand, Fadir, wij komen u te hulp!" Het is Erwin, de onstuimige, die weer eens tegen Eric's bevel in handelt en met Axe en de Heruli gevolgd is. Luid schreeuwend komen zij aanrennen en dat sticht een ogenblik grote verwarring onder de strandjutters. Denkend, dat zij door een grote bende worden aangevallen, maaien zij blindelings om zich heen en menig man wordt door het wapen van zijn eigen kameraden geveld. De jongens en de Heruli hebben van de verwarring ge bruik gemaakt om zich elk een wapen te veroveren en weldra zijn ook zij in een verbitterde strijd gewikkeld. Hoewel Eric en zijn mensen stuk voor stuk betere zwaardvechters zijn dan de plompe strandjutters, begrijpt hij, dat het een hopeloze strijd is: de overmacht is te groot. Terwijl hij met katachtige lenigheid tussen z\in tegenstanders doorglipt, roept hij de jongens toe te vluchten. Het is de hoogste tija, want de wachtposten van het schip komen gewaarschuwd door een der mannen, die op een duintop staat te schreeuwen aangesneld om hun kameraden te helpen. Na zich overtuigd te hebben, dat zijn metgezellen weg zijn, brengt Eric zijn tegen stander met een laatste geweldige krachtsinspanning een slag toe, die de man achteruit doet deinzen en verdwijnt dan in het duister. Advertentie Voor de handel: N.V. Levert Co, Amsterdam C. (Van onze correspondent) Maandagmiddag omstreeks half vier is de 37-jarige kapitein-vlieger B. W. Schippers van de vliegbasis Eindhoven tijdens een noodlanding met zijn Thun- derjet-straaljager op een weiland nabij In het liefelijke Haarlem werd op een avond in Februari dit jaar een Volkswagen gestolen. Deze werd weliswaar later bij een zakenman in Alk maar achterhaald en de daders, een tweetal chauffeurs uit Haarlem, werden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar dat tijdens de verhoren precies gebleken is wat het aandeel was van de een en wat van de ander, kan men niet zeggen. Ook bij de behandeling voor het Hof te Amsterdam gister, morgen, werd niet iedere duistere plek volledig doorlicht. Wat niet wegnam, dat dé Procureur-Generaal meende over genoeg bewijsmateriaal te beschik ken om van de eerder uitgesproken vonnissen bevestiging te vragen. Tijdens een hem Dinsdag ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Passage-theater te Den Haag aangebo den receptie, is de 87-jarige heer S. Kins- bergen, directeur van het theater en nestor van de Nederlandse Bioscoopwe reld, namens de minister bij monde van dr. J. Hulsker meegedeeld, dat het H. M. behaagd had hem te benoemen tot rid- heid der in de orde van Oranje-Nassau. Geen van beide verdachten kon zich op een vlekkeloos verleden beroepen. De eerste was nog een jonge man en reeds 11 maal veroordeeld. Hij had vijf jaar gevangenisstraf achter de rug, terwijl de tweede verdachte, eenmaal minder veroordeeld, in totaal wel 15 jaar in hechtenis had doorgebracht. Beiden ontkenden de wagen gestolen té hebben, al gaf de jongeman toe het gestolen vehikel wel vervoerd te hebben. D.w.z. van af de Velser-pont, vanwaar de wagen naar een adspirant- koper werd gereden. De tweede ver dachte ontkende alle medeplichtig- Hij was die betrokken avond wel met mede-verdachte naar Den Meer dan drie eeuwen lang hadden deze drie molens in de Driemanspolder bij Leidschendam de taak deze polder droog te houden. Nu heeft een electrisch gemaal hun taak overgenomen, maar ..n°9 steeds pronken zij met hun schoonheid. In de 17e eeuw bemaalden zij op op een voor die tijd unieke wijze: de z.g. getrapte bemaling, de polder, d.w.z. het water werd via de ene molen opgema len naar de volgende en de laatste transporteerde het water in de boezem. De molens staan thans onder bescherming van het rijk. Gisteren is door een technische sto ring een twintig mm mitrailleur leegge schoten tijdens het laden van munitie in een op het marinevliegkamp Valken burg opgestelde Neptune, zo deelt de Kon. Marine mee. 150 kogels zonder springlading kwamen hierdoor groten deels terecht in de gemeente Wassenaar. De schade bedraagt voor zover thans bekend vier ruiten en een aantal dak pannen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De kogels kwamen in hoofdzaak te recht in de buurtschap Oostdorp, die on geveer twee kilometer van het vliegveld Valkenburg ligt. De schade is beperkt gebleven tot gebroken ruiten en gaten in deuren en schuren. Men had de in druk dat de kogels toen reeds aan het einde van hun baan waren; enkele zijn afgeketst op sponningen e.d. Som mige inwoners van Oostdorp hebben de kogels op niet veel meer dan een meter zien of horen inslaan, maar niemand is gedeerd. In een bijeenkomst van de dagelijkse besturen van de nationale leidingen van de Katholieke Arbeidersjeugdbeweging en de Katholieke Jeugdbeweging is de brief van mgr. J. P. Iluibers d.d. 1 Juli 1954 besproken, waarin een aanvulling werd gegeven op het bisschoppelijk be sluit van 25 September 1945 inzake de zorg voor de arbeidersjeugd die nu K.A.J, en K.J.B. aangaat. In een vriendschappelijke sfeer wer den de verschillende aspecten van deze regeling onder ogen gezien. Een nau wer contact en overleg tussen de bei de organisaties onderling, werd als nood zakelijk aanvaard. De directieven, welke in de diocezen in onderling overleg van de diocesane leidingen reeds zijn uitgegeven, dien den mede als richtsnoer voor de bespre king. Men besloot vervolgens dit contact regelmatig te zullen herhalen. Aldus heeft de Katholieke Jeugdbeweging ons medegedeeld. (Van onze Haagse redacteur) Uit mededelingen van mr. Korten- horst Dinsdag bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer gedaan, blijkt, dat minister Cals op doktersad vies enige weken rust moet houden. Het wetsontwerp inzake de heffing van schoolgeld is in verband hiérmede van de agenda der Kamer afgevoerd. De regeling van het onderwijs in de Friese taal zal door de staatssecretaris mej. dr. A. de Waal verdedigd worden. De portefeuille van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal ad interim worden beheerd door de minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beei. Maandagavond is ter plaatse van het ongeval het stoflelijk overschot opge haald van de 21-jarige C. Klaassen uit Den Helder, die Zondagavond met een motor in het water van het Noordhol- landsch Kanaal was terecht gekomen. Het stoffelijk overschot van het eerste slachtoffer van dit ongeval de 17-jarige W. Reuving, was al eerder geborgen. Haag gegaan om een auto te stelen maar had uiteindelijk toch niet ge durfd. Twee getuigen echter die met de eerste verdachte op de pont had den gestaan, hadden deze duidelijk horen zeggen dat de tweede ver dachte de volkswagen tot op de pont zou rijden. Die auto was inderdaad ook met de volgende pont overgezet en naar Alkmaar gereden terwijl in Heiloo eerst nog het nummerbord was verwisseld. Bij de opkoper werd men het echter niet eens en omdat men met dat „gekke ding" niet nog een keer de Velser-pont over durfde, liet men de volkswagen in de steek. De eerste verdachte ontkende de wagen zelf gestolen te hebben. Maar een getuige verklaarde dat hij door hem gevraagd was naar een liefheb ber voor papier-loze wagens en op de avond van de diefstal opgebeld dat hjj er een voor hem had. De tweede verdachte, zoals gezegd, wist helemaal van niets. Hij was die avond naar Den Haag geweest. Maar merkte de president op aan de politie hebt U indertijd verklaard dat U toen naar Rotterdam was! Bovendien beschikte het Hof over i de inhoud van een briefjes-correspon dentie in het Huis van Bewaring tus sen beide verdachten gewisseld, waar in werd afgesproken dat beiden de zelfde verklaringen zouden afleggen en vooral niet toegeven dat ze met die Velser-pont iets te maken had den, dat ze die avond naar Den Haag waren geweest. En dat er een ander maar voor moest opdraaien. Die afspraak kwam echter wat laat tot stand omdat tweede verdachte in vroegere verhoren reeds van de Velser- pond had gerept en toegegeven dat nij daar die avond was geweest. De president van het Hof herinnerde hem daaraan, maar de chauffeur ver klaarde toen „uit armoe" zo te heb ben geantwoord. De procureur, zoals gezegd, achtte het ten laste gelegde genoeg bewe zen en vroeg bevestiging van het von nis; drie jaar gevangenisstraf voor elk der verdachten. De verdediging vroeg in beide ge vallen vrijspraak wat de diefstal be trof en meende dat er nog een derde in het spel betrokken was, de „Wil lem" nl. van de briefjes uit het Huis van Bewaring. Uitspraak 2 Novem ber. De noodoplossing die Rijkswaterstaat voor het verkeer over het Noordzeeka naal heeft gevonden in de vorm van de brugverbinding over de kolken van de midden- en de Zuidersluis te IJmui- den zal een aantal ingrijpende verande ringen voor het verkeer met zich bren gen. Over de middensluis zullen twee draaibruggen noodzakelijk zijn die in het midden geopend worden en op de hoofden van de sluiskolk komen te rus ten. Over dd kleine of Zuidersluis die reeds een rolbrug voor langzaam ver keer rijk is, komt bovendien een Fran se vaste dubbele Baileybrug met de bodem op zeven meter boven het kolk- oppervlak In geval wegens scheepvaartverkeer de bruggen over de middensluis of de als brug te gebruiken sluisdeuren van de Noordersluis open zullen zijn, wordt over de andere deuren resp. brug een éénrichtingsverkeer geleid, geregeld door stoplichten. Het gevolg van deze ingrijpende veranderingen zal zijn, dat de wegen over de sluiseilanden zowel als de wegen aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal aanzienlijk verbreed moeten worden. Men heeft berekend, dat niet langer dan ongeveer 2% minuut gewacht behoeft te worden wanneer een van de beide draaibruggen tegelijk met de deur over de middensluis open zal zijn en dat daarna nog eens 2% mi nuut vertraging zou kunnen optreden als ook de Noordersluisdeur open is. de Lieven de Keylaan in het stadsdeel Woensel zo ernstig gewond, dat hij kort daarna gedurende het vervoer naar het Binnen-ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Kapitein Schippers was woon achtig te Eindhoven, gehuwd en vader van één kind. Aanvankelijk verspreidde zich in Eind hoven het gerucht dat het vliegtuig in de stad was neergestort en die moge lijkheid was inderdaad niet uitgesloten. De straaljager bevond zich namelijk bo ven het Noordwesten van de stad, toen het toestel waarschijnlijk motorstoring kreeg. Op drie miji afstand van het be gin van de startbaan seinde de piloot, die een zogenaamde routinevlucht maakte, dat hij zijn toestel zou af draaien voor het maken van een nood landing. Men neemt aan dat hij op dat moment niet van zijn schietstoel ge bruik heeft willen maken teneinde te voorkomen dat de straaljager dan op de huizen terecht zou komen met alle noodlottige gevolgen van dien. De piloot slaagde er inderdaad in het toestel te wenden, doch verloor daarbij opnieuw zoveel hoogte, dat hij toen al leen nog mocht hopen erin te zullen slagen een gelukkige buiklanding uit te voeren. Even buiten de bebouwde kom van Woensel, op een weiland ach ter de Pastoor van Arskerk, kwam de machine neer. Het toestel schoof een honderdtal meters over de grond en kwam daarop met zulk een schok tot stil stand, dat de machine nog een draai van 180 graden maakte. Te hulp ge snelde personen vonden de piloot bui ten kennis in het toestel. Zij slaagden erin de cabinekap weg te schuiven doch durtden de bestuur der niet uit het toestel te halen uit vrees dat het mechanisme van de schiet stoel daarbij in werking zou komen. Na dat ook deskundigen waren gearriveerd, werd de piloot uit het toestel gehaald Hulp mocht evenwel niet meer baten Kapitein-vlieger Scnippers bleek zo zware inwendige verwondingen te heb ben bekomen, dat nij nog in de ambu lancewagen, welke hem naar het Bin nen-ziekenhuis vervoerde, overleed. In de vergadering van de Eindhoven- se gemeenteraad heeft burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten Maandagavond eerbiedig hulde gebracht aan de om het leven gekomen vlieger, wiens daad van opofferende plichtsbetrachting Eindho ven allerwaarschijnlijkst ten koste van zijn eigen leven voor een ramp heeft behoed. V 4 9 n /s Itf /r 'f 1/ ir li *S V ji jj Mr jf si Horizontaal: 1. rivier in Italië; 3. mi litaire politie; 5. soortelijk gewicht; 7. voorzetsel; 8. goud fr.)9. spil; 11. on gemak; 13. pl. in Noorwegen; 15. deel der wet; 16. zeepwater; 18. deel van een boom; 19. luizenei: 20. lyrisch gedicht; 21. bitter vocht; 22. persbureau; 23. takje; 26. soldatenkost; 28. wondje; 29. stofmaat; 31. slede; 33. lidwoord; 34. laatst leden; 35. familielid; 36. deel van de bijbel. Verticaal: 1. vaatwerk; 2. voorzetsel; 3. soort onderwijs; 4. voor; 5. groente; 6. zeediertje; 9. op de wijze van; 10. kledingstuk; 12. beenverlengstuk; 14. bouwmateriaal; 16. bevel; 17. speelgoed: 21. meisjesnaam; 24 troefkaart; 25. seconde; 27. vruchtennat; 28. sportterm: 32. rondhout; 33. zangnoot. Horizontaal: 1. links; 5. manco; 9. bel; 10. aam; 11. uw; 13. Haydn; 15. we; 16. kid; 18. goe; 19. reu; 20. Eger; 22. noir; 23. gothiek; 24. dreg; 26. bent; 29. wil; 30. cru; 32. ruw; 33. A.P.; 34. matig; 36. K.I.; 37. lijf; 38. Eem; 40. suite; 41. riant. Verticaal: 1. leuke; 2. N.B.; 3. Keh; 4. slag; 5. made: 6. aan; 7. N.M.; 8. odeur; 12. wig; 14. yoghurt; 15. wei; 17. degel' 19. roker; 21. rog; 22. neb; 24. dwars: 25. R.I.P.; 27. nuk; 28. twist; 30. café; 31. uier; 34. mijt; 35. gei; 37. li; 39. ma In de gehouden algemene vergade ring van aandeelhouders in de N.V. Stadion Feijenoord is de vraag ter ta fel gekomen, of de inkomsten wellicht vergroot zouden kunnen* worden door voor het spelen van wedstrijden con tact op te nemen met de N.B.V.B. Van bestuurszijde is daarop geantwoord, dat men onder de huidige omstandig heden geen wedstrijden van profclubs in het stadion zal toelaten. De havendagen die op dit ogenblik in Antwerpen worden gehouden in aan wezigheid van gasten uit Nederland, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland zijn vooral georganiseerd met het doel het belang der Antwerpse haven als Rijn haven in het licht te stellen en boven dien de voorname rol te onderstrepen die Antwerpen als zee-verbinding speelt in de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal. Het is inderdaad een feit dat de ha ven van Antwerpen in niet geringe mate is aangewezen op het Hinterland van het Rijn-bassin, dat de bestemming of herkomst is van een vijfde van de te Antwerpen verladen goederen. Uit de statistieken blijkt nochtans dat het ver keer met het Rijnbassin nog niet het peil van de vooroorlogse jaren heeft bereikt, daar in 1938 de Rijn-traffic in de Antwerpse haven bijna zeven mil- lioen ton vertegenwoordigde en in 1953 slechts nauwelijks de vijf millioen ton overtrof. De Antwerpse havenkringen zijn evenwel optimistisch gestemd. Vooral met het oog op de nauwe samenwer king die men tussen de Belgische na tionale haven en de EGKS tot stand zou willen zien komen. Er werd sta tistisch uitgerekend dat de haven van Antwerpen in 1952 en 1953 resp. 52,7 en 54,4 procent van de totale export der EGKS heeft verzet, wat afgezien van de Belgisch-Luxemburgse productie-uitvoer toch nog 34.7 procent voor 1952 en 41,7 procent in 1953 voor de andere lidstaten van de Europese gemeenschap overlaat. Hierop hebben de organisatoren van de Antwerpse havendagen vooral de aandacht willen vestigen van hun bui tenlandse gasten, die de gelegenheid kregen de installaties van de Belgische havens te bezoeken, en o.m. de in aan bouw zijnde Boudewijnsluis, die over enkele weken reeds zover gevorderd zal zijn, dat zij onder water zal kunnen worden gezet. De bedoeling van de organisatoren is evenwel niet alleen naar het buitenland gericht. Door te proclameren dat Ant werpen een zeehaven is van de EGKS willen de betrokken Antwerpse milieux blijkbaar bovendien druk uitoefenen op de regering en vooral op het Departe ment van Openbare Werken om be paalde kanalisatie-ontwerpen te bespoe digen of te stimuleren. In de eerste plaats zou men te Antwerpen wensen dat de Maas zou worden gekanaliseerd tot Vivais aan de Franse grens, wat daarop wordt althans gehoopt van Franse zijde zal worden beantwoord door de kanalisatie van de Chiers; zo zou de haven van Antwerpen in recht streekse, gemakkelijke verbinding ko men te staan met het Lotharingse en het Noordfranse bekken. Met het oog op de realisatie van een verbindings weg naar Aken droomt men te Ant werpen bovendien nog steeds van een Rijn-Maas-kanaal. Bovendien zou men de werken willen stimuleren aan het kanaal Brussel-Char- leroi dat Antwerpen een nieuwe ver- bindingsader met het Belgische in dustriële gebied moet verschaffen, ter wijl ook het omleidingskanaal rond Gent naar de Westkant de haven dich ter brengt bij de nijverheidscentra van Noord-Frankrijk. Hiervan willen de Antwerpenaren Brussel met hun haven dagen overtuigen. Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vernomen dat Sjimon Ernstein, een der belangrijkste getuigen van de openbare aanklager in het in 1952 tegen Slansky c.s. ge voerde zuiveringsproces, op vrije voe ten is gesteld. Rudolf Slansky was se cretaris-generaal der Tsjechoslowaakse communistische partij. Ernstein, die in 1951. te Praag was gearresteerd, werd op 7 October 1953 tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Het proces tegen Slansky c.s. is indertijd geëindigd met de terdood veroordeling van de voormalige secre taris-generaal en tien andere vooraan staande Tsjechoslowaakse communisten, waaronder de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Clementis. De ver oordeelden werden in December 1952 opgehangen. (Reuter) Premier Churchill heeft zich en zijn ministers salarisverhoging gegeven. Per 1 November wordt de salarisverlaging ongedaan gemaakt, waartoe de ministers drie jaar geleden, toen zij in dienst kwamen, besloten hadden in het natio naal belang. Churchill's salaris komt nu weer van 7.000 Pond op 10.000 Pond per jaar, dat van de ministers van 4.000 Pond op 5.000 Pond. (U. P./Rtr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5