rij spraak voor twee zand- vervoerders „Er wordt veel te weinig gelachen" POORTJE IN STADHUIS ONDERGING GRONDIGE SCHOONMAAKBEURT Drie wereldreizigers in de Vleeshal op de divan van een m De Bloemendaalse „dierentuin5' mag (nog) niet worden afgebroken Politieke eenheid blijft voor katholieken geboden'' Haarlemse beeldende kunstenaars in Oude Doelen Hulp Van kunstlievender! gevraagd FALCON REGENJASSEN Afwaaien is geen afvallen Wie verre reizen doet, kan veel verhalen Federmann-optiek Voorlopig oordeel van de president der Haarlemse Rechtbank HAARLEMSE RECHTBANK Maurits Dekker voor Haarl. K unst Gemeenschap K.VR-voorsitter te Heemstede; HOTEL BOUWES Film-, bioscoop- en theaterpersoneel Nieuwe kleuterschool geopend DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 PAGINA Burgerlijke Stand Haarlemse winkelstand Postzegelbeurs DRIE AANRIJDINGEN ZIJN HOSPITA BENADEELD Concert N.Ph.O. Voor elk gelaal een bril die slaat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Waterstanden CENTRALE VOLKS BANK Zaterdag wereldspaardag ZANDVOORT HET GEHELE JAAR GEOPEND Dagelijks: muziek van 6.30 uur af. Zat. en Zond. uitgebr. Cabaret-progr. Zondagmiddag Matinée. K.V.P. geeft pas aan Sectie opgericht bij „Sint Antonius" HA A RLEMMERLIEDE Verhuring sportterrein BLOEMENDAAL Kolonel Creyghton opende muzi-fair ZANDVOORT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Het zandvervoer van Bloemendaal naar Haarlem staat nu reeds maanden lang in de algemene belangstelling. De vrachtwagens, die honderden malen per dag over de ZeewegMilitaireweg en Junianalaan rijden, zijn allen hoog op getast met zand, zo hoog, dat de Bloe- mendaalse politie er een gevaar in ziet voor het op de weg valler van een ge deelte der lading. De kantonrechter van Haarlem heeft aï diverse vrachtvervoer ders tot boetes veroordeeld terzake van deze overtreding. Meermalen kwam daarbij de vraag aan de orde. of onder afvallen van zand ook afstuiven ver staan moet worden. In hoger beroep tegen het vonnis van de kantonrechter stonden vanmorgen vijf vrachtvervoerders terecht vcror de Haarlemse Rechtbank, beschuldigd van overtreding van het wegenverkeers reglement. Tegen twee van hen vorder de de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vrijspraak, ter wijl hij tegen de drie anderen boetes van f 75 tot f 500 eiste. De agenten, die als getuige optraden, verklaarden, dat zij geen zand van de auto's hadden zien afvallen, wel afwaaien. Afwaaien hangt Het moppenrepertJire van een groot aantal H.K.G.-isden heeft Woensdag avond een aanzienlijke uitbreiding on dergaan. Een uitbreiding zo gevarieerd en deskundig opgebouwd, dat daarvoor niet minder dan een meesterverteller verantwoordelijk moet worden gesteld. Als zodanig kan men Maurits Dekker, die in het Concertgebouw het verschijn sel humor besprak en kwistig de onder scheidene soorten mop illustreerde, wel qualificeren. Precies om 8 uur zette hij zich achter zijn tafeltje op het podium, stak van wal en speelde het klaar ge durende bijna 2 en een half uur zijn gehoor beurtelings een fijnzinnige glim lach, een grinnik of een uitbundige schater te ontlokken. Er wordt veel te weinig gelachen, vond Maurits Dekker. De bedoeling van zijn causerie was dan ook voor de hu mor, die schavuit, meer belangstelling en waardering te kweken. Een mop kan alleen slagen, als het vertelde is begrepen, de luisteraar in de goede stemming is en gevoel voor humor heeft. Gevoel voor humor noem de Maurits Dekker het vermogen om in een bekende toestand het vreemde, verrassende, te onderscheiden. Een rechtlijnig denkend mens heeft meestal weinig zin voor humor. De gerubri ceerde moppen, waarop Dekker met zijn levendig, expressief gezicht het ge nietende pafcftek onthaalde, droegen achtereenvolgens een bevrijdend, ont hullend, pseudnlogiscfa, insinuerend en erotisch karakter. De Joodse mop werd natuurlijk eveneens behandeld. De vraag, waar de moppen vandaan komen, moest Maurits Dekker gedeel telijk onbeantwoord laten. Vast staat, dat sommige hun bestaan aan het ca baret te danken hebben, een ander deel wordt bedacht door kooplieden en stand werkers. Vast staat ook, dat talrijke leden van de Haarlemse Kunst Gemeen schap een zeer bijzondere avond heb ben gesavoureerd en in het vervolg meer aandacht zullen wijden aan het vaak verwaarloosde, maar onontbeer lijke verschijnsel van de humor. Waar mee het doel van de heer Dekker is bereikt. GEBOREN: C. HurkmanPiers z.; C. van der MeerGroot z. C. M. Philippo van der Poel z.; M. Los de Jong d. ONDERTROUWD: W. J. J. van Ton geren en F. C. de Bakker; E. A. Geluk en S. Bakker: J. Verhallen en S. L. Ver beek; C. L. Koelemeijer en J. J. Veen; E. D. van Locijengoed en O. Deen; P. Stouthamer en M. H. Chr. Mizée; H. van de Manakker en J. H. Steenken; J. van den Berg en E. C. P. van Blankenstein; H. M. van Son en C. G. Verburgt; A. L. M. van der Wijden en M. L. Schonebeek; H. J. Süskind en A. C. N. Woudenberg; E. M. Holtz en H. van Dam; P. J. A. Nijs- sen en J. Th. van Elk; D. Buis en I. Buss; A. Chr. Lether en C. van de'Gevel; J. Th. Hoek en W. Kolinsky; A. de Vries en M. J. G. Pot; L. van Es en G. Mak- kelie; D. de Keijzer en H. A. M. Ham huis; B. J. Caré en C. M. Slebe; R. Bos- selaar en T. J. de Laat; W. M. White- hurst en I. M. Grünwald. GEHUWD: J. J. Nijman en E. C. M, Lammertink; J A. van der Putte en M. C. Braak; D. E. Schild en A. Chr. Thuis; L. L. Smit en M. M. Koopman: N. H. Cuyon en M. A. Jansen; J. Nienkemper en S. de Landgraaf. OVERLEDEN; A. C. Klabouw, 66 j„ Hof van Egmond T. VeermanSchoon, 75 j., Hazepaterslaan: G. W. Harmsen, 54 j„ Hazepa terslaan; N. H. A. van der Schouw, 30 j., Maertenvan Heemskerkstr. Nog ziet het er kaal uit in „De Oude Doelen", waar leden van „De Groep" bezig zijn de atelierruimte in te rich ten, waarover zij dank zij de bewilli ging van het gemeentebestuur de be schikking hebben gekregen. Maar reeds staan de tekenschotten opgesteld. Achter een van deze ziet men de schil der Wim Stein met anticiperende voortvarendheid aan de arbeid. echter, naar het oordeel van de officier, niet samen met een overbelaste wagen. Mr. C. F. M. van Koppen, de raadsman, zocht de oorzaak van de moeilijkheden bij de gemeente Bloemendaal. In de Na tionale Stichting de Kennemer Duinen zijn de provincie Noord-Holland en de steden Amsterdam en Haarlem geïn teresseerd. niet de gemeente Bloemen daal. Wel moet de gemeente lijdzaam toezien, hoe per dag soms 460 vracht wagens, met zand beladen, de Mili taireweg en de Julianalaan berijden, waardoor veel stof wordt veroorzaakt. Klachten van- de bewoners hebben de gemeente doen uitkijken naar de mo gelijkheid om het vrachtvervoer ergens te treffen. De stok om te slaan meent zij nu gevonden te hebben in de hante ring van art. 13 van het Wegenregle ment, dat het rijden verbiedt, indien er een gevaar voor afvallen van de lading bestaat. Het gevaar was hier ech ter niet bewezen. Afwaaien gebeurt na melijk altijd. Tijdens het verhoor van de ver balisant vroeg een der rechters zich af, waarom er eigenlijk een proces verbaal was opgemaakt, als er van een overtreding geen sprake was. Tegen een der andere vrachtrijders eiste de officier een boete van f 150, omdat geconstateerd was, dat er inder daad van de wagen zand was afgeval len. Tegen de vierde vorderde hij een Doete van f 100 wegens het potentieel aanwezige gevaar van afvallen van de lading, en de vijfde vrachtrijder hoorde een boete van f 500 tegen zich eisen, omdat hij meer dan tweemaal het ge wicht zand had vervoerd dat de ver gunning aangaf. De agent, die het ver baal had opgemaakt, meende, dat de wagen ruimschoots op het gewicht, dat vervoerd werd, was berekend. De kantonrechter had de verdachte veroordeeld tot een boete van f 75. Uitspraken in ai deze zaken 11 No vember. (Ongecorrigeerd) De firma Nico van Schagen, de rij wielzaak in de Gierstraat, bestond een dezer dagen 30 jaar. Dit feit is voor de firmant niet ongemerkt voorbij gegaan. Tal van zakenrelaties gaven van hun belangstelling blijk. De winkel is uitge breid en gemoderniseerd, omdat er be hoefte bestond aan meer ruimte. Het laatste was ook de reden waarom de panden Zijlweg 82 en 86 van de „Scha kel (woninginrichting en meubelen) een verbouwing hebben ondergaan in de zin van een vergroting. De firma beschikt thans over 50 modelkamers met de meest uiteenlopende soorten van meubelen, zo dat belanghebbenden een ruime keuze kunnen doen. In verband met het overstelpende bezoek wordt de postzegelbeurs ver plaatst naar een grotere zaal. Vanaf Zaterdag 30 October is er elke week gelegenheid tot ruilen in het ge bouw van de Haarlemse Jongemannen Vereniging in de Lange Margaretha- straat 13. De beurs is voor een ieder toegankelijk van 2 tot 5 uur. Woensdagmiddag ongeveer half 3 botste de 66-jarige bakker L. H. v. M. uit Haarlem op de Schoterweg ter hoog te van de Dr. Leydstraat tegen een mo tor, die bestuurd werd door de 27-jarige Hoogovenarbeider J. S. uit Haarlem. Als duopassagier reed mee de 35-jarige chauffeur D. M. K., eveneens uit Haar lem. De bejaarde wielrijder, die plotseling de rijbaan overstak zonder daarbij vol doende op het verkeer te letten, moest met een hersenschudding, een gebroken pols en schaafwonden aan het hoofd naar het ziekenhuis St. Joan de Deo worden overgebracht. De twee andere slachtoffers liepen schaafwonden op. Vanmorgen om ongeveer half zeven had op de Rijksstraatweg hoek Leeuwe rikstraat een aanrijding plaats tussen motorfiet een sen bus van de N.Z.H.V.M. De chauffeur van de autobus verleende aan de bestuurder van de motor, de 30-jarige O. H. uit Haarlem, die later geen rijbewijs bleek te bezitten, geen voorrang. Met wonden aan het hoofd is H. naar het ziekenhuis St. Joan de Deo overgebracht. De motor werd niet, de autobus slechts licht beschadigd. Op de Wagenweg, hoek Schoutjeslaan, is de 57-jarige wielrijdster C. B. B. uit Haarlem tegen een motorfiets gebotst, die bestuurd werd door de 21-jarige car rosseriebouwer C. W. J. v. d. Z. uit Haarlemmermeer. Op de duo zaten twee meisjes, namelijk de 23-jarige M. R. H. uit Haarlem en haar 17-jarig zusje. Mevrouw B. en de bestuurder liepen beiden een hersenschudding op en wer den naar het Diaconessenhuis vervoerd. Van de twee duo-passagiers kreeg alleen de jongste enkele vleeswonden aan haar linker hand. B. en W. van Haarlemmerliede heb ben de raad voorgesteld de regeling van de zes procent loonsverhoging van het Rijkspersoneel ook van toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel. De 24-jarige fabrieksarbeider H. P. uit Haarlem kocht enige tijd geleden een fiets op afbetaling. Aan zijn kostjuf- frouw vertelde hij korte tijd nadien, dat hij de fiets verkocht had zonder deze geheel afbetaald te hebben. Omdat hij bang was, dat de politie van een en an der op de hoogte zou komen, vroeg hij haar 95 te leen, opdat hij het rijwiel terug zou kunnen kopen. De hospita ge loofde de jongëïnan en leende hem 100. Daarop vertrok H. P., maar kwam eerst een week later boven water zonder fiets en zonder geld. De hospita ging daarop naar de politie, die opsporing en aanhouding van de jonge fabrieksarbei- ber verzocht. Toen deze enkele dagen geleden om nachtverblijf vroeg bij de politie te Alkmaar, werd hij opgesloten en daarna overgeleverd aan de Haar lemse politie. De jongeman heeft bekend de honderd gulden voor eigen plezier gebruikt te hebben. Hij is ingesloten. Op Vrijdag 5 November a.s. vindt het tweede concert van de Serie V plaats o.lv. Toon Verhey met solistische me dewerking van de cellist Henri Honeg- ger. Het programma bevat de volgende werken: Le Festin de l'Araignée, Rous- sel; Celloconcert, Lalo; Roma-Suite, Bizet. Advertentie voor Dames en Heren p n ra met fietssluiting 051. Gen. Cronjéstraat 4044 - Telef. 15438 Haarlem FILMS: REMBRANDT: „Een meisje om te stelen", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „Van de wa! in de sloot". 14 j, Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Jungleduivels". 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here to Eternity", volw. TU- den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. RCXYMa. tot en met Do.: „De vlam en de plil", 14 jaar. TUden 2.30 en 8 u. MINERVA: Do. 8.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Donderdag 28 October Concertgebouw: Concert door Haarlems Postael Mannenkoor, 20 uur Frans Halsmuseum: Comité voor jonge kunstenaars, Ans Verbeek, piano en Willy F.isrna, viool, 20 uur. De Vleeshal: Verhalen van de drie we reldreizigers cfr. A. Melchior, jhr. dr. J. C. Mollérus en J. Strijbos. Gesprekleider H. Prenen, 20 uur. Vrijdag 29 October Concertgebouw: N. Ph. Orkest. Jubileum concert Marinus Adam. Solist: Theo van c'er Pas, piano, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters 11.30—12.30 uur. Minerva: K.R.O.-revue „Daar zijn we v/eer", 20 uur. TENTOON STELLING* N Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—16 uur. Zo. van 13—16 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 1,6 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy- KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 9—12.30 cn van 13.30—17 uur. Zo. van 14—17 uur. Ma.. Wo. en Za. 's avonds van 20—22 uur. Kunsthandel Leffelaar: tuinzaal. Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus (tot en met 30 October). Geopend op werkdagen van 10—18 uur. Kunsthandel Bier. Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot ejnd Nov.). Het fraaie poort je in Renaissance stijl, daterende uit 1595, boven de in gang van de boekerij in 't stadhius, heeft in de laatste maan den een grondige schoonmaakbeurt ondergaan. Weken achtereen zijn met selaars en schilders bezig geweest, om de oude lagen verf en kalk te verwij deren. Nu het werk bijna gereed is er» de muren opnieuw zijn gewit, krijgt men een indruk hoe het er ongeveer driehonderd jaar geleden heeft uit gezien. Reeds gerui me tijd werd ge klaagd over de on bruikbaarheid van de trap. De treden bleken in de loop der tijden te zijn versleten. Het plan werd opgevateen nieuwe wenteltrap te maken, wat mede aanleiding werd, om ook "het poortje van het stof der eeuwen te reinigen. De trap pen zijn nu gemaakt van zware Namense steen. De oude tre den waren van zand en steen. Dit mate riaal mag tegen woordig niet meer worden gebruikt in verband met het grote gevaar voor de arbeiders van cyclosevergiftiging. De treden van de trap zijn versierd met tegeltjes. Nog duidelijker dan voorheen is nu te zien, dat de poort destijds in de bestaande kloostergewelven is ingebouwd. In het gemeentelijk archief bevinden zich twee tekeningen van het poortje, de ene van voor de verbouwing in 1815 en de andere een schets van de teke naar J. van Looy uit 1901. H Wereldreizigers zijn merkwaardige mensen; zij trekken van huis om er gens anders te zijn en zij kéren weer terug om thuis te zijn. Tussen die twee emoties ligt een korte spanne tijds, die zij plegen te gebruiken om te vertel len en postwissels te innen. En natuur lijk is het interessant zo'n wereldreizi ger te horen vertellen, soms vaderlijk van toon en met de allure van „Ik weet, ik wéét, wat jij niet weet". Met onschuldige ogen luister je dan naar die wonderlijke verhalen met op de ach tergrond de geheimen van het oerwoud of de eindeloosheid van de Poolzee. Maar gisterenavond hebben wij het beleefd, dat in de Vleeshal drie we reldreizigers aan het woord waren, drie mensen, wie het avontuur in het bloed zit, die ook gehoor hebben gegeven aan de roep van het avontuur, maar die vertellenderwijs illustreren, hoe wei nig gemeenschappelijks hun aard en hun leven bezitten. Daar waren dan jhr. Mollerus, dr. Melchior en Jan Strij bos, de eerste met wapperende manen en veel aplomp, de tweede fijntjes la chend en gestoken in een walvis-vest en de derde studieus en bedachtzaam, bescheiden vooral en met de humor voor fijnproevers. Dat trio moest in het gareel worden gehouden door Harry Prenen, die zich voelde als iemand, die een circus leidt zonder de nummers te kennen. Dat is natuurlijk een vak apart, maar zelfs een artiest, wiens blik niet verder reikt dan Schalkwijk, ziet wel kans mensen te leiden, wier blik meridianen wijd is. Hoe het ook zij, aan de uitnodiging van Prenen om net te doen, of zij bij een psychiater op de divan lagen, gaven de vertellers in zoverre gehoor, dat zi) ér eens rustig voor gingen zit ten en in een kennelijk gerepeteerd gesprek hun ervaringen uitwisselden. Nu wordt vanavond weer dat sponta ne gesprek gehouden en wij wagen het niet de toorn der heren wereldreizi gers op onze hals te halen door te gaan vertellen, wat zij nog willen vertellen. Het zou deze mensen bovendien in een bijzonder moeilijke positie brengen, om dat wij gewoon zijn verhalen nog ster- Advertentie ker door te vertellen dan ze al zijn. Maar wilt u toch een staaltje van dat gesprek lezen? Nou, dat ging zo: Mollerus (met daverende stem)„En toen vlogen we boven Djask aan de Perzische kust. En daarachter heb je het hoogland met metaallagen. En als daar de zon op scheen Strijbos (nuchter): „Dan smolten ze Mollerus: „Nee, Jan, dan flikkerden ze." Onschuldig luisterde Prenen toe, on schuldig waren zijn vragen, als hij b.v. informeerde, of de bossen in het Ama zone-gebied veel weg hebben van de Hout. Maar dan was het dr. Melchior, die het zijn gehoor duidelijk maakte, dat het in die bossen een kwestie is van bijten en krabben. En hij deed dat zo suggestief, dat iedereen er metter daad de kriebel van kreeg. Bij deze indrukken moeten wij het la ten, willen wij het trio, dat onder pa tronage van „Haarlems Bloei" zijn ver halen deed, niet ontrieven voor heden avond. Donedrdag 28 October Hoog water: 4.23 u. en 16.37 u. Laag water: 0.10 u. en 12.25 u. Vrijdag 29 October Hoog water: 4.56 u. en 17.09 u. Laag water: 0a43 u. en 12.55 u. De Bloemendaalse „dierentuin" van de heer Speel zal voorlopig behouden blijven. Vanmorgen heeft de president van de Haarlemse Rechtbank, mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, uit spraak gedaan in het kort geding, dat de heer C. H. Speel aanhangig had ge maakt ter voorkoming, dat de gemeente Bloemendaal bij parate executie zou overgaan tot afbraak en verwijdering van de opstallen in zijn dierentuin. Na vele overwegingen kwam de pre sident tot de conclusie, dat hij niet be voegd was een voorlopig oordeel uit te spreken over het door de gemeente De Centrale Volksbank, instelling van de K.A.B., zal Zaterdag a.s. voor Haar lem en omstreken van half vijf tot half zes in het gebouw St. Bavo haar wereld spaardag houden. Een groot aantal spaarders wordt verwacht. Tevens is er gelegenheid nieuwe spaarders in te schrijven. Advertentie Twintig Haarlemse beeldende kunste naars hebben van het gemeentebestuur de beschikking gekregen over enkele lokaliteiten van „De Oude Doelen" waarin in de 16e en 17e eeuw de schut- ters en kloveniers hun veelsoortige be zigheden hadden. Deze kunstenaars, al len beroepskunstenaars en behorend tot de vereniging „De Groep", zijn bijzon der verheugd over de hun toegewezen atelierruimte in een van Haarlems kost baarste historische monumenten, doch beschikken over te weinig middelen dan dat restauratie en bewoning zouden kunnen worden verwerkelijkt overeen komstig 't gestelde doel. Op het ogenblik zijn zij begonnen met het restaureren van de zalen, het herstellen van het prachtige oude eikenhout, het wassen van de festoenen, consoles en plafonds. Een kleine financiële basis voor de eerste inrichtingskosten is gelegd door donaties en een gemeentelijke bijdrage. Om over meer middelen te kunnen be schikken gaat „De Groep" het instituut „kunstlievend lid" creëren. Iedere Haar lemse burger, die de doelstellingen van „De Groep" wat betreft het bewonen en handhaven van de Oude Doelen wil hel pen verwezenlijken, kan door een mini mum-bijdrage van f 10.per jaar kunst lievend lid van „De Groep" worden en op die manier bijdragen in het voort zetten van een oude traditie in een der fraaiste gebouwen van Haarlem. De kunstlievende leden krijgen hierdoor het recht, alle openbare manifestaties van „De Groep" bij te wonen. De leden van „De Groep" zijn voornemens, op de wijze die in vroeger eeuwen gebruikelijk was, n.l. door aanbieding van een gra fisch werk, jegens hun helpers van dankbaarheid te getuigen. Het is een eis, dat de katholieke vi sie op de politieke problematiek tot gel ding wordt gebracht in ons land in één grote staatkundige katholieke partij. Het zjjn de omstandigheden, die daar toe nopen, waarbij vooral niet de be tekenis van het getal als machtsfactor over het hoofd mag worden gezien. De machtsverhoudingen spelen nu eenmaal een grote rol bij het aangaan van com promissen in de practische politiek. Die ene katholieke partij dient de steun te hebben van alle katholieken, want zij moet zo sterk mogelijk worden ge maakt. In deze stelling vatte de par tijvoorzitter der KVP, mr. H. W. van Doorn, gisteravond op een door een klei ne honderd belangstellenden in het Ka tholieke verenigingsgebouw bezochte vergadering van de afdeling Heemste de zij betoog over het onderwerp „De KVP nu" samen. Mr. Van Doorn begon met te con- statere, dat er een grote afstand be staat tussen de kiezers en hen, die de grote lijnen van de landspolitiek be palen. Het overbruggen van deze kloof is in het belang van een gezonde de mocratie. Daarom dient de partijleiding te steunen op een intense medewerking in de afdelingen en de kringen. De ka tholiek is zich van hogere waarden en belangen bewust dan die van de staat kunde. De overheid komt daarom bij het katholieke volksdeel op de tweede en derde plaats; het een en ander is begrijpelijk, maar niet te verontschul digen. Vooral niet in deze dagen nu zich een steeds duidelijker ontwikkeling in de richting van een integratie van overheid en maatschappij voltrekt. De katholieken dienen groter belangstelling aan de dag te leggen voor hun staats burgerschap. Vervolgens ontvouwde spr. zijn argu menten voor de eenheid van het ka tholieke volksdeel op politiek terrein, waarbij hjj herinnerde aan de oproep van Kardinaal de Jong in 1953 en te vens verwees naar het Bisschoppelijk Mandement 1954. Politiek wil zeggen het behartigen van het algemeen welzijn. Dit betekent meer dan alleen een materieel wel zijn. Alle sociale groeperingen dienen dit streven te steunen, wat het beste gewaarborgd is binnen de grenzen van één katholieke partij. Dit samengaan van katholieken uit de verschillend eso- ciale geledingen is dikwijls als een te ken van zwakte opgevat. Het tegendeel is eerder waar. Met elkander is men beter in staat de christelijke gedachten op sociaal en politiek terrein tot gel ding te brengen, dan b\j een gescheiden optrekken. De eenheidspartij maakt het gesprek tussen de verschillende maatschappe lijke standen mogelijk. Daarom is in partijverband overgegaan tot het instel len van beleidscommissies, waarin al le groepen zijn vertegenwoordigd. De KVP heeft geen behoefte aan „vleu gels", of „werkgemeenschappen", al dus spr. De wens tot deze vorm van samenwerking te komen vindt men ook terug in het Mandement 1954. Spr. vroeg zich afl of het eigen]ij kniet be schamend voor de katholieken was ge weest, dat dit Mandement nodig was geweest. De katholieken, die menen de richt lijnen van het Mandement naast zich te kunnen neerleggen, of er naar eigen wens een inhoud en verklaring aan ge ven, brengen de Kerk schade toe. Mr. van Doorn herinnerde in dit verband aan de woorden van Mgr. Alfrink, ge sproken ter gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan van het Thym- fonds. Van die zijde is toen opgemerkt, dat ook bij het nemen van een beslis sing in een beleidskwestie de aanwij zing van het Kerkelijk Gezag moet wor den gevolgd. Men kan zich de vraag stellen, wat heeft de KVP bereikt? En dan blijkt, dat eerder de KVP dan de P.v.d.A. de pas heeft aangegeven. Er is onder het beleid van minister prof. J. v.d. Brink een halt toegeroepen aan de socialisa tie. Zijn arbeid is de grondslag van de gunstige situatie die thans is bereikt. De KVP-fractie heeft gepleit voor de gezinspolitiek, voor de bezitsspreiding, voor het tot stand komen van de PBO en voor een gezonde woningbouwpoli- tiek. Het is alleen de KVP-fractie ge weest, die, zodra de mogelijkheid van een verlaging der lasten verantwoord werd, daarvoor in het strijdperk heeft gestaan. Trouw te blijven Spr. besloot zijn betoog met de op wekking de KVP trouw te blijven. Dit zal nodig zijn om in 1956 een verkie zingszege te behalen. Alle katholieken moeten zich verantwoordelijk gevoelen voor de grote dingen die op het spel staan. Na de rede van mr. Van Doorn be stond er gelegenheid tot 't stellen van vragen. De voorzitter van de afdeling, ir. A. H. IJsselmuiden, die met een kort woord mr. van Doorn had ingeleid, be nadrukte de waarde van een christelijke politiek in Nederland. Hij trok daarbij o.m, de vergelijking tussen de Kabinet ten van voor de evenredige vertegen woordiging en daarna. Het ligt in de bedoeling van het afde lingsbestuur de Tweede Kamerleden de heren Th. S. J. Hooy en J. Janssen voor een spreekbeurt uit te nodigen, en eveneens een dergelijk verzoek te rich ten tot een leidende figuur uit de krin gen van de K.A.B. Bloemendaal naar voren gebrachte be zwaar, dat de heer Speel in strijd ge handeld heeft met de Woningwet. Het oordeel hierover dient in een gewone behandeling door de rechter te geschie den. Verder verklaarde de president, dat de gemeente Bloemendaal wel de be voegdheid heeft, maar niet de plicht tot parate executie over te gaan. Die bevoegdheid heeft zij echter voor een ander doel gebruikt dan gebleken is. Bij een persoonlijk onderzoek ter plaatse was het de president duidelijk geworden, dat de dierentuin geen over last bezorgt aan omwonenden, omdat de tuin ver van de openbare weg en van de belendende percelen is aangebracht. De parate executie dient derhalve geen gemeentelijk belang en de president verbood de gemeente Bloemendaal daar toe over te gaan. Zij zal de beslissing van de gewone rechter in deze moeten afwachten. Voorzover de gemeente reeds overgegaan is tot afbraak, dient zij alles zo spoedig mogelijk in de oude toestand te herstellen en zij zal ver der de kosten van het kort geding moeten betalen. Deze zaak zal nu binnen zes weken voor de gewone rechter moeten worden gebracht, tenzij natuurlijk de gemeente Bloemendaal beroep aantekent tegen het voorlopig oordeel van de president der rechtbank. In dat geval zal het ze ker een kwestie worden op lange ter mijn. Vannacht vergaderde bij Brinkmann de afdeling Haarlem van de R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-ge- employeerden „Sint Antonius". De voor zitter, de heer D. A. M. Schlüter, Open de de vergadering met een kort woord en installeerde vervolgens de veertien leden van de sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel, waarmede tevens deze sectie gefundeerd was. Hij wees er op, dat de sectieleden volwaardige leden waren geworden van de gehele Haar lemse afdeling en dat zij dus meedeel den in het lief en leed. Tot sectievoorzitter werd daarna ge kozen de heer A. Lefeber, die dan met een zitting heeft in het bestuur van de Haarlemse afdeling. Ook de geestelijk adviseur, kapelaan Beugelsdijk, sprak een woord en hij herinnerde er aan, dat hij deze functie met grote liefde doet, omdat er bij deze groep mensen zo'n grote hartelijkheid en solidariteit bestaat. De voorzitter van de landelijke bond, de heer J. van Bijsterveld, uit Den Haag, belichtte de organisatorische op bouw van de sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel, welke na de oorlog tot stand was gekomen. Hij gewaagde van de vele verbeteringen, die ook voor deze groep verkregen waren. Bij de rondvraag kwam de fooien kwestie ter sprake van het theaterper soneel, en het werd wel duidelijk, dat het nog zeker twee jaar zal duren, eer die fooien worden afgeschaft. Eerst zal namelijk een beter salaris gegarandeeiTl moeten zijn. B. en W. van Haarlemmerliede heb ben de raad voorgesteld aan de R.K. Voetbalclub „Na Arbeid Sport" het ge meentelijk sportterrein aan de Bauduin- laan te verhuren en een verordening vast te stellen die de subsidie aan stich tingen regelt, die in de gemeente gezins hulp uitoefenen. Wie verre reizen doet, kan veel ver halen. Van links naar rechts: Jhr. Mollerus, dr. Melchior, Jan Strijbos en Harry Prenen. Klokslag half 8 sprak Woensdagavond in gebouw Domi aan het Zandvoortsepad te Overveen de kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton, commandant van het Ma rinehospitaal te Overveen, het openings woord voor de tot en met vanavond twaal uur durende muzifair. Het doel van deze overigens geheel op een fancy- fair gelijkende gebeurtenis is de disco theek van het hospitaal ten bate van het Welfahrewerk uit te breideni en iets aan te schaffen, waar men veel plezier "van hoopt te hebben. Kolonel Creyghton leg de de nadruk op het aanschaffen van platen met een blijvende waarde vooral geen jazz, want die platen be ginnen na een paar maanden gruwelijk te vervelen en platen van de moder ne talen. Tenslotte bracht hij dank aan het, uit verpleegsters en officieren sa mengestelde, uitvoerend comité, waar van vooral de adelborst der eerste klas se, A. Bindels, de stuwende motor is ge weest. Aan de muzifair is nauwelijks een maand van voorbereiding voorafgegaan. Na de openingstoespraak van de com mandant van het hospitaal kon het lieve leventje beginnen van veel muzikaal en vrolijk lawaai. De aanwezigen, die naar mate de avond vorderde steeds talrijker in getal werden, konden zich daarna op de allerprettigste manier vermaken on der de luifels van de marktkramen met mogelijkheden tot balgooien, speerwer pen, schieten, grabbelen, de toekomst laten voorspellen door een waarzegster en veel meer vermakelijkheden. Een in een der zalen ingerichte „wijnkamer" noodde tot een koele dronk om de ver hitte gemoederen weer te sussen. Onder grote belangstelling is Woens dagmiddag de nieuwe Kleuterschool van de Wilhelminaschool te Zandvoort geopend. Ds de Ru sprak als voorzitter van het schoolbestuur een inleidend woord waarin hij dank bracht aan allen diel de totstandkoming van deze school mogelijk hebben gemaakt. In het bij- zonder aan de burgemeester voor het verkrijgen van het bouwvolume en aan de gemeente van de financiële gelijk stelling met het openbaar kleuteronder wijs. De opening werd verricht door burgemeester van Fenema die wees op de grote invloed van het kleuteronder wijs op de verdere levensloop van de kinderen. Spr. hoopte dat de leerlingen van deze school als zij later de zorgen en moeilijkheden van het leven zullen moeten doormaken, gesterkt zullen wor den door de herinnering aan de kleuter jaren die zij in een sfeer van vreugde en zonneschijn en in een harmonie van kleuren op deze school hebben mogen doorbrengen. Hierna werd het gebouw bezichtigd. De architect heeft drie lokalen aan-een ontworpen met naar het Zuiden uitste kend een vrij gelegen rond speellokaal. Men bewonderde zowel de opzet als de afwerking van de school. Na de pauze werd nog het woord gevoerd door wet houder Kerkman die mededeelde dat de gemeente voor openbaar en bijzonder kleuteronderwijs ruim 90.000,- per jaar uitgeeft en daarom reikhalzend uitziet naar de totstandkoming van de kleuteronderwijswet, die de gemeente lijke zorgen aanmerkelijk zal verlichten De heer Bosman sprak namens het R.K. schoolbestuur woorden van geluk wens en hoopte dat de sfeer van goede buurschap (de katholieke kleuterschool is aan de voorzijde gelegen) steeds zal worden gehandhaafd. Zuster Roswi- ta, hoofd van de St. Agatha-kleuter- school wees tenslotte nog op de taak van de kleuterleidsters: de kleuters „helpen" om hen voor te bereiden op het leven en het einddoel van de mens: het eeuwig geluk. Spr. verheugde zich over de goede samenwerking met haar collega van de nieuwe school, Mej. Smits. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1948 3% oCt Ned 1850 3% Ned 1954 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 Oei. fac. inschx Grtbk 1946 3 pC Nea Handel Mil. cert AJC.D. Van Berkel'B Patent Calve-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerka Ltln Kon Ned Stoomb Mn Ned Scheepv Unie H VA Dell Mö Cert. slot 104& 102% 99% 99 100A 87% 101 99% 200 254% 169% 245 260 248 436% 239% 322% 499% 96 168% 160% 148% 134% 136% 28/10 100ft 262 444 331 505% 98% 168 150 134% 137 26/10 27/10 Anaconda Copper 40% 40% Bethlehem Steel 79% 80 Chrysler Corp. 65% 65% General Electric. 43 42% General Motors 90 91% Kennecott Copper 87% 88'4 Montgomery Ward 72% 72% North American Co. 24% 24% Radio Corp. 34 34% Republic Steel 62% 62% Royal Dutch 65% snelt Union Oil 54 54% Southern Pacific 45% 45% Southern Railway 60% 60,a Tidewater 26% U.S Steel 59% 57% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2