Er is een groot tekort Vliegende Stewards zijn geen aan gastvrije Hollanders vliegende kellners E Receptie Adenauer in W ashington hartelijk ontvangen FAROEK het slachtoffer van historische muntvervalsing nmms Particulier ziekteverzekeringswezen ook voor economisch-zwakkeren INTERESSANT VAK WORDT SCHROMELIJK ONDERSCHAT Een goed gastheer bepaalt de sfeer aan boord tijdens het onontwijkbare bijeen zijn in de lucht k.-- De steward en de Sjeik Gasontploffing te Dokkum Opschudding in Madrid GRAVIN EN TWEE BARONESSEN RANSELEN EEN MARKIEZIN AF EISENHOWER: Een van de grootste staatslieden van het ogenblik STmTTÜ r e n] Rijksbijdrage voor emigrantenvervoer ri DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever) N r zijn te weinig gastvrije Vliegende Hollanders. Met verbazing hebben we dit feit geconstateerd, toen we het beroep van „de gastheer in de lucht", de steward, eens van alle kanten gingen bekijken. Het aantal stewards bij de K.L.M. kan met een veertigtal worden uitgebreid. Dat lijkt misschien weinig, maar op een totaal van ongeveer tweehonderd is het veel. Dit tekort bestaat al geruime tijd en onze nationale luchtvaartmaatschappij zou dan ook niets liever doen dan het corps zo snel mogelijk op het juiste aantal brengen. Zij ziet er echter eenvoudig geen kans toe. Er zijn voor dit aantrekkelijke beroep sollicitanten genoeg, maar slechts een enkele onder hen voldoet aan de vrij zware eisen, die gesteld moeten wor den. Er lopen in ons land voldoende jongelui rond met de benodigde capaciteiten, maar het stewardvak wordt door de meesten van hen schromelijk onderschat. Men moet eigenlijk eerst een trans-Atlan- tische vlucht meegemaakt hebben, wil men de steward op zijn juiste waarde schatten. Want een steward is beslist geen vliegende kellner. „Als mijn voornaamste taak aan boord zou bestaan uit het ver strekken van verfrissingen en maaltijden, dan was ik gauw klaar met de K.L.M."vertelt steward Eylders, die nu al negen jaar bij de K.L.M. vliegt. „Dan zou ik een baan aan de grond in een goed res taurant verkiezen. Alleen al omdat ik dan veel meer werk zou kunnen maken van het opdienen. Neem bijvoorbeeld het trancheren van wild en gevogelte." En dan volgt een hele reeks van culinaire ge neugten, die de kellner in een goed restaurant met de gast deelt. Want steward Eylders kent de knepen van het horeca-bedrijf. Hij heeft er in gewerkt op zee en aan de wal en van zijn grote ervaring trekt hij nu profijt in de lucht. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen. Twaalf agenten herstellen de orde Verbod voor onbevoegden munitie te demonteren Kind verdronken in emmer zeepsop Foto-, teken- en schilder wedstrijd voor militairen Origineel Amerikaans recept van Wallbrook Tobacco Co. Inc. Golds- boro. North Carolina U.S.A. Originele Amerikaanse melange van de fijnste tabakken. Originele Amerikaanse King Size lengte. U geniet langer en intenser voor D E E Eenzelfde bedrag voor alle landen? (Van onze speciale verslaggever) „Denk er om, het is niet toege staan de Sjeik het eerst aan te spreken. En als je hem iets aan biedt doe het dan niet met je rech terhand". De gronddienst gaf K.L.M.-ste- ward M. Eylders een hele waslijst instructies mee, toen hij een Ara bische Sjeik met gevolg aan boord kreeg. De chef-steward van de Noord-Atlantische route heeft zich er natuurlijk aan gehouden. „Maar na korte tijd ging het er heel wat vlotter en ongedwongenei aan toe dan de mensen van de gronddienst voor mogelijk had.den gehouden", vertelt steward Eylders „En zo gaat het nou altijd ver volgt hij. „Zodra een vliegtuig zich van de grond heeft losgemaakt vormen passagiers en bemanning één gemeenschap. Men is op elkaar aangewezen. Er kan niemand meer bijkomen en niemand kan het ge zelschap verlaten. Iedere passagier ■weet, dat het nu vooral de steward rs, die voor hem zal zorgen. Dat geeft je een grote verantwoorde lijkheid". In Dokkum, waar de gasfabriek on langs in een sector van stadsgas op Propaanlucht is overgeschakeld, zulks in afwachting van de toevoer van aard gas, heeft zich in de woning van de heer E. Flantinga een hevige ontplof fing voorgedaan. Mevr. P. rook gas in de keuken, dat ontsnapt was doordat een gasslang was losgeraakt. Nadat zij enkele minuten het raam had opengezet, meende zij dat het gevaar geweken was. Daar pro paanlucht evenwel zwaarder is dan lucht bleef veel gas achter. Toen zij een lucifer aanstreek volgden een gewel dige steekvlam en een ontploffing, die een grote ravage aanrichtte. De keu kendeur werd in de tuin geslingerd, de muren en het dak scheurden. Mevr. P. en haar achtjarig dochtertje werden zwaar gewond door de steekvlam en rondvliegende voorwerpen, zodat over brenging naar het ziekenhuis te Leeu warden noodzakelijk bleek. Maar wat is dan de voornaamste taak van de steward? De heer Eyl ders aarzelt geen ogenblik. „Het voor naamste is dat hij iedere keer weer aait boord gaat om ook voor zijn nieu we passagiers weer een prima gastheer te zijn en dat hij geheel zijn persoon lijkheid wil inzetten om sfeer te schep pen in dat vliegtuig. Want een steward kan de vlucht van een passagier ma ken en breken. Een steward geeft ser vice en dat ligt ons Nederlanders bij zonder goed. Vliegen is steeds weer nieuw en avontuurlijk en het stewardvak is daarbij een van de interessantste ba nen die er voor een jongeman zijn weggelegd. Ik zeg vaak tegen de jon gelui, die op mijn lijnen vliegen: de service zal voor de passagier veelal de doorslag geven. Vraag het maar eens aan een reiziger," voegt steward Eijl- ders ons toe. We hebben zijn raad opgevolgd en de eerste de beste intercontinentale reiziger, die we op de Amsterdamse luchthaven ontmoetten, gaf ons het vol gende frappante antwoord: „Nee, inder daad, een steward is geen kellner. Van een kellner verwacht je een onderda nigheid, waaraan je tijdens een vlucht absoluut geen behoefte hebt. Een KLM- steward benadert je op een plezierige, vriendelijke manier." „Tijdens mijn reizen kris kras door de Verenigde Staten heb ik met tal van luchtvaartmaatschappijen gevlo gen, waar ik een ander type steward ontmoette. De vliegtuigen zijn alle even luxueus en geriefelijk, alleen de stewards verschillen en daarmee de sfeer aan boord. En ik verzeker U dat bij de keuze van een luchtvaart maatschappij het type steward bij mij de doorslag geeft." Duidelijker had men ons de waarde en de verantwoordelijkheid van de ste ward welhaast niet kunnen schetsen. Steward Eylders had ons ongeveer het zelfde verteld, alleen de bescheidenheid had hem genoodzaakt dat met andere woorden te doen „Een passagier gaat niet met een vliegtuig mee om te eten, maar om zich te laten vervoeren. Om dat hij echter vaak gedurende etens tijd aan boord vertoeft, verstrekken wij hem een maaltijd. Maar deson- Er heerst een plezierige, ongedwongen sfeer aan boord van de K. L. M.- machine, op weg van Amsterdam naar Biak. Steward en stewardess maken hier en daar een praatje en geven inlichtingen over de reisroute en het verloop van de vlucht. De colbertjes gingen uit en de beide uniformjasjes bleven niet achter.' Advertentie Een gravin en twee baronessen zijn opgesloten in de gevangenis van Ma drid, omdat zij een markies en een mar kiezin op de openbare straat een pak 'ansel hebben gegeven. Het gebeurde eergistermiddag, kort na twee uur, een l'jdstip, waarop de toonaangevende fi guren uit de Madrileense society naar ®et Café Roma gaan, in de exclusieve jjOrrano-straat, om hun aperitief te rr'nken. Een groot aantal dames en "•uren zaten op de terrassen, genietend v®n koele dranken, de laatste nieuwtjes over elkaar uitwisselend en klagend over de hoge temperaturen. Een glan zende limousine met een chauffeur in uvrei stopte. Alle ogen in het Café ■Roma richtten zich op de auto om te zten, wie daar aankwam. De chauffeur boog diep na het por fier te hebben geopend. Een gravin en naar beide dochters, alle twee baro nessen, in elegante kleding, stapten naar buiten. Zij liepen rechtstreeks naar dut tafeltje, waar Don José Luis, de 30-jarige markies van Palacios, was ge zeten met zijn 24-jarige echtgenote Ma ria Consuelo Ruizsenen, de markiezin dus. Er werd geen woord gewisseld. De gravin pakte een spuitwatersi- phon en liet die zeer onzacht neer komen op het hoofd van de markie zin, die bewusteloos op haar stoel viel. De markies sprong op. Het voor name stilzwijgen werd verbroken Schreeuwend en roepend rukten dé gravin en haar dochters zijn das af scheurden zijn overhemd, trokken hem aan zijn haren en schopten hem tegen zijn schenen. Dat was het ogenblik, waarop alle susten in het café zich in de strijd "lengden. Stoelen, tafels, glazen, fles sen, vingernagels en voeten, alle mid delen schenen geoorloofd. Iemand bel de de politie en een paar minuten la ter verschenen twaalf agenten ten to nele, die met hun gummiknuppels de vrede herstelden. De markiezin, die nog steeds buiten bewustzijn was, en de markies wer den naar het ziekenhuis gebracht, waar ze behandeld werden wegens verwon dingen aan het hoofd. De gravin en haar beide dochters werden ziedend van woede in hun eigen wagen gela den en door hun eigen chauffeur naar het politiebureau gereden. Zij zijn in voorlopige hechtenis genomen. De po litie weigerde hun namen bekend te maken. De markies verklaarde later: ,,De gravin heeft een antipathie tegen mijn vrouw. Het is een strikt persoon lijke zaak. De aanval was voor ons een grote verrassing." Gebleken is, dat bij sommige onder delen van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht scherpe munitie projectielen, handgrana ten enz. wordt gedemonteerd of ge sloopt om de gesloopte onderdelen te gebruiken voor het vervaardigen van exercitie- of instructiemunitie ofwel van losse munitie. Deze handelwijze kan ernstig levensgevaar meebrengen met alleen voor degenen die deze werk zaamheden uitvoeren, doch ook voor hun* omgeving. Teneinde ongevallen te voorkomen heeft minister Staf bepaald, dat het aan een ieder, die zulks niet bij hoofde vna zijn functie behoort te doen, ten streng ste verboden is munitie te demonteren of onschadelijk te maken dan wel hier voor opdracht te geven. danks blijft er een groot verschil be staan met een restaurant waar het pu bliek heen gaat om te eten en waar men van de kellner niets anders ver wacht dan dat hij de naam van zijn zaak eer aandoet door op correcte wij ze goed toebereide spijzen te serveren. Onze verhouding tot de passagiers is heel anders. Je praat met ze over al lerlei onderwerpen, verschaft lectuur, organiseert een sweepstake, bijvoor beeld: hoeveel benzine verbruikt de machine bij zijn vlucht over de oce aan? En de stewardess, die zich hoofd zakelijk met babies, kleuters, alleen- reizende kinderen en vrouwelijke pas sagiers bezighoudt, verleent onmisbare medewerking. Ik heb eens een zakenman onder mijn passagiers gehad," zo vertelt steward Eylders, „die maanden later, bij een toevallige ontmoeting, nog sprak over een borreluurtje, dat hij aan boord had meegemaakt. Hij had slechts één glas gedronken, maar hij kon zich niet her inneren aan de grond ooit een der gelijk gezellig samenzijn te hebben meegemaakt.*' Een andere steward vertelde ons, dat hij een tijdlang vrij geregeld een vooraanstaand diplomaat en diens secretaris onder zijn passagiers had eri als hij die aan de ingang van het toestel zag verschijnen, dan wist hij al wat hem te doen stond. Zodra de andere passagiers hem niet meer nodig hadden en de radio-telegrafist of een van de andere bemannings leden ook een ogenblik gemist kon den worden, dan haalde hij een spel kaarten te voorschijn en even later werd er dan gezellig gebridged. Hoewel de steward alleen dienst doet op de grote lijnen is hij nooit lang van huis. Een reis naar New York bijvoor beeld duurt niet langer dan vier da gen, uit en thuis. Hierna is hij een paar dagen vrij en heeft dan volop gelegenheid gewoonlijk meer dan iemand anders om zich met vrouw en kinderen te bemoeien. „Een bevoor rechte positie", meent steward Eylders. En een positie, die verrassend goed be taald wordt, zo hebben wij geconsta teerd." Een steward begint met een sa laris van driehonderd dertig gulden per maand, maar een chef-steward bijvoor beeld verdient meer dan duizend gul den per maand. „Er moet echter hard gewerkt worden," zo vervolgt de heer Eylders, „en dat zeg ik heus niet om dat mijn vrouw dit stukje ook wel zal lezen. Ik heb in mijn stewardloopbaan echter veel geleerd en het vliegen heeft me een schat aan ervaringen op- ge'everd. Ik ben ervan overtuigd dat bij hen, die in het Horecavak werk zaam zijn, en bij de meeste Nederland se jongelui, nog lang niet voldoende is doorgedrongen hoe aantrekkelijk ons vak wel is." Mr. G. A. M. de Stoppelaar, hoofd van het cabine-personeel van de KLM, die geregeld sollicitanten ontvangt en de meeste van hen noodgedwongen moet afwijzen, kostte het hierna wei nig moeite ons te overtuigen van de noodzaak van de vrij zware eisen, die aan de jongelui gesteld moeten wor den. Op de eerste plaats is er de stren ge medische keuring. Een steward mag geen bril dragenen moet ook verder in een uitstekende lichamelijke condi tie verkeren, want het vak stelt zware physieke eisen. „Verder," zo vertelde de heer Van Stoppelaar, „moet hij in tenminste drie vreemde talen een be hoorlijk gesprek kunnen voeren. Hij mag gerust eens een grammaticaal foutje maken, maar hij moet zich kun nen redden. Iedere andere vreemde taal strekt tot aanbeveling evenals be kendheid met het hotel-restaurantbe drijf, desnoods met het cafébedrijf". Horecavakbekwaamheid is dus niet strikt noodzakelijk, dat bewijst wel de lijst met de vroegere beroepen van de leden van het corps stewards, waarop naast een adjunct-ambtenaar van de burgerlijke stand, een afgekeurde vlie ger o.a. ook een journalist voorkomt. Gisteren op receptie ge weest. Zoals altijd tot mijn genoegen. Ik ben dol op recepties. Zij werken de algemeen menselijke ver broedering in de hand. Het begint er altijd mee, dat een groep, weliswaar mild gestemde, maar koel tot elkander staande personen in een fraai opgesierde zaal samen- klonten. Zij drukken elkander vor melijk de hand en zeggen „Aange naam'' of „Prettig met u kennis te maken". Dan valt er een, diepe stil te; de eerste spreker is achter de mi crofoon gaan staan. Hij zet uitvoerig uiteen, dat de jubilaris een zeer uit zonderlijk begaafd man is. Er ruist een beschaafd handgeklap door de zaal. En reeds klinkt de stem van de tweede spreker over de hoofden heen. Hij zegt het zelfde als zijn voorgan ger. Maar dan komt langzamerhand het onvermijdelijke keerpunt. Dat wil zeggen: de obers mengen zich dis creet met de Sherry en de Port tus sen het gezelschap. Al spoedig krijgt men nu van alle kanten bijvalsbe tuigingen; krachtige „bravo's" onder steunen de woorden van de redenaars, die steeds in geestdrift toenemen. Tenslotte praat iedereen tegen ieder een en verscheurt de laatste spreker vol élan zijn spiekpapiertje. Dan be gint het stadium van de schouder klopjes. Degenen die het zojuist nog „prettig vonden met u kennis te ma ken", bezien u nu met glinsterende ogen en roepen blij-verwijtend uit: „Kerel wat heb ik jou al lang niet meer gezien". Ginds haalt iemand krachtig uit over de politiek en ver derop bedreigt een bedrijvige jon geling iedereen met een stoel, die hij even heeft georganiseerd voor dat aardige meisje. Niet zelden worden er enkele petits-fours vertrapt en meestal wil er ook wel wat Port over de tapijten vloeien. Maar in ieder ge val is iedereen de jubilaris vergeten. Die staat ergens achter een palm zijn ontroering vanwege de „enorme be langstelling" weg te slikken. Al dat feestelijke tumult heeft hij dan toch maar ontketend. Zo gaat het altijd op recepties. Ik min ze. En als ik zelf nog eens ju bileer of zo, komt u maar gerust eens prettig kennis maken en zoveel sher ry drinken als u wilt. In de ouderlijke woning te Rotterdam is de tien maanden oude Johanna van Loon in een emmer met zeepsop ver dronken. De moeder was weg om haar man brood te brengen op zijn werk. Een achtjarig dochtertje bleef thuis om op het kind te passen. Het was uit voorzorg door de moeder met een shawl aan een stoel gebonden. Nadat het oudste meisje even was wegge weest, trof zij haar zusje voorever hangend in de emmer met sop aan. Evenals vorig jaar heeft de dienst Welzijnszorg Leger ook in 1954 een fo to-, teken- en schilderwedstrijd voor mi litairen georganiseerd. De eerste ten toonstelling van de bekroonde en van de beste niet-bekroonde werkstukken (foto's en tekeningen) zal worden ge houden in Pulchri Studio te 's-Graven- hage, van 13 tot en met 15 November. De prijsuitreiking zal geschieden Zater dag 13 November, 's morgens 11.00 uur, eveneens in Pulchri Studio. Advertentie .»y3 Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland is met veel hartelijkheid in Washington ontvangen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en tal van andere autoriteiten waren ter verwelkoming aanwezig. Dulles zei, dat hoe meer hij de bondskanselier zag, hoe meer hij diens moed, visie en staatsmanschap bewonderde. Hij gaf Adenauer de ver zekering, dat hij altijd welkom is in de Verenigde Staten, aangezien het Amerikaanse volk waardering heeft voor de „geweldige bijdragen", die Adenauer tot de Westelijke solidariteit heeft geleverd. President Eisenhower noemde Adenauer eerder op de dag tijdens een persconferentie „een van de grootste staatslieden van het ogenblik en een van de best geïnformeerde mensen over West-Europese zaken, die ik ooit ontmoet heb". De Egyptische regering biedt op het ogenblik een kostbare muntenverzame ling ten verkoop aan, die toebehoord heeft aan ex-koning Faroek. Natuurlijk is het daarbij niet alles goud, wat er blinkt. Maar bovendien blijkt het goud, dat er is, niet altijd van de goede soort te zijn. In de catalogus staan n.I. ver meld twee gouden munten, een van tien en een van twintig dollar, die ge slagen zouden zijn tijdens de Gold Rush in Brits Columbia gedurende de jaren zestig van de vorige eeuw. Als de munten echt waren geweest, zouden ze minstens 150.000,hebben opgebracht. Misschien heeft Faroek er nog wel meer voor betaald. Maar het zijn knappe vervalsingen, die nu niet meer dan ongeveer 200 gulden zullen halen. Zodra de cata logus verscheen, waren er verzame laars, die de echtheid van de beide muntstukken betwistten. Volgens hen bestaan er nog maar twee series van: een in het Brits Museum en de ander in het parlementsgebouw veui Brits Columbia. Deskundigen werden er bij geroepen. Zij ontdekten, dat Faroek's munten wel van goud waren, maar niet van het zeer bleke goud van Brits Columbia, waaruit de oorspronkelijke munten zijn geslagen. Feiroek is blijkbaar het slachtoffer geweest van historische valsemunterij. Advertentie Wynand Fockink (Van onze redacteur) Een aanzienlijk aantal artsen schijnt adhaesie te hebben betuigd aan het medisch comité, dat achter de brochure van mr. dr. Kunneman staat. Zoals bekend richt deze brochure zich voornamelijk tegen de dreigende verder gaande socialisering van de ziekenzorg nu de weistandsgrens, waaronder men verplicht verzekerd is, verhoogd schijnt te zullen worden van f 5.300 tot f 6.000. Zij bevat verder een pleidooi voor de particuliere ziektekosten verzekering. De artsen zijn het echter lang niet allen geheel eens met de inhoud van deze brochure. Met name wijzen zij er op, dat het geenszins zeker is of het particuliere verzekeringswezen ook de economisch zwakkeren tegen een premie ter hoogte van de thans geldende kan verzorgen. Bij een inkomensgrens van f 5.000 af zou de vergoeding door de particuliere ver zekering tegen dezelfde premie als voor het ziekenfonds geldt „redelijk ge garandeerd" worden. Er is echter, zo wordt gezegd, enig eigen risico „aan de voet". Hoe groot is dit risico, aldus vragen de artsen zich af. Is het zo hoog, dat een gezin met bijv. een inkomen van f 5200 ongeacht de betaalde premie voor hoge kosten zou kunnen komen te staan? En de vele gezinnen met een inkomen beneden f 5000? Voor deze moet kennelijk het huidige ziekenfondssysteem blijven be staan. Als een bezwaar wordt ook gevoeld de hogere premie voor „verzwaarde" of „kwade" risico's. Ongeacht kwalen en gebreken kan men zich verzekeren tegen een matige premieverhoging, d.w.z. maximaal 50 pet. boven de nor male premie, aldus de brochure. De artsen wijzen in dit verband op de voordelen van het fondssysteem, dat grote gezinnen en deze risico's niet ex tra belast. Hoezeer men ook kan meegaan met het pleidooi voor het herstel van de verhouding patiënt-arts, hoezeer men ook waardering heeft voor het wraken van de te ver gaande overheidsbe moeiing, men zou graag, alvorens zijn definitief oordeel over het plan uit te spreken, wat meer cijfers, de ideeën graag wat meer uitgewerkt zien. Men wijst daarnevens op het plan dat ter tafel ligt voor de getrapte ver zekering, dat de grote risico's in ieder geval verzekert, dat voor iedereen, on geacht het inkomen, geldt en dat voor grote categorieën ook de verhouding arts-patiënt in de particuliere sfeer brengt. Toch staat men in het algemeen met waardering tegenover de studie. Gezien dus het niet geheel uitge werkte project zal dit plan Zaterdag op <ie algemene vergadering van de Kon. Mij. tot Bevordering van de Ge neeskunst waarschijnlijk geen onder werp van bespreking uitmaken. Men wenst de behandeling van de welstands- grensverhoging niet uit te stellen. Hierover is ook het laatste woord nog geenszins gesproken. Het is niet duidelijk hoe de verhoudingen liggen. Een aantal artsen schijnt niet zulke ernstige bezwaren te maken. Anderen daarentegen verwerpen ten stelligste deze verhoging en wensen eer. uitspraak van de vergadering uit te lokken, waar bij Regering en Kamers gewaarschuwd worden tegen aanneming van het voor stel tot verhoging van de grens tot f 6000. Zii zouden de consequenties daarvan niet willen aanvaarden. Eerst, zeggen zij, moet aan onze be zwaren tegemoet gekomen worden, voor wij eventueel met de verhoging accoord zouden gaan. Hun bezwaren richten zich voornamelijk allereerst tegen de all- risk-verzekering, die het ziekenfonds systeem, zoals dat nu geregeld is, biedt. Bij de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering geldt het all-risk-principe niet. Daar krijgt men een uitkering van 70 pet. Enig risico aan de voet, de basis van de behandeling, zou gedragen kun nen worden. Voorts hebben zij groot bezwaar tegen de loongrens gebaseerd op het loon, niet op het inkomen. En natuurlijk zijn er zeer vele art sen die principiële bezwaren hebben tegen de staatsbemoeienis, die het ge hele leven schijnt te willen .ocialise- ren. Zij stellen hun vrije beroep voor op. Volgens de correspondent van het A.N.P. in Bonn zal het voornaamste punt van bespreking tussen Adenauer en de Amerikaanse regering de hulp zijn, die de Verenigde Staten zullen bieden bij de oprichting van de over eengekomen 12 West-Duitse divisies. Die hulp zou in totaal ongeveer een milliard dollar belopen, verdeeld over een periode van twee jaar. De Bondskanselier antwoordde in het Duits op de verklaring van Dulles. Hij prees het staatsmanschap van zijn gastheren en herinnerde aan zijn vorig bezoek aan Washington in 1953. Toen was één kwestie niet geregeld die mis schien een zaak van leven of dood voor mijn volk was, zo verklaarde Adenauer. Lange tijd was het onzeker welke vorm van Duitse deelneming aan de verdediging van de vrije wereld de instemming van alle Europese bond genoten zou verwerven. Wij hopen dat deze twijfel en onzekerheid nu voorbij zijn. Op de conferenties van Londen en Parijs zijn oplossingen ge vonden waarmee alle deelnemende regeringen kunnen instemmen. De kanselier besloot met de opmer king dat het gehele Duitse volk ver enigd is in de wens in voortdurende vriendschap met het Amerikaanse volk te leven. Vandaag zullen Adenauer, die in Blair House logeert, en zijn staats secretaris voor buitenlandse zaken, Walter Hallstein, de eerste van twee lange besprekingen hebben met Dul les en andere Amerikaanse politici. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen ontwikkelt zich in kringen van emigratiedeskundigen de gedachte om voor de toekomst bij de subsidiëring van emigranten te ko men tot het verstrekken van een en dezelfde Rijksbijdrage in de reiskosten onverschillig naar welk land de emi grant vertrekt. Tot nog toe liepen de bedragen voor de verschillende landen nog al uiteen. Zo heeft het Rijk in 1953 in de kosten van het vervoer naar Australië per emigrant 1138 bijge dragen; voor Canada was dit bedrag 628 voor Nieuw-Zeeland 661, voor de V.S. 606, voor Zuid-Afrika 544 en voor de overige landen 546. Men zou dit nu op een gelijk niveau willen bren gen; het schijnt, dat de Raad voor de Emigratie suggesties in deze richting gaat doen in zijn advies over het sub sidiestelsel, waarvan de verschijning over ongeveer een half jaar tegemoet kan worden gezien. Als motivering voor het nieuwe subsidiesysteem kan m n zien, dat hierbij voorkomen kan wor den. dat de emigrant vanwege de hoge reiskosten afziet van emigratie naar het land, dat hem eigenlijk het best ligt. Wat het zojuist gepubliceerde advies over de credietverlening aan emigran ten voor huisvesting en bedrijfsvesti ging betreft vernemen wij nog, dat de organisatie van de voorgestelde crediet verlening thans bij de Emigratiedienst in onderzoek is. De overheid zou in principe niet afwijzend staan tegenover de gedachte om deze credietverlening behalve voor de toekomst ook van toe passing te verklaren op reeds geëmi greerde landgenoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3