GEEN VIOLEN MEER IN CREMONA Zijn woonhuis is restaurant en zijn „tombe" een leeg blok marmer Paulo weet niet hoe de maestro er heeft uitgezien N Eerste openbare zitting van het Hof der K.S.G. I Opnieuw hogere ontvangsten aan kohier belastingen Gematigde resolutie van Indonesië? Klacht van de Franse regering tegen de Hoge Autoriteit A Duitse liberalen tegen Saar- accoord VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 11 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln J Kwestie Nieuw-Guinea Vrouwelijke senator: Breuk tussen Moskou en Washington mogelijk Mendès-France verwijt socialisten traagheid Uitstel onderbreekt Politieke continuïteit Kaffei mm ters ongewenst m Afrikaanse federatie Examens Het probleem van de Indiërs in Z.-Afrika Nieuwe omzetbelasting- wet voor Januari bepleit Tweede Kamer vraagt om industrialisatie-nota DIT JAAR NOG DRIE ZALIGVERKLARINGEN OPBRENGST RIJKSMIDDELEN STRADIVARIUS! GkT^!;™ CREMONA, (Bijzondere correspondentie) T~\ e waardering voor hen, die het cultuurbeeld van J een bepaalde tijd hebben gedragen, is een zeer wisselvallige. Men heeft monumenten opgericht voor lieden, die op een gegeven moment iets hebben verricht, dat slechts door hun naaste cmgeving als uit zonderlijk werd aangemerkt, maar dat reeds lang door de historie als van nul en gener waarde is gelogenstraft. Terecht zouden deze lieden in de drabbige poel der ver getelheid zijn verzonken, ware het niet, dat hun rijk versierde beeltenissen toevallig zijn zij het altijd, die in oorlog en vernieling gespaard blijven prijken op markten en pleinen. Niet weinig heeft de dikte van hun beurs of buik hun maatschappelijke waarde en gewicht bepaald. Overal ter wereld zitten nog steeds honderden generaals, waarvan een ieder zich afvraagt, welke mili taire blunders deze krijgslieden dan wel mogen hebben uitgehaald, krijgshaftig op hun in brons verstijfde stei gerende paarden en dekken hevig bebeitelde marmeren kolossen de trieste resten van wie weet welke al dan niet helemaal imbeciele prinsen en plaatselijke plattelands- grootheden. Ieder dorp in het fantasierijke Italië en Frankrijk heeft zijn municipale held en heilige fraai ge beiteld op de markt of voor de kerk staan. Het getuigt allemaal wel van een verrukkelijk kinderlijk geloof in de fabel, die van generatie op generatie rijker, dan wel schraler wordt. Dikwijls mogen wij die foeilelijke conter- feitsels van onbekende grootheden wel. Zij horen bij de bonte kermissfeer, die men zelfs in de kerken nog terug vindt. Zij zijn als een eertijds geliefkoosd speelgoed, dat eenzaam is achtergelaten op de ruwe stenen van het pleintje. Men voelt zich echter teleurgesteld wanneer men naast die bronzen brouwsels niet de steen geworden hulde ziet aan de waarlijk groten, wier naam symbool gewor den is voor de gehele wereld. En die teleurstelling wordt veroorzaakt door een plotselinge twijfel aan de eigen overtuiging. Men gaat menen, dat men deze of gene fi guur altijd overschat heeft. Waarom zou hij immers in zijn eigen land, zijn eigen streek niet worden geëerd als elders? Waarom verdient zijn naam die gulden klank door de gehele wereld, wanneer die niet met gouden letters staat gegrift in een marmeren sokkel in zijn eigen stad? Zoekt men wel terecht naar iets, dat aan die naam en faam herinnert, wanneer in met veel meer waardeloze dan waardevolle voorwerpen volgepakte musea men in een kleine, stoffige, afgesloten zaal slechts onbeduidende ge- iets bleek de kleine, zwarte man, ^1t™!"Sen voor6 hem ^tiTstond" want diehflpen° Hij6mo'es^natuurlijk wel I *0 was een man van gewicht. te eerst zijn roodgelakte fiets tegen de kerk zetten en er eens met deze of gene voorbijganger over praten. Maar hij deed dat met een kennelijk genoegen. Hu bad er plezier in, het plezier van iemand die weet dat hij op dat ogenblik ®en man van gewicht is, een man waar hien op wacht, een man waar men af hankelijk van is. Daarom praatte Paulo langer met de voorbijgangers dan nodig was. HU was blij te laten zien dat hij Reuter verneemt uit New York, dat Indonesië, gesteund door de Afrikaans- Aziatische groep, voornemens is een wat tnen noemde „gematigde" resolutie in te dienen, wanneer het geschil inzake de soevereiniteit over Nederlands Nieuw- Guinea in de politieke commissie van de algemene vergadering der Verenig de Naties ter sprake komt. Volgens kringen, die in nauw contact staan met deze kwestie, zou de resolu tie de algemene vergadering verzoeken ..kennis te nemen" van het geschil en aan te bevelen, dat beide partijen samenko men voor hervatting der onderhande lingen. De Amerikaanse vrouwelijke senator Margaret Chase Smith zei gisteren Helsinki bij haar aankomst uit Moskou waar zij zes dagen doorbracht, dat zii het niet uitgesloten achtte, dat op een goede dag of Rusland, of de V.S de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zouden verbreken. Ztf wenste niet nader op haar verklaring in te gaan en voegde eraan toe dat dit haar strikt persoonlijke opvatting was. De senator werd tijdens haar bezoek ln Moskou ontvangen door de Russi sche minister van buitenlandse zaken Molotov. Zij zal doorreizen naar Parus Waar zij morgen de Franse premier Mendès-France zal ontmoeten. Reeds eerder bezocht zij Engeland en West- Guitsland, tijdens haar Europese rond reis. CUP) Ften Pranse eerste-minister Mendès- gen rt heeft gisteren geprotesteerd te- ten ye laagheid waarmee de socialis- de reSn "Itnodiging tot toetreding tot onderh?ring beantwoorden. Het uitstel litieke de continuïeit van zijn po- van hetautie' aldus een bekendmaking De Ureau van de eerste-minister. eneri kt,?,r„Ste"m'nister wenst een spoedige staat ?g van de partij om hem in niseron stellen zijn kabinet te reorga- j' w^ordat hij op 13 November vertrekt reni&de Staten en Canada (Reuter) Natuurlijk, Antonio Stradivari was in Cremona geboren. De man van de vio len, natuurlijk, die kende hij toch! Er waren er wel eens meer geweest die hem naar de beroemde vioolbouwer hadden gevraagd en hij, Paulo, had hen geholpen. Want Paulo spreekt zijn talen. Paulo is een bereisd man. Hij werkte in de mijnen bij Charleroi. Hij spreekt dus Frans. En Duits kent hij ook. Maar dat heeft hi^ van de soldaten ge leerd. Violen van Antonio had hij nooit gezien, maar ze moesten er zijn. Had de maestro in Cremona gewoond of niet? Stond er zijn tombe in de Jardino Publico of niet? Dan zou Paulo ze voor ons vinden. Wij konden het niet helpen, maar we stonden een beetje sceptisch te genover Paulo en tegenover Cremona eveneens. In het iets noordelijker ge legen Brescia, de geboorteplaats van de viool zoals wij die nu kennen, ven de „koningin onder de instrumenten", hadden wij ons zoeken naar herinne ringen aan de schepper van de klas sieke vioolvorm, Gasparo da Salo moeten staken, omdat er zo goed als niets van hem te vinden was. Bereid willige agenten en burgers hadden ons her en derwaarts gezonden zodat wij, moe geworden, rust zochten en von den bij de Rafaello's en Bellini's in de Pinacothequia, zonder een van da Salo's instrumenten te hebben gezien. Op Paulo's voorstel moesten wij eerst maar een Espresso drinken op de hoek, waar eens Stradivarius' huis gestaan moet hebben. Daar wist men precies wie we zouden moeten hebben om alles over de meester te horen. Dat res taurant heeft de sfeer van het moderne Italië, charmant om zijn monsterachtig heid. Het is veel te groot voor de kleine mannen die er koffie en wijn drinken en veel te lelijk voor de vrouwen, die als koninginnen over de parketvloer schrijden. De muren zijn te dik. Maar daar is de zon een redelijk excuus voor. Ze zijn ook te grijs. Alleen de parasollen en zonneschermen zijn zoals ze wezen reedschappen en werktuigen vindt, waarmee de grote meester zijn overal befaamde meesterwerken heeft ge maakt? Maar dan denkt men aan het eigen Amsterdam, waar gemarchandeerd is met alles dat aan Vondel herin nert, waar Rembrandt's huis en eigendommen nog niet zo lang geleden aan de vergetelheid zijn ontrukt en waar voor de grootste schilder aller tijden een zinloos, vaal geschilderd standbeeld helemaal misplaatst is neergezet. En och; een profeet wordt in zijn eigen land niet of nauwelijks geëerd, tot men schrikt van de nalatigheid en ijlings tracht te herstellen wat vergeten werd. Zo ook in het nijvere Cremona in Italië, waar thans meer dan drie eeuwen geleden de grootste vioolbouwer, die ooit geleefd heeft, Antonio Stradivari, werd geboren. De ganse we reld moet het weten wanneer, waar dan ook, een viool wordt gevonden, die aan deze meester wordt toegeschre ven. De grootste violisten, die de wereld kent, prijzen zich gelukkig wanneer zij een instrument, tweehonderd vijf tig jaar geleden door deze meester gemaakt, mogen be zitten of bespelen. Maar in Cremona, waar Stradivarius bijna een eeuw lang heeft geleefd en gewerkt, moest het 1937 worden, tweehonderd jaar na zijn dood, eer men ont dekte, dat men naast alle min of meer onbeduidende beel tenissen en verzamelingen niets had, dat aan Stradivarius herinnerde. IJlings heeft men jaren daarna_ aan het ijse- lijke restaurant, dat op de plaats van zijn woning en atelier is gebouwd, een gevelsteen aangebracht en aan de zijkant van de Jardino Publico een marmeren blok ge plaatst, dat men de tombe van Stradivarius noemt, hoe wel zijn werkelijke graf reeds een eeuw geleden elders is opgeruimd. En in het stedelijk museum richtte men overhaast een overigens het gehele seizoen afgesloten ruimte in, waarin men een aantal onbetekenende ge reedschappen, werktekeningen, houten mallen en hout klemmen bijeenbracht, zodat men er hetgeen, waar men voor komt, een heuselijke viool, moet missen. En de por tier, die u er binnen leidt, zal na drie minuten met zijn sleutelbos gaan rammelen, wanneer u iets langer blijft zoeken naar iets, dat er toch niet is, of dan maar even gaat kijken naar de hand van Garibaldi, die in een aan grenzende ruimte, roze, als was zij van marsepein, in een glazen kastje ligt. En toch heeft Stradivarius zo volmaakte violen geschapen, dat er zowel in acoustisch als in aesthetisch opzicht tot heden toe niets meer aan verbe terd. kon worden. In deze meester is een vakmanschap vertegenwoordigd, dat na noch voor hem kon worden geëvenaard. moeten, blauwer dan de strakke lucht die tot in de verte met zonnelicht ge vuld is. Hoog boven de arcaden is eén kleine witte marmeren steen aangebracht en daarop is te lezen dat daar eertijds Stra divarius zijn atelier had. Daar, op die hoogte moet zijn werkkamer geweest zijn, aan de voorkant geheel open. Daar moet vroeger een klein balkon zijn uit gebouwd, waar de Cremonesers de vio len van de grootmeester konden zien hangen drogen in de zon. Dat schilder achtige huis is echter afgebroken om plaats te maken voor het restaurant. Och, de Italianen hebben zoveel dat zij niet hoeven te letten op een monument meer of minder. De „tombe" Er pal tegenover ligt de „tombe" van de grootmeester. Een massief een sombere grijsaard, die in de spelonken van zijn atelier zijn instru menten met een magische blik be keek". bruin marmeren blok met gouden let ters op de zijkant en een marmeren plaat er bovenop. Er staat een bank achter en daar zitten de ganse middag oude mannen te praten in de schaduw van de grote bomen die er omheen staanDe wit marmeren plaat was vroeger in de stoep aangebracht en moet afkomstig zijn van de kerk van San Dominico, waar Stradivarius in 1737 met grote pracht en praal moet zijn bijgezet in een familiegraf dat hij reeds lang daarvoor had gekocht. Dat graf werd bij een restauratie van de kerk gesloopt. De deksteen raakte verzeild in het gemeentemuseum en werd later in de stoep ingemetseld. Eerst na de oorlog kwam de mar meren „tombe" tot stand. En Paulo vertelt dat er een groot monument op de marmeren voet zal komen, maar dat de stad er geen geld voor heeft. Hij vertelt ook dat men niet weet Wie het monument zal maken en hoe het gemaakt moet worden, want niemand weet hoe de meester er uitgezien heeft. En een monument moet lijken, zoals dat van de generaal daar. En Paulo wijst op een groot ruiterstandbeeld. Heeft Pau lo de generaal dan gekend? Neen, na tuurlijk niet, maar zo moet de generaal er uitgezien hebben. Dat is zeker, zo zijn generaals. Maar nu de violen, Paulo, waar zijn de violen Si, de violen. Er Een bruin, massief marmeren blok noemt men in Cremona de „Tombe" van Stradivarius. zijn violen, er is alles over de violen in het museum. Paulo heeft ze nooit ge zien, maar ze zijn er. Dat heeft men hem verteld. Een museum vol violen. Maar voor we die gaan zien moet Paulo ons eerst in verbinding brengen met ie mand die ons er alles van vertellen kan. Ah, even vragen aan de ober. Ja Paulo is uit met heren die alles van Stradivarius willen weten, van de grote meester van de violen. Ja, Paulo is een belangrijk man, hij is ten slotte gemeen teopzichter en wat kan een Italiaan beter zijn dan opzichter, nietwaar? Hij moet de ober dus eerst naar zijn vrouw en kinderen vragen, want Paulo is op zichter en een man van gewicht, men wacht wel op hem. Nu weet Paulo het. Wij moeten naar il professore Bardeschi, die weet er alles van. II professore was vroeger leraar aan de vioolbouwers- school, maar hij was fascist en werd na de oorlog geroyeerd, zodat hij nu een boekwinkeltje aan de overkant heeft. De blinden van de professore zijn echter dicht, want de professore slaapt, het is ook zo warm in de middag. Over een uur zal hij er wel zijn. Daar is de gekoelde vino bianco goed voor. Maar de blinden blijven dicht en de professore blijft nog langer dan een uur slapen. Dan is er nog maestro Grasso. Maar die is toch naar zee, Paulo, dat kan je toch weten? Dat heeft de dienstbode je toch al eerder verteld! Och, de maestro is naar zee, en die had zoveel kunnen ver tellen. Dan moet Paulo ons zelf maar door het museum leiden. Paulo weet echter niets van violen, hij moet dus een gids kopen bij de por tier. Jammer voor Paulo gaat de gids alleen over de schilderijen en de fres co's, die er bij honderden hangen. Ze interesseren Paulo niet. Hij wil de vio len. De portier zal ons erheen brengen. Hij leidt ons, gewapend met een gro te bos sleutels, door een zaal, waar stoffige Chinese beelden staan. Een grote deur gaat open en daarachter bevindt zich de collectie van Stradiva rius. Maar, helaas, geen violen voor Paulo. Hij wijst er drie, de enige die er zijn, maar die zijn niet van Stra divarius. Zijn opgetogen gezicht ver sombert. Het meest waardevolle ex emplaar is een klein model van Ama- ti, de Cremonese leraar van de grote meester. Maar ach, het instrument is onderkomen en er zit nog maar één snaar op. De rest vindt ook Paulo niet interessant. Er liggen in vitrines wat gereedschappen van de meester, wat werktekeningen en mallen. Het is een armetierig zaaltje, waar stof ligt en alleen de hand van Garibaldi in het glazen kastje de aandacht trekt, een weke hand, die kennelijk altijd handschoenen heeft gedragen. Boekdelen vol Rond het werk van Stradivarius is een mythe ontstaan, een waas van ge heimzinnigheid. De man, die in feite niets anders, maar ook niet minder is geweest dan een zelfverzekerd en groot vakman, werd tot een soort duivelskun stenaar gemaakt, die een geheim bezat, waardoor zijn instrumenten een schone re, vollere klank kregen dan alle an dere En men beeldde hem in tekenin gen uit als een sombere grijsaard, die in spelonken van zijn atelier zijn instru menten met een ma gische blik in zijn ogen bekeek, of als de asceet die met be nige vingers zijn vio len bestreek, waar door zij hun ontroe rende klank verkre gen. Men is daar nu wel overheen. Er zijn voldoende instrumen ten van de ongeveer duizend, die de mees ter gemaakt moet hebben, teruggevon den om te kunnen vaststellen dat zij al leen bijzonder zijn door de grote toewij ding en het fijnzin nig vakmanschap waarmee zy zijn ge maakt. Men heeft de instrumenten op de snijtafel gelegd, ze ontleed en de lak na geplozen. Want lan ge tijd nam men aan dat in de lak het ge heim van Stradiva rius verborgen was, Wanneer men de sa menstelling van die Jak zou terugvin den, zo meende men, zou men daar andere instrumenten maar mee behoeven te be- strijken om eenzelf- 'iSLMMèiMM de schone klank te krijgen. Niets daarvan. Vanzelfspre kend had de meester een bijzon dere lak, maar die vervult slechts de hem toekomende rol in het volmaak te geheel. Het Hof van Justitie van de Europe se Kolen- en Staal-Gemeenschap heeft Donderdag j.I. zijn eerste openbare zitting gehouden te Luxemburg. De zitting had plaats zonder spe ciaal ceremonieel. Nadat de zeven rechters (waaronder twee Nederlan ders: de heer P. J. S. Serrarens en mr. A. van Klef fens) in hun bordeaux- roda toga's hun plaatsen hadden inge nomen, geflankeerd door de twee ad vocaten-generaal nam de president van het hof, de Italiaan Massimo Pi- lotti, de acht tolken een plechtige be lofte van juiste en volledige verta ling af. Onmiddellijk daarna begon de behandeling van het eerste geschil, een klacht van de Franse regering te gen de Hoge Autoriteit inzake de door laatst genoemd college genomen maat regel om voor staalproducenten afwij kingen tot twee en een half procent van de gepubliceerde prijslijsten toe te staan. Rechter-rapporteur voor deze kwes tie was het Duitse lid van het Hof, prof. dr. O. Riese. De Franse eis kwam neer op een beschuldiging aan het adres van de Hoge Autoriteit van schending van het verdrag van de K.S.G., omdat dit verdrag bepaalt, dat alle transacties in strikte overeenstemming met de gepu bliceerde prijslijsten moeten zijn, en van machtmisbruik omdat de Hoge Autoriteit door de geïncrimineerde maatregel zou hebben gepoogd, het algemene prijsniveau voor staal te doen dalen. Het standpunt van de Hoge Autoriteit daarentegen is dat de maat regel nodig was om staalproducen ten de gelegenheid te geven hun prij zen snel bij prijsschommelingen op de markt aan te passen en dat de al gemene prijsdaling niet veroorzaakt is door deze maatregel maar er slechts De gouverneur-generaal van de fede- I™® xRhodesia en Nyassaland, Kmtew^t^wëlke'Maand^^an6 kS I yoigeng deze wet heeft de nenr"onneraal het„recht groepen perso- hun iCOnomische gronden of vanwe- on8ewer«tTenSverklaaren! °f ~ge(Reuter? I H°°a aan 00 aevel van een restaurant is een plaat aangebracht als enig be wijs, dat ri/mr hat ntoU*r vav dg mocï- ter gevestigd was. Welgesteld man Stradivarius was een welgesteld man, die het bouwen van violen waarschijnlijk niet eens nodig had om in het leven te blijven. Hij had dus alle tijd om te experimenteren en zijn kunst verder te vervolmaken. Zijn naam werd bekend over de gehele wereld. Hij kreeg op drachten van koningen en edelen en van de aanzienlijkste musici. Hij moet zo rijk geworden zijn dat de roddelaars in Cremona nog heden ten dage de uitdrukking „Zo rijk als Stradivarius" gebruiken. Drie en negentig jaar is de meester geworden en tot zijn laatste levensjaren toe heeft hij violen gebouwd, zo schoon dat zelfs zijn laatste instru ment, de „Chant du Cygne" geliefd is bij de grootste solisten. Hij gebruikte het mooiste hout dat een vioolbouwer zich kan voorstellen, afkomstig van een bos op een helling in de buurt van de stad dat de Cremonees nog op latere leeftijd heeft gekocht. In 1737 stierf hij en liet een omvangrijk oeuvre na. Meer nog, hij schonk de wereld de schoonste instrumenten die ooit zijn gemaakt, slechts enkele van Guaperi del Gesu kunnen hen benaderen. In Cremona is van de sfeer, waarin deze grote vioolbouwers hebben ge leefd, weinig meer te merken. De stad heeft zich als hoofdstad van de pro vincie te zeer ontwikkeld om bij deze periode stil te kunnen blijven staan. Het is een nijvere stad, centrum voor een wijde omgeving. Maar eens zal er een standbeeld verrijzen. Als Pau lo nu maar wist hoe de maestro eruit zag.1 JAK VAK BEEK AMSTERDAM, 28 Oct. (G.U.). Doc torale rechten: mevr. Th. G. Hogenkamp Liedelmeyer (Den Haag), mej. A. C. v. d. Vlis en de heren J. A. Levenbach, J. K. Franx (Amsterdam) en E. G. van Diggelen (Weesp); cand. rechten: P. G. Schey (Amsterdam); cand. geschiedenis. Th. E. Jensma (Amsterdam). UTRECHT 26 Oct. Doet. pharmacie: mevr. A. M. PosthumaSinnige, Utrecht; cand. wis- en natuurkunde K: mej. F. Ch. M. Escher (cum laude), Amersfoort, mej. F. G. Eversman, Utrecht, A. F. Schreurs, Utrecht, W. I. M. Simons, A. W. Witzel, Utrecht J. R. Draisma, Utrecht, W. Zoute- welle, Utrecht: cand. examen psychologie: mej. M. C. C. Huydecoper, Zeist, mej. H. M. van Julsingha, De Bilt, mej. A. M. C. Roth, Utrecht, mevr. P. M. F. de Broekert Hommeien, Maartensdijk, H. J. Kneppers, Bilthoven, F. A. van de Haagen, Utrecht; doet. veeartsenijkunde: J. Berg, de Krim (O.), W. F. Felix, Haarlem, A. P. C. Bar- tels, Steenbergen, A. Hoogenbrugge, Over- schie, J. M. Wiersma, Roordahuizum. AMSTERDAM 27 Oct. (G. U.) Bevorderd tot arts mevr. G. van LeestenKolthoff, Amsterdam, mej. A. A. Eriks, Alkmaar en de heren A. H. M. Janssens, P. J. C. de Zwart. Amsterdam, G. C. J. Korteweg, Haarlem, F. Schol, Zaandam en E. Smit, Broek in Waterland. Artsexamen le ged. N. H. Seur. T. S. Kwan, A. N. Veltema, S. E. J. Wöstman, B. H. J. L. ten Horn, Amsterdam, J. W. v. d. Kouwe, Zwolle en F. H. C. M. Schram, Bergen op Zoom. GRONINGEN 27 Oct. Op een proefschrift „De embryonale ontwikkeling van de her senvliezen bij de kip" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde H. L. Lange- voort, geboren te Amsterdam. UTRECHT 27 Oct. Op het proefschrift „Het verborgen gebrek en de handel in dieren" is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid Jan I. van Doominck, geb. te Stavenisse. NIJMEGEN 28 Oct. Doctoraal paedago- giek mej. A. C. Overling, Doetinchem; cand. wijsbegeerte: B. J. Westerman, Nij megen (cum laude); cand. Nederlands: B. B D. van Oostveen, Nijmegen, M. Heitz- mann, Groningen. GRONINGEN 28 Oct. Cand. tandheelkun de: P. J. Hilouwerse, Wassenaar, G. H. H. Erens, Maastricht, R. A. de Vries, Mid- wolda, J. J. Kalfsbeek, Huizum, A. Tiktak, Nieuwe Pekela, B. R. T. Meiboom, Uithui zen, M. J. F. Kettler, Den Helder, G. S. Pastoor, Haren (Gr.); doctoraal wis- en natuurkunde (scheikunde) H. Koopman, Adorp, H. P. Vegt, Groningen, A. Hesiinga, Groningen; cand. wis- en natuurkunde A) M. Mulder, Scheemda, idem (f) D. P. de Jong, ubbega, J. J. Beintema, Haren (Gr.), candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: J. Wijnstra, Nieuwe Pekela. LEIDEN 27 Oct. Cand. D Wis- en na tuurkunde A. R. Miedema, Leiden, cand. F wis- en natuurkunde de dames M. J. v. Eijk, Leiden, L. L. de Vries, Leiden en de heer H. W. Loef, Leiden; cand. L wis- en natuurkunde, H. M. Smit, Alphen a. d. Rijn; doctoraal scheikunde J. C. H. Perizonius, Den Haag; doctoraal pharmacie mej. Lie Kwie Sioe, Leiden; doctoraal geologie mej. S. Jelgersma te Oegstgeest; doctoraal biolo gie K. Buechli, Leiden. 's-GRAVENHAGE 27 Oct. Wiskunde M.O. (akte K V) H. Jansen, Gouda; wiskun de M.O. (akte K I J. M. A. Coremans, Wouw. op gevolgd is als weerslag van de m arkt-toestand. De pleidooien werden gehouden door prof. Paul Reuter voor de Fran se republiek en voor de Hoge Autori teit door Jean Coutard, advocaat bij de Raad van State en het Hof van Cassatie te Parijs. De beslissing van het Hof zal later genomen worden. De 48 Bondsdagleden van de Vrije Duitse partij, die deel uitmaakt van de West-Duitse regeringscoalitie, heb ben zich gisteren eenstemmig uitgespro ken tegen de overeenkomst van Parijs, waarbij het Saargebied tot het sluiten van een Duits vredesverdrag onder in ternationaal toezicht wordt geplaatst. De andere overeenkomsten van Parijs zijn door de liberale afgevaardigden met instemming begroet. De Franse ambassadeur in Saarland, Gilbert Granval, heeft gisteren gezegd, q .t hij nog voor de volksstemming over het nieuwe Saarstatuut het land zal verlaten. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Saarlanders de nieuwe ac- coorden met overweldigende meerder heid zullen goedkeuren. Met ingang van Maandag a.s. zal West-Duitsland permanent vertegen woordigd zijn bij de Raad van Europa in Straatsburg. Hoofd van de delegatie is dr. Karl Carstens. (AFP-DPA-Reuter) De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft met 47 stemmen tegen één (Zuid-Afrika) bij tien onthoudin gen een resolutie aanvaard, waar in op Indië, Pakistan en Zuid-Afrika een beroep wordt gedaan „een rege ring, een instelling of een persoon" aan te wijzen om hen te helpen via rechtstreekse onderhandelingen de kwestie van de behandeling van de personen van Indische afkomst in Zuid-Afrika op te lossen. Dit besluit moet nog worden bekrach tigd door de Algemene Vergadering zelf, waarin dezelfde landen zijn verte genwoordigd als die, welke in de speci ale politieke commissie zitting hebben. (AFP) In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de begroting voor Economische Zaken wordt er op aan gedrongen dat de nieuwe Omzet belas tingwet uiterlijk op I Januari 1955 in werking zal treden. Dit moet ook gebeuren indien de Staten-Generaal het wetsontwerp tot hernieuwing van de tabellen voor die datum niet meer zou kunnen behan delen. Vele leden spraken er voorts hun te leurstelling over uit dat bij de begro ting van het departement geen in- dustrialisatienota is ingediend. Zij drin gen er op aan dat de minister deze zo spoedig mogelijk zal overhandigen. (Van onze Romeinse correspondent) In de maanden November en Decem ber van dit jaar zullen in de Vaticaanse Basiliek drie zaligverklaringen plaats vinden. Op 7 November vindt de uitroeping tot zalige plaats van zuster Assunta Pal- lotta, religieuze van de missiecongre gatie der Franciscanessen van Maria. De Dienares Gods Assunta Pallotti werd op 20 Augustus 1878 geboren in Force (de Marken, Italië) en zij stierf in China op 26-jarige leeftijd. 21 No vember heeft de volgende zaligverkla ring plaats en wel van de Fransman Martin Moye, de stichter van de Zus ters van de Voorzienigheid. Hij werd bij Nancy geboren in 1730 en stierf te Trier in 1793. De derde toekomstige Zalige is de Benedictijn Placido Riccardi uit Trevi CUmbrië, Italië), die in het klooster van Sint Paulus buiten de Mu ren te Rome in 1915 overleed. BUjkens de door het Ministerie van Financiën verstrekte gegevens betref fende de opbrengst der rijksmiddelen kwamen de ontvangsten aan kohier-be lasting in de afgelopen maand opnieuw op een hoger niveau. In September werd geïnd f 266.4 min tegenover in Augustus en Juli jl. resp. 223,7 en 127,6 min. De stijging van Augustus op September is veroorzaakt door toe nemende betaling van voorlopige aan slagen voor de inkomstenbelasting 1954. Daar tegenover de ontvangsten van 266,4 min een opgelegd bedrag van 214,5 stond daalde het nog in te vorderen bedrag met 51,9 min tot 1.065,0 min. In de maand September werd uit hoofde van de gezamenlijke kohierbe lastingen, inclusief opcenten en verme nigvuldigingsfactor, een bedrag van 214,5 min opgelegd, tegenover in de voorgaande maand 285,7 min. Het opleggen voor de inkomstenbelas ting van definitieve aanslagen 1952 en nadere voorlopige aanslagen 1953 maakte in de afgelopen maand verdere voortgang. Wegens het opleggen van definitieve aanslagen 1953 steeg voorts het kohierbedrag van de vermogensbe lasting boekingstijdvak 193'54. Het5 aan vennootschapsbelasting opgelegde bedrag vertoonde een stjjging ten op zichte van het relatief lage bedrag dat in Augustus jl. werd opgelegd. De uiteindelijke opbrengst van de aanslagregeling over het boekjaar 1952 (1951-52) zal, gezien de stand per ultimo September jl. en de ge ringe mutaties in het laatste halfjaar, globaal ongeveer 900 min belopen. Per ultimo September 1953 was in zake dit boekjaar ongeveer 830 min ten kohiere gebracht- Het over het boekjaar 1953 (1952-53) opgelegde be drag blijkt thans, dus een jaar later, met 733 min daar ca 100 min bij ten achter te blijven. Dit teleurstellende verloop moet wel tot de conclusie leiden, dat de herziene begrotingsraming 1954 ten bedrage van 1000 min welke op de op brengst over het boekjaar 1953 (1952- 53) betrekking heeft en dus 100 min hoger ligt dan de verwachte opbrengst over het boekjaar 1952 (1951-52) niet zal worden gehaald. De opbrengst van de niet-kohierbe- lastingen beliep in September 248,7 min. In totaal is daarmede in de eerste drie kwartalen van dit jaar 2800 min ontvangen. Dit bedrag ligt ca 25 min boven drie kwart van de jaarraming ad 3,699 min. Bij deze vergelijking dient echter o.m. in aanmerking te worden genomen, dat de ontvangsten uit hoof de van de dividend- en de motorrijtui genbelasting in de laatste drie maan den van het jaar steeds relatief gering zijn. In September vorderde het bruto- kohierbedrag der buitengewone heffin gen met 3.4 min tot 4,095.3 min. Van dit totaal heeft 2,909,7 min betrek king op de vermog en 1,185,6 min op fing ineens. Daar de verminderingen van aanslagen ongeveer 5 min belie pen, daalde het netto-kohier-bedrag met ca. 2 min tot 3.230 min. Uit hoofde van de bijzondere heffin gen werd in de afgelopen maand een relatief hoog bedrag ontvangen en wel f 14 min. In totaal is daarmede 3.149,6 min geïnd, waarvan f 2.054.6 min de vermogensaanwasbelasting en ÏKU min de vermogensheffing ineen» W treft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11