"Wethouder Yan den Bergh„Verkeer richte zich naar stad, niet omgekeerd" horloges Van niel Nell Herbert DE SPIRAALNEVEL IN ANDROMEDA ix)ii Oruismje r- Toekomst van Amsterdams binnenstad Plan-Kaar'Tger van de baan «MEGA ÏISSOT BUREN Vluchtelingenactie alom op gang Tiro 's aantijgingen fantastisch PRETTIG IS HET.... Tammer Haringman bewerkt collega met mes ONZE STERRENHEMEL Schim van een Melkwegstelsel op een afstand van anderhalf millioen lichtjaren Hemingway: Ik had geld nodig (SCHEIPVAABTBERICHIEN Wij luisteren naar- Heemstede 'n VORST ONDER DE RADIOTOESTELLEN is de PHILIPS type B X 543 A f 398.- IN PRIJS VERLAAGD MAAT. ANTHRACIET J VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 13 DE TECHNIEK VAN HET BRANDBLUSSEN Nieuw bijkantoor Nutsspaarbank geopend Ledenvergadering Onderl. Tuinliedenvereniging Katholiek Thuisfront gedenkt de doden Kath. kruideniers Zelfbedieningswinkels onder de loupe Ook nu subsidie voor schilderwerk toto-atelier Geloof en Wetenschap Om standplaats van viskar Zware straf geëist COGNAC „AUTHENTIQUE 3-ster" nu slechts f 6.95 per fles MARKTBERICHTEN (Van een verslaggever) Mr. R. van den Bergh, wethouder van Volkshuisvesting van Amster dam, heeft Donderdag tijdens een lunch van de Ned. Maatschappij Voor Nijverheid en Handel duidelijke taal gesproken over de ideeën, welke in de boezem van het gemeentebestuur leven over de toekomst van de Amsterdamse binnenstad. Binnenkort zal aan de gemeente raad een nota worden overhandigd, waarin dit standpunt duidelijk zal wor den geformuleerd. Het zal geen radicaal plan worden, geen dempingen a la Kaasjager en ook geen rigoureuze doorbraken, maar evenmin een „bevrie zing" van de huidige situatie. Het gemeentebestuur streeft een compromis na. Handhaving van de schoonheid van de binnenstad, niet door behoud tot elke prijs van elke waardevolle gevel, maar allereerst door een totaalvisie op bet stedebouwkundig aspect van de oude stad. Van geval tot geval zullen de voor- en nadelen worden afgewogen. Steeds zal men er op bedacht zijn om het algemene aspect van de stad te handhaven. Wethouder van den Bergh stelde duidelijk, dat het gemeentebestuur slechts beperkte bevoegdheden heeft bij de handhaving van het stadsschoon. In afwachting van de Nieuwe Monumen tenwet, die reeds vier jaren in ontwerp gereed ligt, zal binnenkort aan de raad een Gemeentelijke Verordening ter goedkeuring worden voorgelegd, Waarin de gemeente grotere bevoegdheden zal krijgen bij het vaststellen Van de bestemming van grachtenhuizen. Dit zal o.m. het vestigen van winkels aan de grachten onmogelijk maken. Donderdagavond hield de Heemsteed- se Brandweervereniging „De Straalpijp" een zeer goed bezochte bijeenkomst in „Het Wapen van Heemstede", waar de heer S. J. Buré, voormalig inspecteur van politie te Heemstede en thans waar nemend brandweercommandant te Haar lemmermeer, een zeer interessante le zing over de techniek van het blussen van branden hield. Een zeer bekende fabriek van brandweerslangen had eni ge vernuftig geconstrueerde rekenkaar ten ter beschikking gesteld, waarop men in een ommezien kan uitrekenen, wat in bepaalde omstandigheden het meest doelmatig is. Deze kaarten zullen voor de leden worden aangevraagd en zij zullen bij deskundig gebruik er zeker toe bijdragen, dat het te gebruiken ma teriaal zo efficiënt mogelijk dienst doet. De lezing werd opgeluisterd door eni ge buitengewoon interessante films over de bestrijding van branden en de zelf bescherming. De bijeenkomst werd be sloten met een propagandafilmpje voor de B.B., terwijl ook nog de laatste oefe ning van de B.B. te Heemstede op het witte doek kwam. Vandaag is ter gelegenheid van We- reldspaardag het nieuwe moderne bij kantoor van de Nutsspaarbank ge opend aan de Binnenweg tegenover de Julianalaan. Door het steeds toenemende aantal spaarders en de zich voortdurend uit breidende werkzaamheden was door de directie van de spaarbank reeds geruime tijd uitgezien naar een ge schikt pand in het centrum van Heem stede ter vervanging van het tegen woordige kantoor op de hoek van de Zandvaartkade en met het nieuwe pand is men hierin ongetwijfeld uit stekend geslaagd. Het nieuwe kantoor is fraai gelegen en de bekleding met lichte Italiaanse natuursteen verlevendigt in hoge mate de gevel, waardoor deze op de Binnenweg een dominerende plaats inneemt. Het interieur is zeer licht en fleurig door de toepassing van frisse kleuren en ook de wachtkamer voor het pu bliek is eenvoudig, doch smaakvol ingericht. Het personeel van de spaar bank zal ongetwijfeld met veel genoe gen in de nieuwe omgeving zijn ar beid verrichten en ook voor het pu bliek is het bijzonder aangenaam, om in deze ruimte te vertoeven. De verbouwing van het pand is geschied onder leiding van C. Brakel, architect B. N. A., en werd uitgevoerd door de firma J. W. de Keijzer. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" hield een goed bezochte ledenvergadering in het verenigingslokaal, welke geheel in het teken van kostelijk fruit stond. Voordat de inzending appels, afkomstig van de heren P. Warmerdam en P. v. Tol wer den gekeurd, werd eerst een korte agen da afgewerkt. De agenda voor de bonds vergadering van de Bond van Tuin- iP^s„ ,d!Gcluba in Nederland gaf aan- Van er?stife critiek op het beleid van diverse hoofdbestuursleden, welke ciivcrse'aiVidat de interesse van ganisatie nn6 n?+nuClubs voor de2e or" noemen bepaald groot is te rrd' op- 20 November een feestavond te organiseren in „Hof van Heemstede waaraan door enige beken de artisten medewerking zal worden verleend. Nadat aan een zeer fraaie inzending ter opluistering, afkomstig van de heer P. Klaase en bestaande uit enige takken bessen, wat druiven en andere vruch ten, het hoogst aantal punten, n.l. 10, Was toegekend, hield de heer Warmer dam een inleiding over „Fruitteelt". Het compromis, dat het gemeentebe stuur beoogt bij het behoud van het stadsschoon, zal ook de leidraad zijn bij de behandeling van het verkeers probleem. „Radicale plannen zullen al leen worden toegelaten buiten de bin nenstad", zei wethouder Van den Bergh zeer nadrukkelijk. Verkeersproblemen kan men niet afdoen met doorbraken en dempingen. Over het parkeerprobleem sprak de wethouder eveneens zeer duidelijke woorden. „De weg is er om te rijden, niet om er stil te staan". Met andere woorden, het rijdend verkeer komt op de eerste plaats. Ook hier preludieerde de wethouder op plannen, die kennelijk in voorbereiding zijn. „Het. is niet no dig dat iedereen in de binnenstad zijn auto de gehele dag voor de deur kan laten staan. Laat de autobezitter 's morgens voorrijden en zijn auto ver der door een bediende naar een par- keerpunt buiten de oude stad laten brengen". De 19e eeuwse buurten van Am sterdam (Pijp, Oosterpark, Dapper- buurt, Staatsliedenkwartier e.d.) zullen nog in deze eeuw ingrijpend worden gesaneerd. „Aan enkele doorbraken zal natuurlijk niet te ontkomen zijn", constateerde de Advertentie Naast onze bekende topmerken brengen wij een grote sortering ZWITSERSE ANKERHORLOGES vanaf 40. GrOTe HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Thu?sf^latief van Nationaal Katholiek in de tS H?al Zaterdag 13 November Plechtie. Jbur?iskerk te Arnhem een Een veeÜ Requiemmis worden opgedra- militairen gesneuvelden en overleden en^wordVis met militair eerbetoon leden 0vanrdedooerlotgen0ten en famüie" offers ziin door Nr?+: en actie-slacht- Set bekenden M?NV?n de bressen Thuisfrnn? T,U Natl°naal Katholiek w°rcien k en, toegangskaarten De« Haag g 2 aan Postbus Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Donderdag 32.000 gulden ontvan gen. In totaal is daarmee 555.000 gulden binnengekomen. Het hoofdbestuur van de Nederland se Onderwijzersvereniging heeft, mede uit naam van de andere onderwijzers organisaties, een brief gericht aan alle onderwijzeressen en onderwijzers in Ne. derland. Het vraagt hun daarin drie. kwart procent van hun salaris over Oc tober af te staan voor de actie voor de vluchtelingen. Aan het rijk zal worden gevraagd het aldus bijeen te brengen be drag te verdubbelen. In de Limburgse gemeente Brunssum nebben alle gezinshoofden een aan hen persoonlijk geadresseerde, door de bur gemeester ondertekende brief ontvan gen, waarin steun wordt gevraagd voor de vluchtelingen. De daarop gevolgde inzameling heeft ruim 2100 opgebracht, hetgeen neerkomt op 40 cent per gezin. Een woordvoerder van de Indonesische delegatie bij de V. N. heeft namens zijn delegatie een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de z.g. Islami tische republiek Indonesië „een spookre- publiek" is en dat de aantijgingen, die vervat zijn in een brief, welke de verte genwoordiger van deze „republiek" Tiro, aan de secretaris-generaal der V. N. heeft gezonden, „ongegrond en fantas tisch" zijn. De Indonesische regering is, aldus deze verklaring, in staat deze rebellie op eigen grondgebied de baas te worden. Zij Is vastbesloten de rechten, waaron der evenzeer de mensenrechten als de rechten van de nationaliteiten in Indo nesië, te verdedigen en te handhaven in het kadeT van het charter der verenigde naties. Elke interventie, welke beoogt steun te verlenen aan de Daroel Islam wordt afgeweerd en „betekent in feite een onvriendelijke daad jegens de rege ring van de republiek Indonesië". (Van onze Utrechtse correspondent) Op de Dinsdag in het gebouw voor K. W. te Utrecht gehouden Najaars- besturendag van de Ned. Katholieke Kruideniersbond, hield de heer P. v. d Linde uit Rotterdam, directeur van* dé Landelijke Centrale van de N.K.B., een instructieve voordracht over winkelin richting bij toepassing van zelfbediening en semi-zelfbediening. Spreker maakte kort geleden deel uit van een studieteam naar de Ver. Staten in het kader van de M.S.A., waar ruim schoots gelegenheid was zich te oriënte ren omtrent het onderhavige verkoop systeem alsook de verkoop van de meest verscheiden artikelen onder één dak, welke beide in Noord-Amerika een hoge vlucht hebben genomen. Het grote voordeel van het zelfbedie ningssysteem is hierin gelegen, aldus spreker, dat de in het oude systeem voor het publiek onzichtbaar blijvende arti kelen, opgeborgen onder de toonbank, in laden of andere schuilplaatsen, door het zelfbedieningssysteem zichtbaar wor den gemaakt. Dit betekent op zich reeds een grote aanwinst, want zien doet ver kopen. De praktijk heeft bewezen, dat zelfbedieningswinkels de verkoop stimu leren en de omzet verhogen. De heer v. d. Linde maakte duidelijk onderscheid tussen de zaken met volle dig zelfbedieningssysteem en de z.g. semi-zelfbedieningswinkels. De eerste categorie is slechts voorbehouden aan een beperkt aantal kapitaalkrachtige winkeliers, die op grote omzetten kun nen rekenen. Dit achtte spreker alleen mogelijk in gemeenten met meer dan 2000 zielen, waarvan er 194 in ons land bestaan en waar 2/3 van het totale in wonertal is gevestigd. De mogelijkheden voor winkels met semi-zelfbediening daarentegen acht de inleider veel gro- ter. Zij kunnen volgens hem feitelijk overal bestaan en bieden mogelijkheden voor duizenden. wethouder. Voor de tunnel zullen be paalde, reeds bekende, verruimingen moeten geschieden. Over verdere doorbraken sprak de wethouder niet. Het leidend principe zal moeten zijn: „Het verkeer zal zich moeten aanpassen aan de stad, niet omgekeerd". 'Over de terugkeer van de bewoners naar de binnenstad, waar over momenteel veel gesproken wordt, was de wethouder niet zo optimistisch. Dit zal slechts in individuele geval len geschieden en dan nog slechts naar enkele grachten. Voor de stegen en donkere straten zal er be- slist geen belangstelling zijn. De bin nenstad is overigens lang niet zo ont volkt als wel eens gesteld wordt. Van 200.000 inwoners in 1700 is het inwo nertal gedaald tot 140.000. Evenals voor de beide voorafgaande winterseizoenen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor het komende winterseizoen de „schil dersregeling" van kracht verklaard. Wederom kan een subsidie worden ge geven van twintig procent der totale kosten voor onderhoudsschilderwerk, uitgevoerd in de wintermaanden, t.w. in de periode van 15 November 1954 tot en met 5 Maart 1955. De regeling is ge lijkluidend aan die voor het seizoen 1953—1954 met dien verstande, dat er dit jaar een bepaling is opgenomen, waarin de subsidieverleningen afhanke lijk worden gesteld van het aantal ter plaatse beschikbare arbeidskrachten. Deze bepaling is opgenomen om te voorkomen dat de regeling regionaal of landelijk zou kunnen leiden tot over trekking van de arbeidsmarkt. Gezien de gunstige stand der werkgelegenheid is dit gevaar geenszins denkbeeldig. Ook bij de tegenwoordige gunstige con junctuur is het evenwel niet uitgeslo ten, dat toch een belangrijke seizoen werkloosheid onder de schilders gaat optreden. De toepassing van de schildersrege ling schept dan de mogelijkheid om deze eventuele werkloosheid op te vangen, gezien ook de hiermede in vo rige jaren opgedane gunstige ervarin gen. '/.vrtvAtrf. Advertentie om bij het maken van een opname bij ons een keus uit proeven te kriigen Lange Veerstraat 13, tel. 11178 In het hospitaal te Caïro buigt premier Nasser zich over zijn secretaris Ahmed Badr, die getroffen werd door de kogels, die op de premier werden afgevuurd. Zijn verwondingen zijn echter niet van ernstige aard. Vrijdag 26 November a.s. wordt in de Haarlemse Stadsschouwburg, in het kader van het programma van Geloof en Wetenschap, door de Haagse Corae- die „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare opgevoerd, onder regie van Cees Laseur. Op Vrijdag 3 December houdt mr. drs. Th. Regout uit Den Haag een filmvoordracht (kleurenfilm) in de Stadsschouwburg over „De won dere wereld van de Stille Zuidzee. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel geeft op Vrijdag 10 December een concert in het Concertgebouw. Advertentie VOOR DE UITZONDERLIJK LAGE PRIJS VAN Dit radio-apparaat biedt U alles; het is 'n openbaring! Een demonstratie van dit toestel bij U thuis, en ook U zegt: het is een ZELDZAAM JUWEEL! (Ons spaarkoop-systeem maakt geleidelijke betaling mogelijk). Denkt U er om: het adres met de beste service is (ook voor Televisie) KLEVERLAAN 176—178 (over het Sportpark) - TELEFOON 14753 Maandenlang had de 44-jarige vishan delaar D. v. d. P. uit Katwijk wrokgevoe lens gekoesterd over het feit dat een collega met diens viskarretje op zijn goede standplaats mocht staan. Totdat hij op een avond, na vele borrels te hebben gedronken, door het dolle heen, met zijn vismes in zijn vuist geklemd zijn huis verliet, roepende: „Nou is het uit". De 28-jarige collega loopt nu met een door grote littekens geschonden ge zicht rond. Zijn belager heeft zijn ge zicht met het mes danig toegetakeld. Poging tot zware mishandeling meen de de officier van justitie bij de recht bank te 's Gravenhage in zijn requisi toir en eiste een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. „Ik kan het van mijzelf niet geloven", zeide de verdachte vanmorgen. „Ik heb nog nooit een kind kwaad gedaan." Een rijwielbewaarder, die met het slachtoffer stond te praten toen de ver dachte zijn woeste aanval ondernam, zeide, dat hjj nog nooit in zijn leven iemand zo kwaad had gezien. De rij wielbewaarder had hem van het slacht offer afgetrokken. De laatste had de standplaats gekregen omdat hij hoger had ingeschreven toen de plaats ver pacht werd. Uitspraak 11 November. T~T inde October omstreeks 21 uur staat hoog dan de zuidelijke hemel bi een reusachtig sterrenvierkant met de bovenste zijde vrijwel „hori- J zontaal" gericht. Deze indrukwekkende figuur, waarbinnen men slechts enkele zwakke sterren kan ontdekken, wordt gewoonlijk het „vierkant van Pegasus" genoemd, naar het gevleugelde dichterpaard van die naam. Het vierkant behoeft men heus niet te zoeken; het springt onmiddellijk in het oog. Andromeda Aan dit vierkant rijt zich, te begin nen met de heldere ster in het lin- kerbovenhoekpunt Sirrah, een prachtig snoer van fonkelende sterren, dat uit loopt op de glinsterende sterrenboog van Perseus met de hoofdster Algenib. Rekenen we hier nog bjj de heldere ster Scheat in het rechterbovenhoekpunt van het Pegasus-vierkant, dan tellen wij in het geheel zes schone sterren, alle geregen aan een lange onzichtba re zilverdraad, van Oost naar West. Van deze zes sterren behoren de mid delste vier tot Andromeda. Van West naar Oost hebben zij resp. de Griekse letters alpha, delta, bèta en gamma gekregen. Bovendien hebben drie er van nog een eigennaam ontvangen. Alpha is, zoals reeds gezegd, Sirrah gedoopt; bèta draagt de naam Mirach, terwijl aan gamma de naam Alamak is toege wezen. Recht boven Mirach staan nog de zwakkere sterren mu en nu. Hiermede zijn de voornaamste ster ren van Andromeda genoemd. In neven staande figuur zijn ze alle te vinden. Uit de tekening blijkt voorts duidelijk hoe het sterrenbeeld Andromeda aan het vierkant van Pegasus is „beves tigd". Het geheel lijkt op een reusach tig hakmes; het vierkant is dan het „mes" en de Andromeda-lijn de „steel". Spiraalnevel Reeds werd opgemerkt, dat zich recht boven Mirach (bèta) twee zwakkere sterren bevinden, nl. mu en nu. Deze beide sterren wijzen ons de weg naar een zeer beroemd hemelobject, waar aan Andromeda een niet geringe ver maardheid heeft te danken: de spiraal nevel M31 (M Is Messier). Deze nevelvlek, die met het blote oog kan worden waargenomen, vindt men het gemakkelijkst door eerst de ster nu, de bovenste van het genoemde tweetal, te zoeken. Recht boven deze ster, in haar onmiddellijke nabijheid, ontwaart men op een heldere, mane- schijnloze herfstavond al spoedig een langgerekte wazige lichtvlek, die men op het eerste gezicht voor een eenzaam zwervend wolkje zou houden, door een kosmische wind losgewaaid van de melkwegzoom. Maar, de melkweg be vindt zich een 30 graden verder naar het oosten en deze nevelvlek zal dus waarschijnlijk wel een wereld op zich zelf zijn, geïsoleerd als zij ligt in de wijde ruimte van het onmetelijk heelal als een eilandje in de Oceaan. De nevelvlek in Andromeda is de eer ste die men aan de hemel heeft ont dekt. Opmerkelijk is het dat zij in de oudste sterrencatalogi geheel ontbreekt. Toch kan veilig worden aangenomen, dat de ouden haar wel hebben opge merkt; zullen echter a^in dit zwak ke schijnsel verder geen aandacht heb ben geschonken. De eerste die melding maakt van deze is de Per zische sterrenkundige Sufi uit de 10e eeuw, die haar een „kleine wolk" noemt, door de Arabieren reeds lang waargenomen. In Europa is zij het eerst gezien door Simon Marius, in 1612, en wel door een kijker. De Andromeda-nevel is sinds zijn ontdekking begrijpelijkerwijs het voor werp geweest van talloze waarnemin gen en speculaties. Men heeft hem herhaaldelijk gehouden voor een ko meet, maar aan deze waan is voor goed een einde gemaakt door de mo derne astronomische kijkers. Thans staat wel vast dat deze geheimzinni ge lichtvlek een zelfstandige sterren kolonie is, met millioenen en millioe- nen sterren, die wij alle tezamen door hun enorme afstand zien als een wa zig schijnsel, dat nauwelijks opvalt. Slechts een moderne fotografische kijker met een groot scheidend vermo gen is in staat ons de wonderschone bouw en de overweldigende rijkdom aan details van deze sterrenwereld te tonen. De hemelfotografie lost namelijk de zil verige lichtvlek op in een compacte, sterk lichtende kern met spiraalvormig er om heen gewonden armen. In de lengterichting lopen enkele donkere ban den, terwijl aan weerszijden talloze lichtstipjes benevens twee miniatuur neveltjes oen decoratieve entourage vormen. De_ kern-met-armen, een fan- tastisch-mooi geheel, heeft de vorm van een langgerekte ellips. In werkelijkheid heeft dit sterrenstelsel echter de ge daante van een platte cirkelschjjf. Door zijn scheve stand ten opzichte van de aarde zien wij deze evenwel als een ovaal. Misschien schudt deze of gene twij felaar na dit alles nog het hoofd, met de vraag: maar wie bewijst mij dat deze zwakke lichtvlek inderdaad uit mil lioenen sterren bestaat? Op deze vraag kan een overtuigend, afdoend en eer lijk antwoord worden gegeven, zonder enige speculatieve bijgedachte. Reeds meer dan dertig jaren hebben verschil lende sterrenkundigen van naam, o.a. Hubble en Baade, de Andromeda-nevel met bijna pijnlijke nauwkeurigheid be studeerd, daarbij gebruik makend van de meest perfecte instrumenten. Het ge lukte hun steeds dieper in de ge. eimen van deze nevelwereld door te dringen en ten slotte zowel in de kern als in de armen tal van afzonderlijke sterren als zodanig te onderscheiden. Dr. Baa de heeft vooral de spiraalarmen onder zocht, met gunstige resultaten: hij vond er een grote menigte zeer hete reuzen- sterren met een buitengewone licht- kracht. Melkwegstelsel in de „verfe" Het lijdt geen twijfel: de spiraalnevel in Andromeda is de „schim" van een zelfstandige sterrenwereld, die ontzag lijk ver van ons 'verwijderd is. Milliar- den sterren gaan schuil achter dat wa zige schijnsel en deze alle cirkelen rond om een gemeenschappelijk centrum als de planeten om de zon. Een reus achtig draaiend sterrenwiel dus even als ons eigen melkwegstelsel, waartoe ook de zon behoort. Men heeft berekend dat de afstand van dit sterrenstelsel ongeveer ander half millioen lichtjaren bedraagt, d.w.z. het licht van deze sterren, voortijlend met een snelheid van 300.000 km. per seconde, heeft 1.500.000 jaren nodig om de aarde te bereiken. We kunnen het ook zo zeggen: het zwakke licht dat ons oog thans van deze wazige nevel vlek opvangt, werd reeds 1.500.000 jaren geleden uitgezonden. Sinds die tijd heeft het een afstand afgelegd van 1.500.000 x 9.46 x 1.000.000.000.000 KM. is 1.500.000 x 9.46 billioen km. Zulke afstanden gaan natuurlijk ons voorstellingsvermogen ver en ver te boven en het is dan ook volmaakt vruchteloos er bespiegelingen over te houden. Misschien spreekt deze ontzagwekkende afstand meer tot de lezer wanneer hij verneemt dat het tra ject van de Andromeda-nevel tot de aar de ongeveer 15 maal zo lang is als de middellijn van ons eigen melkwegstel sel. De diameter van deze platte ster renschijf bedraagt nagenoeg 150.000 lichtjaren. En zo zien wij hier dan, als door een venster in de hemel, in de oneindige verte een melkwegstelsel vrijwel gelijk aan het onze, met milliarden sterren, A/amai Nevelvlek Nït DK'CHoat Ifirac Nis «c; Pt^ASUS Het sterrenbeeld Andromeda met de beroemde nevelvlek M 31, de schim van een melkwegstelsel op een afstand van anderhalf millioen lichtjaren. Ernest Hemingway verklaarde tegen over United Press toen hij vernam dat hij de Nobel-prijs voor de literatuur ge wonnen had met ziin roman „The old man and the sea", dat hij het boek ge schreven had omdat hij platzak was. Hij had het geld nodig voor zijn Afrikaanse reis. Op de vraag waarom hij het dan niet ergens had geleend, antwoordde hij, dat hü te veel nodig had. Men heeft heel wat geluk nodig om goede proza te schrijven, en dat geluk schijn ik bij de „Old man and the sea" gehad te hebben, aldus Hemingway. Hij was, zei hij, trots en verheugd, dat hij de Nobelprijs gekregen had. De reis naar Stockholm om de prijs persoonlijk uit handen van de Zweedse koning in ontvangst te nemen, kan hij niet onder, nemen, daar hij een medische behande ling ondergaat, welke het gevolg is van zijn vliegongeluk in de Afrikaanse jung le in Januari van dit jaar. Wel hoopte hij later naar Zweden te kunnen gaan. De schrijver vernam het nieuws, dat hij de prijs had gewonnen, tijdens een persconferentie, toen een bulletin van United Press werd omgeroepen. „The old man and the sea" is een deel uit een reeks van vier, vertelde de schrijver; de andere drie delen bevinden zich nog in een safe van een bank te Havana, want hij wil deze boeken nog eens herschrijven en doornemen. Op het ogenblik is hij bezig een serie korte verhalen te schrijven, welke bij Scribner's zullen worden gepubliceerd. Reeds ze en verhalen zijn klaar geko men, doch nog niet uitgegeven: Heming way heeft nog drie korte verhalen in voorbereiding. De schrijver deelde mede het geld van de Nobelprijs te zullen gebruiken om zijn schulden te betalen. De vraag hoe groot zijn schulden dan wel waren, be antwoordde hij ruw geschat een 8000 dollar. De rest wenste hij zo intelligent mogelijk te gebruiken. Hemingway vertelde ook nog, dat hij zijn manuscripten altijd eerst aan zijn echtgenote laat lezen; aan haar reactie kan hij zien of het goed of slecht was wat hij geschreven heeft Als het goed is krijgt zij kippenvel en dat zegt alles. Advertentie tot 14 November normaal f 7.45 Franse import van Wijnhandel Gezellig, gezond en nu ook voordeliger gehoorzamend aan eigen wentelingswet- ten en elk voortsnellend langs haar eigen baan om de centrale kern. En niets berherken wij daarvan; de „schim" schijnt roerloos en onbeweeg lijk. Maar de spectroscoop, een wonder baarlijk toverinstrument, heeft duide lijk aangetoond dat het gehele stelsel draait, als een reuzenwiel om zijn as, immerdoor en rusteloos, en het zal blij ven draaien tot aan het einde der eeu- Spiraalnevel M33 NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AAGTEDIJK p. 28 Recife n. Rio de Jan. AALSUM p. 28 Kreta n. Prt. Said. ALCYONE 28 te Recife. ARTEMIS p. 28 Azoren n. La Guaira. ARGOS p. 28 Finisterre n. Hamburg. ALETTA 28 te Poelau Samboe. AMSTELVEEN 28 te Pondicherry. BENNEKOM 28 te Bremen. BAWEAN 28 dwars Caram n. S. Franc. BETIRI 28 te Colombo. B1LLITON 28 te Port Swettenham. BANTAM 28 te Khorral el Mufatta. BOREAS 28 te Rotterdam. BAARN 28 te Trinidad. CALTEX DELFT p. 28 Kreta n. R'dam. CALTEX NEDERLAND 28 te Kopenh. CLEODORA p. 28 Fraser-eil. n. Cairns. DELFLAND p. 28 Abrolhos n. Rio Jan. DAPHNIS 28 te Port de Paix. EENDRACHT 28 te Ceuta. FLEVO 28 te Aarhuus. FALCO 28 te Montreal. GAASTERKERK p. 28 Kangaroe eil. naar Aden. GANYMEDES 28 van Hamb. n. Antw. GORDIAS 28 te Lattakia. HEEMSKERK 28 te Suez. HECUBA 28 te Guanta. HERA 28 te Aruba. INDRAPOERA p. 28 Burlings n. Mars. IVOORKUST 28 in Golf v. Bisc. JUPITER 28 te Nickerie. KOTA INTEN p. 28 Finist. n. R'dam. KATELYSIA p. 28 Ceylon n. R'dam. KOTA BAROE 28 van Aden n. Djeddah. LOPPERSUM p. 28 Finist. n. R'dam. LE MAIRE 28 te Nagoya. LIMBURG p. 28 Mangalore n. Madras. LEKHAVEN p. 28 St. Pauls Rock n. Rec. LUNA 28 te Amsterdam. MIDAS 28 te Palermo. MENTOR p 28 Gibr. n. Antw. MIRZA p. 28 Singapore n. Pladjoe. MAAS 28 van Iskenderun n. Piraeus. MEERKERK 28 van Hamb. n. Antw. NOTOS p. 28 Gibr. n. Savona. OBERON 28 te Aruba. OOTMARSUM 28 te Hamilton. ORESTES 28 te Antw. PHIDIAS 28 te Amsterdam. PHILETAS 28 te Kopenhagen. PRINS JOHAN WM. RRISO 28 te Hamb. REMPANG 28 te Kaapstad. RITA 28 te Soerabaja. RUYS 28 te Rio Jan. STRAAT MOZAMBIQUE 28 te Pto. Gr. SOESTDIJK 28 te New Orleans. SLOTERDIJK 28 te New Orleans. STRAAT SOENDA p. 28 Okinawa n. Hongk. SINGKEP 28 van A'dam n. Antw. STAD AMSTERDAM p. 28 Kp. Race naar Quebec. SALAWATI 28 van Port Said n. R'dam. STAD VLAARDINGEN p. 28 Lizard naar Rotterdam. TANKHAVEN H 28 te Tj. Oeban. TJIPONDEK 28 te Djakarta. TJITJALENKA 28 te Kaapstad. TIB A 28 van Kp. St. Vine. n. Antw. TJIBANTJET 28 te Singap. TRITON 28 te Curacao. TEGELBERG 28 te Belawan. TANKHAVEN m 28 te Soenjer Gerong. TARIA 28 te Poelau Samboe. TEUCER 28 te Singapore. VAN SPILBERGEN 28 te Novo Redondo. WILLEM RUYS p. 28 Kp. Guardafui naar Colombo. WILLEMSTAD 28 van A'dam n. Trinidad. ZEELAND 28 te Belawan. ALDERAMIN p. 29 Barcelona n. Duink. OMSTELDIEP p. 29 Kossein n. Suez. ANTONIA 29 te Tjilatjap. ARMILLA 29 te Placbu. BLOEMFONTEIN 29 te Amsterdam. CALTEX LEIDEN p. 29 Malta n. R'dam. CALTEX UTRECHT p. 29 Kp. Finist. naar Sidon. ENA 29 te Hamburg. ERINNA 29 te Saigon. ESSO ROTTERDAM p. 29 Dungen. n. Aruba. GRAVE LAND p. 29 Porto Segura n. Bahia. JAGERSFONTEIN p. 29 Dakar n. Kaapst. LAERTES 29 te Belawan. LANGKOEAS 29 te Surabaja. LEUVEKERK 29 te Aden. MANOERAN p. 29 Sicilië n. Napels. MAPIA p. 29 Massawa n. Djibouti. MOLENKERK p. 29 Kp. St Vine. n. Gen. PENDRECHT 29 te Boston. PEPERKUST 29 te Bordeaux PRINS FRED. WILLEM p. 29 Montreal. TABINTA 29 te Penang. TROMPENBERG 29 te Bremen. WAAL p. 29 Sardinië n. Livorno. ZIJPENBERG p. 29 Ouess. n. IJmuiden. KAASMARKT GOUDA 28 Oct. Aangev. werden 188 partijen. Eerste kwal. van f2.80 tot f2.34, 2e kw. van £220 tot f 2.29, extra kwal. van f 2.35 tot f 237. VEEMARKT DELFT 28 Oct. AanvoeT 781 stuks vee. De prijzen: varekoeien van f500 —850, nuchtere kalv. van f 40—47 biggen van f 3550, lopers van f 70110, dracht, zeugen van f 275375, magere varkens per kg. lev. gew. f 1.801.90. EIERMARKT BARNEVELD 28 Oct. Aan voer 2.250.000 stuks. Handel vlug Prijzen: kippeneieren f 18.0019.algemene prijs 18.50, kiloprijs f 2.96 (basis 62,5 gr.), hen- neneieren f 13.5017.00, kiloprijs f 2.96 (ba sis 53.5 gr.). EIERVEILING BARXEVELD-EDE 28 Oct. Aanvoer 1.100.000. Handel vlug. Prijzen: 46 -50 gram f 13.51—1432, 50-60 gram f 14.83 —17.79, 60-68 gram f 18.03—20.02. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 28 Oct. Aanvoer plm. 64.000 stuks. Handel in slacht- kippen redelijk. De afloop was kalm. De aanvoer in jonge hanen en piepkuikens was ruim met trage handel. Prijzen: slacht- kippen f 1.70—1.80 per kg, witte kippen f 1.801.90 per kg, witte jonge hanen 1.501.65 per kg, piepkuikens f 1.401.60, zware kuikens f 1.651.75 per kg, ganzen f 9.5012.per stuk. VARKENSMARKT BARNEVELD 28 Oct. - Aanvoer 183 stuks. Kalme handel. Prijzen biggen f 4860 per stuk, drachtige zeugen f 300400 per stuk. Aan de andere kant van de Andro meda-lijn, rechts van de Driehoek, be vindt zich nog een spiraalnevel, die eveneens met het blote oog zichtbaar is. Hij draagt het registemummer M33. Deze nevel is ongeveer even ver van ons verwijderd als die in Andromeda, dus anderhalf millioen lichtjaren. In de kijker vertoont hij zich als een sterk lichtende kern met wjjd uitzwaaiende armen, en hierin zijn nog veel meer reuzensterren gevonden dan in de ar men van de Andromeda-nevel. Ook hier hebben we dus te doen met een zelfstandige sterrenwereld, een melk wegstelsel, dat veel overeenkomst ver toont met het onze. In nevenstaande figuur zijn beide ne vels getekend twee interessante waarnemings-objecten voor ieder die wel eens iets anders wil zien dan los se sterren. Advertentie V N. VAN BREEMEN Co. AV.. TEL. 10070 pioenschap dammen 1954, 22.45 hoorspel. 23.15 nieuws, 23.30 gram. ENGELAND, BBC. home service, 330 m.: 12.00 lichte muz., 13.00 instr. kwint., 13.25 gevar. muz, 14.10 lichte muz.. 15.10 fabrieksfanfare, 16.40 ork.conc.. 1930 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 lichte muz., 13.00 amusjnuz.. 13.30 dansmuz., 15.00 lichte muz., 15.45 mil. ork., 17.30 pianospel, 18.00 Jazzmuz., 19.00 ork.conc., 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amusmuz., 13.10 gevar. muz., 14.00 amus.muz., 15.00 volksmuz., 16.00 gevar. muz., 18.00 vrolijke muz 19.35 volksliederen, 22.10 symph.ork., 22.40 amus.muz., 0.15 dansmuz„ 1.00 jazzmuz.. 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.17 symph.conc.. 16.55 kamermuz.. 19.20 moderne muz., 20.00 lichte muz., 22.30 recital. BRUSSEL, 324 m.: 15.45 accordeon- muz., 16.15 accordeonmuz., 16.45 Engelse les, 17.30 omr.koor en snarenensemble. 22.15 dansmuz. 484 m.: 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 17.30 jazzmuz., 18.30 aceordeon- v7 OctoberT" 13745 jeugd, 14.20 sport7 14.35 duo, 20.00 gevar muz., 22.15 lichte muz., amusjnuz., 15.00 Brabants progr.. 15.25 23.00 dansmuz. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 vrouw, 9.40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram.. 1233 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram.. 14.00 boek. 14.10 gram., 14.20 Engelse les 14.40 amateursuitz., 15.15 kron. letteren en kunsten, 15.55 gram., 16.00 schoon heid van Gregoriaans. 16.30 jeugd, 17.00 sport. 17.10 gram., 1730 jeugd, 18.00 gram., 18.15 journalistiek weekoverz.. 18.25 gram., 18.30 parL overz., 18.40 gram., 18.45 regeringsuitz., 19.00 nieuws, 19.10 Lichtbaken, 19.30 Avondgebed, ,19.45 gram., 20.15 gevar. progr., 21.00 act.. 21.15 de gewone man, 21.20 Residentie-ork. 22.00 muzikale luisterwedstrijd. 22.30 Franse chansons. 22.45 klankbeeld. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Even opkrikken, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.35 orgel, 8.55 vrouw. 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 conti nubedrijven, 11.35 piano, 12.00 gram.. 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 Topsongs caus., 15.40 orgel. 16.00 boek, 16.15 ka- merork. en sol., 17.00 radio» weekjoum.. 17.35 zang en saxophoon, 18.00 nieuws. 18.20 gram., 19.00 artistieke staalkaart VPRO: 19.30 caus. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 gevar. progr„ 22.00 aoc. comm., 22.15 rhythm. muz., 22.40 wereldkam- ENGELAND. BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 ra.). 22.00-22.30 Nieuws, zoeven verschenen en Spiegel v. d. week. Sportjoum. (Op 224 m.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 13