Overval in avondlijk Amsterdam RIJDENDE POSTAUTO GEPLUNDERD Postzak en geldkist gestolen Keuls wever wacht op zijn ,Frans pensioen" l De Knardijk is gesloten Vermiste Perzische kroonprins weer terecht Na noodlanding met vliegtuig doorgereisd naar Teheran Nu weer de Democraten? f Y OPO-comman- danten naar Moskou Rapport met alleen tienen Financieel fossiel uit Napoleon-tijd Tot hoofd en hart Bohlen bezoekt minister Molotov Helena in Moskou Voorzitter van de Bondsdag overleden Lelystad behoort tot vasteland Mevr. Oilier ontkent onvoorzichtig te zijn geweest Haile Selassie in Frankrijk Het weer wm VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26131 %0rvl5k"v°r°h«l< ™.«ok J. Prins Charles „te jong voor boksles" Wiif Tl r e' dat de kleine Zwendelaars in België bieden eretitels aan Protest van Amerikaanse commandant in Berlijn Tegen aanhouding van drie cameralieden .2 Dr. Hermann Ehlers De Canadese troepen en Europa's defensie Mijlpaal in Zuiderzeewerken Nasleep van de affaire-Petrov Na rouwthans vreugde Uitwisseling van onderscheidingen Arbeider bij de Knardijk verdronken DUFFEL M0NTY-C0ATS| BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171. tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mlllimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte, De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van een verslaggever) Op totnutoe volkomen onverklaarbare wijze zijn vannacht uit een auto van de P.T.T., die van de Bloemgracht naar de van Hallstraat in Amsterdam reed, een geldtrommel met baar geld en een postzak met de afrekening van acht bijkantoren en aangetekende stukken gestolen. Het moet de rovers gelukt zijn om tijdens de slechts vijf minuten durende rit van de auto de achter deuren van de auto te openen en de zak en de geldkist te stelen. Het gestolen bedrag is nog niet bekend, omdat van de aangetekende stukken alleen het aantal, niet het geldsbedrag bekend is. Onmiddellijk na het bekend worden van de roof heeft de politie van het bureau Marnixstraat in samenwerking met de postale recherche een onderzoek ingesteld, dat nog geen resultaten heeft afgeworpen. Slechts is gebleken, dat de chauffeur van de auto nage laten heeft een der beide sloten van zijn wagen af te sluiten. De P.T.T. heeft een bedrag van f 1.000 uitgeloofd aan degenen, die inlichtingen kunnen ver schaffen. Zoals gebruikelijk maken elke avond enige rode geslpten vrachtauto's van de PTT een rit langs de bijkantoren en post agentschappen om postpakketten, aange tekende stukken en de afrekening van de kantoren op te halen. De pakketten gaan naar het Centraal Station en de kist met geld en postzak met aangete kende stukken en afrekeningen naar het Hoofdpostkantoor. Om half zeven gister avond arriveerde de bewuste auto aan de Bloemgracht, waar als altijdeen agent aanwezig was om bij het inladen van de stukken toezicht te houden. De auto was geheel gevuld met postpakket ten. De kist met baar geld, afkomstig van een der kantoren, welke niet over een eigen kluis beschikt, alsmede de zak met aangetekende stukken en afre keningen van acht kantoren en agent- schappen, werden vóór de pakketten bij de achterdeuren geplaatst om bij de hand te zijn bij het uitladen aan het auto naar ha! laatste kantoor aan Oe Van Hallstraat. Met een speciale steek- sleutel sloot de chauffeur, de 44-parige F P., die deze dagelijkse rit reeds jaren lang maakt, de achterdeuren. Hij liet echter na, waarschijnlijk uit nonchalan- ce, het speciale Lipsslot af te sluiten. De auto nam de route Lijnbaans- gracht, Willemsstraat, Frederik Hendrik plantsoen, Kostverlorenstraat en Van Hallstraat. Toen de chauffeur daar aan gekomen zijn wagen aan dg achterzijde wilde openen, ontdekte hü tot zijn schrik dat de deuren reeds op een kier stonden. Een haastig onderzoek bracht al spoedig aan het licht dat de geldkist co de postzak verdwenen waren. Tijdens de rit had de auto nergens gestopt. Op de Lijnbaansgracht, waar het plaveisel zeer siecht Is, had men langzaam gereden om de veren van de zwaar beladen auto te sparen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt. Het onderzoek begon direct. De chauf feur en zijn bijrijder, de 42-jarige K., worden ter beschÏKking van de politie gehouden. Gedurende de nacht zijn in hun woning, alsmede hij een aantal be kenden van de politie, die mogelijker wijs deze roof gepleegd konden hebben, huiszoekingen gehouden. Zonder resul taat. De politie tast nog steeds in vol komen duister. Uit de gang van zaken kan geconclu deerd worden dat de rover (s) zeer goed met de gang van zaken bij de dagelijkse rit op de hoogte was (waren). Hij moet bovendien de beschikking hebben ge had over de speciale PTT-steeksleutel om de wagen te openen. Het blijft een raadsel hoe hij precies wist dat het Lipsslot tijdens die rit niet was afgeslo- Het West-Berlgnse anti-communisti sche voorlichtingsbureau „West" heeft gisteren gemeld, dat de bevelhebbers van de Oost-Duitse land-, lucht- en zee strijdkrachten van de volkspoli tie voor besprekingen naar Moskou zijn gegaan. De drie bevelhebbers zijn luitenant-ge neraal Hoffman, hoofd van de gekazer neerde volkspolitie, generaal-majoor Ksssler, bevelhebber van de luchtpoli tie, en vice-admiraal Verner, comman dant van de zeepolitie. Het bureau ziet in het bezoek een Inleiding op het terugtrekken van de Russische bezettingstroepen uit Oost- Duitsland. Westelijke geallieerde krin gen verklaarden echter niet over aan wijzingen te beschikken, die hierop zou den duiden. fV-.u onze correspondent) Zekere B. uit Beekbergen had zich schuldig gemaakt aan een merkwaardige vorm van valsheid in geschrifte. Hij had over zichzelf en te eigen bate een psychotech nisch rapport uitgebracht, waarin hij zich beschreef als iemand, die van alle markten thuis is. Hij had zich zo intelligent en voortreffelijk voorgesteld, dat alleen de enthou siaste toon enige argwaan zou wek ken. De officier van Justitie te Zutphen weeë er in zijn requisitoir op, dat dergelijke gevallen de laat ste tijd vaker voorkomen. Daar ge bleken is, dat B. in elk geval niet te beroerd is om de handen uit de mouwen testeken, wilde hij de man een kans geven buiten de ge vangen is te blijven. De eis luidde zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Bij de uitspraak bepaalde de rechtbank het vonnis op drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De 63-jarige wever Matthis Humbreck Hit Keulen heeft er persoonlijk een groot belang bij, dat de oorlogstoestand tussen Frankrijk en Duitsland formeel Wordt opgeheven. In een speciale doos bewaart hjj namelijk een origineel pa- Pier, dat de handtekening draagt van keizer Napoleon 1 en dat gedagtekend is 3 Maart 1810. Napoleon bepaalt daar- in, dat aan de familie Humbreck jaar lijks een bepaalde toelage zal worden uitgekeerd, zo lang er mannelijke af- •darnmelingen zullen zijn en mits Frank- *Ük niet in oorlog is. v^at is namelijk het geval? Tijdens val) Eerste Keizerrijk diende een voor- lip er van de Keulse wever als fusil- daJ; 'n het derde Franse linieregiment, vaÜ gecommandeerd werd door de prins Van Parma. j zekere dag werd de prins tü- 2 Ps een gevecht gewond. Hü zou r de vrüheid of het leven hebben Een woordvoerder van Buckingham alace heeft meegedeeld, dat de klei- he Prins Charles beslist te jong is om hu reeds bokslessen te volgen, j voegde hier aan toe: „Wie Wat er over twee of drie jaar ge- eurt De woordvoerder wees erop, a prins Charles 14 November pas zes jaar wordt. hetn het ?fgï.n van deze maand deed *ijn bokslessen zou krijgen en dat *oonti* ?mg,)Pa?ner,, het zesjarige de A—Y!ïï__de tweede secretaris van maar weet, A ^wetatta vaix Rutted ambassade, Peter Van '-d20!1. wordcn- De woordvoerder echten hekmgham Palace ontkende heeft men dergelijke plannen elt overwogen. verloren, als fusillier Mathieu Hum breck hem niet op zün schouders had genomen en naar een veilige plaats had gebracht. Onderweg werd de fusillier nog in zün been gescho ten en de toenmalige medici wisten niets anders te doen dan dat been te amputeren. De prins van Parma lichtte zün kei zer in omtrent de heldendaad van Hum breck en de keizer verleende de Duit ser een toelage met alle bovenvermel de bepalingen. Tot dusver hebben de opvolgende Franse regeringen zich altüd stipt aan het keizerlijk besluit gehouden. De grootvader en de vader van de tegen woordige Humbreck hebben hun „Frans pensioen" altüd stipt ontvangen, maar omdat in 1939 de oorlogstoestand in trad, zün de betalingen sindsdien na tuur lük stopgezet. De tegenwoordige Matthis is ervan overtuigd, dat ook de Franse regering van nu de belofte van Napoleon zal in lossen, zodra een vredesverdrag is ge tekend. Maar dat laatste kan nog wel heel wat jaren duren. Want daarvoor heeft men de Russen nodig De Apostolische Nuntiatuur in Bel gië publiceert de volgende mededeling. „De laatste tüd werden in België cir culaires verspreid, gedateerd in Milaan en getekend: Ambrogio de Lupis, waar in vergunningen voor adellijke titels of onderscheidingen worden aangeboden tegen betaling van bedragen die zou den moeten worden gestort bij een zo genaamde „Heilige Militaire Orde der Edele Ridders van Canossa". Deze be dragen zouden dan worden overgemaakt aan het Vaticaan. „Het is zonder enig recht dat het Va ticaan in deze zaak betrokken wordt -n het is noodzakelük de openbare mening te waarschuwen tegen deze practüken". (KNP) Geduld, is het geneesmiddel tegen slechte tijden ten. Men kan er zich evenmin nog een voorstelling van maken hoe hij tijdens de rit de deur heeft kunnen openen. Insluiten in de wagen is uitgesloten, daar er geen schot is tussen de chauf feurscabine en de vrachtruimte. Wel was de auto volkomen volgeladen. De verdenking van de politie richt zich op de Amsterdamse onderwereld, waar men ongetwijfeld met veel inte resse de berichten over de geslaagde overval op de KLM-auto in Londen heeft gelezen. Het is een raadsel hoe de rover juist de postzak met het geld en de aangetekende stukken heeft we ten te grijpen. De overige zakken in de wagen zjjn namelijk niet van de geld zak te onderscheiden. De Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, heeft gis teren een uitvoerige gedachtenwisse- ling met minister Molotov gehad over het vraagstuk van „de, algemene behan deling van het Amerikaanse diploma tieke personeel in Moskou", zo heeft het „State Department" in Washington bekend gemaakt. Een en ander houdt verband met een incident, waarbij twee Amerikaanse diplomatenvrouwen be- trokkeri zjjn geweest. (Reuter) De Amerikaanse commandant in Ber lijn, generaal-majoor Honnen, heeft gisteren bij zijn Russische collega ge protesteerd tegen de tijdelijke aanhou ding van drie Amerikanen in Oost-Ber- Iijn vorige week. De drie mannen wer den op 20 October in hechtenis geno men, toen zij in opdracht van een Ame rikaanse televisiemaatschappij voor een staatswinkel in Oost-Berlijn opna men maakten van senator Margaret Chase Smith. Zij werden door Oost-Duitsers in uni form gedwongen naar een gebouw in de Oostelijke sector van de stad te rij den, waar zij een half uur werden vast gehouden. Senator Chase was niet bij het incident betrokken. In zijn brief verzocht generaal Hon nen zijn Russische collega op te geven hoe de Oost-Berlijnse voorschriften in zake het nemen van foto's luiden. „Ik ben er mij van bewust, dat het Sov jet-standpunt ten aanzien van de mate van vrijheid, welke een particulier bij het nemeh van toto's geniet, aanmer kelijk verschilt van de opvatting, die hieromtrent gehuldigd wordt in landen welke niet onder Sovjet-toezicht staan," aldus de Amerikaanse commandant (Reuter.) V V Precies 100 jaar na de geboorte van ir. Lelv is Donderdag de verbinding tot stand gekomen tussen de twee dijk- helften van de Knardijk. Deze dijk is uitgebouwd in het lJsselmeer tussen de kust bij Harderwijk en Lelystad, welke plaats in de nabije toekomst de grootste woonkern zal zijn van de Zuiderzeepolders. De dijk omsluit het nieuw te winnen land „Flevoland". (Foto K. L. M. Aerocarto). Dit is mevrouw Karl. E. Sommerlatte, de vrouw van de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade te Mos kou, over wie de V. S. en Rusland reeds enkele dagen lang nota's wisse len. De Sovjet-Unie beschuldigt haar van wangedrag en heeft haar terug keer naar Amerika geëist, terwijl de V. S. de Sovjet-Unie er van beschul digen de diplomatieke onschendbaar heid van mevr. Sommerlatte geschon- r' te hebben door haar vast te hou den. Dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, is heden kort na middernacht in het evangelisch zie kenhuis te Oldenburg overleden. Hij was 50 jaar. Ehlers, die een bezoek bracht aan zün Noord-Duitse kieskring Delmenhorst, was pas gisteren in het ziekenhuis te Oldenburg opgenomen voor behandeling van een ernstige amandelontsteking. Omstreeks middernacht trad plotse ling een verslechtering in en Ehlers overleed een kwartier na middernacht, zonder tot bewustzün te zün gekomen. Dr. Ehlers was tevens vice-voorzitter van de Christen Democratische Partij, de partij van Adenauer. Hij was leider van de protestantse groep in deze partij. Na voltooiing van zijn rechtsstudie was hij van 1934 tot 1936 juridisch ad viseur van de Evangelische Kerk. Hij werd vervolgens tot rechter benoemd. Kort na het uitbreken van de oorlog in 1939 werd hij uit deze functie ontzet. Wegens anti-nazi-activiteit werd hij ver scheidene malen door de Gestapo gear resteerd. In de oorlog heeft hij gediend als luitenant bij de artillerie. Na de oorlog hield hij zich bezig met jeugdzorg en werkte mede aan acties voor steun en hulp aan vluchtelingen. Hij ijverde ook voor de terugkeer van Duitss krijgsgevangenen uit de Sovjet- Unie. (UP) Canada heeft in Parijs niet de ver plichting op zich genomen om voor een bepaalde tüd troepen in Europa te hou den, aldus heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pear son, op een persconferentie in Ottawa verklaard t Om precies zeven minuten over half twaalf Donderdagmorgen is de dijk tus sen Harderwijk en Lelystad gesloten. Op dat moment liet de enorme grijp-hgs- kraan de keileem in het laatste nog resterende gat vallen. De djjk was dicht. De 300 bewoners van Lelystad, die vrij wel voltallig naar de vooral voor hen beslissende gebeurtenis waren komen kijken, hieven een luid gejuich aan en dj schepen en scheepjes, die in groten getale in de nabijheid op de baren dob berden, lieten hun sirenes loeien. Aldus werd een belangrijke phase in het vervaarlijke werk, dat de „droog making van de Zuiderzee" wordt ge noemd, afgesloten. Lelystad behoort sinds vandaag tot het vasteland en een belangrijke schakel in de omdijking van de toekomstige Oostelijke Flevo- polder is voltooid. Vele leden van de Zuiderzeeraad en de burgemeester van Harderwijk waren bij het feestelijk ge beuren tegenwoordig. Zij zagen met tal van pers-, radio- en filmmensen toe hoe de laatste twiiitig meter dijk stuk je voor stukje werd „aangelegd". Dit werk voltrok zich, dank zij de ideale weersomstandigheden, met bekwame spoed. En men kon de vordering van het karwei tot op de meter volgen. Het was vandaag een grote dag voor de „Zuiderzeewerken". De Knardijk - die zijn naam ont leent aan een ondiepte in het lJssel meer: de Knar - heeft een lengte van 23.5 km. Met de bouw er van werd aan de kant van Harderwijk in het voorjaar van 1951 begonnen. Het vorig jaar lagen - nasleep van de ramp - de werkzaamheden vrijwel stil. Dit jaar begon men ook van Lelystad uit aan de dijk te bouwen. De voormalige tweede secretaris bij de Franse ambassade in Australië me vrouw Rose-Marie Oilier, die in de zaak Petrov is gemoeid, heeft gisteren bij een ondervraging door een militai re rechter-commissaris te Parijs ver- Prins All Reza, de 33-jarige broer en opvolger van de Sjah van Perzië, die sinds Woensdag met het vleigtuig, waarin hij reisde, werd vermist, is niet om het leven ge komen zoals men vreesde, maar is on gedeerd. Vandaag is bekend geworden, dat het vliegtuig, waarmede hij Woens dag op weg was naar Teheran, een noodlanding heeft gemaakt bij de Kas pische Zee ten Westen van Gorga. De Prins is inmiddels opnieuw naar Tehe ran vertrokken. In de Perzische hoofdstad werd het nieuws met grote vreugde begroet. De viering van de verjaardag van de Sjah, die aanvankelijk was afgelast, kon on middellijk doorgang vinden. Aan de diplomatieke missies in Teheran was aanvankelijk reeds meegedeeld, dat het' Perzische Hof rouw had aangenomen. De vlaggen, die overal halfstok wapper den, gingen - toen de goede tijding bekend werd - onmiddellijk in top. Het vliegtuig, waarmee de Prins reisde, had verder geen passagiers aan boord. De bemanning bestond uit een piloot. Het toestel was eergisteren op gestegen te Gombat Gavoes aan de Kaspische Zee met heran. bestemming Te- De prins zou deelnemen aan de fees telijkheden ter gelegenheid van de ver jaardag van de Sjah. Eigenlijk is de Sjah Dinsdag j.l. al jarig geweest, maar op die dag viel een Mohamme daans feest, dat de voorrang diende te hebben en daarom zou de verjaardag van de Sjah pas vandaag worden ge vierd. Ofschoon de Perzische senaat gis teren de olie-overeenkomst heeft aan genomen, is de voorgenomen onderte kening van dit document door de Sjah achterwege gebleven. Hij is zodanig on der de indruk van de vermissing van de kroonprins, dat hij zijn gebruikelijke werkzaamheden niet kan verrichten. (AFP-UP) De Oostenrijkse regisseur G. W. Pabst gaat een film maken over de laatste levensdagen van Hitier. Het draaiboek is gebaseerd op het boek van rechter Michael A. Musmanno „Ten days to die", dat verhaalt over Hitler's laatste levensdagen. klaard onschuldig te zijn aan al het geen haar ten laste wordt gelegd. Zij zeide zich nooit onvoorzichtig te heb ben uitgelaten. Mevrouw Oilier gaf toe, dat zij be vriend was geweest met het echtpaar Petrov, met een employé van de Rus sische ambassade te Canberra, Sadev- nikov, en met de Tass-correspondent Pa- chomov, doch zij had hun geen inlich tingen verstrekt. Dit was, naar zij zei, gebleken uit telegrammen, welke Pe trov aan de Australische regering ter hand had gesteld en waarin was ge zegd, dat van haar geen belangrijke inlichtingen waren ontvangen. Mevrouw Oilier gaf ook toe, dat zij met haar Russische vrienden had ge sproken over het schip „Radnor" dat wapens van Nieuw-Zeeland. naar Indo- China zou vervoeren. Volgens haar was echter alles over dit schip in Australië een openbaar geheim. (Reuter). Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren uit Londen voor een bezoek van drie dagen aan Frankrijk te Pa rijs aangekomen. Bg een plechtigheid in de tuin van zgn ambtswoning speldde president Coty zijn gast de Franse mi litaire medaille en het Croix de Guerre met twee gespen op de borst. In de officiële bekendmaking werd ge zegd, dat Haile Selassie de wereld een voorbeeld van waardigheid en moed had gegeven, toen zün land werd aangeval len. De keizer overhandigde president Co ty op zün beurt de versierselen van de orde van de Koningin van Sheba, de hoogste onderscheiding in Ethiopië. (Reuter) Enkele cijfers mogen de omvang van het werk illustreren. Er werden in de Knardijk (die 30 millioen gulden heeft gekost) 5.600.000 m3 zand verwerkt en 835.000 m3 keileem, plus 415.000 m3 rijs- houtbekledingen. Op de kruin van de dijk wordt nog een 6.5 meter brede klin kerbestrating aangelegd, die in Juli 1955 gereed zal zijn. De vooruitzichten zijn zo, dat de gehele bedijking gesloten zal zijn in het najaar van 1956. Dan kan de be maling beginnen en het droogvallen van de nieuwe polder die 54.000 ha. groot is kan in de loop van 1957 tegemoet worden gezien. Bij de werkzaamheden aan de Knar dijk tussen Harderwijk en Lelystad is Woensdagavond de 23-jarige arbeider J. van de B. uit Harderwijk verdronken. Hij geraakte te water bij het overstap pen tussen twee bakken. Advertentie (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met aan- vankelgk wat regen en morgen ver spreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Iets la gere middagtemperaturen. Zon: 7.30-17.17. Maan: 11.33-19.00. Het Amerikaanse Congres zal Dins dag naar alle waarschijnlijkheid „om" gaan. De kiezers in de V.S. vonden twee jaar geleden dat het tijd was om eens te veranderen, en nu zijn zy in zekere zin weer die mening toegedaan. De Republikeinse regering zal dus straks moeten gaan werken met een in meerderheid Democratische volks vertegenwoordiging. Een eigenaardige mogelijkheid, in het Amerikaanse poli tieke systeem; maar een situatie waar van talrijke precedenten bestaan. De volgende week wordt er gestemd voor het hele Huis van Afgevaardigden en voor ruim een derde gedeelte van de Senaat (er moeten 435 Afgevaar digden worden gekozen en 38 Senato ren). Momenteel hebben de Repu blikeinen in het Huis een meerderheid van drie zetels en in de Senaat van twee. Verwacht wordt nu dat in het nieuwe Huis de Democraten minstens 30 leden meer zullen hebben dan hun tegenstanders, en dat zij in de Senaat straks on een drietal leden meer kunnen bogen. Dit zou dus een grote verschui ving betekenen, maar hierbij moet men een belangrijk historisch feit niet uit net oog verliezen. Men heeft hier te doen met verkiezingen die in het midden van de regeringsperiode vallen. Eerst in 1956 zal er weer een president ge kozen worden. De huidige zgn. „off year elections" nu hebben altüd met uit zondering van 1934 verliezen bezorgd aan de regerende partij. Het is bijge volg normaal als dit momenteel ook gaat gebeuren. Ditmaal zullen de con sequenties echter ernstig zgn, omdat de Republikeinen bg wgze van spreken g-an zetels missen kunnen. In 1952 heeft Eisenhower zelf weliswaar een gewel dige zege behaald, maar deze overwin ning heeft zich niet weerspiegeld in de stemmen voor het Congres. In de Volks vertegenwoordiging kwam de partü van de president slechts met de hakken over de sloot. De populariteit van Ike is indertijd duidelgk gebleken. En de Republikein se partijleiding blgft ditmaal tot het bittere einde hopen dat door Eisenho wers persoonlijk optreden de kansen nog te elfder ure zullen keren. De pre sident heeft zich weliswaar sinds kort met vuur in de campagne gestort, maar tot nog toe schijnt het weinig te hel pen. De problemen die de inzet vormen van de verkiezingsstrgd liggen niet op de eerste plaats op het terrein van de buitenlandse politiek. Binnenlandse kwesties hebben vooral de aandacht van de kiezers. Er wordt gediscussi eerd over de werkloosheid, over de prü- zen van landbouwproducten en over de kosten van levensonderhoud. Voorts heeft o.m. vice-president Nixon de com munistische infiltratie ter sprake ge bracht. (Sinds een Senaatscommissie voorgesteld heeft MacCarthy te doen berispen is het MacCarthy-isme echter geen belangrgke inzet meer). Tot voor enkele dagen beschouwden de Ameri kaanse politieke commentators de bui tenlandse politiek helemaal niet als een belangrük punt van de verkiezingscam pagne, al hebben de Republikeinen er zich dan ook op beroemd dat zg op Korea en in Indo-China vrede hebben gebracht. Maar Maandag heeft de pre sident de buitenlandse politiek er ook bü gehaald. Voor het eerst in de ge schiedenis organiseerde hü een televi sie-uitzending van een kabinetszitting en wel van die büeenkomst waarop mi nister Dulles enthousiast rapport uit bracht van de Pargse conferenties. Ei senhower heeft het Amerikaanse volk op spectaculaire wgze willlen duidelijk maken dat de resultaten van „Parüs" toch maar mede door toedoen van de Republikeinse regering waren tot stand gekomen. Overigens constateert men op het ogenblik onder de Amerikaanse kiesge rechtigden een opvallend gebrek aan belangstelling voor wat er op 2 No vember gaat gebeuren. Men moet niet vergeten, dat er in de V.S. geen stemplicht bestaat. En Dinsdag ver wacht men een geringe opkomst. De ontevreden boeren en de werkloze ar beiders zullen niet nalaten hun stem op de Democraten uit te brengen. Daarentegen zullen talloze Republi- keinsgezinde, maar weinig geïnteres seerde, burgers thuis blüven. Kortom: het 84ste Congres dat in Ja nuari voor het eerst bgeenkomt zal zo goed als zeker essentieel verschillen van het 83ste, dat in 1953 en 1954 het Amerikaanse volk heeft vertegenwoor digd. Voor de bestrijding van branden, die bij een atoombom-aanval kunnen ont staan, heeft men in Engeland deze varende brandblusser ontworpen, die Woensdag voor het eerst werd gedemonstreerd. Het vaartuig wordt voortbe wogen door de stuwkracht van het water, dat door drie lichte pompen wordt opgepompt. De capaciteit bedraagt 4500 liter per minuut. De installatie, die zelfs kan Worden vtrvoerd door modderig terrein, is ook in ondiep water zeer goed bruikbaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1