MENSEN IN NOOD alphenaar Mannenzang en Orkestspel Filterinstallatie te Bloemendaal in werking gesteld Voortaan beter zuurstof- houdend water SINT HENRICUSSCHOOL krijgt een tape-recorder Busprobleem voor zoveelste keer aan de orde E.R.O.-sigaren „Midzomemachtdroom", meer feest dan droom Zeven dagen toneel Speciale voorstelling in Frans Hals-theater Gemeenteraad Heemstede LOONSVERHOGING VAN 6 PGT. VOOR GEMEENTEPERSONEEL Twee FM-zenders in werking 1GRAMOFOONPLATEN I Door Postaal Koor en Corps JAN VAN DER PIGGE De Haagse Comedie in Stadsschouwburg VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 2 Burgerlijke Stand v. v Geen spreekuur Twee mobilofoons Geen lapmiddelen E.R.O. Content 22 cent E.R.O. Craftsman 26 cent E.R.O. Capital 40 cent MendelcoHege Bestelauto botst tegen lantaarnpaal Paal in drie stukken G. J. Meyer 25 jaar bij de P.T.T. Uitbreiding leezaal Burgerlijke Stand ZANDVOORT Zandvoortse muziekapel Zondag rondwandeling door het dorp Doel: Koninginnedag 195S geüniformeerd Over twee maanden: VOLLEYBAL IN HAARLEM j Overwinningen van H.B.C. en Velox Jongen aangereden op Schoterweg LEZING OVER SYRIË Scholieren basketball- tournooi TAFELTENNIS Ontspanningsavond voor B.B. K.R.O.-directeur moet kleine operatie ondergaan Beurs van New Vork Zondagmorgen om 11 uur wordt in het Frans Halstheater (speciale voorstelling) de film „Mensen in nood" La guerre de Dios vertoond. Deze rolprent, waarin een jonge priester (Claude Lagdi) de hoofdpersoon is, valt volkomen uit de toon vergeleken bij de bombastische show, de ongezonde sensatie en de valse romantiek, die het bioscooppubliek door gaans krijgt voorgeschoteld. Helaas is de goede film nog steeds een uitzondering, omdat bij de leiders van de filmindustrie, de goeden niet te na gesproken, dikwijls het commerciële doel zwaarder weegt dan het paedagogisch streven de massa tot een hoger cultureel peil te brengen. Het verhaal is eenvoudig en misschien daarom zo diep menselijk. De strijd van de jonge pastoor in het mijnwerkers- dorp Aldemoz tegen de sociale wantoe standen, waarin de mijnwerkers verke ren, roept herinneringen op aan het le ven van een Ariëns en een Poels. Pas toor Andres houdt de arbeiders voor, dat God ook de „God van de mijn" is en er voor Hem geen verschil bestaat tussen de man, die met een karig loon onder levensgevaar zijn brood voor zich en zijn gezin moet verdienen en de eigenaar van de mijn. De laatste, Don Cesar, be schouwt zijn mensen als werktuigen. De arbeiders komen niet meer naar de pa rochiekerk. Zij zien in de Kerk het bol werk van de bezittende klasse. De pas toor tracht de beide groepen tot elkaar te brengen. Maar zijn pogingen stuiten af op het wantrouwen van de arbeiders. Daarom probeert de jonge priester het met de jeugd, wat ook moeilijkheden geeft, want de kinderen van de mijn- GEBOREN: G. H. A. Koehorst— Schoonaard. z; G. UijtendaalSanting, z; A. M. BoerrigterZwetsloot, z; H. W. Klootvan Attekum, z; F. C. Vorst van Dok, z; H. DieperinkHenny, t, J. M. Kostervan Dijkhuizen, z; W. Wezer.aarLaninga, d; A. C. B. Kroons- berg—Molhoek, d; A. M. H. van der Sluis—Stelloo, d; M. LijnzaatHelling man, d. ONDERTROUWD: F. A. van der Wei den en J. Anneveld. GETROUWD: W. Huijboom en J. W. Jore; G. J. van Delden en E. M. J. Th. Hoekstra; M. van dgr" Heiden en M. P. G. Zijlstra: R. Karper en A. J. van der Beek; L. C. Frijn en M. N. Boerrigter. OVERLEDEN: C. Grillus, 62 jaar, Boogstraat. Advertentie aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i .*.i H His Master's Voice, Colombia, Parlophone, Decca, enz. E KRUISWEG 49 - HAARLEM iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiië werkers wensen Julio, het zoontje van Don Cesar, niet als speelmakkertje te erkennen. De pastoor leert langzamer hand het leven van de mijnwerkers ken nen en daaTdoor ook hun noden. Wan neer er zich een ernstig incident voor doet, waarbij het recht aan de zijde van de arbeiders staat, kiest pastoor Andres de zijde van de laatsten, nadat al zijn moeiten Don Cesar tot andere gedach ten te brengen, zonder resultaat blijven. Don Cesar ziet in de priester een ver stoorder van wat de mijneigenaar de „rust" in het dorp noemt. Hij beklaagt zich bij de bisschop. Enige tijd later ver dwalen het zoontje van Don Cesar en een dochtertje van een mijnwerker in een oude mijnschacht. Aanvankelijk we ten de mijnwerkers niet, dat ook het meisje is verdwaald en daarom weige ren zij te zoeken naar Julio. Zodra zij achter de waarheid komen besluiten zij de tocht te ondernemen. De kinderen worden gered, maar pastoor Andres, Don Cesar en enkele mijnwerkers worden van de buitenwereld afgesloten, wan neer een deel van de gangen instort. De mannen zien de dood in de ogen. Op dat ogenblik weten zij elkaar te vergeven en te vinden. Het gelukt de redders de in- geslotenen te bevrijden. Wanneer pastoor Andres thuis komt, vindt hij een brief van de bisschop. Hij vreest te zullen worden teruggeroepen, maar de mijnwerkers van Aldemoz wil len niets liever dan dat de pastoor blijft. De bisschop geeft zijn toestemming. Tij dens het onderhoud met de bisschop ver neemt pastoor Andres, dat hij in Aldemoz werd benoemd, omdat het de eerste pa rochie is geweest van de bisschop, die daar, zoals hij Andres vertelt, zijn eerste echèc leed. Het spel van Claude Lagdi verdient alle lof. De typering van de priesterfi guur is uitermate gaaf weergegeven. Een rol overigens, die een groot talent vraagt. Wij bevelen deze film van harte aan. (Voor 14 jaar en ouder). FILMS REMBRANDT: ,.Geen angst voor groot wild", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „De koning der Zuidzee", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Julietta", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here tot Eternity", 18 jaar. Tijden 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. P.OXY: Vr., Za. en Zo. 7 en 9.15 uur: „De straat der verleiding", 18 jaar. Ma., Di. en Wo. 8 uur: „Massa-justitie". In de middagvoorstellingen (2.30 uur, Zo. 2 en 4.15 uur): „Fra Diavolo", a. 1. MINERVA: Za. en Zo.: „Dorpsschandaaltje", 18 jaar. Za. 2.30, 7 en 915 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. „Sadko", a. a. Zaterdag 30 October Stadsschouwburg„De Toneelvereniging met „Annan Christie", 8 uur. Vrijdag 29 October Concertgebouw: N. Ph. Orkest Jubileum concert Marinus Adam. Solist: Theo van der Pas, piano, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters 11.30—12.30 uur. Minerva: K.R.O.-revue „Daar zijn we weer", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde GoudleerzaaL geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruqulusmuseum, HeemstedeHistorische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy: KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar: tuinzaal. Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Schilderijen en aquarellen van Margaretha Verheus (tot en met 30 October). Geopend op werkdagen van 1018 uur. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). De wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is morgen verhinderd spreekuur te hou den. Het was goed gezien van het Haar lems Postaal Mannenkoor nogmaals de Amsterdamse Post-Harmonie tot me dewerking uit te nodigen. Niet alleen, omdat dit corps zo volledig is bezet, het klankvolume evenredig tot de zaal ruimte houdt, technisch en muzikaal hoogst voortreffelijk speelt, maar ook vanwege de mogelijkheid tot het aan brengen van meer afwisseling in het programma, niet het minst bij samen werking van koor en orkest. Boven dien verkrijgt het koor door de be geleiding een hechte steun en het ge hele ensemble (dit is een voorname factor) een rijke schakering in klank kleur. Dit viel thans wederom op en wel in Grieg's „Landerkennung" en Elgar's „Pomp and Circumstance". Al is men hier aangewezen op arrangementen van de oorspronkelijke muziek voor symphonie-orkest, toch was de totale klank mooi van kleur. Nog een andere factor van niet minder belang doet Het waterbedrijf van de gemeente Bloemendaal, gelegen aan de Hoge Duin en Daalseweg op een duintop als hoog ste punt in de gemeente, voorziet de inwoners van de gemeente van goed drinkwater onder behoorlijke druk, zon der dat hiervoor een watertoren met pompinstallatie nodig is. Aldus zette ir. C. W. Hulsbergen, hoofd van de technische dienst van het Rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening, gis termiddag uiteen in een toespraak bij de opening van het nieuwe filtergebouw. Bij deze installatie is een geheel nieuw systeem van waterzuivering toe gepast. Volgens het oude systeem liep het water door dikke zandlagen, het geen uiteraard zeer langzaam geschied de, zoda teen grote oppervlakte aan fil terruimte nodig was, om tot een re delijke capaciteit te komen. Thans wordt het water met lucht vermengd, uitgesproeid over zogenaamde droogtil- ters. Dit zijn filters, a:e van grof zand zijn samengesteld - korrels met een dikte van anderhalve tot twee milime- ter en aldus luchthoudend zijn. Daar de zuurstof uit de lucht nodig is om het water te zuiveren, verloopt het pro ces nu veel vlotter. Hierdoor is eveneens een grote door loopsnelheid mogelijk. De capaciteit is door dit systeem opgevoerd tot 320 kubieke meter per uur, maar omdat de pompinstallatie een capaciteit van slechts 280 kubieke meter per uur heeft, draait de filterinstallatie niet op haar volle vermogen. Door de nafilters, die thans onnodig zijn, te verbouwen tot reinwaterkelders. zal een veel grotere waterreserve ver kregen worden. Na de technische uiteenzetting van ir. Hulsbergen was het >voord ca de daad aan de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. Het bruine water, dat Bloemendaals ingezetenen enige tijd hebben moeten „slikken", behoort weldra tot het verle den, zo deelde hfl mee. Het zal af en toe nog eens voorkomen, dat door oplossing in de buizen een bruine water stroom in de huizen kan komen, maar we gaan een goede tijd tegemoet, met beter zuurstofhoudend water. Door de samenwerking van vele instanties is dit gebouw tot stand gekomen. Bij zonder is hierbij dat het eigen perso neel onder leiding van de technisch ambtenaar W. Pronk een belangrijk deel van de inrichting voor zijn reke ning heeft genomen. Ik spreek dan ook mijn dank en bewondering uit voor de werkers van het waterbedrijf en felici teer hen tevens met het feit, dat zij kunnen werken temidden van hun eigen schepping. Met deze woorden eindigde de burgemeester op het bedieningsbor des, als de kapitein op een schip, zijn toespraak en begaf zich daarna naar een kraan in de toevoerleiding, waar mede hij een der vier filterinstallaties in werking stelde. Hij nodigde de aan wezigen uit vooral het raampje naar deze installatie eens open te maken, opdat de reuk van het grondwater hen zou doen beseffen, hoe noodzakelijk een goede zuivering is. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vooraanstaande figuren, onder wie een groot aantal vertegenwoordigers van het Rijksinstituut voor de drinkwa tervoorziening, bijna de helft van het aantal gemeenteraadsleden, hoofden van takken van dienst en vele anderen. Na afloop begaven de genodigden zich naar hotel Zomerzorg, waar nog eens woorden van lof werden gesproken tot de heer J. Buiter. directeur van het waterbedrijf, die sinds 1950 tezamen met het R.V.D. bezig is geweest aan de plannen voor dit gebouw, dat is ont worpen door de architect J. H. Hor ding. zich bij die samenwerking gelden. Het Postaal Mannenkoor bezit, evenals vele andere koren, geen stralende te nor- en opvallend sonore basgeluiden, benevens een geheel evenredige ver houding tussen de partijen onderling. In de zacht gezongen delen komt dit niet zozeer, in die van het forte tame lijk duidelijk uit. Dirigent Potgieser vijlt en polijst de klank zoveel mogelijk, bereikt ech ter niet wat wenselijk is. In de koor werken met begeleiding vallen ge noemde euvels bijna niet op, de klan ken van koor en orkest vermengen zich, nieuwe, mooie klankkleuren ontstaan, maken het geheel aantrek kelijk. Dientengevolge hadden wij ook Brahms' Alt-Rhapsodie liever met or kestspel gehoord. Al speelt de pianiste Emmy van Eden het klavieruittrek sel nog zo muzikaal, de oorspronke lijke begeleiding is op een vleugel niet na te bootsen. Laat dirigent Stejjn van de Post-Harmonie zelf eens een orkestbegeleiding schrijven, de Rhap- sodie zal er door winnen en, evenals de werken van Grieg en Elgar, een vast, geliefd repertoire-nummer wor den. Het koor voldeed vooral qua klank volume in Schubert's „Nachtgesang", qua uitbeelding van het onderwerp in Gotavac's „Am Adriatischen Meer". De altzangeres Elsa van Bueren blonk uit in Italiaanse liederen van Wolf- Ferrari en Franse liederen van Ober- stadt. Zij trof de juiste stemming van de liederen en wendde fraai (mezza voce!) haar mooi getimbreerde stem aan. Hierbij werd de zangeres op kunstzinnige wijze door Emmy van Eden begeleid. En het orkest? Voor dirigent en orkestleden niets dan lof. Wat hier met amateurs bereikt wordt, dwingt grote bewondering af. Een apart compliment voor die amateurs, want langdurige, intense studie moet hier aan zijn voorafgegaan. Daarnevens grote eerbied voor het werk van de dirigent. Zijn praestaties benaderen die van een beroepscorps! Veel aandachtig, dankbaar, tenslotte zeer geestdriftig gestemd publiek! O. K. In Heemstede gaat nooit een raadsvergadering voorbij, of er wordt ge sproken over de schade, die de N.Z.H.-bussen aan de huizen en het plaveisel van Heemstede veroorzaken. Ook gistermiddag waren de bussen weer troef. Het begon al, toen de vergadering, die onder presidium stond van burgemees ter A. G. A. van Rappard, slechts enkele minuten oud was. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van een aantal bewoners van de Javalaan, dat verhaalde van de misère. Naar aanleiding hiervan zei de voorzitter, dat de klachten waarschijnlijk zullen ophouden, wanneer de N.Z.H. met kleinere bussen zal gaan rijden, want het is heel moeilijk de gemeente te voorzien van een gesloten wegdek. Tijdens de rondvraag werd het onderwerp nog eens aangesneden door de heer Zegwaart (K.V.P.), die de nieuwe busregeling onder het mes nam. „Het is een schandaal hoe thans het vervoer van Haarlem naar Heemstede plaats vindt." Aan het station Haarlem blijven vooral tijdens de spitsuren talrijke reizigers voor Heemstede staan, aldus dit raadslid. Andere raads leden gaven op deze opmerking nog de nodige aanvullingen. De burgemeester zegde toe deze eerste klachten op de nieuwe dienstregeling te onderzoeken. En daarmede was het periodieke gesprek over de N.Z.H.-bussen weer van de baan, niet echter van de band van de tape-recorder, waarop gisteren bij wijze van proef het gesproken woord van de vroede vaderen werd opgenomen. De heer J. R. Veen kon in de hoedanigheid van „technisch ambtenaar" met de tape-recorder goed overweg. Het is nu maar afwachten hoe het resultaat is. Wethouder Disselkoen (Arb) kwam woorden tekort om het verzoek van de Sint Henricus-school om een tape-re corder aan te schaffen te verdedigen. Mevrouw Van Nispen (WD) opperde de mogelijkheid om het experiment op deze school van nabij te volgen. De heer Kooymans (P.C.) vond een tape recorder voor een ULOschool overdre ven. „Als het nu ging om gramofoon- platen..." Het voorstel van B. en W. vond bij de heer Zegwaart (KVP) een warm onthaal: „het ULO-onderwijs kan niet goed geoneg zijn." De heer Scheer (WD) wilde weten of het oordeel van de inspecteur van Onderwijs gevraagd was. Bovendien was dit raadslid van oordeel, dat dit experiment niet bepaald moest blijven tot deze school alleen. Het beschikbaar stellen van gelden voor de tape-recorder is beslist geen overschrijding der normale eisen. De inspecteur van Onderwijs is van me ning, aldus wethouder Disselkoen, dat een school de nieuwe hulpmiddelen niet kan negeren: dit geldt ook voor de tape-recorder. De onderwijs-com- missie moet het experiment op de voet volgen, door de school geregeld te bezoeken. Hij verwachtte niet, dat de overige scholen in Heemstede met een aan vraag zouden komen, maar zouden wachten op de bevindingen van de Sint Henricusschool. Na dit betoog van de heer Disselkoen ging het raadslid Kooy mans overstag. Met algemene stemmen werd de aanvrage ingewilligd. De Heemsteedse raadsleden hebben deze keer niet lang gepraat- over de aanschaf van twee mobilofoons voor de motorpolitie te Heemstede. De heer Dijkstra (P.C.) deede mede, dat hij zijn standpunt van de vorige vergaderin had herzien en voorstander was gewor den. Ook de heer Zeelenberg (WD) was van mening veranderd. De voor zitter zei, dat door een bekende maat schappij in Nederland een standaard model in de handel zal worden ge bracht, dat geschikt is om te gebrui ken voor motoren met zijspan. Daarmee was de moeilijkheid voor de heer O. Brink (WD) dat het bedrag van 3000 niet voldoende zou zijn, van de baan. De gemeenteraad verleende voorts een bijdrage van 7500, in de exploi tatie-kosten van het Minerva-theater. De heer Kooymans (PC) betoogde, dat de gemeente door het verlenen van deze eenmatige subsidie toch een zekere verantwoordelijkheid draagt voor wat de programma's betreft, de voorzitter was het hiermede eens, doch zeide, dat de raad de exploitant geen dwingende voorwaarden kan opleggen. Maar er is geen enkele reden, zo ging burgemees ter Van Rappard verder, om aan te nemen, dat de exploitant van het Mi nerva-theater programma's zal bren gen, die stotend zijn. In het verleden is het enkele malen gebeurd, dat de heer Hoogeveen het advies heeft ge vraagd van de burgemeester. De heer Zegwaart (KVP), was van mening, dat het Minerva-theater in zijn nog kortston dig bestaan veel heeft bijgedragen tot de opbloei van het culturele leven in Heemstede. Hij vroeg aandacht voor andere gebouwen in de gemeente, waar vaak ook met grote verliezen, cultuur beoefend wordt. De voorzitter kon dit raadslid in dit opzicht geen enkele toezegging doen. Iedere aanvraag zal op haar eigen mérites bezien worden. Naar aanleiding: van het voorstel de salarissen van de gemeente—ambtena ren met 6 pCt te verhogen, zeide heer Zegwaart (KVP) tevreden te zijn, Advertentie Heden begint de verkoop van onze exclusieve collectie Een nationaal merk van uitzonderlijk fijne kwaliteit. In dozen van 10 stuks en kistjes van 50 en 25 stuks. Alléénverkoop voor Haarlem en omstreken GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM De Midzomemachtdroom van Shake speare kan men wel beschouwen als een soort „masqué", de typisch En gelse combinatie van spel, zang, dans en muziek, die tot in de tijd van Shakespeare zeer populair was geble ven. Het waren vaak gelegenheidsspe len, geschreven voor bijvoorbeeld een huwelijksfeest: men kan wel aannemen dat ook de Droom gemaakt is voor het bruiloftsfeest van een zo vooraan staand adellijk paar, dat koningin Eli zabeth I er bij tegenwoordig was. Een feestelijk spel dus en van de dankbaar ontvangen voorstelling, welke de Haag se Comedie Woensdag voor een vrijwel geheel gevulde schouwburg gegeven heeft, moge vastgesteld worden, dat de regie van Cees Laseur het feeste lijk licht royaal heeft laten schijnen. De feestelijkheid kreeg haar deel door kleur, door de dikwijls speelse toon, door de costuums van Lisette van Mee- teren en Wim Vesseur, door de poëti sche sfeer voor zover deze werd gewe ven door enkelen, die begrip toonden voor de kwistig rondgestrooide weelde van de taal (Elis. Andersen, Gijsbert Tersteeg, Annet Nieuwenhuyzen, Do van Stek, Alb. van Dalsem) Inhoud en opzet van de Droom la ten het stuk in drie gedeelten uiteen vallen, welk# overigens door de een voudige intrige bijeen worden gehou den: de „gewone" taferelen met her tog Thesens, Hippolyta zijn bruid en de voorname Atheners; de eigenlijke droom-scènes met de elfjes en de be toverde gelieven in het woud; de smakelijke taferelen met de toneelspe lende handwerkslieden. De laatste zijn Shakespeare het dichtst nabij gebleven. De eerstgenoem de taferelen waren ietwat vlak, door dat bij enkele spelers precies dat ele ment van houding en markante zeg ging ontbrak, waardoor de figuren te gen een duidelijke achtergrond worden geplaatst en in eigen kleur van elkaar onderscheiden worden. Pim Dekkers was krachtig en mannelijk in postuur, Egens. Hippolyta en Philostrats kon den die kleur niet vinden; Helena (Be- la Brandon) was niet wanhopig genoeg en in de waardige, sobere toon van Jan Retèl als Demetrius had men graag wat meer felheid horen klinken. Van de drie geliefden overtuigde en boeide het sterkst Annet Nieuwenhuy zen, strijdbaar én teder in haar hevi ge verliefdheid. De zwevende, betoverende sfeer van het woud kon niet in de zaal komen. Wij geloven dat de oorzaak gezocht moet worden in het ballet, dat bij alle sierlijkheid te reëel, niet ijl genoeg was in de figuren en passen; in het de cor, dat te veel open plek in het woud was om de figuren in schemerige, on bestemde verten te kunnen laten op lossen; in de belichting, welke te wei nig diepte aan het woud gaf. Er is ongetwijfeld een geestiger op vatting van Puck denkbaar dan die, waaraan Do van Stek aanzijn gaf. Het staat echter ook vast, dat Puck een speelse rakker is, een onvermoei bare ondeugd, en daaraan heeft Do van Stek wel gestalte gegeven, met spontane schalksheid en geestdriftig plezier. Het jonge actricetje dat in haar eerste seizoen staat, kan ermede gefeliciteerd worden. De scènes met de toneelspelende handwerkslieden zijn onvervaarde, on bedaarlijke kluchten geworden, en zou Shakespeare ze anders bedoeld heb ben? Geestige caricaturen en fijne ironie kan met niet verwachten van deze fan tastisch stomme, van elke zelfcritiek gespeende, hopeloze dilettanten, die voor geen enkele rol opzij gaan. Zij verwekten veel plezier in de zaal en bij het hof van Theseus op het toneel, de kluchtigheid kreeg veel variatie, vooral door de naïeve geestdrift van Gat (v. Dalsum), de stumperigheid van Plank (Henk van Buuren) en de on mogelijke dwaasheid van Blaas (Luc. Lutz.) De muziek van Mendelssohn en de poëzie van Shakespeare bleven supe rieur aan de voorstelling waarbij men kan vragen, of het billijk is voor een nooit zo lang bestaande, schoon kundige en goeddeels begaafde toneel groep de maatstaf aan te leggen van een genie, dat heel West-Europa maar één keer heeft voortgebracht, zoals een Duit-er eens spijtig heefl opge merkt. Het poëtische gelegenheidsstuk is op de eerste plaats een verheerlij king van de aardse liefde, en dat is in de voorstelling van de Haagse Comedie wel op kleurige, feestelijke wijze belicht. Hk. A. Zaterdag 30 October, Stadsschouw burg. De „Toneelvereniging" speelt „An na Christie" van Eug. O'Neill, met An drea Domburg en Frits v. Dijk. Het stuk dat het eerste grote succes is geweest van de bekende Amerikaanse toneelschrijver, is echter niet geheel tegen de tijd be stand gebleken. Zondag 31 October speelt de Toneel vereniging in de Stadsschouwburg „Mensen-Materiaal", van Paul Reynal. Donderdag 4 November, Stadsschouw burg. „Potas en Perlemoer op vacantie' met Kaart en Boskamp, die tijdens de vacantie wel even dwaas en geinig zul len doen als op kantoor van hun textiel- Vrijdag 5 Nov. brengt Bert Brugman voor Geloof en Wetenschap zijn mario netten in de Stadsschouwburg; syn chroon opgenomen gramofoonplaten hebben het mogelijk gemaakt, de pop pen virtuozelijk een opera te laten spe len, en wel „l'Elisir d'Amore" van Doni zetti. Voor de ouders der leerlingen van het Mendelcollege zal Vrijdag 5 November dr. J. P. C. de Boer uit Den Haag, in specteur van het V.H.M.O., een lezing houden over de verhouding ouders middelbaar onderwijs. De lezing, wordt gehouden in de bovenzaal van restaurant Brinkmann en begint om 8 uur. Een melkhandelaar reed gistermiddag kwart over vijf met zijn bestelauto over de Eindenhoutstraat en zocht naar een col lega. Door het zoeken lette hij niet vol doende op zijn stuur, zodat hij rechts het trottoir opreed tegen een gaslantaarnpaal op. De paal brak in drie stukken. Er werd ook enige schacPe aan de auto aangericht. Dinsdag 2 November hoopt de heer G. J. Meyer, besteller, wonende Vrou- wehekstraat 47, zijn 25-jarig jubileum te vieren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon in 1929 zijn loop baan als hulpbesteller te Haarlem. In Februari 1943 volgde zijn benoe ming tot besteller en na enige jaren als zodanig werkzaam te zijn geweest, ging hij over naar het Expeditiebureel, waar de heer Meyer tot op heden toe zijn werkzaamheden verricht. maar niet voldaan. Er is nu een prach tige gelegenheid voor de laagste bezol- digingsgroepen iets extra's te doen. Hij dacht aan de mogelijkheid om de uitkering ineens voor gehuwden af te ronden op f 100,- voor ongehuwden of 75,- en voor jeugdigen op 50.- Deze suggestie vond bij de overige raadsleden niet bijster veel onthaal. Ook wethouder Van Wijk (P.C.)die de be doeling van de heer Zegwaart wel sympathiek achtte, meende, dat B. en W. ten deze niet mee konden gaan. en W. ten deze niet mee konden gaan. „Laten wij niet beginnen met lapmid delen. Bovendien heeft de minister van bin nenlandse zaken reeds medegedeeld, dat afwijkende maatregelen niet aanvaard zullen worden. Het uiteindelijk resultaat van een dergelijk plan is, dat derden het gelag moeten betalen, aldus wet houder Van Wijk. De heer Zegwaart kon niet inzien, dat de gemeente onele gant zou handelen. Enkele jaren gele den heeft de raad immers een identiek geval behandeld en aanvaard. Hij doel de op de tot standkoming van de va- cantie-toeslagregeling voor ambtena ren, boven de rang van commies. Ook toen waren er richtlijnen uit Den Haag! Tijdens deze discussies werd medege deeld, dat binnenkort van gedachten gewisseld zal worden over herziening der salarissen van het gemeente-perso neel. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Eerder had de voorzitter de raad verzocht in principe te besluiten Ge deputeerde Staten van Noordholland te adviseren ook de wethouders-sala rissen met 6 pCt te doen verhogen. Over de uitbreiding van de gemeen telijke openbare leeszaal en bibliotheek werd enige tijd gediscussieerd. De pro visorische uitbouw was volgens de heer Scheer (VVD) een lapmiddel. Hij meen de te weten, dat er plannen in porte feuille waren voor verschillende gebou wen in Heemstede. Wat is de urgentie van dit plan? vroeg de heer Verspoor (ARB) „Wanneer er plannen waren zou deze kwestie opnieuw bezien moeten worden. Er zijn alleen maar plannen in gedachten", aldus wethouder Dissel koen. Wellicht kunnen deze eerst over enige jaren worden gerealiseerd. Daar op kan de bibliotheek niet wachten. De uitbreiding is dan ook uitermate urgent, aldus spreker. Thans wordt door het Rijk en de Provincie een subsidie ge geven van 13000, dit is tweemaal zoveel als twee jaar geleden. De uit bouw zal zeer deugdelijk zijn en min stens 20 tiet 25 jaar meekunnen. De raad besloot tot het verlenen van het crediet van 26000,- Voorts werd be sloten tot de bouw van 21 woningen ten zuiden van de Bankastraat. Naar aanleiding van een vraag van de heer Zeelenberg (WD) over het wachtsvoorzieningstarief, deelde weth. Van Wijk mede, dat binnenkort dit punt onderwerp van bespreking zal uit maken met de gemeente Haarlem, waar van Heemstede afhankelijk is. Heem stede is echter een van de grootste af nemers en meent aanspraak te mogen maken op nachtstroomtarief. Wanneer de palen worden afgeleverd zal zo spoedig mogelijk begonnen wor den met de verbetering van de ver lichting op de Dreef, aldus was het antwoord van wethouder Van Wijk op een desbetreffende vraag van de heer Brink. Wethouder Van Lent (KVP) beloofde de raadsleden, dat zij op korte termijn zullen worden ingelicht omtrent de plan nen van het raadhuis. De overige agen da-punten werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Geboren: Th. W. van der Meij en E. M. Neeskens, d. C. J. Vosse en M. M. J. Staal, z. A. Crouse en J. L. Verkerk, z. Ondertrouwd: L. C. Werst en L. A. L. van Boven. C. E. D. van Steenvelt en J. F. Wierckx. N. Kinkel en M. E. Hazevoet. Getrouwd: A. van den Bos en J. Wil- lemse. C. Heemskerk en O. G. van Deursen J. F. van Bremen en A. Hiem- stra. N. J. M. van der Meer en M. Zandvliet. K. Veeninga en S. Biezepol. J. C. Aarts en E. A. T. Apswoude. W. Hofstee en H. van Wieringen. Overleden: L. Bolding, 73 j. (m.). D. Zethoven, 75 j. (m.). S. C. van Os- Antheunissen (v.), 85 j. De Zandvoortse muziekkapel heeft grote plannen, namelijk om dit corps te maken tot een factor van betekenis in de Zandvoortse gemeenschap; vooral tij dens het zomerseizoen. De actie om het corps te uniformeren heeft al goede re sultaten opgeleverd en verwacht mag worden, dat de leden van de kapel, als er geen onverhoopte tegenslagen zich voordoen, met Koninginnedag 1955 ge üniformeerd zullen optreden. Ook de instrumenten, waarvan de meeste al tientalen jaren oud zijn, moeten nood zakelijk vernieuwd worden. Het bestuur van de muziekkapel zal deze zaak ener giek aanpakken en hoopt daarmede over vijf jaren geheel gereed te zijn. Hiermee zijn duizenden guldens gemoeid en daar om moeten de vaste inkomsten der ver eniging worden opgevoerd. Men wil daartoe het aantal kunstlievende leden en donateurs uitbreiden. A.s. Zaterdag zal de kapel hiertoe een muzikale rond gang door het dorp maken, terwijl pro pagandisten dan bij de burgers zullen aankloppen om zich van een kleine jaarlijkse bijdrage te laten inschrijven als donateur of kunstlievend lid. Advertentie Blijkbaar als reactie op de klachten van de Ned. Vereniging van Radiode tailhandelaren over slechte ontvangst van de zender Hilversum I deelt de PTT mede, dat de bouw -an frequentie-modu latie-zenders te Hengelo en Hoogezand snel vordert. Deze zenders zullen het pro gramma van Hilversjm 1 gaan relayeren, dat in het Noorden en Oosten slecht te ontvangen is. De PTT verwacht, dat men met de F.- M.-uitzendingen in genoemde plaatsen binnen twee maanden zal kunnen begin nen. De F.-M.-zender te Hulsberg zal op een later tijdstip ten behoeve van het Zuid-Oosten des lands in dienst komen De genoemde F. -M.-zenders zullen van een zodanige capaciteit zijn, dat, naar de technici verwachten, de thans „mis deelde gebieden" me» het Hilversum I- programma volledig bestreken zullen kunnen worden. Het herenteam van Velox heeft d® goede vorm ook in de wedstrijd tegen de nieuwe eerste klasser kunnen be vestigen. Ondanks het verlies van da eerste game wisten de Velox-mannen zich kranig te herstellen. De tweede en derde game werden dan ook over tuigend gewonnen (157, 157), waar na ook de laatste en beslissende game in winst werd omgezet. Ook de damesploeg van Velox heeft op beide punten beslag weten te leg gen, hoewel de reserveploeg van die Raeckse verwoed tegenstand heeft ge boden. In de tweede klasse heren heeft HBC wederom op de beide pnt. beslag ge legd. De ploeg van Hilterman noteerde tegen de reserveploeg van de Blinkert een 4—0 zege. Door deze overwinning behoren de Heemstedenaren nog steeds tot de leidende teams. Ook in de lagere klassen kwamen en kele damesteams van Velox binnen de lijnen. Het vierde team leed een sma delijke 40-nederlaag tegen OVRA 2, doch het laatste Velox-team deed het beter en wist tegen het reserve-team van de verpleegsters een 30 zege te behalen. De uitslagen waren- Dames: SSO 1—Rapiditas 2 31, Velox 1 die Raeckse 2 3—1, PSVH 1—de Blin kert 1 13, OVRA 1die Raeckse 4 3—0, PSVH 2—AVC 1 0—4, Velox 5— VVVH 2 3—0, HVS 2—Santpoort 2 4—0, Gios 2die Raeckse 5 40, OVRA 2— Velox 4 4—0, de Blinkert 2—Rapidi tas 3 22. Heren: PSCB 1—Rapiditas 2 3—0, Velox 1— Rapiditas 1 31, Cios 3die Raeckse 3 4—0, Gios 2—BWT 1 2—2, Boru 1—die Raeckse 4 22, Gios 1Spaarnestad I 31, Santpoort 3Rapiditas 3 22, HVS 1—HVS 2 3—0, PWN 1—OVRA 1 31, HBC 1de Blinkert 2 40. Maandag 1 November a.s. (Allerhei ligen) zal er geen volleybal gespeeld worden. Gisteravond omstreeks 7 uur liep de negenjarige Franklin C. de Schoterweg over achter een stilstaande auto langs. Hij lette niet op het verkeer en werd aangereden door een passerende auto. Hij liep een lichte hersenschudding en een hoofdwond op en brak zijn linker been. Per G.G.D. werd de jongen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ver voerd. Mevr. mr. L. EversdijkSmulders heeft in het Minerva-theater de eerste van een drietal lezingen over haar reizen naar Sy rië gehouden. De avond was georganiseerd door de V. U. De inleidster gaf een ka rakteristiek van het land, dat eeuwen ge leden werd bewoond door de Phoeniciërs, die reeds in die tijden op een hoog be schavingspeil stonden. De Phoeniciërs wa ren op de eerste plaats handelslieden. De welvaart was groot, als een gevolg van de uitvoer van het kostbare cederhout. On geveer een 4000 jaar voor Christus waren er uitgestrekte wouden. Nu zijn er nog maar 400 bomen, die worden beschermd. De Phoeniciërs waren het eerste volk, dat het spijkerschrift door een soort van al phabet verving. Ter verduidelijking van het gesprokene werd een aantal lichtbeel den vertoond, gemaakt naar eigen tekenin gen. Dit jaar zal voor de vijfde keer het jaarlijkse scholieren basketball tour nooi worden georganiseerd door d® schoolbasketball commissie van de Ne derlandse Basketball Bond, districht Haarlem. Voorlopig is dit tournooi vastgesteld op Dinsdag 21 December; Woensdag 22 December en Donderdag 23 December terwijl getracht zal worden het gehele tournooi te verspelen in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidse- vaart. De finalewedstrijden zullen Donder dag 23 December des avonds eveneens worden gespeeld in het Krealgehuis. Voor dit scholieren tournooi bestaat ieder jaar weer grote belangstelling en ongetwijfeld zal ook dit lustrumtour- nooi weer in het middelpunt van de be langstelling staan bij de leerlingen van de Middelbare scholen uit Haarlem en naaste omgeving. A.s. Zaterdag speelt de tafeltennis club G.T.T.C. 'n wedstrijd tegen Heem stede 1, waardoor beslist zal worden welke van de beide clubs de bovenste plaats van groep C. in de overgangs klasse zal bezetten. De wedstrijd wordt gehouden in de H. Theresiaschool, in gang Zomervaart hoek Dirk Schafer- straat, en begint om 7 uur. De vrijwilligers van de afdeling Zand- voort hebben zich in de afgelopen maan den zeer beijverd in het volgen van d« verschillende cursussen, waarin zij wer den opgeleid voor de taken bij de bur gerlijke verdediging. Als contra-prestatie wordt hun a.s. Donderdag in „Zomerlust" een ontspanningsavond door het ge meentebestuur aangeboden, waarbij een keur van cabaret-artisten zal op treden. De directeur van de KRO, de heer P. A. M. Speet, is vandaag voor het ondergaan van een kleine operatie m de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum opgenomen. Hij heeft een dezer dagen, terwijl hij achter zijn bureau opstond, een beentje in een knie gebroken. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chryslei Corp. General electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Min' in Royal Dutch )U „li.hi i Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel '—rife 27/10 40% 80 65% 42% 91% 88% 72% 24% 34% 62% 65% 54% 45% 60% 26% 57% Stemmnig: 28/10 40% 79 65 42% 90% 87»/* 72 25% 33% 65% 62% 54 45 61 26% 57% gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2