Schotels vliegen slechts in fantasie van waarnemers LORD MOUNTBATTEN OPPERBEVEL HEBBER VAN DE BRITSE VLOOT Roemvolle bekroning van een schitterende carrière Op de post van zijn vader Friese klokken uit JOURE Levenswerk van Sipke en Nanne de Vries en Albert Halma Wordt de melk duurder? Italië krijgt 's werelds grootste hangbrug Dubbeldeks verkeer over de Zeestraat van Messina Zo Engels als deze Bobby.. Allerlei normale verschijnselen worden voor vliegende schotels aangezien Voorlichting voor aspirant-emigranten Mgr. Van Elswijk tot bisschop gewijd Nog maar twee klokkcnmakerijen Nobelprijs voor Hemingway VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 3 -NNjr Bij alle - "v,v 'svs "r Nederlandse deskundigen concluderen: Geen audiëntie Opvolger van mgr. Hilhorst H. G. Beckers overleden Winkelsluiting op Allerheiligen cent ^^y/inkeliers bekend fa onder de naam spoelen HONGARt FRANK- R'JK ■MIDDELLANDSE IEE AFRIKA Hipr word f dp brug gebouwd SCHEMA VAN DE HANGBRUG In het begin van September van dit jaar kwam bjj de Utrechtse sterrenwacht een aantal berichten binnen over waar nemingen van merkwaardige verschijn selen in de lucht. Na een oproep in de dagbladen werden ongeveer tweehon derd brieven uit alle delen van het land ontvangen. De bestudering en bewerking Van dit materiaal hebben tot de conclusie Seleid, dat de vliegende schotels eens te meer naar het rijk der fabelen •boeten worden verwezen. Het blijkt dat de waarnemingen niet «de op hetzelfde verschijnsel slaan •vant in de brieven worden uiteenlopende aagen en tijdstippen genoemd. De be tichten hebben betrekking op een tijds- 'nterval van ongeveer tien dagen De verschijnselen, waaroyer de waar- beniers schrijven, vallen uiteen in vier «toepen: Een aantal waarnemers in de kpgeving van Nijverdal heeft zich laten vlin emen door schooljongens die een hadrier met een lampje aan de staart een i opgelaten. Ook de ballonnen met zoek mMe eraan, die (voor het onder- het taf!!? de windrichting) dagelijks door door 1 worden opgelaten, werden teis" gtbmigen voor „vliegende scho- geranr><wez'en en aan de sterrenwacnt vooral ,-erd. Andere waarnemingen, trekkine cle kuststreek, hadden be- geiaten °p de door straaljagers achter- vlipp-tn;„COndensatiestrepen of op deze van de blinkend in het licht tijd werde gaande zon' Juist in die houden t uit-gebreide manoeuvres ge- waarnemersnSa0t,te, was,-.?r een aa^a! heeft o dat kennelijk een vuurbol heiriov Een vuurbol is een zeer aantal6 ,,va"ende ster". Helaas was het onvnii a-Waarnemingen te klein en te baar, f I om van deze vuurbollen de eewaolf bepalen. Dit zou wel mogelijk est zijn bij een groter aantal. 40on-tafthri 1947 zijn reeds een I, brieven ontvangen over aan de deze vferH?"6 jhtverschÜnselen. Onder allLl i was een aantal, dat, kir!l genr waarnemers, betrek- ng had op „vliegende schotels" Merk- v aardig is echter dat vuurbollen steeds door een soms zeer groot aantal waar nemers uit het gehele land en ook daar buiten worden opgemerkt, terwijl het bij een bericht over „vliegende schotels" steeds een of enkele waarnemers be treft op niet meer dan één punt; deze berichten worden nooit bevestigd door meldingen uit andere plaatsen. De bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. «gr. j. p Huibers, verleent Woensdag November geen audiëntie. Gisteren heeft de Britse admiraliteit bekend gemaakt, dat Lord Louis Mountbatten met ingang van 1 Maart 1954 benoemd is tot First Sea Lord, d.i. opperbevelhebber van de Britse vloot en tegelijkertijd chef van de Marine staf. De benoeming van deze 54-jarige marine-officier is de roemvolle be kroning van een prachtige carrière, maar ook de vervulling van een persoon lijke ambitie. Lord Louis Mountbatten heeft er nooit een geheim van ge maakt, dat hij de plaats wilde bekleden, die zijn vader, Prins Louis Von Battenberg, innam bij het begin van de eerste wereldoorlog en die hij onder druk van de openbare mening moest opgeven als gevolg van zijn Duitse afkomst. Ten tijde van de eerste wereldoorlog diende de jonge Lord Mountbatten reeds bij de vloot, o.m. op het vlag- geschip van admiraal Beatty, de „Lion" en op een aantal onderzeeërs Langzaam maar zeker beklom hij de ladder van een marine-carrière tot hij bij het begin van de tweede wereldoor log het bevel kreeg over een flottielje torpedobootjagers. Hij was toen com mandant van de „Kelly" die o.m. bij Noorwegen en voor Kreta heeft ge opereerd. Over de avonturen van de „Kelly" is een bekend boek geschre ven en ook werd er een film over ver vaardigd. Lord Mountbatten werd ge decoreerd met de Distinguished Service Order en tot tweemaal toe werd zijn naam genoemd in een dag order. In 1942 werd hij chef van de dienst voor gecombineerde operaties en in 1943, tijdens de geallieerde con ferentie in Ottawa, volgde zijn benoe ming tot geallieerde opperbevelhebber in Zuid-Oost Azië. In deze hoedanigheid aanvaardde hij in 1945 de Japanse overgave. Behalve aan zijn grote bekwaamheden als ma rine-officier had hij zijn snelle promo tie te danken aan de persoonlijke vriendschap en de bewondering van premier sir Winston Churchill. Maar ook de Labour-premier, Clement Att- lee, die na de oorlog aan de regering kwam, zag de kwaliteiten van de nog jonge opperbevelhebber. In 1947 be noemde deze hem tot onder-koning van Indië en belastte hem, tegen het ad vies van Lord Wavell in, met de li quidatie van het Britse gezag in dit ge bied. Lord Mountbatten volbracht daar zonder dat iemand dit voor mogelijk had gehouden een bovenmenselijke taak. Samen met zijn echtgenote wist hij de vriendschap van de Indische premier Nehroe te verwerven, zodat in 1948, toen Indië onafhankelijk werd ver klaard, de Engelsen als goede vrienden het land konden verlaten. Mountbatten keerde terug naar de vloot, werd vlag-officier van de eer ste afdeling Kruisers in de Middelland se Zee, vervolgens vierde Lord Zeelord en in 1952 opperbevelhebber van de Britse Middellandse Zeevloot. In het voorjaar van 1953 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van de verbindings afdeling der NATO-zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee. In December van dit jaar zal hij deze functies neer leggen om na een vacantie van enige maanden zijn nieuwe functie te aan vaarden, de hoogste vlootrang onder de minister van Marine. Lord Louis Mountbatten heeft zijn leven lang hard gewerkt. De marine is zijn liefde en zijn mannen dragen hem op de handen. Zijn strijdkrachten verrichtten geen enkele actie, of hun commandant wenste ze persoonlijk geluk en bracht vaak een bezoek aan de betrokken onderdelen. Tijdens de oorlog vatte hij het plan op om spe ciale snelle afdelingen voor amphibie- operaties in het leven te .pen: de befaamde commando's. Persoonlijk bereidde hij dan ook de raids voor bij St. Nazaire en Dieppe. Behalve een groot marine-strateeg hetgeen hij De Katholieke Centrale Emigratie Stichting deelt ons mede, dat in de ko mende wintermaanden in talrijke plaat sen voorlichtingsavonden zullen worden gehouden. Vanwege de interdiocesane Emigratiestichting te Tilburg zal in de komende winter in elke grote stad maandelijks een voorlichtingsavond wor den gehouden over Australië, Canada, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en andere landen. Australië-avonden zullen worden ge houden op Dinsdag 9 November in Nij megen in het Oranjehuis, op Woensdag 10 November te Den Bosch in hotel Noord-Brabant, op Donderdag 11 No vember te Tilburg in het K.A.J.-gebouw. Op Vrijdag 12 November zal de eerste Canada-avond gegeven worden te Eind hoven. Naast deze maandelijkse voor lichtingsavond wordt er naar gestreefd in de grote steden een meer stabiel element van katholieke voorlichting en voorbe reiding te krijgen door middel van de z.g. plaatselijke comité's voor de emigra tie, die o.m. tot taak zullen hebben as pirant-emigranten te wijzen op de katho lieke aanmeldingsbureaux der standsor ganisaties. Op het Brabantse platteland zullen in de komende winter voorlichtingsavonden worden gehouden over het bevolkings probleem, emigratie, beroepskeuze en omscholing. Deze voorlichting zal zoveel mogelijk op de plaatselijke toestanden worden afgestemd. Advertentie Men heeft in het oude Joure, daar aan de Oostelijke rand van het Friese merengebied zo'n ander half of twee eeuwen geleden niet al leen geleefd bjj de gratie van de han del in koffie en thee. Wie dat van de hoofdplaats van Haskerland mocht den ken, zit er glad naast. Joure is name lijk altijd een handelscentrum en een verzorgingscentrum geweest. Er waren florissante markten en datzelfde Joure is de bakermat van een groot percen tage van de Friese klokken en vooral van de Jouster stoeltjesklok. In dit opzicht heeft Joure echter sinds lang z'n beste tijd gehad. Ongeveer een eeuw geleden was er nog meer dan een dozijn klokkenmakerijen en nu zijn er nog twee, die voor wat betreft de productie van de echte Jousterklokken niet slechts de enige zijn in Joure of in Friesland, maar de enige in geheel Nederland. Het is een uniek bedrijf, die productie van Friese klokken in Joure, die nu nog teert op oude roem en in stand gehou den wordt door de gebroeders Sipke en Nanne de Vries, die even buiten het centrum van Joure aan de Scheens- vveg een spiksplinternieuwe werkplaats hebben en door Albert Halma, die zijn bedrijf uitoefent in -en unieke werk plaats die in een c teeg je, de Vissteeg, in de hoofdstraat van Joure te vinden is. In die werkplaats namelijk ratelen geen machines maar er heerst een rust als eeuwen geleden, toen in diezelfde Werkplaats de voorgangers van Albert Halma, namelijk het vermaarde klok- «enmakersgeslacht van de Aleva's er "et dagelijks brood verdienden. De Ale x's begonnen daar in 1727 en men kan slechts naar raden hoeveel klokken ztj maakten tot in 1914 de laatste van du geslacht er de brui aan gaf. Dat betekende echter niet het einde van de ze klokkenmakerij, want deze laatste der Aleva's, namelijk Wiebe Folkerts, maakte plaats voor Hotze de Jong en Roelof Halma en Roelof Halma leerde het vak aan zijn zoon Albert. Deze Albert zit nu nog dagelijks achter de enorme draaibank die de Aleva's eens gebruikten. Halma's bedrijf is wellicht het enige °P dit terrein, waar geen machines worden gebruikt en waar alles op de oude beproefde manier van het voor geslacht wordt gemaakt. De oude draaibank brengt hij met zijn voet in oeweging, want „het stoere geval" werkt op de manier van een „schare- sliep" en Halma draait er nog zijn conische ronsels en assen op. Halma namelijk maakt van statige Friese staartklokken Jouster stoeltjesklokken, compleet met de versiering van zee meerminnen en de kleurige decoratie van nachtvogels, zandlopers of andere symbolen van de tijd, zoals de levens boom die voorkomt op de oude staart klokken, meestal voor het glaasje in de „staart", waarlangs de zware slin ger rustig heen en weer zwaait. Al deze decoraties zijn symbolen van ge loof en bijgeloof van onze voorouders. Maar in de versiering zit nog wel wat variatie, al zijn de motieven op zichzelf dikwijls onveranderd. Van dat laatste weet Roelof Otter, de bejaarde Jouster schilder, die al meer dan veertig jaar Friese staart- en stoel tjesklokken schildert mee te praten. Er is een tijd geweest, dat alles aan de klokken moest glimmen en nu staan de zaken weer anders. Wanneer Otter nu de penseel heeft gehanteerd voor zeemeerminnen of wijzerplaten, dan is het of ze al eeuwen geleden geschilderd zijn. Otter schildert zo, dat de klokken, ook al zijn ze fonkel nieuw, toch antiek lijken. Op het eer ste gezicht moge dat naar boerenbe drog rieken, maar dat is het eigen lijk niet. Want Aloert Halma en de gebroeders De Vries trouwens 90k, maken de uurwerken van de Friese klokken en de Jouster stoeltjesklok ken, van de kantoorklokjes «1 de schippertjes, de klokken, die speciaal voor schepen werden gemaakt omdat ze altijd bleven lopen, nu nog precies zoals men dat in bet grijs verleden deed. Elk radertje, elk pennetje en elk asje is gelijk en zou men dan de kast van deze klokken, de stoeltjes en de zeemeerminnen anders maken? Er is niet de minste reden voor, want de oude Friese klokken passen zelfs in het modernste interieur uitstekend. Alleen, bij de fabricage, maakt Hal ma, die zich overigens voornamelijk met ombouw van staartklokken tot stoeltjesklokken en met reparaties be zig houdt, 'alles nog uit de hand en in de werkplaats van de gebroeders De Vries heeft een moderne fraisbank z'n intrede gedaan. Even merkwaardig als deze stoeltjeskiokkenbedrijven is de his torie van deze klokken, die ontstaan zouden zijn omstreeks 1650 tot 1700 uit verschillende modellen hangklokken welke toen niet alleen In Joure, maar ook in de Zaanstreek werden gemaakt. In de vorige eeuw was er export naar vele landen, zelfs naar Turkije en In donesië, terwijl ze ook gretig aftrek vonden in andere provincies. En om streeks 1850 waren er in Joure bijna honderd ambachtslieden bij de fabri cage van de klokken, van de kasten en bij het beschilderen van wijzerplaten veelal met zon, maan, sterren en da tum, alsmede van de vele uit hout ge sneden of lood gegoten figuren betrok ken. Dat er in die decoraties verschil zit kan de heer Otter weten. „Vroeger, zegt hij, bepaalde men zich dikwyls tot de romantiek, maar nu komt de uitbeelding van het eigene, van een Friese boerderij of iets dergelijks meer aan bod." Het is voor wie de werkplaatsen van de Jouster klokkenbouwers binnengaat en de kleurige fraaie klokken ziet han gen onbegrijpelijk, dat de staartklok ken en de stoeltjesklokken, nu al tien tallen jaren geleden, de strijd hebben verloren tegen de regulateur met de Romeinse cijfers op de wijzerplaat, waarachter een degelijk uurwerk ver scholen zat, doch dat ingebouwd was in een smakeloze kast en de dikwijls prullige pendule. Nochtans: er zijn steeds meer lieden, die nu het mooie van de staartklokken en van de Jouster stoeltjesklokken zien, en de vraag wordt weer groter. De gebroeders De Vries hebben opdrachten genoeg en het kost hun geen moeite om het bedrijf voort te zetten, het bedrijf, dat hun groot vader in 1870 uitoefende en waarin zij onder leiding van hun vader opgroei den. Vooral in Amerika bestaat er een grote belangstelling voor dit soort klok ken. Doch het bouwen van een klok vergt ongeveer vijf weken en de ge broeders De Vries hebben maar één paar handen. Ze willen bovendien de originele klokken blijven bouwen. Het zou namelijk een koud kunstje zijn om in de kasten van de Jouster stoeltjes klokken gewone fabrieksuurwerken te plaatsen, maar die kant willen Sipke en Nanne de Vries beslist niet op, even min trouwens als Albert Halma, die het een ideaal is zoveel mogelijk de origi naliteit te handhaven. De gebroeders De Vries in hun nieuwe werkplaats aan de Scheensweg, en Albert Halma in zijn oude werkplaats aan de Vissteeg, waar de historie werkelijkheid schijnt en waar vele oude onderdelen schijnen te spreken van de oude glorie van de Jouster klokkenmakers, houden een uniek bedrijf in stand, Sipke en Nanne de Vries deels met de fraisbank, maar Albert Halma onverzettelijk met die oude trapdraaibank, waarvan het vlieg wiel zachtjes zoemt langs de met spin- newebben bedekte lamp en waarvan de trapper bijna is doorgesleten. De Zweedse academie heeft vandaag aan de befaamde Amerikaanse auteur Ernest F. Hemingway de Nobelprijs voor literatuur voor 1954 toegekend de hoogste onderscheiding die een schrijver te beurt kan vallen. Hemingway, die nu 56 jaar is, is in 1929 op slag beroemd geworden met zijn in beknopte economische stijl geschre ven, schokkende boek „A farewell to arms", waarin hij vertelt over zijn eigen ervaringen bij een ambulance in de eerste Wereldoorlog. Sinds die oor log heeft hij nog deelgenomen aan vier andere oorlogen. Hemingway heeft in zijn avontuurlijk leven ook veel inspi ratie gevonden bij de stierengevechten in de Spaanse burgeroorlog, en zijn er varingen, die hij in deze periode op deed, stelde hij te boek in „For whom the bell tolls". Zijn eerste roman was „The sun also rises" (Fiesta), zijn schijnbaar afge beten, enigszins droge stijl onthulde een geheel nieuwe techniek, waarmede hij een levendig beeld van een spannend gebeuren wist te schilderen, Zijn jongste novelle, „The old man and the sea", waarin hij verhaalt van de strijd op leven en dood, die een eenzame visser in een kleine boot voert, heeft naar men aanneemt de Zweedse academie er na negen maanden van rijpelijk overwegen toe gebracht om Hemingway de onderscheiding toe te kennen. Advertentie Horse Guards.— zo Engels als U in lange tijd niet gerookt hebt „riG" is weliswaar iets duurder, maar dan ook veruit de beste Virginia van de laatste 10 jaar! In de R. K. kerk te Naaldwijk heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Donderdag Mgr. J. H. van Elswijk tot bisschop gewijd. De nieuwe bisschop werd in Naaldwijk geboren en droeg in 1933 zijn eerste H. Mis op in dezelfde kerk, de Sint Adrianuskerk, waarin hij thans tot bisschop werd ge wijd. Voor deze gebeurtenis bestond zeer grote belangstelling. Als medeconsecra- toren fungeerden Mgr. W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch en Mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Bre da. O.m. waren nog aanwezig Mgr. H. van Hussen uit Den Haag en de provin ciaal van de paters van de H. Geest, tot welke congregatie de nieuwe bisschop behoort. Eveneens was aanwezig dr. A. Melchior, die de bisschop bezocht in het missiegebied in Brits Oost-Afrika. Mgr. van Elswijk volgt de onlangs overleden kerkvorst Mgr. D. Hilhorst op in het bisdom Tororo aldaar. Aan dr. G. J. Hoogewerff „oud-bui tengewoon hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, is opdracht ver leend om in de faculteit en wijsbegeerte aan deze universiteit onderwijs te geven in de iconographie en de vroeg-chris- telijke kunst. (Van een agrarische medewerker) Er zijn dezer dagen alarmerende en geruststellende berichten verspreid over de prijs van de consumptie' melk. Alarmerende, naar aanleiding van een rede van de heer B. v. d. Heide, directeur van de Coöperatieve Melk- centrale; geruststellende, eveneens naar aanleiding van deze rede, door de over heid. Beide berichten zijn wat over dreven: de alarmerende berichten waren Het ziet er naar uit, dat Italië bin nen afzienbare tijd heel trots zijn neus in de Europese lucht zal gaan ste ken. Het zal dan nl. de grootste hang brug ter wereld bezitten, een brug die het vasteland van „de laars" zal ver binden met het eiland Sicilië. De voorbereidingen zijn afgesloten en een Amerikaanse firma gaat binnenkort be ginnen met de bouw. Het is overigens niet de eerste keer, dat men plannen heeft gemaakt om de bewoners van Sicilië uit hun isolement te verlossen. Jarenlang heeft men plan nen gemaakt om de Straat van Mes sina te overbruggen, want steeds meer j werd het gemis gevoeld aan een vaste oeververbinding. Ditmaal is men het echter eens kunnen worden en kunnen de plannen ook werkelijk gerealiseerd worden. te alarmerend; de geruststellende te ge ruststellend. De waarheid ligt in het midden. Als alles gebeurt wat de heer v. d. Heide heeft verondersteld, moet de melk in derdaad 45 cent gaan kosten. Als alles gebeurt, wat de overheid meedeelt, is er nauwelijks iets aan de hand. De directeur van C.M.C. is uitgegaan van de veronderstelling, dat de melk een vetgehalte krijgt, dat tweemaaj procent hoger wordt; van de veronder stelling, dat de gestegen kostprijs vol ledig doorberekend wordt aan de consu ment; en van de veronderstelling, dat de subsidie wordt afgeschaft. Hij komt dan tot een melkprijs van 45 cent, dus 15 cent hoger dan nu. Deze berekenin gen zijn aan de ruime kant De verho ging van het vetgehalte met 1 procent zal een prijsverhoging van 5 cent mee brengen; de kostprijs is gemiddeld over het hele land gestegen met 2,7 cent per kg melk van 3,7 procent vet; de subsi die bedraagt thans 3 cent In de kost prijsstijging van 2,7 cent is de jongste loonsverhoging van 6 procent reed* opgenomen. Voor de doorberekening van de kostprijs in de consumptieprijs kan men echter beter de verrekenprijs voor consumptiemelk nemen.. Deze ver rekenprijs is een vaste prijs voor het ge hele jaar gebaseerd op de garantie prijs waartegen de consumptiemelk aan de melkinrichtingen wordt afgele verd. Hierdoor wordt de schommeling van de zuivelwaarde geëlimineerd uit de prijs voor de consumptiemelk. De verrekenprijs is thans 23,4 cent Vol gens het voorstel van de Stichting voor de Landbouw zou deze in het melkprijs jaar November 1954 November 1955 moeten worden 26 cent Een stijging dus van 2,6 cent Men krijgt dus de volgende bereke ning: 1 procent vet is 5 cent; afschaffing subsidie 3 cent; utijging verrekenprijs 2,6 cent; totaal 10,6 cent, afgerond 11 cent. Een liter melk van 30 cent zou dus 41 cent moeten gaan kosten, als het vetgehalte verhoogd wordt als de subsidie wordt afgeschaft, en als de stijging van de verrekenprijs volledig wordt doorberekend. Het wordt de grootste stalen hangbrug, die er op de wereld te vin den zal zijn. Zij komt te hangen aan twee enorme kabels, die een bijzon dere constructie zullen hebben en sa men ongeveer 47.000 ton zullen we gen. Het gehele auto- en treinver keer tussen het Italiaanse continent en Sicilië zullen deze kabels moe ten kunnen torsen. Dat dit geen ge ringe hoeveelheid is, blijkt wel uit een officiële schatting, dat per dag ongeveer 3000 a 6000 auto's van de brug gebruik zullen maken. Een bij- Lord Mountbatten, de nieuwe opper bevelhebber van de Britse vloot. ongetwijfeld van zijn vader heeft ge- erfd is Lord Mountbatten een uit nemend diplomaat, zoals zijn „Indi sche periode" heeft aangetoond. Op hem nu komt de taak te rusten de Britse vloot te moderniseren en aan te passen aan de eisen van de mo derne oorlogvoering. Zijn benoeming heeft hoewel ze geen verrassing is toch wel enig op zien gebaard. Sinds Lord Beatty op 48-jarige leeftijd in deze hoogste mari ne-functie werd benoemd, is Lord Mountbatten de jongste opperbevelheb ber van de vloot. Hij neemt op de lijst van oudste admiraals de zevende plaats in. Meestal wordt aan opperbevelheb bers van de vloot de titel gegeven van „Admiraal van de Vloot". De jonge Lord Mountbatten heeft deze titel nog niet gekregen. Zijn vader, die in 1914 moest aftreden wegens zijn Duitse af komst, kreeg de titel enige weken voor zijn dood, in 1921. zonderheid is, dat het spoorwegver keer een etage hoger komt te liggen dan het wegverkeer. De kosten van het project worden geraamd op ongeveer 600 millioen gul den. Iedere pijler van de brug vraagt alleen al een bedrag van 34 millioen. Men moet intussen immers zorgen, dat het scheepvaartverkeer normaal door gang kan vinden. Vandaar dat de door- vaarhoogte onder de brug 60 meter be draagt. Men schat, dat 25.000 mensen gedurende zes a acht jaar werk zullen hebben bij het bouwen van dit nieuwe wonder der techniek. In de ouderdom van 70 jaar is Don derdag in het St. Elisabethgasthuis te Tilburg overleden de heer H. C. Bec kers, oprichter en directeur van de N.V. Haardenfabriek St. Joseph te Ber gen op Zoom. In 1917 begon de heer Beckers met een fabriek van beschei den omvang. Onder zijn leiding is het bedrijf uitgegroeid tot een haardenfa briek waar ongeveer 600 mensen werk zaam zijn. De heer Beckers is lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor West-Brabant te Breda en lid van de gemeenteraad geweest. Zijn verdiensten zijn door H. M. de Koningin erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Z. H. de Paus benoemde hem tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De Ned. Kath. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel „Sint Franciscus van Assisië", hebben gezamenlijk een beroep gedaan op de katholieke ondernemers in het midden-, groot- en kleinbedrijf, om op het feest van Allerheiligen, indien dit enigszins mogelijk is, hun bedrijf gesloten te hou den. De besturen van deze organisaties hebben dit beroep op de katholieke on dernemers gedaan in de overtuiging, dat het katholieke publiek bij zijn in kopen rekening zal houden met de prin cipiële overwegingen, waarop deze slui ting van zaken gebaseerd is. Vrijwel onmiddellijk na de rede van de directeur vaifc de C.M.C. heeft de overheid een bericht doen uitgaan, dat de bewogen gemoederen van de con sumenten moest bedaren. In dit be richt wordt gezegd, dat de subsidies niet zullen worden afgeschaft en dat weliswaar melk van 314 procent vet be schikbaar zal komen, maar dat daarnaast ook melk van 2i^ procent vet verkrijg baar zal blijven. Het bericht suggereert, dat de melk van 214 procent vet niet duurder zal worden, omdat verlaging van de subsidie niet in het voornemen ligt. Weliswaar wordt gezegd, dat de verhoging van de boerenprijs de ga rantieprijs dus een matige verhoging tot gevolg kan hebben, maar dan kan men gaan twisten over het begrip „ma tig". Als de verrekenprijs stijgt met 2,6 cent en de subsidie wordt niet verhoogd, moet de consumptieprijs stijgen met plm. 3 cent dat is ongeveer 10 procent. Daarbij komt nog de vraag, wat de Tweede Kamer hierover zal zeggen naar aanleiding van de brief van de minister van Landbouw en naar aanleiding van de behandeling van de begroting. Er blijven in deze zaak nog enkele vraag punten en daarom is dit bericht wat te geruststellend. Waarom ai dit rumoer? Als men de prijs van de kaas en de prijs van de consumptiemelk in 1938 op 100 stelt, is de huidige prijs van de consumptiemelk gestegen tot 190; de huidige kaasprijs tot 450. Hieruit blijkt, dat de verhouding tussen deze beide melkproducten totaal scheef geworden is. Er blijkt uit, dat de prijs van de consumptiemelk kunst matig abnormaal laag gehouden is. Hier op heeft de directeur van de C.M.C. willen wijzen en willen aantonen, dat deze politiek op de lange duur niet vol te houden is. Het gehele peü van het levensonderhoud stijgt De consument is er aan gewend geraakt. Maar hij is er evenzeer aan gewoon, dat de prijs van de melk naar verhouding abnormaal laag is. Bij verandering van de subsidie politiek in haar bericht legt de over heid zich niet vast op lange termijn zal de melk abnormaal en met een schok in prijs gaan stijgen. Dit kan het verbruik ongunstig gaan beïnvloe den, juist in een tijd, dat de binnenland se markt een der voornaamste afzetge bieden moet zijn. Het afwenden van dit toekomstig gevaar zal wel een der re denen voor het rumoer geweest zijn. En de belangen van de J.M.C. Immers: hoe hoger vetgehalte, hoe duurder meik, ook hoe duurder aanvullingsmelk. En bij dure aanvullingsmelk heeft de westelijke melkindustrie geen belang. Er zat dus ook wel wat eigen belang bij het rumoer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3