Royale zege van Nederland op Oostenrijk: 4—0 Roozenburg behaalt derde overwinning "DE SCHEEPSBOUWER. A\ Kruiswoordraadsel ONGEKROONDE KONING van Nieuwstad onttroond Hockeytournooi te Brussel Stand nu 14-8 De man zonder hart Profwedstrijd te Den Bosch £0 a Kort geding Den Haag—Noad Ongehoorzaamheid werd opstand Unilever keert 25 pet. bonus uit Wereldspaardag Om wereldtitel dammen COLOGNE D OS. in hoger beroep VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 7 door JEAN BROCARD „De Vliert" gratis ter beschikking gesteld Speler van Oud-Vossemeer opzettelijk nagetrapt Zes weken voorwaardelijk en een boete van f 60 Nederl. oud-wielrenner in België verongelukt Geen fusie drie eerste klassers te Kerkrade Brunt en Mollerus voeren besprekingen in Limburg Chemische fabriek te Berkhout afgebrand Tg Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Interim-dividend 514 pet. (Van onze sportredacteur) BRUSSEL, Donderdagavond. De kaarten zijn geschud vandaag, de tweede dag van het hockeytournooi in de Belgische hoofdstad. In de „Vivier d'oie", de „Ganzenvijver" zoals de Vlamingen zeggen, zijn Nederland en Groot-Brittannië aangetreden voor hun eerste wedstrijd. Zonder slag of stoot hebben de twee favoriete ploegen royale overwinningen behaald, zodat men eigenlijk niet meer twijfelt wat betreft de kwalificatie voor de beslissende fase van dit zesdaagse tournooi. Neder land heeft, zonder zich in te spannen, een fors ingrijpende Oostenrijkse ploeg met 40 verslagen. Groot-Brittannië is met de veelzeggende cijfers van 50 overwinnaar geworden in de strijd met Frankrijk. België en Duitsland weten inmiddels reeds waar zij aan toe zijn. Zij heb ben zich namelijk geplaatst voor de halve finales. Duitsland bleef met 52 de baas over Polen, België versloeg Spanje met 41. De wedstrijd Duitsland België blijft desalniettemin van belang. Daarin zal namelijk uitgemaakt worden wie tegen Groot-Brittannië en wie tegen Nederland zal spelen. Aan genomen uiteraard, dat de Nederlanders en de Britten zich plaatsen voor de halve eindstrijd. Maar daar twijfelt na vandaag niemand meer aan. Na vijf minuten spelen stond het al vast, dat het Nederlands hockeyteam, als het wilde, een overwinning met eclatante cijfers zou kunnen behalen tegen Oostenrijk. Op het gladde, wat papperige veld demonstreerden de Ne derlanders in die eerste minuten zo'n groot overwicht, dat de stand al heel spoedig 2-0 was. Er waren nog geen twee minuten verstreken toen Bouw man de score opende na een uitsteken de voorzet van rechtsbuiten Hooghiem- stra. De tijd tot het tweede Nederlandse doelpunt werd hoofdzakelijk besteed aan het nemen van strafcorners. Twee keer belastte Roepie Kruize zich met de afwerking van de strafcorner, beide keren voorkwamen de Oostenrijkers ten koste van een nieuwe overtreding een doelpunt. Bij de derde hoekslag ver zorgde Bouwman het inslaan van de bal. Weer volgde niet direct een treffer, maar de terugspringende bal kwam pre cies bij de toegelopen van Heel terecht, die ineens en hard raak schoot, 2-0. Het Oranjeteam vond dit voorlo pig kennelijk voldoende. Het had reeds ondervonden op welke wijze de Oostenrijkers zich verdedigden tegen de overmacht. De ploeg uit Wenen en omstreken was namelijk keihard in zijn optreden. En aangezien er nog meer en veel belangrijker wedstrijden volgen in dit tournooi, vonden de Oranjehemden het kennelijk beter wat gereserveerder te werk te gaan om op deze wijze het oplopen van blessu res en meer onaangename zaken te voorkomen. Maar dit alles was toch ook weer geen beletsel voor het Oranjeteam om duidelijk te laten blijken welke van de twee ploegen de beste was. In de vrije ruimte van het middenveld was men heer en meester. Vooral Loggere weerde zich. En mochten de Oostenrijkers eens kans zien om een tegenaanval op te zet ten, veel gevaar hield dat niet in Drijver en Terlingen, maar vooral Drijver met zijn weergaloze sticktech niek, waren heer en meester in de omgeving van de Nederlandse slag cirkel. Doelman Mulder heeft dan ook vrijwel geen bal aangeraakt. Ondanks alle reserve bij de aanvals- pogingen hebben de Nederlanders toch nog twee doelpunten gemaakt. Dertien minuten voor de rust bracht Kruize de stand op 3-0. via de uitgelopen Oosten- .°?lm!,n schoot hij de bal na ff" Yf fe?f?de, v°orzet van Hooghiem- Stra in het doel. De resterende tijd van de eerste helft speelde het Oranjeteam met tien man. Eerst ging van Heel bui ten de lijnen om verzorgd te worden voor een beenblessure, maar hij kwam twee minuten voor de rust toch nog even terug, toen ook Kruize moest uit vallen. De nationale aanvalsleider had van een al te enthousiaste Oostenrijkse verdediger een stick tegen de neus ge kregen. Maar zelfs met tien man was Nederland veel sterker. Na rust waren de ploegen weer com pleet. Kennelfjk gewaarschuwd door de ongevallen in de eerste helft, speelde de Nederlandse ploeg nog voorzichtiger. Alleen als het risico om op bikkelhard verzet te stuiten erg gering was, ging men door tot in de slagcirkel. Voor de rest beperkten de Oranjehemden zich tot het volledig beheersen van het mid denveld. Het is dus niet zo verwonder lijk, dat er na de rust slechts één keer gescoord is. Dat gebeurde na ruim twin tig minuten spelen door Bouwman, na 'n regen van lange en strafcorners op het Oostenrijkse doel. Groot Brittannië is tegen Frankrijk op imponerende wijze van start gegaan. Het was nagenoeg voortdurend in de aanval en de voorhoede speelde, ge ïnspireerd door het weergaloos vernuf tige spel van linksbuiten Conroy en de zeer bekwame middenvoor Glaskin, zo'n voortreffelijk spelletje, dat de Fransen toen vrijwel geen schijn van kans heb ben gehad. Na vijf minuten scoorde rechtsbinnen Forster en zes minuten later legde Glaskin met een tweede doelpunt de basis voor een royale overwinning. Daarna deden de Britten het ook kalmer aan, maar hier had deze tactiek tot gevolg, dat men tal van fouten ging maken. Nu was dat niet zo verschrikkelijk gevaarlijk, want de Fransen toonden zich allesbehalve bekwaam om hiervan te profiteren, maar tegen sterkere ploegen zou dit natuurlijk fataal kunnen worden. Trouwens, de Britse ploeg heeft zeker niet de voortreffelijke indruk gemaakt als in de wedstrijd, die in April in Amstelveen tegen Nederland is ge speeld. Vergeleken met die wedstrijd waren er ook vijf wijzigingen in de Britse ploeg. Fletcher, Norris, Nunn, Carnill en Reynolds waren niet van de partij cn maken ook geen deel uit van de ploeg, die nu in Brussel is. Het komt ons voor, dat Groot Brittannië's ploeg thans definitief zwakker is dan in April. Nogmaals, dat was tegen Frankrijk niet van betekenis. Zonder verder tot grootse daden te komen, scoorden de Britten, resp. door Glaskin, Forster en Burnett, nog drie keer. Over de wedstrijden tussen Duits land en Polen en België en Spanje kunnen wij kort zijn. Het waren zeer matig gespeelde partijen, waarin de meerderheid van de Duitsers en de Belgen duidelijk tot uiting is geko men. Ook wat betreft de uitslag Het (Van onze speciale verslaggever) De elfde party van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen, te Santpoort gespeeld, waarin Roozen burg met wit speelde, is na de 44e zet van wit door Huisman gewonnen ge geven. Roozenburg leidt thans met 148. De partij had het volgende verloop: P. Roozenburg (wit) W. Huisman (zwart) 1. 33-28 17-21 2. 39-33 21-26 3. 31-27 18-23 4. 34-30 12-18 5. 30-25 20-24 6. 44-39 7-12 De similitude-variant van de geslo ten, klassieke partij, een opening met veel mogelijkheden. 7. 40-34 14-20 Huisman breekt weer het eerst. 8. 25x14 9x20 9. 45-40 4-9 10. 49-44 10-14 11. 50-45 2-7 Nu was 24-29 een voortzetting, die zeer belangwekkende mogelijkheden bevatte. 12. 36-31 Wit schijnt verwikkelingen wel op Prijs te stellen, getuige deze zet. 1211-17 13. 41-36 17-21 14. 34-30 7-11 15. 30-25 12-17 16. 27-22 18x27 -,.Wit zoekt het positief in equilibrisme. ftm ruil is vrijwel gedwongen. De „®ü(jkheden zijn Huisman weer op zongen. 17. 31x22 24-29 33x24 20x29 •wm^art dreigt nu 21-27, 23x41 enz. met -n.J van een stuk. Wit kan dat niet ppr, Fen door 39-34, daar zwart dan en ,5bik wint door 14-20, 19x10, 13x24 Algemeen werd dan ook aan- aar et? dat wit 47-41 moest spelen, ^ts volgende zet was een soort Van ^baring 19- 36-31!! ,n v°ortzetting uit het geheime ar- de wereldkampioen. De tekst en aUes, want op 1921-27, OfiJSr12 23x41 21. 47x36!! 8x28, 22. 39-34! 23. 34x41 wint wit een stuk in P H van er een te verliezen. ■m1.7 20. 47-41 7-i2 na deze zet al weer ze- SïïSlhmw Sn bedenktijd gebruikt; he°m hLv8an. aarentegen precies de 21. 31-27 12-18 Een merkwaardige afwikkeling was hu. 2114-20, 22. 25x14 19x10 23 28x19 13x24, 24. 41-36 (het enige tempo) 17x28, 25. 32x34 21x41 en zwart is uit de moeilijkheden. 22. 39-34 26-31 Berustte dit op een vergissing of Was Huisman bang vast te lopen? Ze- *®r is, dat deze ruil de Leidenaar eten stuk kost. 23. 37x26 14-20 24. 25x14 19x10 25. 28x19 17x37 26. 34x12 21x32 27. 38x27 13x24 28. 42x31 8x17 En inderdaad heeft Huisman nu een stuk verloren. 29. 41-37 9-13 30. 46-41 13-18 De rest is nog slechts een kwestie van techniek. 31. 41-36 18-22 32. 27x18 17-21 33. 26x17 11x13 34. 40-34 10-14 35. 43-39 5-10 36. 34-29 24x33 37. 39x28 13-18 38. 28-22 18x27 39. 31x22 6-11 40. 37-32 3-8 41. 22-18 15-20 42. 44-39 11-17 43. 45-40 14-19 44. 32-27 De tweede loperslag. Er dreigt nu 27-22, 17x28, 39-33, 28x39, 40-34 enz. met dam. Tevens dreigt 18-12 en 18-13 en dit alles kan zwart niet meer dek ken, daarom gaf hij de partij op. 6 Het was een heel zacht gekraak, maar voldoende om Jonathans met een kreet van angst te doen terugdeinzen naar de andere zijde van het vertrek. Nog steeds klonk er geen enkel ge luid, dan het onheilspellende kraken. Bijna onmerkbaar nog kwam er enige beweging in de deur. Vast werd de deur nu tegen de grendels aangedrukt. Maar daar bleef het niet bij. De ge weldige druk op de deur duurde voort en met wijd opengesperde ogen zag Jonathans, dat de deur enigszins door boog. Het massieve eikenhout leek kla gend te steunen onder de onmenselij ke krachten waarover de indringer beschikte. Plotseling, met een knal. sprong het slot stuk en nu waren het nog uitsluitend de grendels, die de druk moesten weerstaan. Bijna waanzinnig door de gedachte zijn geld te zullen verliezen, richtte Jonathans met beide hemden de zware revolver op de deur en haalde de trekker over. Het had echter een heel ander effect, dan de in het nauw gebrachte geld schieter had verwacht. Het geluid van het schot werd namelijk beantwoord door een luguber gelach, dat gedempt door de deur weerklonk. Een gelach, dat Jonathans in de oren klonk als... al» het gelach van de dood meest markante in deze ontmoetingen waren eigenlijk wel enkele zeer merk waardige beslissingen van de zwak leidende scheidsrechters, waardoor de meest ongewone situaties ontstonden. Na de wedstrijden van vandaag luidt de stand in de drie groepen: A: Gr. Brittannië 1 1 0 0 2 50 Frankrijk 1 0 0 1 0 05 Zwitserland B: Nederland Oostenrijk Denemarken C: België Duitsland Spanje Polen 110 0 2 4—0 10 0 10 0—4 2 2 0 0 4 7—2 2 2 0 0 4 7—3 2 0 0 2 0 2—6 2 0 0 2 0 3—8 B. en W. van 's-Hertogenbosch heb ben besloten, na eerst kennis te hebben genomen van het protest van de KNVB- verenigingen iri 's-Hertogenbosch en Vught, voor de wedstrijd op Zaterdag 6 November tussen twee geselecteerde ploegen van de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond het stadion van Den Bosch gratis ter beschikking te stellen. Zoals bekend, zal de ontmoeting ge speeld worden ten bate van het natio naal comité „Vluchtelingenhulp 1954". Het gemeentebestuur heeft zich bij zijn besluit laten leiden door de over weging, dat het initiatief genomen is door het comité Vluchtelingenhulp, waarvoor de NB VB deze wedstrijd ge heel belangeloos laat spelen. Door de ontmoeting te weigeren, zou het ge meentebestuur partij kiezen in een strijd tussen twee partijen die in feite aan dezelfde kant staan, omdat ook de KNVB het beroepsvoetbal be oefent. Het gemeentebestuur acht zich daartoe niet gerechtigd. Het feit dat deze wedstrijd wordt toe gelaten wil overigens niet zeggen, dat men reeds toestemming heeft gegeven voor een gehele competitie. Daarover zal het gemeentebestuur zich opnieuw moeten beraden. Dynamo, de Russische kampioens- ploeg, heeft ook de tweede wedstrijd op Franse bodem gewonnen. Te Mar seille versloegen de Russen Rijssel met 2—1. Op 75-jarige leeftijd is te Delft over leden, de heer H. C. Th. W. Kok, een der bekendste figuren van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond uit vroeger jaren. De boot ligt nu in het water, maar drijft nog niet; de kiel schuurt over de bodem. Met inspanning van al hun krachten duwen de jongens en De Heruli om het vaartuig vlot te krijgen. Intussen houdt Eric de opdringende strand jutters op een afstand. Voetje voor voetje trekt hij terug, er voor zorgend tussen de boot en zijn aanvallers te blijven. Tot nog toe is hij er in geslaagd te voorkomen, dat de kerels achter hem komen, maar hoe lang zal hij dit kunnen volhouden? Het water reikt hem tot de borst en hij heeft moeite zich in de branding staande te houden. De boot drijft nu. De Heruli is er in gesprongen en boomt het vaartuig met een van de riemen om, want de verkeerde kant ligt voor. Dan duwt hij de boot tussen Eric en zijn aanval lers. Terwijl De Heruli met de riem rondmaait, om de strandjutters te ver hinderen naderbij te komen, gooit Eric zijn zwaard in de boot, zet zijn han den op de verschansing en wipt aan boord. Erwin en Axe springen er ook in en leggen de riemen uit. Terwijl Eric de weinige kerels, die het nog niet opgegeven hebben, met zijn zwaard een laatste afstraffing geeft, roeien Erwin en Axe uit al hun macht. Op het strand klinken luide kreten van teleurstelling va» de strandjutters, die in machteloze woede met hun wapens zwaaien. Weldra zijn Eric en zijn mannen uit het gezicht van het eiland gekomen. Zij zijn gered! Zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 60 boete subs, vijftien dagen, luidde het vonnis van de Bredase rechtbank tegen de 32- jarige fabrieksarbeider N. C. J. uit Sprundel die tijdens de op 25 April in de voor de afdeling Noord-Brabant van de K. N. V. B. gespeelde voetbalwed strijd SprundelOud Vossemeer de speler W. Timmermans van Oud-Vos semeer opzettelijk had nagetrapt, waar door deze enige weken zijn werkzaam heden niet heeft kunnen verrichten. Veertien dagen geleden had de Offi cier van Justitie drie maanden gevan genisstraf geëist. Donderdag is de 40-jarige taxi-chauf feur Ch. van de Voorde uit Hulst, op de weg yan Hulst naar Kemseke-Waes (België) ter hoogte van de Tromp door nog onopgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. Zwaar gewond werd hij naar het R. K. zieken huis te Hulst overgebracht, waar hij enkele uren nadien aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was ge huwd en laat een vrouw en twee kin deren achter. Van de Voorde was voor de oorlog een bekende figuur in wielersportkrin gen. Advertentie In gezellige sfeer, ia theater of bij concert, overal waar mensen samenkomen die aan een welverzorgde verschijning waarde hechten, om ringt hen - zuiver en lentefris de geur van 4711 „Keulse" Eau de Co logne. KO'I.N 1SCH COLOGNE Etu de Cologne-l JgJ'GlOCKtNGflSSEN «•XKVs. COLOGNE RHIN GLOCKtKCASJt IC*7D zélf! Het lachen dat bleef aanhou den, werd begeleid door het steeds toe nemend gekraak van de deur, die lang zaam door de posten scheen te wor den gedrukt. De drie grendels begonnen door te buigen en terwijl Jonathans uitbarstte in een hysterisch gegil, begaven ze het plotseling. Onder een hevig gekraak werden ze uit de deur gescheurd. Door het versplinterde hout kwam langzaam eerst een gehandschoende hand en arm, daarna het gehele lichaam van de indringer naar binnen. Een ge weldige gestalte van zeker twee meter hoog, gehuld in avondkleding, scheen de kamer van Jonathans geheel te vullen. Zelfs nu, tegenover de angstaanja gende gestalte van de reusachtige in dringer, was de eerste gedachte van de oude woekeraar nog bij zijn geld en met de rug gedrukt tegen het wand kleed, waarachter zich de brandkast bevond, volgde hij met een krankzin nige gloed in de ogen alle bewegingen van de nog steeds lachende reus. Met beide handen klemde hij de revolver vast, met de loop gericht op de ge weldige borst van het schepsel tegen over hem. Met een langzame beweging van een van z'n geweldige handen schoof deze de loodzware eikenhouten tafel opzij, als was het een lucifers doosje, en deed even langzaam een stap in de richting van Jonathans. Dat was te veel voor de vrek en met de moed van een in het nauw gedre ven rat haalde hij vijfmaal achtereen de trekker van het wapen over en evenzovele malen weerklonk een schot. Toen, terwijl Jonathans zich overwel digd door angst en spanning in be wusteloosheid voelde wegzinken, zag hij hoe de reus spottend op hem toe trad, hoewel van de vijf kogels er hem minstens vier in de borst hadden ge- L75 tot/24- troffen. Het laatste wat Jonathans zag was een paar lichtgevende ogen, in een gelaat, dat zich tergend langzaam over hem heenboog. Bijna de hele dag bracht Inspecteur Chasseur door in de woning en winkel van de vermoorde geldschieter Jona thans. Hij had in zijn loopbaan als politieman al verscheidene vermoorde mensen gezien, maar de aanblik van Jonathans had hem met afschuw ver vuld. Hij had de man, toen deze nog leefde, eenmaal ontmoet bij een on derzoek naar gestolen voorwerpen, welk onderzoek toen echter op niets uitliep. Jonathans was veel te geslepen om zich met dergelijke riskante zaak jes in te laten. Chasseur kon zich de kleine tengere man met het sluwe gelaat nog goed voor de geest halen, maar in het ver schrikkelijk mishandelde lichaam, dat op de grond lag, kon hij nauwelijks een mens herkennen, laat staan jo nathans. Het lichaam was geheel uit elkaar gescheurd en bovendien was het nog met een zwaar voorwerp ge slagen, zodat het onherkenbaar was verminkt. Zelfs de onbewogen ambtenaar, die de foto's kwam maken was blij toen het karwei achter de rug was en hij kon vertrekken. Ook Chasseur voelde zich opgelucht toen het lichaam was weggehaald en nog slechts de bloedvlekken hem aan de lugubere moord herinnerden. Het leek allemaal nogal eenvoudig. De brandkast van Jonathans was open gescheurd en hieruit was al het geld verdwenen. Voorwerpen van waarde waren er nog genoeg achtergebleven. De indringers hadden zich blijkbaar alleen voor baar geld geïnteresseerd. De conclusie zou dus kunnen luiden: roofmoord. Maar zo eenvoudig was het voor Het kort geding, dat de Haagse prof club aanhangig heeft gemaakt tegen NOAD uit Tilburg in verband met het meespelen van J. Walhout, die con tractbreuk gepleegd zou hebben bij de Haagse profclub, is Donderdag voor de president van de Bredase rechtbank, mr. K. Schellenbagh, behandeld. Mr. M. C. van der Poel uit Den Haag, die voor de eisers optrad, zei, dat Walhout zijn contract, hetwelk hij op 25 Juli jJ. had aangegaan, onrechtmatig op 28 Augus tus had verbroken en dat hij in strijd met artikel 9 van dit contract reeds op 29 Augustus had meegespeeld bij NOAD. Pleiter stelde het bestuur van de Til- burgse club aansprakelijk en eiste dat het aan NOAD verboden zou worden om Walhout op te stellen als speler of als reservespeler of hem te laten fun geren als trainer en dat voor elke over treding een dwangsom van f 5000 be taald zou worden. Dinsdag 2 November zal de president uitspraak doen. Donderdag heeft de president van het gerechtshof te Amsterdam, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Wille- bois, bepaald, dat het kort geding in hoger beroep van D.O.S. contra de N.B.V.B. (prof-club Utrecht) Woensdag 3 November in behandeling zal worden genomen. Zoals bekend heeft de Utrechtse rechtbank op 11 October j.l. de profclub Utrecht ontvankelijk ge steld in haar vordering tegen D.O.S., omdat deze vereniging de speler Vis ser had opgesteld, terwijl hij een con tract voor de profclub Utrecht had ge tekend. De heren L. Brunt en jhr. ir. C. M. Mollerus, secretaris-penningmeester en lid van de urgentie-commissie van de K.N.V.B. hebben een onderhoud, gehad met de besturen van de voetbalvereni ging Kerkrade en van Juliana (Spek- holzerheide), ten einde zich een beeld te vormen van de toestand, waarin deze twee Kerkraadse verenigingen zich, ten gevolge van de voetbaloorlog, welke in Limburg het hevigst woedt, bevinden. Met liet bestuur van Bleijerheide zou den zij ook een onderhoud hebben. In tussen is wel komen vast te staan, dat voorlopig van een fusie van de drie Ee- noemde eerste-klassers niets zal ko men. Kerkrade wenst de maatregelen af te wachten, welke de K.N.V.B. in de toekomst denkt te nemen; Juliana voelt niets voor een fusie en in Bleijerheidse kringen wil men liever op eigen benen blijven staan. Het bestuur van Juliana heeft er op aangedrongen, dat de K.N.V.B. met de N.B.V.B. zal gaan pra ten. Vonken van een lasapparaat, die in een vat met chemische afvalproducten terecht kwamen, zijn de oorzaak geweest, dat Donderdagmiddag brand uitbrak in de kleine chemisch-pharmaceutische fa briek Berkhout N.V. te Berkhout (N.H.) De fabriek ging geheel in vlammen op. De brandweren uit Berkhout, Wog- num, Avenhorn, Hoorn en Bobeldijk bestreden het vuur, dat van de fabriek in een oogwenk een laaiende fakkel maakte. Een vonkenregen maakte het noodzakelijk, dat de strooien daken van de omliggende boerderijen nat werden gehouden om uitbreiding van de brand te voorkomen. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, wordt ge raamd op drie ton. In 1949 werd de fa briek gedeeltelijk door brand verwoest. Chasseur niet. Op het eerste moment had hij dezelfde conclusie getrokken, maar hoe langer hoe meer problemen doemden voor zijn geest op. Wanneer het alleen maar om het geld te doen was geweest waarom had men dan Jonathans zo afschuwelijk mishandeld? Of beter gezegd ver minkt! Want de politiearts, die het slachtoffer onderzocht, had reeds direct gezegd, dat de verwondingen die wa ren toegebracht stuk voor stuk dode lijk waren geweest. En dan was er nog het probleem van de ingedrukte deuren! Vingerafdrukken, waren er totaal niet gevonden. Ook op andere wijze had men niet kunnen vaststellen hoeveel personen er bij deze misdaad betrokken waren. Maar onverschillig hoe groot het aan tal der misdadigers was dat hieraan had deelgenomen het bleef een raad sel hoe men deuren op deze meinier had kunnen forceren. Er was geen en kel spoor te vinden, dat duidde op het gebruik van breekinstrumenten. Als het carton was geweest zou men zeggen, dat zij met de schouder waren inge drukt, maar dat moest hier toch wel uitgesloten worden geacht. Een olifant zou nog moeite hebben een dergelijke zware deur te forceren, laat staan een mens. Nogmaals onderzocht Chasseur nauw keurig de overblijfselen van de zware eikenhouten deur. Op één plaats was deze doorboord door een kogel uit de zware legerrevolver, die men in de han den van Jonathans had aangetroffen. De kogel moest de deur op borsthoogte hebben doorboord. Er was echter geen enkele aanduiding, dat door dit schot iemand zou zijn gewond. (Wordt vervolgd) HORIZONTAAL: 1. vogel; 6. een beter leven gaan leiden: 12. verbinding; 13. zang- noot; 15. bijwoord; 16. aanw. vnw.: 17. spil; 18. Europese hoofdstad; 22. gewicht; 23. bij woord: 24. rivier (Spaans): 25. schadelijk insect; 27. meisjesnaam; 29. Nederlands Oost-Indië (afk.); 31. boom; 33. aanzien: 35. slot; 37. weersgesteldheid; 39. grondsoort; 40. aanlegplaats voor schepen: 41. iedere: 42. huid; 43. het Romeinse rijk (Lat. afk.); 44. pers. vnw.; 45. ik (lat.); 47. gemalen koren; 49. smalle opening; 51. soort palm; 53. no bele; 56. boerderij (Eng.); 58. vr. munt; 59. leeftijd (Fr.); 60. vogel; 62. meisjesnaam; 63. vogelverblijf; 65. strik; 67. muf; 69. goud (Fr.); 71. kleine scherpe stukjes hout; 74. persn. vnw.; 75. deel v. h. hóófd; 77. water in Friesland; 78. lidwoord; 79. inhoudsmaat; 80. cijferen; 81. overeenkomst. VERTICAAL: 1. muziekinstrument; 2. lok- spijs; 3. de lezer heil (Lat. afk.); 4. pl. in Overijsel; 5. verlangen; 7. gelofte; 8. hevige spierpijn; 9. eerwaarde heer (Lat. afk 10. boom; 11. kleurlinge; 14. maand; 18. als eerder (afk.); 19. drietal-, 20. lichte bedwel ming; 21. soort onderwijs (afk. 23. gebrek: 26. verbindingsmiddel; 28. dat is (afk.); 30. beraad: 32. stumper; 34. water in Friesland; 36. naar beneden gaan; 39. rondhout; 39. pi. in Duitsland; 46. geestelijke; 48. selenium (afk.); 50. honend; 52. zangnoot; 54. deel v. Sumatra; 55. hinder; 57 eerwaarde heer (Lat. afk.); 59. bergen; 61. verzoek; 64. be staat; 66. organisatie der Ver. Naties; 68. deel v. Amerika; 70. staaf; 72. watering; 73. pl. in Gelderland: 74. hemellichaam; 75. godsdienst; 79. zoals de akten getuigen (Lat. afk) HORIZONTAAL: 1. Chic: 4. strand; 8. oor; 9. knak; 10. MM; 11. peis; 12. mep; 13. moet; 14. bar 15. odeon; 17. rut; 19. dril; 20. bijl; 21. p.e.: 22. oud; 23. kom; 24. was; 25. r.p.: 26. vox; 27. pest; 28. del; 29. zotte; 30. har; 31. rio; 32. conferentie. VERTICAAL: 1. commodore; 2. hom; 3. ir.; 4. snit; 5. tas; 6. r.k.; 7. neer; 9. keen; 11. Pool; 12. mat; 13. meid; 14. bul; 16. drup; 17. rijm; 18. geste; 20. box; 21. pastei; 23. kol; 24. wet; 26. velf; 27. poon; 28. dam 29. zie; 30. ho; 3L r.r. Voor de Groninger rechtbank stonden vanmorgen terecht de 55-jarige café houder S.C. en de 54-jarige arbeider B. S., beiden beschuldigd van poging tot doodslag of zware mishandeling. Dit had zich afgespeeld bij een he vige vechtpartij in het café van C. in de Nieuwstad, een volkrijk oud stads gedeelte in het centrum van Groningen. De officier van justitie eiste tegen de ^caféhouder C. twee maanden gevange nisstraf en tegen de arbeider S. een gevangenisstraf van vier maanden. Deze berechting betekende tevens een althans voorlopige onttroning van de „koning van de Nieuwstad." S. stond nl. bekend als de ongekroonde koning van deze buurt. Hij oefende een zekere terreur uit. Iedereen had ontzag voor hem en had vrede met zijn heerschap pij. Deze reputatie had de geweldenaar waarschijnlijk te danken aan zijn grote kracht, zijn agressieve houding en zijn strafregister, waarop verschillende ver oordelingen wegens mishandeling prijk ten. De opstand brak uit in het café van C. De „koning" vertoefde in dit café en eiste van de caféhouder een „spoed- lening" van veertig cent. Dit bedrag hoe gering ook werd niet ter be schikking gesteld, omdat de caféhouder principiële bezwaren had tegen de be- stedingswijze, nl. de mogelijkheid tot ge bruik van een vertering in een ander café. Er werd gedreigd en gescholden en de koning verliet het café om el ders zijn grieven te uiten en boze plan nen te smeden. De caféhouder had inmiddels „ver raad" gepleegd door een vreemde mogendheid in te schakelen, in casu de politie. Hij belde en sprak„Zorg er voor dat S. niet weer in mijn café komt, anders kunt U beter een lijk wagen sturen dan de overvalwagen." Kort daarop werd hem door een der bewoners de komst van de vertoornde koning aangekondigd. De geweldenaar stormde binnen met geopend mes en ging de caféhouder te lijf. Deze ver dedigde zich met een formidabele En gelse sleutel. De koning werd door en kele cafébezoekers overweldigd en naar buiten gesleurd. De caféhouder verwis- De Unilever N.V. te Rotterdam zal uit de agioreserve een bonusuitkering doen van 25% in gewone aandelen. De nieuwe aandelen zullen ten volle de len in de winst over 1954 en volgende jaren. Voorts zal over 1954 een interim dividend van 5%% (onv.) worden uit gekeerd op het verhoogde kapitaal. Over 1953 keerde de mij. in totaal 14% dividend uit. selde intussen van wapen en timmerde er met een biljartqueue geducht op los. De geweldenaar bloedde hevig. De publieke tribune was vol buurt bewoners, of liever gezegd „onderda nen." Uitspraak 11 November. Zaterdag 30 October is het weer „Wereldspaardag". Deze dag wil de betekenis van het sparen on der de aandacht brengen en daardoor er toe aansporen. Wij willen derhalve nog eens wijzen op de zeer nuttige en noodzakelijke functie, die het sparen economisch bezien heeft. Sparen, d.wz. het onttrekken van een deel van het inkomen aan de con sumptie, is een voorwaarde voor de vorming van kapitaal, hetgeen op zijn beurt een belangrijke factor is by de maatschappelijke vooruitgang. Deze nuttige functie kan echter slechts vervuld worden indien de spaargelden worden geïnvesteerd in de voortbren ging van nieuwe kapitaalgoederen, en dus niet steriel in de „oude kous blijven opgeborgen. Bij het investeren, het beleggen van de spaargelden op grote schaal zijn het vooral de spaarbanken en de andere institutionele beleggers, die als zijnde de grote verzamelaars van de kleinere spaarbedragen, een steeds grotere rol gaan spelen. Hierbij moet er echter cm gewezen worden, dat de institutionele beleggers hoofdzakelijk beleggen in de zogenaamde risico mijdende sector (overheidspapier en andere vaste rentedragende, eerste klas beleggingen), terwijl het- bedrijfs leven juist behoefte heeft aan risico dragend kapitaal (aandelen). Men zou dus een methode moeten vinden, om het risico-mijdend kapitaal meer ten goede te laten komen aan het be drijfsleven dan thans het geval is, bij voorbeeld doordat de institutionele beleggers hun beleggingspolitiek wij zigen. Wij willen hier ook nog een van de grootste vijanden van het sparen sig naleren, n.l. de te zware belasting druk. Vooral bij sterke progressieve belas tingtarieven worden die bevolkings groepen, die in beginsel het meest aan de nationale besparingen zouden kunnen bijdragen, in sterke mate in hun spaarmogelijkheden aangetast. Derhalve is het noodzakelijk, dat de overheid zich t.a.v. de omvang harer voorzieningen en het daarbij beho rende niveau van belastingdruk grote zelfbeperking oplegt, ten einde aan de private spaar- en investeringspoli tiek de nodige speelruimte te laten. De belangrijkste factor, die het spa ren bevordert, wordt wel genoemd de spaarzin als eigenschap van het volks karakter. Men zie er op toe, dat deze goede eigenschap in haar werking niet wordt gehinderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7