Productie van SIMCA stijgt voortdurend AUTO als een straaljager Rattenverdelging te Oostzaan vermoeidheid AUTOSUGGESTIE (S) Personeelsbeleid ii. leger geen zaak van rekenlat Auto Union Sirnca bewijst wat hij waard is Voor 7 gulden naar Parijs Experiment op vuilnisbelt OP „PRUIMENEILAND" WORDT NOODLOTTIG VIRUS GEKWEEKT Kampioenschappen vliegtuigherkenning Met tal van gevoeligheden moet men rekening houden Panther" met 500 cc. dieselmotor 'n balpunt? neen, een Straaljager stort op woonhuizen VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 PAGINA 9 Moeilijkheden bij afzet van aardappelen Zaligverklaring Titus Brandsma Inlichtingen gevraagd over getuigen Verzoek bomen langs Rijksweg te kappen Voormalig vacantie-oord thans verboden terrein 376.000 bromfietsen Dertig maal scherper dan haarscherp is de afstelling Karei Doorman-team komt per helicopter uit volle zee van de BIC brengt ook andere modellen BIC /MAC punt en dat voor Unieke garantie Per dag lopen twintig Simca's van de lopende band in de N.V. In ternationale Kaiser-Frazer fabriek in Rotterdam. De vorige week liep in de Fabriek In Ingolstadt van de Auto Union, het 250.000ste D.K.W.-motorrijwiel van de lopende band. Daarmede heeft D.K.W. bewezen weer een eerste plaats onder de West-Duitse motorenindustrie te hebben ingenomen. Na de oorlog werd de D.K.W.-fabriek volkomen onteigend en ontmanteld. De bedrijven in West- Duitsland zagen zich afgesneden van hun industrieën in het Oosten en de toestand zag er bepaald niet hoopge vend uit. Het duurde vier jaar voordat de eerste nieuwe D.K.W.'s wee op de markt verschenen. Thans vijf jaar later zijn meer dan 122.000 auto's en een kwart millioen motorfietsen gepro duceerd. De D.K.W. R.T. 125 cc is in zijn klasse de meestverkochte motor, evenals de 175 cc. Van elke vier Duit sers, die zich een motor met een cylin- derinhoud tussen 125 cc en 250 cc willen aanschaffen, koopt er een een D.K.W. De Simca is de laatste jaren als een ster omhoog geschoten. Sedert de fa briek van Poissy, nu al weer drie jaar geleden met het nieuwe model uit kwam, zijn de productiecijfers enorm gestegen. In 1953 produceerde de fabriek in de eerste zeven maanden 37.139 wa gens. In dezelfde periode van 1954 wa ren dat er 55.514, dat is ruim 49 pro cent meer. Van de productie van 1954 werden 11.118 wagens geëxporteerd. Dat is ruim 59 procent meer dan in het jaar daarvoor. Die enorme produc tiestijging is door de Fransen wel eens met lichte zorg bekeken. Men vreesde, dat het hoge tempo, waaronder in de fabrieken te Poissy gewerkt moest worden, niet aan de afwerking van de wagen ten goede zou komen. Deze be zwaren zijn door de verrassende pres tatie van „Geneviève" min of meer van de baan geveegd. „Geneviève" is een glanzend witte Om de mogelijkheid van de gastur bine als krachtbron voor automobielen aan de praktijk te kunnen toetsen, heeft General Motors de „Firebird", de eerste Amerikaanse wagen met een gasturbine-motor gebouwd. De wagen ziet er uit als een supersonische straal jager op autobanden, waarvan men verwacht dat men er elk ogenblik de lucht mee in kan gaan. Vooral de romp vertoont een grote gelijkenis met die van een straaljager. Er zijn, om de stabiliteit te verhogen, twee delta vleu gels aan gebouwd en een staartvin. De chauffeur zit in een cockpit met een Slazen koepel Hoewel de wagen veel hogere snelheid doet vermoeden, rijdt hij ongeveer 320 kilometer per uur. is dan ook niet als racewagen ge- houwd. Het is een zuiver experimen teel model. Uitgebreide proeven met schaalmo- a?jien zijn aan de constructie van de •'f irebird" voorafgegaan. Als materi- ?ai voor de carrosserie werd met •kunsthars versterkt fiberglas gekozen, ?®t bestand bleek tegen de zeer hoge "maperaturen, die door de motor wor gen ?ntwikkeld. Die temperaturen lig- n boven de 800 graden Celsius. pro??eral Motors neemt reeds langer een 'en met een gasturbinemotor in uiteer,utobus- Die bus is van binnen op wie?' als een volledig laboratorium tenbord Er is een gl'oot instrumen twee tee,ln aangebracht, waarachter het ontcu ci kunnen plaats nemen voor dens de en van waarnemingen tij- Firebird .Pr?even- De motor die in de ontwikkeli„ls gebouwd, is een verd re bus De? van de krachtbron in deze chanioev, motor bestaat uit twee me- pa„jn_ b onafhankelijke delen: het ver- easstrnl regaat' dat een zeer sterke aeerpvaa?1 verwekt en het aandrijvings- driifUr C.T waarin de gasstroom als wrvrar voor de wagen dienstbaar moJi j^ernaakt. Het geheel weegt niet wictn v,anf?5ï kil°' 0ndanks dit lage ge pen? „„t t de motor een groot vermo- Per' minuut 26.000 omwentelingen keH? brandstofverbruik is vanzelfspre- ti^aditi™nime t hoger dan bij een Oenwai v motor. De deskundigen van dit k Motors menen echter dat zij n hoge verbruik wel kunnen reduce- de „Hf /ommen leverden aanvankelijk dit problemen op. Het is bjj moto? JA bl]na niet mogelijk op de de v?L, te remmen, daardoor krijgen Verrii!f het bijzonder zwaar te duren. Naast de mechanische rem men op de wielen die met het oog op de afkoeling aan de buitenzijde van de wielen zijn gebouwd heeft de „Fi rebird" luchtweerstandsremvlakken als een straaljager. Bij de afdaling van steile hellingen kan men de motor ge woon in zijn achteruit zetten. Dan remt hij voldoende op de motor af. De „Firebird" geeft nog geen antwoord op de vraag of de gasturbine in de toekomst de zuigermotor zal vervangen. Wel is gebleken, dat de aan de gastur bine verbonden problemen in de prac- tijk minder moeilijk bleken dan door de technici vooraf gevreesd werd. Simca, die in honderd dagen tijds, hon derdduizend kilometer dwars door Pa rijs heeft gereden, zonder noemenswaar dige. slijtage aan de.wagen is opgetre den. Ook in Nederland beweegt de pro ductie van de Simca zich in steeds stij gende lijn. Sedert jaren wordt deze wa gen in Rotterdam door de N.V. Neder landse Kaiser-Frazer fabriek geassem bleerd. Thans lopen er twintig Simca's van de lopende band per dag de fa briek aan de Sluisjesdijk af. Een groot deel daarvan is voor de export bestemd, want de Rotterdamse fabriek bedient de Benelux, Algiers, Marokko, Mada gascar. Sierre Leone, Nigeria, Portugal, Brazilië en nog vele andere landen. Behalve de Simca worden hier de Kaiser-Frazer en de Willy's geassem bleerd. De nieuwe Kaizer en de nieuwe Willy's zijn robuste wagens, die door hun fraaie lijnen voor het oog een grote souplesse hebben. Door de nieuwe Hur- ricanemotor, die in de Willy's-jeep is geplaatst, krijgt dit soldateske voertuig een hoger front, waardoor hij iets van zijn militair karakter heeft verloren en er meer dan vroeger als het manusje- van-alles-in-vredestijd uitziet. Over de Simca heeft onze. Partjse correspondent geschreven dat het nieuwe model 1955, door een verklei ning van het wieloppervlak een gro tere wegvastheid heeft gekregen dan de oudere modellen, waarbij die weg vastheid nog wel eens iets te wensen overliet. Vele Simca-bezitters zijn dit laatste niet met hem eens en hebben dat niet onder stoelen of banken ge stoken. De Kaiser-Frazer fabriek heeft ons daarom uitgenodigd een proefrit met zo'n oude Simca te maken. En wü moeten zeggen, de wagen leek aan de weg geplakt. Met het groot ste gemak draaide hij met honderd km. per uur door bepaald moeilijke bochten, als bewijs van de stelling die bij de verkoop zeer sterk wordt gehanteerd dat hij in dit opzicht ,,safe and sound" is. Het blijft moei lijk de wegligging van de betrekke lijk kleine Simca te vergelijken met de grote Citroen of het baarlijke dui veltje de Panhard. Maar dat wordt niet gevraagd. Bij zijn soortgenoten steekt de Simca juist in dit opzicht af. De grote vraag die het Franse pu bliek aan de Simca-fabrieken in Poissy stelt luidt: ,,Wat zullen de gevolgen zijn van de fusie met de Franse Ford?" Zoals bekend is die fusie in Augustus tot stand gekomen. Simca heeft de Ford overgenomen. Het is de be doeling dat nog voor het einde van dit jaar de Franse Fords, als de Vedette en de Trianon, onder de naam Simca zullen worden geproduceerd. Voorlopig zal het belangrijkste effect van deze fusie wel in de prijs liggen. Zaterdag worden voor de tweede maal in het gebouw van de Shell in Den Haag de verleden jaar ingestelde Nederlandse vliegtuigherkenningskam- pioenschappen gehouden. De voornaam ste inzet is de Generaal Aler-bokaal" voor het beste team en het nationale kampioenschap voor de beste individuele deelnemer. Dit jaar is de belangstelling zo groot, dat bij sommige militaire on derdelen voorselectiewedstrijden moes ten worden gehouden om het aantal deelnemers binnen de perken te houden. Een 200-tal burgers en militairen, mannen en vrouwen, zullen nu in pre cies 8 minuten en 20 seconden duchtig aan de tand worden gevoeld. In deze korte spanne tijds worden vijftig vlieg tuigtypes op het witte doek geprojec teerd, die door de deelnemers herkend moeten worden. Dit jaar nemen er 27 burger-teams aan de wedstrijden deel, waaronder 19 van de vrijwilligers van het Korps Lucht wachtdienst. Van de tien marineteams is er een samengesteld uit opvarenden van de „Karei Doorman". Dit schip be vindt zich Zaterdag in volle zee, maar desondanks komt het team: per helicop ter. De gehele wedstrijd vormt een grote stimulans voor de vliegtuigherkenning, die sinds enkele jaren officieel bij de Nederlandse strijdkrachten is ingevoerd, om wanneer onverhoopt een derde wereldoorlog mocht uitbreken vriend van vijand te kunnen onderscheiden. In de tweede wereldoorlog en daarna op nieuw in Korea is de noodzaak van een dergelijke opleiding duidelijk gebleken. Tijdens de tweede wereldoorlog bijvoor beeld zijn alleen al in Engeland bijna 5.000 man vliegend personeel van de R.A.F. omgekomen, doordat de eigen strijdkrachten hun vliegtuigen niet had den herkend. (Van onze parlementaire redacteur) De situatie in de streken van ons land waar fabrieksaardappelen worden ver bouwd is moeilijk geworden door een vermindering van de productie van de aardappelmeelfabrieken met vijf pro cent in verband -net de beperking van de afzetmogelijkheden van het aardap pelmeel Daarnaast is de met aardappels hphnnwde oppervlakte met tien procent toegenomen. Er is dus voor 15 procent van de oogst van aardappelen dit jaar geen afzet bij de fabrieken. De minister van landbouw heeft toegezegd dat het welhaast prohibitieve uitvoerrecht van 50 cent per honderd kilo voor aardap pelen naar Duitsland zal worden ge schorst indien geen oplossing wordt ge vonden in die zin dat de fabrieken meer aardappelen gaan afnemen. Drie personen twee burgers en een piloot werden gedood bij een vlieg tuigongeval in West-Duitsland. Een „Sabre"-straaljager van de Amerikaanse Luchtmacht stortte Donderdag op een blok woningen te Fiirstenfeldbrück. Deze telefoto geeft een beeld van de ravage, die door het ongeval ontstond; van het vliegtuig bleef zo goed als niets over.... (Telefoto A.N.P.). De Italiaanse automobielindustrie blijft de wereld verbazen en is hard op weg vooral op het gebied van de kleine wagens de eerste plaats in de wereld in te nemen. Thans lanceert de Italiaanse industrie een nieuwe wagen, die wellicht de zuinigste is van alle wagens, die momenteel over de Europese wegen rijden. Het is de „Panther", die is uitgerust met een halve liter die selmotor. Het wagentje, dat plaats biedt aan twee, en als het moet drie per sonen, verbruikt een liter dieselolie per dertig kilometer. Daarmee rijdt u voor een gulden of zeven heen en terug van Amsterdam naar Parijs. De wagen heeft een normaal uiterlijk, is geen kist op wielen, maar heeft een fraaie lijn en is niet kleiner dan de normale halve liter-wagens, die mo menteel rond rijden. De prijs voor Nederland is nog niet bekend. Het kan de uitkomst zijn voor een ieder, die een auto nodig heeft, maar de hoge exploitatiekosten niet kan betalen. Donderdagmiddag om precies 12 uur wierp de Maastrichtse rattenvanger Olischlager met een triomfantelijke blik in zijn ogen de eerste dode monster achtige rat voor de voeten van een groot gezelschap, dat opeengepakt stond op de vuilnisbelt van Oostzaan, het experi menteerterrein van deze moderne rat- tenverdelger. Die ene dode rat zou weldra gevolgd worden door tientallen andere. Gewa pend met grote gaffels assisteerden werklieden van de plaatselijke Reini gingsdienst de heer Olischlager, die zelf in grote lieslaarzen langs de moeraskant van de stortplaats nauwkeurig naar de rattenlijken zocht. En al mocht het eerste resultaat niet opzienbarend genoemd worden, die vijftig dode ratten, bijeengegaard in een half uur, vormden voldoende be wijskracht voor de bewering van de Maastrichtenaar, dat hij een doeltref- i fend verdelgingsmiddel heeft. En zo dacht burgemeester Hes er ook over. Staande op de vuilnisbelt sprak hij de aanwezigen toe, zich veront- I schuldigend, dat hij niet in een pas- I sender omgeving van zijn dank kon I getuigen met betrekking tot de tot nu toe behaalde resultaten. Oostzaans eer ste burger sprak weliswaar met twijfel in zijn stem over de 6000 ratten, die verondersteld worden in, op of om de stortplaats te zitten, maar niemand had hem van een ander getal kunnen over tuigen. Wat hem wel overtuigde was het heuveltje rattenlijken dat in het trieste zonlicht van de Herfst een lu guber gezicht opleverde. Bij alle bestrij dingsmiddelen, die Oostzaan reeds had toegepast, en dat waren er nogal wat, omdat tal van bedrijven, o.a. de pluim veehouders etc., heel veel last van deze dieren hebben, was er niet één doel treffend gebleken. De mannen van de Reinigingsdienst waren enthousiast. Maarten Buth en Piet Woud, die 's avonds de vuilnisbelt niet durfden te betreden vanwege het hui- I vering wekkend lawaai der ratten („als of er kinderen vermoord werden, mijn heer") en er toch een oogje in het zeil moeten houden omdat zo dikwijls de ijzeren rijplaten voor auto's werden gestolen, hadden thans de angst afge legd en deden wonderlijke verhalen. De eerste dag na het strooien van het brood met de brumoline- en cuma- rinepraeparaten zag men de ratten gul zig afkomen op het paars gekleurde brood. Vluchtten de beesten bij nade ring toen nog weg, de tweede dag zag men de bewegingen der dieren al trager worden en de derde dag vond men reeds de eerste dode exemplaren. „Het worden er deze week beslist een dikke duizend", beweerde de heer Olischlager, „want de zwakste exem plaren gaan er in de eerste vijf dagen aan. Na vijftien dagen is iedere rat, die van het brood gegeten heeft, be slist dood. En iedere rat moet van dit brood eten, want dat is het geheim van het verdelgingsmiddel. Daar de eerste resultaten tijdens het zoeken veelbelovend waren, trok wel dra het gehele gezelschap er op uit. Het was nu niet direct een aangenaam karweitje, want de beesten, die aan een inwendige bloeding sterven, zoeken veelal toch beschutte plaatsen onder het vuil. Na afloop van de ietwat onsmakelijke speurtocht vertelde de heer Olischlager, dat een missionaris op de Philippijnen zijn hulp had ingeroepen, omdat in het gebied, waar deze pater werkte, com plete dorpsverhuizingen plaats vonden vanwege de grote rattenplaag. Een premie van 100.000 pesos is door de regering uitgeloofd om de bedreigde dorpen ratvrij te krijgen en de heer Olischlager correspondeert momenteel met het Philippijnse ministerie van Landbouw. Het zaligverklaringsproces van pater Titus Brandsma wordt gestagneerd door het feit, dat ondanks herhaalde na speuringen, het adres van twee getui gen niet kan worden achterhaald. Het betreft hier de heer de Graaf, destijds wonende in Amsterdam, die met pater Titus in de gevangenis te Scheveningen heeft gezeten, en de heer de Groot, uit Utrecht, die met hem in Kleef is ge weest. Beiden zijn Katholiek. Omdat deze getuigen voor de afwikkeling van het proces belangrijk kunnen zijn, roept pater dr. Staring O.Carm., mede-vice- postulator, Doddendaal 20, te Nijmegen, de medewerking in van al degenen die hem hieromtrent inlichtingen kunnen verschaffen. (Van onze correspondent) In haar jongste vergadering heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Noord West Veluwe besloten een adres te richten tot de minister van Verkeer en Waterstaat in verband met de vele, veelal ernstige verkeerson gevallen op de Rijksstraatweg Amers foortZwolle, inzonderheid tussen Harderwijk en Nunspeet. In het adres wordt gevraagd alle bomen langs ge noemd weggedeelte te kappen. Men heeft dus de „tijdelijke bevor dering" ingesteld, die geen genade vond in de ogen van mr. Roosjen (A. R.). Hij had er de term „inhaal- verbod" voor bedacht en vond dat men maar over die gevoeligheden heen moest wandelen. De staatssecre taris had veel plezier in deze ver keersterm. Hij kon er meteen op doorgaan en uitleggen, dat ook de puzzles in het intern verkeer bij het leger vele zijn. Wij kunnen niet met de rekenlat werken, wij moeten psy chologen zijn, zo luidde zijn verkla ring. Dezelfde psychologische motieven had den de regering ook doen besluiten deze wet niet als een raamwet met een on noemelijk aantal Maatregelen van Be stuur er achter aan in het leven te roe pen, maar zoveel mogelijk alles maar zwart op wit te geven. Het was nu wel verschrikkelijk ingewikkeld en lang geworden, maar het kwam zoveel moge lijk tegemoet aan de vele menselijke re acties die ontstaan, wanneer een wet als deze na vijftig jaar vernieuwd moet worden. Voorop staat bij „Oorlog", dat de goede stemming onder dergelijke maatregelen niet mag lijden. Begrip practische diensttijd Wat wel voor Algemene Maatrege len van Bestuur in aanmerking kwam, dat was de bepaling omtrent de „prac tische diensttijd". Bij de huidige snelle ontwikkeling van talrijke nieuwe wa pens is dat begrip zeer veelomvattend geworden. De heer Visch (KVP) had dat te simplistisch gezien. Wel werd hem medegedeeld, dat voor de beoor deling van de kwaliteiten van officie ren een systeem is opgezet, dat de nor men geleidelijk meer uniform maakt. Enige gepensioneerde officieren, die uit stekend met dit bijltje kunnen hakken en een beoordeling zoveel mogelijk ob jectief weten te stellen, hebben dit voor de minister opgezet. Het aantal be zwaarschriften gaat zienderogen da len. Hetzelfde probleem als bij de ge wone reserve-officieren doet zich ook voor bij de „langverbanders". Die kan men evenmu met de beroepsofficie ren gelijk stellen, zo werd de heer Vermeer (P. v. d. A.) duidelijk ge maakt. Hij kreeg bovendien ten ant woord, dat hij de finesses van het per soneelsbeleid nog maar heel slecht door had, als hij dacht met „career planning'' problemen van dit kaliber te kunnen oplossen. Minister Staf wees er nog op, dat er echter wel mo gelijkheden zijn voor langverbanders om beroepsofficier te worden en dan staan alle normale wegen voor hen open. Voor parlementair alarm zag hij dus geen reden. De heer Visch wilde de staatssecre taris nog overhalen om toch wat meer risico aan te durven bij de „keuze-be vordering" bevordering voor bijzon dere verdiensten boven anderen van gelijke rang en hiervoor de norm van hoogstens een zesde overboord te gooien. Maar de staatssecretaris greep veelbetekenend naar zijn verantwoor delijk hoofd en vroeg de heer Visch zich even te willen indenken wat daar over heen zou komen als het dan eens verkeerd uit zou pakken.... Met alleen de communisten tegen werd de wet z. h. .s. aangenomen. Advertentie VERKROGBAAA EU APOTHEKERS EN DROGISTEN 'PHASLMA AMSTERDAM In de Atlantische Oceaan, niet. ver van New York, ligt het kleine ,.Prui- meneiland", Plum Island. Tot voor kort was het een geliefd vacantieoord, maar thans is het betreden ervan streng ver boden. Toch bevinden zich daar geen la boratoria voor atoomonderzoek, gevan genissen of contrólestations voor immi granten. Neen. Plum Island is een ve terinair proefgebied geworden. Men kweekt er kunstmatig de verwekkers van mond- en klauwzeer. Deze gevaa- - ljjke dierenziekte wordt veroorzaakt door onzichtbare virussen, die men in drie hoofdgroepen kan verdelen. Bijzon der gevreesd is het type A-5, dat ook in Europa grote verwoestingen onder de veestapel heeft aangericht. De Ame rikaanse geleerden zijn nu op Plum Is land bezig de levensgewoonten van al deze virussen te bestuderen om op die manier nieuwe bestrijdingsmethoden te kunnen ontwikkelen. Voorlopig zijn hier twintig geleerden werkzaam in een nieuw laboratorium, en zij moeten onder een soort gevan genisrégime leven. Zij worden bewaakt door een veiligheidsdienst van 140 man, die er voor moet zorgen, dat geen en kele onbevoegde Plum Island kan be treden. Later wil men het aantal onder zoekers en bewakers verhogen tot on geveer 300 man. De geleerden werken uiteraard on der de modernste omstandigheden. De lucht die zij iaademen is van te voren gezuiverd en zodra zjj klaar zijn met hun dagtaak, worden zij on derworpen aan allerlei desinfectie- maatregelen, als waren zij besmet met lepra of pest. De verwekkers van het mond- en klauwzeer heeft men uit Engeland la ten komen. Kleine hoeveelheden geïn fecteerd rund- en varkensvlees zijn in ampullen overgebracht en daarna in kruiken, bevroren. Deze kruiken worden in speciale containers geplaatst, die dan weer in luchtdichte tanks een plaats krij gen in speciale kluizen. Dit alles uiter aard om de verspreiding van het virus in de hand te houden. Voor de te verrichten proefnemingen gebruikt men behalve konijnen en gui- nese biggen vooral koeien, schapen en varkens. Heeft men de dieren niet lan ger nodig, dan worden zij pijnloos ge dood. De kadavers worden verbrand en de beenderen tot meel verwerkt. As en beendermeel worden dan nog eens gekookt en tenslotte op de bodem van de oceaan gedeponeerd. Advertentie Steeds meer Nederlanders gaan op bromfietsen rijden. Vorig jaar Augus- tus reden er ruim 283.000 vaderlanders op gemotoriseerde fietsen. Twee maan den geleden was hun aantal gestegen tot ruim 376.000. Dat is een stijging van 93.000 stuks. iUs dat zo doorgaat zien wij aan het eind van deze eeuw de helft van alle Nederlanders op zo'n knetterding rijden. Waar komen al die bromfietsen van daan? Ruim de helft van de aanwas van het bromfietsenpark is volgens de vereniging de Rijwiel- en Automobiel industrie, de R.A.I., afkomstig uit Nederlandse fabrieken. Er rijden 93.908 mobylettes, 85.397 Solexen en 68.729 producten van de Motoren fabriek Pluvier. Het restant is af komstig van de assemblagebedrijven, waar vrijwel uitsluitend Nederlandse rijwielen van buitenlandse hulpmotoren worden voorzien. Het valt op dat het aandeel van deze assemblagebedrijven stijgende is. Als leveranciers van hulp motoren treden West-Duitsland en Oostenrijk op de voorgrond. In Amsterdam rijden de meeste bromfietsen. 30.949 Amsterdammers spoeden zich al brommend langs de i nog fiiet gedempte grachten rond. Het I vorige jaar waren dat er 24.119. 27.442 i Rotterdammers, tegen 20.381 het vorige jaar, brommen door hun nieuwe stad en 20.668 Hagenaars rijden sputterend door het stadsverkeer. (Van onze verslaggever) Afstelling lof op duizendste millimeter tot fl. 1.95 De inkt, die nooit vlekt of uitvloeit. heet in blauw, rood en groen. De BIC PUNT wordt inderdaad vervaardigd met een precisie van 1 /30van een haarbreedte (1/1000 mml). Dat is het geheim van het altijd even regelmatige schrift. Elke Bic Punt wordt onvoor. waardelijk gegarandeerd. Maar let op de naam BIC op de schacht en op de punt (Van onze parlementaire redacteur) De gevoeligheden, die zich voordoen bij het personeelsbeleid voor een zo uiteenlopende verzameling landsdienaren als de officieren van Landmacht, Marine en Luchtmacht, zijn gisteren in de Tweede Kamer duidelijk gewor den bij de behandeling van het wetsontwerp, dat hun rechtspositie regelt wat betreft bevordering en ontslag. De staatssecretaris van Marine, de heer Moorman, had daarbij namens de regering voornamelijk het woord, hetgeen hem wel was toevertrouwd. De vele subtiliteiten in de 126 artikelen van deze wet het dienovereenkomstig aantal hamerslagen bracht minister Staf in een lachbui vond men terug in de gebaren en woorden van de staats secretaris. Hij verstaat de kunst zelfs deze materie een gevoelig tintje te geven en wist ook de communisten nog op charmante manier te beantwoor den, nadat zij een philippica tegen hem hadden afgevuurd over een artikel in de wet, waarin niet meer stond dan dat een officier uit de dienst kan worden ontslagen wanneer zijn gezindheid geen waarborgen meer biedt voor plichtsgetrouwheid. „Ik heb in mijn jarenlange praktijk wel eens meege maakt dat zij in 'sKonings rok dienstweigeraars werden, en moeten wij die dan maar voor de troep laten marcheren?" zo vroeg de staatssecretaris laco niek. Er waren echter heel andere proble men aan de orde. Om maar een voor beeld te noemen: de verhouding reser ve- tot beroepsofficieren. De eerstge- noemden kunnen door hun bijzondere eigenschappen wel eens zeer waarde volle krachten blijken te zijn. Het is dan zaak hen voor het leger te behou- den en dienovereenkomstig te honore ren. Moet hij dan eerst de spitsroeden lopen die de wet opstelt als zij onver minderd goed gedrag, goede plichtsbe trachting, goede gezagsuitoefening en goede dienstijver, de vere.iste bekwaam heden en geschiktheid voor de hogere rang, ook nog een vast aantal dienst jaren eist? Maar van de andere kant, welke spanningen zou men gaan op wekken door hen zonder meer gelijk te gaan stellen met de beroepsofficier, die de hitte van de vele jaren militaire dienst met geduld heeft gedragen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9