Adenauer stelt Sovjet-blok pact voor met Als defensieplannen van het Westen voltooid zijn Zo spoedig mogelijk Hem- en IJ-tunnel en brug over IJ Publiekrechtelijk 'lichaam voor de financiering Kosten van tunnels- en brug- projecten 170 millioen Van het Wad naar de poppen w PERZISCHE PRINS NOG ALTIJD NIET TERECHT De Prins opent instituten in Wageningen Allerheiligen 1 RR VRIENDSCHAPSVERDRAG MET Karei. Mindszenty wijst pseudo- vrijheid af De Sommerlatte's verlaten Rusland Bouwprogramma van Franse regering Nasser ontbindt de Broederschap Ramp van Salerno: bijna 600 doden Britse havenstaking Maandag ten einde Minderheidsnota van mr. d'Ailly GARNALEN VAN CELLULOID Tot hoofd en hart Sjah neemt deel aan opsporingen Engelse straaljager neergestort m Het weer de directie. ADVIES COMMISSIE-OEVERVERBINDINGEN ZATERDAG 30 OCTOBER 1954 78ste JAARGANG No. 26132 VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE 8UDRA6EN Terug naar Washington Gratis suiker voor ^economisch zwakken" De ?le,lsen. ver7nni55mier heeft verder zijn collega's w;mn, tussen 13 en 24 November, ziin vif 'n *le V-S. en Canada zal het'de ,reizen te zeggen. Ook is vnprïm, ministers niet toegestaan rede- Maandag, 1 November, Al lerheiligen, zal ons blad niet verschijnen. Vijfhonderd personen gearresteerd Hulp van kerk en staat Meer dan zes ton voor de vluchtelingen mm* Hofrouw opnieuw van kracht IS iefmipufiuj! FALCON GABARDINEJASSEN BURfcAU SMEDESTRAAI' - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171. tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlfcNllElARIEf 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de berorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren in een rede voor de Nationale Persclub te Washington een non-agressiepact voorgesteld tussen de Westelijke landen en het Sovjet-blok. Zulk een pact zou niet on middellijk tot stand moeten komen; het zou de sluitsteen moeten vormen van een uit vier punten bestaand program, dat er op gericht is gunstige voorwaarden te scheppen voor de eenmaking van Duitsland en de veiligheid van de vrije wereld. De drie voorafgaande punten zijn: de voltooiing van een gezamenlijk verdedigingsapparaat door de vrije landen, het scheppen van economisch gezonde verhoudingen en het garanderen van individuele vrij heid en sociale zekerheid voor iedereen. Het non-agressiepact tussen Oost en West zou dan vervolgens, overeenkomstig het Handvest van de Verenigde Naties, moeten dienen om alle deelgenoten te beschermen tegen_ agressie. Adenauer's voorstel, dat hij in Parijs al heeft besproken met de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk, is in diplomatieke kringen te Washington en Londen met instemming begroet. In West-Duitse regeringskringen verwacht men, dat specialisten van de Weste lijke Grote Drie" en West-Duitsland voor het eind van het jaar zullen bij eenkomen voor het uitwerken van een gedetailleerd ontwerp-verdrag. Eerder op de dag hebben bondskan selier Adenauer en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, tijdens een plechtigheid op het ministerie van buitenlandse za ken in Washington hun handtekeningen geplaatst onder een nieuw verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart tussen de Bondsrepubliek en de Ver enigde Staten dat de voornamste eco nomische betrekkingen tussen beide landen regelt. Het komt in de plaats van een verdrag uit 1923. In officiële Amerikaanse kringen te Washington is het voorstel van bonds kanselier Adenauer voor een non-agres siepact tussen Oost en West met in stemming ontvangen. Men wees erop, dat president Eisen hower in de eerste maanden van zqn ambtstermijn al heeft gepleit voor een gemeenschap van Europese landen, die ruimer is dan een zuiver West-Europe- se gemeenscha pen waar een vrije uit wisseling van personen, goederen en ge dachten mogelijk is. Adenauer heeft, aldus de Amerikaan se gemeenschap en waar een vrije uit- tember van het vorig jaar dergelijke ideeën ontvouwd. Men neemt aan, dat hij nu een verdragsbetrekking tussen de nieuwe West-Europese Unie en het Sov jet-blok op het oog heeft. Volgens diplomatieke kringen in Londen heeft Adenauer gelijk met zijn opvatting, dat elke stap voor col lectieve onderhandeling over een non agressiepact met Rusland moet wach ten, tot de Westelijke defensieplannen definitieve vorm hebben aangenomen. Adenauer zei zelf nog, dat hij ver heugd was, dat de leidende staatslieden van de vrije wereld accoord zijn gegaan met zijn programma en dat de open bare mening van hun landen het even eens volledig onderschrijft. „Wij in Duitsland", aldus de bondskanselier, „hebben er speciaal belang bjj, dat de vrije wereld de betrekkingen met het Sovjetblok normaliseert, omdat alleen dank zij zulk een normalisering de her eniging van Duitsland in vrede en vrij heid tot stand kan worden gebracht, maar we moeten ons hoeden voor illu sies", aldus Adenauer. In West-Duitse regeringskringen is bekendgemaakt, dat de bondskanselier zijn bezoek aan de Verenigde Staten en kele dagen zal bekorten in verband met het overlijden van de voorzitter van de Bondsdag, dr. Hermann Ehlers. Dr. Adenauer zal nu waarschijnlijk morgen avond naar Europa terugkeren. Tijdens de parlementaire herdenking in de Bondsdag zal hij zich laten vertegen woordigen door vicekanselier Blücher. Woensdagmorgen wordt hij in Olden burg verwacht bij de begrafenis van dr. Ehlers. (Reuter-UP) (Van onze Romeinse correspondent) Onder voorbehoud meldt het blad van de Itüliftjmsc Katholieke Actie ,,11 Quotidiano", dat aan kardinaal Mind szenty door de regering te Boedapest voorstellen zijn gedaan voor diens even tuele vrijlating. Deze voorstellen zijn door de kardinaal categorisch afgewe zen, omdat hü de gevangenschap pre fereert boven een pseudo-vrijheid. Reeds in Mei zou de kardinaal ge consigneerd zijn in in een klein dorp, ten Noord-Westen van Boedapest, in Nogradverocze, waar hij ten strengste geïsoleerd in een huisje woonde, dat door twintig agenten van de politieke politie bewaakt werd. Thans zouden de autoriteiten hem overgebracht hebben naar Huvosvolgy bij Boedapest, waar hij gehuisvest is in een appartement van het vroegere Manrezapaleis. Tot deze overplaatsing zou besloten zijn, omdat er gevreesd Werd, dat het verblijf van kardinaal Mindszenty te Nogradverocze onder de mensen bekend was geworden. De secretaris van de kardinaal, mgr. Zachar, is tien maanden geleden uit de gevangenis ontslagen en werkt thans als kapelaan in een afgelegen platte landsgemeente. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de tweede secretaris van de Ame rikaanse ambassade in Moskou, Karl ®°mmerlatte, naar Washington zal wor den overgeplaatst. Aan de Russische autoriteiten is een uitreisvisum ver zocht voor hem en voor zijn echtgenote, mevrouw Betty Sommerlatte, die er door de Sovjet-regering van is beschul digd in Moskou een Russische staats burger te hebben geslagen. Nu de Russen hebben geëist, dat mevrouw Sommerlatte het land ver laat, aldus de Amerikaanse mededeling, en de tweejarige diensttijd van de heer Sommerlatte in Moskou over enkele maanden afloopt, is het het beste hem nu met zijn vrouw te laten vertrekken. De overplaatsing van Sommerlatte be tekent geen degradatie. Hij wordt als een uitzonderlijk bekwaam lid van de buitenlandse dienst beschouwd. Het Franse kabinet heeft gisteren een oningbouwprogram voor drie jaar aan- j"°meii. Het doel voor het komende is 210.000 woningen. Het kabinet Men i-e Voorts een voorstel van premier maanaS^rance Soed om elke drie strekt n Sratis twee kilo suiker te ver een e n aan ^e „economisch zwakken" Iioen P van ongeveer een half mil- "gen in deze periode te houden. (Reuter-UP) De Egyptische regering heeft de fana tieke politiek-religieuze Mohammedaan se Broederschap ontbonden. In het ge hele land zijn de partijgebouwen ver zegeld. In totaal zijn ongeveer 500 le den van de Broederschap gearresteerd. Een en ander is het gevolg van de Dinsdag gpleegde aanslag op lutenant- kolonel Nasser, de premier. Volgens Egyptische kranten verluidt van politiezijde dat de pleger van de aanslag heeft bekend, dat een geheime cel van de Broederschap hem bevel heeft gegeven de premier te vermoor den. De regering heeft alle activa van de Broederschap, die op verscheidene mil- lioenen Egyptische oonden worden ge schat, in beslag genomen. (Reuter) Volgens schattingen van plaatselijke functionarissen zijn tengevolge van de wolkbreuk, welke in het begin van de ze week een stroom van modder over het gebied van Salerno bracht, 362 per sonen om het leven gekomen, ter wijl er nog 212 worden vermist. Het is vrijwel zeker, dat ook deze groep de ramp niet heeft overleefd. Ongeveer 4.500 personen zijn dakloos geworden. Het Italiaanse kabinet heeft een uit gebreid program voor hulpverlening aangenomen. Er zal voor gezorgd wor den dat het parlement dit program snel kan bekrachtigen. Het ministerie van openbare werken mag onmiddellijk anderhalf milliard li re besteden voor de bouw van noodwo ningen. Er moet voor 5.000 daklozen ge zorgd worden. De minister van finan ciën mag slachtoffers der overstro ming belastingontheffing verlenen. Mgr. Demetrio Moscato, aartsbis schop van Salerno, heeft bekend ge maakt dat hij van de Paus 10 millioen lire heeft ontvangen ter verdeling on der de behoeftigen in zijn aartsdiocees. (Reuter-UP). Gisteravond werd vernomen, dat lei ders van de 44.000 stakende Britse ha venarbeiders overeen zijn gekomen het werk Maandag voorwaardelijk te her vatten. De belangrijkste voorwaarde zou zijn, dat de staking zal wor den hervat, indien zich gevallen voor doen, waarin werknemers „slachtoffers worde»" van de werkgevers. (Reuter) Bij het comité vluchtelingenhulp 1954 is Vrijdag f 46.000 binnengekomen. De stand is nu: f 601.000 gulden. Vrijdag heeft Z K. H. Prins Bernhard te Wageningen vijf nieuwe instituten voor de Landbouwhogeschool geopend. Onze fotograaf maakte deze opname na de opening in het Vlasinstituut, alwaar de Prins de opgestelde apparatuur bezichtigde. De „Commissie van advies inzake oeververbinding Noordzeekanaal en IJ" heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geadviseerd zo spoedig als de technische en financiële mogelijkheden toelaten, een brug voor gewoon ver keer over het Buiten-IJ nabij Schellingwoude volgens een nader door de Rijkswaterstaat uit te werken plan tot stand te brengen. Voorts wordt een spoorwegtunnel noodzakelijk geacht ter vervanging van de Hembrug op ongeveer 500 meter ten Westen hiervan met opritten onder een helling van ongeveer 160, waarbij voorzieningen moeten worden getroffen voor de tractie van zware goederentreinen door deze tunnel. Bovendien heeft de commissie de bouw van twee autotunnels aanbevolen en wel één onder het IJ, waardoor het door de gemeenteraad van Amsterdam gekozen „plan 5" als grondslag kan dienen en één onder het Noordzeekanaal nabij Zaandam, bij voorkeur direct ten Westen van de ontworpen spoorwegtunnel of in dien hiertegen bezwaren mochten blijken te bestaan op 1000 a 1500 meter ten Oosten van de Hembrug. j Voorts acht de commissie de aanleg van wegvakken welke nodig zullen zijn om de autotunnels aan te sluiten op het bestaande zich overigens naar behoefte ontwikkelende hoofdwegen net noodzakelijk. Ter financiering en uitvoering van de spoorwegtunnel en de twee autotun nels alsmede ter voorlopige exploitatie De nieuwste vangst van Jan Bien. Velen doen meer voor hen, die nien vreest, dan voor hen, die men lief heeft ij waren lichtelijk verbaasd on ze oude vriend Jan Bien terug te vinden als meesterknecht op een poppenfabriek. Dezelfde Jan Bien. waarmee wij het Wad hadden beva ren, toen de zee nog vol zat met sar' dijn en de haringscholen de weg werd versperd door de juist voltooide af sluitdijk. Dat was toen een aflopende visserij, de haring liet spoedig voor altijd verstek gaan, en wij herinne ren ons de Januaridag, dat uit de moeizaam uitgezette kamers, buiten tegen de afsluitdijk, op de kop af één haring te voorschijn kwam, om pre cies te zijn: één haring en één rog. Onze schipper, Dirk van Job, was een filosofisch man, met inderdaad de geest van Job: gelaten aanvaardde hij zijn tegenslag en heeft voor ons, zijn gast aan boord, de haring en de rog tot een festijn gemaakt, zoals men alleen op de botter de kunst verstaat. Bij deze Dirk van Job voer toen Jan Bien, een koolzwarte knaap, voor wie wij meteen interesse had den. want hij was een rechtstreekse Schokker, en voor alles wat van Schokkerse afkomst is, hebben wij nu eenmaal een zwak. Jan is met Dirk van Job het Wad trouw gebleven, teelt na teelt op gar nalen, maar vissen is soms een kwaad kansspel, in elk geval, Jan heeft het opgegeven en behoort nu tot de staf van de jonge, ondernemende Natio nale Klederdrachtpoppen Industrie, die Maandag a.s. aan het Noordein de te Volendam officieel in bedrijf wordt gesteld. Het deed ons een beetje zeer in het begin, want Jan was al tijd zo'n echte visserman geweest, door en door een groenkous, zoals dat op Volendam heet. Maar later hebben wij moeten lachen om het feit, dat hij nu tóch weer in de garnalen zat, garnalen van celluloid, een grote, rosekleurige, grimmelende hoop van heel minuscule kinderfiguurtjes, die allemaal moesten worden gekleed, op z'n Volendams, en als Sneeuwwitje in haar kist, in een kleine huls van plastic verpakt. Jan Bien glunderde als van ouds en ook wij zouden daar alle neiging toe hebben gehad, wan neer ons zo'n baantje werd geoffreerd: heel dit atelier vol levenslust, alle maal Lypje's en Woltje's en Jan- netje's, die hier dag aan dag poppen zitten te kleden. Dat hebben de meisjes hier in hun vingers meegekregen, want van ge slacht op geslacht hebben Volendam- mer moeders zélf haar kinderen ge kleed, en wat de dochtertjes betreft, doen ze het nóg. Alleen met haar kleine jongens lopen ze tegenwoor dig naar het confectiemagazijn, en het verschil is afschuwelijk: de zusjes prinsessen en de knapen paupertjes. Men legt nu eenmaal niet ongestraft een staatsiekleed af. Het is daarom een gelukkig initiatief geweest de Klederdrachtpoppen Industrie, die in de oorlog op bescheiden schaal als huisarbeid van onderduikers in Am sterdam werd opgezet, juist in Volen dam te vestigen, waar nu méér Vo- lendammertjes in costuum worden ge stoken dan ooit in al de eeuwen van Volendam's bestaan: fneisjes èn jon getjes van celluloid. Van de allerklein ste maat, de grimmelende, blote gar- nalenhoop, z.g. speldjes-poppen, zijn er maar liefst in één keer 175.000 be steld. 175.000 wijfjes met huiletje van kant en kletje en zevenkleurige rok en mannetjes met de ruige muts, rood baadje en wijde pijbroek. En al lemaal op houten klompjes in minia tuur. De maat der poppen varieert van 3 tot 56 centimeter. Behalve Volendam, dat het meest wordt gevraagd, kleedt men ook Marker en Zeeuwse figuur tjes, terwijl op bestelling alle natio nale drachten kunnen worden gele verd, tot de meest bewerkelijke, zo als Friesland, toe. De zaak wordt ge dreven door het echtpaar Backhuys van Baar. Mevrouw Backhuys is zelf in Volendam geboren en was hier ja renlang onderwijzeres. Zij kent het dorp door en door en weet alle fi nesses van de dracht. Want hier mag zo min mogelijk de hand mee worden gelicht, hoe groter het model pop, hoe getrouwer de aankleding. En al het materiaal, dat wordt gebruikt, is echt: siamois, jakken- en oontjes- goed, en voor het mannencostuum blempiesgoed en pij. De klompjes ko men uit Zaandam. Behalve de om vangrijke binnenlandse omzet is er export, o.a. naar Canada, de Verenig de Staten, Curagao, Zuid-Amerika, terwijl ook Zuid-Afrika belangstelling heeft. Er is veel meer vraag naar vrouwtjes dan naar mannetjes, on geveer zeven tegen drie. De celluloid poppen, die worden ge bruikt, komen grotendeels uit het bui tenland, maar men hoopt te eniger tijd deze ook zelf te gaan ma ken, hetgeen belangrijk zou zijn als werkobject in de winter voor een aan tal vissers. Geheel in Volendam ge boren en getogen, pal achter de dijk, het bedrijf temidden der eendenhou- derijen, zullen deze poppen waarlijk nationaal zijn: door Volendammer mannenknuisten vervaardigd, en liefde vol afgewerkt en gekleed door Volen dammer meisjeshanden. Zij krijgen de glimlach mee van het dorp, een vleug je geur van de zee, en stuk voor stuk de zegen van Jan Bien, die een Schok ker is en een groenkous blijft, ook al leeft hij nu tussen de poppen. van deze autotunnels en van die te Velsen, geeft de commissie in over weging een publiekrechtelijk lichaam in het leven te roepen, waaraan door de deelnemers: het Rijk, de provin cie Noord-Holland, en de gemeenten Amsterdam en Zaandam, jaarlijks vaste bijdragen worden verstrekt en hetwelk zo nodig gedurende een bepaalde tijd een tolgeld voor het gebruik van de drie autotunnels zou kunnen heffen en wel ten behoeve van de versnelde uitvoering dezer autotunnels. Voor het spoedig uitwerken van de plannen voor de drie nog te ontwerpen tunnels geeft de commissie in overweging een tunnel bureau op te richten, dat in afwachting van de instelling van het publiekrech telijk lichaam kén worden beheerd door een stichting gevormd door het rijk, de Nederlandse Spoorwegen, de provin cie Noord-Holland en de gemeente Am sterdam. Bij het rapport van de commissie is een minderheidsnota gevoegd van het lid der commissie, mr. Arn. J. d'Ailly, gewijd aan de financiering van de ge wenste oeververbindingen. De heer d'Ailly meent dat het betoog van de meerderheid der commissie over een tolheffing niet juist is en'tot gevaarlij ke consequenties leidt. Het oprichten van een openbaar lichaam om de vast gestelde oeververbindingen tot stand te brengen acht hij gewettigd. Voorts geeft de heer d'Ailly te kennen dat een ma tige tolheffing zonder vastgestelde tijds bepaling redelijk is en dat daartoe de overdracht van de exploitatie van de oeververbindingen aan respectievelijk het Rijk, stad Amsterdam en Spoorwe gen zo spoedig mogelijk dient te ge schieden. De commissie stond aanvankelijk on der voorzitterschap van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, destijds commis saris van de Koningin in Noord-Holland; later trad mr. D. A. Delprat, ondervoor zitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, als voorzitter op. Ter aanduiding van de orde van groot te, uitsluitend van de bouwkosten, kan nen de volgende bedragen met alle voorbehoud worden genoemd: voor de autotunnel onder het IJ volgens „plan 5" 80 millioen gulden; voor de autotunnel bij de Hembrug 60 millioen gulden; voor de brug langs de Oranje sluizen met inbegrip van bijbehorende wegen 10 millioen gulden en voor aan leg en verbetering van wegen ter aan sluiting van de oeververbindingen op het bestaande hoofdwegennet 20 mil lioen gulden. Het totaal der bouwkosten volgens deze raming wordt dus 170 mil lioen. Hierin zijn niet begrepen de kos ten van onteigening. Uitgaande van de geconstateerde om vang der verkeersstromen is berekend, welke jaarlijkse besparingen op de ver voerskosten worden verkregen door het maken van vaste oeververbindingen. Hierbij is een verbetering van een oever verbinding beschouwd als een „econo mische verkorting" van de af te leggen weg. besparing in millioenen guldens a) tunnel Velsen 9,5 b) tunnel Velsen. brug Schel lingwoude 13,8 c) tunnel Velsen, Hemtunnel, brug Schellingwoude 18,8 d) tunnel Velsen, IJ-tunnel, •brug Schellingwoude 22.- e) tunnel Velsen, Hemtunnel, IJ-tunnel, brug Schelling woude 24,4 Deze besparing zal reeds voldoende zijn om de kapitaalslasten en de be drijfskosten van de twee autotunnels te compenseren. De gezamenlijke exploita tiekosten (rente, afschrijving en bedrijfs kosten) behoeven namelijk naar voor lopige schatting niet hoger te worden gesteld dan 9 a 10 millioen gulden, ter wijl de huidige exploitatiekosten van de Hem- en IJ-veren volgens globale ra ming ongeveer 1,5 millioen lager zullen worden, wanneer de beide tunnels ge reed zijn. zodat de totale jaarlijkse las ten van deze tunnels niet meer dan 7,5 a 8,5 millioen gulden zullen bedragen. Uit het bovenstaande concludeert de commissie, dat bet economisch verant woord is tot de bouw van de Hemtunnel en de IJ-tunnel over te gaan. Bij bouw van: Het laatste grote feest van de li turgische jaarkring wijst in zijn symboliek op het wezen van de goddelijke heilsorganisatie voor de mensheid. Allerheiligen immers opent duidelijke perspectieven op de tweede komst van de Heer, die de glorieuze voltooiing van het Rijk Gods zal inlui den en schenkt ons a.h.w. een voorproef van de definitieve voleinding van wat wij hier op aarde slechts onvolkomen in staat zijn te verwezenlijken: onze i bovennatuurlijke solidariteit in Christus. Daarmee is evenwel de diepe zin van deze feestdag nog geenszins uitgeput. Soepel, bijna ongemerkt, vanzelfspre kend mag men wel zeggen, gaat de liturgie van Allerheiligen over in die van Allerzielen. De zin daarvan is, dat, in de visie der kerk, beide dagen naar hun diepe betekenis een organische eenheid vormen. Allerheiligen en Aller zielen zijn in de liturgische gedachten- gang, en derhalve in de leer van de kerk, de concretisering, het hoogtij van de Gemeenschap der Heiligen, m.a.w. van de bovennatuurlijke eenheid en so lidariteit tussen alle leden der zegepra lende, lijdende en strijdende Kerk, die tezamen het éne, onverdeelbare Mystie ke Lichaam uitmaken, waarvan Chris tus het Hoofd is. Hoe hoog de herdenking van dit dog ma staat in de waardering der Kern, die immers biddend haar geloof belijdt, blijkt uit het feit, dat het feest van alle Heiligen één van de vier dagen i in het jaar is, die als Zondag moeten worden gevierd. Kerstmis, 's Heren He melvaart en de Tenhemelopneming van Maria zijn de drie andere. Het is niet moeilijk de innerlijke samenhang tussen dit viertal te ontdekken, de ene gedach te te volgen, die deze feesten onderling verbindt. Met de geboorte van de Hei land begint het goddelijk Verlossings werk, dat de verbroken bovennatuurlij ke eenheid van het menselijk geslacht gaat herstellen. Als de Zaligmaker Zijn taak heeft volbracht, keert Hij terug tot de. Vader Hemelvaart bij Wie Hij ons een eeuwige woning zal oerei- den. Zijn heilige Moeder volgt Hem daarheen als eerste en enige nü reeds definitief en volmaakt ver loste mens Maria's Tenhemelopne ming en bij de Vader wachten de Verlosser en Zijn Moeder als onze mach tige voorsprekers bij God het ogenblik af, dat het Mystieke Lichaam van Chris tus, al Zijn getrouwen tot Zijn uiteindelijke volledigheid zal zijn uitge groeid, het ogenblik, waarop de ge meenschap van alle verlosten voor goed haar voltooiing zal hebben bereikt. Dat is het ogenblik, waarnaar, volgens het waard van Sint Paulus, heel de Schep ping verlangend uitziet, en dat de god delijke voleinding brengt van wat men selijke krachten alleen nooit kunnen be reiken. Ons hele aardse bestaan dient desondanks gericht te zijn op het stre ven naar die beloofde, uiteindelijk nooit meer verstoorbare eenheid, welke in beginsel nu reeds gegeven is en waar in wij door onderlinge beïnvloeding geïnspireerd en gestimuleerd door Chris tus, het Hoofd, de kracht vinden om die gerichtheid te verwerkelijken. Het ligt daarom geheel in de lijn van de onderrichtende en leidende Kerk, dat zij in het besef van de belangrijkheid der herdenking van alle Heiligen, twee hele dagen van het kerkelijk jaar uit sluitend aan deze bemoedigende en troostrijke gedachte wjjdt om zodoende ons gemeenschapsbewustzijn opnieuw te verlevendigen. Het streven der moderne mensheid is over de hele linie van het leven op eenheid en samenwerking afgestemd. In deze sfeer krijgt de aloude geloofs overtuiging van de Kerk wel een hoogst actuele waarde. Louter menselijke mo tieven immers, die uiteraard aan ver anderlijkheid en onbestendigheid onder hevig zijn, zullen nooit nog afgezien van hun vaak dubieuze aard de uit eenlopende belangen van afzonderlijke personen of groepen blijvend op één gemeenschappelijk doel gericht kunnen houden. Slechts wat in eeuwige duur zaamheid boven de wisselende beweeg redenen onzer daden is is in staat aan de menselijke inspanningen een vaste oriëntatie ten goede te schenken. (Vervolg op pag. 7) Naar uit de laatste berichten uit Te heran blijkt, wordt prins Ali Reza, de 32-jarige broer en opvolger van de Sjah van Perzië nog steeds vermist. Sinds de prins afgelopen Woensdag alleen met zijn particuliere piloot opsteeg te Gom- bat Davoes aan de Kaspische Zee met bestemming Teheran is niets meer van hem vernomen. Niet minder dan twee keer is gemeld, dat de prins een nood landing zou hebben gemaakt, eerst in Pahlavi en later ten Westen van Gorga aan de Kaspische Zee. Maar beide be richten schijnen op misverstanden te berusten en de Perzische hofrouw, die op grond van het laatste bericht was opgeheven, is nu weer van kracht. Een politieman in Gorga had gemeld, dat hij de prins daar had gezien, maar later bleek, dat dit een andere broer van de Sjah was, prins Ghoelam Reza. De Perzische luchtmacht, toestellen van de Amerikaanse ambassade en burger lijke vliegtuigen zetten de opsporing van het vermiste vliegtuig voort. Ook de Sjah zelf heeft met zijn vliegtuig aan de opsporingen deelgenomen. Prins Ali Reza Pahlevi is de tweede zoon van de moeder van de Sjah van Perzië. Aangezien de Sjah zelf nog geen zoon heeft, is hij door zijn geboorte de rechtmatige troonopvolger. Hij was op weg naar Teheran om daar deel te ne men aan de uitgestelde feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah. Prins Ali is een groot liefhebber van de jacht. Hij beschouwt zich niet in de eerste plaats als troonopvolger, omdat dit te ambitieus zou klinken, zo ver klaarde hij onlangs. Hij wenste slechts een getrouw onderdaan te zijn van het Perzische staatshoofd, al was dit zijn volle broer. Bovendien is de Sjah nog niet officieel gekroond, zo zei hij. (ANP-Reuter-UP). De bewoners van Sittard werden Vrijdagmiddag hevig opgeschrikt door een geweldige slag. Aanvankelijk meende men dat de geluidsbarrière zou zijn doorbroken, doch al spoedig zag men ten Zuidoosten van Sittard donkere rookwolken opstijgen waar boven een straaljager cirkelde die alarmschoten loste. Hierdoor werd het duidelijk dat een ander vliegtuig moest zijn neergestort. Onmiddellijk begaf de Sittardse politie onder lei ding van hoofdinspecteur M. Schenck zich naar de plaats van het ongeluk, een hellend weiland op de grens van de gemeenten Sittard, Munstergeleen en Oirsbeek. Hier trof men de piloot van de neergestorte Engelse straaljager in gewonde toestand aan. Volgens oog getuigen heeft de piloot, M. Under- down. maar net op tijd zich per schietstoel kunnen redden. Met een hoofdwonde, een armbreuk en een shock werd hij bijzonder snel naar het St. Jozefsziekenhuis te Sittard overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Van het toestel werden slechts enkele brokstukken, ver spreid over een gebied met een doorsnee van één km., teruggevon den. Advertentie IMF SSTfi TR 4 HAARLEM TEL. 13439 8 A DAM TEL 717162 (tot Zondagavond) Vanavond en vannacht hier en daar nog enkele bnien, daarna tijdelijke opklaringen. Morgen weer toenemen de bewolking met later vooral in het Westen van het land kans op regen. Iets kouder. Aanvankelijk matige tot zwakke, later matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zondag: Zon: 7.31-17.15. Maan: 12.20-19.56. Maandag: 12.58-21.01. Dinsdag: 13.28-22.11. Zon: 7.33-17.13. Maan: Zon: 7.35-17.11. Maan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1