Bommen op eiland Tatsjen Bolwerken der nationalisten in alarmtoestand Trein ramt militaire auto: drie soldaten gedood Brits invlieger geeft geheimen van jagers prijs modernste Dertig aanslagen, vijf doden Joyeuze entree van Super Connie Vliegrampen in het weekeinde ORR Spionnage-complot m Pakistan ontdekt Prins A li Rem dood aangetroffen Mensheid is voor een kwart Chinees Oostenrijkers in West-Duitsland Franse gebieden aan Indië overgedragen Ernstig ongeval te Rotterdam Mach Onevan Lucky AlikeLithgow Veiligheidsfunctionarissen komen te laat in actieomstreden boek al in de handel Nog 4 doden bij 3 ongelukken In Enschede 1000 tot 2000 stakers Twee presidenten Engels oordeel over klassikaal biechten Zweedse staf wil modernisering Het weer BEREIDT ROOD-CHINA OVERSTEEK VOOR 1 W&m ÈÉÊÊÈÊtï<:Si& CM Op twee luchtlijnen van de K.L.M. DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 e 78ste JAARGANG No. 26133 Sfah's broer 65 km. van Teheran met vliegtuig neergestort Communistisch bureau: Merkwaardige uitspraak van Berlijns Hof Sɧi 'ÖSfe Afgier se nationalisten trekken aandacht Onderzoek van drie ministeries „Postillon d amour naar Sydney met negen vreemde passagiers en achttien duizend brieven; „Atoom" met beeld van Erasmus naar Tokio. Moeilijkheden over de 6 Perzische communisten krijgen nog een kans „FATALE FOUTEN" 30.000 gulden op lot no. 4838 Geleide projectielen en atoomwapens Falcon - Harris Tweedjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ore H. v. Run en W. Severlrt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlEN MElARlfcf- 28 cents per miinmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544 Twintig vliegtuigen van de luchtmacht van communistisch China hebben «en bombardement uitgevoerd op het eiland Tatsjen, dat in nationalistische handen is. Bij dit bombardement zijn vijf personen om het leven gekomen en zeven gewond. Volgens mededelingen van het nationalistische ministerie Van defensie is een communistische bommenwerper neergeschoten. Tatsjen ligt ongeveer 300 km ten Noorden van het eiland Formosa, dat de voornaamste basis van de nationalisten is. Volgens radio Peking zijn gisteren twee nationa listische vliegtuigen neergeschoten, die met vier andere toestellen bommen wierpen op Mashing in de provincie Foekien. De politie in Karatsji heeft gisteren bekendgemaakt, dat twaalf Pakistani's, o.w. leden van de luchtmacht zijn aan gehouden, verdacht van lidmaatschap van een over het gehele land versprei de spionnagebende. Zeven beschuldig den hebben reeds bekend. Volgens het Pakistaanse blad „Dawn" v-erd de spionnage gepleegd ten behoe ve van Indië. De gearresteerden zouden geheime inlichtingen, o.m. over militaire aange legenheden, hebben verkocht. (Reuter) Het Hjk van Prins Ali Reza, broer en troonopvolger van de Sjah van Perzië, is vandaag gevonden. Het li chaam werd aangetroffen in het wrak Van AH Reza's vliegtuig, op korte af stand van de bergstad Fasjam, 65 km ten Noord-Oosten van Teheran. Sinds vorige week Woensdag is on gebroken naar de Prins gezocht. Prins Ali was die dag per vliegtuig vertrok ken uit Gorgön, in Noord-Perzië, op 1 ut-f,J-j3ar 7chcran' waar hij de feeste lijkheden ter gelegenheid van de ver jaardag van de Sjah zou bijwonen. Hij werd sindsdien vermist. De koninklijke familie had de hoop tot het laatste ogen blik niet opgegeven. Beide huizen van het Perzische par lement hebben de Sjah thans verzocht zelf het vliegen op te geven naar aan leiding van het ongeluk van Prins Ali Reza. De Sjah zelf is een ervaren pi loot. Hij bestuurt vaak zelf zijn eigen vliegtuig, een Beechcraft, als hij van en haar de Kaspische Zee vliegt. De bezetting van het eiland Tatsjen verkeert in staat van alarm, omdat men ernstig rekening houdt met de mogelijkheid, dat de communisten een invasie zullen beproeven. De laatste weken hebben al herhaaldelijk vliegtui gen van de rode luchtmacht boven Tats jen gevlogen, maar gisteren gingen zij voor het eerst tot de aanval over. Zij wierpen veertig bommen af. Commu nistische batterijen op het eiland Toe- men, dat even ten Noorden van Tats jen ligt, hebben gisteren vier uur aan een stuk op Tatsjen geschoten. De Chinese communisten hebben de laatste tijd herhaaldelijk aangekondigd, dat zij Formosa zullen bevrijden. De noodzakelijke inleiding daartoe zou de verovering zijn van alle kleine eilan den, die de nationalisten nog langs de kust van het Chinese vasteland in han den hebben. Tatsjen zou heel goed het eerste aanvalsdoel van de communis ten kunnen zijn. Maar ook Quemoy of Kinmen, dat in de Straat van Formo sa ligt, staat in het middelpunt van hun belangstelling. Regelmatig worden hier verwoede artillerie-duels uitge vochten. Berichten uit nationalistische koker spreken van grootscheepse voor bereidingen van de communisten voor een invasie op Quemoy. Militaire waar nemers zijn van mening, dat de natio nalistische verdedigers op Quemoy uit eindelijk weinig kans zullen maken te gen een vastberaden communistische aanval. De vraag is alleen, of de In dische premier, Jawaharlal Nehroe, erin is geslaagd de communistische leiders ervan te overtuigen, dat een aanval op nationalistische bolwerken in opportuun is. (AFP-Reuter-UP) Volgens radio-Peking heeft het bu reau voor de statistiek in communis tisch China vastgesteld, dat de Chine se bevolking in 1953, met inbegrip van die van Formosa en van de Chinezen overzee, 601.930.000 zielen telde. De be volkingstoename per jaar bedraagt 12 millioen. De oudste inwoner is 155 jaar en 3.384 personen zijn honderd jaar of ouder. De bevolking van China vormt thans een kwart van het wereldtotaal. Het sterftecijfer is 17 en het geboortecijfer 37 hetgeen een overschot van 20 per dui zend betekent. De stadsbevolking is tus sen 1950 én 1953 met 40 procent toege nomen. Van de Chinezen zijn 51.82 pro cent mannen en 48,18 procent vrou wen. 15,6 procent der bevolking bestaat uit kinderen onder de leeftijd van vier jaar. (UP). Het West-Duitse federale administra tieve gerechtshof te Berlijn heeft uit gemaakt, dat de 75.000 Oostenrijkers, die in West-Duitsland wonen, de Duit se nationaliteit bezitten, zulks als uit vloeisel van Hitiers „Anschlusz" van Oostenrijk in 1938. Volgens het Hof was een decreet, dat de Oostenrijkse regering kort na het einde van de oorlog uitvaardigde en waarbij alle Oostenrijkers, die in 1938 automatisch Duitsers waren geworden, de Oostenrijkse nationaliteit terugkre gen, niet bindend voor West-Duitsland. Deze uitspraak viel in een proefpro ces, waarin een in Oostenrijk geboren vrouw die thans in West-Duitsland woont, mevrouw Ernestine Pollack, aanspraak maakte op de Duitse natio naliteit. (Reuter) Or; -V -■ Een beeld van de ravage bij het ongeluk te Rotterdam, waar Zaterdagmiddag een militaire vrachtauto gegrepen werd door een olietrein. Drie militairen werden bij dit ongeluk gedood. De tender van de trein en enige tankstellen ontspoorden. Gisteren zijn tijdens een plechtigheid van vijftien minuten de laatste Franse nederzettingen in Indië Pondicher- ry, Karikal, Mahe en Janaon, aan Indië overgedragen. Om zeven uur 's morgens plaatselijke tijd werd het document van overdracht in de woning van de gouverneur te Pondicherry getekend door Pierre Lan- dy, een functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, en Kewal Singh, de pas benoemde Indische commissaris van Pondicherry. Frank rijk behoudt de wettige souvereiniteit over de gebieden tot een overdracht de jure plaats vindt. De inwoners moeten eerst een vrije beslissing over hun toe komstige nationaliteit nemen. (Reuter) De snelste Britse piloot, Michael Lith gow, chef-invlie- ger van de Vickers- Armstrong fabrie ken en samen met Neville Duke van Hawker-Siddeley, de vermaardste vlieger van Groot- Brittannië, op het moment, dat hij in zijn Supermarine „Swift" stapt voor een succesvolle aanval boven de Lybische woestijn op het wereldsnel heidsrecord in September van het vorig jaar. De Amerikanen heb ben inmiddels zijn snelheid, 1183 km. per uur, al weer overschreden. De invlieger is de schrijver van het Vrijdag versche nen boek Mach One (geluidssnel heid), waarin hij op nog onopgehel derde wijze een aantal geheimen over de modernste Britse straatjagers heeft kunnen pu bliceren, o.a. over de Supermarine Swift, die men hiernaast ziet af gebeeld op het moment, dat „Luc- key Mike" er het werelds nelheids- record mee breekt. speciaaiermCl¥idene Punten in Algiers, temen* n het Oosten van het depar- lS C°!^tantine en Laura.' mj'^cantine en in de streek van gepleeèd w- in totaal dertig aanslagen sonnn k I e tot dusver aan vijf per dat ai j leven hebben gekost. Algiers bied worm- he aiv, het Franse grondge- eevanr-a-J beschouwd en dat ook af- le Verea?ilen naar de Franse Nationa- töd veil zendt' is tot dusver al- grenzlnde cSwea geweest dan de aan- waar de m-leden- T.unis en Marokko laatste" daeanr°mStische activiteit de Mend?' veeft hij 'ater van premier Mendes-France toestemming gekree^ t ten!„gJp!00T™n oarachutistenTan Een is man Franse regeringskrin- aansi en van men>ng. dat de dertic aanslagen deel uitmaken van een po ging van Algierse nationalisten om de aandacht te trekken van de Verenigde Naties. Volgens een communiqué, dat is uitgegeven door het bureau van gou verneur-generaal Roger Léonard, heerst er onder de bevolking volstrekte kalm te. De aanvallers maakten niet alleen ge bruik van hun vuurwapens, maar ook van zelfgemaakte bommen. Vooral de poli tieposten ten Zuiden van Algiers n Constantine moesten het ontgelden. On der de slachtoffers bevinden zich dan ook talrijke politiemannen en soldaten. In Algiers zelf werden conservenblik ken met een mengsel van benzine en kruit geworpen naar gebouwen van de radio en de electrische centrale. Er werd slechts lichte schade aangericht. Een brand in een suikerraffinaderij te Boefarik veroorzaakte een schade van naar schatting 20 millioen francs (Reuter-UP) (Van onze luchtvaartredacteur) Michael Lithgow, naast Neville Duke de bekendste invlieger van Groot-Brit- tannië en houder van het Britse snel heidsrecord, heeft een auto-biografie geschreven. Mach One getiteld, die reeds onmiddellijk na zijn verschijnen het nodige opzien heeft gebaard. Toen Mach One de luchtvaartkundige term voor de snelheid van het geluid Vrij dag bij de boekhandelaren in de etalages verscheen, stelden functionarissen, die er voor waken dat bepaalde Britse vin dingen en toepassingen op militair ge bied niet bekend worden gemaakt, bij vluchtige lezing met verbazing vast dat in de laatste twee hoofdstukken nogal slordig was omgesprongen met een aan tal militaire geheimen. De uitgever kreeg onmiddellijk be zoek van enkele vooraanstaande autori teiten die bijzonderheden vroegen over de verspreidingswijze van het boek. Maar er was niets meer aan te doen. Er waren al exemplaren naar andere lan den gezonden en ook de Britse boek handelaren waren reeds in ruime mate voorzien. De publicatie kon niet meer worden tegengehouden en een aantal geheimen van de modernste Britse ja gers, de Swift en de 525, een marine- jager die onder alle omstandigheden kan opereren, waren aan de openbaarheid prijsgegeven. De Britse minister van bevoorrading, Selwyn Lloyd, heeft onmiddellijk op dracht gegeven een onderzoek in te stel len en inmiddels heeft dit zich reeds uit gebreid tot de ministeries van lucht vaart en marine. Bij het ministerie van bevoorrading, zo werd meegedeeld, is nooit een verzoek binnengekomen, noch van de schrijver noch van de uitgever, om geheime gegevens te mogen publice ren. De uitgever, Allan Wingate Ltd., heeft verklaard van mening te zijn ge weest dat de kwestie van de militaire geheimhouding gecontroleerd zou wor den door de Vickers-Armstrong-fa- brieken, waar lieutenant-commander Michael Lithgow chef-invlieger is. Het manuscript werd ter lezing aan de directie van de vliegtuigfabriek ge stuurd en zonder enige op- of aan merking aan de uitgever geretour neerd. Vickers-Armstrong en Michael Lithgow hebben zich tot dusverre be perkt tot een „geen commentaar". Michael Lithgow, de 34-jarige schrij ver van het boek, is een vermaarde fi guur in Engeland, waar men hem kent als „lucky Mike". Van 1939 tot 1945 heeft hij bij de Britse marine gediend. Zijn bijnaam dankt hij aan de talloze malen dat hij tijdens de oorlog aan de dood is ontsnapt. Over deze en verscheidene andere bijzonderheden uit zijn vliegers loopbaan vertelt hij in Mach One. Aan de Vondelingen weg te Rotterdam heeft zich Zaterdagmiddag een zeer ern stig ongeval voorgedaan. Een olietrein kwam in botsing met een militaire vrachtauto. Drie van de inzittenden, al len militairen, werden gedood, en twee zwaar gewond. Het ongeluk is te wijten aan het afslaan van de motor juist op het ogenblik, dat de vrachtwagen zich op de overweg bevond. In een weiland in de omgeving van de spoorlijn is het kampement opgesla gen van een afdeling van het regiment Ypenburg. De commandant had aan de helft van de gelegerde militairen be wegingsvrijheid toegestaan tot Zaterdag avond twaalf uur. De jongens, die het kamp mochten verlaten, zouden met een aantal vrachtauto's naar Rotter dam worden gebracht. De laatste wa gen was een driekwart-tonner en hier in nam een aantal militairen plaats. Om van het kamp de Vondelingenweg te bereiken, moest de auto de spoor lijn passeren. Toen de legerauto de overgang naderde, kwam uit de richting van Pernis een uit ongeveer dertig ge laden oliewagons bestaande olietrein aanrijden. Op het ogenblik, dat de trein zich op ongeveer tien meter van de overweg bevond, bereikte de auto de overweg. In plaats van te wachten wil de truck nog voor de trein langs over de overgang rijden. Juist op het ogen blik, dat de vrachtwagen zich op de spoorlijn bevond, zou de motor zijn af geslagen en bleef de auto stilstaan. Op de korte afstand tussen trein ën auto was het de treinbestuurder onmogelijk de trein te doen stilhou den en met een klap boorde zich de trein, die volgens oogetuigen geen hoge snelheid had, in het midden van Naast het ernstige ongeluk te Rotter dam, dat aan drie militairen het le ven heeft gekost, hebben Zondag en Maandag nog drie verkeersongelukken plaatsgehad, waarbij vier mensen de dood vonden. Zondagmorgen botste 'te Leek een Eersonenauto in volle vaart tegen een oom, waarbij twee inzittenden, jonge mannen uit het n.aburige Zevenhuizen, op slag gedood werden. Zondagavond kwam een personenau to te Woensel (Eindhoven) in botsing met een autobus; de bestuurder van de auto, de 29-jarige C. Eibers, hoofd van een school te Cuyk, was op slag dood; zijn verloofde de 30-jarige M. v. d. -D. liep een hersenschudding op. Op de Rijksstraatweg tussen Harderwijk en Ermelo reed Maandagavond een auto met vijf dienstplichtige wachtmeesters uit de legerplaats Ermelo in volle vaart op een stilstaande trailer. Een der inzit- damtenden van de personenauto, de 22-jarige ongehuwde C. van der Ésch uit Dordrecht, wer dop slag gedood, de chauffeur, de 22-jarige ongehuwd W. van Gulik uit Amsterdam, zwaar ge wond; de drie overige inzittenden lie pen minder ernstige verwondingen op. (Van onze speciale verslaggever) Het modernste vliegtuig van de K.I.M., de Super-Constellation, heeft in het af gelopen lange weekeinde een joyeuze entrée gemaakt op twee lijnen van het wereldomvattende net van onze nationa le luchtvaartmaatschappij. Tokio en Syd ney, die tot dusverre door Nederlandse Constellations werden aangedaan, zullen Donderdag de eerste met onze driekleur getooide „Super-Connie" begroeten. Precies op schematijd vertrok Zondag- middag half vijf de Proton" van Schin- de Brusselse tramcontroleur P. „muum van ocnipnoi naar xosio, voor hol. met onder de een en zestig passa- «a™ieVdeJ£?^?J$eTe?fkaPltein d® maiden-trip van de Super-Connie op Gisteren, een dag later, vertrok de Atoom" van Schiphol naar Tokio, voor giers negen mannen, stipt op tijd hun zaken af te handelen. Het waren de negen representanten van verscheidene beroepen in het verkeers wezen, die uit verschillende Europese landen naar Amsterdam waren gekomen, om op uitnodiging van de K.L.M. deze feestelijke eerste vlucht mee te maken. Ieder in hun eigen uniform gestoken vormden ze, zelfs voor Schipholse be grippen, een merkwaardig groepje, dat vreemd afstak tegen de overige door snee-reizigers. Voorop in zijn opzich tig scharlaken rode tuniek de 35-jarige postbode Michelic uit Kopenhagen. Ver der de privé-gondelier van de burge meester van Venetië, Pietro Vettemutti, treinmachinist Schoor uit Frankfurt am Main, de Londense buschauffeur Adams, millionnair in het afleggen van Engelse mijlen, met zijn 56 jaar vader van vier kinderen en grootvader van elf kleinkinderen, de bestuurder van de Jungfrau-kabelbaan C. Lauemer, die met veel zwier zijn hard-groene uni- en de Nederlandse K.L.M.-vlieger J. J. die gewend zqn Moll_ dje bijna twintig jaar geleden sa men met Parmentier in de „Uiver" de beroemde vlucht naar Melbourne heeft gemaakt en dus voor de Australiërs geen onbekende is. de luchtlijn naar de Japanse hoofdstad. In Amsterdam namen de eerste gasten van de K.L.M. in het grote viermotorige vliegtuig plaats, Anton van Duinkerken en de hoofdredacteur van Elsevier, de heer W. G. N. de Keizer. Onderweg wordt het gezelschap nog met andere gasten uitgebreid. Maar deze negen gasten van de K.L.M. hadden niets uitstaande met de schildering, die op de romp van de S i^!8S.ratChT:_ trekJ van de „Atoom" een voorstellende Erasmus, in Nijvere lieden hadden voor het ver schegbeeld, het vracht- ruim van het vliegtuig gewerkt. Dit beeld heeft het Keizerlijk museum in Tokio voor een half jaar uitgeleend aan het historisch museum te Rotterdam. Het schegbeeld is afkomstig van „De Liefde", een schip dat' in 1598 van Rot terdam naar Japan vertrok en op die reis het beeld aan zijn boeg kwijtraak te. „De Liefde" en het beeld van Eras pijl en boog, maar met een vliegtuig staart in plaats van zijn vleugeltjes. Zij hadden evenmin iets te maken met de dubbele naam, die de Super-Connie voor deze speciale vlucht droeg: „Pos tillon d'amour". Dat alles sloeg op de wel zeer uitzonderlijke vracht van het vliegtuig: acL'tienduizend brieven met groeten uit het vaderland voor naar Australië geëmigreerde Nederlan ders, geschreven op speciaal postpapier, gestoken in even speciale enveloppen, mus deden drie en een halve eeuw ge beide bedrukt met hetzelfde Amor- leden twee en een half jaar over de embleem, dat op de romp van het tocht. Het schegbeeld maakt de reis nu vliegtuig was aangebracht in twee en een halve dag. de zijkant van de auto. De gevolgen waren verschrikkelijk. De truck werd over een afstand van een dertig meter meegesleurd en vloog in brand. Een aantal militairen had nog kans gezien van de auto te springen, doch de mi litairen, wien dit niet gelukt was, werden het slachtoffer van dit af schuwelijk ongeval. Drie der militairen werden gedood. Van de tweee zwaargewonden heeft de 23-jarige korporaal P. J. B. uit Til burg "een verbrijzeld onderbeen opgelo pen en de 23-jarige korporaal P. I. uit Heemstede, een linkerbovenbeen fractuur. De 21-jarige soldaat J. de J. uit Rotterdam is er met enige ontvel lingen en een pijnlijk rechter dijbeen afgekomen. Een aantal textielarbeiders, dat ligt tussen .1500 tot 2000, is Maandag in Enschede in staking gegaan, wegens een geschil over de toepassing van de zes procent loonsverhoging. De stakin gen deden zich voor bij de N.V. Ka toenspinnerij Bamshoeve, waar vrij wel het gehele bedrijf stil ligt, bij de N.V. Katoenspinnerij Tubantia. bij de Enschedese Katoenspinnerij N.V. en bij de N.V. Nico ter Kuile. Bij de Kon. Weefgoederenfabriek N.V. te Hengelo, waar Donderdag alle wevers in staking gingen, werd Maandagmiddag over eenstemming bereikt tussen directie tn fabriekskern. Vandaag is hier het werk hervat. Zoals gezegd zijn de moeilijk heden ontstaan omtrent de toepassing van de zes procent loonsverhoging. De werkgevers betalen deze zes procent in het geheel niet of slechts gedeeltelijk uit aan die arbeiders wier lonen reeds boven de in de CAO vastgelegde be dragen liggen. De staking bij de N.V. Katoenspinne rij te Bamshoeve te Enschede is inmid dels opgeheven. Maandagavond hebben de arbeiders het werk onder protest hervat. Dit voorbeeld werd vanmorgen door de ochtendploeg, nadat overleg met de directie had plaats gevonden, gevolgd. Bij de overige Enschedese fa brieken waar gestaakt wordt was de stuatie vandaag ongewijzigd. Een groot aantal Fransen heeft zich naar een bepaalde plek in het gebied van Clermont-en-Argonne begeven, waar in de oorlog van 19141918, toen de strijd op zijn hevigst was, de artilleriebatterij on der commando van commandant Lebrun en die van luitenant Tru man posten bezetten, die dicht by elkaar gelegen waren. Naar aanleiding van dit bezoek is er een comité gevormd met het doel de wens van de vroegere pre sident Albert Lebrun te verwezen lijken, namelijk: een teken te plaat sen op de plek waar twee toekom stige presidenten naast elkaar ge streden hebben onder historische omstandigheden. Generaal Fazloella Zahedi, de pre mier van Perzië heeft de communister een kans gegeven hun leven te redden door zich over te geven en de rege ring te helpen bij het onschadelijk ma ken.van andere revolutionnaire elemen ten. Een viermotorige Lockheed Super- constellation van de Amerikaanse ma rine met 42 personen aan boord wordt sinds Zaterdagavond boven de Atlan tische Oceaan vermist. Het toestel was opgestegen van de luchtbasis Patuxent in de Amerikaanse staat Maryland en zou via de Azoren naar Port Lyautey in Noord-Afrika vliegen. Men heeft voor het laatst contact met het toestel ge had, toen het zich op een afstand van 480 mijl ten Oosten van New York be vond. Het had toen nog brandstof tot de volgende middag. Twee vliegdek schepen, negen torpedobootjagers, vier transportschepen, twee kustwachtsche pen en honderden vliegtuigen van Patu xent, de Bermuda-eilanden en New Foundland nemen aan de opsporingen deel. Bij het invallen van de duisternis zetten speciaal voor dit doel uitgeruste toestellen het zoeken voort. Een groot aantal schepen, dat deelneemt aan het opsporingswerk, behoort tot de Ameri kaanse tweede vloot, die manoeuvres hield in de omgeving van de positie, die het vermiste toestel het laatst op- gaf. De bemanning bestond uit 21 koppen. Onder de 21 passagiers bevonden zich twee gezinnen van de Amerikaanse ma rine. Tot de vliegtuigen, die aan het opsporingswerk deelnemen, behoren ook toestellen van het type SB-17, die motorboten vervoeren, welke aan pa rachutes kunnen worden neergelaten. Tot dusver is nog geen spoor van het vermiste vliegtuig gevonden- In Australië zijn drie piloten van de Trans Australian Airlines omgekomen, toen te Mangalore, ruim honderd km ten Noorden van Melbourne, een vlieg tuig van het type Vickers Viscount neerstortte. Het toestel maakte een proefstart en raakte daarbij met een Het noteren van misbezoek en van communiceren op school aLsmede klas sikaal biechten zjjn fatale fouten. Tot deze conclusie komt met algemene stem men de „Board of Diocesan Inspectors of the Catholic Schools", de bisschoppe lijke onderwijsinspecteurs in Engeland en Wales. Tijdens een vorige week gehouden ver gadering verklaarden zij, dat de onder wijzers en onderwijzeressen vanzelfspre kend een warme, apostolische belangstel ling voor het godsdienstige leven van de leerling moeten hebben en dat zij dit met middelen, aangepast aan de leef tijd der kinderen, moeten bevorderen. De leerkrachten echter moeten bij hun pogingen, aldus de inspecteurs, steeds rekening houden met de huiselijke om standigheden en vooral zoeken naar sa menwerking met de ouders. De veel toegepaste practijk van regis- tartie van Misbezoek en communiceren ën van het openlijke vragen hiernaar in de klassen is naar de mening van de bisschoppelijk inspecteurs een kortzich tige en zelfs fatale fout. die het tegen overgestelde bewerkt van wat beoogd wordt. Behalve voor de laagste klassen, geldt dit ook voor het klassikale biech ten van oudere kinderen. (K.N.P.) In de tweede klasse van de 525e staatsloterij is Maandag een prijs van 30.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot nummer 4838. van de vleugels een boom. De Vickers Viscount boorde zich daarop met de neus in de grond en vloog in brand. Het was de eerste van zes Viscounts, die door de T.A.A. zijn besteld voor een regelmatige passagiersdienst tus sen Melbourne en Sydney. De dienst zou met de nieuwe toestellen voor het eerst op 12 November worden gevlogen. Vijf inzittenden overleefden het ongeluk te Mangalore. Onder hen bevonden zich de 8-jarige Roger Clifford en zijn va der. Roger was het eerst uit het vlieg tuig en vertelde later opgewonden: ,,Ik zat achterin, toen het vliegtuig met een verschrikkelijke klap de grond raakte. Alles scheen te breken. Vader maakte mijn veiligheidsgordel los, til de me van mijn stoel en duwde mij door het raam." Een internationale reddingsexpedi tie is er inmiddels na zes dagen zoe ken in geslaagd het wrak te vinden van een Amerikaanse C-47, die veron gelukt is op de route Rome-Lyon. Het toestel lag op Italiaans grondgebied in de bergen bvj Carbonnet op een hoog te van 2700 meter. Het schijnt, dat het tegen een bergtop is aangevlogen. Alle 21 inzittenden zjjn om het leven gekomen. (Reuter-UP) De Zweedse generale staf heeft een rapport gepubliceerd betreffende een reorganisatie en modernisering van de nationale defensie. Zo wordt voorge steld modern materieel aan te schaf fen, zoals geleide projectielen en mo gelijk atoomwapens. Voorts wordt aan gedrongen op versterking van de lucht macht, intensivering van het weten schappelijk onderzoek en uitbreiding van de verdediging tegen chemische en biologische wapens. Tegenover een uitbreiding van de luchtstrijdkrachten zouden, naar de me ning van de Zweedse generale staf, de omvang van het leger en het aantal grote vlooteenheden moeten worden verminderd. Tegen dit laatste is be zwaar gerezen van de zijde van de be velhebbers van het leger en de vloot. Burma De opstandige Karens heb ben dezer dagen weer van zich doen spreken. Zij voerden een gewapende overval uit op Mokpalin, 130 km ten Zuid-Oosten van Rangoon. Advertentie (tot Woensdagavond) Weer toenemende bewolking met later enige regen. Weinig verande ring in temperatnnr. Tot krachtig toenemend; wind tussen Zuidwest en Zuid. Later draaiend naar Westelij ke richtingen. Zon: 7.37-17.10. Maan: 13.53-23.26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1