Maria Koningin van het Heelal Middengroepen wensen eigen vertegenwoordiging in S.E.R. Artsen aanvaarden hogere loongrens niet zonder meer DIRK COSTER ERE DOCTOR Havenstaking ten einde WYBERT De man zonder hart Familie de Peuter heeft weer een eigen woning ff Moeder Gods ten voorbeeld gesteld aan hedendaagse gezagdragers Maria's kroon Contactorgaan tussen C.N. V. en K.A.B. Uniek geschenk van Den Haag Bij toegenomen welstand is enig eigen risico mogelijk Prinses Beatrix bruidsmeisje Elisabeth Wolff en Agatha Deken aan Amsterdamse Universiteit herdacht Vliegende schotel in Maastricht Wonderlijke tocht in verlicht huis GLANSRIJK HOOGTEPUNT VAN HET MARIAJAAR Het helpt! DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Sint Bemulphus vergadert Voor Keizer Haile Selassie Benedictijnen van Trinidad naar Baarn Maastrichtse pater in de missie verongelukt 2500 arbeiders leggen werk opnieuw neer In Makassar Koelies mishandelen K.P.M.-emplové door JEAN BROCARD DANK ZIJ CANADEES GEBAAR Zuid-Holland wil bijna 17 millioen lenen Matroos te Rotterdam verdronken Commissie voor kleine middenstandsbedrijf „Maria Koningin verijdele niet slechts de plannen en daden van de vijan den van een verenigde en christelijke mensheid, maar zij moge bovendien aan de mensen iets mededelen van haar geest, n.l. de vaste wil om bij ge varen en moeilijkheden die besluiten te nemen die nodig zijn, en deze be sluiten vastberaden ten uitvoer te leggen." In deze woorden heeft de H. Vader gisteren tijdens een grootse plechtigheid in de Sint Pieter de smeekbede tot de H. Maagd samengevat, waarin hij Maria ten voorbeeld stelt aan de staats lieden, die juist in deze moeilijke en gevaarlijke tijd tekenen van vermoeid heid en berusting beginnen te vertonen. Onmiddellijk daarna voltrok zich het hoogtepunt van het Maria-jaar, de kroning van de beeltenis van Maria, heil van het Romeinse volk. Een juichende, duizendkoppige menigte woonde de plechtigheden in de Sint Pieter bij. Een nog grotere menigte volgde via de luidsprekers op het Sint Pietersplein het verloop der ceremoniën. En weer voegde Rome een hulderoep toe aan de lange reeks van heilwensen die het in de loop der eeuwen heeft voortgebracht: „Viva Regina Maria", Lang leve Maria, onze Koningin. Om tien uur was <1. grote Basiliek van Sint Pieter tot de laatste plaats bezet. Vijftigduizend gelovigen, Romei nen en pelgrims, hadden een plaatsje gezocht onder de hoge gewelven, rond het Belijdenisaltaar, waarvoor de gou den Paustroon stond opgesteld. 29 kar dinalen, 189 aartsbisschoppen en bis schoppen en talrijke leden van het ten Vaticane geaccrediteerde corps di plomatique woonden de plechtigheden bij. Onder de genodigden bevond zich ook mej. Desideri, de presidente van de Romeinse Maria-congregatie, die on langs in Lourdes de genezing had bij gewoond van een harer leden en daar op in Rome de devotie tot Maria Ko ningin was gaan propageren. Aan het Pausaltaar droeg de Vice-gerent van Rome, mgr. Luigi Traglia de H. Mis op en op verscheidene plaatsen in de kerk, alsook voor de basiliek op het. plein, werden Heilige Missen gelezen. Kort na elf keerde de H. Vader per auto terug uit zijn zomerresidentie in Castel Gandolfo, toegejuicht door dui zenden die langs de weg een plaatsje hadden gevonden. In wit en goud pon tificaal gewaad en met een gouden mijter op het hoofd, gezeten op de se- dia gestatoria, werd hij vervolgens de Sint Pieter binnengedragen. Zijn ge laat vertoonde tekenen van ouderdom en vermoeidheid, maar de wijze waarop hij de treden van zijn troon besteeg, liet geen twijfel over zijn gezondheids toestand. Een voor een knielden de kar dinalen voor hem neer om de Vissers- ring te kussen en hem de vereiste eer bewijzen te brengen. Rond het altaar stonden 480 vaandels opgesteld van Mariaheiligdommen uit de gehele wereld. Dertig van de voor naamste daarvan waren uitverkoren om door de H. Vader begiftigd te worden met de gouden herinneringsmedaille,, die aan de ene zijde de beeltenis van de H. Maagd, aan de andere zijde die van de Paus draagt. De negen Neder landse Mariavaandels waren er niet bij, maar zullen versierd worden met de zilveren herdenkingsmedaille, die door het centrale comité voor het Ma- riajaar is uitgegeven. Vervolgens maak te men zich gereed voor de grootse, de centrale plechtigheid van deze vie ring, de kroning van het schilderij van Maria Salus Populi Romani, Maria, Heil van het Romeinse Volk, dat Zon dagavond in feestelijke processie van- Uit de Santa Maria Maggiore naar de Sint Pieter was overgebracht. De H. Vader nam de beide, rijk met edelste- tendirr„Sle,rdA gouden kronen en hecht- ven de honfH van het schilderij bo- hlt JezusWnd de H' Maagd en het Jezuskind De feestdag van Maria Koningin op 31 Mei werd feestelijkge proclameerd en al de duizenden en dui zenden in en buiten de Basiliek hieven de zegewens aan: Viva Regina Maria, Leve Maria Koningin. Een machtig Te Deum steeg op uit de menigte, een danklied om de rijke genade van deze dag. Een vreemde stilte volgde op deze jubelzang. De H. Vader ging spreken. Een zwakke, haast vermoeid klinken de stem maakte de stilte nog nadruk kelijker. De instelling van het feest van Maria Koningin van het Heelal, betekent geen nieuwe titel voor de H. Maagd, daar zij reeds in de Litanie koningin wordt genoemd, zo begon de Paus. Haar koninklijke waardigheid kan niet worden vergeleken met die van een aardse vorst, omdat zij bo ven de aarde verheven is. Maria werd koningin op het moment dat zij de Engel Gabriël toezegde Gods Moeder te zullen worden. „Wij hebben het vaste vertrouwen", zo vervolgde de H. Vader, „dat de mensheid langza merhand de weg van het heil gaat naar God, de weg die leidt naar on derlinge liefde en eendracht onder de volken." Hij smeekte de H. Maagd niet slechts de plannen der vijanden van Gods Kerk te doen mislukken, maar tevens de mensheid te doen de len in haar onfeilbare besluitvaardig heid in gevaar en moeilijkheden. In het bijzonder richtte hij zich ver volgens tot hen die met gezag be kleed zijn en zei: „Wij willen dat allen die heden ten dage met ver antwoordelijkheid zijn belast, Maria's voorbeeld na\ olgen." En hij vroeg zich af: „Maar heerst niet juist bij hen een zekere vermoeidheid, berus ting en slapheid, die hen doet aarze len de problemen van het leven aan te grijpen?" Hij verweet bepaalde ge zagsdragers dat zij falen de gebeur tenissen in de wereld door gezond en opbouwend te handelen een keer te geven in de goede richting. Naarmate zijn toespraak vorderde, klonk zijn stem helderder, jonger ook en toen hij aan het slot van zijn rede neerknielde om het gebed tot de H. Maagd te zeggen, hoorde men dezelfde, jeugdige, eeuwige stem zoals die in vroeger jaren zo vaak geklonken heeft. In een ontroerende smeekbede vroeg de H. Vader Maria, dat allen die thans haar koninklijke waardigheid erkennen, eenmaal de volheid van die titel zouden mogen genieten in de hemel. Een uitgelaten menigte verwelkomde de H. Vader met een donderend, ova tioneel applaus, juichend en wuivend, toen hij na het uitspreken van zijn re de opnieuw over het Sint Pietersplein werd teruggedragen naar het Vaticaans Paleis. Tijdens de plechtigheden waren de fonteinen stilgelegd om de ceremonie niet te verstoren en het aandachtig vol gen mogelijk te maken. Filmoperateurs hebben volgens een nieuw breedscherm- systeem gedeelten van de plechtighe den op de band vastgelegd. Om tien voor één tenslotte verscheen de H. Vader opnieuw. Ditmaal op de buitenloggia van de Sint Pieter om de verzamelde gelovigen de gekroonde beeltenis van Maria te tonen. Het en thousiasme van de aanwezigen kwam nauwelijks tot bedaren, toen de Paus zijn armen wijd uitspreidde en zjjn Apostolische Zegen Urbi et Orbi, Voor Stad en Wereld, «raf. Minuten lang hiel den het applaus en de toejuichingen aan. Tot eindelijk de balkondeuren gesloten werden en de H. Vader terugkeerde naar zijn zomerverblijf in Castel Gan dolfo. Vanmorgen is de H. Vader opnieuw De kronen, die de H. Vader gis teren heeft aangebracht in de schilderij van Maria, Salus Populi Romani, de vijftienhonderd j aar oude schilderij, die aan St. Lucas wordt toegeschreven, zijn vervaar digd van zuiver goud. De grondstof voor de kronen is sinds het begin van het Mariajaar door katholieken over de gehele wereld bijeenge bracht. De kroon, die boven het hoofd van Maria is geplaatst, weegt 507 gram, die boven het hoofd van het Jezuskind is aangebracht 206 gram. De Mariakroon is versierd met zestien diamanten, acht topazen en vier aquamarijnen. De hele kroon wordt beheerst door een grote gele topaas, die eens behoord heeft aan de Franse koningen. Koning bode wijk XVI schonk hem aan de Kerk en het laatst werd hij gedragen door de kortelings overleden Fran se bisschop, mgr. Harscouet. De kroon van het Jezuskind telt twaalf diamanten, veertien robijnen en drie topazen. De kronen zijn ont worpen door de pauselijke beeld houwer prof. Aurelio Mistruzzi, en uitgevoerd door de edelsmid van het Vaticaan, Spartano Leclerc. Over de taak van de Bond bjj het tot stand komen en bjj de uitvoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zei spr., dat he+ nodig is met en naast de andere vakorganisaties alle moge lijke medewerking te v .lenen als daar door de S.E.R. of door een andere in stantie om verzocht wordt. Daarnaast moet ook van de zijde van de Bond ini tiatief uitgaan en moet het werk van de S.E.R. en van de commissies worden gestimuleerd. „Zou in een Loonraad (waarvan de Stichting van de Arbeid de instelling bepleit heeft in een rapport over de loon vorming) en voorts ook in de S.E.R. Zelve niet een eigen Vertegenwoordiging van de middengroepen van werkgevers en door deze groepen zelf aangewezen, °P haar plaats zijn?", zo vroeg de heer A. van Lijf, voorzitter van de Ned. R.K. Bond van Hogere, middelbare en lagere Technici „St. Bemulphus" Zaterdag tij dens de algemene vergadering te Breda. De heer van Lijf was van mening, dat de resultaten t.a.v. de salariëring, die in de laatste tijd bereikt zijn mede dank zij het rapport over „De financiële po sitie van de Middengroepen in Loon dienst" hebben aangetoond, dat het no dig is, dat het eigen geluid van de mid dengroepen klinkt, wil men voor eigen behoeften aandacht en belangstelling Verkrijgen. „Waarom", zo vroeg spr., "komen wij niet tot een nieuwe vorm geving van Katholiek werknemend Ne derland?" Naast de vrijere loonvorming vroeg ®Pr- ook aandacht voor een ruimere toe tsing van de winstdeling, waardoor Uik orming van de 'erknemer moge- zou kunnen worden. denpr- meent ook, dat bij de meeste le- vo0 hog te weinig begrip aanwezig is ai& belang van politieke activiteit bare }ddel tot kerstening van het open met ven- „Wanneer wij wensen, dat wordt °nze bevolkingsgroep rekening mense Sehouden, zullen wij onze eigen maatsos0p de eerste plaatsen van het len" aPPelijk overleg moeten opstel- z° betoogde hij. reecD ï?8er Van Ljjf had er tevoren aan a n sPÖt over uitgesproken, dat van it i samenwerking in de Raad einri centralen door het N.V.V. een hipr-a Is gemaakt. Ten einde aan de bieri^°r ontstane situatie het hoofd te belangenbph"8^ ^et 00g op de juiste sioneei ^arUgmg van de confes_ thans plannlnrg,u1Jlseerd?n .worden de verschillende hJLeWufkt 0m ,tussen in het C.N.V en »e1?rgamsatles contactorgaan in het^ó ®en hecht waarin zelfs de vertehfn e Ve, roepen' liggende op het terreh, van ^W6-StleS en andere arbeidsvoorwalrden worden besproken en in tl !en geregeld en vastgesteld Sma a eg teruggekeerd naar de H. Stad. In de Zaal der Zegeningen van het Vaticaan se Paleis heeft hij de te Rome aan wezige kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen ontvangen en hen in het La ttin toegesproken over kerkelijke aange legenheden. K.N.P.U.P.) Het geschenk dat de gemeente 's Gra- venhage zal aanbieden aan de keizer van Ethiopië, als deze Donderdag a.s. wordt ontvangen in het nieuwe stadhuis, is een unieke verzameling litho's over Ethiopië. In 1852 heeft de Engelsman John Martin Bernatz twee series litho's van vierentwintig stuks elk, gemaakt over dit keizerrijk, toen hij daar een tocht maakte. Dit werk van de litho graaf werd destijds opgedragen aan ko ningin Victoria van Engeland. Slechts hier en daar vindt men, voor zover bekend, een enkele litho van de hand van Bernatz terug. Het com plete werk is ook in Addis Abeba niet aanwezig. De keizer van Ethiopië heeft deze nog niet in zijn verzameling. Het was bij toeval dat de gemeente 's Gravenhage dit werk in handen kreeg. Een Haags antiquair herinnerde zich n.l. dat hij jaren geleden in het buiten land deze bijzondere collectie litho's had gezien. Via een tussenpersoon heeft hij de litho's voor de gemeente kunnen aan kopen. De paters Benedictijnen van Trinidad zullen een procuur vestigen in een villa te Baarn. Er wordt hier een admini stratie gevestigd om roepingen te vin den voor het Missiewerk op Trinidad. Voorlopig zullen hier alleen komen de jongens die hun lagere studies volbracht hebben, al hoopt men er in de toekomst ook de jongens die de lagere studies nog beginnen in onder te brengen. Op het ogenblik vertoeven de paters van Trinidad in Huize Fatima van de Broeders van Liefde te Zeist. (Van onze redacteur) „De vergadering heeft na langdurige bespreking niet kunnen besluiten zon der meer de gevolgen van een even tuele verhoging van de loongrens voor het ziekenfondswezen te aanvaarden." Aldus het grootste deel van het sum miere communiqué, dat na afloop van de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, die Za terdag te Utrecht is gehouden, aan de pers verstrekt werd. Zoals bekend gaat het hier om de ver hoging van de loongrens van 5.300 tot 6.000, waarover de Kamers bin nenkort een beslissing moeten nemen en die men 1 Januari 1955 wil laten ingaan. De vergadering heeft zeer lang geduurd en het is 'ang niet gemakkelijk geweest, tot de bovenvermelde uit spraak over de verhoging van de loon grens te komen. Men zag, zo verne men wij, wel in dat de grens van f 5.300 niet goed houdbaar is in ver band met de loonsverhoging van Ja nuari, waardoor de lonen gemiddeld acht pet. zijn gestegen. Men kan er niet aan ontkomen, dat de verplicht verzekerden, die door deze loonsver hoging meer dan f 5.300 zijn gaan ver dienen, verplicht verzekerd blijven. Maar groot bezwaar heeft men er bij de laatste loonronde die van de welvaart tegen, de grens van de ver plichte verzekering mee omhoog te laten gaan. Kan deze „welvaarts verhoging" niet inhouden, dat een aantal personen in inkomen boven de grens stijgt en daardoor vrij is een eigen ziektekostenverzekering te sluiten? zo wordt gevraagd. De wel stand is toegenomen, dan kan men ook enig eigen -isico dragen. En dan wijst men op het plan van de getrapte verzekering, dat juist van het principe van enig eigen risico aan de voet van de doktersbehande ling uitgaat. Daar de diverse loonsverhogingen de grens van f 5.300 "tot f 5.850 zouden optrekken, bestaan er bovendien he- zwaren, deze op f 6000 vast te stel len, waardoor nog meer personen verplicht verzekerd zouden worden, m.a.w. waardoor de arts meer parti culiere patiënten zou verliezen en de socialisatie nog verder zou worden doorgevoerd. De artsen willen niet op de zetels van de Kamerleden gaan zitten. Zij wil len niet het voorste] om de grens tot f 6.000 op te trekken verwerpen. Maar wel kunnen zij het op zijn mérites be oordelen en hun mening aan regering en Staten-Generaal kenbaar maken. Na goedkeuring van het voorste] door de Kamers moet het honorarium in over leg met de ziekenfondsorganisaties wor den vastgesteld. Ten aanzien van de con tracten met de ziekenfondsen kunnen de artsen natuurlijk voorwaarden stel len. Zo is het begrijpelijk dat zij be zwaar maken tegen de voorgestelde verhoging. Zij zien in het voor twee partijen werkgevers en werknemers vaststellen van een verhoogde loon grens uiteindelijk een ingrijpen in het vrije beroep van de derde partij: artsen, tandartsen en apothekers. Hiermede kunnen zij niet accocrd gaan. Wat let de artsen bezwaar te maken tegen het huidige systeem en als in België geschiedt directe betaling door de verzekerde aan de arts te eisen, waarbij het ziekenfonds dan de kosten of een deel daarvan aan de pa tiënt terugbetaalt? Men acht het uit so ciaal oogpunt niet wenselijk een der gelijk systéem in ons land in te voe ren. Dit zou een mwelkom novum zijn en de verzekerden zouden er de dupe van worden. Maar een steeds stijgende verhoging van de weistandsgrens, waardoor een steeds groter deel van de bevolking verplicht verzekerd zou worden, achten de artsen evenmin wen selijk. Enkele wensen die op de vergadering werden geuit kunnen als volgt worden omschreven: Het honorarium van de artsen moet worden aangepast aan de verhoogde lonen en welvaart. De loongrens moet worden veranderd in een inkomen- grens. Het systeem van de honorering van de specialisten, waarbij de z.g. progressieve korting wordt toegepast, moet gewijzigd worden. Ook werd de vraag gesteld of een garantie kan wor den gegeven of de f 6000 de definitieve loongrens zal zijn. Het tweede deel van het communi qué luidt aldus: „Duidelijk is gebleken, dat de vergadering het optreden van het z.g. comité van actie, waarover de laat ste dagen vele persberichten zijn ver schenen, betreurt.' Dit slaat op het medisch comité van aanbeveling, dat staat achter de brochure van dr. Kun neman, waarin het particuliere verzeke ringsbedrijf tegenover de ziekenfondsen gepropageerd wordt. De meerderheid van de leden van de „Maatschappij", die de gehele medische stand omvat, kan op verscheidene gronden met deze actie niet meegaan. De Maastrichtse pater Louis Bruis van de orde van kardinaal Lavigerie (Witte Paters) is op 17 October in Noord-Rho- desia verongelukt. Op een missiereis kwam hij met zijn motor te vallen over een steen. Hij sloeg achterover en kreeg een ernstige schedelbasisverwonding. Pater Bruis moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest. Enige uren later werd hij gevonden door een neger. De over ledene bereikte de leeftijd van 36 jaar. Zaterdag zijn honderden Zutphenaren op de daken geklommen, om toch maar niets te missen van de bruidsstoet van de heer Thijs Booy en jonkvrouwe Baronesse van Randwijck, waarin Prinses Beatrix als bruidsmeisje fungeerde. In Gorssel, waar het burgerlijk huwelijk gesloten werd, was het al niet min der druk, want ook daar stond het publiek rijen dik opeengepakt langs de weg, die de stoet zou gaan. Bruid en bruidegom maken beiden deel uit van het particuliere secretariaat van Prinses Wilhelmina. De Prinses en Koningin Juliana met prinses Irene waren dan ook bij de huwelijksinzegening in Zut- phen aanwezig. Zevenhonderd gasten vulden de Broederenkerk tot op de laatste plaatsen, toen de in Engelse stijl opgezette ceremonie een aanvang nam. Twee predikanten traden in deze dienst naar voren. Prof. dr. S. F-. H. J. Berkelbach uit Utrecht, Nederlands Hervormd predikant, leidde de dienst en zegende het huwelijk in, ds G. Toornvliet, gereformeerd studentenpredikant uit Leiden, hield de predikatie. Prinses Beatrix droeg, evenals de beide andere bruidsmeisjes jonkvrouwe Renée Röell en jonkvrouwe Bdbette van Rappard, een lange nylon japon met korte mouwen en lange witte handschoe nen. Het gastenboek, waarin vele honderden handtekeningen zijn gezet, was een geschenk van prinses Wilhelmina en door haar met een geschilderde aquarel verlucht. De decaan van de faculteit der let teren en wijsbegeerte van Amsterdams gemeente-universiteit, prof. dr. N. A. Donkersloot, heeft Maandagmiddag de schouders van de letterkundige Dirk Coster getooid met de rode cappa als teken van het doctoraat honoris causa in de letteren en wijsbegeerte, dat hem dcor de senaat was verleend ter gele genheid van de herdenking van het feit, dat het dezer dagen 150 jaar geleden is, dat de beide letterkundigen Betje Wolff en Aagje Deken stierven en tezamen een graf vonden op bet Scheveningse kerkhof. De aula Van de gemeente-universi teit was gevuld met tientallen hoog leraren, leden van de senaat, autoritei ten en belangstellenden, onder wie de burgemeester van de hoofdstad mr. Arn. J. d'Ailly en de wethouder van onderwijs, mr. A. de Roos, toen de rec tor magnificus, prof. dr. M. W. Woer deman in een kort openingswoord on der meer zei, dat de herdenking van de Advertentie Geef Uw keef het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van heesheid, hoest en keelpijn „typisch Nederlandse schrijfsters" voor de senaat aanleiding was het ere-docto- raat in de letteren toe te kennen aan de heer Dirk Coster uit Delft, die „door zijn werk zoveel heeft bijgedragen tot verdieping en verrijking van het beste, dat Nederland bezit in zijn literatuur", aldus prof. Woerdeman. Prof. dr. G. Stuiveling betoogde uit voerig dat de namen van Betje Wolff en Aagje Deken onlosmakelijk zijn verbon den aan de roman „Sara Burgerhart". Deze vereenzelviging van werk en mens is als zovele malen uitgegroeid tot een monument voor de Nederlandse cultuur. Hoewel deze vereenzelviging niet al tijd rechtvaardig is tegenover de schep per, is toch „de historie van mej. Sara Burgerhart" een hoogtepunt van de li teraire arbeid dezer schrijfster gewor den. In het boek treft de veelzijdige rijkdom aan karakters en beschrijving, alsmede de eerlijke eenvoud van het taalgebruik. Prof. dr. Donkersloot zette als pro motor de redenen uiteen, die geleid hebben tot de toekenning van het ere doctoraat aan de heer Dirk Coster. Nadat de bul was overhandigd en hem de cappa was omhangen, dankte de heer Coster voor de hem verleende hoge onderscheiding. In de nacht van Zaterdag op Zondag is achter huize Mariën- waard te LimmelMaastricht een „vliegende schotel" in een der bo men achter het kindertehuis geland. De „vliegende schotel" was een In een spanen ring gespannen ovaal van dik zilverpapier, met een groot ste lengte van pl.m. 80 cm. Aan de onderzijde van dit ovaal was een met vele draadjes vastgehouden electrische zaklamp bevestigd, waarvan het licht gericht was op het zilverige vlak van de „schotel". Het geheel werd in de lucht drij vende gehouden met behulp van vier flinke kinderballons, beschil derd met negerpopjes. Om geen misverstand te wekken, waren op het zilverige ovaal de uit zwart carton geknipte letters geplakt voor het opschrift: 3R-X-Mars. Deze vliegende schotel met het schijnsel op het zilverpapier, drij vende in de avondlucht, moet on getwijfeld een zonderlinge aanblik opgeleverd hebben. De batterij van Belgische makelij was geheel uitgeput. Men neemt aan, dat deze „vliegende schotel" een goedmoedig grapje over de Marsbewonersmanie is. Het ge vaarte kwam uit Zuid-Westelijke richting, waarschijnlijk uit Belgisch Limburg. Gisteren zijn 44.000 havenarbeiders in Engeland weer aan de slag gegaan na een staking die ruim vier weken had geduurd, maar voor 2500 van hen was de arbeid van korte duur omdat zij er bezwaar tegen hadden vracht auto's te laden van chauffeurs, die geen vakbondslidmaatschapsbewijs kon den overleggen of die tijdens de sta king hadden doorgewerkt. Vakvereni gingsleiders zijn onmiddellijk pogin gen begonnen om de mannen er toe te brengen hun weerspannige houding op te geven. De kanselier van de schatkist. R. A. Butler, heeft gistemn de waarschu wing uitgesproken dat de staking van vorige maand, waardoor tweederde van de Engelse scheepvaart werd „af geknepen" en voor bijna 200 millioen aan in- en uitvoergoederen opgehou den werd, in de komende maanden een ernstig „vertraagd effect" te zien zou geven. Hij wees er op dat Enge land grond prijs had moeten geven op de exportmarkt en dat havens op het vasteland waren ingesprongen voor het lossen van schepen, hetgeen even eens verlies betekende van terrein, „waarom hard zal moeten worden ge vochten om het te herwinnen". Gezien de ontwrichting in de ver schepingsschema's voorzag hij dat En geland zich begin vc'gend jaar ge plaatst zal kunnen zien voor een te kort aan vlees en boter en mogelijk ook andere levensmiddelen. Een onlangs benoemde agent van de Koninqlijke Paketvaart Mij te Makassar is Vrijdagavond in zijn kantoor door een aantal koelies mishandeld. De koelies hadden aanstoot genomen aan een waar schuwing van de bedrijfsleiding der K.P.M., dat de arbeiders zich beter moeten houden aan de vastgestelde werkuren. Tien koelies begaven zich naar het kantoor van de agent en eisten een onderhoud, hetgeen werd toegestaan. Tijdens dit onderhoud ontstaken de werklieden in woede en vielen de agent aan, waarop een employé van de KPM politiehulp inriep. Toen een brigade van de mobiele politie ter plaatse ver scheen, hadden de koelies het gebouw reeds verlaten. De agent van de KPM liep lichte kwetsuren op en kon na ver bonden te zijn, aan de arbeid blijven. De koelies begaven zich later naar de werkplaats van de KPM, waar zij een van hun onmiddellijke chefs een pak slaag gaven. De politie stelt een onderzoek in. 8 Het huis komt aan zijn naam, door dat men er nooit een vrouw ziet. Het wordt bewoond door een viertal jonge mannen. Soms ziet men er maanden lang slechts één. maar altijd keren toch ook de andere drie weer terug. De buurt verslijt hen voor kunstenaars of iets dergelijks. Erg breed schijnen ze het niet te hebben, want hun enige luxe bestaat uit een oude vierkante auto, waar ze maar weinig gebruik van ma ken. Het huishouden wordt gedaan door een norse portier, met een kolossaal lichaam, die op geen enkele vraag ant woord geeft. In het begin probeerden de winkeliers in de buurt nog wel eens iets over de bewoners te weten te ko men, maar de portier werd dan eens klaps doof, zodat ook de nieuwsgierig ste buurtbewoner zün pogingen ten slotte opgaf. Nu was men aan de be woners van het huis gewend. Een keer had een stel opgeschoten jongens geprobeerd de portier als slachtoffer voor hun plagerijen uit te kiezen. Maar hoewel ze verder de ge hele buurt terroriseerden, was het hun slecht bekomen. Zwijgend was de por tier in de deuropening blijven staan, toen ze allerlei tartende uitroepen tot hem richtten. Toen ze echter dichtbij kwamen en elkaar tegen hem aan be gonnen te duwen, was hij plotseling in actie gekomen. Als een stoomwals was hij tussen de jongens doorgeraasd en had er daarbij een tiental zo hardhan dig tegen de straat gewerkt, dat deze kreunend en schreeuwend hun andere vluchtende kameraden achterna ren den. De grootste belhamel en aanvoer der had hij ten aanschouwen van de hele buurt een pak slaag gegeven voor het blote zitvlak, waarbij deze schreeuw de ais een mager speenvarken. Nadien had men in het „Paradijs der Vrijgezellen" nooit meer last gehad en werden de bewoners van dit „man nenhuis" als gelijken geaccepteerd. Had men echter ooit een blik kunnen werpen in het binnenste van het ver waarloosde huis, dan zou men zich de ogen hebben uitgewreven. Het beneden huis en de portierswoning vertoonden niets dat van de andere huizen afweek, maar de vertrekken op de hogere eta ges waren ingericht op een zo weelderi ge en smaakvolle wijze, als men in deze buurt niet zou hebben verwacht. Op de eerste étage aan de straatzijde lag de bibliotheek. Honderden boeken op velerlei gebied stonden hier in hoge rekken langs de wand. In een van de hoeken stond een monumentaal schrijfbureau, terwijl een viertal prachtige fauteuils in het midden van de kamer op het kost bare tapijt rond een laag tafeltje was geplaatst. Ook de gehele verdere in richting getuigde van goede smaak en liet zien, dat de eigenaar beslist goed gezegend was met het aardse slijk. Een dissonant vormde het enige ven ster, dat het vertrek telde. Dit was smerig en ongezeemd, terwijl de oude lap, die er voor hing, nauwelijks meer als een gordijn te herkennen was. Op deze middag zat achter het schrijfbureau een nog vrij jonge man over enkele papieren en couranten ge bogen. Nu en dan maakte hij een aan tekening op het voor hem liggende papier om dan met gefronste wenk brauwen weer verder te lezen in de couranten waarin hij verschillende be richten met een rood potlood had aan gestreept. De jongeman, die daar zo verdiept was in zijn bezigheden had een intelli gent gezicht, met de diepbruine kleur van iemand, die lang onder de tropen zon heeft doorgebracht. Het donkere enigszins golvende haar was achterover gekamd. Het gehele gelaat werd even wel beheerst door de ogen. Deze wa ren buitengewoon helder, de kleur ech ter scheen te wisselen van donkerbruin tot zwart, wat het overigens zo vrien delijke gelaat een uitdrukking van bijna onmenselijke wilskracht en mystieke energie scheen te geven, hetgeen nog werd geaccentueerd, door de recht standige rimpel, di» soms boven de neus verscheen. De man was geen uitgesproken krachtfiguur. Men zon hem zelfs enigs zins tenger kunnen noemen Elke be weging die hij maakte getuigde echter van lenigheid en goed getrainde spie ren. Deze man, die onder de naam van Jean Renoir hier verbleef, was de door de politie gezochte en door de misda digers gevreesde MAN ZONDER WA PENS. Reeds herhaaldelijk had hij de strijd aangebonden met de gevaarlijkste mis dadigers en tot nu toe was hij nog altijd als overwinnaar uit de strijd ge komen. Een des te grotere prestatie wanneer men bedenkt, dat hij nooit van een wapen gebruik maakte en be halve de misdadigers, die hij bestreed, ook de politie tot zijn voortdurende vijand moest rekenen. Want hoe doel treffend zijn methoden ook waren, ze waren in strijd met de wet. Wanneer de politie hem ooit zou weten te grij pen, zou hij ongetwijfeld een zeer zwa re straf, hoogstwaarschijnlijk zelfs de doodstraf moeten ondergaan, want heel wat mensen al waren het dan ook stuk voor stuk moordenaars hadden door zijn welverzorgde slanke handen hun verdiende straf ondergaan. Wanneer in de kringen van de on derwereld zjjn naam werd genoemd, kon men er zeker van zijn, dat er zelfs door de meest geharde misdadi ger een rilling van angst ging. Bij de politie was het noemen van zijn naam voldoende om practisch de ge hele politiemacht dagenlang uit zijn humeur te brengen. Ondanks deze wetenschap verbleef Jean Renoir rustig in Parijs wanneer hij daar zin in had, want tot nu toe was er nog niemand van zijn vijan den die enig vermoeden had van zijn identiteit. Slechts John, de huisknecht en portier, en zijn drie vrienden wisten welke liefhebberij Jean Renoir beoefen de. Dezen waren het ook, die hem zo nu en dan bij zijn gevaarlijke be zigheden terzijde stonden. Het gebeurde echter niet dikwijls, dat ze allen tezamen waren, want elk had zijn eigen bezigheden. Fu, de kleine flegmatieke Chinees, had voor liefhebberij geologie gestu deerd maar bracht een groot deel van zijn leven door in het onmetelijke He melse Rijk, waar hij zich verdiepte in het bestuderen van het leven van zijn voorouders, waartoe hij door de grote rijkdom van zijn vader in de gelegen heid was. Franqois, de blonde Hollander, was waterbouwkundig ingenieur en zwierf over de gehele wereld om dijken en bruggen te bouwen of waterwegen te graven. (Wordt vervolgd; Een Canadese familie heeft haar zo merhuis afgestaan voor een opnieuw door de watersnood getroffen Nederlands gezin met twaalf kinderen. Vijf maanden geleden is de familie De Peu ter naar Canada geëmigreerd: drie maal waren zij reeds van huis en haard verdreven tengevolge van overstromin gen te Almkerk in het land van Altena en nu verdween voor de vierde maal hun boerderij met de wintervoorraad en de auto in de golven. De familie werd op zeven verschil lende adressen ondergebracht totdat een Canadese familie in Lake Wilcox, de heer en mevrouw Hunter, besloten hun zomerhuis aan het gezin De Peuter af te staan. De familie Hunter heeft dè De Peuters verzocht niet over huren te spreken en stelde hun een grote hoe veelheid huisbrand beschikbaar. De 20- jarige Wim de Peuter deed het relaas van de vierde ramp, die het gezin ij overkomen. Toen het water kwam op zetten had de familie zich verzameld op de tweede verdieping. Het huis be gon onder de kracht van de storm reeds te slingeren. Tegen middernacht begon het huis los te raken en even later zakte het zigzaggend de stroom Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland stellen de Provinciale Staten voor hen te machtigen ten laste van de provincie Zuid-Holland geldle ningen aan te gaan tot een totaal be drag van ten hoogste 16.842.000 gulden ter dekking van uitgaven op de kapi- taalsdienst van het jaar 1955. af, zeker drie kilometer ver, tot het tegen een verkeersweg tot stilstand kwam. Op onverklaarbere wijze bleven de lichten in huis al die tijd branden en een tweejarige baby sliep rustig in de armen van haar zusje door. Men werd later ondergebracht in het gemeente huis van Bradford tezamen met 3000 andere vluchtelingen. Volgens Wim de Peuter was het een geluk geweest, dat vooral de kinderen kalm waren geble ven tijdens de tocht, aangezien het huis anders zeker zou zijn gekapseisd. (UP) Zaterdagnacht is de 27-jarige matroos P. B. A. uit Amsterdam, toen hij aan boord van zijn motorschip „Da Costa" in de Spoorweghaven te Rotterdam wilde gaan, van de loopplank in het wa ter gevallen en verdronken. De rivier politie heeft geruime tijd gedregd, doch het stoffelijk overschot tot nu toe niet opgehaald. Bij een beschikking van de staats secretaris van Economische Zaken is een commissie ingesteld, die tot taak heelt studie te maken van de proble men van het kleine middenstandsbe drijf, alsmede de mogelijkheden te on derzoeken, die tot een verbetering van de positie van de kleine middenstands ondernemingen zouden kunnen leiden. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. dr. R. van Dijk, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Op de postrekening van het comité „Vluchtelingenhulp 1954" is de afgelopen dagen f80.000.binnengekomen. In to taal heeft het comité nu tot en met 1 No vember f 681.000.ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3