Nederland en Gr.-Brittannië revancheren zich in wed strijd om de derde plaats IWITSABüB Goed herstel nanederlaag DE EERSTE KLASSERS Bestuur van K.N.V.B. treedt in zijn geheel af Vzrgadering aanvaardt voorstellen de strijd tegen de N.B. V.B. r' in DISPENSATIE VAN VERBOD TOT BETALEN AAN LAGER VOETBAL Veel teleurstellingen in Brussel Van één tot tien Verkouden kinderen? J DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 PAGINA 9 1 DUITSLAND winnaar na finale tegen f Belgische ploeg f e**geer wint Singelloop te Leiden erde plaats voor Slijkhuis {^(|f 7 V5anVan Negatief Ronde van Frankrijk Barcelona geen etappe plaats M V. Puck van Duyne naar Olympia 48 Reeds f 16.867 voor Urgentie-fonds (Van onze sportredacteur) BRUSSEL, Maandagavond. Dat wat de climax zou moeten zijn is een affaire van de derde orde ge worden. De wedstrijd NederlandGroot-Brittannië is wel gespeeld, maar niet als finale, als apotheose van het zesdaagse hockeytournooi. Want Nederland in zijn aanvalskracht ernstig geschokt is door Duits land verslagen en Groot-Brittannië is tegen de Belgen ten onder gegaan. .Het hockeytournooi ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Bel gische hockeybond is een tragisch tournooi geworden. Niet alleen omdat dat Duitsland dit zij U dan meteen gezegd met het goud van de zege is gaan strijken, maar eens temeer wegens het vertoonde spel. En dan komt er voor de Nederlanders nog het nodige bij. Zaterdag is de misère begonnen voor het Oranjeteam. Bouwman liep toen, tegen de Denen, een blessure een gat tussen schouderblad en sleu telbeen op, die hem voor vele weken uitschakelt. In dezelfde wed strijd werd ook Drijver geblesseerd. Daarbij komt de ongelukkige beslis sing om een al te ongeïnteresseerd spelende Kruize uit de ploeg te zetten De uitslagen van de laatste drie dagen van het hockey-tournooi in Brussel luiden: Voortoumooi: Groep A: Groot-BrittanniëZwitserland 40 Groep B: NederlandDenemarken 10 L'1 1111111111111111111111111111111111 f 11111111111111111111111111111 M ■'iiiiiiiiii iimmm in ui ii minimi minimi ii mm minimi en vervolgens is invaller Ancion de volgende dag gewond van het veld ge gaan. Het zijn allemaal oorzaken voor de nederlaag tegen Duitsland. Er is, gelukkig, toch nog een compensatie voor zoveel teleurstellends ge komen. In een klassiek weliswaar niet imponerend duel tegen Groot- Brittannië heeft het Nederlands elftal zich gerevancheerd. Het werd de beste wedstrijd van het tournooi. Twee ploegen, die ook nu nog willen en fijogen pretenderen Europa's beste representanten van het hockeyspel te zÜn, speelden gelijk in de strijd om de derde plaats. Duitsland is dus de officieuze Europese kampioen geworden. Het heeft België in de finale verslagen, zoals het dat Zaterdag ook al heeft gedaan in bet voortournooi. Dat wil zeggen, in een wedstrijd, waarin maar heel matig hockey is vertoond. De strijd was nauwelijks het aankijken waard. Een kwaal, Waaraan vrijwel alle in dit tournooi gespeelde wedstrijden mank zijn gegaan. Sinds onze laatste reportage van dit JUbileumtournooi heeft Nederland drie Wedstrijden gespeeld. Het Oranjeteam behaalde de reeds aangekondigde over winning tegen Denemarken. Het ver loor min of meer verrassend van Duits land. Het speelde gelijk tegen Groot- Brittannië. Drie wedstrijden dus met verschillende resultaten. Drie wedstrij den ook van een heel verschillend ka rakter. Tegen de afbrekend verdedigende Denen speelde de ploeg uiterst gereser veerd, ondanks een sprekend overwicht. Na het beslissende doelpunt van Bouw man nam vooral Kruize geen enkel ri sico meer, hetgeen betekende, dat hij zich hoegenaamd niet inspande. Dat heeft de nationale aanvalsleider zijn Plaats in de ploeg gekost. Zondagmiddag kwam vervolgens de halve finale tegen Duitsland. Allereerst dus zonder Bouwman, maar dat leek geen verzwakking te worden. Want op het steeds gladder wordende veld met zijn vele oneffenheden was de zich moeilijk bewegende Bouwman duidelijk 'h het nadeel. Boerstra, voortreffelijk technicus en een speler met een repu tatie, behoefde als plaatsvervanger de aanvalskracht niet te verminderen. Maar, behalve Bouwman keerde ook Kruize biet terug. ..Als je niet je best doet, ga ie eruit", was voor de strijd tegen de Denen tegen de nationale aanvalsleider gezegd. Na afloop was men niet tevre- deh. Apcion, anders altijd rechtshalf, nu bij. de reserves, kwam hem vervangen. ■Waar deze maatregel is geen succes ge- Worden. Er stond tegen de Duitsers een voor hoede zonder stootkracht in het veld en, wat erger was, het moreel van de ploeg leek, ernstig geschokt. Nimmer speelde men zo onzeker. In het spel ontbrak alle overtuiging in eigen kracht. De Duitsers kregen de zege min of meer cadeau van een team, dat zichzelf niet was. De samenstellers van het hockeyteam hebben erkend, dat zij verkeerd gedaan hebben met het passeren van Kruize. Voor de wedstrijd tegen Groot-Brittan nië stond de lastige man met ongemeen grote aanleg tenminste weer opgesteld. Maar er kwam op het laatste ogenblik nog een nieuwe teleurstelling. De dok ter verbood Kruize te spelen wegens een infectie aan een in dit tournooi op gelopen verwonding. De keuzecommis- sie moest tot op de bodem van het re servemateriaal putten om ook voor veze, derde, geblesseerde speler een ver vanger te vinden. Het was de laatste t'eldspeler, die met de ploeg was mee gegaan: achterspeler- Garrels van HHYC. Opnieuw moest de voorhoede worden °'ngezet. Hooghiemstra kreeg de plaats, Waarop hij enkele jaren geleden als Zeventienjarige had gedebuteerd, Boer- s'''a schoof op naar de vleugel en Gar- T.els kwam rechtsbinnen. Maar ondanks ?Qt alles heeft het Oranjeteam zijn beste wedstrijd in dit tournooi ge speeld. Groep C: DuitslandBelgië PolenSpanje Verliezersronde: FrankrijkOostenrijk DenemarkenZwitserland Halve finales: Nederland—Duitsland Groot-BrittanniëBelgië 1—0 3—2 6—3 3—1 0-1 0— 1 (na verlenging) Om de eerste en tweede plaats: DuitslandBelgië 10 Om de derde en vierde plaats: NederlandGroot-Brittannië 11 (na verlenging) Om de vijfde en zesde plaats: PolenDenemarken 10 Om de zevende en achtste plaats: FrankrijkSpanje 01 Om de negende en tiende plaats: OostenrijkZwitserland 22 (Zwitserland wint na loting) De wil om te strijden, die er tegen de Duitsers uiteraard ook is geweest, k®.rd nu niet verlamd door onzeker- eid en nervositeit. Dat was niet alleen Aanvallend, maar ook defensief een be- Wbgrijk winstpunt. En zo ontwikkelde zich een strijd, louter gebaseerd op jechnische kracht. Een wedstrijd, die bet aankijken alleszins waard was, maar w>ch ook heeft aangetoond, wat wij de °rige week reeds hebben geschreven, namelijk, dat zowel Nederland als Gr.- fWittannië niet meer van die kracht zijn jus bijvoorbeeld twee jaar geleden in li'k am' waar toen een onvergete- mooie wedstrijd is gespeeld. Advertentie lezende warmte door wrijven met e te j'bgello Leiden gehouden traditionele de a(v,°"P is gewonnen door Vergeer, die 6ee a«i bd van 5800 meter in 16 min. 56.2 Wiegje. Linde^^hik na de start nam Van der t.erus n k°p> maar na één km. viel hij toeri .baar de vijfde plaats. Vergeer nam twepri 0 leiding over, met Slijkhuis op de leidel ub-8n Mars op de derde plaats, Ge- Voorsniv. aan vergrootte dit drietal de Mars pthfdrie kilometer moest alleen nnaï lossen en ging de strÜd Een S f lussen Vergeer en Slijkhuis, derdp «ufii u kilometer verder vermin- kreeg Wn i 8 PlQtseling zijn tempo. Hij ■Kreeff wë 1 raiipu. xaaj San de apvfm St van zÜn oude blessure bustig aan ritSpee?ien moest het verder t0bngni^tanmede°r-ontgaeanege k°n Verg6er i-ko^lfieT 2 Ma^^Z^anland A «'ijkhuis^Trekvo: mg (SVV, Schiedam) 18.10.6. NederlandGroot Brittannië is van de eerste tot de laatste minuut een le vendige wedstrijd geweest. Het doel punt, dat reeds na twee minuten door Hooghiemstra is geproduceerd, heeft het Oranjeteam uiteraard gestimuleerd. Hooghiemstra was voortdurend gevaar lijker dan tegen de Duitsers en dat is de gehele ploeg ten goede gekomen. Hooghiemstra was voortdurend gevaar lijk voor de Engelse achterhoede. Niet vanwege zijn speltechnische kwaliteiten, dat is zo langzamerhand genoegzaam bekend, maar vooral door zijn levendig heid, vasthoudendheid en snelheid. Op merkelijk was het verschil tussen het spel van de in dit tournooi debuterende Zwier in de wedstrijd tegen Duitsland en nu tegen de BrittenZondag faalde de nationale linksbinnen volkomen, van daag sprak er veel meer overtuiging uit zijn daden. Het zal de keuzecommissie een troost geweest zijn, dat de noodgreep met Garrels geen mislukking is geweest. Zonder te imponeren deed de HHYC-er op de voor hem volkomen vreemde plaats nuttig werk. Ook in de andere linies klopte het nu veel beter. Vooral de achterhoede weerde zich uitstekend tegen de ta melijk zwakke Engelse aanval. Drij ver, voor de vijftigste keer in het Oranjeshirt, en Terlingen beheersten het gebied voor de slagcirkel volkomen en daarvoor deed Loggere, Zondag zestig maal internationaal, als in zijn beste jaren het werk van de motor van de ploeg. Opmerkelijk was ook nu weer het rustige, zelfverzekerde spel van linkshalf van DIjck. Hoe sterk de Nederlanders verdedi gend speelden en hoe zwak de Britten aanvallend, blijkt overigens ook uit het feit, dat doelman Mulder in de eerste helft geen bal heeft aangeraakt. Uit dit laatste constatere men overigens ook weer niet, dat de Nederlanders voor de rust vrijwel voortdurend in de aanval zijn geweest. Het was namelijk een ta melijk gelijk opgaande strijd, met zo nu en dan een wisselend spelbeeld, die zich voornamelijk afspeelde tussen de slagcirkels. Wel is het zo, dat het Oran jeteam voortdurend gevaarlijker in de aanval was. Eerst na veertien minuten spelen in de tweede helft scoorden de Britten de gelijkmaker. Uit de tweede strafcorner die zij mochten nemen, door Glaskin hard ingeslagen, maar door Mulder nog gestopt, werkte linksbinnen Burnett de bal na een heftige scrimmage voor het Nederlandse doel over de lijn. Even le ken de Britten toen op de zege af te stevenen. Zij verhoogden het tempo en verkregen een licht overwicht. Maar dit offensief kwam tot stilstand na een uit stekende doorbraak van Hooghiemstra, die doelman Dadds tot op de rand van de slagcirkel dwong om nog redding te kunnen brengen. Een tweede Nederland se strafcorner leverde geen treffer op, want Drijver schoot de door Hooghiem stra aangegeven en door Zwier gestopte bal keihard over de lat. Wat men ver volgens ook aan weerskanten probeer de, doelpunten k- amen er niet. Het bleef dus gelijk, maar dat mocht niet volgens de bepalingen voor dit tournooi. Er moest verlengd worden, een kwar tier, maar ook daarin viel geen be slissing. Nederland was in "'t extraatje sterker en kwam één keer zelfs dicht bij een doelpunt, maar Dadds kon een hard schot van Boerstra nog juist weg werken. Er bleef dus niets anders over dan te loten, maar daar voelden geen van beide ploegen voor, zodat de derde plaats werd gedeeld door de twee beste, maar niet winnende teams van dit tournooi. Er valt weinig anders dan negatiefs te vertellen over de voor de Nederlan ders zo teleurstellende halve finale te gen Duitsland. Twee minuten voor de rust viel het beslissende doelpunt, ge maakt door Buschmann na slecht weg werken van de met een omzwachtelde voet spelende Drijver. De Nederlanders zijn daarna voortdurend in het offen sief geweest, zonder eigenlijk tot ge vaarlijke aanvallen te komen. Steeds weer kwam men individueel snelheid en als ploeg tempo te kort om de hechte Duitse achterhoede ook maar enigszins te kunnen verontrusten. Her haaldelijk vonden omzettingen in de ploeg plaats. Zo speelde van Heel na de rust rechtsbuiten en stond de fa lende Zwier op de linkervleugel. Later ging zelfs Loggere nog in de voor hoede spelen en wisselden Ancion, Boerstra en van Heel voortdurend van plaats, maar dat alles hielp niets. Van alle geladenheid, die men de avond tevoren, toen het passeren van Krui ze nog niet bekend was, had getoond om van de Duitsers, juist van de ruitsers, te willen winnen, bemerk te men in het veld hoegenaamd niets. De andere halve finale was veel aantrekkelijker. De Belgen demon streerden tegen Groot Brittannië zo'n wilskrachtig spelletje, dat de Britse ploeg geen enkele kans kreeg om zijn eigen spel te spelen. Voor al defensief waren de Belgen bij zonder sterk. Het tweetal Dubois-En- derlé deed voortreffelijke dingen en gaf geen enkele kans cadeau. De Belgische voorhoede daarentegen kwam zoals gewoonlijk niet tot grootse daden, zodat het uiteindelijk niemand verwonderde, dat de eind stand 0-0 werd. Ook hier heeft men dus moeten verlengen. Na zes minu ten viel de beslissing. Linksbuiten Dupont kwam na een goede pass van Musch tot in de Britse slagcirkel. Rechtsback Midgley stopte de voor zet gedeeltelijk, want de bal sprong opnieuw voor de stick van Dupont, die meteen en keihard raak schoot. Zwakke finale Volledigheidshalve dienen wij nog het een en ander te vertellen van de finale, per slot van rekening toch de wedstrijd, waarin de beslissing moest vallen. Duitsland zegevierde en ver diend. Het was in elk geval beter en sterker dan de Belgen. Het had voor al een veel betere voorhoede, waarin niet de befaamde Budinger, maar linksbuiten Rosenbaum de grote fi guur was. Verdere krachten van meer dan gewone allure waren rechtsbuiten Dolheuser en rechtsbinnen Busch mann. Maar geen van deze vier met een min of meer klinkende naam heeft het beslissende doelpunt ge- De plannen om Barcelona als etappe- stad te doen opnemen in het parcours van de Ronde van Frankrijk 1955, zijn opgegeven. De groep Spaanse sportlie den, die zich hiervoor interesseerde, heeft de candidatunr van Barcelona moeten intrekken in verband met de Spelen van de Middellandse Zee, die daar in de loop van Juli 1955 zullen worden gehouden. Bij de recordpogingen voor amateurs op de Vigorelli-baan te Milaan heeft de Ita- liaan Ambrossini een wereldrecord geves- tigd op de 100 kilomter staande start met een tijd van 2 uur 38 min. 27.2 sec, gemid delde snelheid 37.871 km/u. maakt. Dit komt op rekening van de zwakste man in de Duitse aanvalslinie, linksbinnen Bremer. De Belgen stel den daar weinig bijzonders tegenover. Zij hebben enkele goede kansen ge had, maar waren uitermate slecht in de afwerking. Zonder tot opmerkelijke speltechni sche prestaties te komen is Duitsland dus de officieuze Europese kampioen geworden. Het is in Brussel al pre cies eender gegaan als in Bern, enkele maanden geleden. Daar werd de out sider Duitsland wereldkampioen voet bal en hier ging de outsider Duits land ook al met de eer strijken. Voor het Duitse hockeyteam is het te hopen, dat het niet op dezelfde teleurstellen de wijze zal reageren op dit succes* ais de voetbalploeg dit heeft gedaan en nog doet. De voetbalenthousiasten in Haar lem hebben een van de corypheeën uit de glorietijd van het Neder landse voetbal teruggezien. Kick Smit heeft namelijk geprofiteerd van de gewijzigde omstandighe den in de K. N. V. B. A: GVAV—Blauw Wit VitesseEnschede HaarlemVSV AGOWWageningen LeeuwardenHVC DWSElinkwjjk Leeuwarden AGOW GVAV DWS Enschede Heerenveen VSV Haarlem Vitesse Elinkwijk Blauw Wit Wageningen HVC C: VW-NAC PSVHermes-DVS Xerxes—Kerkrade BW-HBC EBOH—Limburgia 1—0 1—0 2—2 3—0 3—2 3—0 14—8 16—9 9—7 20—9 8—7 17—13 13—11 10—13 9—12 3—9 5—13 5—14 8—12 0-3 4—3 4—2 3—1 2—0 B: DOSGo Ahead Zwolse BoysVolewijckers RigtersbleekV eendam AjaxEnschedese Boys DOS Volewijckers Ajax Ensched. Boys Stormvogels Go Ahead NEC Rigtersbleek Zwolse Boys EDO Be Quick Heracles Veendam D: Juliana—Sparta EmmaEindhoven SVV—DFC FeijenoordADO BlefjerheideBrabantia PSV ,7 6 0 1 12 23—13 BW 7 5 1 1 11 17—13 NAC 7 5 0 2 10 16—7 Willem II 7 4 1 2 9 14—8 RBC 8 4 1 3 9 19—16 Limburgia 8 3 2 3 8 11—8 EBOH 7 3 1 3 7 19—18 Sittardia 7 2 3 2 7 15—16 Hermes-DVS 8 3 1 4 7 12—15 Xerxes 7 3 0 4 6 8—8 Excelsior 6 2 0 4 4 10—16 VVV 7 1 0 6 2 8—19 Kerkrade 8 1 0 7 2 11—26 SW ADO Emma Feijenoord Eindhoven Sparta Longa DFC MW Juliana NOAD Bleijerheide Brabantia 2—2 0—1 4—1 3—2 12 23—14 11 17—9 10 24—11 9 21—12 8 14—12 8 14—12 7 10—6 7 18—19 6 10—20 5 9—17 4 14—18 4 10—16 1 8—26 1—2 3—0 2—0 2—1 2—0 19—10 11 28—7 11 25—11 11 25—11 9 13—11 9 16—16 8 15—20 5 9—11 5 14—17 5 11—20 4 9—12 3 8—24 0 3—25 Puck van Duyne-Brouwer, die tot nu toe voor het Haagse „Celebes" uitkwam, heeft bij het bestuur van K.NA.U, over schrijving aangevraagd naar de Haagse dames athletiekvereniging „Olympia '48". Met genoegen hebben de heren Reyse- ger, Hopster en Valkema in deze volgorde van links naar rechts resp. vice-voorzitter: voorzitter en vice- voorzitter van de K. N. V. B., zich be last met het werk, dat eigenlijk dient te geschieden door de secretaris-pen ningmeester. Het drietal telt onder het wakend oog van andere bestuurderen van de bond, de oogst van de „hoed- collecte", die op de jaarvergadering van de K. N. V. B. is gehouden. Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden bondsver gadering van de K.N.V.B. heeft de voorzitter, ir. Hop ster, bij de behandeling van het punt „beleid bonds- bestuur" medegedeeld, dat het bondsbestuur met alge mene stemmen besloten heeft alle zetels ter beschikking te stellen. „Het is niet de bedoeling om in groten getale te verdwijnen," zei de heer Hopster, „maar wij willen de toestand volkomen eerlijk, open en fris behandelen en ons er rekenschap van geven of de leden en de ver enigingen achter ons staan." Tot de verkiezing van het nieuwe bestuur zal het oude de bestuurswerkzaamheden voortzetten. De leden J. H. van den Bosch (Eygels- Het prae-advies van het bestuur no pens dit voorstel werd met 7121 stem men, en 7 blanco, aangenomen. Dit prae-advies houdt in, dat het algemeen invoeren van de betalingsmogelijkheid voor de lagere klassers moet worden afgewezen. Het bestuur acht het echter wenselijk om op de „bedreigde punten" d.w.z. die lagere klassers welke in het bijzonder belaagd worden door de Be roeps Voetbal Bond, dispensatie van het verbod tot betalen te verlenen op de volgende voorwaarden: het bondsbe stuur moet zijn toestemming geven; de toestemming zal afhankelijk zijn van de vraag of a) voor de betrokken vereni ging een positieve dreiging aanwezig is voor verlies aan organisaties buiten FIFA-verband, b) de vereniging finan cieel in staat moet worden geacht de betaling aan haar spelers te ver richten, c) de vereniging, die beta ling aan haar spelers wenst, bij een eventueel verzoek daartoe in beginsel te kennen geeft in het seizoen 1955/56 te worden ingedeeld in de afzonderlijk in te stellen competitie voor betaald voetbal. Dit prae-advies geldt alléén voor het lopend seizoen. Voor het volgend seizoen zullen de verenigingen kunnen kiezen of zij in de competitie van betaald, dan wel in die van niet-betaald voetbal wil len spelen. Het voorstel om de contributie van de seniorleden met vijf pet. te verhogen ten behoeve van het N.O.C., werd met vrijwel algemene stemmen aangenomen. De vergadering eindigde met een geestdriftige manifestatie van eens gezindheid, saamhorigheid en strijd lust, toen aan het einde van de hij- eenkomst de instelling van het Ur gentiefonds ter sprake kwam. De heer P, C. van Houten, lid van de urgentiecommissie, zette uiteen, 'dat dit fonds niet alleen bestemd is om eerste klassers te steunen, maar overal gebruikt zal worden waar het belang van verenigingen en (of) bond dit noodzakelijk maakt. Het is niet de bedoeling de jaarlijkse bij drage van 1.voor seniores en 50 cents voor juniores verplicht te stellen. Wie dit kan doen, doe het, wie meer kan geven, geve mee". „Wij werken voor een eerlijke en goede zaak", aldus de heer Van Houten. „Bij de Beroeps-Voetbal- Bond gaat elke cent winst naar de aandeelhouders, bij ons komt elke cent ten goede aan de honderddui zenden jonge voetballers. Het be stuur zal één ton in het fonds stor ten, de rest moet van de verenigin gen en de leden komen". De heer Geurtz, secretaris van het districtsbestuur West, wenste dat staan de de vergadering bijdragen zouden worden gestort, en gaf zelf het goede voorbeeld, dat navolging vond. Tal van districten en afdelingen stortten giften in de hoed waarmee werd rondgegaan, andera deden toezeggingen. Toen de in zameling werd gesloten bleek dat 1117 aan baar geld was ontvangen, en dat toezeggingen tot een bedrag van 15.750 waren gedaan. PSV deed, evenals vroe ger Sparta reeds had gedaan, een toe zegging van 10.000, DOS, Vitesse en ADO elk van f 1000, de Curagaose Voetbalbond van f 100, tal van andere bonden en verenigingen beloofden be dragen variërend van f 100 tot f 250. Bestuursbeleid aan de orde In zijn openingswoord had de heer Hopster woorden gewijd aan de nagedach tenis van de ere-leden en de leden, die de bond in het afgelopen jaar waren ontvallen. Na de uitreiking van de gou den erepenning aan „Eindhoven" voor het behalen van het landskampioenschap en van het kampioenschild aan 't Spa- kenburgse „IJsselmeervogels" (Zater dagvoetbal) kwam het punt „beleid van het bondsbestuur" aan de orde. De heer D. Nijs (district West II) con stateerde dat dit punt in de acht jaren van zijn lidmaatschap van de bondsver gadering nooit eerder aan de orde is gesteld. Hij betreurde het overigens dat dat vroeger niet gebeurd is. Alhoewel spr. de kwestie van ver trouwen of wantrouwen geen ogenblik aan de orde stelde, oefende hij daarna critiek op het bondsbestuur. Toen het woord betaling werd uitgesproken aan de bestuurstafel dacht men, dat het bondsbestuur de materie volkomen be heerste Maar er is nog niets concreets uit de bus gekomen; het is gebleken dat het bestuur geen concreet, vast omlijnd standpunt inneemt. Vijf bestuursleden stemden onlangs blanco toen een zeer belangrijk punt aan de orde kwam. De onrust onder de clubs is groter dan ooit; de bond wordt van buiten af be dreigd, wat waarschijnlijk aan onszelf hoven) en mr. E. J. Bulder (Veendam) gaven te ken- 11 e«' ZIJ herkiesbaar stelden. Het voorstel van het bestuur tot wijziging c.q. aan vulling van art. 8 en art. 10 van het huishoudelijk regle ment en tot inlassing van een nieuw artikel 19a, welke er toe strekken om de K.N.V.B. te beschermen tegen de atrommg door de Beroepsvoetbalbond, werd met zeer grote meerderheid aangenomen. Het voorstel, ingediend door een aantal verenigingen, om aan de tweede, derde en vierde klassers dezelfde rec. ®n. ,?e te kennen als aan de eerste klassers voor wat betaling van spelers betreft, werd verworpen met 67 tegen 26 stemmen, bij 5 stemmen blanco. de heer Van te wijten is. Het zou niet gebeurd zijn als het bestuur eerder de tijd en zijn taak had begrepen, en een andere rich ting had aangegeven. De heer Hopster heeft eens gezegd: als het professiona lisme komt, ga ik weg. Want het is ver derfelijk, zeker voor onze bond. Thans zitten we midden in de betaling, maar we weten nog steeds niet precies, waar we aan toe zijn. Wij zijn een bond, aldus de heer Nijs, van 350.000 leden die belaagd wordt door een bond van 200 of 800 leden. In 1945 reeds werd een andere tijd ingeluid. Alle hekjes hadden toen van de dam geno men moeten worden, maar de K.N.V.B. wilde dezelfde blijven. Thans moet het bondsbestuur de bond werkelijk bestu ren, met vaste hand, in het belang van de bond en van al zijn leden. Ir. Hopster: Wij hebben fouten gemaakt De heer Hopster zei in zijn antwoord dat in September 1951 de motie- Bergveld c.s. om het amateuris me te handhaven met één stem te gen is aangenomen. Dat was dus de richtlijn. Men zegt nu, waarom het bondsbestuur niet eerder zijn stand punt heeft gewijzigd. Misschien zou dat beter zijn geweest, maar gezien de stemming in de bondsvergade ring zou een ommezwaai niet de minste kans hebben gehad. Spr. gaf vervolgens een overzicht van wat sindsdien in de kwestie amateuris meprofessionalisme is geschied. Toen in de bondsvergadering van 28 Augus tus de betalingsmogelijkheid werd inge voerd verwachtten velen, dat de be- roepsbond zijn activiteit zou staken omdat het door deze voorgewende doel: verbetering van het spelpeil, bereikt zou worden. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan; in tegen deel, de moriijkheden stapelden zich op. Intussen is 'n commissie voor de in terne organisatie gesticht met een veel omvattende taak; het bondsbestuur 'heeft voor de afweer naar buiten de verenigingen geadviseerd contracten met de spelers af te sluiten. Wij erkennen dat wjj fouten hebben gemaakt, maar dat wjj ten enen male gefaald hebben is niet waar. Alle leden hebben gedaan wat zij konden, mis schien tot schade van hun gezins- en Nijs meent dat wij. door niet eerder rugnummer^ in te voeren, gefaald heb ben ten opzichte van het publiek, en dit zou een van onze belangrijkste fou ten zijn, dan acht ik die fout vergefe lijk. Het bondsbestuur moge voorts in zijn hart amateuristisch zijn ingesteld, het kan daarom ook wel de belangen van betaalde spelers behartigen. Men kan de zaak niet zó stellen: öf amateur öt prof, wil men zijn taak goed doen. En wanneer men zegt: 't bondsbestuur had zijn plaats al eerder moeten afstaan, dan antwoorden wij: ons standpunt was, wij zullen de eerste maanden op onze post blijven om te werken in het belang van de hele organisatie. De heer Nijs, replicerend, meende dat uit dit antwoord van de voorzitter ook weer een tikje zwakheid naar voren kwam. Maar de zaak is dan ook moei lijk voor de voorzitter, die in hart en nieren amateur is, terwijl van hem veel zakelijke dingen worden gevraagd. Wij verwachten, aldus spr., van een bestuur echter dat het zal besturen, en niet dat het de mening volgt van de vergadering. De heer Hopster zei, dat het bondsbestuur wel degelijk de koers aangegeven èn bestuurd heeft. En wat het gedaan heeft, was in het belang van de hele bond. Tot 3 Juli, aldus spr., was het besturen een prettige aangelegenheid, sindsdien is het niet direct meer een sinecure. En niemand heeft nog tegen spr. gezegd: ik wou dat ik op jouw plaats zat. „Oorlogsverklaring aan de N. B. V. B. Bü de behandeling van de voorstellen tot wijziging en aanvulling van art. 8 en 10 van het Huishoudelijk Reglement, en tot inlassing van een nieuw artikel 19a, welke bescherming van de KNVB tegen de afroming door de beroepsbond beogen, merkte de heer G. P. Wyers (afd. Nijmegen) op dat deze voorstellen een „oorlogsverklaring aan de NBVB" betekenen. Hij wenste dat het bondsbe stuur de voorstellen tijdelijk zou op schorten en aan de urgentiecommissie opdracht zou verlenen op de kortste termijn onderhandelingen met de NBVB te openen, op voorwaarde dat de KNVB de enige overkoepelende voetbalorgani satie zal blijven. Drs W. Reyseger, tweede voorzitter van de KNVB en voorzitter van de urgentiecommissie, verklaarde tegen over de heer Wyers dat de strekking van de voorstellen niet die van een oorlogs verklaring is, maar een verdediging tegen aanvallen. Wat de suggestie be treft, dat het bondsbestuur aan de urgentiecommissie opdracht zou geven onderhandelingen te openen met de maatschappelijke leven. En als de heer Beroeps Voetbal Bond, bestreed spr. de wijsheid van een dergelijk voorstel. H8 wees de amendementen van mr. Heimig af als onaanvaardbaar, maar verklaar de zich op voorstel van de heer Hool- boom bereid met mr. Heimig hierover nader overleg te plegen. De reglementswijzigingen en -inlassin gen werden vervolgens zonder monde linge stemming, met slechts enkele leden tegen, aangenomen. Belaling lager voetbal Aan de orde was vervolgens het voor stel van enige verenigingen om aan het lager voetbal dezelfde rechten toe te kennen als aan de eersteklassers voor wat de betaling van spelers betreft. De heer Hopster lichtte het standpunt van het bondsbestuur, zoals dit in het prae- advies is uiteengezet, nog eens toe. De heer J. C. Brinckmann zei, dat een groot aantal tweede, derde en vier de luassers in een onderlinge voorbe spreking tot de conclusie zfin gekomen dat het prae-advies van het bondsbe stuur in zijn huidige vorm niet geheel aanvaardbaar is. Het lager voetbal is van oordeel dat elke vereniging het recht moet hebben uit te maken of zij amateuristisch wil blijven dan wel tot het semi-professionalisme wil overgaan. Mr. K. Heimig (Zaterdagvoetbal) wenste dat aan het Zaterdagvoetbal het recht van betaling niet zal worden toe- fekend. Hij kreeg van het bondsbestuur e toezegging dat aan zijn wens zal worden voldaan. De heer D. Nijs zei het met de heer Brinckmann eens te zijn dat de ver enigingen in deze materie vrij moeten zijn, wanneer ze althans een mandaat hebben van de algemene vergaderingen. De kwestie is echter niet los van de overschrijvingsbepalingen te behande len. De heer Hopster heeft gezegd dat deze bepalingen op de helling staan. Maar wat is het bondsbestuur eigenlijk van plan? De heer Hopster betoogde dat het bondsbestuur heeft gemeend de ver enigingen tegen zichzelf te moeten beschermen. Wat de overschrijvings bepalingen aangaat, die liggen in het raam van de organisatie van het volgend jaar, als een geheel nieuw project in werking treedtx Het bondsbestuur, zei hij, kan niet ver der gaan dan in het prae-advies is neergelegd. Het prae-advies werd hierna aange nomen met 7121 stemmen, bij 7 stem men blanco. Dit prae-advies geldt, zoals reeds gemeld, alléén voor net lopend seizoen. Bij de rondvraag merkte de heer Nijs op, dat er na het prachtig resultaat van de inzameling voor het urgentiefonds geen behoefte meer behoefde te zijn om met de Beroeps Voetbal Bond tot over leg te komen. Laten we de strijd ten volle strijden, maar op de juiste manier: zelf actueel en oplettend, en proberen de tegenpartij een slag voor te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9