Democraten behalen de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden Republikeinen verliezen gouverneurschap van New York aan Averell Harriman; Dewey laat stemmen onder bewaking hertellen Keizer HAILE SELASSIE in feestelijk Amsterdam Kleurrijke intocht in de hoofdstad Keizer van Ethiopië legt krans op de Dam Mgr. MONTINI de nieuwe Aartsbisschop van Milaan? HHM Slachtoffers van vliegtuigramp gevonden Voorlopige uitslag van verkiezingen in Y.S. Vluchtelingenpartij tegen Saar-accoord Schorpioenenplaag bedreigt Brazilië weer Overleg KNVB— NB VB Amsterdammers wachten in de regen Mgr. Tardini zou benoemd worden tot Staatssecretaris ■HH IjjUFFEL MOWTY-COATS I woensdag 3 november 1954 78sfe JAARGANG No. 26134 WÈÊBBÊÊIËÊ. B Verzet binnen West- Duitse coalitie Uitvoer van West- naar ^ost-Europa gestegen wést Sri naar West of N»»rd- Pauselijke gift aan rampgebied Salerno Bisschoppen bezoeken kardinaal Mindszenty Dreigbrieven aan de Egyptische Justitie Beiden Kardinaal? O Advertentie BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENlIElARlEE 28 cents per millimeter» noogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na IJ0 uur 's avonds teL 21544 (Van onze speciale verslaggever) Klein en uitermate frêle onder de steek met trotse leeuwenmanen, gekleed In een donker uniform vol ordetekenen en schittering van goud, betrad van morgen om tien uur Z. M. Haile Selassie de Eerste, Keizer van Ethiopië, het perron voor de Koninklijke wachtkamer van het Centraal Station te Am sterdam. De Marinierskapel speelde het Ethiopisch volkslied en de erewacht, bestaande uit een afdeling Mariniers met vaandel, bracht de eerbewijzen. De Keizer was vergezeld van de Kroonprins, de Hertog van Harrar, en diens echtgenote Prinses Sarah. Zij allen werden begroet door Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard, op wiens donkerblauw generaalsuniform van de luchtmacht de groene sjerp der Salomo-Orde contrasteerde met de oranje kleurige gordelband. De Democraten hebben bij de gisteren in de Verenigde Staten gehouden I Jen n.l., dat op de eigenlijke dag van verkiezingen de meerderheid behaald in het Huis van Afgevaardigden, aldus hrtjrtemmen ZltZ meldt United Press. Vandaag tegen het middaguur werd deze voorlopige uitslag bekend, terwijl ondertussen het tellen van de stemmen nog voort duurde. Toen was echter al zeker dat de Democraten over minstens 218 zetels zullen beschikken in het 435 zetels tellende Huis van Afgevaardigden en daarmee over de meerderheid. Voor zover het dit deel van het Congres betreft heeft de Republikeinse partij van President Eisenhower dus de nederlaag geleden. De voorzitter van het nationale comité van de Republikeinen, Leonard W. Hall, heeft reeds toegegeven, dat zijn partij de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden aan de Democraten heeft verloren. Voor de Senaat kan bij het ter perse gaan van deze editie van een nek- aan-nek-race gesproken worden, waarbij het waarschijnlijk is dat de Demo craten wanneer de bestaande tendenz blijft voortduren met een zetel de overhand op de Republikeinen behalen. In dat geval is de Democratische overwinning in het Congres compleet en zal de Republikeinse regering Eisen hower tot de eerstvolgende presidentsverkiezing twee jaar lang met een Democratische meerderheid in het Congres moeten werken. De Democraten hebben voorts aan de Republikeinen vijf gouverneurszetels ontnomen, waaronder die van New York, waar Averell Harriman de zege behaalde op de Republikeinse senator Irving Ives. De democraat W. Averell Harriman De West-Duitse vluchtelingenpartij, die deel uitmaakt van de regeringsco alitie onder bondskanselier Adenauer, heeft zich gisteren uitgesproken tegen de Duits-Franse overeenkomst over de "aar. Het desbetreffende besluit werd genomen op een vergadering van par tijbestuur en parlementsfractie. De Vluchtelingenpartij volgt hiermee bet ^oorbeeld van een andere coalitiepart- her, de Vrije Democratische Partij. De Vluchtelingen beschikken over 26, de Vrije Democraten over 48 zetels in de Bondsdag. De Christen-Democrati sche Unie van bondskanselier Adenau er bezet daar 244 van de 487 zetels. De Vluchtelingenpartij heeft zich wel hccoord verklaard met de andere over eenkomsten, die de bondskanselier in darijs heeft gesloten. ,De gezondheidsdienst van het dis- •ftct Ponta Grossa in de Braziliaanse -taat Parana, levert op het ogenblik an huis tot huis strijd tegen een horde chorpioenen die minstens al een Jvensenleven hebben geëist. Ponta 6oo°Ssa 50.000 inwoners. Meer dan "0 schorpioenen zijn al gedood. x Houten bouwsels waar deze insecten 0n binnengetrokken worden in brand gestoken en vrachtauto's en spoorwa- fgis worden nauwkeurig onderzocht om st beletten dat de plaag naar andere dor. 1 overslaat- Een spelend kind is °r twee schorpioenen doodgebeten, invasie roept een soortgelijke de 8 te Belo Horizonte, hoofdstad van \Va staat Minas Gerias, in herinnering, g fr jaren geleden het dodencijfer als da °'g van schorpioenbeten drie per "8 bereikte. CUP) Ecoakens door het secretariaat van de dcf hbiisclie Commissie voor Europa cijfg Verenigde Naties gepubliceerde in deS hebben de West-Europese landen lioen (?erste helft van 1954 voor 38 mil- Scvor?"ar meer naar Oost-Europa uit- Uit (jj, ''an de waarde van hun invoer 'l gebied bedroeg. (tot Donderdagavond) latent J;ljk mat'Se tot krachtige, Wind tot harde Zuidelijke ge* ™3k regen' later opklarin- latnrem °f iets lagere tempe- Zon; 7.39-17.08. Maan: 14.13 Vergezeld van de Koningin inspec teerde Keizer Haile Selassie de ere wacht: met voorzichtige, langzame pas sen, hand aan 't gevest van zijn degen, schreed hij over het perron, een zeer waardige verschijning, baardig en bre- kelijk, met ernstige, onbewogen blik. Een zwak gejuich ging op uit het pu bliek, dat van het tweede perron ge spannen toezag bij het historisch ogen blik, dat de Afrikaanse Keizer, Koning der Koningen, Zegevierende Leeuw van Juda, Uitverkorene Gods, Verdediger van het Geloof, en Instrument en Macht van de Drievuldigheid, Nederlandse bo dem betrad. Na de inspectie werden de verschil lende autoriteiten voorgesteld: de Bur gemeester d'Ailly van Amsterdam, de Gouverneur van de hoofdstad, Briga de-Generaal G. Dijkstra, de Comman dant der Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht F. Th. Burghard, de Consul Generaal van Ethiopië, een even waar dige verschijning als de Keizer, maar met grijze baard, en de leden van het Nederlands en Ethiopisch gevolg. Van het IJ weerklonken de 21 saluutscho ten, van het ogenblik af, dat de Ko ninklijke trein de stad naderde, gelost door Hr. Ms. „Evertsen". In de fraai versierde koninklijke wachtkamer, waarheen het gezelschap zich begaf, maakten hierna hun opwachting de voorzitters van Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de leden van de Ministerraad en de ministers van Staat, de Staatssecretarissen, de Vice- President van de Raad van State, de Chefs van de Staven, de Nederlandse gezant te Addis Abbeba, de Commis saris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, de verdere militaire au toriteiten en de directeur-generaal van de Nederlandsche Spoorwegen. Buiten in de regenbuien wachtte op het Stationsplein een talrijk pu bliek, om de Keizer te zien en te begroeten. Op de brug naar het Damrak ontplooiden zich voor het eerst in Amsterdam de Ethicpische kleuren: groen, geel en rood. In ver band met het ongunstige weer wa ren de rijtuigen in de koninklijke stoet gesloten. Op het ogenblik, dat de eerste staatsierit, van het station naar de Dam, een aanvang nam, weerklinken de eerste van nog maals 21 saluutschoten, gelost door een batterij, die daartoe was opge steld op het Marine Etablissement. De Urgentiecommissie van de KNVB heeft een oriënterende bespreking ge had met een bestuursdelegatie van de N.BVB. Als voorlopig resultaat van deze bespreking kan worden medege deeld, dat de partijen hebben afgespro ken om, hangende het overleg, geen acties tegen elkaar te ondernemen. Het ligt in de bedoeling op korte termijn bepaalde voorstellen te formu leren. Voor de tweede maal heeft de H. Vader een belangrijke som geld geschon ken voor het rampgebied van Salerno en Amalfi. Ditmaal heeft hij aan de voorzitter van het Pauselijk Hulpwerk opdracht gegeven een bedrag van tien millioen lire voor hulpverlening aan de getroffenen ter beschikking te stellen. Tot dusver heeft het Pauselijke Hulp werk dagelijks aan 15.000 personen voedselrantsoenen alsmede duizenden stuks dekens en kleding uitgereikt. (KNP) Habte-ab Bairou, de enige Ethiopiër, die buiten de officiële kring dus als toeschouwer het bezoek van zijn keizer aan Nederland zal bijwonen. Omdat er in Nederland buiten de diplomatieke dienst geen Ethiopiërs zijn, heeft Radio Nederland Wereldomroep hem uitgenodigd uit Londen over te komen, om als spreker op te treden voor een viertal transcriptieprogramma's over Nederland en enkele reportages van het keizerlijk bezoek, die zullen worden aangeboden aan Radio Addis Abeba. De heer Habte-ab Bairou, die tot een aanzienlijke Am.haarse familie behoort, is 26 jaar en studeert in Londen sociaal recht. (Van onze verslaggever) Terwijl de luchten steeds dreigender werden en grauwe wolken zicli samen pakten boven de duizenden die zich langs het Damrak en op de blauwe steentjes van de Dam hadden opge steld, namen de Keizer van Ethiopië, Hare Majesteit de Koningin er. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard plaats in de koninklijke calèche, waar voor de zes van de zadel bereden zwar te paarden ongeduldig trappelden. Het scharlaken rood van de calèche stak vlammend af tegen de sombere omgeving waarin alles mistroostig grijs werd ge kleurd. Brigade-generaal Pahud de Mcrtanges en Majoor Baron van Lyn- den bestegen hun witto paarden en stelden zich aan weerszijden van de calèche op. In een tweede koninklijk rijtuig, bespannen met vier van de za del bereden paarden, nam de zoon van de keizer, Z. K. H. de Hertog van Harrar, met zijn gemalin, H. K. H. Prinses Sa rah, en Z.Exc. Baron van Hardenbroek plaats. De leden van het gevolg en de eredienst waren in drie volgrijtuigen ge zeten. Commando's van de Rijkspolitie te paard openden en sloten de stoet. De paarden zetten zich op commando van de eerste stalmeester, majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerk, in draf in de richting van de Dam. Het Damrak was geheel afgezet door manschappen van de Koninklijke Luchtmacht. Die nadden echter niet bijster vee] te doen, want de belangstelling was door het c" eigen de weer minder dan bij voorgaande ho ge bezoeken. Maar toen allen, die langs het Damrak hadden gestaan zich achter de stoet aansloten en de rijen op de blauwe steentjes van de Dam kwamen versterken kreeg de mensenmassa daar het karakter van een volksmenigte. Een gejuich ging op toen de keizerlijke stoet op de Dam aankwam. Voor het paleis, dat onder de samen gepakte wolken nog donkerder leek dan anders, was een erewacht opge steld van het Garde Regiment Grena- heeft by de verkiezing voor het gou verneurschap in de staat New York zo'n geringe meerderheid behaald op zijn Re publikeinse tegenstander, dat gouver neur Thomas E. Dewey eveneens Re publikein daarin aanleiding heeft ge vonden onder bewaking van de politie alle uitgebrachte stemmen opnieuw te laten tellen. In weerwil van regen, sneeuwval en koude in vele delen van het land is de opkomst van de kiezers opvallend groot geweest. Opmerkelijk was de uitslag van de senaatsverkiezingen inSouth Carolina. Daar behaalde een rebellerende demo craat, oud-gouverneur J. Strom Thur mond, indertijd de tegenstander (voor de Zuidelijke democraten) van Harry Truman in de strijd om het president schap, de overwinning met voorkeurs stemmen op de democratische candidaat Edgar E. Brown. Thurmond's naam stond niet op het stembiljet, maar de duizenden die hun stem op hem uit brachten maakten gebruik van het recht zijn naam in te vullen. Dit is de eerste maal dat bij de verkiezingen in de V. S. iemand door voorkeursstemmen is gekozen. Het stemmen als zodanig was giste ren zeker geen eenvoudige zaak. In een groot aantal van de 48 staten moesten de kiezers zich uitspreken over een nieuwe gouverneur, nieuwe sena toren, nieuwe afgevaardigden, nieuwe gemeentelijke en districtsbesturen. Bo vendien ging in talrijke staten de ver kiezing gepaard met een referendum over constitutionele hervormingen. Zo moesten de kiezers in de staat Michigan b.v. hun mening geven over de wenselijkheid om de bestemming van de omzetbelasting te wijzigen. De grondwet van Michigan schrijft n.l. voor, dat 75 pet. van de opbrengst van de omzetbelasting direct ten goede moet komen aan het onderwijs. Er is een voorstel aanhangig om een eind te maken aan deze automatische toe wijzing van 75 pet. en de kiezers moes ten aangeven, of zij het met dit voor stel al of niet eens zijn. Ook is er niet in alle 48 staten technisch op dezelfde manier ge stemd. De stembiljetten verschilden van staat tot staat en in sommige staten kwamen er helemaal geen stembiljetten aan te pas. Daar stem de men mechanisch, met de z.g. „voting-machines", vernuftige appa raten die in zorgvuldig afgescherm de kamertjes staan opgesteld en die de telling ten zeerste vergemakkelij ken. Vele Amerikanen hebben zichgiste ren aanzienlijke beperkingen moeten opleggen. De wetten op de algemene verkiezingen in de Ver. Staten bepa- door twee lakeien uit de calèche wer den geholpen, zette de Koninklijke Militaire Kapel het volkslied van Ethiopië in. Gevolgd door vice-admiraal Rost van Tonningen inspecteerde de Keizer, begeleid» door H. M. de Ko ningin, de erewacht en bewees hij eer aan het vaandel. Stram liep de kleine j man langs de grote soldaten in hun veelkleurige uniform. Het publiek keek in stilte toe. Onmiddellijk na het betreden van het paleis werden de balcondeuren geopend en kwam de volksmassa in beweging. En toen de Keizer met Koningin Juliana op het bordes kwam, barstte een luid gejuich los. De militairen presenteerden het ge weer en de Militaire Kapel speelde de Parademars. Toen barstten de luchten en een ge weldige regenbui ontlaadde zich boven de duizenden, die in allerijl beschut ting zochten onder parapluies, jassen over hun hoofden trokken en in deze vreemde uitrusting bleven wachten tot de Keizer, ditmaal in gezelschap van de minister-president dr. W. Drees, weer naar buiten kwam, om een krans bij het voorlopig Nationaal Monument op de Dam te leggen. Op dat moment was het weer droog, braken de luch ten en kwam een vale zon te voor schijn. Bij het monument werd de erewacht gevormd door een peloton van de Binnenlandse Strijdkrachten onder commando van de heer Th. Kok. Aanwezig waren de Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord- Holland, de burgemeester van Amster dam, de gouverneur van Amsterdam en de commandant Zeemacht Neder land. Bij de ingang van het Dam- plantsoen werd de Keizer begroet dooi de minister-president dr. Drees. De Amsterdamse Politiekapel speelde het Ethiopische volkslied. Na de krans- legging werd een minuut stilte in acht genomen. Toegejuicht door duizenden Amster dammers, die achter een erehaag van Studenten Weerbaarheidscorpsen zich sterke drank geschonken wordt, geslo ten moeten zijn. Drie bars maakten daarop een uitzondering. Het waren de bars in het gebouw van de Ver enigde Naties te New York. Het ge bouw wordt beschouwd als extra-terri toriaal gebied en daarom kon daar gisteren gewoon geschonken worden. Voor de dorstige New Yorkers was dat een schrale troost, want de bars van de Verenigde Naties zijn niet voor pu bliek toegankelijk. Opheffing van bepaalde beperkingen verkregen gisteren de bewoners van de Sing Sing gevangenis. Zij kregen speciale toestemming om gisteravond tot kwart over elf bij de radio te luis teren naar de verkiezingsuitslagen. Zij zijn op een heel bijzondere wijze ge ïnteresseerd bij de vraag, wie de nieu we gouverneur wordt, want hij heeft het recht van gratie. Canada. De Nederlandse ambassa deur in Ottawa heeft premier Louis St Laurent van Canada een cheque van 50.000 dollar ter hand gesteld als Nederlandse bijdrage aan het hulp fonds voor de slachtoffers van de stormramp in Ontario. Het Katholiek Persbureau der Vere nigde Staten verneemt, dat de twee voornaamste katholieke bisschoppen van Hongarije, mgr. Czapik en mgr. Hamwas, een bezoek hebben gebracht aan Kardinaal Mindszenty in de gevan genis. Dit is met toestemming van de regering geschied. Ook heeft mgr. Mi chael Beresztoczy, thans leider van de patriottische priesterbeweging in Hon garije, verschillende malen de Kardi naal bezocht Mgr. Beresztoczy, eens een van de naaste medewerkers van de Kardinaal, werd ongeveer gelijktijdig met hem gearresteerd, doch enkele ja ren geleden vrijgelaten. Sindsdien heeft hij zich een bereidwillige medewerker van de communistische regering ge toond. Vrienden van de Kardinaal heb ben onlangs brieven of briefkaarten ont vangen welke deze hun gezonden heeft. (KNP) Alle gerechtelijke ambtenaren die deelnemen aan het onderzoek naar de moordaanslag op premier Nasser heb ben anonieme brieven ontvangen, waar in zij met de dood worden bedreigd als zjj het onderzoek voortzetten. Men gelooft, dat de brieven, die aan elkaar gelijk zijn, afkomstig zijn van een geheime terreurorganisatie van de fanatieke Mohammedaanse Broeder schap. (Reuter) Welingelichte kringen in Rome hebben de verwachting uitgesproken, dat de H. Vader vandaag een aantal belangrijke wijzigingen bekend zal maken in de bezetting van het Pauselijk Staatssecretariaat. Het schijnt zo goed als zeker te zijn, dat mgr. Giovanni Battista Montini, die sinds 1953 pro-staats secretaris is voor gewone kerkelijke aangelegenheden, benoemd zal worden tot aartsbisschop van Milaan. De pro-staatssecretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, mgr. Domenico Tardini, zal dan tegelijkertijd worden benoemd tot staatssecretaris. Mgr. Angelo del Asqua blijft substituut van de Pauselijke Staatssecretaris en irgr. Carlo Grano zal zijn post bij de staatssecretarie verlaten om prelaat tae worden van het heiligdom van de H. Maria van Loreto, als opvolger van de kortelings overleden kardinaal Bor- gongini Duca. Naar verwacht wordt zal de H. Vader in December een con sistorie bijeenroepen, tijdens hetwelk zowel de nieuwe aartsbisschop van Milaan als de nieuwe Staatssecretaris tot de waardigheid van kardinaal zul len worden verheven. De nieuwe aartsbissc" op van Milaan werd geboren te Coneesio in het dio cees Brescia in het jaar 1897. Aan het pauselijke seminarie te Milaan haalde hij het doctoraat in de theologie en in het canonieke recht. Mgr. Montini is een toegewijde medewerker van de H. ,Tader geweest. De laatste 25 jaar is hij in verschillende functies practisch onafgebroken werkzaam geweest op het pauselijke staatssecretariaat met slechts een korte onderbreking, toen hij gedurende enige tijd werkte aan de Apostolische Nuntiatuur in Warschau in 1923. Gedurende verschillende ja ren was hij bovendien studentenaal moezenier van de universiteit van Rome. Door zijn ijverige en apostoli sche werkzaamheid heeft hij mee geholpen aan de vorming van personen, van wie velen nu een leidende rol spelen in het le ven van het land. Hij werd in 1953 benoemd tot prosecretaris, toen hij de H. Vader verzocht had het kardina laat te mogen weigeren. Ook bekleedt mgr. Montini nog de functie van consultor van deHH con gregaties van het H. Officie, van het consistorie en prelaat referendaris van de hoogste kerkelijke rechtbank, de Apostolische Signatuur. Tevens is hij apostolisch protonotarius. Pro-secretaris mgr. Domenico Tardini werd geboren in 1888 en studeerde en promoveerde in de filosofie, theologie en canoniek recht aan de universiteit van Lateranen. Kort na zijn priesterwij ding werd hij benoemd tot professor in de theologie, speciaal belast met het onderwijs in de leer der sacramenten aan de universiteit van Lateranen. Door zijn schitterende talenten werd hij be noemd tot consultor van de H. Congre gatie der Sacramenten. In 1922 werd hij benoemd tot pauselijk Kamerheer en aangesteld bij de pauselijke Staatssecre tarie. In 1930 werd hij ondersecretaris van de H. Congregatie voor Buitenge wone Kerkelijke Aangelegenheden en in 1936 substituut van de Pauselijke Staats secretarie. In 1937 werd hij benoemd tot secretaris van de H. Congregatie voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenhe den en in 1953 werd ook hij pro-secreta ris tezamen met mgr. Montini, nadat ook hij gevraagd had de kardinaalshoed te mogen weigeren. diers en Jagers. Op het moment, dat verdrongen, begaf de Keizer zich terug de Keizer, de Koningin en de Prins l naar het paleis. Op de Italiaanse zijde van de Mont Car bone cp de grens tussen Frankrijk en Italië is het wrak ontdekt van de reeds enige tijd vermiste C. 47 van het Amerikaanse leger. Onmiddellijk zijn Franse en Amerikaanse redders tezamen met Italiaanse alpinisten de tocht naar het wrak begonnen voor het bergen van de slachtoffers. Deze toto werd bij het wrak gemaakt: Op de rotsige helling van de Mont Carbone liggen de slachtoffers van het ongeval nog vastgebonden aan hun parachutes.,..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1