Salon-, dans-, Jazz-orkest in Minerva-theater TEKENWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD Ook een DRAGLINE kan een geschenk van de hemel zijn m m Oruisvnje Muziek, toneel en film voor de „middelbare schooljeugd Oude woonlaag bij Ruigenhoek blootgelegd Knipperlichten bef in vol gende week in werking Achttien nieuwe woningen Ook deze maand belangrijk programma werd een geweldig succes Verlichting deze week gereed Hoe spelen de R.K. clubs? MWa.MnHRM»ET Elc wat wils Opticien W EBER WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 T oneelvoorstellingen Geding over anjer variëteiten Eiser niet ontvankelijk verklaard FEEST BIJ VAN GEND EN LOOS H. J. de Vries gehuldigd Auto over de kop Burgerlijke Stand Film Beeldende Kunst Jan Luycken wordt Jan Luyken Fed. van Woningbouw verenigingen Viering zevende lustrum Kerstverlichting in Gen. Cronjéstraat AMATEUR-CABARET IN CONCERTGEBOUW „Bedriegertjes" in Haarlem Waterstanden Honderden en nogmaals honderden tekeningen zijn via de kapel van O, L. Vrouw van Haarlem op onze bureaux aangekomen en de jury, welke al deze tekeningen stuk voor stuk moei beoor delen, heeft de handen vol werk. Daarom kan de uitslag deze week nog niet bekend gemaakt worden, doch wij hopen einde volgende week ie kunnen publiceren, wie de gelukkige winnaars zijn. Dusnog even geduld! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Station Haarlem Volgend jaar stations Bloemendaal en Santpoort 2200 uit erfenis verduisterd? Haarlemse fabrikant ingesloten Onze nieuwste brille# FAILLISSEMENTEN CULTURELE ZAKEN Provinciale commissie ingesteld RHEUMA-FILM Gecostumeerd kinder zwemfeest Jubileum bij P.T.T. Inbraak in blikfabriek Ih van breeuw is I M' «L 1001» J Zilveren Biljart De Vikingen in Zeeland Spoorwegkruising Kleverlaan HA A RLEMMERLIEDE HEEMSTEDE Fraaie beker voor fa. Carl van Empelen Lezing door de heer A. B. Wigman voor de K.A.B. Beurs van Amsterdam De Commissie voor culturele vor ming van de schoolgaande jeugd heeft voor deze maand weer een belangrijk programma, dat de aandacht verdient. Op Vrijdag 19 November a.s. vindt in de Gemeentelijke Concertzaal het 2e jeugdconcert plaats in de serie van 4 in dit seizoen. Voor het eerste concert was de be langstelling onder de leerlingen buiten gewoon groot. Ruim 2.200 leerlingen van de scholen voor voortgezet onder wijs in Haarlem en omliggende ge meenten hebben toen het concert bij gewoond. Daardoor was het nodig, dat het programma op één dag tweemaal werd uitgevoerd, des middags om kwart over vier en des avonds om half acht. Ook voor het komende concert wordt weer grote belangstelling verwacht. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal onder leiding van Marinus Adam het volgende programma uitvoe ren: 1. Concerto grosso in D gr.terts nr. 16 van G. F. Handel 2. Pastorale d'Eté, Arthur Honegger geb. 1892. 3. A young person's guide to the or chestra, Benjamin Britten, geb. 1913. De dirigent laat de uitvoering van elk werk door* een verklarende toelich ting voorafgaan. Op Woensdag 10 November a.s. des namiddags om kwart voor twee voert het Rotterdams Toneel in de Stads schouwburg het bekende blijspel van A. P. Dearsley „Wel te rusten" (Come back Peter) op. Deze voorstelling is toegankelijk voor De Haarlemse rechtbank heeft de heer W. J. van der Z. uit Aalsmeer, die als eiser optrad in de zaak te gen de firma K. en P. S„ eveneens uit Aalsmeer, niet ontvankelijk ver klaard in zijn eis. Hij had een schade vergoeding van f 25.000 geëist van de firma S., omdat hij van mening was, dat het inbreuk was geweest op het kwekers- en merkenrecht en dat in het algemeen onrechtmatig zou zijn gehandeld door de anjervariëteit ..Kardinaal Mindszenty" te kweken en in de handel te brengen onder de naam „l'Avenir". Bij de behandeling van de zaak was gebleken, dat zowel de heer Van der Z. als de firma S. in 1949 van een door beiden geteelde anjersoort een nieuwe variëteit had den gevonden. De heer van der Z. bracht zijn variëteit het eerst ter keu ring. De anjer kreeg de naam „Kar dinaal Mindszenty". Later ging de fir ma S. naar de keuring. S. liet zijn variëteit „l'Avenir" dopen. Enige tijd na naamgeving kwam de keurings commissie op haar besluit terug. Zij erkende alleen de naam „Kardinaal Mindszenty". De firma S. bleef de anjer onder de naam „l'Avepir" ver handelen, waartegen de heer Van der Z. bezwaren heeft ingediend en een eis ingesteld bij de Haarlemse recht bank, Deze heeft thans zoals gezegd, eiser niet ontvankelijk verklaard. Vandaag was er feest in de factorij van Van Gend en Loos aan de Ged. Oude Gracht, waar de heer H. J. de Vries zijn 25-jarig jubileum vierde in dienst van het bedrijf. De jubilaris werd met zijn echtgenote vanmorgen op het kantoor ontvangen en toegesproken door de di recteur, de heer Voeten, die hem een geschenk onder couvert aanbood. Op de receptie verscheen ook de oud-direc teur van het Haarlemse kantoor, de heer Kousemaker. Namens het personeel over handigde de heer Maquiné de feesteling een boekdeel, terwijl mevr. De Vries in de bloemetjes werd gezet. Om 12 uur maakte het echtpaar De Vries zich uit de Voeten waarmee de Kous af was. De jubilaris en zijn vrouw zijn op het ogen blik reeds vertrokken voor een reis naar het buitenland. Het plotseling zonder richting aan te geven oversteken van een wielrij der was gisteravond oorzaak, dat op de Wagenweg een personenwagen door het plotseling remmen van de bestuur der over de kop vloog en terecht kwam op de linkerhelft van de weg, waar hij op de zijkant bleef liggen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Spanjaardslaan. De wielrijder reed in dezelfde richting als de auto, namelijk in de richting Zuid. Hij zwenkte plot seling linksaf, zodat de chauffeur van de wagen, de 26-jarige D. H. B., uit alle macht op het rempedaal trapte teneinde een aanrijding te voorkomen. Dat mocht hem ook gelukken, maar door de vaart van ongeveer 70 km, waarmee hij reed, kon hij niet verhin deren, dat het voertuig over de kop sloeg. Zijn echtgenote, die naast hem zat, werd niet gewond. Zelf liep hij een gescheurde linkerdij beenspier op. De wagen werd aan de rechterzijde ingedrukt. De wielrijder, die de schuld van het ongeluk zou dragen, reed aan vankelijk door, maar meldde zich la ter toch bij de politie. Er is van het ongeval proces-verbaal opgemaakt. GEBOREN: A. M. Fenger-Pascolo, z.: G. Disseldorp-van Dijk. z.; H. C. van der Ouw-Hoefnagel, z.; A. H. Rademaker-Klok, z. GEBOREN: A. Schutter-Broekhoff, z.; A. M. Schrander-Woud, z.; Th. J. Jonker-van Steijn, z.; M. C. G. Kolk- Ham, z.; J. M. Goossens-Zonneveld, z.; P. Poelman-Heijmel, d.; L. A. B. ran Duivenboden-de Gauw, d.; J. Donkerlo-Termaat, d.; T. M. de Jong- van den Broek, d. ONDERTROUWD: W. J. Hulstein en A. Willems. ONDERTROUWD: C. A. Janssen en A. J. W. Jansen; A. Koebrugge en J. J. Hendriks. GETROUWD: N. W. Vink en M. J. Henzen; R. Meihuizen en C. C. M. Jansen; W. J. Dekkers en W. Boer winkel; H. G. Ronde en J. Kool; B. Verhagen en A. Tasma. OVERLEDEN: W. J. S. Noteman, 75 j.. Maerten van Heemskerkstraat. OVERLEDEN: A. M. Janus-Peper- korn, 58 j„ Rijksstraatweg; W. G. Dreijer, 85 j„ Maerten van Heems kerkstraat; A. Cliteur-van Leeuwen, 90 j., Westerhoutpark; B. van Veen- van Scherpenzeel, 51 j., Hazepaters- laan: J. Verdoes-van den Sterren, 74 j„ Soendostraat: D. de Vries, 76 j.. Staringstraat; M. Keppel-van der Wal- le, 49 j.. Jansweg; H. Nottrot, 75 j., Zuidpolderstraat; H. Nieuwenhuis, 61 j.. Hodsonstraat; E. de Boer-Somer, 82 j„ Spruitenbosstraat. leerlingen van de 2e en hogere klassen van dé scholen voor V.H., M.O. en (M) ULO, voor de leerlingen der Kweek scholen en voor die van Nijverheids- en vakscholen van 14 jaar en ouder. De Franse toneelgroep Les Comé- diens de l'Etoile geeft 19 November des middags om half 4 een voorstelling in de aula van het Christelijk Lyceum, Emmakade 43, welke zaal door het be stuur van dit lyceum voor dit doel wel willend wordt afgestaan. Het programma luidt: 1. La jalousie du Barboulllé (Molière) 2. L'Huitre et les deux plaideures. 3. L'Ours van A. Tchekov. 4. Le Pari du Diable (Geschiedenis van Job). Aan de opvoering van elk stuk gaat een inleiding in de Nederlandse taal vooraf. Tot deze voorstelling hebben toe gang de leerlingen van de hoogste klas sen van de scholen voor voorbereidend hoger, middelbaar, (M.) ULO en Nij verheidsonderwijs, alsmede de leerlin gen van de Kweekscholen voor onder wijzersfessen). Leerlingen, die eveneens het jeugd concert op 19 November a.s. willen bij wonen, krijgen daartoe 's avonds de ge legenheid. Voor beide toneelvoorstellingen moe ten de toegangsbewijzen ten spoedigste worden aangevraagd. De subcommissie voor filmische vorming bereidt opnieuw een filmpro gramma voor. Waarschijnlijk zal in de week van 22 tot en met 27 November a.s. met de vertoning van het tweede deel van het programma worden begonnen. Hiervoor stellen enige directies we derom hun theater beschikbaar. Ten slotte mag nogmaals de aandacht worden gevestigd op de in samenwer king met het Koninklijk Instituut voor de Tropen gehouden tentoonstelling ,,De Sierkunst van de Tropen" in het Museum „Het Huis van Looy" aan de Kleine Houtweg. Deze tentoonstelling, waarvoor een behoorlijke belangstelling bestaat ook van andere bezoekers dan leerlingen blijft geopend tot 8 November a.s. FILMS REMBRANDT: „Geen angst voor groot wild", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u. PALACE: „De koning der Zuidzee", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Julietta", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „From here tot Eternity", 18 jaar. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. ROXY: Di. en Wo. 8 uur: „Massa-justitie". In de middagvoorstellingen 2.30 uur) „Fra Diavolo". a. 1. MINERVA: Pépé le Moko, 18 jaar, 8.15 u. Woensdag 4 November Minerva: Ballet der Lage Landen, 8.15 u. Concertgebouw: Uitvoering door kinder koor „De Nachtegalen", 19.30 uur (turn zaal). Donderdag 5 November Concertgebouw: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer op va- cantie", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 13-^16 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huls van Looy: KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Ma.. Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar: tuinzaal. Wagen weg 102. Tentoonstelling over de kunst van het edelsmeden. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). B. en W. van Haarlem hebben be sloten de straatnaam Jan Luyckenstr. te wijzigen in Jan Luykenstraat. Des tijds is namelijk oe naam van de dich- terschilder, naar wie de straat is ver noemd, verkeerd gespeld in de dich terlijke buurt van Haarlem Noord ge komen. Advertentie suiker „Bamabas von Geczy en zijn Solis tenorkest", aldus luidde de aankondi ging op de affiches van het concert door deze orkestleider met zijn orkest leden in Heemsteeds Minerva-theater gegeven. Deze wijze van aankondigen, alsmede de vermelding van de spe lers niet als orkestleden, doch als solisten met opgave van de instru menten, die elk hunner bespeelt, duidt op het concerteren van een orkest, dat geheel is ingesteld op een bepaald genre lichte muziek, in dit geval op salon-, dans- en jazzmuziek. De wijze van bekend maken moge verschillen met die van symphonie- en andere orkesten, ze houdt echter niet in, dat een dergelijk orkest geen klankrijk en homogeen geheel zou kun nen vormen, het solospel steeds domi neert, het spel van de andere artisten daaraan totaal ondergeschikt blijft, me trum en rhythmus de belangrijkste fac toren van het spel zijn en het melodisch element secundair wordt gehouden. Tot deze gevolgtrekking kwamen wij bij het spelen van het enige num mer van hoog artistiek gehalte, de Hongaarse Fantasie ..Heijere Kati" van Hubay voor vioolsolo met orkest. In dit nummer, vanzelfsprekend met Hongaars temperament door de diri gent-violist knap technisch en mee slepend van uitbeelding voorgedra gen, liet Barnabas von Geczy zich van zijn gunstigste zijde horen. Dat was serieus, artistiek werk, waarbij het orkest stijlvol speelde en de di rigent-solist in zijn opvattingen trouw volgde. Ook Liszt's Hongaarse Rhapsodie, voor pianosolo met orkest, kon, zij het in mindere mate van wege het tegenover Hubay lagere muziekgehalte, nog tot het serieuze werk worden gerekend. Hier blonk de pianist uit door artistiek begrip en bewonderenswaardig technisch vermo gen. Nu hoorde men in andere nummers ook wel klankrijk en muzikaal spel, zoals in Fischer's „Terras" en Nevin's „Narzissus" mooie stemmingsmuziek, doch de werkjes zelf zijn niet diep van gedachten, behoren tot de salon stijl. Dan deden de jazz-nummers met veel slagwerk en de blijkbaar voor een deel van het publiek onmisbare gestes het eigenlijk beter. Dit genre verkrijgt een geraffineerde verklan king, houdt de luisteraars in span ning, het slagwerk overrompelt hen als het ware, alles tezamen brengt het hen tenslotte in extase. Het gevolg is dan luidruchtige bijvalsbetuigingen, meerdere toetjes, vervolgens een te rugkeer naar het normale muziek ge nieten, m.a.w. men wordt toch weer rustig. Door de gevarieerde samenstelling genoten de liefhebbers van serieuze salon-, dans- en jazzmuziek beurte lings. Na genoemde Fantasie van Hu bay voldeden de saxophoon-werkjes en het Strauss-intermezzo, alsmede de Italiaanse mars ons het meest. Me nig bezoeker zal echter ten volle heb ben genoten van de dans- en jazzmu ziek, wellicht ook bijzonder van de guitaar-solo. Zo heeft ieder zijn eigen smaak, waaraan Barnabas von Geczy beant woordde. O. K. Zaterdag 13 November zal het vijf en dertig jaar geleden zijn, dat de Federatie van Woningbouwverenigingen voor Haarlem en omstreken werd op gericht. Het bestuur van de federatie zal Don derdag 11 November van drie tot vijf café-restaurant Brinkmann. uur recipiëren in de Kroonzalen van Het is thans definitief, dat ook dit jaar in de Gen. Cronjéstraat en het Juliana- park een Kerstverlichting wordt aange bracht. Lichtbogen zullen de straat overspan nen en het geheel zal het effect krijgen van een suggestieve licht-allee. Ongeveer half December zal de ver lichting ontstoken worden. De vraag naar nieuwe artisten doet zich in het Nederlandse amusements leven steeds sterker voelen. Vooral voor de impresario's wordt het moeilijk een programma samen te stellen, dat iets nieuws brengt. Als gevolg hiervan speurt men ijve rig naar nieuwe sterren, die vooral ge zocht worden onder de amateur-caba- rettisten. Zaterdag 6 November zullen in het Concertgebouw audities gehouden wor den, waarvoor zich spontaan een groot aantal amateur-artisten aanmelden. De aanvraag is overweldigend. Mede hierdoor zal het programma het karakter verkrijgen van een grootse Amateur-Cabaret-Show, waaraan voor lopig meer dan vijftig personen mede werken. De overigen, die niet voor deze avond geplaatst konden worden, krijgen als nog de gelegenheid blijk te geven van hun kunnen. De belangstelling van dc zijde van het publiek is, evenals in andere plaatsen waar dergelijke audities wor den gehouden, zeer groot. Het successtuk „Bedriegertjes" van het A.B.C.-cabaret o.l.v. Wim Kan en Corry Vonk zal nu ook in Haarlem vertoond worden. Van Zaterdag 6 tot en met Woensdag 10 November zal het gezelschap, waaraan meewerken Corry Vonk, Wim Kan, Lia Dorana, Mimi Kok, Marijke Hoving, Maya Bouma. Joop Vischer, Jaap Maarleveld en Max Anders, optreden in de Stads schouwburg te Haarlem. Aan de vleugel zit Ru van Veen en de technische leiding is in handen van Ber Engelen. Woensdag 3 November Hoog water: 8.07 u. en 20.31 u. Laag water: 3.30 u. en 15.51 u. Maanstand: eerste kwart. 21.55 u. Donderdag 4 November Hoog water: 9.08 u. en 21.40 u. Laag water: 4.20 u. en 16.48 u. =9= Nog deze week zal de nieuwe per ronverlichting van het Station Haar lem worden voltooid. In totaal zullen dan 267 TL-buizen zjjn aangebracht in 121 liehtbakken. In ongeveer anderhalve maand is derhalve het Haarlemse sta tion voorzien van een gloednieuwe ver lichting, die in alle opzichten blijkt te voldoen. Binnenkort zullen verder bo ven de dienstregelingsborden niquwe TL-buizèn worden geplaatst. De stations Bloemendaal en Santpoort worden het volgend jaar onder han den genomen, althans wanneer de be nodigde gelden beschikbaar zijn gesteld Een TL-verlichting wordt voor deze stations niet nodig geoordeeld, maar wel zal het aantal gloeilampen aan merkelijk worden uitgebreid. Het vol gend jaar komt ook het station Am sterdam aan de beurt. De zes dubbele perrons zullen komen te baden in het licht van ongeveer 1300 TL-buizen. De Haarlemse politie heeft een 41- jarige Haarlemse fabrikant aangehou den en ingesloten, die verdacht wordt van verduistering van bijna f 2200 uit een nalatenschap van zijn familie, welke nalatenschap hij als bewindvoer der onder zich had. Het geld zou hij verduisterd hebben met de bedoeling het in zijn zaak te steken. Bovendien zou hij uit de erfenis nog een gedeelte van een boedel hebben verduisterd. Advertentie munten uit door goede pasvorm.... U ziet er VEEL BETER mee uit. Ziekenfondsleverancier. Gr. Houtstraat 166 bij de Houtbrug. „Een vliegende kraai vindt altijd wat", zegt het spreekwoord. Hieraan moesten wij denken, toen mijn vrouw en ik enige dagen geleden op een onzer zwerftochten verzeilden in de buurt van Langeveld onder Noordwijkerhout. De abominabel slechte binnenweg, die ergens bij de Ruigenhoek tussen De Zilk en Noordwijkerhout van de hoofdweg zeewaarts afbuigt, had ons in de nabijheid van dit ons voorheen totaal onbekende gehucht doen belanden, toen onze aandacht werd getrokken door enkele draglines, die aan weers zijden van de weg hun stakige hals ten hemel strekten. Wij vinden dit altijd maar een veeg teken, omdat meestal blijkt, dat door deze apparaten iets „genivelleerd" moet worden wat wij nu juist graag in zijn oorspronkelijke ongecultiveerde staat hadden willen zien gelaten. Wij schrikken dan ook steeds een beetje, wanneer wij ze gewaar worden. Ook in dit geval bleek ons voorgevoel ons niet te hebben bedrogen. Rechts en links van de weg vraten deze moderne monsters enorme happen uit het prachtige ..oude duinlandschap ten behoeve van zandwinning en bloembollencultuur. Hele brokken bloeiende heide, zo zeldzaam in onze contreien, verdwenen in hun gapende muil. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 2 November 1954 de navol gende faillissementen uitgesproken; W. B. Rijsenbrij te Santpoort, gem. Velsen, en aldaar zaak drijvende on der de firma Bouwonderneming Vi king. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. B. J. Lambers te Haarlem. A. Brouwer te Badhoevedorp gem. Haarlemmermeer. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. K. Westerling te Aalsmeer. De Vennootschap onder firma H. Posch en Zonen en haar beherende vennoten: H. Posch te Beverwijk, C. Posch te Beverwijk, J. J. N. Posch te B verwijk. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. W. Cre- feld te IJmuiden-Oost. K. Th. Stam te IJmuiden, gem Vel sen. Rechter-commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator nu. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost. J. Barth. Bos te Haarlem. Rechter commissaris mr. H. J. Ferwerda. Cu rator mr. F. J. D. Theyse Jr. te Haar lem. C. Kamerman te Hoofddorp, gem. Ve'van^de"kapk"van ~het" nabije" kïoos- Kaariemmermeer. Rechter-commissaris £er sancta Maria. Doch als wij ons mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. J. C. omdraaien is daar de schrille dissonant Het is de bedoeling, zo zegt men ons, hier een groot aantal nectaren af te graven en in cultuur te brengen. „Tot onder aan die hoge duinen, ziet u wel" zegt onze zegsman. Wij zien het en kijken elkaar als geslagen honden ietwat verbijsterd aan. Is het niet een ten hemel schreiend schandaal; kan er dan niets gespaard worden in deze heil loze tijd, denken wij. Niets is hoorbaar dan het geheimzinnige ruisen van de zee, dat van heel ver tot ons komt over de gekartelde kam van de hoge steile duinen die daarginds als een muur voor ons oprijzen. Op de daarvóór gelegen groene vlakte graast rustig het vee. Tot aan verre einder vermogen wij niets te ontdekken wat ons schoonheids gevoel zou kunnen kwetsen of zelfs maar storend zou kunnen werken. Het landschap, het penseel van een Ruys- dael waardig, prijkt, onder bleekblauwe hemelkoepel en een licht gesluierde zon, met de magische kleurenpracht van zijn gouden herfsttooi, en ademt slechts harmonie en vrede. Enkele oude boerderijen, met hun krans van door de zeewind verwrongen bos schages, staan in het stille gedempte Octoberlicht te dromen en verleven digen een natuurtafreel, dat nog „on bedorven" mag heten en welks Mid deleeuwse sfeer nog wordt geaccentu eerd door het wondere kleed van het herfsttij en het kleppen van het klok- Smithuysen te Haarlem. Wegens gebrek aan baten werd op Dinsdag 2 November 1954 opgeheven het faillissement van A. A. M. van Beelen, eigenares van de handelsver eniging „Lithotype" te Haarlem. Rech ter-commissaris mr. N. Reeling Brou wer. Curator mr. E. A. J. Scheltema Conradi. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 27 Octo ber 1954 geëindigd het faillissement van J. Jongkind te Aalsmeer. Rechter commissaris mr. N. Smits. Curator mr. H. C. van der Woerdt te Assen. van die draglines, helaas alleen voor ons en enkele andere zonderlingen een Mene Tekel aan de wand. Niemand heeft er blijkbaar tegen geprotesteerd, dat een dergelijk terrein, dat als na tuurreservaat voor jong en oud een bron van recreatie zou kunnen zijn, zo maar aan vernietiging wordt prijsge geven. Daar ons protest, hoe luide ook geuit, in dit geval in letterlijke zin de stem eens roepende in de woestijn zou zijn geweest en wij niet kunnen te genspreken, dat bloembollenvelden meer deviezen in het laatje brengen dan een stuk „oud" duin, en wij boven dien onze vrije dag niet willen laten bederven door welke Planologische Dienst dan ook, besluiten wij de huik naar de wind te hangen en te trach ten er het beste van te maken. Voor amateur-archaeologen, als wij zijn, heeft een dragline nl. één goede kant, vooral indien men, zoals in -ons geval, wordt geconfronteerd met het zgn. „oude" duinlandschap; een begrip, dat voor elke archaeoloog een bijzondere klank heeft. Dit „oude" duinlandschap toch het woord zegt het al enigs zins gevormd in prae-historische tijd, is daar waar het nog aan de dag treedt, het enige duingebied waar hij kan ho pen aan de hand van aardewerkscher- ven en andere vondsten iets te weten te komen omtrent de voorgeschiedenis van Westelijk Nederland. Waar dit ou de duingebied, zoals bijna overal het geval is, wordt afgedekt door de hoge zgn. „nieuwe" duinen, waarmede de omgeving van Haarlem zo kwistig be deeld is (gevormd tussen ca. 500 en ca. 900 na Chr.) en schuil gaat onder een, vaak tientallen meters dikke, laag stuifzand, is dit aan zijn speurend oog onttrokken en meestal ook voor zijn spade onbereikbaar geworden, tenzij een rijke oom hem in een gulle bui een dragline of bulldozer ter beschik king stelt. In dit licht gezien was onze dragline een geschenk van de hemel. Afdalend in een van de droge bassins dat juist door het monster onder handen werd genomen, wordt de aan dacht van ons beiden al gauw getrok ken door een plaatselijk sterke ver kleuring van de zandbodem. De spade, die wij als onmisbaar attribuut steeds met ons meevoeren, is snel bij de hand, en reeds spoedig blijkt, dat de wind een oude woonlaag bloot gewaaid heeft, waarin wij, op een diepte van ca. 1 me ter onder het maaiveld, een groot aan tal aardewerkscherven aantreffen. Zon der die vermaledijde dragline zouden wij dit buitenkansje echter nooit heb ben gehad. Ook hier blijkt weer de juistheid van het gezegde „A quelque chose malheur est bon" (elk ding heeft zijn goede kant). Wij zullen u niet ver velen met een technische beschrijving van het gevondene. Vermelden wij slechts, dat hier een inheemse neder zetting heeft gelegen, ten minste ge durende ca. vijf eeuwen achtereen. Niet alleen toch vonden wij randscherven van het ruwwandige en kartelrandige Proto-Friese, vóór-Romeinse terpen- aardeWerk, van de zgn. Harpstedter stijl, met van boven gekartelde steile randen, welke in de twee laatste eeuwen vóór Christus voorkomen, als mede van het zgn. vroeg-Friese kar- telrandig oorloze terpenaardewerk, waarbij de verdikte randen uitgebogen en opzij gekarteld zijn, uit een periode, welke ca. 50 vóór Chr. aanvangt en wat dit soort potten betreft eindigt ca. 200 na Chr., doch ook scherven van het gladrandige zwart gepolijste of grijs ge smoorde Friese terpenaardewerk, waar onder een zeer fraai fragment van een twee-orige pot, met in 't midden tot een knop of punt uitgetrokken oren, welke volgens Boeles reeds in de derde eeuw na Chr. is te dateren, potten die door hun zorgvuldige, strakke afwerking sterk aan Romeinse invloeden doen denken. Bovendien vonden wij een dik ke niet nader te dateren scherf van een Romeinse amphora, hetgeen aantoont dat deze inheemse kustbevolking niet geheel verstoken is geweest van con tact met de door de Romeinen bezette gebieden bezuiden de Oude Rijn. Voorts verteilen resten van hazel noot en berk ons iets over de toen malige begroeiing van dit duingebied. Tenslotte bewijst het feit dat ook hier weer uitsluitend specimina van het specifiek Friese terpenaardewerk werden gevonden, dat, zoals steeds meer komt vast te staan, het ge bied der Friese en verwante stam men zich in prae-Romeinse en Ro meinse tjjd niet alleen over de hui dige provincie Noordholland, doch ook over de tegenwoordige provincie Zuid-Holland heeft uitgestrekt. Mr. H. K. de RAAF ..Ook een dragline kan een ge schenk van de hemel zijn.... De commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, heeft de door de Prov. Staten ingestelde com missie voor culturele zaken geïnstal leerd. De commissie heeft tot taak het uitbrengen van adviezen aan Ged. Sta ten hetzij op verzoek van dit colle ge, hetzjj uit eigen beweging omtrent aangelegenheden van culturele aard, o.m. het al dan niet toekennen van bijdragen uit de provinciale kas. De heer L. Bouwman en mej. mr. E. Rib- bius Pelletier, leden van Ged. Staten bekleden resp. het voorzitterschap en het vice-voorzitterschap. Voorts hebben acht leden der Prov. Staten en zeven anderen zitting in de commissie, meer in het bijzonder wegens de plaats, die zij in het culturele leven innemen. Tot de commissie behoren drie subcommis sies, t.w. voor muziek, toneel en dans, voor monumentenzorg en beeldende kunsten cn voor wetenschap en volks ontwikkeling. Voor bijna driehonderd genodigden, onder wie Haarlemse medici, heilgym- nasten-masseurs en verpleegsters is Dinsdagavond in het St. Elisabeth- gasthuis de imposante Zwitserse film „Kampf dem Rheuma" vertoond. De ze film, opgenomen in Europa's mo dernste rheumakliniek van prof. Boni te Zürich, gaf enerzijds een beeld van het lijden dat teweeg gebracht wordt door het onbehandeld laten van deze ziekte. Anderzijds toonde de film de behandelingsmogelijkheden en de resul taten, niet alleen van de moderne che mische geneeswijzen, maar vooral ook van de middelen welke de arts in de vorm van diverse physotherapeutische toepassingen ten dienste staan. Een lange serie hiervan werd getoond, zoals o.a. fango-pakkingen, zwavelba den, diverse vormen van electrothera- pie, wikkelingen, heteluchtbaden, maar vooral de voor de rheuma-behandeling zo onontbeerlijke massage en oefenthe rapie. Hoewel uit deze film naar voren kwam, dat men in Zwitserland nog lang niet tevreden is met de omvang van de rheumabestrijding, werd wel duidelijk gedemonstreerd welke achterstand Ne derland op dit gebied heeft. Niet alleen het grote tekort aan vrtbr rheuma be schikbare ziekenhuisbedden, maar voor al ook de nog in onvoldoende mate aan wezige mogelijkheden om physothera peutische behandelingen te verstrekken, maken dat de bestrijding van deze be langrijkste volksziekte nog verre van voldoende is. Dr. G. R. v. Veen, rheu- matoloog te Haarlem, hield een korte inleiding. Ter gelegenheid van het bijna twin tig jarig bestaan van de N.V. Sport- fondsenbad Haarlem zal op Zaterdag 6 November des avonds om kwart voor acht een gecostumeerd kinder zwemfeest worden gehouden. Medewer king verleent onder meer de kunstzwem- groep van de zwemclub „Haarlem". Onder de titel „Bijna twintig jaar Sport- fondsenbad Haarlem" wordt er een film gedraaid met een gesproken tekst door de heer Joh. Schmidt, hoofd van de afdeling propaganda K.N.Z.B. De heer G. J. Meyer herdacht Dins- dagde dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het PTT-bedrijf. De heer J. W. van Schaik, directeur van het postkantoor Haarlem, sprak harte lijke woorden en dankte de jubilaris voor zijn grote plichtsbetrachting in de afgelopen 25 jaar. Spr. overhandigde hem een couvert. De heer H. Meyer, voorzitter van de afd. Haarlem van de ambtenarenbond sprak de jubilaris ver volgens toe. De voorzitter van het ju bileumfonds, de heer P. Koomen, bood namens het fonds een tafelkleed met schoorsteenloper en een huiskamerlamp aan. Voor mevr. Meyer waren er bloe men. Onder de vele aanwezigen be vonden zich o.a. de heren C. A. L. Trommelen, chef van het postkantoor Verspronckweg, de heer B. J. Barne- veld, chef van de afd. bestelling, en J. H. v.d. Kop, chef van de afd. pakket- post. Onder de vele bloemstukken, die de woning versierden, was er een van de Haarlemse Postfanfare, waarvan de jubilaris reeds lid is sedert de oprich ting. In de nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in een blikfabriek aan de Spaarnwouderstraat. Men is bin nengekomen door een raam van de werkplaats, waarvan de ruit was in gedrukt. Uit een laatje in het kantoor werd een bedrag van 82,50 gestolen, terwijl verder een damesportefeuille wordt vermist. *W>-J (Zondag 7 November) VELSEN—ALKMAARSE BOYS VITESSE—GVO SCHOTEN—ADO OSV—DEM POSTDUIVEN—HBC BLAUW ZWART—TYBB GRASHOPPERS—USVU TEIJLINGEN—VVSB SJC—LISSE DOSR—WARMUNDA Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportredactie van de N. Haarlemsche Crt.. Smedestraat 5. Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuisthe den worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Advertentie Gisteravond werden de wedstrijden, voortgezet met het volgende resultaat: Schrijver, H. Hoek v. Lochem Nobels Deen Kraayer Bromet Luiten v. Lochem A. Gema Stand: 2426 180 180 24 35 7.50 145 121 24 33 5.04 300 300 12 102 25.— 200 82 12 40 6.83 115 115 20 16 5.75 150 127 20 40 6.35 200 144 16 25 8.93 250 250 16 62 15.62 300 300 14 91 21.42 v250 191 14 90 13.64 voor „Rembrandt". Vrijdag 12 November zal dr. W. C. Braat onder auspiciën van de Archaeo- logische Werkgemeenschap voor Weste lijk Nederland, werkgroep Kennemer- land, een lezing met lichtbeelden hou den over het onderwerp „De Vikingen in Zeeland". De bijeenkomst begint om 8 uur in een der zalen van Brinkmann. Onvoorziene omstandigheden yooroe- houden zullen de drie knipperlichten bij de spoorwegovergang over de Kleverlaan volgende week Maandag of Dinsdag in werking worden gesteld. De reden van het uitstel is gelegen in het feit, dat de knipperapparatuur enige defecten bleek te vertonen, die eerst moesten worden verholpen. Zoals wij reeds meldden, zullen de seinpalen aan beide zijden van de over weg 15 seconden voordat de bomen de weg afsluiten, rood licht gaan knipperen ten teken, dat het verkeer moet stop pen. De paal op de Iepenlaan zal op het zelfde ogenblik geel licht knipperen als waarschuwingssein. De woningbouwvereniging „Zwanen burg" te Haarlemmerliede en Spaarn- woude heeft een plan ingediend voor het bouwen van achttien eengezinswo ningen op het terrein aap de Kanaal- weg. Er zullen zes woningen bestemd zijn voor zes personen en twaalf voor tien personen. De huur van het kleine type woningen is berekend op 7.40 per week, die der grote op 10,50 per week, exclusief waterverbruik. De bouwkosten worden geraamd op onge veer 255.000 B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor een voorschot te verlenen van ten hoogste 255.000 aan genoemde woningbouwver eniging en een jaarlijkse bijdrage in het exploitatie-tekort, welke ruim 4900 zal belopen. In de onlangs gehouden vergadering van inzenders „Tentoonstelling Keuken hof" is aan de firma Carl van Empe len te Heemstede de wisselbeker uit gereikt voor haar inzending tuinaanleg. Drie jaar achtereen heeft deze firma de eerste prijs behaald, waardoor deze fraaie beker definitief in haar bezit i* gekomen. Voor de leden van de vereniging „Buurtbelang AerdenhoutBentveld" zal op Vrijdag 5 November, des avonds om 8 uur in restaurant „Boekenroode" de heer A. B. Wigman een lezing met lichtbeelden houden over het Nationale Park „De Hoge Velulwe" te Hoenderlo. (Niet officiële Koersen) Vorig Opening slot 3/11 344 Nea 1953 ('i Nea 1953 314 Nea 1948 1(4 JL'l Nea 1950 3(4 Nea 1954 ■>-3(4 Nea .9*7 i Nea tSZ-64 oei tac inscnr GrtbK 1946 3 pC Nea Bande) Mn eert AJt.0 Van berkeJ s Fatent _alve-L>elft eert Van Geiaej Kon Hoogovens eert umleve» eert Nea Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Kubber HolJ Amerka Hm Aon Nea Stoom b MP Neo Scheepv Unie H V.A Dell MP Cert 104 >/a IO2/5 99 Vs 99)8 100 100V4 101 98)} 19944 214",4 167% 242 257(4 248 429% 255 329 503 107)8 170 169% 15134 138% 138ft 100 A 269 43l'.i 32954 503 11054 168% 15154 139% 13»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2