Straks sigaren met uit het eigen OMBLAD land Emigratie met een goed doel Knoeierij in leger beroert België Tussen neus en lippen Nog onrust rond Algiers CKfffarine 4 ja tfuuuj Tehuis voor katholieke jongemannen Vissersgedenkteken Heel stel profiteurs tegen de lamp Verzet krijgt steun uit Caïro De taal is gans een volkje Averell Harriman gouverneur Stormstuw in de Nieuwe Waterweg Accoord in Twenthe 4-voudige combinatie inderdaad veei beter! WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 DAGINA 3 Terecht die slagzin Proefveld bij Druten Resultaten uiter mate gunstig Uniforme kwaliteit nodig Het probleem van de regen De belangen van rokers, industrie, handel en deviezenpot Uit gesticht ontvluchte jongen gepakt Van drie auto's gebruik gemaakt Wanneer ik een Roxy neem, zuig ik er voor't aansteken eerst even aan. Moet je die heerlijke, verse, geurige smaak proeven! En iedere sigaret opnieuw heeft dat bijzonder karaktervolle. Dat kernachtige en werkelijk geurige, geeft me die „kick" die geen andere sigaret geeft. STEEKPENNINGEN AAN GENERAALS Eén van de speciale af gevaardigden van Roosevelt Er bestaan goede perspectieven voor de vaderlandse cultures van sigarentabak. Er bestaat een "ereldtekort aan goed omblad en 't ®j'et er niet naar uit, dat dit tekort in 116 naaste toekomst zal worden opgehe- v®n. Prijsstijgingen op de wereldmarkt ?Un eerder te verwachten en daar niet 'edereen zich de luxe kan veroorloven sigaren van dertig a veertig cent 'e roken, zal ook de Nederlandse siga- tenindustrie ernstig moeten overwegen °t het niet wenselijk is over te schakelen ?P het gebruik van inlands omblad. Momenteel is het zo, dat verschillende 'abrieken de goedkopere sigaren met verlies produceren. Toch is de Neder landse planter in staat om een omblad leveren van goede kwaliteit, dat in sniaak, geur en brandbaarheid niet onder hoeft te doen voor geïmporteerd omblad. Vijf jaren „eigenteelt" en een oantal minder gelukkige experimenten hebben echter bij het Nederlandse J'okerspubliek een zekere weerstand ge kweekt tegen het inlandse product, die Biet gemakkelijk te overwinnen is. Ten onrechte overigens. Want de tebak die hier en daar op vaderlandse bodem wordt gekweekt kan zeer wel de 'edelijke toets der critiek doorstaan, teits de cultuur aan zekere eisen vol doet. Daaraan ontlenen oude en geves tigde inlandse tabakscentra als 't Sticht het Land van Maas en Waal hun bestaansrecht. De laatste oorlog en de jaren daarna hebben de Nederlandse ta- pak echter geen goed gedaan. Vrijwel iedere huisvader, die de beschikking had over een lapje grond, heeft zich in de oorlog toegelegd op het kweken van •eigenteelt" en dat heeft bij velen de teening gevestigd, dat er in ons land ïeen behoorlijke tabak te kweken zou zijn. Maar deze amateurs vergaten, dat zij amateurs waren. Reeds in 1938 1939 zijn er ernstige pogingen gedaan om tot een behoorlijke sigarentabaks teelt te komen. Deze proefnemingen stonden onder leiding van ir. Slits en de resultaten waren van dien aard, dat handel en industrie tot de overtuiging kwamen, dat de teelt van een bruik bare sigaren-omblad-tabak mogelijk was. Op deze proefnemingen is zowel in 't Sticht als in het Land van Maas en Waal verder voortgewerkt. De amateurteelt nam tijdens de oorlog zulk een omvang aan, dat de werkelijke tabaksteelt er bij in het niet verzonk. Dit leidde tot de instel ling van een speciale Tabaks Voor lichtingsdienst met aan het hoofd een tabaksconsulent. Deze dienst bestaat nog steeds. In de oorlog kon deze dienst zich uitsluitend richten op het geven van zo goed mogelijke voor lichting. Voorts werden op beschei den schaal proefnemingen genomen met het oog op de toekomst. Zodra na de oorlog de grootste vijand van een behoorlijke tabaksteelt de zwarte handel in tabak tot het verleden behoorde, heeft men ge tracht om de vooruitstrevende boe ren in diverse streken te doen over- Onder omblad verstaat men het „jasje" van de sigaar direct onder het dek- b"id. De inlandse planters zijn in staat, om dit omblad tegen redelijke prijs *1 van goede kwaliteit te leveren. Een schuur ergens in Maas en V/aal, waar het product ter verzending gereed ligt. vEen wel zeer bijzondere familie is ~'hsdagmiddag met het m.s. „Sibajak" de Kon. Rott. Lloyd, naar Aus- alië vertrokken, n.l. de heer en me- rouw F. Groothuis met hun drie doch- rs, Joke, Marian en Corry. De fami- Groothuis gaat in Perth, in samen- gprking met de Katholieke Emigratie- jdchting en de Australische autoritei- en een hostel openen voor alleenstaan- iP katholieke jongemannen. Het plan t tertoe is uitgegaan van Pater A. Pie kte, die in Australië belast is met de pplzorg yoor de immigranten. Pater jteters verzocht enige tijd terug aan j£r- Hanssen, de coadjutor van Roer- te!^. hem aan een geschikte familie "elpen, die een dergelijk tehuis zou unnen besturen. Het oog van de „emi- anten-bisschop" viel toen op de fa- t)è u Groothuis in Beexsel (Limburg). zal ook de nog fretri er Groothuis was onmiddellijk be- i-d zijn florerende lederwarenfabriek "ve ant aan de zorgen van zijn zoon docJP te laten en ze1, met vrouw en t}e "ters te emigreren. De kosten voor MoH°Vert°cht van zijn gezin en de ex- 'tetiekosten van de hostel vo Groothuis en passant hier ziin eigen rekening nemen, zodat een toch wel terdege sprake is van liefst werk van Christelijke naasten- OjV, *teli6 Zlin dochters in de gelegenheid te beh0lP haar werk in de hostel naar Gr„0yT te kunnen doen, liet de heer in de~oi.®ren-" Het "gt in de bedoeling, ziekeniP'? de drie meisjes enige tijd Vak tpizen en hotels werken „om i m het Vak te in de -o- de host i te t'Jd alleen jongemannen in enige te ontvangen, later, over le Waa wellicht al, zullen naar al- hostel jHlijkheid ook meisjes in de dak k Van temilie Groothuis onder- aen vinden. ke h1 'f bepaald geen lichte taak, wel- 8enom„ Groothuis op zich heeft zin J?®n> maar alle leden van het ge- komst Zuw- °Ptimistisch voor de toe doen to '1 J zullen ons uiterste best hodie wf-agen' want het is daar hard gen v»an!nl,Wee.2ullen wij wel niet krij- dat'wü et is niet de eerste keer, Zei do v,?aar/-,llet buitenland gaan," zo egonno,fG-r Groothuis, die zijn carrière kok. ls hulpje van de scheeps kokken" n? familie Groothuis ver ste* de SivSifvlm dui7tenc! emigranten hen hl batak naar Australië. Onder van o -Z1Ch £ijna 500 kinderen de nas»» Iaar- Het merendeel van en errnt glers bestaat uit middelgrote Sen aa„ ?"zlanen- Zo zi)n er 49 gezin- person b0°rd, bestaande uit 6 tot 11 personen, met een totaal yfm 36Q pers(^ nen. De reis wordt voorts meegemaakt door 44 toeristen. Onder dezen bevinden zich de heer en mevrouw K. Swets, die slechts vier jaar geleden hun banket bakkerij in Groot-Ammers verkochten, naar Australië emigreerden en reeds nu met vacantie naar Nederland kon den komen. Ook ditmaal zijn er enkele „Pater Maas-gezinnen" aan boord, o.a. die van de landbouwers A. C. Wirken uit Teteringen en J. v. Dillen uit So meren, elk bestaande uit 9 personen. Een 39-jarige bankwerker bracht Maan dagavond een zestienjarige metselaar aan het politiebureau Marconiplein te Rotterdam. Hij had gezien, dat de jon gen een aanrijding had veroorzaakt met een personenauto, die beschadigd werd. Hij was echter met zijn auto door gereden, maar de bankwerker achter volgde hem per motor en hij wist de jongen tot stoppen te dwingen. Het bleek, dat de knaap Zondag uit het Rijksopvoedingsgesticht te Ginneken was ontvlucht en in Breda een auto had weggenomen. Bij de Moerdijkbrug had hij motorpech gekregen, zodat hij de wagen moest achterlaten. Maandag was hij in Zwijndrecht weer in een auto gestapt, die in Rotterdam niet verder wilde, omdat de benzine op was. Daar om nam hij een andere wagen weg, waarmee hij de aanrijding veroorzaakte. De jongen is aan de kinderpolitie over gegeven. Hij woont in Rotterdam. In het atelier van de Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar staat se dert kort het Vissersgedenkteken, dat in IJmuiden opgericht zal worden, nu op ware grootte. Enige maanden gele den ging het model in gips op 1/3 van de ware grootte naar Parijs, waar het vergroot werd. De beeldhouwer legt nu de laatste hand aan het gipsen model, waarna het in brons gegoten kan wor den. Met het oog op de te verwachten min der gunstige weersgesteldheid heeft het comité, dat het initiatief nam tot de op richting van dit monument, besloten de plechtige onthulling uit te stellen tot het voorjaar van 1955. schakelen op die teelt welke volgens geslaagde proefnemingen gunstige resultaten kon opleveren. Eens te meer is toen echter gebleken, dat men slechts de cultuur kan propage ren wanneer men over ervaren en goede kwekers beschikt. In enkele jaren kweekt men geen deskundige tabakstelers en buiten de oude centra met de sern van beroepstelers is er van alle goede bedoelingen dan ook weinig terecht gekomen. En zelfs in die oude centra liep het niet meteen goed, omdat er verschillende vakmen sen waren verdwenen en men zich totaal had ingesteld op de pruimta bak. Er bleek na de oorlog eveneens een grote belangstelling te bestaan voor Virginia-tabak. In N.W.-Duitsland was deze teelt met succes ter hand geno men en op initiatief van de Utrechtse Kamer van Koophandel begon men ook in het Sticht met „Virginia" te experi menteren. In 1951 werd een commissie in het leven geroepen, in 1952 gevolgd door een stichting, waarin verschillen de Kamers van Koophandel zitting had den, alsmede overheid en industrie. De uitgebreide proefnemingen waren voor al ingesteld op de bestudering van de werkmethode en kostprijsberekening, Reeds vrij spoedig bleek, dat de teelt te kostbaar zou zijn ten opzichte van de te verkrijgen kwaliteit. Zo is ook het Virginia-experiment als een nacht kaars uitgegaan en teruggebracht naar de proeftuinen. In de oude centra, met name in Maas en Waal, is men met een open oog voor experimenten en nieuwe mo gelijkheden blijven doorwerken op het bestaande en zich richtend naar de vraag. Waar de teelt van een goed omblad voor handel en industrie van groot be lang is, heeft de Kamer van Koophan del te Nijmegen grote interesse voor de teelt in het Land van Maas en Waal. Een gevolg daarvan is dat onder auspi ciën van de Kamer dit jaar een stichting in het leven is geroepen, die zich ten doel stelt om deze teelt in het Land van Maas en Waal te bevorderen en te ver beteren. Daarbij gaat men uit van bestaande feiten, zonder zich op experimenteel terrein te wagen. Er bestaat grote be hoefte aan grote uniforme partijen om blad, geteeld onder gelijke omstandig heden. Daarvoor is het nodig, dat men kleine arealen samenvoegt, opdat grondsoort, bemesting, etc. gelijk zijn. Slechts op deze wijze kan men grote hoeveelheden van een en dezelfde kwa liteit leveren. Voorts kan men op deze wijze de tabak gemakkelijker kunstma tig beregenen. Voor een goede brand baarheid heeft sigarentabak namelijk veel regen nodig, opdat de harsen regelmatig van de bladeren spoelen. Voor ieder veldje een regeninstallatie aan te leggen zou financieel niet moge lijk zijn. Deze zomer heeft men voor het eerst in de geschiedenis van het Land van Maas en Waal 'n vijftal nlanters biieen gebracht op een 2 ha groot proefveld onder Druten. Beter dan van een proefveld zou men hier kunnen spreken van een voorbeeld- veld. De resultaten zijn uitermate gun stig en de als sigarenomblad geschikte tabak was reeds contractueel verkocht, voor men met de werkzaamheden be gon. Een dergelijke centralisatie heeft vele voordelen. Behalve uniforme par tijen is er het voordeel dat men cen trale droogschuren kan bouwen in de onmiddellijke nabijheid van de velden. Op deze manier kan men zowel de teelt als het oogsten economisch meer rendabel maken. Het in ons land gekweekte omblad is geschikt voor export, doch eerst wan neer uniforme partijen gekweekt kun nen worden van een dergelijke om vang, dat de grote fabrieken er gerui me tijd mee toe kunnen, zullen de per spectieven voor de binnenlandse markt waarschijnlijk even gunstig komen te liggen als voor de export. Het huidige streven in het land van Maas en Waal is dan ook niet alleen een plantersbelang, maar evenzeer een handels- en indus trieel belang, waarvan zowel het rokend publiek als onze nationale deviezenpot in de toekomst de vruchten zullen pluk ken. Advertentie (Van onze Belgische correspondent) Brussel, Dinsdagavond De arrestatie van drie generaals van het Belgische leger, die ervan worden beschuldigd steekpenningen van aanne mers te hebben aangenomen, heeft hier grote beroering teweeg gebracht. Het betreft de generaals Grimart, Marloye en Ridder Paul Jacquet de Havers- kercke. De laatste twee behoren tot de reserve; de gewezen actieve generaal Grimart is onlangs met de rang van kolonel opnieuw in dienst getreden op de afdeling militaire bestellingen van het ministerie van Landsverdediging. Zijn voornaamste taak bestond erin de rol van tussenpersoon te vervullen tussen dit ministerie en de aannemers, die voor rekening van de NATO werken. Alhoewel in officiële kringen het grootste stilzwijgen in acht wordt geno men, is toch bekend geworden, dat de Advertentie Elk der vier bestanddelen van Chelarine „4" is op zich zeil al wereldberoemd. Haar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen won deren en helpen ook dan wanneer andere middelen (alen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP-20 TABLETTEN 85 c» Onverstoorbaar Wanneer een Britse gardeofficier tijdens een parade of andere militaire plechtigheid flauw valt, dan laat men hem gewoon liggen tot de plechtigheid voorbij is. Van de zijde van de Britse marine heeft men echter dezer dagen laten blijken, dat men in deze andere opvattingen huldigt. Toen namelijk twee jeugdige adelbor- sten tijdens een plechtig heid ter nagedachtenis van de Britse zeeheld Lord Nelson van hun stokje gingen, hielp een kapitein hen persoonlijk bij het ivegbrengen van Trafalgar Square, waar de ceremo nie voor de held van de zeeslag bij Trafalgar ge houden werd. Maar de eyes-front-no-matter- what"-traditie van de Britse strijdkrachten bleef door dit alles verder on aangetast, wat wel bewe zen werd door de jonge officier Brian Wilton, die tijdens dezelfde plechtig heid onbewogen en stram in de houding bleef staan, hoewel een duif op zijn hoofd neerstreek en een andere een gemakke lijk plaatsje op zijn schou der zocht. had zich ai gauw voor het huis van de verkopei een woedende menigte van naar schatting dui zend mensen verzameld. Voor de brave ambte naar wist wat er met hem gebeurde, hadden de ver ontwaardigde neringdoen den hem uit het huis ge sleept en achter in een vrachtauto gezet. Onder honende kreten brachten zij hem buiten het stadie De voetganger is ook een menselijk wezen ledereen, die wel eens getracht heeft in koelen bloede de aanstormende horde van auto's en mo toren te trotseren door te voet de Place de la Con corde te Parijs over te steken of die zich ettelijke malen op de trottoirs de doorgang versperd heeft gezien door auto's, scoo ters en motoren, die aanhoudingen het gevolg zijn van een uitgebreid onderzoek, waartoe enkele maanden geleden door de minister van Defensie Spinoy zelf opdracht is gege ven in verband met de gedragingen van een aantal leveranciers van het depar tement. Door het comité van toezicht op de rekeningen werden deze leveranciers sinds geruime tijd verdacht van onge oorloofde praktijken, ertoe strekkende belangrijke militaire bestellingen in de wacht te slepen. In de afgelopen week zijn de verdenkingen door feiten ge staafd, zodat het parket opdracht kreeg in te grijpen. Alles- wijst er op, dat deze zaak grote afmetingen kan aannemen. Er zou niet alleen sprake zijn van 't aanvaarden van steekpenningen door hogere ambtenaren, maar ook van verduistering en bedrog. Talrijke do cumenten en dossiers zijn reeds in beslag genomen en nieuwe arresta ties, o.a. van burgers, zijn op til. De drie generaals zouden rechtstreeks geen militaire geheimen aan de burger firma's hebben overgemaakt, maar de zaak zou indirect toch op defensiege heimen betrekking hebben. Tot aan het tijdstip waarop hierovei meer klaarheid komt, zijn de aangehouden militairen aan een régime van strikte afzondering onderworpen. Generaal Marloye is mede-direc teur van de firma „Danheux et Mar loye", gespecialiseerd in de construc tie van waterleidingen; deze firma bouwde een gedeelte van de pipeline van de NATO. Het parket heeft een huiszoeking verricht in het kantoor van deze firma. Generaal Grimart is even eens mede-directeur var. een firma die aanzienlijke bestellingen voor het mi nisterie van Defensie heeft uitgevoerd. Hij schijnt steekpenningen in natura en in speciën te hebben aanvaard om zijn eigen en andere firma's voordelen te bezorgen, die niet k. de boekhouding voorkomen. Zowel de verduisteringen als de omko perij zouden betrekking hebben op een indrukwekkend aantal millioenen Bel gische franken. Daar èn de burgers èn de militairen in de zaak betrokken zijn, is het pnderzoek toevertrouwd aan een burgerlijk parket. Naar verluidt hebben de generaals reeds zo uitvoerige bekentenissen afge legd, dat een heel stel profiteurs tegen de lamp dreigt te lopen. Eenheden parachutisten, veiligheidspolitie en mobiele garde zijn gisteren uit Frankrijk in Algiers aangekomen om de plotseling opgelaaide verzets activiteit jn dit gebied de kop in te drukken. In de stad Algiers was het gis teren betrekkelijk rustig. Er werd druk gepatrouilleerd. Ongeveer 600 man van de veiligheidstroepen zijn onmiddellijk na aankomst doorgezonden naar het woeste, heuvelachtige gebied ten Zuiden van Constantine, waar Maandag de meeste verzetsdaden zijn gepleegd. 300 man van de mobiele garde zijn na aankomst in Bone eveneens direct naar de plaatsen waar zich incidenten hebben voorgedaan, gedirigeerd. Mijn neef Domieneke worstelde tot voor kort met een taalkundig pro bleem. Hij kon het woord bloc-note niet uitspreken. Als hij tekenen wilde placht hij te vragen om een velletje van een noga- bloc of zelfs van een blood- nok. Om alle linguïstische moeilijkheden voor goed uit de wereld te helpen greep zijn vader bijzonder krachtig in. „Je moet denken aan „blok" en aan „noot", zei hij. Domieneke knoopte dat blok en de noot bijzonder goed in zijn oren. Zó goed dat hij laatst in alle arge loosheid aan zijn vader vroeg: „Wat zeg je ook weer tegen bloc note?" De staat New York heeft, als opvolger van de Republikein Thomas E. Dewey, die zich uit de politiek heeft terugge trokken, de Democraat William Averell Harriman gekozen tot gouverneur. Ave rell Harriman is een 63-jarige bankier, die behoorde tot de kleine kring van medewerkers, die wijlen president Roo sevelt als „speciale afgevaardigden" om zich heen had gevormd. Harriman is zeer vermogend en hij stond destijds te boek als een van „Roosevelt's tam me millionnairs." In 1941 benoemde president Roose velt hem tot zijn speciale vertegenwoor diger en afgezant in Engeland en in datzelfde jaar stond Averell Harriman aan 't hoofd van een Amerikaanse de legatie naar Moskou. Van 194243 %'er- tegenwoordigde hij zijn land in de raad van de gecombineerde scheepvaartpool in Londen en op het eind van de oor log heeft hij enkele jaren als ambas sadeur in Moskou gediend. Averell Harriman staat bekend als een man met scherp politiek inzicht. Hjj bestond het om president Roosevelt er al in 1944 op te wijzen, dat de Sov jet-Unie er niet aan dacht om het poli tieke altruïsme van de president met gelijke munt te betalen. Hij hield een diplomatieke breuk na de oorlog voor zeer waarschijnlijk. Bij de presidentsver kiezingen in 1952 is de naam van Ave rell Harriman een enkele keer genoemd als mogelijke candidaat voor de Demo cratische Partij. Harriman versloeg zijn republikein se tegenstander Irving Ives. Door de overwinning van Harriman is een einde gekomen aan een republikeins bewind van twaalf jaar in de staat New York. Harriman had bijna 300.000 stemmen meer dan Ives. De minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera heeft, zoals wij gis teren reeds in het kort gemeld hebben, een commissie in het leven geroepen welke tot taak zal hebben de proble men te bestuderen die verbonden zijn aan de bouw van een beweegbare stormvloedkering in de Rotterdamse Waterweg. Het advies dat deze com missie zal moeten uitbrengen kan wor den beschouwd als een aanvulling op het werk van de vorig jaar ingestelde Deltacommissie. Het bouwwerk zal moeten dienen om bij zeer slechte weersomstandigheden, zoals bijvoorbeeld vorig jaar bjj de watersnoodramp, beveiliging te bieden tegen het stijgende water. De stroom- vloedkering zal beweegbaar moeten zijn, want een vast bouwwerk in de Waterweg zou teveel hinder opleveren voor het scheepvaartverkeer, dat bij normale omstandigheden uiteraard zon der belemmeringen moet kunnen plaats vinden. Bjj slecht weer kan de stroom- vloedkering dan in werking worden gesteld. Bezwaar voor de scheepvaart zal het in dit geval niet met zich bren gen, daar de schepen dan Rotterdam niet mogen verlaten noch er binnen kunnen komen. De stormstuw zal een aanmerkelijke beveiliging voor Rotterdam en de overi ge plaatsen langs de Waterweg bete kenen. In het onlangs verschenen cen traal rapport op de ontwerp-gemeente- begroting voor 1955 van Rotterdam werden over deze aangelegenheid dan ook door diverse raadsleden vrager gesteld. gens blijkt dit niet de enige hond van de Ko ningin te zijn, die gaar ne bijt. Onlangs beet een andere koninklijke hond een klokkemaker, toen deze een klok opwond in daarop geparkeerd wer het koninklijk paleis in den, zal vol warme sym- Windsor. De klokkema- pathie zijn voor de vraag k.er was er opgewonden en het betoog van het Pa- van- rijse gemeenteraadslid. Korte metten Paul Faher' De heer Faber stelde Dat de Fransen ook na namelijk in de raad de de Franse revolutie nog volgende vraag: „Bestaat niet bijster op belastingen er nog een soort mense- gesteld zijn, is weer eens lijke wezens als voetgan- Nog minder aangenaam overduidelijk gebleken in gers? Indien niet, schaf was het volgende voorval, dat zich onlangs voor het Buckinghampaleis afspeel de: Een hond van Konin gin Elizabeth had enige het plaatsje Mehun-sur- Yevre. Daar had namelijk een belastingambtenaar inzage in de boeken van een verkoper van con structiematerialen ge- tijd met belangstelling vraagd. De verkoper had toegekeken, hoe de met kennelijke tegenzin schildwacht heen en weer aan dit verzoek voldaan stapte. Toen de soldaat en de ambtenaar zette in de houding moest zich vol ijver aan de ar- springen, sprong de hond beid. Het snuffelen in de ook op en beet de man in boeken was echter niet enige veilige plekje in de zijn linkerbeen. Overi- van lange duur, want er stad geparkeerd zien." dan onmiddellijk de trot toirs af, opdat de heren auto- en motorbezitters vrijelijk en ongestoord hun voertuigen op deze plaatsen kunnen parkeren. Zo ja, laat dan de trot toirs strikt gereserveerd blijven voor het misdeel de genus voetgangers, die nu alle soorten motor voertuigen op dit voor hen De opstandelingen oefenen nog steeds druk uit op de stad Arris, ten Zuiden van Constantine. Deze stad is Maandag enige uren in handen van verzetslieden geweest, die uiteindelijk werden verdreven door twee Franse colonnes. Gistermiddag hebben de verzetslie den een aanval ondernomen in het gebied van Oeldjal, 100 kilometer ten Oosten van Biskra. Franse functionarissen menen, dat tot de ongeregeldheden is aange zet door de Arabische Liga. Een zekere Ben Bellah, die door de Fransen bij verstek ter dood veroor deeld is, is door de Liga benoemd tot haar vertegenwoordiger en hij leidt persoonlijk de operaties van de verzetslieden, aldus deze zegslieden. „De stem van Arabië", een radio zender, die volgens de Franse autori teiten in Cairo is gevestigd, en die de Algerijnen de laatste maanden voort durend beticht heeft van laksheid in de strijd voor onafhankelijkheid, wist reeds enkele uren na de eerste aan slagen te melden, dat Algiers was „teruggekeerd tot de glorieuze strijd voor Arabische vrijheid". In Tunis is de spanning, ondanks de Franse beloften van zelfbestuur, maar weinig verminderd. In de afge lopen vier dagen zijn daar 23 ver zetslieden bij gevechten met Franse veiligheidstroepen gedood. De Franse Nationale Vergadering zal zeer waarschijnlijk de kwestie- Algiers onmiddellijk bespreken, als zij vanmiddag van reces terugkomt. In gewoonlijk betrouwbare krin gen gelooft men, dat de Franse re gering plannen maakt om de repatrië ring van beroepsmilitairen uit Indo- China te bespoedigen, teneinde troe pen beschikbaar te hebben voor Al giers ^n Tunis. Dinsdagavond te Utrecht gehouden besprekingen tussen betrokken organi saties van werkgevers en werknemers met het College van Rijksbemiddelaars en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid over bij enige textielbe drijven in Enschede en naaste omgeving in verband met de zes procent gerezen ilijkheC.cn hebben tot overeenstem ming geleid, aldus is van bevoegde zijde vernomen. In de St. Pieter heeft Z. H. de Paus op Allerheiligen de Madonna Salus Populi Romani gekroond. Omgeven door een enorme menigte juichende mensen wordt de Paus over het Sint Pietersplein naar de basiliek geleid voor de plechtige kroning.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3