Ruilverkaveling dient de boer Eli 1111 I Middenstand onderwerp van voordrachtenreeks te Tilburg DE SCHEEPSBOUWER- Tweemaal A ud 35 millioen per jaar met de jacht gemoeid Japan bedreigt onze export van katoen, rayon en linnen KRUISWOORDRAADSEl Chauffeurs postauto vrij Nota over pachtruil toegezegd Voorbode van toekomstige leerstoel van middenstandseconomie? V. V V-directeuren naar ons land Lijdt niet langer Verhoging loonkosten gevaarlijk PROEFPROCES OM PORTABLE Verkoop in warenhuis geoorloofd? Nabob ontslaat zijn ministers DUBBELE WINST DOOR TRUC BIJ KOFFIE SMOKKEL WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 EERSTE KAMER Omzet Staatsvissers- havenbedrijf EERSTE STUURMAN VERDRONKEN Van Nederlands schip Bredase oorlogsmisda digers geholpen Cassatieberoep verworpen iiuiiiiiiumiii mimi 0* BIJ GRIEP PASTILLES oeZACHTE. VALDAHILD Jachtwet aangenomen Audrey Hepburn in Heemstede Russische klachten op agenda van Assemblée Bij toelating tot G.A.T.T.: Nieuw laboratorium voor melkproducten geopend Belastingambtenaren ongerust Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag NOG GEEN SPOOR De toestand in Pakistan (Van onze parlementaire redacteur) „Een volk dat zijn nationale hulp bronnen en rijkdommen niet weet te gebruiken is deze niet waard". Met dit nuchtere en zakelijke woord dat tngr. Nolens eens in het Nederlands Parlement heeft gesproken en dat men ook in het gedenkboek van de Staats manen terugvindt, besloot ir. Roebroek (KVP) gisteren een uitvoerigs beschou wing over de nieuwe ruilverkavelings- wet, waarvoor hij in de Eerste Kamer als enige spreker stond ingeschreven. Dit laatste niet omdat het onderwerp niet belangrijk zou zijn, maar omdat de Kamer op een originele manier aan het bezuinigen is met spreektijd. Bij Wetsontwerpen, die een voornamelijk technisch karakter hebben komen de leden overeen, dat een van hen namens allen het voornaamste zal behandelen. De anderen kunnen deze hoofdrede dan aanvullen indien zij dat nodig achten. De beperking gaat dus uit van de leden, niet van de voorzitter. De ruil verkaveling is een onderwerp dat zich uitstekend leent voor een dergelijke be handeling in de Senaat. Men had voor de wijze waarop de minister en de Tweede Kamer de zaak jarenlang voorbereid hebben de grootste waardering en men kon zich na het zeer'grondige debat van deze zomer aan de overzijde van het Binnen hof thans beperken tot beschouwingen, die het tweeledig karakter van dit agrarische en cultuurtechnische onder werp wel duidelijk lieten uitkomen, zon der echter in details af te dalen. Achtereenvolgens behandelde ir. Roe broek de ruimtelijke ordening, de sane ring van het boerenbedrijf, de pacht- regeling, de nazorg en de organisatie van de diensten bij de ruilverkaveling betrokken. Dat bij de ruilverkaveling rekening moet worden gehouden met meer algemene belangen als het stichten van openbare werken en de uitbreidingsplannen neemt volgens ir. Advertentie Voor de hendel; N.V. Levert k Co, Ameterdem C. Roebroek niet weg, dat het doel toch altijd zeer positief agrarisch is. Dat het zo ook wordt gezien blijkt uit de uitstekende samenwerking tus sen de organen van de ruilverkaveling en de instanties die betrokken zijn bij de ruimtelijke ordening in het alge meen. Waarschuwend klonk zijn woord over de mogelijkheden die de wet biedt met betrekking tot het beschik baar stellen van cultuurgrond voor niet- agrarische doeleinden. In enkele jaren tijd is reeds een oppervlakte gelijk aan aan die van de gehele Wieringermeer en het overgrote deel van de Noordoost - polder voor niet-agrarische doeleinden bestemd. De heer Roebroek is een overtuigd voorstander van het beschikbaar stel len van gronden buiten het blok waar binnen de verkaveling zich afspeelt (domeingronden) ten behoeve van de eigenaars en gebruikers in het blok, met het doel hun bedrijven te saneren, mits men dan ook afstand doet van zjjn eigendom. De goede ervaringen in dit opzicht verkregen met Walcherse boeren die naar de Noord-Oostpolder trokken, bewijzen dat het kan. De „pachtruil" neergelegd in de nieuwe wet wil de heer Roebroek aan vaarden, al zullen velen met bezwaard hart instemmen, omdat daarbij inge grepen wordt in de persoonlijke ver houdingen van pachter en verpachter. Bij de nazorg dienen de vrije maat schappelijke organen te worden inge schakeld, omdat dit in het bijzonder betrekking heeft op de mens. Wordt in de stukken de cultuur-technische ar beid verdedigd op economische gron den, dan dient men niet te vergeten, dat deze arbeid ook gepaard gaat met verhoging van de geestelijke waar den. Immers de inwendige structuur van het blok verbetert, er wordt aan sluiting met de cultuurcentra verkregen en er komt een eind aan het getob van vele boeren. De verbondenheid met de grond wordt versterkt, maar ook de verbondenheid met de gemeenschap. Hierin zijn grote geestelijke waarden gelegen. Minister Mansholt prees de rede van ir. Roebroek als zeer deskundig en nuttig voor het hanteren van de wet. De minister begreep die deskundigheid, omdat de spreker als voorzitter van de Centrale Cultuurtechnische Dienst nauw bij het onderwerp betrokken is. Hjj gaf toe, dat de pachtruil met grote voorzichtigheid dient te worden gehanteerd. Alleen in het uiterste ge val, wanneer werkelijk geen overeen stemming valt te bereiken, kan de overheid dergelijke regelingen doorzet ten. Aan ir. Rip (A.R.) deed de minister de toezegging van een nota over de stand van zaken met betrekking tot deze pachtruil. Het aantal gevallen van noodzakelijke ingrepen mei omschrij ving van de redenen zal dan aan de Kamer worden overgelegd. „De wet berust geheel op het grote vertrouwen dat wij in de minister en zijn ambte naren stellen", aldus de heer Rip. Z.h.s. werd de wet aangenomen. (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, een reeks voordrachten ge opend, die in de loop van dit studiejaar aan de Katholieke Economische Hoge school zullen worden gehouden over de economische en sociale problemen van de middenstand. Het ligt namelijk in de bedoeling van het curatorium der hoge school te komen tot instelling van een leerstoel voor middenstandsproblemen en het was deze gedachte, die de staatssecretaris ten zeerste verheugde. Naar zijn mening is er grote behoefte aan een academische behandeling van de problematiek, die zo een voornaam deel beslaat van zijn taak. Een juist middenstandsbeleid moet immers kunnen steunen op een theore tische beoefening van de middenstands economie. Hij sprak de hoop uit dat deze eerste stap op het gebied van aca demisch onderwijs in de specifieke eco nomische en sociale problemen van de middenstand zou leiden tot een meer Directeuren van touristische instel lingen in België en Duitsland zullen een bezoek brengen aan verscheidene stre ken van ons land. Woensdag 3 en Don derdag 4 November komt een gezel schap van twintig, afkomstig uit Vlaan deren, naar Zeeland, Breda en Amster dam. Na een bezoek aan Goes en Yr- seke wordt Breda bezichtigd. Donderdag sullen de Belgische gasten te Amster dam de maandelijkse vergadering van Nederlandse V.V.V.-directeuren bijwo nen, waar de directeur van de V.V.V. *e Gent, de heer A. v. d. Walle en de directeur van het Belgische Verkeers bureau van de Spoorwegen in Neder land, de heer F. Luyten, zullen spreken °ver tourisme en V.V.V. in België. In Januari zal een groep directeu- Ien, afkomstig uit Wallonië, een bezoek £rengen aan Limburg. In Maart bezoe ken Duitse directeuren Arnhem en om* *eving. pe omzet van het Staatsvissershaven- ocdrijf blijft zich in stijgende lijn be ogen. Hoewel het aantal verkochte ki- ogrammen nog niet precies bekend was, an aangenomen worden, dat dit niet «ngrijk zal verschillen in vergelijking vorig jaar. Misschien maakt de versh i ringaanvoer 'n Oct°ber enig kn^r!1- met de aanvoer in de overeen- nvar.Su? maand van vorig jaar, maar geheel genomen moet de omzet- geweten worden aan een lichte Prijsstijging. refkt werd een omzet be- in de tegenover 3.519.367 n» 1 overeenkomstige maand van 1953. borl m de afgelopen maand de afifJi rm 16r<i n°r f 258'376' Gedurende in a'fel?pen 10 maanden van 1954 werd 2fiR?OQi«en ,omzet genoteerd van -b.630.936, wat reeds 2.131.441 meer Van iQ«n+ overeenkomstige periode van 1953, toen voor 24.499.495 omgezet duurzame verschijningsvorm in de uni versiteiten en hogescholen. De eerste voordracht in deze reeks, door H. C. Janssen, ec. drs., algemeen secretaris van de Sociaal-Economische Raad, handelde over het onderwerp: „Het midden- en kleinbedrijf als sociaal- economische verschijningsvorm". Te veel nog, aldus de heer Janssen, wordt de middenstand identiek beschouwd met de categorie van de kleine winkeliers. Deze opvatting, alhoewel historisch zeer verklaarbaar, beantwoordt niet meer aan de werkelijkheid. De middenstand omvat een zeer grote verscheidenheid van maatschappelijke groepen. Het klein- en middenbedrijf is slechts een deel van de gehele middenstand. Ondanks de voorspellingen van Marx hebben het midden- en kleinbe drijf zich weten te handhaven en zullen dat ook in de toekomst blijven doen, omdat de mogelijkheden voor de klei ne zelfstandige nog altijd groter zul len worden. Ook recente publicaties van economisten, die zich met de mid denstandseconomie bezig houden en de incidentele behandeling van deze vraagstukken willen vervangen door een systematische, bewijzen dit. Een plaats zullen de middenstanders altijd blijven innemen in het maatschappe- lijk-economisch bestel. De spreker betreurde het, dat te veel in beschouwingen over de middenstands nota de mening bleek als zou het gaan over een „to be or not to be". Ook de leiding van de middenstand in Neder land treedt te veel beschermend op te gen afbrokkeling van het bestaan als middenstander. Dit moet er toe leiden, dat de overheid zich meer dan nood zakelijk is geroepen voelt om in te grij pen. Er is geen enkele reden om deze politiek verder voort te zeten, aldus de heer Janssen. Onder de aanwezigen bevonden zich bij deze eerste voordracht o.m. prof. dr. de Quay, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en prof. dr. Ariëns, adviseur van de Katholieke Nederlandse Middenstandsbond. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen' falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Aan boord van de „Prins Willem van Oranje'' van de Oranjelijn, onderweg van Quebec naar Antwerpen, werd Maandagavond de eerste stuurman, N. Sieben uit Rotterdam, vermist. Het schip keerde direct terug om te gaan zoeken en na enige tijd vond men de vermiste in zee. Hij bleek te zijn ver dronken. De Hoge Raad heeft, overeenkomstig de conclusie van de advocaat-generaal, verworpen de cassatieberoepen van F. de J., M. A„ F. J. C. en M. K. F., allen Amsterdammers, die zich voor de recht bank te Breda te verantwoorden hebben gehad voor de hulp, welke, zij verleen den bij de ontsnapping van de oor logsmisdadigers uit de gevangenis te Breda. De rechtbank aldaar had ieder van hen veroordeeld tot vijf maandenge vangenisstraf. In hoger beroep legde het gerechtshof in Den Bosch zes maanden op. 27. Eric geeft zijn ogen goed de kost: met kennersblik monstert hij de sterkte, elk detail in zich opnemend en hij kan niet nalaten met enige bewondering te zeg gen, dat wie of wat deze Edzar ook is, hij zeker een goede plaats heeft uitgezocht voor een piratennest. Het zal niet eenvoudig zijn daar binnen te komen als de kerels het niet willen", merkt hij op. „Het zal nog minder eenvoudig zijn er uit te komen, als zij het niet willen", voegt de Heruli er somber aan toe. \Practisch on mogelijk", bevestigt Eric, terwijl hij van het duin afdaalt. Nu terugkeren naar de boot zou echter argwaan wekken, want zij zijn reeds opgemerkt door een paar kinderen, die buiten de palissade met dobbelstenen zitten te spelen. Met open mond bezien zij de vreemdelingen en nemen schreeuwend de vlucht, als het viertal rui- derbij komt. Eric en zijn metgezellen vervolgen hun wegen treden door de ingang de buitenste palissade binnen, waar zij onmiddellijk omringd worden door een stel bijzonder onguur uitziende, goedbewapende kerels, de hen zwijgend en onbeschaamd monsteren. Een van de kerels vraagt ten slotte op grove toon, wat zij komen doen. Het boezemt Eric grote weerzin in. „Wij zijn gekomen om Edzar de Sakser te zien." antwoordt hij uit de hoogte, wij hebben belangrijk nieuws voor hem." Op de achtergrond klinkt nu een zware stem, die luid vloekend gebiedt plaats te maken. Door de uiteengeweken manschappen treedt een zwaargebouwde figuur naar voren die gehuld is in een glinsterend wit gewaad. Een scharlaken mantel hangt achteloos om zijn schouders en een kostbaar Byzantijns sieraad hangt om zijn nek. Een schrille tegenstelling tot deze prachtige kleding vormt de ruwe tatoeëring van de bovenarm en het gore, afstotende gelaat met loerende kleine ogen. Zij staan van aangezicht tot aangezicht met Edzar de Sakser Advertentie Tot het „TuSchinski"-theater kon men gisteravond slechts doordringen via een klein cordon van agenten. Reden van de algemene opwinding was, zoals u wel weet, dat Audrey Hepburn zélf kwam kijken naar haar film „Sabrina". En een groot aantal enthousiastelingen kwamen weer naar haar kijken. Enfin, wat de film betreft: „Sabrina" haalt het niet bij „Roman Holiday", al draait het weer al lemaal om Audrey. Zij is nu de assepoe- serige chauffeursdochter, die tenslotte de puissant-rijke zoon (Humphrey Bo- gart) van haar vaders baas men mag wel zeggen overmeestert. Voordat zij daar echter in slaagt moet zij eerst hele maal van New-York naar Parijs om ko ken te leren. Waarom deze omslagtig- heid precies nodig is begrijpt geen sterveling. Verder valt het niet te ont kennen dat „Sabrina" wel een aantal touchante tafereeltjes oplevert en dat Audrey daar enig aandeel in heeft kan men ook gerust constateren. Maar voor de rest gaat het om een traag, voortkab belend comedietje van niet het geringste belang. En van de lichte humor, die „Roman Holiday" tot een aangenaam divertissement maakte, is in „Sabrina" geen zier te bespeuren. Hoe dat zij, wij zagen Hepburn dus een goed deel van de avond over het doek wandelen, maar wij zagen haar ook in levenden lijve op het toneel verschij nen, waar zij werd „geïnterviewd" door de heer Guus Oster. Helaas we weten niet of het aan Audrey dsn wel aan de (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel het debat over de nieuwe jachtwet in de Eerste Kamer veel meer in het jachtseizoen viel dan dat aan de overzijde van het Binnenhof, dat werd gehouden toen de hazen van de zomer nog vrij spel hadden, heeft de senaat maar weinig schoten meer in het veld gelost. De wet werd als een technische wet behandeld. Namens de gehele Kamer voerde de heer Hoogland (P.v.d.A.) het woord. Hij bracht in herinnering dat het finan cieel belang van de jacht niet zo ge ring is. Er zijn 22.500 jachtakten in omloop, die voor de schatkist 450.000 opbrengen. 1200 jachtopzieners zijn in ons land werkzaam, die ook voor de natuurbescherming hun betekenis heb ben. Er worden voorts per jaar onge veer anderhalf millioen stuks wild ge schoten. Er zijn enige tientallen een denkooien, terwijl de pachtsommen voor de jachten in totaal wel enige tonnen opbrengen. Ook zijn er nog een 150-tal wapenhandelaren. Als men dit alles optelt dan is er een bedrag van ongeveer 35 millioen mee gemoeid, nog afgezien van de stropers De heer Hoogland brak een lans voor de kleine man, die aan de jacht naar verhouding niet meer kan besteden dan een weggebruiker voor zijn brom fiets. Hij vroeg een redelijke jachtpacht en geen toewijzing aan de hoogstbie dende. Minister Mansholt heeft de toezeg ging gedaan, dat bij verhuur van Staatsdomeinen getracht zal worden daaraan tegemoet te komen. Eenvou dig is het echter niet, want dan moet uit meerdere gegadigden met niet ge ringe mensenkennis en jagersinstinct een keuze worden gedaan. De heer Kolff (C.H.) hield een plei dooi voor de eendenkooien, die men niet als massaslachtingen moet be schouwen. Minister Mansholt was het met hem eens, dat in een cultuurland als het onze zo'n eendenkooi wel eens een oase voor het wild kan zjjn, al betekent het ook af en toe schade aan het trekwild. De wet werd z.h.s.. aan genomen. Audrey Hepburn betreedt het Tuschinski-theater te Amsterdam, waar de Nederlandse première werd gegeven van haar film Sabrina. microfoon lag helaas konden wij haar woorden nauwelijks of niet verstaan. Wij hebben echter niet de indruk, dit te Uwer geruststelling, dat wij veel hebben gemist. Voor de pauze danste het „Nederland se Ballet" van Sonia Gaskell „Les Syl- phides" op muziek van Chopin. De op brengst van de avond was voor de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers. H. Hn. Audrey Hepburn heeft gisteren een bezoek gebracht aan de secreta ris van de Bond van Nederlandse Militaire Slachtoffers, de heer A. Prins te Heemstede, die als dwarslae sie al sinds 1938 aan zijn rolstoel is gekluisterd. Hij was vlieger bij de Koninklijke Marine en geraakte in dat jaar invalide door een vliegtuig ongeluk bij Den Helder. Het nieuws over het bezoek aan de heer Prins was weliswaar niet publiek gemaakt, maar het was niettemin uit- gelekt, zodat de hele buurt voor het huis van de heer Prins stond, toen de auto met het filmpaar voor de deur stil hield. Nadat Audrey zich enige tijd met de heer Prins onderhouden had en de wening verlaten had, kwam de 75-ja- rige heer G. Bies, Hollander van ge boorte en thans woonachtig in Ame- rikg, haar een geldbedrag voor de bond overhandigen. Des middags zat de filmster met mr. Ferrer aan een lunch in Amsterdam aan, dat door de gasten betaald werd. Het totaalbedrag komt ten goede aan de Bond van Nederlandse Militaire Slachtoffers. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren van de agendacommissie het advies ontvan gen twee Kussische klachten, n.l. dat de Verenigde Staten schuldig zjjn aan agressie tegen communistisch China en dat nationalistisch China regelmatig „zeeroverjj" pleegt in de Chinese Zee, op de agenda te plaatsen. De Amerikaanse afgevaardigde, Wadsworth, verklaarde geen bezwaar te hebben tegen volledige bespreking van de Russische aantijgingen en daar om had er in de agendacommissie ver der geen stemming plaats. (Reuter) De Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie, die in 1949 is opge- richt en waarbij practisch de gehele Nederlandse katoen-, rayon- en linnen- industrie (totale omzet in 1953 ruim een milliard gulden) is aangesloten, heeft bij monde van haar voorzitter drs. H. J. Geerkens de problemen, waarover in het verslag van de vereniging (zie pag. 2) reeds sprake was, nader toegelicht. Bi) deze problemen neemt de positie van Japan en de toelating van dit lana tot de G. A. T. T. (General Agreement on Tariffs and Trade) wel een zeer belangrijke plaats in. Zoals reeds uit het jaarverslag blijkt, is de noodzaak om te exporte ren voor de betreffende industrie in z~er grote mate aanwezig. In de defi nitieve toelating van Japan tot de G. A. T. T. ziet men, aldus de heer Geerkens, een uitermate grote bedrei ging van de exportbelangen van deze industrie. De regering is hierop bij hr haling met klem gewezen. Het standpunt van de Vereniging wordt volledig gedeeld door de collega's in andere landen. Men heeft er geen bezwaar tegen, dat Japan wordt toegelaten tot de G. A. T. T., maar er dienen waarbor gen gevraagd te worden, dat dit land een oirbare internationale handelspo litiek volgt. Indien Japan vervalt tot praktijken, die voor de Tweede We reldoorlog werden toegepast, vreest men, dat Nederland hiervan de dupe zal worden. Hierbij moge opgemerkt worden, dat het vooral de afzet van katoe nen goederen is, die van beslissende betekenis is en die door Japan het zwaarst getroffen kan worden. Ne derland neemt op het ogenblik de zesde plaats in op de wereldranglijst van exporteurs van katoenen manu facturen. Gesteld kan worden, aldus de voor zitter, dat de katoen-, rayon- en lin nenindustrie er in de afgelopen jaren niet slechts in geslaagd is haar aan deel in de binnenlandse markt te behouden, doch daarnaast in staat is geweest het belangrijke aandeel van Nederland in de wereldhandel in ka toenen manufacturen, onder moeilijke omstandigheden, zelfs nog verder uit te breiden. Ook voor 1954 zal deze constatering waarschijnlijk kunnen gelden. De voorzitter waarschuwde voorts ernstig tegen een eventuele verdere verhoging der loonkosten. Het loon niveau kan niet verder opgevoerd worden zonder dat dit ernstige gevol gen voor de export-positie en daar mede voor de werkgelegenheid zal hebben. Men wil daarbij waarschuwen tegen een al te grote mate van con- junctuur-optimisme. De loonronde van 5 pet. per 1 Ja nuari j.l. kon men globaal genomen niet aan de afnemers in rekening brengen. De vrijwel algemene loons verhoging van 6 pet. per 1 Oct. J.l. zal niet in het export-prijspeil ver werkt kunnen worden. Het laat zich echter aanzien, dat op de binnenlandse markt ditmaal enige compensatie ver kregen kan worden. De laatste loonronde zal een mach tige stimulans zijn tot verdere verbe tering in organisatie en efficiency, alsmede tot vermindering der arbeids intensiviteit door automatisering. Het is niet uitgesloten, dat een en ander met afstoten van arbeidskrachten gepaard zal moeten gaan. Men hoopt tenslotte, dat als be langrijke Nederlandse en export- industrie de voorwaarden geschapen kunnen worden, waardoor haar ver dere ontplooiing verzekerd is. Dinsdag is het onlangs gereed geko men centraal laboratorium van de Sterovita-melkproductenfabriek te Breukelen in gebruik gesteld door de directeur van het zuivelwezen dr. ir. P. N. Boekei. Dit centrale laborato rium onderzoekt op welke wijze en met welke apparatuur moet worden gewerkt, om de kwaliteit van de pro ducten te verbeteren. Een belangrijk deel van het researenwerk betreft melkproducten, bestemd voor de Ame rikaanse troepen in Europa. De Vereniging van Inspecteurs van 's Rijks belastingen en de Vereniging van Ambtenaren der Registratie en Domeinen zullen Zaterdag een geza menlijke buitengewone algemene le denvergadering houden. Het doel van deze vergadering is uiting te geven aan ernstige ongerustheid over eigen posities. Twee sprekers zullen een korte rede houden, n.l. prof. dr. J. van der Poel, hoogleraar-directeur van de Rijksbelastingacademie te Rotterdam, en prof. mr. H. J. Hellema. Als er om een gewaagd beeld te gebruiken één handelsartikel is, dat een steeds hogere vlucht begint te nemen, dan misschien wel de schrijf machine in de klasse van het vedergewicht, de portable ofwel het koffertje. Er zijn van die journalisten, die de hele dag met zo'n ding sjouwen, maar dat zijn de enigen niet. De portable kan men overal vinden, in de meest wille keurige huiskamers kan men 'm tegenkomen. Wat een groot warenhuis in Amsterdam er toe bracht om ook dit handelsobject een plaats te geven tussen de huishoudelijke artikelen. Wat echter een protest opleverde, dat op een proefproces is uitgelopen. Het laatste woord is nu aan de economische politie rechter van de Amsterdamse Rechtbank. HORIZONTAAL: 2. heilige; 4. gods dienst; 7. tegenvaller; 9. soort jam; 12. jongensnaam (Fr.); 16. omroepvereniging; 17. einde: 18. overblijfsel; 24. deel v. e. zuigfles; 26. vertrek; 29. nummer; 30. linie. VERTICAAL: 1. spil; 2. de oudere; 3. bij woord; 4. verstand: 5. koninklijke land macht; 6. onmeetbaar getal; 8. voorzetsel: 10. voegwoord (Fr.); 11. bijwoord; 12. jon gens- en meisjesnaam; 13. lokspijs; 14. bijb. raam; 15. tennisterm; 19. gast; 20. beken de motorraces; 21. akelig; 22. voorzetsel; 23. lidwoord; 24. naaml. vennootschap (Fr.); 25. voegwoord; 27. pers. vnw.; 28. vreemde munt. HORIZONTAAL: 1. kamprechter; 9. R.A.I.; 10. hoe; 11. ijl: 13. stoet; 15. DC; 16. gul; 18. sol; 19. bah; 20. stip: 22. pint; 23. ner veus; 24. apin; 26. toer; 28. Fie: 29. web: 31. N.E.H.; 32. T.P.; 33. tegel; 35. ka; 36. Mei; 37. rel: 39. gedetineerd. VERTICAAL; 1. krijgshaftig; 2. mr.: 3. pas; 4. rits: 5. chef: 6. hot: 7. te; 8. rech terhand: 12. lut; 14. oorveeg'; 15. dan; 17. linie; 19. bison; 21. pen: 22. put; 25. pip; 27. eek: 29. weit; 30. Bern; 33. tee; 34. lee; 36. MD; 38. Ie. Het warenhuis beroept er zich op dat de portable moeilijk gerangschikt kan worden onder de kantoormachines, voor welker verkoop men sinds 1939 gebon den is aan een Vestigingsbesluit, dat de afzet van dergelijke apparaten aan par ticulieren voorbehoud aan erkende ver kopers van kantoorbenodigdheden. Als get. deskundige wees een accoun tant erop dat van alle kantoorschrijf machines ongeveer slechts een half pro cent uit portables bestaat. De bevinding van het Ned. Instituut voor Efficiency althans was deze, dat op een aantal ge controleerde kantoren slechts 52 porta bles gebruikt werden op 10086 standaard schrijfmachines. Een als getuige opgeroepen manager rekende de portable wel onder de kan toormachines, maar stelde toch wel even vast dat 90 pet. van de productie wordt aangekocht door particulieren. De verdediger van het warenhuis ver zette zich tegen de eis van de officier, die een boete van f25.had gevraagd, en vroeg vrijspraak op grond van di verse overwegingen. Hij meende dat in het Besluit slechts sprake was van schrijfmachines in zover dit ook kan toormachines zijn. Hieronder rekende bij de portable, die vrijwel nooit op kantoren wordt gebruikt, nog minder dan de koffiemolen of stofzuiger, die er wel algemeen in werking zijn. Hij stel de als eerste eis aan de kantoormachine dat deze krachtens haar aard op het kantoor thuishoort. Als de portable be halve voor particulier werk óók ge schikt zou zijn voor kantoorwerkzaam heden, zou er reden zijn voor een nader onderzoek. Maar deze twee-zijdige ge schiktheid achtte hij in het onderhavige apparaat niet aanwezig, erop wijzend dat anders de reclame-teksten deze bij zonderheid heus niet onvermeld zouden laten, zoals nu werkelijk het geval is. Het apparaat, zo stelde hij, wordt ge fabriceerd om in de breedst mogelijke lagen van de particuliere bevolking ver spreiding te vinden. En hij wees op de situatie in Amerika, waar men het licht gewicht schrijfmachientje ook inderdaad aantreft in winkels met huishoudelijke waren. Door het Besluit ook op de por table toe te passen, die met het kantoor weinig of niets te maken heeft, zo meen de de verdediger, doet men de werke lijkheid geweld aan, met als enig succes dat maatschappelijke verhoudingen met verstarring worden bedreigd. Ook andere vragen als constructie, onderhoud, reparatie en speciale deskun digheid bij verkoop werden voor de rechter besproken, die de uitspraak heeft bepaald op 9 November. De chauffeur R. P. en de bijrijder C. W. K. van de postauto, waaruit de vo rige week in Amsterdam op mysterieu ze wijze een postzak en een geldkistje met een totale inhoud van ruim 63.000 aan contanten zijn verdwenen, zijn vandaag na overleg tussen hoofdinspec teur H. A. M. van Rooy en de officier van justitie, mr. \V. B. J. Aberson. op vrije voeten gesteld. Er worden niet voldoende termen aanwezig geacht om het tweetal nog langer in voorlopige hechtenis te houden. Intussen ontvangt de politie tiental len tips, die allen onderzocht worden. Ook de postauto is vrijgegeven. De nabob van Bahawalpoer, een Noordelijke Pakistaanse deelstaat die aan Indië grenst, de 50-jarige luite nant-generaal Sir Sadiq Mohammed Khan Abassi Bahadoer, heeft met toe stemming van de centrale Pakistaanse regering het kabinet van zijn staat ont slagen en het parlement ontbonden. Het bestuur over Bahawalpoer is opgedra gen aan een „adviseur", die door de Pakistaanse regering is benoemd. De nieuwe Pakistaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Iskander Mirza, heeft aan de pers meegedeeld, dat het kabinet van Bahawalpoer we gens „wanbestuur" is ontslagen. Politieke waarnemers menen, dat dit een nieuw symptoom is van de campagne, die de oude administratie ve élite van Pakistan thans voert te gen de nieuwe „politici". Zondag voor een week is al de Pakistaanse wetgevende vergadering ontbonden. Het vorstendom Bahalwalpoer heeft een bevolking van 1.820.000 zielen en het kwam in 1947 bij Pakistan. In twee andere vorstendommen, die dat jaar bij Pakistan kwamen, Khaipoer en Ka- lat, zal, naar verluidt, het bestuur even eens aan door de regering benoemde personen worden overgedragen. (Reuter) De douane-inspectie te Kerkrade en de douane-recherches in Kerkrade en Nijmegen hebben een complot van kof- fiesmokkelaars ontdekt. Bij deze affai re bedienden de smokkelaars zich van een truc, waardoor zij een dubbele winst opstreken, doch waarbij de kof- fieverkopers aanzienlijke schadeposten kregen te incasseren. Eind Augustus verscheen zowel in een Nederlandse als in een Duitse krant een berichtje, waarin er melding van werd gemaakt, dat de douane van Aken een partij koffie van 300 kg. in beslag had genomen. Bij de douane in Aken was echter niets bekend over in beslag' genomen koffie. Een nader onderzoek wees uit, dat een Duitse koffiehandelaar zich tot enige Nederlanders had gewend met het verzoek hem koffie te leveren. De Nederlanders hadden hier wel oren naar en kochten bij verscheidene win keliers koffie op. Deze werd dan in een bestelauto geladen en terwijl de koper en verkoper over de ->rijs onder handelden. reed de chauffeur van de auto de koffie naar Duitsland. Korte tijd later belde hij op met de medede ling. dat de Duitse douane de auto had aangehouden en de koffie in beslag had genomen. Met diverse verontschuldi gingen vertelde hij later persoonlijk zijn belevenissen tijdens de smokkelrit om zijn verklaringen te staven en legde hij een berichtje uit een blad over, waarin het verhaal stond afge drukt. De smokkelaars deelden hierna aan de koffieverkoper mede, dat het hun als gevolg van de geleden „strop" onmogelijk was de koffie te betalen. De koffiehandelaar legde zich hierbij neer. Weliswaar was hij gedupeerd, doch hij gaf de zaak niet bij de politie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5