Fraai herstel van D.G.G. tegen Weesp: 9—3 Competitie R.K. Handbalbond verloopt traag Favorieten voor titel dienen zich toch reeds aan Aspirin Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Brussels hockeytournooi wankele basis voor indeling Olympisch tournooi Beeke en De Jong aan de leiding Giften en fiscus Verrassingen in de eerste klasse Komende landenwedstrijden belangrijk voor Oranjeteam De man zonder har! Rumoer in Staten van Suriname WOENSDAG 3 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 D.O.S.-speler vraagt ontbinding van contract Met profclub „Utrecht" DAMCOMPETITIE Geen prof-wedstrijd in Roosendaal Spelers van BW tekenen KNVB-contract Eén enkele dragée Davitamon- 10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Een tien voor gezondheid: DavITAMON-10 Flacons a 50 en 100 dragees ORGANON - OSS BEREKENINGEN HEBBEN GEFAALD GOEDE WIL IS ER Den Haag wint kort geding tegen N.O.A.D. Frans elftal samengesteld Om Noord-Hollandse damtitel Merkwaardig conflict door JEAN BROCARD Motie van afkeuring tegen statenlid Findlay Verhaal van gevluchte Bulgaar klopt niet Van België uit ons land binnengekomen Mr. Dobbelmann voorzitter van „Savon et Detergents" De „Brederode" kan worden gelicht Vlaggeschip van Witte de With Stand vluchtelingenactie: thans f 735.000 Ierse paarden van Aga Khan brengen 539.000 dollar op In de eerste klasse van district Ken- nemerland/Zaanstreek gooien de dames Van DIO hoge ogen. Na drie ontmoetin gen en een maximum aantal winstpun ten hebben zij het leidersschap op zich genomen. VBO, dat slechts twee ver- liespunten heeft, vormt een ernstige bedreiging, terwijl de reputatie van Zee vogels en ook Wijk aan Zee wel zoveel bekendheid geniet dat beide ploegen voor grote verrassingen kunnen zorgen. Onze Gezellinnen uit Haarlem is mo menteel onberekenbaar en is in staat zijn tegenstanders voor onoplosbare De DOS-speler Van Basten heeft bij de kantonrechter te Utrecht een ver zoek ingediend om te worden onthe ven van zijn contractuele verplichtin gen tegenover de profclub „Utrecht" Dinsdagmiddag hebben de raadslieden van DOS en de profclub Utrecht resp. mr. W. Nye en mr. P. F. van Ra- venswaay, in deze zaak gepleit voor de kantonrechter mr. C. J. de Bruyn Kops. De kantonrechter bepaalde de uit spraak op Vrijdag 19 November a.s. Zowel mr. Nye als mr. Ravenswaay gaven een beschrijving van de voor geschiedenis van de uitgebroken „voetbaloorlog" tussen de beide bon- den. Mr. Nye betoogde, dat de Be roeps Voetbal Bond de strijd niet meer voert onder het mom van op voering van het spelpeil. Hij betwistte op juridische gronden de reehtswaar- de van de getekende overeenkomst. Mr. Ravenswaay concludeerde, dat er geen redenen bestaan voor ontbin ding van de rechtens aangegane over eenkomst. problemen te stellen. Meervogels zal ook dit jaar een hele „kluif" krijgen zich te kunnen handhaven. In de tweede klasse concentreert de strijd aan de top van de afdeling zich voornamelijk tussen HBC 2 en DIS uit Castricum. Het feit, dat beide elftallen elkaar reeds twee keer hebben ontmoet en wanneer men daarbij een blik slaat op het opvallende doelgemiddelde van DIS, behoeft men zich niet af te vra gen bij wie de kansen het hoogste aan geschreven staan. De competitie staat echter nog aan het begin. Er kan dus nog van alles gebeuren. De standen zijn: Eerste klasse DIO 3 3 0 0 6 20— 6 OG 5 2 2 1 5 16—19 VBO 3 2 1 0 4 13— 9 Zeevogels 2 1 1 0 2 11— 8 Wijk aan Zee 2 1 1 0 2 9—9 Adelbert 2 0 1 1 1 2— 3 Meervogels 3 0 3 0 0 7—24 Tweede klasse HBC 2 5 2 1 2 6 11— 8 DIS 3 2 0 1 5 22— 0 PSCK 1 1 0 0 2 5—2 Adelbert 2 1 1 0 0 2 4—2 HSV 10 0 1 1 2— 2 GVO 1 0 1 0 0 2—4 Blauw Zwart 1 0 1 0 0 1—4 Tybb 2 3 0 3 0 0 4—29 De derde klasse B is wat de inde- ling betreft wat stiefmoederlijk be deeld. De spanning is daar echter niet minder om. Het grootste duel ontwikkelt zich tussen Leonidas 2 en HBC 2. De kracht ontloopt elkaar weinig, zodat elk misstapje wel eens van beslissende betekenis kan zijn. DSO, dat in de competitie ls terug gekeerd, is tot op heden niet erg ge lukkig geweest in zijn wedstrijden. De strijd staat echter nog in de beginfase en onder aan de ranglijst bevindt zich ook OG 2, dat binnen het bereik ligt van de ploeg uit Vijfhuizen en dus wel degelijk op zijn tellen moet passen. In de derde klasse A staat Oranje Wit. 2 fier aan de kop. Onmiddellijk gevolgd door DDO met ADO 2 als tweede con current. De verdere elftallen zijn al meerdere punten achteruitgegaan. Het onregelmatig verloop van de wedstrij- (Van onze dammedewerker) De dammers van D.C.G. hebben, na de onverwachte nederlaag tegen Wor merveer, toch weer hun moreel weten te hervinden. Dat bracht aan de hoofd klasse damcompetitie weer de nodige spanning en fleur. Te weinig clubs im mers blijken op het niveau te staan om de drie topclubs te kunnen weerstreven. Juist verenigingen als D.C.G. en D.S.T.O. zorgen door hun „fighting spirit" voor de spannende noot in deze competitie, vooral omdat de geijkte opposanten als Haarlemse Damclub, C.D.A. en in vroegere competities ook Weesp en O.D.V., ditmaal in hopeloze conditie blijken te verkeren. Het fraaie herstel van D.C.G. vond in eigen home plaats tegen het eens zo fanatiek spelende Weesp. Maar papa Beeke schijnt de stimulans niet meer te kunnen opbrengen om zijn jongens tot topprestaties op te voeren. De gecom- bineerden voerden de stand regelmatig op tot 93, zonder dat de Weespenaren hen konden bedreigen. En zelfs in de afgebroken partijen, die op de borden achterbleven, na een ijlingse treinrace van de Weespenaren, beloven nog gun stige perspectieven. In ieder geval kon de secretaris een zekere overwinning gaan melden aan de wedstrijdleider Ook de club van aanvoerder Roschar, het Amsterdamse C.D.A., was weer eens het grillige kind, dat stoute stukjes uithaalt op momenten dat men het zoet in de kinderstoel denkt te hebben. Dooi een flinke en doortastend bereikte zege op Wormerveer rukten de C.D.A.-ers zelfs dreigend naar boven. De resultaten in de hoofdklasse damcompetitie waren- Hoofdklasse: CDA—Wormerveer 128, DCGWeesp 93 (vermoedelijke eind stand 137). Dat bracht de ladderstand in de onderstaande volgorde: 1. Gez. Sam. 4 4 2. Joz. Blank. 4 4 3. IJmuiden 4 4 4. D.C.G. 5 4 5. D.S.T.O. 4 3 6. C.D.A. 5 3 1 V. Haarlem 4 10 8. Gez. Sam. B 4 0 2 9. O.D.V. 4 0 0 i0. Zaandam 4 0 0 Jl. Wormerveer 5 10 12. Weesp 5 0 0 Na de merkwaardige wedstrijd tussen Ouderkerk en C.D.A. in de eerste klasse- c°mpetitie, die nog steeds met een 35 jjtand een bron voor allerlei gissingen "leef. kwamen ook nu een aantal ver gassingen voor. Want het ongeslagen ■•Jozeph Blankenaar" werd voor zijn slechte opkomst tegen Aalsmeer er yaren slechts acht spelers verschenen duchtig gestraft. De bloemenkwekers 'risten hun middelmatige positie op de ranglijst wat op door met 128 de kampioensaspiraties van de Amsteg- aammers een deuk te geven. Ook D.I.D ging weer niet best en de vierde ne erlaag tegemoet tegen Crescendo Dat gat instructeur Belderok nog meer zor gen en D.I.D. een steeds grotere kans P automatische degradatie. Alleen de trotse aanvoerder van de ranglijst. St. us Ult Wilnis, bleef door een ste- k-,!6 l- °verwinning 0p concurrent De K-wakel nog ongeslagen. ki?seseVaïdusi:ge Uitslagen waren in deze «il^CRS^!i4klnSe: De Kwakel—St. Cani- DiemenODV 15—5, Jozeph Cenrine£!a1r7"^alSI?eer 8~12' DID—Cres- Van a j Daardoor werd de volgorde onder- deelnemende clubs als hier- 0 0 8 64—16 0 0 8 59—21 0 0 8 49—31 0 1 8 63—37 1 0 7 50—30 7 57—43 2 35—45 2 35—45 0 22—58 0 16—64 2 39—61 0 31—69 1. St. Canisius 4 4 0 0 8 65—15 2. C.D.A. 4 3 0 1 6 41—39 3. Diemen 4 3 0 1 6 48—32 4. Joz. Blankenaar 4 2 1 1 5 45—53 5. De Kwakel 4 2 0 2 4 40—40 6. Aalsmeer 4 2 0 2 4 32—48 7. Ouderkerk 4 2 0 2 4 44—36 8. Crescendo 4 1 1 2 3 49—31 9. D.I.D. 4 0 0 4 0 28—52 10. O.D.V. 4 0 0 4 0 18—62 Niet minder spannend werd de si tuatie voor wat betreft de tweede plaats in de tweede klasse-competitie. Hier namen de Jozeph Blankenaren namelijk revanche op het nog ongesla gen St. Canisius, dat met deze nul uit het leiderspeleton werd weggerukt. Alleen aanvoerder D.S.T.O. won ge decideerd en nam daarmede onbetwist de alleenheerschappij in de kopgroep. Voor het overige waren het alle weer loterij-uitslagen, die de wedstrijdleider kan melden, zoals uit de volgende re sultaten moge blijken: Tweede klasse: Gezellig Samenzijn DCG 10—10,. DSTODV Noord 15—5, OuderkerkFahrenheit 812, Het Oos tenCDA 128, Jozeph Blankenaar St. Canisius 128. Behalve de lijstaanvoerder bleef vrij wel geen club op de ranglijst een duikeling of sprongetje omhoog bespaard. Dat kwam door de onder staande competitiestand tot uitdrukking: 1. D.S.T.O. 4 2. Joz. Blankenaar 5 3. Fahrenheit 4. D.C.G. 5. St. Canisius 6. Ouderkerk 7. Gez. Samenzijn 5 8. Het Oosten 9. D.V. Noord 10. C.D.A. 11. Diemen 0 0 8 57—23 2 1 6 57—43 0 1 0 2 52—48 34—26 32—28 38—42 49—51 47—53 45—55 42—58 1 27—53 In de derde klasse-competitie moesten hangpartijen worden afgespeeld. Die waren er echter niet, zodat hier com plete rust heerste. den geeft echter moeilijk een keurig beeld. De standen zijn: (Van onze handbalmedewerker) De reglementair vastgelegde stilstand in de competitie van afgelopen Zondag biedt deze week de gelegenheid de lagere klassen van de R.K. Neder landse Handbalbond onder de aandacht te brengen en de verrichtingen van de respectievelijke elftallen eens nader te belichten. Hoewel de competitie allesbehalve vlot verloopt, komt er in enkele afdelingen reeds aardig teke ning; de verschillende favorieten komen zich al aandienen. Derde klasse B Leonidas 2 5 4 0 1 8 23—11 HBC 2 4 3 0 1 6 14—11 Geel Wit 6 3 0 3 6 31—24 IEV 5 2 1 2 5 21—17 OG 2 3 0 1 2 1 4—11 DSO 3 0 0 3 0 4—23 Derde klasse A 8 14— 2 Oranje Wit 2 4 4 0 0 DDO 3 3 0 0 6 9—2 ADO 2 5 3 0 2 6 17— 4 AOG 2 3 0 2 1 2 2—5 DIS 2 4 0 2 2 2 2—8 IEV 5 0 2 3 2 4—19 HSV 2 0 0 2 0 1—9 In district Amsterdam delen de ri valen NEA en Martinus de bovenste plaats en hebben SVA 2 en Sportlust eveneens vier punten. De competitie verloopt ook hier erg stroef. Er staan nog heel wat wedstrijden te wachten, zodat er van een bepaalde favoriet eigenlijk nog niet gesproken kan wor den. In de derde klasse komt de vele terreinafkeuringen wegens het slechte weer van de laatste weken wel heel duidelijk aan het licht. Wij zullen hier alleen volstaan mot de stand te ver melden. Tweede klasse E Martinus 2 2 0 0 4 15— 0 NEA 2 2 0 0 4 10- 0 SVA 2 3 2 0 1 4 6—6 Sportlust 4 2 0 2 4 8—8 KDO l 1 0 0 2 5—2 ODOS 2 2 0 1 1 1 6—10 Ambon 2 3 0 1 2 1 10—12 Wilskr. sp. 2 3 0 0 3 0 0—22 Derde klasse Amstel Zw. 2 4 3 0 1 6 12— 6 TOB 2 3 2 0 1 4 21— 9 Martinus 2 1 1 0 0 2 2— 1 Wilskr. trn. 2 2 1 0 1 2 8—4 NEA 2 1 0 0 1 0 2—5 De Meer 1 0 0 1 0 2—8 KDO 2 1 0 0 1 0 4—10 Roda 1 0 0 1 0 1—8 VDO 2 0 0 0 0 0 0—0 De burgemeester van Roosendaal heeft geweigerd om aan de profclub Rotter dam toestemming te verlenen een prof voetbalwedstrijd te spelen in zijn ge meente. Vrijdag j.i. had de profclub Rotterdam het Red Band-sportpark, een prachtig geoutilleerd voetbal- en athletieksta- dion in particulier bezit te Roosendaal, gehuurd om er op 7 en 14 November te spelen tegen Den Haag en Amsterdam. Maandagavond kwamen de vier Roo- sendaalse K.N.V.B.-clubs, waaronder de eerste klasser R.B.C., bijeen met ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, om overleg te plegen over moge lijke tegenmaatregelen. Men besloot toen Woensdagmorgen in de vergadering van B. en W. officieel te protesteren tegen het houden van profwedstrijden te Roosendaal. Dit protest is overbodig geworden nu de burgemeester reeds heeft geweigerd de vereiste ontheffing van het verorde ningsverbod tot het houden van open bare vermakelijkheden te geven. Of daarmee tevens is uitgemaakt, dat Roo sendaal geen eigen profclub krijgt de N.B.V.B. heeft de oprichting daar van reeds aangekondigd en het Red Band-sportpark daartoe gecontracteerd zal nog moeten worden afgewacht. De spelers van het eerste elftal van B.V.V. en de daarvoor in aanmerking komende reserves hebben de overeen komst, zoals die door de Kon. Nederl. Voetbalbond is ontworpen en door het B.V.V.-bestuur enigszins is gewijzigd, getekend. Advertentie in brengt vochtige lucht mee en beinvloedt de planten zichtbaar. De mens is dan vatbaar voor hoofdpijn, verkoud heid en reumatiek. Een goed middel daartegen is het beproefde »1iay&iu preparaat Advertentie (Van onze sportredacteur) Het bestuur van de internationale hockeyfederatie heeft zich deerlijk ver gist. Het was er zó van overtuigd, dat er een finale tussen Nederland en Groot-Brittannië zou komen, of althans een eindstrijd, waarin één van deze ploegen zou zijn vertegenwoordigd, dat het ver voor de strijd begon, heeft verklaard, dat de eindstand van het Brusselse tournooi bepalend zou zijn voor de indeling van het hockeytournooi van de komende Olympische Spelen. De heren zullen Zondag wel geschrokken zijn. Nederland noch Groot-Brit tannië kwam in de finale. Daar zat men. Kon men deze twee ploegen, die in Helsinki toch respectievelijk als tweede en derde zijn geëindigd nog vóór Pakistan nu zonder meer benadelen voor Melbourne? Hét leek een nete lige kwestie te worden. Op de laatste dag van het tournooi is er gelukkig nog juist genoeg gebeurd om al te grote moeilijkheden voor de indeling van het Olympisch tournooi te voorkomen. Nederland en Groot Brittannië hebben zichzelf en de FIH in de strijd om de derde en vierde plaats een grote dienst bewezen. De ploegen hebben, zoals wij al mochten vertellen, de beste wedstrijd van he,, tournooi gespeeld. Zij hebben bewezen, dat in Nederland en Groot Brittannië nog steeds het beste hockey wordt gespeeld. Dat is, gelukkigerwijs voor de verslagenen van de halve fi nale, nog eens geaccentueerd in de eind strijd tussen Duitsland en België. Het kan niet anders dan dat het bestuur van de FIH dit alles met genoegèn heeft geconstateerd. Het zou protesten geregend hebben in Nederland en En geland als men Duitsland en België op grond van de uitslag van het Brussel se tournooi als de sterkste Europese lan den naar Melbourne had afgevaardigd. Omgekeerd zouden de Belgen en de Duitsers zich ernstig benadeeld gevoeld hebben, als men, omdat de zaken an ders uitpakten dan men tevoren meen de te mogen veronderstellen, het resul taat van Brussel had genegeerd. Wij hebben voldoende redenen om te mogen veronderstellen, dat de FIH een voor allen aanvaardbaar modus heeft gevonden. Het zal nog enige tijd duren, voor men overgaat tot de definitieve indeling van het Olym pisch tournooi. lndië en Pakistan zul len aan het hoofd van twee van de vier groepen van vier geplaatst wor den. Voor de twee andere plaatsen zyn vier candidaten: Duitsland, Bel gië, Nederland en Groot Brittannië. De wedstrijden, die deze laatste ploe gen in de komende tijd spelen, zullen de uiteindelijke beslissing brengen. Dat een gunstige indeling van grote betekenis is, spreekt voor zich! Want uit elk van de vier groepen gaat er uiteindelijk slechts één uit de voor ronden over naar het eindtournooi. Meteen zijn wij dan bij een heel an der, voor de Nederlanders belangrijk, gezichtspunt gekomen. Het is de ver betering van de kwaliteit van de Ne derlandse hockeyploeg. Meermalen heb ben wijde gelegenheid gehad om vast te stellen, dat het Oranjeteam niet meer van die kracht is als in 1952, het tour nooi in Hei„inki. Dat is bijvoorbeeld ge bleken in de strijd tegen Groot Brit tannië, in het voorjaar, en nu ook weer in het wat onfortuinlijk beëindigde Brus selse tournooi. Te lang heeft men zich blind gestaard op de successen van de ploeg, die in 1948 zijn begonnen en daar na alsmaar voortduurden. Steeds weer waren het dezelfde spelers, die de ene wedstrijd na de andere tot een goed ein de brachten. In de feestvreugde verwaarloosde men min of meer de „kweek" van jeugdi ge opvolgers. De eerste moeilijkheden kwamen, men schrok en in koortsach tig tempo is er gewerkt om de gevol gen niet al te ernstig te doen zijn. In die opzet is men gelukkig geslaagd. Al moge het dan zijn, dat de kwaliteit van de ploeg niet dezelfde is gebleven er is een achteruitgang de schade is beperkt gebleven. Ondanks alles heeft Nederland met Groot Brittannië in Brussel het beste hockey gespeeld. Het is een hoopvol geluid als men weet, dat In deze ploeg zes spelers stonden, die eerst na Helsinki aan bod zijn ge komen. Zes jongere spelers wel te ver staan. Er zijn dus wel enkele hoopvolle per spectieven voor Melbourne. Daar komt dan nog bij, dat de Koninklijke Neder landse Hockeybond er van overtuigd is, dat er veel moet gebeuren wil men zich op het hoge internationale niveau hand haven en dat men bereid is er veel voor te doen. Want de plannen voor de toekomst, kort geleden gepubliceerd, spreken voor zich. En het is prettig te weten, dat men niet draalt met het uitvoeren van deze plannen. De president van de Bredase recht bank, mr. K. Schellenbach, heeft uit spraak gedaan in het kort geding, dat door de profclub Den Haag tegen de Tilburgse eerste klasser NOAD aan hangig was gemaakt. De Haagse rofclub eiste vorige week Donderdag, dat gedaagde de speler J. Walhout niet meer zou mogen opstellen als speler of reserve, en hem ook niet als trainer zou laten fungeren op straf fe van een dwangsom van 5.000.- voor elke overtreding. Mr. Schellenbach wees de vordering toe. Voor de voetbalwedstrijd Frank - rij' -België, welke te Parijs op 11 November zal worden gespeeld, is het Franse team als volgt samengesteld: Doel: Remmetter (Sochaux); achter: Kalbel (Straatsburg) en Marche (Ra cing C.P.); midden: Mahhoub (Racing C.P.), Jonquet (Reims) en Luis (Lens); voor: Grillet (Racing C.P.), Dereuddre (Toulouse), Kopa (Reims), Foix (St. Etienne) en Vincent (Rijs- sel). (Van onze dammedewerker) Een merkwaardig conflict heeft de strijd om de Noord-Hollandse damtitel verplaatst naar de bestuurskamer. Het feit namelijk, dat de Jozeph Blanke- naarspeler Max Stahlberg voor een spe cialistische behandeling werd opgeno men in een ziekenhuis, veroorzaakte een programma-obstructie, die blijk baar niet te overwinnen bleek. Maar tevens moest diens clubgenoot Metz óp- nieuw verstek laten gaan in de achtste ronde, die te Amsterdam werd ver speeld. Door een verkeerde afspraak was zün tegenstander van vorige week, de Haarlemmer Blom vergeefs geko men. Al deze omstandigheden hadden gaten geslagen in het wedstrjjdpro- gramma, zodat de wedstrijdleider de in terventie van het bondsbestuur had in geroepen. Na ampele besprekingen werd Stahl berg uit de wedstrijd genomen en zou Metz zijn achterstallige partijen met spoed inhalen. Door de druk der om standigheden het competitieprogram ma heeft de spelers al bovenmatig ge bonden bood Metz aan zich vrijwillig uit dit tournooi terug te trekken. Het bestuur besloot zich daarover te bera- Victor, de typische Fransman, was arts, maar kon geen rust vinden om zich als geneesheer ergens in Frank rijk te vestigen en zwierf meestal als scheepsarts over de wereldzeeën. Jean had het drietal leren kennen tij dens de tweede wereldoorlog in een Ja pans concentratiekamp. Door onzicht bare banden voelden de vier jonge man nen zich tot elkaar aangetrokken er on der leiding van Jean was het hun ge lukt uit het concentratiekamp te ont snappen en na een maandenlange tocht door de meest onherbergzame oerwouden en wildernissen de bewoon de wereld weer te bereiken. Welke geheimzinnige relatie er be stond tussen John de h ïisknecht en Jean Renoir, wisten zelfs zijn trouwe vrienden niet. Zij hadden hiernaar ook nooit gevraagd evenmin als naar Jean's vroegere leven. Dit was een van de re denen waarom Jean zich zo tot de an deren voelde aangetrokken, de eigen schap, dat ze zich niet mengden in de persoonlijke aangelegenheden van een ander en het privéleven van hun vrien den wisten te accepteren. Een geweldige klap tegen de kamer deur deed Jean Renoir met een glim lach opzien. Hfj was er nu aan gewend, maar in het begin was hij telkens weer hevig geschrokken van de manier waarop John tegen de deur klopte. Het had er dan veel van weg of er een muil ezel een trap tegen gaf. In elk geval was het goed te horen. Op het „binnen" van Jean verscheen John in de deuropening. „Neemt u mij niet kwalijk monsieur, maar denkt u er aan, dat het bijna drie uur is?" „Precies twintig minuten er voor John", verbeterde Jgan hem met een lach, „maar je hebt gelijk, ik zal me langzamerhand eens klaar gaan maken om onze vrienden af te halen". „Zal ik de wagen vast klaar maken, monsieur?" „Als je hem nog op gang kunt krij gen, want anders bestel je maar een taxi". De heftige verontwaardiging, die John uitte in een bulderende woordenvloed, deed Jean de handen voor de oren slaan en grinnikend beloven, dat hij nooit meer iets ten nadele van de au to zou zeggen. John kon best een grap je verdragen, maar een spottende op merking over zijn dierbaarste bezit, de auto, kon hem zelfs de eerbied en ver ering voor zijn meester doen vergeten en wanneer het een ander dan deze was die zich een dergelijke opmerking permitteerde, dan kon hij zeker zijn van een ongenadig pak slaag. Het was dan ook een heel wonder lijke auto. De carrosserie was zeker .20 jaar oud en zag er slecht onderhou den uit. De kale plekken waren met wat verf bijgesmeerd, terwijl tiental len krassen en enkele flinke deuken het lakwerk het aanzien van een land kaart gaven. Ook de bekleding binnen zou de dames, wanneer deze ooit in de wagen zouden durven plaats nemen, ongetwijfeld het ergste voor hun nylons doen vrezen. Het fantastische van de wagen was echter, dat er niets rammelde en... dat men de motor bijna niet hoorde lopen, althans niet wanneer de auto in een normaal rustig tempo reed. Ging de wagen er met grote snelheid vandoor, dan kon het zachte geluid van de motor aanzwellen tot een geronk, dat veel weg had van een zware racewagen. Maar dan was de snel heid ook wel zodanig, dat er in heel Frankrijk practisch geen wagen het tempo meer zou kunnen volgen Zo waren er aan deze wagen nog wel meer dingen, die men in een dergelijk oud beestje niet zou hebben verwacht en wanneer John maar even tijd over had, was hij met de auto bezig om er alle mogelijke verbeteringen in aan te brengen, echter altijd zo, dat een buitenstaander er niets van zou kun nen merken. Met een waarderende blik keek Jean zijn bediende na, toen deze naar het souterrain ging, waarvan een gedeel te als garage was ingericht. Een bui gewone kerel, die John. Op zijn drie vrienden was hij minstens net zo ge steld als Jean zelf. Hij wist heel goed, dat Jean zou zorgen op tijd te zijn om het drietal af te halen van Le Bourget waar ze per vliegtuig zouden arriveren, maar hij had zijn ongeduld natuurlijk niet kunnen bedwingen en was daarom zijn meester komen waar schuwen. Het was dan ook voor allemaal een prettig vooruitzicht weer enkele weken bij elkaar te kunnen doorbrengen. On getwijfeld had het vooral Victor en Frangois heel wat moeite gekost om zich voor een maand vrij te maken, maar ze wilden zich door niets laten weerhouden om het feit te vieren, dat ze elkaar tien jaar geleden leerden kennen. Vandaar dat ze besloten had den allen naar Parijs te komen. Jean was de vorige week al van zijn verblijf aan de Rivièra in Parijs gearriveerd en de drie anderen had den eikaar vanmorgen ontmoet in Lon den, waar ze alle drie van verschil lende zijden waren aangekomen. Te zamen kwamen ze nu met het lijn- vliegtuig door naar Parijs. Precies drie uur reed John de wa gen voor en Jean had nauwelijks naast hem plaatsgenomen of John gaf al gas. John leidde met grote vaardig heid de auto door het drukke verkeer van de wereldstad en ruim een half uur voor de aankomst van het vlieg tuig arriveerden ze aan de luchthaven. Gedurende het half uur, dat ze daar moesten wachten, waren Jean's gedach ten echter niet steeds bij zijn drie vrienden, hoezeer hij zich ook verheug de over hun komst. Telkens weer dwaalden zij af naar de courantenar tikelen, die hij had zitten lezen voor zijn vertrek naar het vliegveld. De sen sationele berichten over de moord op Jonathans. Op het eerste gezicht leek het vreemd, dat de kranten zoveel drukte maakten over deze moord Een roofmoord is ten slotte iets ddt te dikwijls voorkomt dan dat men daar een gedeelte van de voorpagina aan kan wijden. Maar ditmaal hadden zelfs de meest conser vatieve bladen het nieuws vetgedrukt op de voorpagina opgenomen. Het was dan ook niet zozeer de moord, maar wel de dader, die de aandacht vroeg. Weliswaar was hij nog niet gegrepen, maar er was toch een vrij nauwkeu rige beschrijving gepubliceerd, een be schrijving, die op de verbeelding van elke krantenlezer werkte en verschei dene mensen er toe bracht de sloten van hun deuren nog eens extra na te zien en een voorgenomen uitgaans- avondje nog een poosje uit te stellen. (Wordt vervolgd den. Zijn besluit zou echter voor alle partijen bindend zijn. Dit alles vertroe belde de sfeer van het tournoi, waaraan echter de spelers geen debet hebben. Zo ooit duidelijker kon worden bewezen, dient het bestuur van de Kon. Ned. Dambond er beslist tegen te waken, dat gelijktijdig belangrijke tournooien wor den gehouden. In zekere zin werd Metz, die toch de beste papieren had in deze wedstrijd, de dupe van de match om de wereldtitel dammen tussen Roozen- burg en Huisman. Onwetend van al deze bestuurspro- blemen zette men te A'dam de achtste ronde voort van het tournooi om de Noord-Hollandse damtitel. De be langrijkste partijen waren uiteraard die van de koplopers in dit tournooi. Zo liet de Haarlemse crack Wim de Jong er geen twijfel over bestaan dat hij de hekkensluiter Buyck de baas zou wor den. In zijn befaamde blokkerings- en oppositiestijl wist hij aldra de Hoomse kampioen tot overgave te dwingen. Een slotcombinatie was Buyck te machtig gebleken. Intussen deed ook de Weespenaar Beeke, wat van hem verwacht werd. Hij had het tegen de Alkmaarder Oud echter minder gemakkelijk, omdat deze zo langzamerhand tot taai verweer weet te komen. Maar Beeke wist, na een hermetisch ge sloten verdediging niettemin te heb ben opengebroken, tot een gunstig eindspel te komen. Hij bleek in de slotfase meer routine te bezitten dan zijn partner, zodat hij tenslotte ook verdiend won. De andere Alkmaar der in dit tournooi, Langras, moest de Haarlemmer Blom bestrijden. Beide spelers namen weinig risico, zodat het trefpunt in deze partij lange tijd werd verschoven. Bijna had het recht gezegevierd en leek het er op, dat Blom zou gaan win nen. Maar Langras wist middels een handige finesse nog een puntenverde ling te bewerkstelligen. Een fraaie strijd werd geleverd door de titelhouder An- sems, die de oud-Kampioen van Noord- Holland, Wim van der Sluis moest be kampen. Zoals dat gebruikelijk gaat met partijen, waarvan de beslissing voor beide spelers van het grootste belang is gebeurde ook met deze spannende ontmoeting. Na wederzijdse mislukte aanvalsacties dunden slechts de gele deren, zonder dat iets positiefs over bleef. Na vergeefse pogingen in het eindspel besloten de spelers tenslotte de punten maar te delen. De resultaten waren derhalve: W. de JongA. Buyck 20. M. J. LangrasN. Blom 11. M. OudJ. H. Beeke 02. W. F. van der SluisJ. H. Ansems 11. De positie der deelnemers werd hier- door als volgt: 1. J. H. Beeke 7 3 4 0 10 2. W. de Jong 7 3 4 0 10 3. W. F. van der Sluis 8 2 5 1 9 4. J. Metz 4 3 1 0 7 5. P. Beers 6 2 3 1 7 6. H. C. Willemse 6 2 3 1 7 7. M. J. Langras 7 2 3 2 7 8. B. Dukel 5 0 5 0 5 9. J. H. Ansems 6 0 5 1 5 10. N. Blom 5 0 4 1 4 11. M. R. C. Stahlberg 3 1 1 1 3 12. M. Oud 6 0 3 3 3 13. A. Buyck 7 0 1 6 1 De Staten van Suriname hebben gis teren te middernacht met dertien stem men voor en twee stemmen tegen een motie van afkeuring aangenomen tegen het lid D. Findlay. Deze had vroeger in de avond, tijdens zeer bewogen de batten gezegd, dat de Verenigde Hindo- staanse partij tracht, Suriname politiek te beheersen, evenals de Verenigde Volkspartij, de partij van dr. Jagan, zulks in Brits Guyana doet, en dat tussen deze beide partijen relaties be staan. De heer Findlay las daarbij een brief voor, die door het lid Jainarain- sing van de Verenigde Volkspartij in Brits Guyana zou gericht aan de heer Radakishun van de Verenigde Hin- dostaanse partij lid van de Suri naamse Staten. De heer Radakishun ontkende daar op, iets van deze brief af te weten, doch zeide, een aanklacht te zullen indienen tegen de heer Findlay wegens het in zijn bezit hebben van een aan hem, Radakishun, geadresseerde brief. De heer Radakishun zeide eveneens, de heer Findlay, evenals het statenlid Axwijk, die in dezelfde geest als Find lay had gesproken, gaarne een flink pak slaag te zullen geven. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft zich gisteren z.h.s. verenigd met het wetje tot her ziening van de fiscale tegemoetkomin gen voor giften aan instellingen van kerkelijke, culturele, wetenschappelijk en het algemeen nut beogend karakter. Hierdoor is de aftrekbaarheid voortaan gebonden aan een grens van 1 pet. van het belastbaar inkomen voor de in komsten- en loonbelasting met een vast minimum van 100.-. Tot dusver was dit 2 pet. De grens voor de vennoot schapsbelasting is tot een enkelvoudige van 500.- teruggebracht. De procen tuele grens is hier vervallen. De grens naar boven is 5 pet. van het belast baar inkomen gebleven. Mr. Regout (KVP) verklaarde, dat hij, evenals zijn politieke vrienden in de Tweede Kamer, dankbaar was maar niet voldaan. Zijn dank ging uit naar de fiscale faciliteiten, die door deze wet aan kerkelijke, charitatieve en cul turele instellingen worden verleend en aan het feit, dat offervaardigheid er door wordt aangewakkerd. Het oer-oude begrip van particuliere weldadigheid wordt de eer gegeven die het toekomt, dit in afwijking van moderne stromin gen, die er van uit gaan dat de wel dadigheid maar zo spoedig mogelijk moet plaats maken voor rechtsaan spraken. Hij was echter niet voldaan over de regeling voor natuurlijke personen, waarvoor het ideële aspect juist het sterkst geldt en betreurde het, dat het amendement-Lucas niet was aangeno men, dat ten doel had ook voor de inkomsten-belasting de procentruele ondergrens te laten vervallen. De zich Tasev noemende Bulgaar, die 15 October op het Centraal Station in Utrecht op de assen van een uit GraZ komende trein gevonden werd en vertelde, dat hij uit een gevangenkamp in Joegoslavië ontvlucht was, heeft de Utrechtse politie blijkbaar maar iets op de mouw gespeld. In een nader verhoor door een Bulgaars sprekende majoor van de Haagse' politie, heeft hij zijn aanvankelijke verklaring her roepen en bekend, dat hij niet al thans niet rechtstreeks uit Joegosla vië gekomen is, maar door meerdere Europese staten gezworven heeft. Ver moedelijk is hij uit België naar Neder land gekomen. De politie acht het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de man pas in Utrecht onder de trein gekropen is. Hij is inmiddels van het politiebu reau naar het huis van bewaring ver huisd, in afwachting van een nader onderzoek. Het is niet uitgesloten, dat hij straks als ongewenste vreemdeling over de grens gezet zal worden, zoals reeds meer landen gedaan schijnen te hebben. In een onlangs in Parijs gehouden bijeenkomst van Zeepfabrikanten uit zestien landen, werd mr. R. A. H. M. Dobbelmann, directeur van de Dobbel mann N.V. te Nijmegen, gekozen tot voorzitter van de Groupe de Travail voor Savon et Detergents (zeep en synhetische wasmiddelen). Dez: Groupe de Travail staat onder auspiciën van de O.E.E.S. en heeft tot taak: te rapporteren over de structuur van de zeepfabriek jaarlijks statistisch materiaal* te verzamelen over deze be drijfstak en te rapporteren over de mo gelijkheid tot algehele liberalisatie. Mr. Dobbelmann is tot dusverre de enige Nederlander, die van een der O.E.E.S.-organisaties het voorzitterschap bekleedt. Het directoraat-generaal van Deense vuurtorens heeft de Nederlandse auto riteiten toestemming verleend het vlag geschip van admiraal Witte de With, „De Brederode" en een ander oorlogs schip te lichten van de bodem van Oere sund. De „Brederode" ligt daar reeds sinds 1658 toen het getroffen werd door Zweed se oorlogsbodems, die trachtten een Ne derlandse armada tegen te houden, die op weg was naar het belegerde Kopen hagen. Het saldo van de postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is Dinsdag met f 54.000 gestegen. Het eindbedrag werd daarmee f 735.000. In Lexington zijn twintig merries van de Ierse stoeterij van de Aga Khan ver kocht voor totaal 539.100 dollar. Prins Ali Khan en majoor Cyril Hall, die de Ierse fokkerij beheert, waren hierbij aanwezig. Het hoogtepunt van de vei ling was de verkoop van de negenjari ge merrie „Masaka", die 105.000 dol lar opbracht. De Italiaan L. Profeta heeft het we reldrecord voor amateurs op de 100 kilometer met staande start, dat Zon dag j.l. door zijn landgenoot Ambro- sini nieuw gevestigd was op 2 uur 38 min. 27.2 sec., verbeterd tot 2 uur 34 min. 35 sec., gem. snelheid 38.814 km/u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7