Democratisch Congres H AMERIKAANS CONGRES Democraten ook in Senaat in de meerderheid Indrukwekkende overwinning in verkiezingsstrijd om gouverneurszetels Grootscheepse razzia's in Algerijnse steden Nieuwe reeks vonnissen in Tsjechoslo wak A-saaar» r» KEIZER HAILE SELASSIE laat sleepboot voor Ethiopië te water H. VADER over de volheid van het kerkelijk gezag Mondigheid der leken sluit volgzaamheid niet uit Weer baby-ver wisseling in een Brits ziekenhuis ORR Staking op Shannon Rotterdamin feesttooibereidt hem enthousiaste ontvangst Dochtertje van mrs. Cooper werd aangegeven als zoon Het. weer Thee weer duurder Peking vergoedt Britse Skymaster FRANS PROTEST IN CAIRO SïïS zS",?;"" S Vliegtuigen moeten uitwijken DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 78sfe JAARGANG No. 26135 Senaat 1954 Huis van Afgevaardigden 1954 1952 203 219 232 215 1 MOTOR BROMFIETSKLEDING VUURBOLLEN ZIJN METEOREN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARIEW Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel, 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrfgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER1fcN I It i ARIfcr 28 cents per mlllimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uuravonds teL 21544 et Amerikaanse Congres is inder daad „om" gegaan. De politieke waarzeggers in de V.S., die zich £es jaar geleden zo schromelijk vergist nebben, kregen ditmaal gelijk. De kie zers vonden het weer „time for a chan- Ee", nadat zij in 1952 de Republikeinen een meerderheid hadden bezorgd. Maar die meerderheid in het Congres was toch niaar gering. In beide Kamers had de Republikeinse partij slechts een klein overwicht. De verkiezingen van '52 be tekenden vooral een persoonlijke over winning voor Eisenhower. Maar het electoraat zag Eisenhower niet op de eerste plaats als een Republikeinse fi guur. Dat is in de zojuist beëindigde verkiezingscampagne ook weer geble ken. En de activiteiten van de president ten behoeve van zijn partijgenoten heb ben aan dit feit niets afgedaan. De populariteit van Ike heeft de Republikeinen niet kunnen red den. Sommige candidaten hoopten te profiteren van de bijzondere reputatie van hun leider. De Amerikanen gebruikten voor dit streven een aardige uitdrukking: „riding in on the Presidents coattails". Maar 'de Democraten waren zo verstandig de kie zers niet tegen de bewoner van het Wit te Huis op te stoken. Merkwaardiger- wijs betoogden zij zelfs dat Eisenhower beter zou kunnen regeren met een in meerderheid Democratisch Congres, dan met het huidige. Oud-president Truman heeft deze stelling enkele dagen geleden nog verdedigd, waarbij hij o.m. wees op de onverantwoordelijke buitenlandse po litiek die door de Republikeinse frac tievoorzitter in de Senaat, Knowland, Wordt voorgestaan. Vier factoren hebben vooral de uit slag bepaald: De eerste is van histori sche aard. De verkiezingen die gisteren gehouden zijn waren zogenaamde „off year elections". Verkiezingen waarbij het presidentschap niet op het spel stond. Dit soort verkiezingen nu heeft altijd met slechts één uitzondering de regeringspartij verlies opgeleverd. Ditmaal kwam dit verlies de Republi keinen wel heel duur te staan, omdat ze maar zo'n kleine meerderheid had den en dus zelfs niet enkele zetels mis sen konden. De tweede factor betreft de economische positie van de boe ren, die het aan de Republikeinse agrarische politiek weten dat zij min der geld kregen voor hun producten Vervolgens heerste er in Amerika ontevredenheid onder de industriële arbeiders, omdat velen van hen yon" den dat het gouvernement in Wa®" hington de werkloosheid niet krach tig genoeg bestreed. Tenslotte was er een affaire ontstaan rond de kwestie van electriciteitsvoorziening door een particuliere maatschappij of door een openbaar orgaan; in casu de Tennes see Valley Authority, een project waarop de Democraten altijd, en met reden, bijzonder trots zijn geweest. Deze vier factoren speelden de hoofdrol, maar in het laatste stadium Van de verkiezingscampagne heeft Eisenhower ook de buitenlandse po litiek nog in het geding gebracht. De Republikeinse regering had volgens de president er in belangrijke mate toe bijgedragen dat de kwesties Per- Triëst' Guatemala en West-Duitsland waren opgelost, ter wijl deze regering yoorts aan de oor log op Korea een einde had gemaakt. De Democraten hebben dit een valse voorstelling van zaken genoemd. Een eerste consequentie van de ver kiezingsuitslag is dat nu de machtige Congres-commissies automatisch De mocratische inplaats van Republi keinse voorzitters krijgen, terwij] voorts de invloedrijke functie van Speaker (de voorzitter van het Huis Van Afgevaardigden) nu door een Democraat zal worden bekleed. Aan de onderzoekingen naar „twintig jaar Democratisch wanbeleid" zal abrupt een einde komen. Voorts kan men verwachten dat nu de onderlinge verdeeldheid der Republikeinse Con gres-leden nog sterker aan het licht zal treden. De uitslag heeft de kans van Ei senhower om in 1956 als president herkozen te worden aanzienlijk ver minderd. Sinds de Amerikaanse Bur geroorlog is het slechts éénmaal Voorgekomen dat de partij van de President in een „off year election" de meerderheid in het Congres ver- mor en twee jaar later toch de pre sidentsverkiezing won. Het is overi gens de vraag of Eisenhower zich na de nederlaag die zijn partij gisteren leed straks nog wel candidaat zal stellen. Er is een eigenaardige situatie ont staan nu de Republikein Eisenhower zich geplaatst ziet tegenover een in meerderheid Democratisch Congres, "oor ons West-Europeanen, die met ®en wezenlijk andere relatie tussen Wetgevende en uitvoerende macht Vertrouwd zijn, is dit een wonderlij ke mogelijkheid. Maar in de Ameri kaanse geschiedenis bestaan er tallo- precedenten van de nieuwe te genstelling. Intussen moet men niet denken dat er nu onmiddellijk een Politieke impasse gaat ontstaan en dat Eisenhower tot machteloosheid ~al ziin gedoemd. Op de uitvoering Van Eisenhower's plannen zal de machtsverschuiving echter zeker van mvloed ziin. De Democraten spreken van een invloed ten goede, maar de President verwacht schade van de geWiizig(je verhoudingen. In 1956 zal -e Amerikaanse kiezer er zijn oor- deej over kunnen uitspreken. Weliswaar zijn de uitslagen van de Amerikaanse verkiezingen nog niet officieel, maar niettemin is duidelijk geworden, dat de Democraten een zo danige winst hebben geboekt, dat zij thans over een meerderheid beschikken in de Senaat zowel als ip het Huis van Afgevaardigden. In het Huis beschik ken zij over een meerderheid van 29 zetels. Zij hebben er 232, de Republi keinen 203. In de Senaat is de meerderheid gering, maar zij is er. De Demo craten hebben er nu 48 zetels, de Republikeinen 47 en de resterende zetel wordt bezet door een onafhankelijke, senator Wayne Morse. Deze heeft ech ter reeds medegedeeld, dat hij in belangrijke gevallen met de Democraten zal meestemmen, zodat deze dan in feite over een meerderheid van twee stemmen kunnen beschikken. Het Congres is dus om. Wanneer in Januari de volgende zittingsperiode begint, zal Eisenhower moeten regeren met een Congres, dat door de democratische oppositie wordt beheerst. Behalve bij.de verkiezingen in Huis en Senaat, hebben de Democraten ook indrukwekkende overwinningen behaald in de strijd om de gouverneurs-zetels. Er moest be slist worden over 34 gouverneursposten. De Democraten, die er voorheen 11 van bezetten, wonnen er 8 bij, zodat zij de beschikking kregen over 19 van de 34 beschikbaar gekomen posten. De Republikeinen moesten genoegen nemen met de resterende 15 gouverneurs-zetels. President Eisenhower wilde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie nog niet veel zeggen over de uitslag van de verkiezingen, omdat hjj nog niet in het bezit was van de volledige gegevens. Wel nam hij een uitdrukking terug, die hij enige tijd geleden heeft gebezigd, n.l. dat de verkiezing van een Democratisch Congres een „koude oorlog" tussen wet gevende en uitvoerende macht in de Verenigde Staten tot gevolg zou hebben. De president achtte deze uitdrukking te sterk en gaf de verzekering, dat hij met de Democratische oppositie in nauw overleg zal treden over alle belangrijke kwesties. Hjj verwachtte niet, dat de Democraten hun steun aan zijn buiten landse politiek zullen onthouden. Er kunnen alleen wel eens wat strubbelin gen komen over de bedragen, die er aan ten koste moeten worden gelegd, aldus Eisenhower. De president verklaarde voorts, dat hij over vele verkiezingsuitslagen verbaasd was, maar over het algemeen kreeg hij niet de indruk, dat de kiezers zijn pro gram hebben verworpen. Een pikante bijzonderheid is, dat het kiesdistrict Get tysburg in de staat Pennsylvania voor de Republikeinen verloren is gegaan. In dit district is het landgoed van de presi dent gelegen en de Democraat Quigley versloeg er de Republikein Stauffer on danks het feit, dat de president de kie zers had opgeroepen Stauffer te steunen. De Democratische afgevaardigde Francis E. Walter uit Pennsylvania, die in het nieuwe Congres automatiscii voorzitter van de Commissie voor On Amerikaanse Activiteiten wordt, heeft laten weten, dat hij het Huis in Janu ari zal verzoeken de commissie op te heffen. De verleiding is wel groot, aldus Walter, om haar nog even te handhaven zodat men kan nagaan of de beweringen van vice-president Nixon over het aantal communisten, dat uit de staatsdienst is ontslagen juist zijn. Maar nog veel belangrijker is een spoedige opheffing van een com missie, die zoveel critiek heeft ver wekt. De huidige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, is op zijn zêventigste verjaardag voor de 16e keer gekozen als Republikeins afgevaar digde voor de staat Massachusetts. De staat Michigan heeft voor het eerst een neger gekozen als lid van het Huis van Afgevaardigden. Het is de 31-jarige be grafenisondernemer Charles Diggs uit Detroit. Diggs is Democraat. Twee ande re negers hebben al zitting in het Con gres, namelijk de Democraten Adam Powell (New York) en Dawson (Chi cago). In dit verband moet nog de uitslag genoemd worden van een referendum in de staten Georgia en Louisiana. Tegelijk met de algemene verkiezingen werd daar aan de kiezers gevraagd hun mening te geven over het probleem van de rassen scheiding op de lagere scholen. Het Opperste Gerechtshof in de Verenigde Staten heeft enkele maanden geleden bepaald, dat deze rassenscheiding strij dig is met de constitutie. Beide staten hebben zich nu met grote meerderheid uitgesproken voor amendementen op hun eigen grondwet, die de gouverneur op dragen de rassenscheiding te handhaven. Adlai Stevenson, de leider van de Ame rikaanse democratische partij, kan te- RAniIhlilr«>in»* ii vreden zijn over de verkiezingsuitslag. IvePUDUKemen Zijn kans op het presidentschap in 1C56 is gestegen. Democraten Onafhankelijke (Democratisch) 48 1 1952 49 46 1 De Franse autoriteiten in Algiers hebben in verband met de reeks terroris tische aanvallen,, die Maandag hebben plaats gehad, grootscheepse razzia's laten uitvoeren, •waarbij tal van Algerijnse nationalisten, communistische leiders en vakbondsleiders zijn gearresteerd. Onder de arrestanten zouden zich Moelay Merbah, secretaris-generaal van de nationalistische „Beweging voor de Overwinning van Democratische Vrijheden" en ongeveer een tiental van de meest vooraanstaande leden van de beweging bevinden. De secretaris generaal van de communistische partij in Algiers en enkele vakbondsleiders zijn enige tijd na hun arrestatie weer vrijgelaten. De Franse regering heeft bij Egypte geprotesteerd tegen uitzendingen van radio Cairo, waarin de jongste verzetsdaden in Algiers worden toegejuicht. Ook wordt van Franse zijde aangedrongen op het boycotten van Egyptische producten, met name van katoen. Het communistische weekblad „Liber- té" is op last van de gouverneur-gene raal in beslag genomen wegens een ar tikel, dat de rust zou künnen versto ren. Er zijn de afgelopen 24 uur geen ver dere incidenten gemeld, doch in het berggebied van Aurès, ten Zuiden van Batna, ontwikkelt zich een ernstige si tuatie door de aanwezigheid van gewa pende benden. De Franse staatssecretaris van oor log, Chevallier, heeft na een inspectie van het gebied verklaard, dat de streek „feitelijk in een staat van revolutie" verkeert. Enige honderden „geüniformde bandieten" uit Tunis hebben zich aan gesloten bij Algerijnse vogelvrijver- klaarden, die passen, wegen en dorpen in het woeste gebied bezetten. Verzetslieden waren Zondagnacht de plaats Batna binnengerukt. Een andere afdeling verzetslieden had Khenchela bezet, de telefoonverbindingen verbro ken en de politie ter plaatse ontwapend. In Arris, de hoofdstad van Aurès, was de toestand kritiek. De plaats :was Zon dagnacht in de macht van verzetslie den. Enkele Franse staatsburgers kwa men bij de bezetting om het leven. Een van hen was Robert Monneret, dp Tv?Araaf" heeft bekendgemaakt, dat een „?J®ch°-Slowaakse veiligheidsdienst Van 1 6 'leeft gemaakt aan het bestaan bendp^enj?rote sabotage- en spionnage Vnn™ 'r voornamelijk bestond uit voormalige sociaal-democraten, heeft "PPerste gerechtshof in Praag tot levens drie mannen veroordeeld tot 25 fea?nEee« Bva"K,enisstraf en twee straffen. Van de Tsirrhn f„e nati°nalisatie gedaan ^^ho-Slo waakse industrie on- terimiL maken, collectieve boerderijen Ssai-c t" aan de 00rsPr°nkelijke eige- herstellen"? Vr°egere bur«» regime Verdachten bekenden, dat zij hadden gehoopt hun doel te bereiken met be hulp van Westelijke militaire inmen ging, aldus dit bericht. De senaat van Budweisen, die tevens fungeert als krijgsraad voor Zuid- Bohemen. heeft vorige week drie per sonen ter dood veroordeeld en twee tot levenslange gevangenisstraf, omdat zij deel hebben uitgemaakt van staatsvijan- dige organisatie. De leider van de organisatie, Jiri Rezac, was, aldus de senaat, tot zijn daad gekomen „omdat hij een avon turier is, opgevoed in de katholieke jeugdbeweging". Hij had het secre tariaat van de communistische parti.i te Milevsko in de lucht laten vliegen en vervolgens deelgenomen aan een bedevaart naar Primbam. (Reuter-KNP) die voor de ogen van zijn jonge vrouw werd omgebracht. Mevrouw Monneret was nog maar twee maanden getrouwd en zij was pas vorige week in Algiers aangekomen. Zij zelf werd zwaar ge wond en toen 24 uur later twee Franse gewapende colonnes Arris weer ontzet ten, kwamen Franse vliegtuigen specia le geneesmiddelen voor haar afwerpen. Alle vliegtuigen met bestemming New York, die het Ierse vliegveld Shannon aandoen, werden gisteravond na 6 uur naar andere vliegvelden verwezen om dat er 40 man van het bezetttngsperso- neel in staking was gegaan in verband met de benoeming van een nieuw hoofd van de brandweer. De veiligheidsdienst, die de brand weer, de reddingsploeg en de politie omvat, is gaan staken omdat men van mening was dat de nieuwbenoemde Thaddeus Mclnerny geen ervaring van dit werk op vliegvelden bezat en dat zijn benoeming uiteindelijk het ontslag van een tijdelijke employé van de veiligheidsdienst ten gevolge zou hebben, aldus een woordvoerder der stakers. Kolonel Paddy Maher, de direc teur van het vliegveld heeft gezegd dat de mannen niet van tevoren hadden aan gekondigd dat ze houden gaan staken. (U.P.) Tijdens de ontvangst in het Amsterdamse Stadhuis bood Z. K. M. Haile Selassie de Burgemeester van de hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly, een fraai schild met twee bijbehorende speren aan. Tijdens de overhandiging: Rechts Z. K. H. de Hertog van Harrar, Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Sarah. (Voor het verslag zie men pagina 5). (Van onze vei slaggever) Kinderdijk was vanmorgen in feest tooi. Reeds lang voordat de stoet van hofauto's het plaatsje binnenreed woei van alle huizen de driekleur en wachtte het hele dorp op het hoge bezoek. Ein delijk, om half elf, was het zover. Lang zaam reden de koninklijke auto's het dorp binnen, om tot stilstand te komen voor de werf van L Smit en Zonen, waar de nieuwe sleepboot „Shegnew", die voor Ethiopië op de Kinderdijkse scheepswerf in aanbouw is, lag te wach ten, om door keizerlijke hand bevrijd haar element te vinden. Na een offi ciële begroeting in het hoofdgebouw be gaf de keizer zich onder gejuich van de samengestroomde menigte naar het werf- emplacement. Daai was inmiddels alles in gereedheid gebracht voor het plech tige ogenblik van de tewaterlating. Nog enige ogenblikken heerste er de steeds weerkerende spanning voor het moment waarop het dode staal gevaarte plotse ling leven zal krijgen, maar toen hieven stoomfluiten en sirenes hun fluitcon cert aan en gleed de boot waardig het water in. Zoals men weet droeg Ethiopië het bouwen van vier sleepboten op aan Ne derlandse werven. Hiervan zijn er twee gereed, de andere twee liggen nog op de helling in aanbouw. De hoge gasten hielden zich nog eni ge tijd onledig met het kijken naar een demonstratie van prceftrekken, in de haven gegeven door de sleepboot „Aura- ris", waarna de stoet naar Rotterdam vertrok. Ook bij de Rotlerdamsche Droog dok Maatschappij heerste vanmiddag een sfeer, die duidelijk deed uitko men, dat deze aag geen normaJe werkdag was. De inscheping aan boord van de „Piet Hein" van de keizer van Ethiopië, Haile Selassie I en zijn hoog gevolg, alsmede van koningin Juliana en prins Bernhard, had ook rond de droogdokmaatschappij vele belangstellenden op de been gebracht. Omstreeks twaalf uur arriveerden ko ningin Juliana en prins Bernhard, die Paus Pius XII heeft eergisteren tot de kardinalen en bisschoppen, die toen in Rome bijeen waren voor de Maria-vieringen, een rede gehouden, waarvan de tekst gisteren is vrijgegeven. De H. Vader keerde zich in zijn allocutie voornamelijk tegen de opvattingen van diegenen, die het gezag van de bisschoppen, dgt van de Paus zelf niet uitgezonderd, over de hun toever trouwde kudde willen beperken tot louter godsdienstige terreinen, zoals de prediking der geloofswaarheden, de toediening van de Sacramenten en de liturgie. Volgens deze opvattingen moet de Kerk verre worden gehouden van alle kwesties, die het „werkelijke leven" zoals zij dat noemen be treffen, omdat deze zaken buiten de competentie van de Kerk zouden vallen. Niets, aldus de H. Vader, is minder waar. De macht van de Kerk is niet be perkt tot, zoals dat wordt uitgedrukt, het „zuiver godsdienstige", maar haar bevoegdheid strekt zich uit tot de gehele zedenwet, de beginselen van de natuurwet, de uitleg en de toepassingen. Volgens de Goddelijke ordening is er een verwantschap tussen de natuurwet ten en de weg, die de mens moet volgen om zijn bovennatuurlijk doel te berei ken. Op de weg nu, die leidt tot dat bovennatuurlijk doel, is de Kerk leid ster en bewaakster der mensen. De Kerk is daarbij altijd opgetreden en treedt daarbij nog op, niet als een persoonlijke gids, maar volgens de door Onze Heer ingestelde orde en met zijn gezag. Als Paus of bisschoppen beslissingen en voorschriften geven, zich daarbij beroepend op de natuurwet, mogen de gelovigen zich niet beroepen op het adagium: het gezag strekt zich slechts uit zover de rede geldt. Zelfs als dus iemand niet overtuigd wordt door de argumenten van de Kerk. blijft toch de verplichting te gehoorzamen. Op het gebied van de sociale structuur is er nu niet een, maar een hele rij vra gen, zowel sociale als sociaal-politieke Niemand kan zijnerzijds dan beweren, dat hij zich daarin buiten het gezag van de Kerk wil houden. Er zijn zelfs buiten de sociale orde vraagstukken van niet- religieuze aard. Politieke aangelegenhe den, die een enkel volk of alle volkeren aangaan, en welke de zedelijke ordening raken, vallen evenmin buiten de com petentie van de Kerk. Zo de vraag over het doel en de grenzen van het burger lijk gezag, de betrekkingen tussen mens en gemeenschap, de z.g. totalitaire staten, onverschillig uit welke beginselen zii zijn ontstaan, de totale laicisering van de staat en van het openbare leven, de on beperkte laicisering van de scholen, de rechtvaardige of niet-gerechtvaardigde oorlog, die heden wordt gevoerd, en de zedelijke banden, waardoor de volkeren onderling verbonden zijn. Het zou strijdig zijn met het gezonde verstand, aldus de H. Vader, de binding tussen deze vraagstukken en de zedelijke orde te ontkennen. Hij voegde er nadrukkelijk aan toe, dat de Kerk niet mag worden teruggedron gen binnen de muren van het kerkge bouw of de sacristie. Vervolgens wees de Paus er op, dat het tot de taak van de Kerk behoort, overal Gods Kerk te brengen, ook daar waar dit niet direct, maar slechts afge leid uit de natuur der dingen voort vloeit. Het is noch aan de clerus, noch aan de leken geoorloofd zich aan deze Goddelijke orde te onttrekken, zij die nen juist bedacht te zijn op het bewaren van de eenheid in de Kerk. Ook sprak de H. Vader over de z.g „mondigheid van de leek", die tot op heden door een hartstochtelijke onrust wordt gekenmerkt. Deze z.g. mondige leken wensen het gezag der bisschoppen niet overal te aanvaarden. Zij willen als „volwassenen" behandeld worden. Zij willen, aldus de Paus, een ieder naar eigen inzicht en geweten laten handelen, zonder daarbij het kerkelijk gezag in aanmerking te nemen. De Kerk, zo zeg gen zij, kent niet de persoonlijke om standigheden. Zij willen geen bemidde ling tussen hen en God. De H. Vader be sloot met de opmerking, dat deze z.g. mondige leken zich vergissen en da' mondigheid geen volgzaamheid aan de leiding der Kerk uitsluit. (K.N.P.) op hun tocht door Rotterdam harte lijk werden toegejuicht. Kort daarna kwam de keizer van Ethiopië aan en ook hij en zijn gevolg hadden een geestdriftig welkom van de toeschou wers in ontvangst te nemen. Na een begroeting embarkeerde het hoge gezelschap aan boord van de „Piet Hein", die na losgemaakt te hebben, koers zette naar de rivier. De „Piet Hein" passeerde het monumentale Prins Bernharddok, waarin H.M.'s krui ser „Zeven provinciën" gereed wordt gemaakt voor de reis De hoge bezoe kers gaven van hun belangstelling blijk en ook aan boord van de kruiser bleef het passeren van de „Piet Hein" niet on opgemerkt. Hoewei er geen saluut werd gegeven, werd er wel geparadeerd en bij het voorbijvaren werd er „gejoeld". Het doel van de vaartocht was de Maashaven Oostzijde, waar vele belang stellenden zich reeds lang van tevoren van een plaatsje verzekerd hadden. Toen de vorstelijke personen aan wal stapten, om zich per auto na een rit door de stad naar het beursgebouw te begeven, werden zij ook hier geestdriftig wel kom geheten. Drommen mensen stonden reeds lang tevoren te wachten langs de route tot voor de ingangen van het beursgebouw, waarin de Kamer van Koophandel en ook het Afrika-instituut gevestigd zijn. Met enthousiasme werden de keizerlijke en koninklijke bezoekers door de me nigte begroet. Nadat in de commissiekamer een 70- tal genodigden was voorgesteld werd het noenmaal gebruikt in de met bloe men versierde zaai. Aan het eind van dit noenmaal werd door de heer Van der Mandele aan de keizer een door Blaauw in de 17e eeuw vervaardigde kaart van Ethiopië aangeboden. Omstreeks drie uur vertrokken de keizerlijke en koninklijke bezoekers naar Delft hartelijk toegejuicht door de velen die zich langs de weg hadden geschaard. Opnieuw vreest een Britse moeder, dat de baby, die zij uit het ziekenhuis mee naar huis heeft genomen, de hare niet is. Dit zou het derde geval van baby-ver wisseling zijn, dat zich in de afgelopen weken in Engeland heeft voorgedaan. Gisteren hebben twee andere moeders in Londen, die aanvankelijk geweigerd hadden te geloven dat in een ziekenhuis hun babies per ongeluk waren omgewis seld, de babies ten slotte weer omgeruild nadat bloedproeven waren genomen en de vaders de vrouwen hadden overge haald te ruilen. Het nieuwste geval be treft de 30-jarige mevrouw Lilian Coo per, die de 17 dagen dat zij in de kraaminrichting vertoefde te zwak was om voor haar zoon Jeffrey te zorgen. Toen zij met Jeffrey thuis was en zelf voor het kind begon te zorgen, ontdekte zij dat het een meisje was. De huisarts bevestigde de ontdekking van mevrouw Coopér. Mevrouw Cooper verklaarde, dat zii zo zwak was dat zij eenvoudig had aangenomen wat verpleegsters in het West Park ziekenhuis in MacClesfield in Cheshire haar verteld hadden. De baby werd aangegeven als „Ian Jeffrey James". De vader, de 28-jarige Jeffrey Cooper, heeft verklaard, dat hij de zaak in handen van een advocaat heeft gelegd, die bij het ministerie van Gezondheid een protest heeft in gediend. Vader Cooper, die vreest dat misschien een verkeerde baby is gege ven in het ziekenhuis, zei nadrukke lijk: „Eerst wensen we te weten of de baby onze baby is En als het zo is, dan wensen we te weten waarom nie mand in het ziekenhuis ontdekt heeft dat de baby een meisje was." Een woordvoerder van het ziekenhuis zegt dat mevrouw Cooper haar eigen kind heeft meegekregen. Hij voegde hieraan toe: „De directrice is een uit voerig onderzoek begonnen om te trach ten de oorzaak van deze betreurenswaar- Aavertentte (tot Vrijdagavond) Iets minder koude nacht. Wisse lend bewolkt met enkele buien. Ma tige tijdelijk krachtige wind in hoofd zaak tussen Zuidwest en West. On geveer dezelfde middagtemperaturen. Zon: 7.40-17.06. Maan: 14.32-0.43. dige fout te ontdekken." Bij het voe den in het ziekenhuis plachten de ver pleegsters de baby aan mevrouw Coo per te geven en voor de grap te zeg gen: „Hier is meneer Cooper." Geschenken die ten huize van de Coopers voor de nieuwe baby bezorgd zijn, waren allemaal in het blauw ge houden. Ook hebben de Coopers reeds een verzekering algesloten om de kosten van het onderwijs van hun „zoon" te dekken. De vader, een melkbezorger, had aan al zijn klanten verteld: „een jongen". Gisteren moest hij vertellen dat het een meisje was, maar niemand wilde hem geloven. Naar wij uit vakkringen vernemen, zijn met ingang van Woensdag de prij zen van alle theesoorten met 8 cents per pakje van 100 gram verhoogd. Deze verhoging is een gevolg van de aan houdende hausse op de wereldthee- markt. In de koffieprijzen is geen ver andering gekomen. Uit verschillende plaatsen in Neder land zijn de laatste dagen berichten binnengekomen bij de Utrechtse Sterren wacht over waarnemingen van helde re vuurbollen. Een voorlopige Dewerking van het nog zeer schaarse materiaal maakt waar schijnlijk. dat men hier te maken heeft met de voorlopers van de Tauriden. Dit is een zwerm van neldere meteoren, die jaarlijks in het oegin van November verschijnt. Niet ieder jaar is deze meteoren zwerm even indrukwekkend Soms zijn de meteoreen vrij onopvallend, maar dit jaar is reeds een aantal zeer heldere Tauriden gezien, die men geen mete oren, maar vuurballen noemt Hoewel dit moeilijk te voorspellen is, bestaat de mogelijkheid dat ook in de komende nachten vuurbollen zichtbaar zullen zijn. j Communistisch China heeft er in toe gestemd 367.000 pond sterling schade vergoeding te betalen voor het verlies van de Britse Skymaster. die op 23 Juli door Chinese jagers bij het eiland Hainan werd neergeschoten. Bij het incident zijn 10 mensen om het leven gekomen, drie Engelsen, drie Amerikanen, twee Chinezen, een Austra liër en een Portugees.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1