lT>E SCHEEPSBOUWER- Ergerlijke mishandelingen van Nederlandse arrestanten Verscheidenen in ziekenhuizen Straal-verkee rsvliegtuig van Lockheed aangekondigd Bestuurders en notabelen van Amsterdam huldigen de Keizer m m l K ru is woord raadse l i"i Verbazing over voorstel om Von Neurath vrij te laten Nederlandse matroos bestal Engelse Marine Nederlands beste pluimvee op lustrumexpositie Bijna 4000 dieren in Bernhardhal I I I I I 1 1 I I I I I I Gerrit Achterberg en Pierre Kemp Concurrentie ontwikkelt zich Matisse overleden Bezoek aan Kon. Instituut voor de Tropen Westelijke voorstellen werden door de Russen steeds verworpen Colombo-landen op 28 Dec. bijeen Hazardspeler voor het Hof ■w. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Bewerkt met brandende sigaretten Poëzieprijzen Amsterdam De herschikking van het Indonesisch kabinet Aanschouwelijk onderwijs mmMM ■■■MS s is- zs ■■BI ■■Ml ■■■Ma ■■Ml Oplossing kruiswoordraadsel van Woensdag Poging om een wit voetje te halen bij de Duitsers? 1 jaar gevangenisstraf Salarisherziening van gemeente-ambtenaren Vooral in kleine gemeenten VERKEER OVER PONTVEREN ORNITHOPHILIA ZESTIG JAAR In Djakarta Veehouder: spel met kennissen In tegenstelling tot de herhaalde officiële ontkenning van de Indonesische tegering is met zekerheid komen vast te staan, dat een aantal van de Neder landse arrestanten, sommigen zelfs in geboeide toestand, met vuistslagen stukken hout tot bloedens toe is bewerkt, waarvan in enkele gevallen bewusteloosheid het gevolg is geweest. Andere arrestanten werden in het gelaat gespuwd, met een bajonet gestoken en geslagen en met brandende Sigaretten bewerkt. Ten minste twee andere arrestanten heeft men boven dien ondergedompeld in een vijver, welke zich bevindt op het achtererf van een woning, gelegen aan de weg naar Lembang, en hun daarbij langdurig «et hoofd onder water gehouden, teneinde aldus bekentenissen af te dwingen. Aldus wordt medegedeeld in een bekendmaking van het ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van het feit, dat de Indonesische rege ling ook de jongste Nederlandse protestnota inzake de mishandeling van Nederlandse arrestanten heeft afgewezen. Op advies van de daartoe door B. en W. ingestelde jury, bestaande uit D. A. M. Binnendijk, Ed. Hoornik en H. Mu- liscb ziin de beide Poëzieprijzen-1954 ifer Gemeente Amsterdam, elk groot J 1000, toegekend aan resp. Gerrit Ach terberg voor zijn bundel „Ballade van de Gasfitter" en aan Pierre Kemp voor *ijn bundel „Gedichten" Voor deze prijzen kwamen in aan merking bundels gedichten, die in het Jaar 1953 waren verschenen. Legio is, aldus gaat de bekendma king voort, het aantal gevallen van bedreiging met repercussies contra fa milieleden van de aangehoudenen. Ook verbanning zonder vorm vjtn proces naar het gevangeneneiland Nusa Kembangan, neerschieten „op de vlucht" en toedienen van injecties waren veel gebezigde dreigementen, ora arrestanten tot bekentenissen te brengen. Ondanks de door de Nederlandse regering ingediende protesten blijkt de Indonesische politie te Bandung er nog steeds niet voor terug te schrikken De chef-constructeur van de Lock- heed-vliegtuigenfabrieken te Burbank (Califomië), Hall L. Hibbard, heeft de *er dagen in een voordracht te Bom bay bekend gemaakt dat zijn maat schappij bezig is met het uitwerken van een ontwerp voor een verkeers vliegtuig met straalmotoren. Dit toe- Stel zal vjjf en negentig tot honderd bassagiers moeten kunnen vervoeren hiet een kruissnelheid van 920 km per Uur over een afstand van maximaal achtduizend kilometer. Het is de bedoeling dat het eerste van tie in serie gebouwde straalverkeers- t'liegtuigen in 1959 of 1960 zal worden afgeleverd, hetgeen betekent dat een of hieer prototypes op zijn laatst in 1958 bereed zullen moeten zijn. De fabriek Eerwacht dat de economische resultaten die met dit vliegtuig zullen kunnen wor den behaald zodanig zullen zijn, dat de prijzen van de vliegtuigpassages met ongeveer de helft zouden kunnen wor den verminderd. Dit zal het derde straalvliegtuig worden, dat naast de Engelse Comet en de Amerikaanse Boeing 707 voor verkeersdoeleinden zal worden gebouwd. Straalmotoren, schroefturbines, en later atoommotoren, zullen geleidelijk in verkeersvliegtuigen worden inge- bouwd. Voor snelle vliegtuigen voor korte trajecten en voor vrachtvliegtui gen is de schroefturbine de ideale Krachtbron, zo meent Hibbard. De Amerikaanse luchtmacht heeft een aantal „Superconstellations" besteld öie zijn uitgerust met schroefturbines. Het prototype van dit vliegtuig vliegt Sinds twee maanden. Hibbard ver- -acht dat in de toe- De „herschikkingscommissie" is ge slaagd in het opstellen van een voor- ®tel tot verbetering van het Indonesi sche kabinet. Dit voorstel zal in de Volgende vergadering aan de minister- *aad worden voorgelegd, aldus heeft de Voorzitter van de commissie, mr. Ali Sastroamidjojo, Dinsdagavond na afloop Van de vergadering medegedeeld. De P. S. I. I. heeft intussen een ver- Klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt,, dat de ontwikkeling bij de pogingen tot Verbetering van het kabinet teveel is Afgeweken van de eisen, welke de Liga Muslimin heeft gesteld. Op grond hier aan acht de P. S. I. I. het verder zin loos de besprekingen van de herschik- Kingscommissie bij te wonen, aldus ivordt gezegd. De P. S. I. I. zal haar houding nader toelichten. De woord- Voerder van de partij was niet bereid Aneta mede te delen, of de P. S. I. I. Hch thans zal terugtrekken uit het ka binet. Het zou politieke waarnemers overigens niet verbazen, indien de P. S. I. daartoe zou besluiten, aldus de poli- "eke correspondent van Aneta. De beroemde Franse schilder Henri Matisse is gistermiddag te Nice over leden. Hij was 85 jaar oud. Matisse was 31 December 1869 in Le V-ateau geboren, maar heeft zijn leven grotendeels in Parijs doorgebracht, ïfaar hij omstreeks 1905 de leider der *auves werd, hetgeen letterlijk „de /rilde beesten" betekent; zo noemden Ach de schilders, die te Parijs werkten ha de uitlopers van het impressionisme, an wier manier van werken de ganse cole de Paris veel te danken heeft. fn het werk van Matisse komen de esten van vele grote schilderstijlen amen. Hij muntte uit door intelligen te en vooral door smaak. Zijn werk s zeer persoonlijk. Hij stond los van naturalisme, waagde zich aan ieder i mtelijk en koloristisch probleem en oste het met speels gemak op door «tekening en gedurfde effecten van e kleur. Gaarne werkte hij „vlak" en «1- 'n hoge mate muzikaal, in de rii-Sils<the zin van dat begrip. Hij schil- E„, e het meest figuur, figuur in land en e!a stilleven, maakte ook beelden en fraai grafisch werk. delinnnon?nleidjng van het gcote aantal wq¥n dat voor hem terecht gin vnn Sn.W0gfns het in gevaar bren- Iterll et, verkeer. onder Invloed van bij at „a ls ?e officier van justitie Overeet,? riH° se rechtbank ertoe rine g de zondaren ter herinne- ftiee televen?6 m6t ee" doodsk°P erop komst voor sportvliegers een vlieg tuig aan de markt zal komen dat ver ticaal zal opstijgen en landen. Deze toestellen zouden met een straalmo tor kunnen worden gebouwd. Zij zul len even goedkoop zijn als een auto thans, omdat er tegen de tijd dat de productie van dergelijke toestellen mogelijk is, tenminste honderddui zend liefhebbers voor zullen zijn. Hibbard verwacht voorts dat het eer ste vliegtuig dat door atoomkracht zal worden voortbewogen binnen zeven jaar in Amerika het luchtruim zal kiezen. Interplanetair verkeer met ruimte schepen acht hij binnen een halve eeuw mogelijk. enkele arrestanten te dreigen met de hun en hun familieleden wachtende ge volgen voor het geval zij hun onder dwang in het vooronderzoek afge legde getuigenverklaringen voor de rechter zouden herroepen. Uit volledig betrouwbare bronnen is gebleken, dat met name een te Ban dung geplaatst Indonesisch inspecteur van politie, daarin o.a. bijgestaan door de uit het proces-Schmidt be kend geworden getuige Tomasoa (een misdadiger, die reeds zijn derde von nis ondergaat, doch ten oehoeve van het vooronderzoek inzake het „com plot" Schmidt c.s. tijdelijk buiten de gevangenis vertoeft) tenminste twee- en-twintig Nederlandse arrestanten lichamelijk letsel heeft toegebracht, c.q. doen toebrengen. Juridische bijstand is tot dusverre beperkt gebleven tot de arrestant Schmidt, de enige v. n alle aangehou denen, wiens zaak voor de rechter is gebracht. Ook geestelijke bijstand werd slechts in weinige gevallen toege staan. Op herhaald verzoek de ka tholieken onder de arrestanten ten minste de gelegenheid tot biechten te verschaffen, is voortdurend af wijzend beschikt. Een en dertig Nederlanders, ver dacht van lidmaatschap van een ge heime organisatie tot steunverlening aan het bendewezen op West-Java, verblijven thans reeds langer dan acht maanden in voorarrest. Het merendeel hunner zal zelfs binnenkort een jaar van zijn vrijheid zijn beroofd. 14 Januari verzekerde de Indonesi sche regering in een officiële bekend making, dat het door de politie ge leide vooronderzoek reeds in zodanig vergevorderd stadium verkeerde, dat overdracht van de zaak spoedig kon worden tegemoet gezien. Thans, bijna tien maanden later, blijken de stukken van slechts zes tot het „complot" be horende Nederlanders in handen van het Openbaar Ministerie te zijn ge steld. De overige v-'jfentwintig aange houdenen, waarvan sommigen nog nau welijks zijn verhoord, wachten hun verder lot in grote onzekerheid af. Een aantal van deze arrestanten bleek geestelijk noch lichamelijk be stand tegen de strenge isolering, wel ke hun arrestatie met zich bracht In tegenstelling tot wegens criminele delicten voorlopig aangehoudenen werd hun practisch geen bewegings vrijheid toegestaan. Langdurig verblijf in slecht geventileerde cellen is oor zaak, dat reeds drie arrestanten in zie kenhuizen moesten worden opgeno men, twee hunner in een psychiatri sche inrichting verblijven en een zesde nog jeugdige arrestant tenge volge van de ondergane behandeling na zijn arrestatie zodanig psychisch en physiek is verzwakt, dat bij niet spoedig ingrijpen in deze situatie voor zijn leven moet worden gevreesd. 2?. Te laat beseft Eric, dat de Heruit gelijk had; het heeft geen zin met derge lijke lieden te praten. Wie met een man als deze Edzar op vriendschappelijke voet staat, moet zelf ook wel van laag allooi zijn. Er zit echter niets anders op dan door te zetten en dus vertelt hij zo kort mogelijk van zijn ontmoeting met de vrouw op het eilandje, hoe hij en zijn metgezellen de achtervolgers van de vrouw om de tuin wisten te leiden, waardoor zij zelf echter het slachtoffer werden, en ten slotte zijn ontdekking, dat de vrouw door strandjutters gevangen wordt gehouden. Met onbe- wbgeii gelaat hoort Edzar het verhaal aan. Ook als Eric uitgesproken is, valt niet uit. 's mans houding op te maken hoe hij de boodschap opvat. Het wordt Eric thans enigszins onbehaaglijk te moede. Zij zijn geheel ingesloten door de trawanten van Edzar. Hij besluit een einde aan het onderhoud te maken en te trachten zo spoedig mogelijk weg te komen. Juist plooit zich het gelaat van de Sakser tot een lach; een onaangename lach, waaraan zijn ogen geen deel hebben. „Ge zijt geen Saksers, nietwaar?" zegt hij langzaam. Eric schudt ontkennend het hoofd. „Wij zijn Noor mannen", antwoordt hij. „Ik houd niet van Noormannen", zegt Edzar, „maar ge zijt niettemin welkom. Wij kunnen wel een paar stevige Noormannen gebruiken, om werk te doen, dat te min is voor Saksers, hahaha." ,,Hoe nu?" roept Eric toornig. „Is dit de wijze, waarop een Sakser lieden bejegent, die hem een boodschap bren gen?" Edzar's gelaat heeft weer de oude norse uitdrukking gekregen. „Hou op met dat gebazel" grauwt hij, „ik ken de vrouw, die ge bedoelt niet en ik stel er ook geen belang in." Dan wendt hij zich tot zijn mannen. „Neem hun de wapens af en sluit hen op. Zorg dat ze niet kunnen ontsnappen." (Van onze verslaggever) De Keizer van het zonnige Ethiopië heeft weinig zonneschijn gezien op de eerste dag van zijn bezoek aan ons land. Toen hü in de middaguren uit reed voor zijn bezoek aan het bestuur en de notabelen van de stad Amster dam, die in het raadhuis bijeen wa ren, hing het wolkendek nog grauw en ongebroken boven de grachtenstad. Alleen de carillons van de torens langs de route en het gejuich van de Am sterdammers gaven fleur aan de kor te rit, die eindigde op de binnenplaats •van wat burgemeester d'Ailly in zijn toespraak het „tijdelijk stadhuis" van de hoofdstad noemde. Kaarsrecht en met grote waardigheid schreed de Keizer in gezelschap van H. M. de Koningin de rijk met bloemen ver sierde raadzaal binnen. Filmcamera's snorden en de lampen der fotografen blitzten toen het ge zelschap op de erezetels plaats nam en de burgemeester in statiekledij naar voren trad om het welkomstwoord uit te spreken. Zoals traditioneel in deze oude koopmansstad verschaften ook nu weer de archieven van eeuwen wereldhan del rijke stof voor herinneringen aan oude relaties tussen het Rijk van de Leeuw van Juda en de Zeven Pro vinciën. In 1697, zo vertelde de bur gemeester, trok een Amsterdams ge zantschap naar Ethiopië, met zich voe rend klokken van gelijke soort als die speelden bij de tocht van de Keizer door de oude binnenstad. „Men heeft mij medegedeeld dat de klokken tot op de huidige dag in ere zijn gehou den", voegde de burgemeester er aan toe. Door scheepvaart en luchtvaart be vordert Amsterdam het contact met het zich vernieuwende Ethiopië. Als sym bool van deze ontwikkeling en als hulde aan de Keizer, die, „naast een stuwende kracht voor de welvaart van zijn volk een bijna bovenmenselijke grootheid van ziel heeft getoond", bood burge meester d'Ailly keizer Haile Selassie on der luid applaus een zilveren model aan van een 17e eeuwse „Vliegende Hol lander". Op de gereserveerde tribune waren enige doktoren en helpers aanwezig, die eertijds deel hebben uitgemaakt van de Nederlandse Rode Kruiscolonne, welke tijdens de Italiaanse inval in Ethiopië werkzaam was. Na deze rede richtta zich de Keizer in een kort dankwoord tot de burge meester, waarin hij herinnerde aan de banden die Amsterdam en Ethiopië reeds sinds jaar en dag verbonden houden. Vervolgens bood hij een geschenk aan, bestaande uit twee speren, een schild en een ornament dat uit twee olifants tanden, een kruis en een wereldbol was samengesteld. Nadat de Keizer van Ethiopië in het Amsterdamse Raadhuis was ontvangen door het College van B. en W„ begaf hij zich per calèche naar het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. Ook thans nam hij plaats naast H. M. de Ko ningin in het tweede rijtuig, bespannen met vier van de zadel bereden paarden, dat werd gevolgd door een derde, waar in Prins Bernhard en de hertog van Harrar gezeten waren. Daar achter kwa men drie volgrijtuigen met o.a. leden van het Ethiopische Corps Diplomatique. Onder aan de stoep van het 40 jaar oude gebouw .stonden de voorzitter van het Museum, Prof. dr. V. J. Koningsber ger, en de vice-voorzitter, mr. F. H. van Heukelom, gereed om de vorstelijke per sonen te verwelkomen. Mar ja Lotte, het dochtertje van een der personeelsleden, bood met een charmant gebaar een tuil met bloemen aan Koningin Juliana aan, die daarvoor met evenveel charme be dankte. De overige bestuursleden en de vier directeuren van de afdelingen van het instituut werden in de marmeren hal aan het vorstelijke gezelschap voorge steld. In de raadzaal hadden zich vele ge nodigden verzameld, waaronder verte genwoordigers uit het bedrijfsleven en de rector magnificus van de Wagening- se Landbouw Hogeschool. De voorzitter van het Museum sprak in het Frans een rede uit, waarin hij in het kort de geschiedenis en de werk zaamheden van het instituut uiteen zet te. Vervolgens maakte het vorstelijke gezelschap een rondgang door enige werkruimten van het instituut. In de centrale boekerij was een exquise ex positie gearrangeerd van op Ethiopië betrekking hebbende literatuur. De keizer toonde zeer veel belangsteling, vooral in de aan Ethiopië gewijde ver zameling, die in de benedentorenka- mer een plaats had gevonden. 1 1 5 9 mmbb m mummmmrn 6 9 10 11 1 m mmmmm 13. 13 19 MM 16 1 1 mmmmm 16 HMI ■■Hl 19 r\ ZO Z1 22 v m mmmum m 25 u Z1 1 26 2? I 28 29 mmmm 3 O 31 3Z 33 ■MSB 39 SS 36 I 1 3? Horizontaal: 1. stilstaand water, 5. kleine gemeente, 9. zuiver, 10. ontastbare stof, 12. ruw, 14. moerasplant, 15. inslui ting, 17. modejonker, 18. binnen, 19. jon gensnaam, 20. religieuze, 22. vreemde munt, 23. tijding, 24. geneesheer, 26. landschap, 28. openbare gedachtenwis- seling, 30. sneeuwschaats, 32. stap, 34. snoes, 35. schepter, 36. onderaardse ruimte, 37. delfstof. Verticaal: 1. steenafval, 2. oogvormig snoer, 3. politieke partij (afk.), 4. dans partij, 6. omzetbelasting (afk.), 7. En gelse luchtmacht, 8. kliekje, 9. zedelijke gebondenheid, 10. klaar, 11. bestuur van studentenkorps, 13. omelet, 15. eetgerei, 16. grutten, 19. ongeveer (Latijnse afkorting), 21. deel van bijbel, 23. vliesvleugelig insect, 25. behoudens de titels (Lat. afk.), 27. ernstig, 29. been, 31. geldbergplaats, 3. muzieknoot, 35. de oudere. Horizontaal: 2. st, 4. rk, 7. strop, 9. gelei, 12. charles, 16. kro, 17. end, 18. restant, 24. speen, 26. kamer, 29. nr„ 30. rij. Verticaal: 1. as, 2. sr., 3. toch, 4. rede, 5. kl, 6. pi, 8. te. 10. et 11. er, 12. cor, 13. aas. 14. lea, 15. set, 19. eter. 20. tt 21. naar. 22. op, 23. de, 24. sa, 25. en, 27. mij, 28. rm. Een voorstel van de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, G. M. Poesj- kin, aan de Westelijke geallieerden om baron Konstantin von Neurath vrij te laten uit de gevangenis voor oorlogs misdadigers te Spandau is in Weste lijke kringen met instemming, maar toch ook met enige verbazing ontvan gen. De argumenten, die Poesjkin ge bruikt, n.l. dat Vc Neurath oud en ziekelijk is, zijn door de geallieer al verscheidene keren naar voren ge bracht in onderhandelingen met de Rus sen, die ten doel hadden het strenge régime van Spandau enigszins te ver zachten, maar nooit hadden ze toen enig effect gesorteerd. De gevangenis van Spandau is een van de weinige objecten, waar de sa menwerking tussen de vier bezettende Keizer Haile Selassie begeeft zich met minister-president dr. W. Drèes en burgemeester d'Ailly naar het nationaal monu ment op de Dam, waar de Keizer een krans legde. Een Nederlands matroos had zich vanmorgen voor de Amsterdamse Po litierechter te verantwoorden voor diefstal van goederen ten nadele van de Engelse Marine, de afgelopen zomer in de haven van Londen gepleegd in samenwerking met een Duitse scheeps- maat. Hoe kwam U zo?, vroeg de rechter. Verdachte, die het hem ten laste ge legde bekende, was niet in staat een duidelijk motief aan te voeren. Al vroeg in het voorjaar had hij aangemonsterd bij een Nederlandse rederij en had voor die mij. met de „Wim" zee gekozen. In Hamburg leerde hij Hans-Karl kennen. Toen ze in Londen in de Milwark Docks voor anker gingen en de loopplank werd uitgelegd, had de Duitser de Nederlan der een arm gegeven en ze hadden na het zuur van het matrozen-bestaan op de woelige baren intens genoten van het zoet dat de schippers van de grote vaart in iedere tussenhaven staat te wachten. Ze hadden gepassagierd door de machtige stad daarginds aan de brede Theems en of Hans-Karl het En gelse vuurwater beter had kunnen ver dragen dan slapie Jan-maat, bleek niet direct uit het sobere relaas van de Ne derlander, waaruit echter wel zóveel kwam vast te staan dat onze landgenoot in een nachtelijk duister gehuld de te rugtocht naar het moederschip aan vaardde op benen die te wankel en waggelend waren voor het normale ver schijnsel dat aan zeemansbenen pleegt te worden waargénomen. Het was lang geleden, maar verdachte wilde rekening houden met de mogelijkheid dat hij aan de arm van Hans-Karl tot óp of zelfs óver de grens van dronkenschap was gevoerd. En zo, tussen 7 en 8 Juniin had den ze door de donkere Londense haven langs de kortste weg de „Wim" weer willen bereiken. Maar halverwege om trent bleek de blik niet zo beneveld, of ze merkten dat ze 'n aantal snelboten van de Engelse Marine gemeerd zagen lig gen. Er brandde niet één lichtje achter welke patrijspoort dan ook en de loop plank lag uit. Ze zetten voet aan boord op één van die oorlogsbodems en snuf felden wat rond en constateerden dat het die Marine niet ontbrak aan goed vertrouwen. Alles was open. En dat terwijl er toch een massa materiaal rondslingerde dat de moeite van het opsluiten alleszins waard was: seinlam pen, oliej assen, een set sleutels en zelfs een filmapparaat. Mooi goed, en ze sjouwden ermee naar de „Wim", waar het werd verborgen. De officie» liet de mate van dron kenschap voor wat ze was, constateerde even het feit, dat de gestolen goederen via de diplomatieke weg weer aan de rechthebbenden waren ter hand gesteld en eiste voor verdachte een gevangenis straf van een maand. Hij zag in het ge beurde een ernstig vergrijp, gepleegd door een matroos die meer dan wie ook in vreemde havens de nationale vlag hoog moet houden. De Politie rechter veroordeelde verdachte con form de eis. (Eigen bericht) De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen mededeling gedaan van herziening van de salarissen der gemeentesecretarissen, de hoofden van dienst en de eerste ambtenaren ter secretarie. De herziening beperkt zich tot gemeenten beneden 100.000 inwoners. Zij heeft vooral ten doel de positie van het personeel in de kleinste gemeenten te verbeteren. Voor gemeenten beneden 2000 inwoners bedraagt de verhoging van de bezoldiging van de secretarissen bijv. ongeveer 20 procent, voor die van 800010.000 inwoners 6 procent en voor die van 80.000100.000 inwoners 2 y, pet. Het salaris van hoofden van gemeen tewerken kan gesteld worden op 90 pro cent van de secretarisnorm, voor direc teuren gas- en electriciteitsbedrijven wordt dit percentage gesteld op 80 tot 85, afhankelijk van de vraag of het een productie- of een distributiebedrijf is. De eerste ambtenaren ter secretarie ontvan gen 80 procent van de secretariswedde. In al deze gevallen zal voor gemeenten der tweede of derde klasse standplaats aftrek worden toegepast. Deze verho ging gaat in op 1 Januari 1954. Rijkswaterstaat noteerde in October voor de pontveren over het Noordzee kanaal de volgende cijfers: Zaandam 148.362 (vorig jaar October 115.791), Buitenhuizen 40.102 (v.j. 40.603), Velsen 139.432 (v.j. 123.002). Het hoogste dag- cijfer voor de Hembrugponten was 574i voertuigen, dat voor Velsen was 5078. Het is overigens opvallend, dat het ver keer bij Buitenhuizen terugloopt. (Van onze Utrechtse redacteur) Het beste van het beste, dat de Ne derlandse pluimvee- en sierteelt mo menteel te bieden heeft, is dezer da gen bijeengebracht in de 15.000 vier kante meter grote Bernhardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht. Bijna vierduizend kippen, duiven, konijnen, siervogels, hoenders en watervogels, deel uitmakend van meer dan 2000 inzendingen, trachten de bezoekers een beeld te geven van hetgeen er in ons land op dit gebied door bedrijf en sportliefhebber gepres teerd wordt. Het is de grootste natio nale pluimveetentoonstelling, die ooit in Nederland gehouden werd; zij vormt het hoogtepunt van de feestelijkheden ter gelegenheid van het zestig-jarig be staan der alom bekende vereniging Or- nithophilia en werd hedenmorgen om half elf door de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van San- denburg, officieel geopend. Het geroezemoes in de enorme hal wordt overstemd door het gekakel der kippen, die Woensdag met alle andere inzendingen het critisch oog van een deskundige jury passeerden. Niet min der dan vijftig keurmeesters, waaron der ook buitenlanders, zijn nodig ge weest om te bepalen welke dieren in dit uitgelezen gezelschap de erepalmen verdienden. Deze beoordeling geeft de bezitters aanwijzingen omtrent hetgeen er aan hun inzendingen nog te verbe teren valt, al verzekerde de jury ons, dat de doorsnee-kwaliteit een voor Ne derland ongekende hoogte heeft bereikt. Niet alleen de pluimveebedrijven, die Nederland tot 't grootste eieren-export land ter wereld gemaakt hebben, maar ook de sportfokkers, die o.m. enige vrijwel onbekende rassen inzonden, heb ben zich opgewerkt tot een vakbe kwaamheid van internationaal niveau. Dat de organiserende en jubilerende vereniging hierin een belangrijk aan deel heeft gehad, staat vast; het maakt deze lustrum-tentoonstelling tot een hoogtepunt in het bestaan van Ornitho- phiUa. De Colombo-landen zullen op 28 De cember te Djakarta bijeenkomen. Men verwacht dat premier Nehroe van In- dië verslag zal uitbrengen over zijn reis naar de Vietminh en communistisch China en over de mogelijkheid van het vreedzaam naast elkaar bestaan van communistische en democratische mo gendheden. Men zal in overleg treden of Peking tot de Afrikaans-Aziatische con- rentie zal moeten worden toegelaten. mogendheden sinds Je oorlo0 onge stoord is gehandhaafd. Regelmatig los sen Franse, Britse, Russische en Ame rikaanse bewakingsdetachementen el kaar af. Von Neurath _s met zjjn 81 jaar de oudste van de zeven oorlogsmisdadigers in Spandau. De anderen zjjn: Rudolf Hess (levenslang), Baldur von Schirach (20 jaar), Walther Funk (levenslang), Albert Speer (20 jaar), Karl Dönitz (10 jaar) en Erich Rader (levenslang). Von Neurath zelf is door het In ternationaal Militair Tribunaal te Neurenberg veroorceeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens: misdaden te gen de wereldvrede, het voorbereiden en ontketenen van een aanvalsoorlog, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid. Von Neurath werd minister van bui tenlandse zaken onder Von Papen en bleef onder het Hitler-régime in die functie tot 1938. Later werd hij door Hitier benoemd tot „Rijksprotector van Bohemen." Als zodanig is hij beschul digd van het laten terechtstellen van Tsjechische studenten, van misdaden tegen het Tsjechische volk en van het afkondigen van strenge anti-semietische wetten. Von Neurath heeft in de ge vangenis verscheidene hartaanvallen gehad en hjj is practisch blind. In Westelijke kringen is men van me ning, dat het Russische voorstel ten doel heeft de Sovjet-Unie in Duitse ogen de rol te laten spelen van de voorvech ter van humanitaire maatregelen. Men wjjst er tevens op, dat de geallieerden in de laatste maanden onopvallend maar snel 66 oorlogsmisdadigers heb ben vrijgelaten: 36 in de Amerikaanse, 24 in de Britse en 6 in de Franse zone. (Reuter—ÜP) De procureur-generaal bjj het Am sterdams gerechtshof heeft bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank (een maand voorwaardelijk, 100 boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen roulette en be dragen van 20 en 250) gevraagd tegen een 37-jarige veehouder uit Loos- drecht wegens het gelegenheid geven tot hazardspel en het bedrijfmatig uit oefenen daarvan. Van Januari tot April 1953 is de ver dachte op twee adressen in Laren achter de roulette aangetroffen. „Het waren allemaal kennissen, waar wij een spelletje mee deden," aldus de verdachte. Hij was in het bezit van een roulette en werd door diverse ken nissen uitgenodigd een avond te ko men spelen, zo vertelde hij verder. In zijn requisitoir zeide de Procureur- generaal o.m., dat het feit, dat ver dachte de spelers kende, niet beslis send is. „Verdachte kent ze misschien wel, maar dan, omdat hjj ze geregeld bij het spelen ontmoet." De verdediger, mr. K. R. Beks, be streed op juridische gronden, dat zijn cliënt het spel bedrijfmatig heeft uit geoefend en vroeg vrijspraak. Het gerechtshof zal 17 November uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5