Fraaie overwinning van Smash Leven en Jong Achilles, HBC en GTTC verliezen Kort geding DOS contra Utrecht voor Amsterdams Gerechtshof N.B.V.B.-ploegen oefenen te Hengelo en Hilversum FORD-ENGEL AND gaat uitbreiden Vergroting van de productiecapaciteit kost ruim 60 millioen Pond l Request van werknemers aan Staten Generaal De man zonder hart tSARANTO HHYC verplettert Belgisch team: 10-4 Straf voor Maurits opgeheven Critiek op nieuwe richtlijnen Sneeuwbalsysteem voor verkoop van nylonkousen TAFELTENNISCOMPETITIE DONDERDAG 4 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 Volle winst voor Smash jPro fclub „De Hertogstad te Den Bosch Mr. Van Nije: N.B.V.B. maakt clubs kapot Courses te Duindigt Merkels alleen in dienst van H.B.S. „Robben" verbetert record Op 4 X 200 meter vrije slag estafette Dynamo wint met 1—0 te Parijs t a ,z- yj** 1 s I. Sportflitsen Rallye Monte Carlo Achttien Nederlandse deelnemers 2.» De autobusconcessies Alom verkrijgbaar door JEAN BROCARD In strijd met loterijwet? Buiten- en binnenband tegelijk (Van onze tafeltennis-medewerker) In de hoofdklasse-competitie kwam een verrassing van formaat voor, daar Povac het Haagse Wibo een nederlaag van 82 toebracht. De kansen van de Willibrordus-ploeg zijn hierdoor wel ernstig verminderd, terwijl die van Povac snel stegen. Sparta had weinig moeite om tegen Quick zijn eerste plaats te verdedigen en won met 73. Wifra versloeg Treffers met groot gemak, in welke ploeg Heemskerk opnieuw een opvallende prestatie leverde, terwijl Sparta 2 LuckRaek ernstig in moeilijke omstandigheden bracht, door de Weertenaren met 64 te kloppen. In het R.K. kamp nederlagen van Achilles, HBC en GTTC, maar gelukkig twee faaie overwinningen van Smash en Jong Leven, waardoor de laatste ploeg dus nog steeds zijn ongesla gen record kon handhaven. laat. Achilles noteerde een zelfde uit slag, maar helaas ij> haar nadeel. Van Sparta 3 werd met 91 verloren, waar bij J. Smits tegen Chef d'Hotel de eer redde. Sparta 3 Hilversum 3 Povac 2 Maccabi KKK Smash Achilles UTTC Barna 2 t 3 3 2 1 1 2 1 2 1 1 1 1 4 3 6 23— 7 6 20—10 5 27—13 5 22—18 4 15—1? 3 22—18 3 13—27 - 11—29 7—23 Weinigen zullen vermoed hebben, dat Wibo zo weinig plezier aan zijn Am sterdamse reis zou hebben, al moet wor den toegegeven, dat het ontbreken van Van der Spek ongetwijfeld een geduch te handicap geweest zal zijn. De beide winstpunten kwamen van Hogendoorn, die Gompelman en Grijzenhout klopte, maar daarmee was de koek dan ook helemaal op en zo zakten de Hagenaars naar de 5e plaats, en zullen zij ongetwij feld de gedachte aan een kampioenschap wel opgeborgen hebben tot een volgend jaar. Twee punten achterstand plus een wedstrijd meer gespeeld dan het leiden de Sparta is nu eenmaal iets, wat men zich tegenover de hoofdstedelijken niet kan permitteren. Al met al gaat het Cor du Buy c.s. dus voor de wind. Zij za gen Wibo als gevaarlijke concurrent af vallen en behaalden zelf in Hilversum een forse 73 overwinning op Quick. Opvallend was de overwinning van v. Ham op Bert Onnes, maar ongetwijfeld tot teleurstelling van de Quick-aanhang kon Jan Scheffer alleen van Goudsmit winnen. Het werd 73 door een Hilver- sumse zege in het dubbel. Het dappere Luck Raek uit Weert heeft ook tegen Sparta 2 een nederlaag geleden. Cou- mans was de sterkste bij de gasten en won drie maal, terwijl Saaimans voor de vierde winstpunt zorgde tegen Bat- tenberg. Treffers was uiteraard kans loos tegen Wifra, maar opvallend was dat Wout Heemskerk zich opnieuw goed weerde. Het scoorde ditmaal de enige winstpunten voor zijn team door van Voormolen en Willemstein te winnen. Na dit alles ziet de danig veranderde ranglijst er thans als volgt uit: Wifra Sparta 1 Povac Wibo Nedlloyd Sparta 2 Luck Raek Quick Treffers 4 4 3 2 2 1 1 1 1 1 1 3 8 30—10 6 21— 9 4 21— 9 4 24—16 3 12—18 3 17—23 2 18—22 2 12—28 5—25 Uit het Haarlemse ditmaal weinig goed nieuws, daar GTTC èn HBC ver loren. GTTC kwam tegen het leidende Heemstede niet verder dan een 73 ne derlaag, waarbij het ditmaal Theo Blom was, die in goede vorm voor twee winstpunten zorgde. Hij won van v. Eyk en Brandse, maar moest in Oudt, die uitstekend op dreef was, zijn meer- Te 's-Hertogenbosch is bij notariële akte en met een aandelenkapitaal van f 100.000 opgericht de beroepsvoetbal club N.V. „De Hertogstad". Directeur is de heer J. de Swart. Hangende de .be middelingspogingen tussen de K. N. V. B en de N. B. V. B. zullen geen pogingen in het werk worden gesteld spelers voor de nieuwe profclub aan te trekken. Een reeds eerder in Den Bosch opge richte beroeps-voetbalvereniging is op geheven. De hockey-oefenwedstrijden voor da mes, welke voor Zondag 14 November waren vastgesteld, zün in verband met net competitieprogramma één week uitgesteld. De wedstrijden zullen Zon dag 21 November op het terrein van Klein Zwitserland te Den Haag wor den gespeeld. dere erkennen. Piet Sleper won van Brandse, was kansloos tegen Gudt, en verloor door geforceerd spel ook van v. Eyk. Bert Spee was aardig op dreef, maar kon toch niet tot winst komen. Spanning was er in ruime mate bij de ontmoeting TOGHBC, maar ook hier trok de R. K. ploeg aan het kort ste eind. De tussenstanden bewijzen echter dat de gastheren er danig moeite mee hadden: 30, 3—3, 73. Smit, v. d. Dries en Leuven wonnen elk een maal, resp. van Duits, Kuiper en Duits. Zoals uit de ranglijst blijkt, ziet het er voor HBC niet zo best uit, en wordt het tijd dat de gecombi- neerden zich gaan herstellen. Heemstede 1 4 4 3 3 4 3 2 3 4 TOG Disnie 1 Sparta 4 GTTC Ned. Lloyd 2 Disnie 2 Bempa HBC Heemstede 2 3 2 2 1 2 1 1 1 1 0 1 1 2 - 1 2 - 2 4 7 27—13 6 24—16 4 20—10 4 17—13 4 22—18 3 15—15 2 10—10 2 17—13 2 17—23 - 1—39 Volle winst voor Smash In groep D eindelijk de volle winst voor Smash en dit nog wel op een over duidelijke wijze. UTTC werd met maar liefst 9—1 verslagen, een uitslag die aan duidelijkheid niets te wensen over- Jong Leven is er in geslaagd tegen het zwakke Hilversum 2 zijn fraaie on geslagen record met een 82 zege te handhaven. Overigens zou het onjuist zijn hieruit overhaaste conclusies te trekken, daar de Amsterdammers tot dusverre vrij zwakke tegenstanders ge had hebben. AMVJ A VGA Jong Leven Barna 1 Sparta 5 Chefana Povac 3 Tuindorp Hilversum 2 4 3 3 3 4 4 4 3 4 3 1 3 3 2—1 2—2 1 1 2 1 3 7 27—13 6 25— 5 6 23— 7 4 21- 9 4 18—22 3 17—23 2 15—25 8—22 4 6—34 Deze week ontvangt Sparta Ned. Lloyd en zal wel weten te winnen, al mag natuurlijk met drie overwinningen voor Pelser rekening gehouden worden. Wifra gaat op visite bij Wibo en moeten re kenen op een zeer warme ontvangst, daar de Haagse ploeg ongetwijfeld al les op alles zal zetten om iets van het verloren terrein te winnen. Sparta 2 ontvangt Treffers en zal de ploeg uit Roelofsarendsveen wellicht nog vaster op de laatste plaats drukken. Povac trekt naar Quick en moet, gezien de slechte plaats van de gasten, op zware tegenstand rekenen. Bij de R. K. ploe gen ontvangt GTTC Disnie 1 uit Hoorn en gaat een zware wedstrijd tegemoet, iets wat nog sterker geldt voor HBC, dat naar de gevreesde plaatsgenoot Heemstede gaat. Al vaker echter zagen wij de gecombineerden Heemstede de voet dwars zetten, waarop wij dus ook dit maal hopen. Smash krijgt het even min makkelijk tegen het sterke KKK, maar moet o.i. toch niet kansloos zijn. Achilles ontvangt Barna 2 en kan ze ker winnen. Jong Leven tenslotte speelt tegen Sparta 5 en is volgens de ranglijst sterker, iets wat "Wij gaarne volgende week bewezen zien. Voor de president van het Amster dams Gerechtshof, mr. F. L. Neppe- rus, zjjn de pleidooien gehouden inza ke het appél van DOS tegen een uit spraak van de president van de Utrechtse rechtbank naar aanleiding van een kort geding tussen de profclub Utrecht en DOS. 11 October heeft de president van de Utrechtse rechtbank de profclub Utrecht, vonnis wijzend in het door de profclub ingediende kort geding tegen DOS, in het gelijk gesteld en de vordering van de profclub een dwangsom van 5.000 voor iedere keer, dat DOS de speler Wim Visser z?H..doen deelnemen aan haar wed- stryden toegewezen. Als advocaat voor DOS trad mr. Van Nye op. H« gaf een overzicht van de voorgeschiedenis: Voetbal is geworden tot een kijkspel, dat jaarlijks aan re cettes een bedrag van zes tot acht mil lioen gulden in de kassen van de 3200 by de KNVB aangesloten verenigingen doet vloeien. Deze verenigingen ge bruiken het geld o.m. voor het aan leggen van terreinen, waarvan de 350.000 leden van de KNVB konden pro fiteren. Sprekende over het jeugdwerk in de KNVB zei pleiter, dat dit door het optreden van de NBVB verstoord dreigt te worden. „De NBVB organi seert voetbalshows, voorstellingen en seances met het enige doel winst te maken", aldus mr. Van Nije, die voorts betoogde, dat de NBVB grote clubs als Ajax, Fetjenoord, DOS en Blauw Wit om er maar enkele te noemen kapot probeert te maken, (Van onze sportcorrespondente) Tienduizend voetballiefhebbers hebben Woensdagavond met veel plezier zitten kijken naar de ontmoeting tussen Oost en Zuid van de N.B.V.B., welke bü kunstlicht in het Hengelose stadion werd gespeeld. Dit voor een avondwedstrüd vrü grote aantal toeschouwers heeft zeer zeker geen spüt gehad van zün gang naar het veld, want niet allee a zag men het Oosteiyk elftal op vrij re gelmatige wijze met 40 winnen, maar er viel bovendien te genieten van uit» stekend voetbal, vooral de Oosteiyke voorhoede speelde een prima party. Charley v.d. Weerd was voor de rust de motor in de aanval, met uit stekende pasjes zette hij zijn medespe lers aan het werk en met felle scho ten belaagde hü het doel van keeper Swinkels. Stopper v.d. Hart, niet zó goed in vorm als anders, had dikwyls de grootste moeite het hoofd koel te houden onder alle listige combinaties Van de Oosteiyke voorwaartsen. Linksbuiten Meyers speelde keer op keer de wat trage v.d. Hurk uit po sitie. Hy was het die het eerste doel punt op zün naam bracht. Een goede Pass van v.d. Veen werkte hij af met ®en uitstekend schot (10). Bijna was het kort daarop 20 geworden, toen Aibers doorgebroken was en keeper ^winkels een overtreding beging. De Penalty door Albers genomen, stopte ue Limburgse keeper echter uitstekend. ,„IP de tweede helft waren er nogal wat wyzigingen in beide ploegen. Bü Uost ontbrak F. v.d. Veen, waarvoor Lpi Jansen inviel, terwijl bij Zuid Swin- Keis door Vroomen was vervangen. Van rnto nY °P de midvoorplaats, maar het bleek geen verbetering. Na twmtig mmuten werd het 2—0 voor de Oostelyken toen Zuid tot over de mid- aellyn was opgedrongen en v.d Weerd op zijn eenzame vooruitgeschoven post £?h i>al. ontving. Op het laatste ogen blik zette hu keurig over naar de ijverig meegelopen Meyers en met een hoog schot voltrok deze het vonnis (20) ~fOostelyken begonnen rustiger te spelen en een combinatie tussen v d In !ïf-?nJJan?en stelde laatstgenoemde Het«H,Lde S,t,a?-d 9P 3—0 te brengen, Hetzelfde spelletje herhaalde zich vijf minuten voor het einde. Weer was het Jansen, die voor de afwerking zorgde Westelijke elflallen te Hilversum in actie De wedstrijd tussen de twee Wes telijke profelftallen, die voor 10.000 schouwers in het Hilversumse Sportpark werd gespeeld, was, on danks de moeilijke omstandighe den (regen en daardoor glad veld en gladde bal) van behoorlijk ge halte. Het rode A-elftal van aan voerder Kraak, met in hoofdzaak spelers van „Amsterdam" en „Alk maar", bleek de homogenere en technisch beste ploeg, die dan ook het meest in de aanval is geweest. Zijn voorhoede, waarin vooral voor rust Vonhoff voortdurend de motor was en die in de rechtervleugel K. Smit en Tolmeüer uiterst actieve opbouwers had, was veel gevaarlüker dan de aan val der Blauw-witten, waarvan Land man aanvoerder was. By de Haags- Utrechtse combinatie moest het aanval lend van links komen, waar Clavan, doch speciaal de Harder zeer handig opereerde. Midvoor Rijshouwer, die Van Rheenen verving, hield het spel echter steeds te lang op. De rechter vleugel Schouten-v. d. Bogert viel te gen. Peggeman en Mesman waren in de achterhoede betrouwbaar, goed door spil Meijer gesteund. Bij de blauw-wit ten traden in de defensie vooral Krist en Temming op de voorgrond. Uit een schitterende pass van Vonhoff gaf de naar binnen gezwenkte Tolmeüer zijn ploeg na 18 minuten spelen op fraaie wüze de. leiding (10). Deze stand voor het A-elftal bleef tot de rust behouden, daar Landman bij enige nieuwe scoringskansen een- nieuw succes der roden in de weg stond. Na rust was het spel wat meer ver deeld, ofschoon ook toen de aanvallen der roden het gevaariykst bleven. Na dertien minuten kwam dit tot ui ting in een doelpunt van midvoor v.d. Sluis, die met een onverwacht hard schot Landman passeerde (20). Even later trof een schot van de kleine Vonhoff de paal. In het slotge deelte heeft Landman's elftal nog door een flink offensief getracht wijzi ging in deze stand te brengen, door meer spelers te contracteren dan nodig is. „Het contract van Visser met de profclub Utrecht is geen contract. En zelfs al zou het een contract zijn, dan is het er een met een onzedelijk karakter met alleen de bedoeling om spelers te blokkeren". Mr. Van Nye kwam tot de conclusie, dat op for mele gronden de eis van de profclub niet ontvankeiyk verklaard had moe ten worden. Namens de profclub Utrecht werd het woord gevoerd door mr. F. P. van Ravenswaay. Hü betoogde, dat de voet- balstrijd niet opgedrongen is aan de KNVB; hij was ook niet nodig geweest. Ook mr. Van Ravenswaay ging die per in op de voorgeschiedenis: De spelers vroegen betaling, het publiek vroeg beter voetbal. Dat schijnt sa men te gaan. Hy bestreed, dat de NBVB concurreert en concludeerde tot verwerping van het beroep van DOS. Uitspraak 1 December a.s. De uitslagen van de courses te Duin- digt gehouden luiden: Toomel D-prijs, afstand 2040 m: 1. Riolette (A. G. Heskes) 3.11.9. 2. Rotecta. 3. Quick Maire. Tot.: winn 3.40 pl 1.20, 1.20, 1.70, gekopp. 6.10, cov. 4.40. Theo Bascom-prijs, afst. 2000 m: 1. Sita (J. v. Leeuwen Jr.), 2.59.4. 2. Qui- rina Fanfare. 3. Rita Rosa. Tot.: winn. 3.30 pl. 170, f 1.90 6.—, gekopp. 7.—, cov. 8.90. Terraise-prijs, afstand 2000 m: 1. Leo Axkit (J. Wagenaar), 2.56.8. 2. Persim mon. 3. P. Louis II. Tot. winn. 3.80, pl. 1.80. 1.70, 2.10, gekopp f 5.40, cov. 3.90. Caballero-prijs, afstand 1350 m voor paarden van twee jaar: 1. Sneeuwvlokje (P. Zwarts) 1.31 zeker gewonnen. 2. Alluvio. 3. Roddelaar. Tot. winn.: 5.70, pl. 3.30, 3.50, gekopp. 9.50, cov. 3.60. Commando patrol-prijs, afst. 2100 m. (Ie deel gesplitste handicap. 1. Truus (H. J. v. d. Kraats) 2.27. 2. Pépito. 3. Aquavit Tot. winn. 4.70, pl. 1.90, 3.20, gek. f 10.60, cov. 4,30. Corrida-prüs, afstand 1800 m. 1. S. Sil ver Slipper (A. Montané) 2.06.4. 2. Dou ce France. 3. Coiumbus (J. G. Nicolaas. Tot. winn.: 2.60, pl. 1.20, 1.10, ge koppeld 3.60, cov. 3.10 Comtesse Lucienne-prijs, afstand 2100 m. (2e deel gesplitste handicap). 1. Ben jamin (A. Montané), zeker gewonnen. 2. Kdrioka. 3. Phikita. Tot. winn. 11.80, pl. 3.60, 2.60 f 1.30, gekopp. 19.10, cov. 10.40. Totale omzet 42.025. (Van onze sportcorrespondent) .T et ■programma vermeldddat HHYC in de eerste ijshockeywedstrijd van het seizoen het Belgische natio nale team als tegenpartij zou krijgen. De Belgen verschenen echter met zo veel invallers, dat men moeilijk van een landenploeg kon spreken. HHYC boekte dan ook een grote zege op dit Belgische team, waar van enig ver band geen sprake was. Toch was het eerste succes voor België, toen de Canadees Moris de puck achter v. d. Heide schoof. De Canadezen in beide ploegen vervul den trouwens de hoofdrol in het fabriceren van doelpunten. HHYC had enige tijd nodig om op gang te komen, vandaar dat het karakter van de eerste speelhelft nogal tam was. Zukiwski noteerde de gelykmaker en zijn collega St. Onge gaf HHYC zelfs een voorsprong. Doch bü het luiden van de bel was de stand 22, toen v. d. Heide nonchalant reageerde op een mak schot van Notermans. Met een reeks felle stormlopen opende HHYC de tweede speelhelft. Al spoedig stond de Belgische goalie Heirman aan een waar bombardement bloot. Diverse malen redde hü voor treffelijk, doch de overmacht van HHYC werd zó groot, dat treffers niet konden uitblijven. Arie Klein legde met een ver hard schot de basis voor de grote overwinning, terwijl v. d. Bauman na een flitsende solo- rush van Zukiwski de stand by het slot van deze speelhelft op 42 kon brengen. In het laatste bedrijf overspeelde HHYC de Belgen volkomen. Ver- bregen zorgde eerst nog voor een Belgisch succesje door de achterstand op 43 te brengen. Daarna was er geen houden meer aan. Zukiwski (2), St. Onge (2), Schwencke en v. d. Bauman brachten de score op 103. Als troost mocht Notermans de puck nog eenmaal achter v. d. Heide plaatsen: 104. Het secretariaat van de sportvereni ging „Maurits" heeft Woensdagmiddag het volgende telegram van de K.N.V.B. ontvangen: „Voor 7 November inge last competitiewedstryd Maurits-Roer- mond". De tegen Maurits genomen straf maatregel uitstoting van de elftal len van Maurits uit het competitiever band is door de commissie van 1 beroep, in overleg met de Urgentie commissie, n.l. ingetrokken. Zoals men weet, heeft de Oostenrij ker Max Merkel krachtens een over eenkomst tussen HBS. de club waar aan hy contractueel verbonden is, en de KNVB de training van de Neder landse-elftalclub geleid voor de wed- strüd tegen België op 24 October j.l. De overeenkomst gold slechts tot en met deze ontmoeting; sindsdien wüdt Merkel zün krachten weer uitsluitend aan HBS. In de kwestie van de opvolging van Van der Leek al bondstrainer is nog geen beslissing genomen. In de overdekte zweminrichting aan de Kapelstraat te Hilversum heeft een ploeg van de zwemvereniging „De Rob ben" het Nederlands record vier maal 200 meter vrije slag estafette belang- rijk verbeterd. Dit record stond op naam van L.Z.O. in Leeuwarden met een tijd van 9 min 17,2 sec. De Robben- ploeg maakte een tijd van 9 min 10,6 sec. en verbeterde derhalve het record met 6,6 sec. De tussentyden van de vier zwem mers waren: Kees de Wit, 2 min 21,8 sec.; Arndt Kayser, 2 min 21,8 sec.; Harry Lamme, 2 min 16,8 sec.; Her man Willemse, 2 min 10,2 sec. De Russische kampioensclub Dynamo uit Moskou heeft Woensdagavond in het Pare des Princes te Parus met 10 gewonnen van een combinatie Reims- Racing Club de Paris. De rechtsbuiten Chabrov scoorde voor Dynamo in de 37e minuut van de eerste helft. Er waren 40.000 toeschouwers. -!% - De voetbalwedstrijd tussen het elf tal van Noord-Ier land en Schotland, welke in het Hampden Park te Glas gow is gespeeld, eindigde met geiyke stand: 22. De competitiewedstrijd voor de NB VB tussen Rotterdam en Den Haag zal op Zondag 7 November te Veenoord in Drente worden gespeeld. De Ford Motor Company Ltd. in Dagenham in Engeland zal in de komende vijf jaar haar fabrieken uitbreiden tot een bedrag van 65 millioen Pond Sterling. De bestaande productie-capaciteit zal met 160.000 vierkante meter worden vergroot. De productie bedraagt thans 1300 personenwagens, vracht auto's en tractors per dag. Dat is het dubbele van wat Ford-Dagenham vijf jaar geleden produceerde. De vraag overtreft de productie van thans echter volkomen. Vandaar de uitbreiding. Thans beheerst de Britse automo bielindustrie 41 procent van de wereld- exportmarkt voor automobielen, het geen een waardige prestatie genoemd mag worden. Thans bezit op elke 18 Britten er één 'n auto. In Amerika rijdt echter een van elke drie Ameri kanen in een wagen, in Canada één op elke zes en in Australië één op elke acht. De Britse autoindustrie rekent er thans op dat de levensstandaard in Engeland dusdanig zal stijg-n dat er binnen nu en vijf en twintig jaar ten minste acht millioen auto's zullen rij den, waardoor van elke negen Britten er één autobezitter zal zijn. Die ver groting van de thuismarkt is voor Ford dan ook een belangrijk object. Een han dicap bij dit alles is het volkomen on- De K. N. A. C. heeft niet minder dan achttien inschrijvingen ontvangen voor deelneming aan de Rallye van Monte Carlo. Het zijn de volgende: Startplaats München: H. G. Arndt, Overveen (Pan- hard); dr. E. N. v. d. Bergh, Amers foort (Opel Kapitan); A. Blansjaar, 's-Gravenhage (D.K.W.); J. L. Flinter man, 's-Gravenhage (D.K.W.); J. A. J. Heidendahl, Utrecht (Peugeot 203); R. M. E. F. Sevenstern, Maastricht (Jaguar Mark VII); R. Slotemaker, 's-Graven hage (D.K.W.); D. W. van Voorden, Zaltbommel (Porsche); W. van Zijll, Arnhem (Opel Rekord); V. Dassen, Maastricht, merk onbekend. Startplaats Monte Carlo: C. Harlaar, Amsterdam (Panhard); T. Dik, Haarlem (Fiat 1100 t.v.). Startplaats Lissabon: M. Gatsonides, Bentveld (Aston Martin). Startplaats nog onbekend: J. Hulsker Jr., Rotterdam (Fiat); I. A. Langestraat, 's-Gravenhage, merk onbekend: C. Rich- terich, Heerlen, merk onbekend; J. Ver kamman van Keulen, Arnhem (Vaux- hall of Mercedes); dr. J. M. Beekman, 's-Gravenhage (Simca Aronde), start plaats Monte Carlo of Lissabon. Advertentie Sonate rood f 2.^ Wh 2.'° per grote tie* liter) Luchtfoto van het enorme fa briekscomplex van Ford Enge land in Dagenham voldoende wegennet, dat vooralsnog een uitbreiding van het wagenpark in de weg staat. Sir Patrick Hennessy, president van Ford Dagenham heeft er onlangs op een persconferentie op gewezen dat de vrije concurrentie een van de sterkste stimulansen voor de ontwikkeling van de auto is. Concurrentie leidt tot grote re efficiency en modernisering op gro te schaal. Daarom, aldus Sir Patrick, vreest Ford de groeiende buitenlandse concurrentie niet. Het 65-miIlioen-plan is daar een bewijs van. Dit plan om vat de bouw van een nieuwe gieterij en een nieuwe perser Rond Dagenham zullen voorts tal van nevenbedrijven worden gevestigd, die de productie van de oude fabriek zullen ontlasten. De Nederlandse Vereniging van Ver voerpersoneel en de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrüf hebben zich met een request tot de Staten-Generaal gericht over de gewij zigde richtiynen voor het verlenen van autobusconcessies krachtens &e Wet autovervoer personen. Voorheen werd by het verlenen van concessies aan autobusondernemingen (streekvervoerbedryven) by een beslis sing het algemeen vervoerbelang bo ven het belang van de aanvragende ondernemers gesteld. Bij K.B. van Maart 1954 werd deze richtlyn in zo verre veranderd, dat bü nieuwe aan vragen voor concessies gestreefd wordt naar een oplossing in overleg en vrij willige samenwerking. Indien zo wordt gesteld, de vrü willige samenwerking niet tot stand komt, geniet voor rang de aanvrager, die in de bezettings- tyd geen schadevergoeding heeft aan vaard wegens het definitief verlies van de vergunning, tenzü hy samenwerking op onredelijke gronden heeft gewei gerd, dan wel verwacht moet worden, dat hij zyn diensten niet op behoorly- ke wüze zal uitoefenen. Zoals bekend is, heeft het vormen van streekver- voer-maatschappüen, vooral tüdens de oorlog, vrü veel critiek ondervonden. Aan voormalige concessiehouders, die niet in een nu uwe maatschappü tra den, werd schadevergoeding aangebo den. Sommigen hebben zulks gewei gerd. Tegen de bepaling in de nieuwe richtlün maken de adresserende or ganisaties bezwaar. Zy zyn van me ning, dat bü de wijzigingswet van 1949 de beroepen tegen de beschik kingen van vóór 5 Mei 1945 buiten beschouwing worden gelaten. Hier- 10 Ook Jean had met meer dan gewo ne belangstelling de berichten gelezen en instinctief aangevoeld, dat hier heel wat meer achter school dan een nor male roofmoord alleen. Tot nu toe had hy er echter nog geen enkel idee van wat er precies voor bijzonders aan deze zaak was inderdaad, de beschrijving van de dader was opzienbarend ge noeg maar bü ondervinding wist hy hoeveel waarde men aan dergelijke beschrijvingen kon hechten, vooral wanneer deze zoals volgens de be richten in de krant ook nu het geval was afkomstig waren van slacht offers. Mensen die het slachtoffer wa ren geworden van iets, onverschillig wat, hebben nu eenmaal altyd en dik- wyls geheel onwillekeurig de neiging om hun tegenstander of tegenslag veel groter en verschrikkelyker voor te stellen, dan deze in werkelykheid is en vooral wanneer men dan nog aan dacht schenkt aan wat ze vertellen, worden de verhalen steeds fantasti scher. Agent Frappard, die hier de beschrü- ving had gegeven, had waarschijnlyk wel te doen gehad met iemand van behoorlyke lengte, maar dat deze lan ger dan twee meter zou zyn, kwam Jean op zün minst genomen toch vry overdreven voor. Nog afgezien van het feit, dat er maar heel weinig mensen van een dergelyke lengte rondliepen in Frankryk, zou een dergelyke man toch veel te veel in de gaten lopen en al heel snel in zyn kraag worden gegrepen. Aan de andere kant moest het iemand met een geweldige lichaams kracht zyn ook al weer volgens de kranten want hy had de deuren gewoon ingedrukt. Met een blik op het brede figuur van John moest Jean er kennen, dat dergelyke krachtfiguren inderdaad bestonden, tenminste wan neer de deuren niet zo overdreven sterk waren als de krant deze beschreef. Enfin, hy zou zyn licht wel eens gaan opsteken by zijn oude vriend, de ge- pensionneerde hoofdcommissaris Per- neau, die zou snel genoeg weten wat er van de courantenverhaaltjes werke lyk waar was en wat er uit de jour nalistieke duimen was gezogen. Opeens schrok Jean op uit zyn over peinzingen, wierp het portier open en sprong uit de auto waarin hy had zit ten wachten en snelde drie mannen tegemoet, die uit het brede hek van het vliegveld naar buiten kwamen wan delen. De vreugde straalde hen alle vier van het gelaat toen zy elkaar begroetten en die vreugde werd ge deeld door John, die eerbiedig by de auto was blüven staan. Toen ze hem ontdekten liepen ze onmiddellyk op hem toe en drukten ook hem enthou siast de hand en begroetten hem als een kameraad en niet als een onder geschikte. Daarvoor hadden ze te dik- wyis gezamenlyk de dood in ogen ge zien en hadden ze John leren waar deren als een trouwe vriend, die zyn leven zonder aarzelen op spel zette indien hy meende daardoor een van hen te kunnen helpen. Veel gesproken werd er niet tydens de terugrit naar het Paradüs der Vrü- gezellen, maar ook zonder dat was goed te merken hoezeer deze mannen aan elkaar gehecht waren en dat tus sen hen een vriendschap bestond als slechts zelden tussen mensen wordt aangetroffen. Behaaglijk gezeten in de diepe fau teuils van Jean's bibliotheek kwamen de tongen wat los en terwyl John er voor zorgde, dat het hen aan niets ontbrak, spraken ze over de twee jaar, dat ze elkaar byna niet gezien hadden. Lang duurde dat echter niet, want al spoedig kwamen ze op het terrein, dat hen allen meer interesseerde dan iets anders, de bestryding van de misdaad. Met moeite brachten ze Jean er toe te vertellen over zyn strijd tegen (je chantagebende, die hy geheel alleen met de hulp van John had weten op te rollen. Vooral de beweeglyke Victor uitte zün verontwaardiging over het feit, dat Jean hen niet had gewaarschuwd en hun niets van de pret had gegund. „We rekenen er in elk geval op, dat je voor onze vacantie hier een gezel lig zaakje achter de hand hebt gehou den," zei Victor lachend. „Ik water tand tenminste nog als ik denk aan de gezellige tyd die we hadden met die juwelenroof van monsieur Durille!" Peinzend keek Jean zyn vrienden aan, die bemerkten, dat hy aarzelde iets te zeggen. Hoopvol ging Frangois overeind zit ten. „Ik zie aan je gezicht, dat je werkelyk iets voor ons in petto hebt. Vooruit, vertel wanneer we aan de slag kunnen." „Ik beweer helemaal niet, dat er werkelyk iets aan de hand zou zyn," antwoordde Jean bedachtzaam, „maar ik kan niet ontkennen, dat de moge- lykheid wel zou kunnen bestaan." Na deze woorden waren de anderen helemaal niet meer te houden en zelfs de altyd bedachtzame Fu uitte de vre selijkste bedreigingen wanneer Jean niet onmiddellyk zou vertellen op wel ke zaak hy nu eigeniyk doelde. Als enig antwoord pakte Jean de krantenverslagen, waarin hy 's mid dags voor hun komst zo verdiept was geweest en verdeelde deze onder zyn vrienden, die zich als hongerige wolven op deze lectuur wierpen. Geruime tyd bleef het stil in de kamer. Zelfs nadat ze alle drie de berichten hadden bestudeerd bleef ieder nog enige tyd in zyn eigen gedachten verdiept. Het was tenslotte Frangois die het eerst begon te spreken. „Ik geloof, dat je gelyk hebt Jean, het ziet er naar uit, dat er heel wat meer achter deze zaak steekt, dat je zo op het eerste gezicht zou zeggen. Heb je al meer gegevens, dan alleen van de krant?" Jean schudde ontkennend het hoofd. „Nee, maar morgenochtend ga ik eens een praatje maken met Perneau en ik weet zeker, dat die me wel aan nieuws zal kunnen helpen." „Dan Fu morgen eens gaan praten met ijverige agent Frappard, die zo precies weten noe man er uit ziet die hem bezeerde. Fu al meer voor jour nalist gespeeld hebben." In zün gebro ken Frans liet Fu merken, dat ook hy de kern van de zaak direct had aangevoeld. Was de beschryving van de moordenaar werkelyk juist, of had Frappard overdreven? Victor, quasi-beledigd, sprong nu uit zijn stoel overeind. „Zeg willen jullie er wel eens aan denken, dat ik óók vacantie heb. Ik heb ook recht op een beetje amusement. Of willen jullie me soms thuis laten zitten en John laten helpen met de vaat wassen, terwyi jullie achter de reusachtige moorde naars aanrennen?" (Wordt vervolgd). uit leest men een sanctie op het be leid van de Commissie vergunningen personenvervoer in de bezettingstyd. Adressanten menen, dat de wijziging ongedaan dient te worden gemaakt in het belang van een duurzame en re- delyke voorziening in de vervoersbe hoeften, waartoe huns inziens mede be hoort het in stand houden van kapi taalkrachtige, goed geleide streekver- voerondememingen, die in staat zyn ook aan de duizenden werknemers, die hierbü betrokken zün, een sociale po sitie te garanderen. De kantonrechter te Schiedam heeft Woensdag een zaak behandeld, die voorgebracht was om een principiële uitspraak uit te lokken inzake een zo genaamd sneeuwbalsysteem, waardoor nylonkousen aan de man werden ge bracht. Dit systeem werkt met bon nen, waarvan een gedeelte weer door verkocht moet worden aan andere lief hebbers. Wie een bepaald bedrag bij een heeft ontvangt als beloning een zestalnylonkousen. Dit systeem gaat uit van een onder neming, waarvan de Schiedammer P. M. firmant is. Het werkt sinds enkele jaren over geheel Nederland. De amb tenaar O.M. achtte het systeem in stryd met de loterywet en eiste een boete van 11.- subs elf dagen hech tenis. De verdediger stelde, dat hier wel degelyk de betrokkenen invloed op de afloop kunnen uitoefenen in de geest van artikel een van de loterywet. Me de hierom achtte hy het systeem niet in stryd met deze wet. Hy deelde mee, dat het O.M. te Maastricht dit systeem niet met de loterywet in stryd be schouwde. De kantonrechter zal over veertien dagen schrifteiyk vonnis wyzen. De binnenbandloze autoband, die door Good Year is ontworpen, wordt thans ook in de Benelux gemaakt. In de fa brieken van deze firma in Colmar Berg in Luxemburg is de eerste Tube- less band uit de persen gekomen. Door een nieuwe carcasconstructie en ge bruik van een speciale rubbersamen stelling is dit nieuwe type band zo vol komen luchtdicht, dat het volmaakt overbodig is een binnenband te gebrui ken. De band perst zichzelf onder druk zozeer tegen de velg aan, dat de lucht erlangs met ontsnappen kan. De Tube- less kan op elk wiel gemonteerd wor- het ge band kan moeilijk plotseling springen. den, mits het geen spaakwiel is. De Dat hebben roekeloze chauffeurs in Amerika bewezen. Het lukte hun niet de band van de velg te rijden. Met een snelheid van 100 km. per uur werd met een wagen met deze banden een sprong gemaakt van 2.50 meter hoog, zodat de wagen 30 meter verder neerkwam. Het bleek dat geen enkele band gebarsten was. Er was bovendien geen gram lucht verloren gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7