Gemeenten leven op rijkskosten D Over vijf jaar eerste paal voor Amsterdams raadhuis Nieuw gebouw voor de Opera nog eerder gereed Mendès-France wil Frankrijk gebruik van alcohol afwennen Kabelbaan in bollentijd op Keukenhof Water-straalvliegtuig verongelukt ORR Eén stem tegen.... Nog deze week een serie beperkende bepalingen? Vier avonden per week televisie Indon. militairen geland op Nieuw- Guinea Brand in noodkerk van Sint Joost (L.) In zomerseizoen geëxploiteerd door Zandvoorts hotel Café in zee Tien Joegoslaven ontvluchten Tito Franse advocaten dagen elkaar uit Gevaar voor storing wederopbouw Twee kinderen te Amby gedood Vooruit gewerkt tot het jaar 2000 Kaartjes kopen in de trein Sastroamidjojo geslaagd? Het weer VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 o 78ste JAARCANC No. 26136 Na 1 Januari Mariniers zetten achter volging in Priesterkoor verwoest Per roeiboot naar Italië r mm* IllliffiË - w* IBr-'v Na handgemeen Door gemeentelijke eigengereidheid Sea Dart, revolutionnair type met waterski's en driehoeksvleugel Tweede vliegramp Kolendampvergiftiging West-Duits experiment Twee ministers benoemd 200 gouden ringen en horloges gestolen Brutale inbraak in Oud-Gastel Handschoenen met lamsvacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 121. tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlbNlIfclARIEk 28 cents De' millime'er- hoogte Omroepers ié cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. t 2.13 per maand f 6.40 pet kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avonds tel 21544 Binnenkort komen allerwegen de gemeentelijke begrotingen aan de de orde. Niet alle burgers hebben daarvoor de belangstelling, die zou pas sen bjj een voldoend besef van de rech ten en plichten van de gemeentenaar. Wel pleegt de interesse even op te leven, zodra bij de algemene beschou wingen in de raad aan de politieke hartstochten op onderhoudende wijze lucht wordt gegeven. Maar aan inzicht |n de achtergronden van de financiële huishouding van de gemeente ontbreekt het veelal. Om dit te helpen verbete ren lijkt het ons goed een belangrijk en zelden begrepen hoofdzaak te ver- Waren: de verhouding in financieel op- Zicht tussen Rijk en gemeente. De tijd, waarin de gemeentelijke uit gaven hoofdzakelijk bestreden werden nit de opbrengst van eigen belastingen, ügt ver achter ons. Het Rijk heeft de gemeenten vrijwel van haar belasting gebied verdrongen. Een deel van de opbrengst van de rijksbelastingen wordt hu bestemd voor de gezamenlijke Ne derlandse gemeenten en via het ge meentefonds uitgekeerd; het gaat hier °m een bedrag van ruim 800 millioen gulden per jaar. Daarnaast ontvangen de gemeenten nog uitkeringen recht streeks uit 's Rijks kas voor bepaalde doeleinden (bijv. lager onderwijs, socia le voorzieningen, e.d.) tot een bedrag van rond 400 millioen gulden. Wanneer men deze bedragen vergelijkt met wat de gemeenten aan eigen belastingen ontvangen (n.l. hondenbelasting, straat belasting, vermakelijkhedenbelasting, enz.): ongeveer 150 millioen gulden, dan is het duidelijk dat, waar 90 pet. v,an de gemeentelijke inkomsten uit de rijksmiddelen wordt geput, de rijkswet- gever en de regering wat de gemeen telijke financiën betreft het laatste woord hebben. Nu de gemeenten haar eigen huis houding onmogelijk kunnen bekostigen uit eigen inkomsten, hebben wetgever en regering hun beleid erop gericht, dat de gemeenten zich niettemin nor maal kunnen ontplooien, namelijk door dat zij zoveel mogelijk die geldmidde len ontvangen, welke een gezonde ont wikkeling van het gemeentelijk leven naar de ai sen van de moderne tijd mogelijk maken. e 800 millioen gulden van het ge meentefonds worden grotendeels volgens objectieve normen onder de gemeenten verdeeld. (Een defini tieve regeling daaromtrent ligt vervat in een wetsontwerp inzake de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, dat nu bij de Eerste Kamer in behan deling is). De grote verscheidenheid Van behoeften van de verschillende ge meenten en het grote verschil m aard ®n structuur maken het ondoenlijk nauwkeurige regelen te stellen volgens Welke alle gemeenten rechten kunnen doen gelden op wat zij voor haar huis houding nodig hebben. Dit is trouwens het grote struikelblok voor een defini tieve regeling van.de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten. Van de 800 millioen wordt daarom een gedeelte buiten de algemene uit kering aan de gemeenten gehouden en bestemd voor een subjectieve uitkering aan die gemeenten, welke haar eigen belastingen tot een redelijk peil hebben opgevoerd, maar met de algemene uitkering niet in de redelijke behoefte aan inkomsten kunnen voorzien. Hon derden gemeenten hebben een derge lijk aanvulling van de algemene uit kering aangevraagd en van geval tot geval zal door de regering worden na gegaan of en zo ja in hoeverre een gemeente daarvoor in aanmerking komt. Sedert 1948 is dit subjectief element in de regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten op genomen. De ervaring, daarmede in het verleden opgedaan en de toezeggingen Welke namens de regering schriftelijk en mondeling tijdens de behandeling Van het wetsontwerp in de Tweede Kamer zijn gedaan, doen verwachten, lat in dit opzicht een ruim standpunt Zal worden ingenomen. Richtsnoer zal zijn de vraag of een gemeente met de algemene uitkering uit het gemeente fonds in staat zal zijn om haar taak vervullen overeenkomstig de moder- jj® inzichten in het gemeentelijk be heer. Veranderingen van aard en struc tuur van de gemeente (bijvoorbeeld jengevolge van industrievestiging) zul ten daarbij in aanmerking worden ge- homen. (Vervolg op pag. 3) itï: (Van een verslaggever) De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond een eind gemaakt aan de onzekerheid, welke nu reeds jaren heerste over de plaats waar het nieuwe stadhuis en het operagebouw zouden komen. Na 714 uur discussie viel om het middernachtelijk uur het besluit om het raadhuis te bouwen aan de Amstel bij het Waterlooplein en de opera op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein. De wethouder van Publieke Werken, nr. v. 't Huil, deelde mede, dat met grote spoed een aanvang zal worden gemaakt met het slopen van de woningen, die voor het raadhuis zullen moeten plaats maken. Met het verstrekken van de bouwopdracht en het bestedingsklaar maken van de plannen zal ongeveer 4 a 5 jaar gemoeid zijn. Dan zal onmiddellijk met de houw een aanvang worden gemaakt. In overleg met de bouwcommissie, welke uit de raad zal worden gevormd, zal een meervoudige opdracht voor het maken van schetsontwerpen aan een aantal architecten worden gegeven. De bouw van de opera zal waar schijnlijk nog spoediger zijn beslag krij gen. De algemene plannen bevinden zich reeds in een betrekkelijk verge vorderd stadium. Het college van B. en W. heeft reeds „een bepaald idee" on der wiens „regie" de bouw zal geschie den. De galerij, alsmede 57 bedrijfjes en 53 woningen zullen voor de opera moeten verdwijnen. Met de bouw kan reeds een aanvang worden gemaakt voordat alle woningen zijn gesloopt. Bij de voorbereiding van de plannen zal ook de Amsterdamse Kunstraad wor den ingeschakeld. Hoewel, zoals door meerdere raads leden tijdens de discussie over de voor stellen van B. en W. herhaaldelijk werd geconstateerd, „de neuzen tevoren reeds geteld waren", nam de bespreking van de gewichtige plannen nog geruime tijd in beslag. De Amsterdamse raad wilde er zich echter kennelijk voor hoeden een herhaling te geven van de beruchte vergadering van November 1950 toen hetzelfde voorstel van B. en W. strand de op een serie tegenvoorstellen en amendementen die bij de stemming, evenals het voorstel van B. en W„ geen van alle de meerderheid konden be halen. Deze „onmacht tot besluitvor ming'' was een der oorzaken van de j, Premier Mendès-France is van plan een campagne tegen alcoholisme in frankrijk op touw te zetten. Op grond van zijn buitengewone bevoegdheden P economisch gebied heeft hij reeds gedecreteerd, dat de suikerbietenoogst an het volgende jaar slechts voor een derde voor het distilleren van alcohol worden gebruikt. De premier, die zelf opzien heeft gebaard door bij sr°te redevoeringen in het parlement ettelijke glazen melk te drinken, over- ee£t thans maatregelen, die ook de individuele consument van alcoholische 'anken zullen aangaan. Binnen een week worden besluiten verwacht. Premier en zijn staf overwegen alcoholmisbruik in het parlement aan- *ij scheidene maatregelen. Zo willen I genomen te krijgen. In Parijs hebben öie°.Pnieuw enkele bepalingen invoeren 500 caféhouders een resolutie aangeno- tr6ffln de afgelopen oorlog golden, be-men, waarin bij voorbaat protest wordt na(1^Ode „drankloze" dagen en een nnmret«kAnrl teven elke actie van de ®n geuriger regeling van de openings- en s';^.eurige.' regeling gaan ïlnSstijden van café's e.d. Thans ochte„?e meeste café's vroeg in de 's ave °Pen en zd sluiten niet voor Verd na middernacht. Sing beoogt de premier een verho- dendp de belasting op alcoholhou- gen T dranken of op slijtvergunnin- ttieer Frankrijk zijn procentsgewijze ander C^fé^s en alc°bolisten dan in enig steiw, wil Mendès-France hoge boeten Thans op openbare dronkenschap. makioD-1S in elI< cafd een oude bekend- letterWg.°PSehangen, waarop in kleine nen lezen staat, dut beschonke- Van S- ordeverstoringen, 'het slaan viif .^omiemanrien e.d. een boete van Worden kragen. Ook zal er meer op Sche dranugezien' dat seen alcoholi- den verkocht1 &an minderjarigen wor- distiller^T11 Personen, dat thuis mag er komt «i, worden verminderd, en destiene sSlnC-mpa?ne teSen de clan- veer de h^tft die tezamen onge- die iaariuul vai2-, de. alcohol leverln bi-U^Hfc in Frankrijk wordt ver- £ePalinecn nn°w gorden beperkende h°lhoudendp odverteren van alco- ouaende dranken verwacht. kel«k vallcnIenJitS"F.l'a?ce "iet gemak- een wetsontwerp tegen aangetekend tegen elke actie van de regering in deze richting. Sommige waarnemers herinneren eraan, dat in het Engeland van de vorige eeuw al eens een regering Gladstone door soort gelijke maatregelen haar eigen onder gang heeft bewerkt. De minister van Onderwijs, Kunsten enWetenschappen a.i., dr. L. Beel, heeft beslist, dat van 1 Januari af vier avon den per week televisie zal worden uit gezonden. Daarboven kunnen nog programma's van buitenlandse zenders wor den overgenomen. Het voorstel tot deze verruiming is uitgegaan van de Televi sie-Stichting, in verband met het gereed komen van de nieuwe studio te Bussum. De tegelijkertijd ingediende voorstel len tot verdeling van de zendtijd onder de omroepverenigingen zijn aangehou den totdat men zal hebben beslist over het nieuwe televisiebestel. vele schampere opmerkingen die in de daarop volgende jaren in den lande over de hoofdstad werden geuit. Een poging van het V.V.V.-lid de heer Boe kei, om de discussie te verdagen tot dat de beloofde nota van B. en W. over de binnenstad zou zijn verschenen, werd dan ook haastig door alle andere frac ties verworpen. Con amore was de in stemming met de voorstellen van B en W. echter allerminst. Bij vele woord voerders bleek de liefde voor de raad- huisbouw aan het Frederiksplein nog niet te zijn bekoeld. De heer L. See- gers, een fervent aanhanger van het Frederiksplein-plan, vertolkte echter aller gedachten door de raad op te roe pen het verleden te laten rusten en nu alle aandacht en energie te richten op de bouw van een raadhuis, dat een na tionaal monument zal moeten worden. Wethouder v. 't Hull, die zich in zijn nog korte ambtsperiode als een zeer daadkrachtig bestuurder heeft doen kennen, nam vele bezwaren weg door zijn zakelijke verdediging van het voorstel, waarin hij de K.V.P.- vrees wegnam dat de raadhuisbouw oorzaak zou worden van nieuwe door braken in de oude binnenstad, de V.V.D. overtuigde van het nut van decentralisatie van de gemeentelijke diensten en het sprookje uit de we reld hielp dat een karaktervol ge bouw tussen de weinig geslaagde 19de eeuwse bebouwing van het Fre deriksplein een beter figuur zou slaan dan aan de Amstel, waar de schoon heid van de omringende bebouwing ongetwijfeld hogere eisen aan de bouwmeesters zal stellen, doch waar de mogelijkheid wordt geboden om een nieuw monument te stichten dat evenals het oude raadhuis op de Dam volgens de woorden van Potgieter „een huis zal zijn dat paleizen over treft." Het vooruitzicht dat binnen vijf jaren de eerste spade in de grond zal gaan overwon de laatste weerstand. Bij de stemming bleek echter niet, zoals ver wacht was, de gehele raad achter het voorstel te staan. Een V.V.D.-lid, de heer de Bruyne, die tijdens de discus sie niet had gesproken, liet onverwacht een „neen" horen. Het plan om de opera op het Frederiksplein te bouwen kreeg algemene instemming. Door deze dubbele beslissing is thans een einde gekomen aan twee hoofdstedelijke af faires, die beide bijna het zilveren jubileum hadden gehaald. Reeds in 1929 kon een plan voor de bouw van een tweede theater in Amsterdam, dat men toen aan het Museumplein had gedacht, de raadsmeerderheid niet behalen. De eerste plannen voor de bouw van een raadhuis stammen ook uit deze tijd. De verkoop van het paleis op de Dam aan het Rijk en de brand van het Pa leis voor Volksvlijt aan het Frederiks plein openden de weg naar een oplos sing van dit probleem. In 1935 werd het Frederiksplein als terrein voor het nieuwe raadhuis aangewezen. Korte tijd later volgde de bekende prijsvraag, waarvoor 225 inzendingen binnenkwa men. Vier plaatsen werden voor nadere uitwerking aangewezen. Uit deze vier weiden twee plannen gekozen. Tenslot te werd de architectencombinatie Berg hoef Vegter aangewezen om de de finitieve plannen te vervaardigen, waar aan gedurende de oorlog regelma tig werd gewerkt. De gewijzigde ideeën na 1945 deden deze ontwerpen weer in het vergeetboek geraken, vooral toen het plan Waterlooplein ijaar voren kwam. In 1950 kreeg dit plan geen meerderheid. Vijf van de zeven thans in het college van B. en W. zittende wethouders, onder wie ook mr. v. 't Huil, waren toen tegen. Eerst thans is de definitieve meerderheid behaald. Burgemeester d'Ailly, van het begin af aan een voorvechter van het Amstel- plan, wenste na de stemming de wet houder, raad en de stad geluk met het besluit. Op het op de foto met wit afge lijnde terrein aan de Amstel zal over vijf jaren het Amsterdamse raadhuis worden gebouwd. Rechts ziet men de Blauwbrug, welke in de toekomst een belangrijke scha kel wordt in het drukke tunnel- verkeer, die ten dele langs de Oostzijde van het raadhuis wordt geleid. Voor de nieuwbouw zal het zuidelijke deel van de voormalige jodenbuurt, het zgn. Vlooienburg, tegen de grond gaan. Het grote ge bouw in de linkerhoek heeft voor alle Amsterdammers historische betekenis. Daar was namelijk ge durende de oorlog het hoofdbureau van de distributie in gevestigd. (K.L.M.-luchtfoto). Een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Rijksdelen te 's Graven- hage deelt mede, dat in de tweede helft van October j.l. op Zuid-West Nieuw- Guinea in de omgeving van de Etna- baai in een tweetal prauwen 48 Indone sische militairen landden, behorende tot het 25ste regiment infanterie. Deze militairen kwamen via Dobo uit Ambon. Ze trokken, na de kampongbe volking gemolesteerd te hebben, het binnenland in. Eenheden van de mari niers zetten de achtervolging in. Een der beide prauwen wist te ontkomen. De bende is thans verspreid, met- achterla ting van munitie, voedselvoorraad en verschillende documenten. De achtervolging duurt voort. Donderdagmorgen is in de noodkerk van het rectoraat Sint Joost, gemeente Maasbracht, brand uitgebroken. Of schoon de brand, die op het priester koor was ontstaan, vrij vlug het voorste deel van de kerk en de sacristie in lichte laaie zette, slaagden vele te hulp geschoten parochianen erin vrijwel alle misgewaden en verdere kerkschatten uit de sacristie in veiligheid te brengen. Koster F. Smeets redde het Allerheilig ste en bracht dit naar de pastorie over. Dank zij een stenen triomfboog die het priesterkoor van de ruimte der gelovi gen afsloot bleef de brand beperkt tot het priesterkoor, de sacristie en een bijsacristie. In de loop van de dag kwam mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zich op de hoogte stellen. Met de opruimingswerkzaamheden is men thans reeds zover gevorderd dat nog in de loop van vandaag het ver woeste kerkgedeelte door een houten wand zal worden afgescheiden van het onbeschadigde deel. De schade bedraagt enkele tiendui zenden guldens! Er is reeds een hulp actie ingesteld om de parochie spoedig over deze brandschade heen te helpen. Giften kunnen gestort worde" op gi ronummer 481875 van Rector M. Pij pers. Naar wij vernemen overweegt men. in het komende bollenseizoen nabij de Keukenhof een kabelbaan op te stellen, van waaruit de passagiers op een hoog te van ongeveer 15 meter een fraai uit zicht zullen hebben op de bollenvelden. Daar hier exploitatie slechts geduren de een beperkte tijd mogelijk zal zijn, ziet men ook uit naar een exploitatie mogelijkheid voor het eigenlijke zomer seizoen. Hierbij wordt aan Zandvoort gedacht. Aanvankelijk had men gemeend van de watertoren te Zandvoort af een ka belbaan over het strand te laten lo pen. Dit denkbeeld leverde echter zo veel bezwaren op, dat men daarmee niet is doorgegaan. Een ander plan is nu in studie, namelijk om de kabelbaan van de boulevard af zeewaarts te laten lo pen tot ter hoogte van de tweede zand bank. Men wil daar een caisson laten zinken, dat als fundering moet dienen voor een café, tevens eindpunt van de kabelbaan. De directie van hotel Bouwes te Zandvoort houdt zich met dit plan be- Tien Joegoslaven zijn na een bewo gen vlucht van 36 uur in een roeibootje aangekomen in de Italiaanse haven plaats Cattolica aan de Adriatische Zee. Zij hebben om politiek asyl ge vraagd. De groep was afkomstig van een ei landje nabij Lussimpiccolo en was in het kleine vaartuigje de Adriatische Zee overgestoken onder voortdurend ge vaar te worden ontdekt door patrouil lerende Joegoslavische kustvaartuigen. Na aankomst verklaarden de dodelijk vermoeide mannen dat zij gedwongen waren om naar Italië te ontsnappen van wege de „verschrikkelijke levensom standigheden" die heersen in het Joe goslavië van Tito. (UP) K :,.U .vhnn«v-n - Bijgaande foto s werden gemaakt, toen de Sea Dart zijn eerste start- proeven nam in de San Diego-baai in Californië, op dezelfde plaats dus, waar het nu is verongelukt. Deze startproeven hebben indertijd ongeveer vier maanden in beslag genomen, omdat de Consolidated Vultee-fabrieken met de grootste omzichtigheid wilden controleren, hoe de waterski's zich zouden gedragen. De Sea Dart is namelijk het eerste watervlieg tuig, dat met ski sis uitgerust. Op de onderste foto ziet men het begin van de beide ski s net boven het water uit komen. Verder was dit Convair-product de eerste vliegboot, die met een driehoeksvleugel werd uitgerust. Op de bovenste foto ziet men duidelijk een van de twee straal- motoren, die aan weerszijden van de staart boven op de romp rusten. Twee Franse advocaten, van wie er een vroeger schermkampioen is ge weest, hebben elkaar tot een duel op het pistool uitgedaagd nadat zij giste ren in het gebouw van de centrale rechtbank te Parijs slaags waren ge raakt. Het zijn Pierre de Perpézac, de vertegenwoordiger van André Baranès, kroongetuige in de zaak der defensie geheimen, en Jean Baptiste Biaggi, die een der beklaagden, Roger Labrusse, vertegenwoordigt. Perpézac beschuldigde Biaggi in een der gangen van het gerechtsgebouw van het verspreiden van valse geruch ten over hem. Een kort handgemeen volgde. Toen zij scheidden, deelde Biaggi mede dat hij secondanten zou zenden om een regeling te treffen voor een duel met Perpézac, de schermer. Duelleren is verboden in Frankrijk en gewoonlijk arriveert de politie tegelijk met de duellisten op „het veld van eer". Naar aanleiding van opmerkingen in het voorlopig verslag op de begro ting van het ministerie van Binnenland se Zaken gemaakt inzake de woning bouw, met name in de z.g. vrije sec tor, deelt de minister in zijn antwoord mede, dat het zijn ambtgenoot van We deropbouw en Volkshuisvesting veront rust, dat gemeentebesturen besluiten financiële steun te verlenen ten behoe ve van de bouw van woningen zonder dat in de bouw of exploitatie van die woningen ook van rijkswege steun wordt verleend. Door een dergelijke bevordering van de woningbouw van gemeentewege kan de onderlinge verdeling van de te bou wen woningen over de provinciën en de gemeenten in ernstige mate worden verstoord. Als gevolg daarvan wordt de verwezenlijking van het bouwprogram ma in gevaar gebracht. Een nieuw Amerikaans marinevlieg tuig, de Sea Dart, is gisteren tijdens de eerste publieke demonstratie kort na de start boven de baai van San Diego in Californië in brand geraakt en in de lucht uit elkaar gesprongen. De vlie ger werd nog levend uit het water ge haald, maar overleed enkele minuten later. De Sea Dart is een revolutionnair wa tervliegtuig. Het was uitgerust met twee straalmotoren, een delta-vleugel en waterski's en het was het snelste van zijn soort. In de afgelopen zomer had het voor het eerst in duikvlucht de geluidsbarrière doorbroken. Het pro totype van deze eenpersoons machine maakte zijn eerste vlucht op 9 April 1953. Het thans verongelukte toestel is vermoedelijk het tweede prototype. Twaalf productietoestellen zijn in aan bouw om door de Amerikaanse marine te worden beproefd. De vlieger van de Sea Dart was op gestegen om de grote snelheid en wend baarheid van het vliegtuig te demonstre ren. Op een hoogte van 100 meter sprong de machine uit elkaar en de hitte van de brand die daarbij ontstond was zo groot dat het publiek op het strand haar kon voelen en bescherming moest zoeken om zowel de hitte als de wrak stukken te ontlopen. Vannacht is nog een tweede Ameri kaans marinevUegtuig verongelukt, even eens een „Convair", maar van een geheel ander type, waarbij vier inzittenden om het leven ijn gekomzen, terwijl er elf ernstig werden gewond. De „Convair" was opgestegen van het vliegveld van Tucson, in de Amerikaanse staat Arizo na. Het toestel kwam in botsing met electriciteitskabels, waarna het neer- stortt. Daarna brak brand uit. Een ge deelte van Tucson kwam in het duister te verkeren. Telefoon- en telegraafver bindingen werden verbroken. Kolendampvergiftiging is de oorzaak geworden van een tragisch gebeuren te Amby bij Maastricht, hetwelk aan twee kinderen, van vier en een half en een jaar, het leven heeft gekost. Deze tragische gebeurtenis heeft zich. naar eerst thans bekend is geworden, Woens dagavond tussen zeven en tien uur voorgedaan. De vader deed bij zijn thuiskomst de ontstellende ontdekking dat zijn beide kinderen ten gevolge van kolendamp vergiftiging om het leven waren geko men en dat zijn vrouw bewusteloos in de kamer lag. De toestand van de moe der, die onmiddellijk naar het zieken huis Sint Annadal te Maastricht werd overgebracht, is thans redelijk wel. Japan Een groep van 295 Japanse vissers, die enkele maanden is vastge houden in de haven van Sjanghai, heeft bij zijn terugkeer in Hakata op Kioes- joe gedemonstreerd voor het commu nisme. zig, waaraan echter zoveel technische, administratieve en financiële moeilijk heden kleven, dat afgewacht dient te worden of de plannen van de directie van hotel Bouwes inderdaad verwezen lijkt kunnen worden. Het gehele bouwwerk op de zandbank wordt ontworpen door de heer J. Wils, architect van hotel Bouwes, terwijl over ongeveer veertien dagen met de proefboringen zal worden begonnen, waarvoor de firma -Tjaden een offerte heeft gemaakt. Van de zijde van hotel Bouwes kon men ons niet verzekeren, of deze offerte reeas goedgekeurd is. Radio-Boekarest heeft in een uitzending gezegd, dat de Roe meense „held van de arbeid" Constantin Vasilache al 46 jaar vooruit is op het normale produc tie-schema. Hij zal nu beginnen met het vervullen van de arbeids taak, waarmee hij normaliter pas in het jaar 2000 had hoeven te be ginnen, dit ter ere van de her denking der Russische October- revolutie, welke in de maand No vember plaats vindt, aldus voegde Radio-Boekarest er ter verduide lijking aan toe. Of hem ook al lot het jaar 2000 salaris is betaald, ■ermeldt de geschiedenis niet. (UP) De reizigers, die op een van de acht tussenstations van de spoorlijn Fulda Gersfeld in Duitsland instappen, behoe ven zich in de stationsgebouwen niet meer van plaatskaarten te voorzien. Dit zou overigens ook niet mogelijk zijn, aangezien de plaatskaartenbu- reaux op deze stations zijn opgeheven. Op deze lijn nemen de Duitse spoorwe gen namelijk een proef met de ver koop van kaartjes in de treinen. Een gedeelte van de trein is bestemd voor reizigers, die .reeds van plaats- kaarten zijn voorzien, omdat zij op andere stations zijn ingestapt. Een klei ner gedeelte van de trein is echter be stemd voor de reizigers, die nog geen kaartjes hebben gekocht. Deze kunnen in een van de wagons in een speciaal daartoe ingericht kantoortje hun kaart jes kopen. De bedoeling van deze proef is ener zijds de kosten van de plaatskaarten- verkoop te drukken, en anderzijds de reizigers tijdverlies te besparen. Donderdagavond heeft de Indonesi sche premier, AU Sastroamidjojo, of ficieel een kabinetswijziging tot stand gebracht, waarmee, hij hoopt er in te slagen aan de macht te zullen kunnen blijven tot aan de voor het volgend jaar bepaalde algemene verkiezingen. Aldus meldt UP uit Djakarta. Het ka binet heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor de herziening dat werd opgesteld door een hiervoor uit zijn midden in het leven geroepen spe ciale commissie. Er zijn nog slechts twee ministers-benoemingen gepubU- ceerd. Naar verluidt zou president Sukarno aandrang hebben uitgeoefend op de ver enigde Islam-partij om het kabinet te blijven steunen. Een officieel communi qué dat werd uitgegeven na de drie uren durende kabinetsvergadering be vatte slechts twee aankondigingen van veranderingen in de ministersporte feuilles. De vroegere minister van ver bindingen Rosseno wordt minister van economische zaken en Sjraduddin Ab bas, de leider van de kleine Moslem- partij die deel gaat uitmaken van de re gering, krijgt het ministerie van staats- welzijnszorg onder zijn hoede. In de nacht van Woensdag op Don derdag, waarschijnlijk tegen de ochtend, hebben onbekenden ingebroken in de juwelierszaak Vergouwen midden in het dorp Oud-Gastel. De buit, tweehonderd gouden ringen, een groot aantal horlo ges en andere kostbaarheden, heeft een waarde van ver over de tienduizend gul den. De daders hebben zich via de achter zijde van het huis toegang verschaft. Zij hebben er bepaald hun gemak van ge nomen, zijn bij de haard in de huiska mer gaan zitten en hebben daar een sigaretje gerookt en uit een schaaltje bonbons gegeten, waarschijnlijk tijdens het inpakken van de omvangrijke buit Advertentie (tot Zaterdagavond) Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind, in hoofdzaak Zuidelijk. De zelfde of iets lagere middagtempera- turen. Zon: 7.42-17.04. Maan: 14.49-2.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1