B. en W. streven naar een meer omlijnd programma Revaluatie verdient algemeen voorkeur boven loonronde Potasch en Perlemoer op vacantie H K.A.B.-Haarlem begint met grootscheepse propaganda D.K.W. Doel is bereiken van evenwicht tussen openbaar en bijzonder onderwijs Zeven dagen toneel Dr. F. Blom voor Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Vernieuwing van Frans Halsmuseum Na aanrijding overleden Verkenners-weekend op Robinson Crusoë-eiland Nederlands Ballet in Zandvoort HET KLEUTERONDERWIJS IN HAARLEM VERBOUWING SLACHTHUIS Garage Den Hout VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 Ruimte en spreiding laten te wensen over Conciërgewoning school Linschotenstraat Burgerlijke Stand Wijkcomité Oud-Schoten Voetgangster te Haarlem slachtoffer Voorstellen van B. en W. inzake onderwijs Voortaan geen tocht meer in toncertzaal Een onverwacht avontuur Waterstanden 1-tons gesloten bestel wagen, oersterk, zeer zuinigf6375 - Wagenweg 164-168 Haarlem G. G. Dekens 25 jaar bij Albert Heijn VAN STEIGER GEVALLEN Herleefde activiteit J ongerenorganisatie K.V.P. GEMEENTEZAKEN Protest tegen Amateur Cabaret Show HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs tein New York Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam heeft op verzoek van B. en W. van Haarlem een rapport samengesteld over de behoefte aan scho len voor kleuteronderwijs in de gemeente Haarlem. Uit dit rapport, opge maakt naar de toestand van het kleuteronderwijs in September 1953, blijkt, dat er allerminst gesproken kan worden van een bevredigende situatie. Dat er bij deze tak van onderwijs ernstige tekorten bestaan, moet op de eerste plaats geweten worden aan de slechte financiële positie van de gemeente in de dertiger jaren. Hierdoor ontstond een grote achterstand in de stichting van nieuwe schoolgebouwen, zowel bij het openbaar als het bijzonder onder wijs. Ook de beperkingen, waaraan de subsidiëring van het kleuteronderwijs voor 1940 was onderworpen, werkten remmend. Na de oorlog hebben B. en W. van Haarlem getracht de achterstand in te lopen, maar zowel de gemeente als de schoolbesturen werden in hun streven bemoeilijkt door het zeer beperkte bouwvolume. Behoudens een enkele uit zondering kon alleen tot uitbreiding worden overgegaan door het stichten van klassen in leegstaande lokalen van scholen voor gewoon lager onderwijs. I Omdat het gewoon lager onderwijs toeneemt en de door de kleuterklassen aantallen leerlingen, niet gerechtvaar- voldoende. De spreiding is zeer slecht; vooral in de omgeving van de Garen- kokerskade en van de Parklaan. In Haarlem-Oost ten noorden van de Zomervaart is er voor het openbaar onderwijs zowel een capaciteit- als een spreidingstekort. Bij het bouwen van scholen in Parkwijk zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat een deel van de omgeving van het Van Zeggelen- plein te ver van de bestaande confes sionele scholen is verwijderd. In de wijk Haarlem-Oost ten zuiden van de Zomer vaart bestaat in geen enkel opzicht een tekort. In Haarlem-Zuid bestaan ver schillende spreidingstekorten met name in de omgeving van het Florapark en het Schouwtje. In Haarlem-West bestaat behoefte aan scholen van elk der drie richtingen. In het Ramplaankwartier zijn de katholieke en de protestants- christelijke kinderen aangewezen op de confessionele scholen in Bloemendaal. In verband hiermee moet de bouw van confessionele scholen op Haarlems ge bied, mede gezien de kleine, afnemende in gebruik genomen lokalen weer voor hun oorspronkelijke doel moeten dienen, verslechtert wederom de situatie bij het kleuteronderwijs. Ook de aanwezigheid van een school voor gewoon lager onderwijs van de zelfde richting kan van invloed zijn op de bepaling van de gewenste plaats. B. en W. beschouwen het als een ge biedende eis, dat op korte termijn een basis wordt gevonden voor een gezonde ontwikkeling van het kleuteronderwijs. Bij het opheffen van noodvoorzienin gen voor het openbaar onderwijs is in deze wijk vervanging noodzakelijk. Over de Jan Gijzenbrug heeft elk van de richtingen een nieuwe school nodig. In Spaarndam zijn de aantallen van katho lieke en protestantschristelijke leerlin gen te klein om de bouw van een con fessionele school te motiveren. B. en W. zijn van oordeel dat de opnamecapaci teit van de scholen niet te zeer mag worden opgeofferd aan economische be langen. Het college meent, dat de capaciteit van een kleuterschool moet varieren van 120 tot 160 leerlingen. Een school gebouw zal dus in de regel moeten bestaan uit drie a vier leslokalen en een speellokaal. Waar in enkele dicht bevolkte bebouwingskernen de nood zaak aan de dag treedt van meer dan één kleuterschool van dezelfde rich ting op nagenoeg dezelfde plaats, zul len gebouwen mogen voorkomen met een inhoud van ten hoogste tweemaal de hiervorengenoemde. Wim Kan vult bijna de gehele week. Van Zaterdag 6 November tot en met Woensdag 10 November brengt hij in de Stadsschouwburg zijn „Bedrieger tjes". Het succes elders wijst er op, dat het publiek zich met zijn cabaret niet bedrogen achtte. Woensdag 10 November, 2 uur, Stads schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „Wel te rusten", een schoolvoor stelling, welke de jeugd zal laten ken nis maken met een genoeglijk, gezellig en volkomen onschuldig blijspel. De woning, die op de binnenplaats staat van het schoolgebouw aan de Linschotenstraat, willen B. en W. be stemmen voor de concierge, die aan deze scholen in dit gebouw is verbon den. Alvorens de concierge dit huis in gebruik kan nemen moeten enkele ver beteringen worden aangebracht. B. en W. vragen daarvoor aan de raad een bedrag van ƒ5750,- Getrouwd; J. A. van Eijk en G. A. Diependaal, E. Krikke en W. L. Bies- brouck. H. A. de Bruijn en M. H, Th. Smits, C. Koper en M. A. G. Kemp, L. J. Loeffen en E. A. van Raaphorst, H. A. J. van den Bogaard en M. C. Th. Vermeijs, H. H. Oppelaar en K. J. C. Cassee, J. G. Zandstra en G. Haakman, J. Jansen en C. F. Boogaard, H. A. den Ouden en H. E. Kleefstra, Chr. A. Jong bloed en C. F. Nieuwveen, M. Teunissen en E. Balk, J. Hoornweg en A. V. van Kleven, J. K. Farla en C. Bottelier, H. J. van der Horst en M. G. van Veen, M. J. G. Heijselaar en W. Landwehr Johann, B. Geels en E. W. ten Boom, J. Brouwer en D. J. van Eimerer., M. Smit en Th. J. Kaptein. Geboren.' C. A. ZwierTerstal z., A. G. Kok—van der Veldt z., M. M. Balm Dirks z., J. C. Jonkervan KKampen z., M. A. van der Peetvan der Hulst d„ P. J. Th. van der Steen—de Koning d., H. Bremer—de Haan d., A. E. van Krim penKruidenberg d., W. J. van der MeijdenKlein Schiphorst d., E. J. van der BijlSpaan d., E. W. E. Heerens de Jong d. GEBOREN; S. J. Balk-Salomons, z.; A. Kuipers-Terol, z.; A. den Drijver- Bot, z.; A. P. M. Uttien-Voorvelt, z. H. E. Bosch-Kooistra, d.; F. J. Schol- tens- van den Haak, d.; J. Steenkist- Mol, d.; A. M. van Leeuwen-Pollie, d. Ondertrouwd: G. J. Th. van Schie en M. B. Th. Bus, J. Imanse en L. E. Eist- hout, B. van Schagen en A. H. G. Ger ritsen, M. van Deursen en J. A. van der Werf. A. de Wolf en M. Soer, Chr. Wub- bels en G. F. Enninga, J. Strik en G. M. E. Schoen, R. Veldman en E. M. Peters, P. Opdam en J. B. Barnhoorn, J. Derkx en J. J. Grobbe, H. A. Deinema en F. L. Schippers, P. Valbracht en C. H. E. Meij- boom. L. P. J. Burggraeve en H. de Kei zer, B. Berghuis en M. J. van Zijl, A. Donkersloot en H. J. Pijnaker, J. Wij- nands en G. Zwart, W. M. ten Hacken en J. H. M. Chabot, H. van Wijngaarden en A. Pel. C. Berends en A. Renkema, J. Dekker en B. Bischot. N. J. Giling en H. Elzinga, J. Houtkamp en M. M. Glas, F. A. Westrik en M. A. Koelman, Th. F. Raps en M. C. Weerets, J. Bak ker en J. van Norden, C. J. Koedijk en J. E. F. van Schie, P. E. Giliam en E. Aulwurm. ONDERTROUWDJ. L. Verwey en I. Poutsma. GEHUWD: A. A. F. Brasser en W. Th. M. Bakker; J. J. Bleeker en J. G. van der Putte; G. Griekspoor en N. J. Klootwijk; G. Grootenboer en A. Langeveld; E. Burghout en A. C. van Leuven; H. Hofstra en J. Groene woud; S. G. de Ruig en G. J. Vaars. Overleden: P. Prins, 72 j., Colenso- straat, D. Kuiper. 76 j., M. van Heems kerkstraat, K. Hoek, 79 j., Zuiderstraat, G. HilleKeesmaat, 73 j„ Schutterstr., G. Born, 76 j.. Kleverparkweg, C. Vic torSieuwerts, 83 j., Kleverparkweg, R. H. FrankenLesage, 58 j, Hazepaters- laan. F. G. Barens, 71 j., Teslastraat, A. M. van Maris, 57 j., Kamperlaan, L. Scholte, 19 j.. Kamperlaan. OVERLEDEN: C. P. G. Kipp, 75 j.; J. de Graaff, 88 j.; G. de Lugt, 78 j.; P. C. van der Meyden, 60 j.; J. van Rijn, 75 j.; A. C. de Goede, 49 j.; G. E. J. van Rossum-Maas, 58 j. digd worden geacht. In Patrimonium, in de Transvaalbuurt en de Zuidelijke Indische Buurt is de capaciteit voldoen de. In het zuidelijk deel concludeert het rapport een spreidingstekort voor de openbare scholen. In de Noordelijke Indische buurt bestaat behoefte aan een rooms katholieke en aan een openbare kleuterschool. Deze scholen zullen te vens moeten voorzien in de behoefte van de omgeving van het Dietsveld. In het Kleverpark is een openbare school nodig. In het Zaanenkwartier bestfat behoefte zowel aan een katholieke als aan een protestantschristelijke kleuter school. Naast een financiële gelijkstelling tus sen het openbaar en het bijzonder on derwijs moet gestreefd worden naar het bouwen van scholen in de juiste omvang en op de meest geschikte plaats. B. en W. hebben het plan over al deze pro blemen overleg te plegen met de be sturen van de bijzondere scholen om op deze manier tot een meer omlijnd pro gramma te geraken. Alleen met de medewerking van allen is het mogelijk voor elk kind een binnen redelijke af stand van de woning gelegen goede kleuterschool tot stand te brengen en aan de scholen een gezonde exploitatie basis te verzekeren. B. en W. van Haarlem streven be halve naar opheffing van de capaci teitstekorten ook naar evenwicht tussen het openbaar en het bijzonder kleuter onderwijs, op basis van het aantal leer lingen bij het gewoon openbaar en bij zonder gewoon lager onderwijs. In het rapport van het Economisch Instituut wordt onderzocht, hoe groot in Haarlem de behoefte is aan lokalen voor kleuter onderwijs en in hoever in deze behoefte reeds is voorzien. Deze wordt bepaald op grond van de aantallen vier- en vijf jarigen in de 12 wijken, waarin de stad voor dit doel is verdeeld. Bij de bere kening van de benodigde ruimte voor de confessionele richting is er van uitge gaan, dat uitsluitend de levensbeschou wing van de ouders hier van invloed mag zijn. Bij de bepaling van de mate, waarin in de behoefte is voorzien, is volledig rekening gehouden met de noodvoor ziening. Er kan op twee manieren een tekort ontstaan. Ten eerste doordat de capaciteit van de in de wijk aanwezige lokalen te klein is om alle in aanmer king komende kinderen te kunnen be vatten. Ten tweede doordat de sprei ding van de scholen over de wijk zodanig is, dat bepaalde groepen kin deren te ver van een school woonach tig zijn, dan dat gezegd zou kunnen worden, dat die school in de behoefte van deze kinderen voorziet (zoge naamd spreidingstekort) Het rapport komt voor de verschil lende wijken tot de volgende conclusie: in het centrum en de oude Leidse buurt I koopte-eiland, zo zei hij. Door de is de totale capaciteit van alle scholen j snelle liberalisatie zal deze toestand FILMS: PALACE: „Marabunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Bedreiging", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO: „Prins Valiant", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FP.ANS HALS: „Mijn vrouw is een lief heksje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. ROXY: Vr, Za. en Zo.: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar. Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma. tot en met Do.: „Remember Pearl Harbour", 18 j., 2.30 en 8. MINERVA: Vr.—Zo.: „Les belles de nuit", a. 1. Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma.: „Koningin Christi na", 18 jaar, 8.15. Vrijdag 5 November Concertgebouw: 2e Concert serie V door Noordh. Philh. Orkest. Solist Henri Honeg- ger, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. StadsschouwburgMarionetten-theater Bert Brugman (Ver. Geloof en Wetenschap) 20 uur. ZATERDAG Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret (Wim Kan) met „De Bedriegertjes", 20 uur. Concertgebouw: Herman Rinket's variété met amateurcabaret, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—18 uur. Zo. van 1316 u. Tlnholthuis: Vrijburgiaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steyn (t/m 27 Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12: Portretten en bloemstillevens van Georg Rueter (van 6 tot 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot emd Nov.). Na afloop van een diner in restau-echter niet lang meer gehandhaafd rant Brinkmaan, waaraan de leden kunnen worden. Het is onmogelijk ge- van het departement Haarlem van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel aanzaten, hield dr. F. W. C. Blom, directeur van de Twentsche Bank te Utrecht, een be schouwing over het onderwerp „Reva luatie als alternatief voor een loon- ro .de". Daarin betoogde hij, dat in het algemeen een revaluatie de voor keur verdient boven een loonsverho ging, Aan het slot van zijn verhan deling gaf hij de raad de compensa tie voor een eventuele huurverhoging te zoeken in de revaluatie, die in elk geval een einde zou maken aan de steeds voortschrijdende prijsstijgingen. Kort na de jongste loonronde, zo begon dr. Blom, circuleerde het ge rucht, dat wegens de huurverhoging het volgende jaar een loonronde no dig zou zijn. Dit gerucht wekte ver wachtingen, die langzamerhand tot zekerheden zijn uitgegroeid, misschien wel geheel ten onrechte. Dr. Blom vervolgde zijn uiteenzet ting met een korte analyse van de ontwikkeling, die ons land momen teel in economische zin ondergaat. Nederland is nog steeds een goed- et zal wel in de sterren ge schreven hebben gestaan, dat Potasch en Perlemoer een ver volg op hun avonturen moesten bele ven, anders zou het succes van de taaie klucht wel duidelijk hebben gemaakt, dat het zonde en jammer zou zijn om de "euwig bekvechtende compagnons naar het archief te ver bannen. Het duo heeft de zaken dus gelaten voor wat ze waren en is op vacantie gegaan, hetgeen natuurlijk ook betekent, dat de twee in pension „Rust en Vreugde" en passant nog wel een zaakje meenemen. Het bloed, kruipt waar het niet gaan kan; het is een gelegenheid te meer, om elkaar in de haren te vliegen en de zoveel ste geanimeerde, uitbundige en kwis tig gestoffeerde ruzie te ontketenen. Intussen komt het verlangen naar een vervolg wel erg duidelijk in het nieuwe product tot uiting, waar mede gezegd wil zijn, dat het al gauw goed genoeg was, indien de twee P's maar weer een flink poosje op het toneel konden staan. Er is wel wat goede wil nodig, om over een stük te spreken. Zo halverwege komt er iets als een intrige te voorschijn, het trucje van het misverstand en het ko mieke langs elkaar heen praten wordt meer dan één keer gebruikt. En alle drie de bedrijven door gaat het meer malen lijken op een revueschets. Wij durven dan ook wel de veronderstel ling aan, dat de schrijver nauw heeft samengewerkt met het duo, in casu Kaart en Boskamp, die overigens wel weten, welke tekst het doet, en welke niét. Zo gewaagd is deze veronder stelling trouwens niet, want een schrijver wordt in het programma niet genoemd. Enfin, men weet «Wat men van de compagnon te verwachten heeft, en niemand kan beweren, dat hij in die verwachtingen is teleurgesteld. Op een enkele lichte hapering na, welke na een paar voorstellingen verdwijnt, wordt de ene gevatte opmerking en grap na de andere gemaakt en ver teld; wanneer er een hiaat tussen komt, is dat noodzakelijk, omdat de zaal eerst tot bedaren moet komen. De gein maakt wel eens plaats voor geest, de befaamde telefoongesprekken ontbreken niet, de actualiteit kruidt de grappen, en al met al is het toch niet zo'n glad opgelegd pandoer als het wel lijkt. Zonder het vakmanschap en de flair van knappe, geroutineerde rotten gelijk Joh. Kaart en Joh. Bos kamp gaat het niet; dat constateert men het best wanneer een even goede tekst, door een ander gezegd, minder succes heeft Voor Kaart en Boskamp is de tekst een klompje gemakkelijk kneedbare was, maar laten wij het onbevangen constateren het pu bliek óók. Het was jammer, dat de regie Pe ter Storck te ver in de richting van de irriterende, zelfbewuste slechtaard gedreven had. Jack Wolf heeft op zijn palet de goede kleuren voor een amu sante droge hiusknecht, al is de figuur nog niet geheel uit zijn penseel geko men, en Willem Faassen acteerde een goede typering van een waardig, later erg opgewonden heertje, dat met zijn schoensmeer de intrige op gang Haarlem-N. bracht. Over veertig jaar praten we waar schijnlijk over het klassieke klucht duo Kaart en Boskamp. Waarom zou den we het nu al niet doen? Velen denken er trouwens thans niet an ders over. Het gezelschap van Johan Kaart bracht immers gisteravond de première van .Potasch en Perlemoer op vacantie" voor een zeer plezierig gestemde, gul applaudisserende uit verkochte Stadsschouwburg Hk. A. worden, om een eigen loon- en prijs politiek en een eigen monetaire po litiek, onafhankelijk van het buiten land, te blijven voeren. Het zelfbe schikkingsrecht is door de liberalisa tie prijsgegeven. Langs vele wegen wordt een einde gemaakt aan het voortbestaan van Nederland als goedkoopte-eiland. Het exportoverschot van Nederland werkt prijsstijgingen in de hand. De prijsstijgingen zullen echter moeten worden opgevangen. Een loonronde achtte dr. Blom als te- genmiddel niet ideaal, al was het al leen maar, omdat de vergeten groe pen, renteniers en ouden van dagen, niet delen in de voordelen van een loonronde. Zou het, zo vroeg dr. Bl®m zich af, niet beter geweest zijn in plaats van een loonsverhoging van 6 pet., een revaluatie van 6 pet. toe gepast te hebben? Men kan zeggen, dat beide middelen weinig verschil vertonen, omdat ze alle twee afkom stig zijn uit de marge van de onder nemerswinst. Het valt echter niet te ontkennen, dat bij invoering van een revaluatie enige prijsdaling ontstaat. Een revaluatie werkt niet zo snel als een loonsverhoging, zo gaf dr. Blom toe. Daarentegen zal het publiek, dat na een loonronde met wrevel de prijs stijgingen, welke daar het onvermij delijk gevolg van zijn, beziet, de voordelen van een revaluatie (die natuurlijk even op zich zullen laten wachten), des te meer waarderen. De beslissende factor bij de keus tussen een revaluatie en een loonronde wordt gevormd door de ontwikkeling van het binnenlandse prijspeil. Is het peil stijgende, dan geeft dr. Blom de voorkeur aan een revaluatie. Hedenavond van 8 tot 9 uur houdt het Wijkcomité Oud-Schoten spreekuur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4, In Augustus van dit jaar was de restauratie van de z.g. Goudleerzaal in het Frans Halsmuseum gereed. De raad besloot daartoe in November van het vorig jaar. De kosten bedroegen f 22.400. B. en W. menen, dat de vol gende stap dient te bestaan in ver nieuwing van de verlichting in de gro te tentoonstellingszaal, waartoe eerst verschillende proefverlichtingen dienen te worden aangebracht, het opstellen van de groepsportretten van Frans Hals anno 1664 in de zuidelijke vleugel, het aanbrengen van glas in lood in ver schillende zalen, hetplaatsen van vier muurvitrines in de gang bij de Regen tenkamers en van plaat-radiatoren. Dit alles, meegerekend enkele andere voor zieningen, vordert een totaal aan kos ten van 15.600,- B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Het drukke verkeer op de Rijks straatweg te Haarlem heeft Donder dagmiddag tijdens de spitsuren een slachtoffer geëist. Het was de 35-ja- rige mej. A. Boots van het Schoter- bosplein, die te voet de Rijksstraatweg ter hoogte van de Schoterbosstraat wilde oversteken. Vermoedelijk heeft zij getracht nog juist voor een vracht auto, die naderde uit de richting Haar lem, te passeren, maar de afstand was reeds te kort. Zij werd in volle vaart door de auto aangereden, die haar schepte met de rechter voorzijde. Met een schedelbasisfractuur en een bloe dende hoofdwonde is zij met een zie kenauto van de G.G. en G.D. ver voerd naar het Grote Gasthuis, waar zij een half uur na het ongeluk, dat gebeurde om ongeveer kwart voor zes, overleed. B. en W. stellen aan de raad voor, ten behoeve van de dr. Huetschool (Prinsen Bolwerk) voor aanvulling van de voorraad leerboeken en voor het aanschaffen van gereedschappen enz. voor een nieuw te vormen klas een bedrag van 2215.— beschikbaar te stellen; een bedrag van 8300.— wordt gevraagd voor het aanvullen van de outillage van de als gymnastieklokaal gebruikte ruimte van deBLO-school aan de Louise de Colignylaan. De Ver eniging voor Christelijk ULO heeft des tijds verzocht om medewerking van de gemeente voor de eerste aanschaf van een filmstrookprojector voor de Konin gin Wilhelminaschool. B. en W. advi seren de raad daar een bedrag van 300.voor uit te trekken. Het aantal leerlingen van de eerste en tweede klassen van de Elout van Soeterwoudeschool is sterk toegeno men. Het bestuur van de Vereniging „Groen van Prinsterer" voor LO en MULO op Gereformeerde grondslag heeft de gemeente verzocht gelden te voteren voor de aanschaf van de nodi ge leermiddelen i.v.m. genoemde uit breiding van leerlingen. B: en W. stel len de raad voor een bedrag van 650.- uit te trekken op de begroting. Van het publiek, in het bijzonder op de achterste rijen in de gemeentelijke concertzaal, wordt vaak de klacht ge hoord, dat de zaal tochtig is. Dit geldt speciaal vóór het begin van de uitvoe ringen. De klacht is inderdaad gegrond, aldus B. en W. Onder de huidige om standigheden kan het tochten evenwel met worden voorkomen, omdat bij de openstelling van de zaal tussen de straat en de zaal geen tochtsluis aanwezig is. In de stadsschouwburg is dit euvel ver holpen door het aanbrengen van een draaideur. B, en W. stellen voor in de gemeentelijke concertzaal de draaideur aan te brengen, welke thans de toegang geeft tot het kantoor van de gemeente ontvanger. Deze deur zal bij het ge reedkomen van het nieuwe kantoor niet meer nodig zijn. De kosten, worden ge raamd op 3575,- B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. B. en W. achten het noodzakelijk, dat de administratie van het openbaar slachthuis de beschikking krijgt over meer kantoorruimte. Het huidige kan toor, dat reeds in 1907 in gebruik werd genomen, is in verband met de sedert dien toegenomen werkzaamheden veel te klein geworden, hetgeen niet bevor derlijk is voor een goede gang van za ken. Bovendien wordt het nodig ge acht, dat woongelegenheid wordt ge schapen voor 2 ambtenaren, die op grond van de aard van hun werk by het slachthuis moeten wonen. Er is een plan ontworpen, waarbij de begane grondverdieping van de direc teurswoning, welke binnenkort zal wor den ontruimd, wordt getrokken bij het kantoor, terwijl de eerste en tweede verdieping worden gesplitst in twee zelfstandige woningen, elk bevattende een woonkamer, drie 2-persoons-slaap- kamers, een keuken, een doucheruimte, een w.c. en een bergplaats. Tevens voorziet dit plan in een vervanging van de bestaande verwarmingsinstallatie van het kantoor, welke geheel is ver sleten, alsmede in het aanbrengen van een tegenstroomapparaat in het ketel huis. Het ligt in de bedoeling ook de woningen op de nieuwe verwarmings installatie aan te sluiten. De totale kos ten, met inbegrip van die van het uit breiden van de electrische installatie, van het aanbrengen van nieuw behang en vloerbedekking in het kantoor en het plaatsen van glazen deuren tussen de kamer van de chef en de administra tieafdeling, vergen een bedrag van 77.230. In deze raming is de jongste loonsverhoging vervat. De mogelijkheid wordt onderzocht om i.v.m. de woning splitsing een premie uit de kas van het Rijk te verkrijgen. B. en W, vragen de raad het bedrag van 77.230 te willen verlenen. Vrijdag 5 November Hoog water: 10.25 u. en 23.04 u. Laag water: 5.34 u. en 18.05 u. Zaterdag 6 November Hoog water: 11.47 u. Laag water: 7.02 u. en 19.27 u. De Haarlemse K.A.B. belegde Don derdagavond een grote propaganda-bij- eenkomst, welke onder leiding stond van de heer A. Angenent. Deze ver klaarde, dat het toch mogelijk moet zijn binnen de kortst mogelijke tijd de 40.000 leden te werven om het landelijk ledental van 400.000 vol te maken. Het ligt in de bedoeling in iedere plaats een propaganda-comité te stichten en daar toe was de bijeenkomst van de Haar lemse afdeling belegd. De landelijke actie zal vanuit het Ver- Advertentie 11 November a.s. is het 25 jaar ge leden dat de heer G. C. Dekens, chef van de Albert Heijn winkel te Heemste de Raadhuisstraat 14 in dienst trad. Nu 25 jaar geleden begon de heer Dekens als bediende in de winkel te Naarden, waarna hij, toen hij zijn oplei ding in enkele andere filialen had vol tooid, op 14 Juli 1938 werd benoemd tot chef van de winkel Jan van Goyen- straat te Heemstede. In de loop van dit jaar heeft hij de leiding van de winkel Raadhuisstraat op zich genomen. Reeds meer dan 16 jaren staat hjj dus reeds zijn klantenkring in Heemstede ten dienste. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het zal de heer Dekens op deze voor' hem zo gedenkwaardige dag ze ker niet ontbreken aan de warme be langstelling van de velen die hem ken nen en waarderen. bond worden gevoerd, van die zijde za' ook het propaganda-materiaal moeten komen, maar iedere plaats heeft ver der haar eigen mogelijkheden. De heer Angenent gaf enkele midde len aan, hoe de actie in Haarlem ge voerd zou kunnen worden. Na dit inleidend woord werden er verschillende opmerkingen vanuit de vergadering gemaakt. Enkele leden wa ren van mening, dat iedere vakorga nisatie wel zijn eigen mensen kent, die nog niet georganiseerd zijn, en dat men er dus vanwege de vakgroep op uit zal moeten gaan om de mede-vakgenoten te bezoeken. Het is in sommige gevallen misschien een vraag, hoe men precies te weten moet komen, we er nog niet georga niseerd zijn en wellicht zal het moge lijk zijn de medewerking te vragen van de geestelijken, omdat men op de pasto rie wel zal weten, wie niet of wie ver keerd georganiseerd is. De heer Angenent hield daarna een uitvoerig betoog, waarin hij aangaf, hoe de propaganda gevoerd moet worden. Hij bracht daarbij het Mandement ter spra ke, waarin verschillende aanwijzingen te vinden zijn om de noodzakelijkheid van het principieel georganiseerd-zijn aan te tonen. Tenslotte besloot de vergadering een propaganda-comité in het leven te roe pen, bestaande uit vertegenwoordigers van alle vakorganisaties, de K. A. J. Credo Pugnoclub en K.A.B. Het dage lijks bestuur zal een propaganda-leider aanwijzen, Donderdag waren twee schilders van de firma Hensker te Beverwijk aan het werk bij de nieuwe brikettenfa briek van Hoogoven III. Zij stonden daarbij op een hangsteiger, bestaande uit twee lange steigerpalen met bal ken er dwars overheen. Doordat een van de steigerpalen brak, vielen zij zes tot zeven meter naar beneden. De schilder S. Snijders uit Haarlem werd met klachten over pijn in de voet en de rug ter onderzoek naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk over gebracht, waar opname nodig bleek. Zijn collega kon naar huis worden ge bracht, om daar te worden verpleegd. In de Octobermaand hebben de vijf beste patrouilles van het district Haar lem van de verkenners van de K.J.B. met een laatste wedstrijd-weekend af scheid genomen van het kampeersei- zoen. Op een van de mooiste duinterreinen vlak bij Haarlem kwamen de vijf pa trouilles op een Zaterdagmiddag bijeen met de opdracht zich gereed te hou den voor een boottocht onder leiding van Commissaris Kavelaars van de Zeeverkenners. Deze boottocht eindigde volgens de plannen van de schipper spoedig in een schipbreuk, waarbij de schip breukelingen met het weinige dat zij inderhaast van boord konden meesle pen op een onbewoond eiland aan land gingen. Van de meegenomen dekzeilen wer den, bij gebrek aan tenten, noodonder- komens gebouwd, die echter volgens de beoordelaars, uitstekend beschutting boden tegen regen, wind en kou en best in staat bleken de gebruikelijke patrouille-tenten te vervangen. Een Was het enthousiasme onmiddellijk na de oorlog in alle sectoren van het organisatieleven groot, een merkbare terugslag is niet uitgebleven. Ook de jongerenorganisatie van de K.V.P. in Haarlem heeft haar tol moeten be talen aan de organisatie-moeheid. Een dezer dagen heeft de jongerenorgani satie echter blijk gegeven van her leefde activiteit. In een oriënterende bespreking kwam de wil tot uiting, de katholieke jongeren meer te in teresseren voor politiek. Ten slotte zal de jeugd de plaatsen moeten in nemen of doen innemen van de hui dige partij-vertegenwoordigers, en de tijden zijn voorbij waarin de over politiek debatterende jongeren niet au sérieux genomen werden. De jongerenorganisatie van de K.V.P. stelt zich ten doel bij haar aangeslotenen, derhalve de jonge katholieke generatie, door verdieping in de maatschappelijke en politieke vraagstukken te vormen tot bewuste dragers van staatkundige idealen en bekwame leden van de K.V.P. Dit doel wil men bereiken door het vormen van werkgroepen van on geveer 10 man, zodat men hechte ker nen krijgt. Daar de K.V.P. alle geledin gen van de maatschappij omvat en de jongerenorganisatie dientengevolge daar van eveneens, is de reeds jeugdig be gonnen bewustmaking tot positief ka tholieke politiek van personen uit alle maatschappelijke kringen van het groot ste belang. De werkwijze van de jonge renorganisatie is zeer geanimeerd, juist door de klein te houden studiegroepen, zodat ieder lid volledig actief inge schakeld is. Jonge katholieken van 1830 jaar, zo wel dames als heren, die zich voor deze organisatie interesseren, kunnen zich wenden tot de heer A. v. Son, Schoter singel 151, Haarlem. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 10 November a.s. 's middags 2 uur in openbare vergadering bijeen; Vorig jaar December bepaalde de raad, dat Voor de gronden, begrensd door de spoorlaan Haarlem-Leiden, de Pijlslaan, de Stephensonstraat en de Verlengde Munsterslaan en de spoor baan Haarlem-Velsen, een oost-west lo pende lijn ongeveer 130 m. ten zuiden van de zuidzijde van het Rijklof van Goensplein, de Van Riebeecklaan, de Delft van de Stuyvesantbrug tot de Kle verlaan, een herziening van de voor deze gebieden geldende uitbreidings plannen in voorbereiding is. De geldig heidsduur van dit besluit vervalt op 9 December. Aangezien er geen veran deringen in- de omstandigheden is ge komen stellen B. en W. de raad voor, opnieuw te bepalen dat een herziening van de geldende uitbreidingsplannen ter plaatse in voorbereiding is. Vijfenveertig jaar geleden ging de ge meente Haarlem met de H.IJ.S.M. een overeenkomst aan, die betrekking had op de aanleg, het onderhoud en het gebruik van de spoorwegverbinding ten behoeve van de „lichtfabrieken der ge meente Haarlem." De omstandigheden zijn inmiddels enigszins veranderd. De directie van de N.S. heeft dan ook ver zocht een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Zo zal b.v. de vastgestelde ver goeding van het onderhoud van de ei gendommen der Spoorwegen, ten be drage van 420,- per jaar worden ge bracht op 1000 B. en W. stellen de raad voor aan de wens van de direc tie der N.S. te voldoen. B. en W. stellen de raad voor een gedeelte grond aan de Jan Gjjzenkade, waarop van gemeentewege 12 mid denstandswoningen zullen worden ge bouwd, op een nader te bepalen tijdstip beschikbaar te stellen tegen een huur prijs van 364,32 per jaar. Ruim 500 leerlingen der Zandvoortse openbare en bijzondere lagere scholen hebben Donderdagmiddag in theater „Monopole" een balletrecital bijgewoond van het Nederlands Ballet. Wegens ziekte van Sonia Gaskell, gaf Maria puisman een toelichting op het pro gramma, getiteld: „De romantiek in de dans". In gespannen aandacht volgde het jeugdige publiek de zeer bevatte lijke uiteenzetting van Maria Huisman en ook tijdens de balletten was men kennelijk geboeid door hetgeen op het toneel te zien werd gegeven. Begonnen werd met de Pas de quatre van Pugny. Dit nummer verwekte een stormachtig applaus, evenals de volgende dansen. De jongelui kwamen pas los toen „Ragtime" op muziek van Strawinsky, choreografie van Sonia Gaskell, werd Uitgevoerd. In dit ballet dreven de dan sers, tot groot vermaak van het publiek, op speelse wijze de spot met zichzelf, door de moeilijkste klassieke bewegin gen te vermengen met acrobatische trucs. Deze voorstelling, in samenwerking tussen-gemeentebestuur en de culturele kring ,,'t Helm" georganiseerd, was on getwijfeld bevorderlijk voor de culturele vorming van de schooljeugd. 's Avonds trad het ballet op voor de in de uitverkochte zaal van het theater Zandvoortse culturele kring ,,'t Helm" „Monopole". De verschillende balletten werden met grote toewijding uitgevoerd en het publiek was gul met applaus. Over de prestaties van dit jonge, enthou siaste balletgezelschap gaven wij reeds een beschouwing enkele weken geleden. Door de activiteit van ,,'t Helm" kon men dit ballet reeds spoedig na het eer ste optreden, in Zandvoort begroeten. De grote belangstelling van het Zand voortse publiek voor het werk van ,,'t Helm" moet een grote voldoening zijn voor mr. A. Merens, de oprichter van de culturele kring ,,'t Helm", die Zand voort binnenkort, wegens het aanvaar den van een werkkring ten raadhuize van Voorschoten, gaat verlaten. proefstuk om zich met primitieve mid delen te kunnen behelpen. Zo ging het ook met de fouragering van de schipbreukelingen. Van het ge zonken schip was alleen wat scheeps beschuit, thee, suiker en blikjes cor- nedbeaf gered. Hiermede zouden de ongelukkige matrozen zich moeten be helpen om in het leven te blijven. In de avond wisten sluipende ver kenners een door inboorlingen in stand gehouden heilig vuur te bemachtigen, waarmede de bestaansmogelijkheid van de schipbreukelingen een veel optimis tischer beeld te zien gaf. Rond dit kampvuur bleek de stem ming onder de scheepsgasten op de late avond nog opperbest te zijn. Na een rustige nacht, waarbij beurte lings bij het vuur gewaakt moest wor den, en een vroege H. Mis in de Over- veense kerk, werd het primitieve leven voortgezet. Op velerlei wijze bleken de „matrozen" vindingrijk genoeg om zich op het Robinson Crusoë eiland te be helpen. Er werden touwladders gepion- nierd, zonnewijzers gemaakt om de tijd te meten, er werd een proefstuk van noodkleding gemaakt van touw en jute, kruispeilingen verricht om de positie te meten; en zo werd de primitieve strijd om het bestaan van Robinson in alle onderdelen voortgezet. Een geluk was dat het onbewoonde eiland, eetbare wilde aardappels, een wilde appelboom en zelfs eetbare hoen ders (speciaal voor dit doel geïmpor teerde kippen) opleverde. Hiervan werd een uitstekende maal tijd samengesteld. Een van de com missarissen vertelde naderhand nog nooit zo'n lekkere gebraden kip (aan het spit gebraden boven een houtvuur) gegeten te hebben. De vijf deelnemende patrouilles heb ben hiermede getoond allround verken ners te zijn, die het buitenleven onder alle omstandigheden weten te beleven. Schipper Kavelaars (Hoofdkwartier- commissaris voor zeeverkenners) toon de zich zeer enthousiast over de pres taties van de Haarlemse verkenners. Het was een volledig geslaagd week end in de eerlijke ruige stijl van het primitieve buitenleven. In deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten verant woordelijkheid van de redhetie. Ano niem ingezonden brieven worden niet geplaatst. In Uw artikel „Amateur Cabaret Show" lazen wij met verwondering de volgende zinsnede: „De vraag naar nieuwe artisten doet zich in het Neder landse amusementsleven steeds sterker voelen. Voor de impresario's wordt het moeilijk een programma samen te stel len, dat iets nieuws brengt. Als gevolg hiervan speurt men ijverig naar toe komstige sterren, die vooral gezocht wórdën onder 'de amateurs". Met deze uiteenzetting kunnen wij, het bestuur v. d.-Alg. Bedrijfsbond voor Musici en Artisten afd. Haarlem, ons vanzelfsprekend niet verenigen, daar het werkterrein van de bonafide artis ten en musici zo is, dat de vraag naar nieuwe artistennummers het aanbod nog lang niet overtreft. Wij betreuren het te moeten constateren, dat een dergelijke amateur-avond, tegen betaling, geörga- niseerd wordt, terwijl de zuivere ama teur er geen financieel voordeel van mag hebben. Het heeft o.i. geen zin een dergelijke amateuravond te organiseren omdat er nog talrijke beroepsmusici en artisten zijn, waarmede het Haarlemse publiek nog geen kennis heeft gemaakt. Juist in deze tijd, waarin de beroeps musici en artisten beroepsbescherming vragen tegen het broodrovend amateu risme, menen wij onze zienswijze, ook in het algemeen belang, onder de aan dacht van het Haarlemse publiek te moeten brengen. Het Bestuur v. d. Alg. Bedrijfs bond v. musici en artisten, afd. Haarlem. Getrouwd: Ch. Smits en A. M. van Zwieten, J. Ruiter en J. C. Langeveld- F. J. Hulsbosch en J. M. Duindam. Geboren: D. C. van Kesteren en A. van Duin d., L. I. Wuijckhuijse en C. J. den Heeten d., B. Nooij en A. M. M. Lindeman d., J. Hagedooren en P. Ze- maitijte z., J. Hagedooren en P. Za- maitijtij z„ A. van den Bos en H. Kok z., Y. de Jong en H. M. Heeren z., G. de Muijnck en P. M. E. van Tilborg d., W. A. Touw en T. I. Houben z., J. D'hae- ne en J. P. Vester d„ A. J. M. Velden en J. H. van dfen Brink z. Overleden: M. R. B. van der Schoot Erens 50 j„ Rijnstraat 41, vr., wed. J. P. KroonBalfoort, 94 j„ Overboslaan 27, vr., C. van Veen, 70 j., Herfstlaan 2, m., A. C. van der Vossenvan Lunenburg, 85 j„ Overboslaan 27, vr., T. Veerman Schoon, 75 j., Havenstraat 36, vr., B. van Veenvan Scherpenzeel, 51 j., Haven straat 29, vr., J. Wit, 74 j„ Herenweg 126, m„ M. J. F. W. Habnit—van Hat- tum, 43 j„ Fr. Schubertlaan 7, vr. (Niet officiële 3% Nea 1953 ('i Nea 1953 314 Nea iy48 3(4 oCl Nea 1950 316 Nea 1954 3-3li Nea -947 3 Nea 82-64 Del fac inscni Grtbk 1946 3 pC Nea Handel Mil. cert A.K U Van ËerKeis Patent .alve-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert unilevei eert Nea Ka be) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerka Lijn Kon Nea Stoomb Mt) Nea Scheeov Unie H VA Dell Mt1 Cert Stemming: vast. koersen Vorig slot 104% 1021'. 100 Ié 100 ïooft 100 ft 100 ft 981? 201 288% 171% 242 260 263% 429 y3 263 336 ft 508% 111% 171% 170% 151% 1421/2 138% Opening 5/11 10014 290 265 43214 341 513 114 17414 152% 143(4 139 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North Amencan Co. Radio Corp «tppiiblïr Steel Royal Dutch ue„ Uriiotj Oil inuthein Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 3/11 41% 82* 66 43% 9214 9014 7214 25 34% 6414 66% 54% 45% 62% 26% 58% Stemming: 4/U 42% 83% 67% 44% 95% 90% 72% 25% 35% 64% 67% 54% 46% 63% 26% 69(4 vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2