Foto „Hotel des Indes?? als een Keizerlijk paleis Hulde aan Den Haag: cette noble capitate ADENAUER dreigt met verbreking coalitie Gemeenten leven op rijkskosten „De Stem" van Brittain galmt voor het laatst Franse tankeenheden zuiveren Algerijnse bergdorpen OUDE BRITSE TITELS IN VEILING GEBRACHT Jedew, vm>uw D.D.D.' Geschenken over en weer West-Duitsland en de Saar Hechtenis met een maand verlengd Befaamd sergeant-majoor in een burgerbaan Uitverkoop in Engeland Amsterdam—Moskou of aanslag op Amsterdam Nieuw missiehuis voor paters van Steijl HOGE GASTEN IN DE RESIDENTIE Desertie bij lijfwacht van Bey van Tunis Kerstfeest voor Hongaren Ook dit jaar hulpactie 2 stuks voor 50 cent VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Te Deurne f 821.000 voor de vluchtelingen ledereen begroet van harte TRAFFIC, de nieuwe, pure Virginia-sigaret. Rook hem en U zegt: Affaire der generaals Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, 'zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! Bij de bespreking van de ge meentebegroting van Amsterdam voor 1955 in de afdelingen van de Raad hebben (klaarblijkelijk) com munistische raadsleden gepleit voor de uitbreiding van het lucht verkeer van Schiphol met Oost- Europa in navolging van de lucht lijn ParijsMoskou. Intussen deel den zij mede, dat zij geen mede werking meer zouden verlenen aan uitbreiding van Schiphol, om dat er Amerikaanse troepen gele gerd worden in Nederland, want zij vrezen dat Schiphol dan wel eens voor andere doeleinden zou worden ingeschakeld. Waarop an dere leden vroegen of men mis schien een herhaling vreesde van wat in de vaderlandse geschiedenis bekend is als de aanslag op Am sterdam. Er kwam mij dezer dagen een gekreukeld fotootje on der ogen, waar ik zelf op stond, verpakt in een jek kertje en met een ijsmuts op het, naar mijn inzicht, ietwat te bolle hoofd. U heeft het al begrepen: het ging om een snapshot, dat ettelijke jaren geleden van mijn persoon werd genomen. Ik heb het kereltje eens aandachtig bekeken. En ineens voelde ik me helemaal een met hem; het klinkt ongeloofwaardig, maar het is zo. Wat is er met hem gebeurd, zo vroeg ik mij af, sinds die ijsmuts en dat jek- kertje? Wel, zo moest ik toegeven, hij heeft de mensen leren kennen. Dat wil zeggen, hij heeft inmiddels ervaren, wat hij toen al wist: dat er goede en boze mensen zijn. Alleen: hij heeft al lerlei subtiele onderscheidingen leren maken. Hij weet nu, dat er grappige, stomme, onschuldige, perverse, middel matige, geleerde, geborneerde, oor spronkelijke, dappere, zielige, grote, onbenullige, tragische, onbaatzuchtige egoïstische, lepe, seniele, oprechte, cy nische en de hemel mag weten wat voor mensen meer zijn. Maar hij weet nog steeds niet welk, zijn levenspad kruisend mens, hij nu naar de goeden, dan wel naar de bozen moet verwij zen. En precies als destijds is hij ervan overtuigd dat de goede God dat wel voor hem zal doen. In dat jekkertje gelóófde hij in de mensen, alhoewel het hem moeilijk viel te geloven in de agent, die zjjn bal af pakte. In zijn colbertje gelooft hij in de mensen, alhoewel het hem moeilijk valt te geloven in de evennaaste, die hem op enigerlei wijze bedriegt. Er was destijds maar één mens ter wereld, wiens integriteit hij oprecht betwijfel de: dat was hijzelf; want de belofte om dat nieuwe jekkertje nou eens netjes of zijn schoenen blinkend te houden, hield hij nooit. En de twijfel is nog steeds de grondslag van zijn aardse be staan. Ik keek dus naar dat manneke op de foto. Ik kon niet nalaten tegen hem te knipogen. En toen ik hem weer in mijn portefeuille stopte dacht ik in loyale eensgezindheid met hem: ".Aan die te nauwe ijsmuts hebben w ij altijd de pest gehad." Zondag zal het nieuwe missiehuis van de paters van het Goddelijk Woord te Deurne in gebruik worden genomen. Op Dolle Dinsdag 1944 werd het vroe gere missiehuis St. Willibrord te Uden door de bezetter met de grond gelijk gemaakt. De kloostergemeenschap is daarna gehuisvest geweest in noodver- blijven te Veghel, Steijl en Teteringen. Rond 200 personen zullen in het nieuwe St. Willibrord te Deurne gehuisvest wor den. Hier zal worden ondergebracht de gymnasiale opleiding voor toekomstige missionarissen, het juvenaat voor aspi rant broeder-missionarissen, het novi ciaat der broeders, de administratie van de „Katholieke Missiën" en de St. Wil- librordus boekhandel. De officiële ope ning zal op een nader te bepalen datum geschieden. Advertentie ZulTer «5 ontsmet ow huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood, VLOEISTOF BALSEM ZEEP GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bij de f 775.000 die het comité vluch telingenhulp tot en met gisteren had ontvangen, is vandaag een bedrag van f 46.000 gekomen. Het totaal is daardoor gestegen tot f 821.000. TRAFFIC Tijdens de toespraak van de mi nister-president in de Ridderzaal zien we hier v. I. n. r.: H. M. de Koningin, Z. K. M. Haile Selassie, Prinses Sarah, Z. K H. de Hertog van Harrar en Z. K. H. Prins Bernhard. (Van onze speciale verslaggever) Wat de Residentie met al haar aspiraties nimmer heeft kunnen dromen; Donderdagavond is Den Haag twee en half uur lang een Keizerlijk paleis rijk geweest. Want al die tijd, gedurende het diner, dat Zijne Keizerlijke Majesteit Haile Selassie de Eerste aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en de hoogste Nederlandse autoriteiten heeft aangeboden in Hotel des Indes, was de daartoe aangewezen ruimte Ethiopisch territoir. Of, zoals de diplo matieke vertegenwoordiger van Ethiopië het de eigenaar-directeur had ge zegd: Zolang de Keizer onder Uw dak verblijft, hebt U geen hotel, maar moet U dit beschouwen als diens paleis. De directeur, de heer Jean J. Rey, heeft toen de Rotterdamse binnenhuisarchitect P. Vos opdracht gegeven van het hotel, dat natuurlijk in bedrijf moest blijven, een gedeelte zó af te zonderen, dat de Keizer en zijn hoge gasten er vrij en ongestoord zouden zijn, terwijl hier bovendien iets van de sfeer van Ethiopië aanwezig moest zijn, zowel in de ontvangst-hall als in de Van Brienenzaal, waar de tafels voor het staatsie diner zouden worden gearrangeerd. Verder werd op de eerste verdieping een reeks vertrekken ter beschikking gesteld van de Keizerlijke familie. De architect heeft zijn opdracht nauw keurig vervuld. Met behulp van drie honderd meter zachtrose damasten gor dijnstof werden de grote hall en de aangrenzende Van Brienenzaal geheel afgesloten voor nieuwsgierige blikken vanuit de aangrenzende ruimten. De koepel in de hall had hij gedicht met behulp van zestig meter goudkleurige stof, terwijl ook op het trappenhuis be spanningen bleken aangebracht, waar nog eens vijftig vierkante meter stof voor nodig bleek. Tapisserieën, palmgroen en grote vazen strelitzia's, een sierlijke, vogelachtige bloem uit Afrika, droegen bij tot een weelderig, exotisch effect. Strelitzia's worden slechts in drie Ne derlandse kassen gekweekt en weken lang had men de aflevering gestaakt teneinde voor dit ogenblik de gehele productie van die tijd ter beschikking te hebben. Ook Nederlandse herfstbloe men met veel groen geschikt tot de Ethiopische kleuren, leverden hun deel in het bij uitstek fraaie, voorname geheel. Bloemen beheersten ook het verras send beeld, dat de gedekte tafels bo den, een bijzonder staal van sierkunst, dat 'werd bereikt met louter oranje-gele rozen, en gerbera's, een margriet-ach- tige bloem in zachte pasteltinten, die evenals de strelitzia's van Afrikaanse oorsprong is. In het midden van de hoofdtafel van het U-vormige arran gement, bij de plaatsen van de vorste lijke personen, waren grote toeven, fris geurende Maartse violen aangebracht. Het bladgroen van de tafelversiering bleek met behulp van een chemisch procédé tot filigrain uitgeslagen. De tafel werd met kaarsen verlicht. In to taal zat een vijftigtal personen aan, de hoge Nederlandse gasten, waaronder de minister-president en verschillende mi nisters, vergezeld van hun dames. Het menu, welks samenstelling on derworpen was aan de bij de Kopti- sche Christenen geldig gebleven Mo zaïsche spijswet, en dus „koscher" moest zijn, om het Joodse woord te ge bruiken, bestond uit soep, gefileerde tong, bereid met witte wijnsaus, fijn gehakte champignons en truffels, het geheel gegarneerd met fleurons, verder ribstuk van het kalf, in zijn geheel in boter gebraden, met truffels en fijne groenten, waarbij een purée van witte bechamelsaus, waarin fijngewreven sja lotjes, alles met witte wijn gefrappeerd, Céleris bordelaise: de hartjes van Fran se selderij, gestoofd in rode wijnsaus en met merg gegarneerd. Als dessert een verfijnde parfait, met gemalen ha zelnoot en geserveerd op verlichte ijs- sokkels, omringd door uit suiker gespo ten paniers met klein gebak. Tenslotte vruchten uit de Westlandse kassen en koffie en likeur. De wijnen: Johannis- berger Erntebringer Riesling 1953, Charmes Chambertin 1947, Champagne Coronation Réservé Rosé Brut v. Tat- tinger. Aan het staatsiediner in Hotel des Indes was in de late namiddag een ontvangst vooraf gegaan van de Ethio pische Keizer op het oude Haagse stad huis, waarbij ook Koningin Juliana en Prins Bernhard tegenwoordig waren. In de hall was daartoe een troonhemel gebouwd, met rozen en anjers versierd, waaronder het vijftal zetels was ge plaatst voor de Keizer, zijn zoon en schoondochter, en voor Koningin en Prins. Burgemeester Schokking heeft hier de Keizerlijke gast welkom gehe ten, waarbij hij wees op de wonder baarlijke overeenkomst tussen het ze genrijk bewind en de veelzijdige ar beid van de Keizer, en het woord van diens illustere voorganger, Koning Sa lomo: „Alles wat Uwe hand vindt te doen, doet dat met Uwe macht" (Pred. IX, 10). En de burgemeester memoreer de met trots en dankbaarheid, dat sinds 1672 de beeltenis van Koning Salomo dit stadhuis siert, boven de plaats waar eertijds recht werd gesproken. Burge meester Schokking bood de Keizer als geschenk der gemeente de zeer zeld zame, volledige collectie litho's aan, welke Joan Martin Bernatz van land en volk van Ethiopië heeft vervaar digd. Keizer Haile Selassie, gekleed in don kergrijs colbert, verhief zich daarop van zijn zetel, haalde een kleine, zil veren brïllenkoker te voorschijn en door een bril met halve maantjes las hij rad en rap in het Amharisch een korte dankbetuiging voor, die onmid dellijk daarop door een lid van zijn gevolg in het Frans vertaald werd. Alle Haagse hoofden verhieven zich, toen bleek, dat de Keizer had gespro ken van „cette noble capitale"; Den Haag, deze edele hoofdstad. En bij die hommage aan de Residentie liet de Kei zer het niet. Ook aan 's-Gravenhage bood hij twee fraai gemonteerde oli fantstanden aan, alsmede een schild en twee speren, waarmee de perschef van Den Haag, de heer Bekman, een ogen blik krijgshaftig terzijde kwam te staan. Wethouders en raadsleden werden vervolgens aan de Keizer voorgesteld. Het Palestrina-koor onder leiding van J. Vranken luisterde de plechtigheid op met de zang van de 138ste Psalm van Sweelinck, terwijl bij het vertrek van de hoge gasten de 60ste Psalm ten ge hore werd gebracht. bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, vermoeid en zwak van stem, heeft gisteravond een radiotoespraak gehouden, waarin hij de bevolking van West-Duitsland verzekerde, dat de regeling, die hij met de Franse minister- President in Parijs over het Saargebied heeft getroffen, alle democratische Vrijheden waarborgt, die in het afgelopen jaar door de Bondsdag zijn geëist. De bondskanselier zeide, dat hij door zijn reis naar de Verenigde Staten in de mening was versterkt, dat Europa zich moet verenigen. De radiotoespraak van Adenauer volgde op een reeks belangrijke besprekingen, die hij met de •eiders van andere coalitiepartijen heeft gevoerd over <le kwestie van het Saargebied. Volgens United Press zou de bondskanselier van plan zijn hen Voor de keus te stellen de Saar-overeenkomst goed te keuren of de regering te verlaten. De drie Belgische generaals, oetrok- ken in de corruptie-affaire, zijn gis teren te Brussel voor de raadkamer verschenen. Na een verhoor van drie kwartier heeft de voorzitter de aanhou dingsbevelen met één maand verlengd. Intussen is het parket van Verviers overgegaan tot de aanhouding van een aannemer uit deze stad, Jules Krings. De minister van defensie, Spinoy, heeft in een vraaggesprek met een Brus sels blad bevestigd, dat hij zelf deze zaak aan het rollen bracht toen een van de drie thans aangehouden generaals er zich bij hem over kwam beklagen dat een maatschappij, waarvan hij mede directeur was, een bepaalde aanbeste ding niet had gekregen ondanks het feit dat steekpenningen waren gegeven. (Vervolg van pag. 1) In gemeentelijke kring wordt de laatste tijd aandacht geschonken aan wat men noemt het verzor- gingspeil van de gemeenten. Mede door de ontwikkeling van het verkeer is Vrijwel geen gemeente een min of meer geïsoleerde gemeenschap gebleven. Wat door de bevolking van het gemeen tebestuur wordt gevraagd, is in sterke ftiate beïnvloed door wat in andere ge steenten wordt gedaan. Achterstand op bepaalde gebieden, zoals onderhoud Van wegen, straatverlichting, gezonds- heidszorg, onderwas, cultuur enz. wil Sten zo snel mogelijk zien ingehaald. (Men denke wat dat betreft bevoor deeld aan de stormachtige ontwikke ling in het gebied van de IJmond en San de weerslag welke andere gemeen ten daarvan ondervinden). In*verschil- lende, zich snel ontwikkelende, gemeen ten worden taken te rhand genomen en investeringen gedaan, waaraan men Vroeger eenvoudig niet gedacht zou hebben. Het is vooral dit aspect, dat b'ij de beoordeling van de aanvragen om ver boging van de algemene uitkering uit bet gemeentefonds in aanmerking zal Worden genomen. De regering heeft slleen deze beperking gemaakt, dat de gemeentebesturen moeten begrijpen, bat alles niet in eens tot stand kan Worden gebracht. In „de Gemeenteraad", het maand blad van de katholieke gemeenteraads- leden, wordt er terecht de aandacht °P gevestigd, dat in dit systeem een grote verantwoordelijkheid op de ge meenteraden rust. Initiatief en doorzet- siïgsvermogen zullen gepaard moeten gaan met wijze zelfbeperking. Veel aadsieden zal het ongetwijfeld een on bevredigend gevoel geven, zich te -°eten afvragen, op welke punten het a®rz°rëmgspeil van de gemeente ten bhter is gebleven en welke maatre den nodig zijn die achterstand in te t "(en, als de toestand van de gemeen- A 'nanciën hogere lasten niet toelaat. sn zal een verhoging van de alge- u' ne uitkering uit het gemeentefonds unnen worden aangevraagd. Ziir,ensi°tte willen wij op één schaduw- tiae de aandacht vestigen. De rege- hoÈ? schÜnt als voorwaarde voor ver- stpi!ng van de algemene uitkering te drilt1' ^at be gemeente haar belasting- verzwaart, namelijk door het hef- nicdr,„n een rioolbelasting en van rei- telpngS5echten' handelt hiermede laofi™ algemene neiging naar ver- laft,v,g ,Va? de reeds al te zware be- tin<AgdruA Boyendien: een rioolbelas- Van mm a aste van de eigenaars tot a reude goederen, en deze zijn beren van niet de troetelkin- gine?r Am™ .overheid geweest. Reini- wor,S Van percelen ronder daf rektning Met deze belastingeisen ontsiert de tir nng een beleid, dat de verwach- gezgondekt Nvt1!611 strekken tot een Wk leven!W g V&n h8t gemeen- De bondskanselier voerde achtereenvol gens besprekingen met de parlementai re leiders van de Christen-Democrati sche partij, de Vluchtelingenpartij en de Duitse Partij. Van deze heeft alleen de Vluchtelingenpartij zich tot nu toe open lijk tegen de Saar-regeling uitgespro ken. De Duitse Partij, die de kleinste groep in de Bondsdag uitmaakt, heeft haar standpunt nog niet definitief be paald. Vandaag zal Adenauer zijn reeks van besprekingen voortzetten en dan zal hij de leiders der liberale partij ontmoeten, die zich als nationale oppositie tegen een afscheiding van de Saar van Duits land hebben opgeworpen. De kanselier zal dan zijn hardste noten hebben te Kra ken, daar de liberale partij reeds open lijk heeft verklaard voor wijziging van de overeenkomst te zijn. Later op de dag Zal he^ West-Duitse kabinet in bijzon dere vergadering bijeenkomen om een verklaring van Adenauer aan te horen over de situatie op het gebied van de buitenlandse politiek. De opening van het parlementaire de bat over de verdragen van Parijs is op 11 November vastgesteld. Dr. Adenauer zal het debat met een regeringsverkla ring inleiden. (ANP-DPA-UP) Sergeant-majoor Ronald Brittain, de man met de luidste stem in het Britse leger, heeft gisteren zijn lantste com mando's uitgeblaft. Brittain, een mannetjesputter van 252 pond, die alom bekend stond als „The Voice" (De Stem) heeft op de kader- school van Aldershot in 30 jaar tijds ongeveer 40.000 cadetten gedrild. Vele Nederlandse, Deense en Noorse vrijwilligers hebben in de oor log stram voor hem in de houding ge staan en met ontzag naar zjjn gewel dige stem geluisterd, die ongelooflijk ver droeg en cadetten op de meest onwaarschijnlijke afstanden nog in de houding deed springen. Deze man, die tijdens zijn leven al een legende is geworden, zal vandaag het uniform voor een burgerplunje ver wisselen. Na een welverdiende lange vacantie zal hij als waker bij een Lon- dense firma in dienst treden. Brittain, die nimmer aan het front is geweest, liet gisteren voor de laat ste maal de cadetten langs marcheren Franse tanks en vliegtuigen zijn gis termorgen in actie gekomen om het Algerijnse bergdorp Foem Toeb van nationalistische verzetslieden te zuive ren. Foem Toeb ligt in het woeste ge bied ten Zuiden van Batna, dat Woens dag werd ontruimd, omdat het onmo gelijk was de veiligheid van de bevol king te verzekeren. Een colonne Franse troepen, die er eerder in de week in geslaagd was Daar het bestuurscentrum Arris door te dringen is gisteren, zonder tegen stand te ontmoeten, naar Batna terug gekeerd, Ongeveer 1.000 verzetslieden, onder leiding van Tunesische vogelvrij- verklaarden maken sinds Maandag de gehele streek onveilig. Franse jagers beschieten de nationa listische stellingen op steile rotspunten, Van waaruit de wegen beheerst worden. De verzetslieden beheersen de hoogten, die uitzien op Arris en hebbf n pogin gen in de afgelopen drie dagen om hen te verdrijven het hoofd geboden. In de plaats Arris, 't bestuurscentrum van het gebied van Aures, is ten dele d® f.taat Yan beleg van kracht. Ver zetslieden bezetten de omringende hoog- Troepen van het Vreemdelingenlegi oen worden naar het strijdtoneel gezon den. Dagelijks arriveren ook verster kingen van parachutisten en troepen van de burgerwacht in Algiers. Militaire autoriteiten zijn van oordeel, dat minstens twee uiterst mobiele berg- divisies nodig zfjn om de verzetslieden uit hun sterke stellingen te verdrijven. In het dorp Foem Toeb zijn gisteren Franse pantserwagens aangekomen. Er werden levensmiddelen binnengebracht voor de bevolking. Woensdag zijn hef- schroefvliegtuigen gebruikt om levens middelen naar Arris te brengen. Gisteren zijn zes leden van de lijf wacht van de Bey van Tunis met hun wapen gedeserteerd. Men ver moedt, dat zij naar de Tunesische verzetslieden zijn overgelopen. en toen men hem vroeg hoe hij over zijn weggaan dacht, vatte hjj dit als volgt samen: „Ik denk, dat de man nen zich zonder mij dodelijk verlaten zullen voelen." (UP) Werden vorig jaar 1800 Kerstpakket ten verzonden, dit jaar wil de Stichting Hulpactie voor Hongarije 5000 pakket ten verzenden naar Hongaren in hun vaderland en in Duitse ontheemdenkam pen. De stichting doet thans een beroep op katholiek Nederland om dit plan te doen slagen en vraagt voor dit doel f 5 of een meervoud daarvan over te ma ken op giro 14378 van de Ned. Crediet- bank te Amsterdam ten name van de Stichting Hulpactie voor Hongarije. Ook kleding en voedsel mits dit laatste houdbaar is is welkom op het adres der stichting: Zeeburgerdijk 236 te Amsterdam. Advertentie Woensdag heeft in Londen een veiling plaatsgevonden van een aantal oude Engelse titels, namelijk „Lord of the Manor" en „Lady of the Manor" ongeveer „Ambachtsheer" en „-Vrouwe". Het zijn geen adellijke titels, maar zij worden gevoerd door de deftige burgerij „Gentility" die de bijbehorende heerlijkheden en bijpassende documen ten in bezit heeft. Oorspronkelijk, eeu wen geleden, werden zfj verleend door de vorst. De titels werden onder de hamer ge bracht door John Beaumont, wiens ge slacht „heerlijkheden" had opgekocht bij wijze .van geldbelegging. Amerikanen en andere buitenlanders kunnen ook als zij dat wensen deze titels kopen, maar op deze veiling werd zo fiks door Britten geboden, dat er niemand anders aan te pas kwam. De prijzen van de heerlijk heden en documenten in de meeste gevallen een smalle strook grond en wat oude documenten, ook wel de documen ten alleen varieerden van 250 pond sterling tot 525 pond sterling. Er zitten aan deze titels soms merk waardige voorrechten vast. Zo kan de koper van de „heerlijkheid van Haugh- ley" op grond van oude bepalingen ver plicht worden om een galg op zijn grondbebied bedrijfsklaar te houden. De nieuwe „Lord of the Manor of Great Henny" die hem 325 pond gekost heeft zal per jaar voor een gulden vijftig (twee shilling en sixpence) huur ontvangen voor op zijn terrein neerge zette telefoonpalen. De veilinghouders gaven toe, dat de titels vrijwel op zich zelf stonden en dat er maar weinig land van eigenaar ver wisselde. Maar, zeiden zij, het maakt op sommige obers vaak veel indruk als men een dergelijke titel op zijn visitekaartje heeft staan. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3