T)E SCHEEPSBOUWER-. Hedendaagse problemen rond gezin en woning IIP Diocesane Katholieke Middenstand bijeen In Amsterdam worden politiebureaux gesloten Kruiswoordraadsel r m Pater Dalmatius van Heel o.f ,m. overleden W' Mgr. Huibers installeert commissie gees telijke on twikkelingsgebieden In elke prijsklasse rook KAVEEWEE Geen protesten dit keermaar lof SECRETARIS Tien en twintig mille boete Wegens gebrek aan personeel Krijgt W.-Europese Unie parlement? Keizerlijk bezoek aan Delft p- Bekend historicus en schrijver Huur- en woning bouwbeleid on scheidbaar 4 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PAGINA UITHOLLING VAN GEZINSLEVEN e G.A.T.T.-conferentie £uid-Afrika wil bilate rale overeenkomsten beperken Nederland neemt deel aan lmerikaanse conferentie POEDER CREME n Gezond idee ONDERSCHEIDEN Artsen ontduiken de belasting Kamerlid Ruygers informeert t 4 iï a u fv it f4 Je Jt m vi 6v J* if f p P >4 Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Minister Van de Kieft: Opbrengst belastingen ca. ƒ5 a 10 min. hoger Dezer dagen heeft Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- ®ers, de adviescommissie voor de feestelijke Ontwikkelingsgebieden in bet bisdom Haarlem geïnstalleerd. De 'istelling hiervan heeft de bisschop bekend gemaakt in het Herderlijk Schrijven betreffende de „Richtlijnen Voor de Geestelijke ontwikkelingsge bieden in het bisdom Haarlem" op de fverkenbou w-Zondag op 12 Septem ber 1954. De adviescommissie wordt gevormd floor een zevental op de verschillende terreinen van het maatschappelijk le ven deskundige priesters en leken. Op Verzoek van de bisschop hebben in ?eze commissie zitting genomen: mgr. •J- J. J. van Hussen, voorzitter, prof. U H. L. Zeegers, secretaris, rector F- A. E. Bokeloh, prof. ir. J. H. droger, Joh. Kortink, mgr. F. J. C. M- Op de Coul en mr. G. J. Vermeu len In zijn installatierede wees de Bis schop op de veelheid en gecompliceerd heid van de vraagstukken van een "teer specialistisch karakter, waarmee fle bestuurder van een diocees in deze hagen geconfronteerd wordt, welke bij hun behandeling de steun van deskun- fl'ge adviezen dringend behoeven Enkele van deze vraagstukken bracht Z. H. Exc. vervolgens met ver rijzing naar de afgekondigde richtlij hen onder de speciale aandacht van de commissie. Allereerst de problemen rond het fjezin. De bisschop sprak van de over bracht van taken, die vroeger volledig ®an de ouders waren toevertrouwd. a,an organen en instituten. Hoewel Qeze ontwikkeling op zichzelf niet on gunstig behoeft te zijn, wanneer deze organen dezelfde geest ademen als het goede katholieke gezin zelf, moet het bl te gemakkelijke, d.w.z. een van on begrip getuigend overdragen, van hun bandeel in de opvoeding aan andere Personen en instellingen door de ouders ten zeerste worden afgekeurd C" moet bevorderd worden, dat de ouders niet alleen taken delegeren, hraar dat zij ook bij deze gedelegeerde opvoeding bij voortduring betrokken borden. Uitholling van het gezinsleven, zo r'ervolgde de bisschop, wordt voorts 'n de hand gewerkt door bepaalde b'edebouwkundige voorzieningen waar helaas soms te ver gaande ruim- tebesparing in de woningen aanleiding geeft tot gemeenschappelijke voorzie ningen van allerlei aard. Het vraagstuk der volkshuisvesting beval vervolgens de bisschop in dit Verband nog eens zeer speciaal in de bbndacht van de commissie aan. Tot slot zegde de bisschop met bezorgdheid de geestelijk ontbinden de gevolgen te zien, welke de snel le ontwikkeling van het moderne hiaatschappelijke leven helaas zo vaak begeleiden. In de taakomschrijving voor de Commissie zei de bisschop zeer spe ciaal aandacht gevraagd te hebben Voor die mensen, die in de eerste plaats in deze ontwikkeling worden betrokken, n.l. de migranten. Door de adviezen inzake de voorlichting en voorbereiding van de adspirant- migranten en van hun leiders, en in zake hun opneming in hun nieuwe veelal stedelijke woon- en werk- rmlieux ten behoeve van de kerke lijke en sociale organisaties, „zult U naar mijn vaste overtuiging zeer. zeer veel bijdragen tot het levens geluk van de migranten en hun be houd voor de Kerk". Mgr. H. J. J. van Hussen beant woordde de rede van de bisschop met bon korte schets van datgene wat de Commissie zich voorstelt in de eerste ï'ld als haar werkprogram te zullen Poschouwen. Het is primair noodza kelijk zowel uit reeds gedane onder- eekingen en uit opgedane ervaringen, i's uit nieuwe onderzoekingen vooral Jav. de specifiek geestelijke proble- ?®n een inzicht te krijgen in de jPoblemen en de ernst er van, welke v'.ch in de verschillende delen van het lsdom voordoen. Mgr. van Husserj zei gaarne toe, de ®r°blemen rond gezin en woning, waar- *er de bisschop in zijn installatierede 'esproken heeft, met de grootste snoed ?bder de aandacht van de commissie Je zullen brengen. Hy wees er in dit Jerband op, dat met name t.a.v. het Woningvraagstuk zowel gemeentebestu- r.en' besturen van woningbouwcoroora- J®* als stedebouwkundigen en architec- j n steeds meer oog kriigen voor de JbUnateriële züde van het woningbouw- c&agstuk. De commissie zal zich behalve van j® ervaringen en plannen van de ver- .cbillende organisaties, die op dit ge- y'ed werkzaam ziin. nauwkeurig op de jflogte moeten stellen en houden van j® initiatieven, welke allerwegen door gemeentelijke, provinciale en lande- c.'ke overheid, od het stuk van het so- v ®le, culturele en maatschappelijke op- °U\vwerk ontplooid werden. - Door de studies, contacten en hierop 0 baseerde adviezen aan de regionale pflfwstichtingen en de diverse ker- lj bjke en maatschappelijke organisa- kan de commissie een dienst bp- Jzen aan dp overheid, zowel als aan uitvoerende organen van kerkelijk „Particulier initiatief. Sch ®reenkomstie de wens van de bis- H in zijn richtlijnen ziet mgr. van vans^r> het als een van de eerste taken i-Pifl.fle commissie zich met de voorbe- I.Tj-'Ug van regionale stichtingen in de Frj het Waterweggebied en West- gaap hd te occuperen en richting te siicht Seven aan de door deze res'onaie "hgen te ontplooien activiteiten. G.atT^?ie Van Zuid-Afrika heeft aan toekn™ en een verklaring doen Oer>eF\eiA over de nieuwe vorm van de On al Agreement of Tariffs and Trade, devp ®cr?te plaats moeten volgens Setrnffc S voorzieningen worden ta-ove 1m bl!ateralc handels- en quo- bioeten r te bePerken. Verder het toepassen®""- ™-Ae? ingevoegd la-nvoVFi bilaterale handels- en quo- hioe^I te beperken. gen worden in VoorkoFon^^r11 Van exP°rt-subsidies"te ö®Ze tn?^\ enlge uitzondering, dat Unie Van 7iUHnAT°u z0u volgens de lid 7iin Zuid-Afrika, zijn, wanneer een sUbsid?ee^°ri m0et subsidiëren om een is- Wordt 16 door ®en la"d dat niet lid der over0 end en die alle Partijen ®®nserén Z0U treffen- te com- Tenslotte sprak mgr. van Hussen als zijn mening uit, dat de commissie zich van den beginne af zal moeten beijveren zowel priesters als leiding gevende leken in alle delen van het bisdom systematsich te introduceren en te interesseren voor de zeer vele problemen, welke op godsdienstig zedelijk en sociaal-cultureel terrein in dit dynamische bisdom aan de orde zijn. Z. H. Exc. mgr. Huibers heeft prof. dr. A. Albregts, oud-minister en bui tengewoon hoogleraar in de Economie aan de R.K. Hogeschool voor Sociale en Econ. Wetenschappen, en pro.f dr. G. P. M. Horsten, buitengewoon hoogleraar in de physiologie aan de R.K. Universiteit alsnog benoemd tot leden van de Adviescommissie voor de geeste lijke ontwikkelingsgebieden. Bovendien werd dezer dagen door de bisschop de R.K. Instelling „Het Be- drijfsapostolaat in het bisdom Haarlem" geïnstalleerd. Zij heeft tot doel de ker stening van het bedrijfsleven en van de bedrijfsgenoten afzonderlijk. Zij wordt onder leiding van een door de bisschop aangestelde hoofdaalmoezenier, de zeer- eerw. heer C. F. A. Geraets te Bever wijk, uitgeoefend door een aantal re guliere en seculiere priesters. De in stelling wordt bijgestaan door een uit leken bestaande beheersraad, waarvan prof. dr. A. H. M. Albregts te 's-Graven- hage voorzitter is. In zijn installatierede noemde mgr. Huibers de instelling van het Bedrijfs- apostolaat, zoals deze in het bisdom Haarlem thans door het voorliggende statuut geregeld is, en waarin deze vorm van categoriale zielzorg harmonisch is ingepast in de gewone territoriale ziel zorg, uniek in West-Europa. Verwijzend naar een rede van Kard. Frings beklem toonde de bisschop de noodzaak voor de priester, de arbeidende mens ook in zijn werkmilieu, waar hij een zeer A De interamerikaanse economische en sociale raad heeft besloten, dat Neder land, Frankrijk en Spanje zullen wor den uitgenodigd deel te nemen aan de interamerikaanse economische confe rentie, welke op 22 November te Rio de Janeiro zal worden geopend. waarde kan een werkelijk diep gefun deerde godsdienstbeleving tot stand ko men. Bij de uitoefening van zijn functie moet de bedrijfsaalmoezenier echter duidelijk voor ogen houden dat voor de structuering van het gehele menselijke leven niet het bedrijf als zodanig de eerste en laatste norm kan zijn, dat het tenslotte een kapitalistische of commu nistische onmenselijkheid zou zijn, wan neer het bedrijf arbeid, tehuis, ontspan ning, nabuurschap, sport, gezondheids zorg enz. en ook nog het geestelijk leven, het vrije verenigingsleven en tenslotte ook nog de kerk als tot het bedrijf behorende en aan het bedrijf onderworpen functies zou gaan inbou wen. Zeer speciaal wees de bisschop tot slot op de belangrijke plaats die de leek in het moderne apostolaat moet inne men. De leek is daarbij niet degene, die zoals de met een speciale zending toe geruste en uit zijn natuurlijk levens terrein uitgezonden clericus met het Evangelie daar te pas of te onpas zou moeten „binnendringen", waar hij eigen lijk niet thuis hoort. De leek blijft op het levensterrein, waartoe hij van na ture behoort, het gezin, de familie, het werk in zijn wereldlijk beroep, de ge meenschap van volk en staat. Hier ligt voor hem zijn taak als Christen en zijn door God opgedragen specifieke zending als leek. Want al deze dimen sies van de aardse bestaansruimte van de mens moeten van de zonde worden verlost, vermenselijkt, geheiligd en voor het goddelijk leven opengehouden. Dit echter kan direct slechts degene doen, die dit leven in zijn aardse realiteit krachtens eigen recht bezit en beheerst, n.l. de leek. Z. H. Exc. zeide zich erover te verheugen, dat prominente leken door hun toetreding tot de beheersraad van de nieuwe instelling van het bedrijfs- apostolaat in dit bisdom van de belang rijke taak in het bedrijfsapostolaat blijk hebben gegeven en dit van hun positie uit willen steunen. Prof. Albregts, voorzitter van de be heersraad, heeft de bisschop de verze kering gegeven, dat de leden van deze raad zich bewust zijn van de taak die hun op de schouders is gelegd en dat groot deel van zijn leven doorbrengt, te- zij met volle toewijding dit belangrijke gemoet te treden. Godsdienst en leven moeten zo nauw mogelijk met elkander verbonden zijn. Slechts op deze voor werk zullen ondersteunen. Tot slot gaf Z. H. Exc. aan allen zijn bisschoppelijke zegen. Advertentie Het geheim van een goede en tevens veilige make-up ligt in het gebruik van ten eerste een beschermende huidcreme, onmisbaar als poederbasis, ten tweede een uiterst fijn verdeeld en egaal dekkend gezichtspoeder. 4711 Tosca Creme en Poeder, met de romantische Tosca-geur, garanderen een beschaafde, discrete en veilige make-up. 2. I 2.90 29. Het bloed stijgt Eric naar het hoofd: teleurstelling en verontwaardiging strijden in hem om de voorrang. „Lafhartige schurk", brult hij, en slaat de hand aan zijn zwaard, „ik zalVier, vijf handen grijpen zijn armen beet en trekken hem achterover, zodat hij bijna het evenwicht verliest. In een reflex heft hij zijn armen op en spant zijn spieren; van die gele genheid maakt Edzar gebruik om hem het zwaard uit de schede te ritsen. En terwijl hij dit de Noorman tergend voor houdt, begint hij onbedaarlijk te lachen. Het schijnt, dat de Sakser de situatie bijzonder grappig vindt. Tandenknarsend poogt Eric vergeefs de aanranders van zich af te schud den; intussen moet hij vertwijfeld aanschouwen, hoe Erwin, Axe en De Heruli, die zich eveneens heftig te weer stellen, overmand en weggevoerd worden. Even later wordt ook hij, de handen op de rug gebonden, ruw ■tveggesleurd. Naast hem loopt een tanige kerel met loensende ogen, die hem met een overslaande keelstem voortdurend sarrend beledigingen toe voegt, tot grote hilariteit van zijn kameraden. Zij zijn intussen een ronde hut genaderd, waarin de metgezellen van Eric reeds verdwenen zijn. „Hé", schreeuwt de kerel, en geeft een venijnige ruk aan Eric's haar, „grote, sterke Noorman! Je doet wel net of je niets hoort, maar ik zal je klein krijgen!" Eric staat stil en werpt de man een blik toe, die zó boordevol verachting is, dat de man in verwarring even de ogen neerslaat. Dan, woedend, snauwt hij Eric toe: „Kijk voor je en loop door, hond?' Tegelijk geeft hij hem een duw en plaatst ziin been snel voor de benen van de Noorman, zodat deze languit voorover de hut binnenvalt. Onder het hoongelach van de andere piraten wordt de deur dichtgesmeten en gegrendeld. De toestand is wel radicaal veranderd, nog geen half uur geleden liepen zij als vrije mannen rond en nu zitten zij gevangen, ge doemd om slavenarbeid te verrichten. Maar Eric zou Eric niet zijn als hij de moed liet zinken. „Wij moeten hier zo gauw mogelijk vandaan zien te komen", fluistert hij, „vannacht nog. Het lijkt mij niet zo onmogelijk om uit deze hut te ontsnappen." Advertentie (Van onze verslaggever) Met een uitvoerige rede, waarin hü de urgente aangelegenheden van de middenstand besprak en vooral opkwam tegen de beunhazerij, heeft Donderdag de heer F. C. de Hosson de vergadering van de Centrale Raad van de R.K. Mid denstandsbond in het bisdom Haarlem, in „Krasnapolsky" te Amsterdam ge opend. Er is een tijd geweest, zo zeide de voorzitter, dat vrijwel iedere Centrale Raad geopend moest worden met meer dere protesten. En al wilde spr. nu niet beweren, dat alles koek en ei is, toch verheugde het hem, dat hij thans pro testen achterwege kon laten, omdat men kan constateren, aat men in tegenstelling tot vroeger, toen men de belangen 'an de middenstand voorbijzag of er niet de aandacht aan schonk, welke deze belan gen verdienden, er nu een ander klimaat is en andere inzichten veld hebben ge wonnen. De heer De Hosson noemde op al het geen op middenstandsgebied is tot stand gekomen, in het bijzonder de Midden standsnota. Hij huldigde de Staatssecre taris dr. Veldkamp, die het initiatief hiertoe heeft genomen, maar herinnerde aan diens woorden, dat men de Nota niet als een soort wonderboek moet zien. Tegenover uitingen van zwaarmoe digheid en pessimisme stelde de voor zitter dat de Nota een brede belangstel ling voor de middenstand heeft gewekt en het begin vormt voor een systema tisch en wetenschappelijk onderzoek. De voorzitter feliciteerde het hoofd bestuurslid, de heer Hooy, met zijn Ko ninklijke onderscheiding en betreurde het, dat de studieclubs niet de belang stelling krijgen, die ze verdienen. Dat er toch nog vijf regionale cursussen zijn ge start is te danken aan het doorzetten van het bestuur van de Stichting „Mid denstandsvorming" en het taaie volhou den van de heren Bakker en Borsten. De vorming en de ontwikkeling van de middenstander is een van de hoekstenen van het gebouw van de nieuwe Midden stand. Daartoe zal ieder desnoods offers moeten brengen. Ten aanzien van het economische om door grotere kennis be tere bedrijfsresultaten te verkrijgen. En ook in sociaal opzicht zal de instelling van menigeen herzien moeten worden. De middenstand heeft overal goede mee sprekers nodig als de middenstand dient mee te spreken. De voorzitter wees vervolgens op de Donderdag heeft de rechtbank te Breda uitspraak gedaan in de zaken te gen de tandarts L. eo de kinderarts S. te Breda. Beiden waren ervan beschul digd aanzienlijke inkomsten voor de belasting te hebben verzwegen. De recht bank veroordeelde L. tot betaling van f 10.000 subs, één maand gevangenis straf. Het opleggen van een, zij het zeer grote, geldboete motiveerde de recht bank o.m. door de overweging dat vei- dachte sedert jaren onder zware geld zorgen gebukt gaat mede doordat hij zich zeer hoge uitgaven heeft moeten getroosten als gevolg van een langdurige ziekte van een zijner kinderen, dat niets gebleken is van een weelderige leef wijze van verdachte en zijn gezin, maar dat uit de gegevens wel is komen vast te staan dat de financiële positie van ver dachte geenszins ••ooskleurig is en dat door het opleggen van een al dan niet voorwaardelijke vrijheidsstraf de ver dachte te zwaar getroffen zou worden, ook al omdat een dergelijke straf een ernstige terugslag zou hebben op de tandheelkundige praktijk, waarvan ver dachte moet bestaan. De kinderarts S. werd veroordeeld tot een geldboete van 20.000 subs, twee maanden gevangenis straf. Bovenvermelde overwegingen van de rechtbank ten aanzien van L. gelden ook voor S. Italië In het gebied van Salerno, waar tien dagen geleden meer dan 300 mensen zijn omgekomen door aardver schuivingen en overstromingen, is giste ren opnieuw getroffen door zware storm en regen. Enkele pas herstelde verbin dingen werden verbroken. (Van onze verslaggever) De onderbezetting van het politie corps in de hoofdstad des lands is thans zodanig geworden dat regelmatig een of meer posthuizen gesloten moeten zqn wegens gebrek aan personeel, dat wachtcommandanten agenten, die eigen lek straatdienst moeten verrichten, bin nenhouden voor eventuele assistentie en dat polderagenten, in plaats van hun ge bied buiten de bebouwde kom te bewa ken, het verkeer moeter regelen. De Amsterdamse raadsleden, die het bovenstaande vermeldden bij de bespre king van de Amsterdamse gemeentebe groting voor 1955 in de afdelingen van de Raad, vroegen zich af of de veel te lage salariëring niet een der oor zaken is van de langzamerhand on houdbare toestand. De vijfmaal-acht mannen moeten voortdurend allerlei werkzaamheden verrichten waarvoor dit corps niet bestemd is. En de raadsleden vroegen of het maar niet beter is som mige posthuizen helemaal te sluiten of dr telefoonaansluiting gedurende de sluiting op de boodschappendienst te zetten met een bordje op de deur waarop het naastbijzijnde (geopende) posthuis is vermeld.... De bewaking in het Amsterdamse Bos en het Vondelpark werd onvoldoen de genoemd en maatregelen werden ge vraagd tegfen het ontgroenen van stu denten, tegen het vernielen van verkie zingsmateriaal en tegen Amerikaanse z.g. striplectuur, die een funeste invloed heeft op de kinderen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Ruygers heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de be trekkelijk vage bepaling in de te Parijs gesloten accoorden betreffende de instelling van een parlementair orgaan in het kader van de West- Europese Unie in de komende maan den door internationaal overleg na der zal worden uitgewerkt. Voorts vraagt de heer Ruygers of de minister kan mededelen, of de re gering het voornemen heeft bij dit overleg het parlement in te schake len op een soortgelijke wijze als bij voorbeeld is geschied met de confe rentie van Parijs die de samenstelling en de werkwijze van de Raad van Europa voortbereidde, en zo niet of de minister dan een nadere toelich ting daarop kan geven. Tenslotte vraagt het kamerlid of de minister bereid is ten aanzien van dit vraagstuk zo nauw mogelijk over leg te plegen met de vaste kamercom missie voor Buitenlandse Zaken. gevaren van de beunhazerij voor de bo nafide ambachtsman, niet alleen voor de zelfstandige, maar ook voor hem die in loondienst werkt, omdat door de beunhazerij de werkgelegenheid vermin dert door het uitvoeren van werk tegen prijzen, die niets met calculatie en dik wijls evenmin met kwaliteit iets te ma ken hebben. De voorzitter vond hier een taak voor de werknemers- en werkge versorganisaties en ook voor de Justitie liggen. De controle op de naleving van de Vestigingswet laat te wensen over. Tenslotte raadde hij de afdelingen aan het „Mandement" door een terzake kundige spreker te laten behandelen. Laten wij de Bisschoppen dankbaar zijn voor hun richtlijnen, dankbaar ook voor de ruggesteun door de gelovigen aan te sporen zich te organiseren in de voor ieder geëigende vereniging, maar vooral dat zij weer eens te meer het belang van de standsorganisatie hebben erkend. Voor het hoofdbestuur zal dit aanlei ding zijn, waar mogelijk, aldus spr., ijveriger en beter te werken, in het ver trouwen overigens, dat de gehele Mid denstand gevolg zal geven aan het maanwoord van het Episcopaat. Dit klemt nog te sterker waar ande ren getracht hebben dit Mandement te misbruiken voor hun politieke agitatie en weer anderen hun betweterij hebben bot gevierd aan dit stuk. Zelfs lieden die zichzelf tot het denkend deel van de natie rekenen, ja tot de voorhoede, heb ben de ernstige fout gemaakt te denken, dat men het handelen der bisschoppen kan beoordelen naar de maatstaf van het intellect-alleen, alsof het geloof hier bui ten gesloten kan worden. Het hoogtepunt van de vergadering na de rede van de voorzitter vormde de mededeling van de geestelijk adviseur, rector J. Kraakman, die het Pauselijk erekruis „Pro Eclesia et Pontifice" uit reikte aan de aftredende secretaris A. H. J. Steeman. Voor zijn vele sociale werkzaamheden, ook in andere verenigingen, is hem deze onderscheiding toegekend. De algemeen voorzitter van de Katholieke Midden standsbond, de heer H. J. Koops, memo reerde de vele verdiensten van de heer Steeman en zegde hem het draagkruis toe van de topstichting der Charitatieve Fondsen De plaats van de heer Steeman zal voortaan worden ingenomen door de heer L. C. Kok, oud-voorzitter van de afd. Rotterdam. Tevens zijn het hoofdbe stuurslid, de heer M. H. Vos (werd her kozen) en de heer J. B. A. Gardien tot hoofdbestuurslid benoemd. Daarna werden enige voorstellen van de afdelingen behandeld. In de middag heeft drs. H. J. Neefs een belangwekkende lezing gehouden over „Het Middenstandsbeleid op ho ger plan en de Middenstandsnota". Keizer Haile Selassie heeft Donder dagmiddag vergezeld van het Koninklijk Paar een bezoek gebracht aan het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft. Hier heeft prof. Thijsse een exposé ge geven over de werking der modellen en de wijze waarop geëxperimenteerd wordt, waarna een rondgang begon bij het grote model van de benedenloop der Nederlandse rivieren. Bertie Barendse verwekte mechanisch een springtij en hyperstorm, waarbij de Biesbosch in enkele minuten geheel onder water liep, welk experiment door de Keizer met grote aandacht werd gevolgd. Hij toonde zich bijzonder geïnteres seerd in het ontwerp-model voor de haven van Assab in Eritrea. Voor de Nedeko is het Waterloopkundig Labo ratorium momenteel bezig een aanleg te projecteren van een lange pier en een strekdam, welke een rustige ligging voor binnenvarende schepen moeten verzekeren en de capaciteit van de ha ven aanzienlijk zullen vergroten. De Keizer toonde door het stellen van zeer ter zake doende vragen zijn grote belangstelling voor de mogelijkheden van deze toegangspoort tot zijn land. J V *C At Af /f rf Ij Jf Js Ji J/ ijl VI V» Jf Si JS ff Af - *9 6o ij - Horizontaal: 1. het romeinse rijk, 3. Fr. pers. vnw., 6. kleur, 9. tandeloos zoogdier. 11. karakter, 13. persbureau, 15. beetje, 17. eenmaal, 18. metaal, 19. gemalen koren, 20. entstof. 23. gelooide huid, 24. heldendicht, 26. verstand, 28. godin van de jacht, 31. inhoudsmaat. 33. deel v. e. schip, 37. grote bijl, 38. muziek term (afk.), 40. voorzetsel, 41. bid (lat.), 42. meisjesnaam, 43. vlasbewerking, 44. de jongere (afk.), 45. staaf, 47. soort on derwijs (afk.), 48. reeds, 50. tijdperk, 53. huidopening, 55. deel der wet (afk.), 57. gelijk, 59. vulkaan, 61. vruchtbare plaats in de woestijn, 63. leidsel, 65. her kauwer, 67. brandbaar koord, 70. af meting, 71. gedeelte. 72. stel, 74. keur korps, 77. meisjesnaam, 79. zoals de ak ten getuigen (lat. afk.), 80. deel van Sumatra, 81. land in Europa, 82. voor zetsel. Verticaal: 1. venster. 2. dierengeluid, 3. nobelen, 4. werpstrik, 5. voegwoord, 6. deel v. d. Bijbel, 7. rustige, 8. afvoer buizen, 9. Eng. voorzetsel, 10. zijrivier v. d. Donau, 12. herkauwer, 14. aanzien, 16. pl. in Gelderland, 21. Europeaan, 22. vaas, 25. voedsel, 27. in dat geval, 28. kindergroet, 29. pers. vnw, 30. bloem, 32. roofdier, 34. Aziatisch schiereiland, 35. bijwoord, 36. rondhout, 39. voorzetsel, 40. meisjesnaam, 45. eerwaarde vader (lat. afk.), 46. onderofficier (afk.), 47. Europeaan, 49. onderricht, 51. zonnegod, 52. bijwoord, 54. onbep. vnw., 55. vis, 56. inhoudsmaat, 58. pl. in Limburg, 60. plant, 62. reptiel, 63. aarden vuurpotje, 64. familielid, 66. vriend (Fr.), 68. boom, 69. deel v. e. huis, 73. familielid, 75. Chin, maat, 76. voorzetsel, 78. soort onderwijs (afk.). Horizontaal: 1. plas, 5. dorp. 9. puur, 10. gas, 12. bars, 14. lis, 15. beleg, 17. fat, 18. in, 19. Cor, 20. non, 22. Kr., 23. mare, 24. arts, 26. hei, 28. debat, 30. ski, 32. tred, 34. dot, 35. staf, 36. grot, 37. erts. Verticaal: 1. puin, 2. lus, 3. A.R., 4. bal, 6. o.b., 7. R.A.F., 8. prak, 9. plicht, 10. gereed, 11. senaat, 13. struif, 15. bord, 16. gort. 19. ca., 21. N.T.. 23. mier, 25. s.s.t.t., 27. erg, 29. bot, 31. kas, 33. do, 35. sr. Hongarije De communistische oud premier Matyas Rakosi is in een wijk van Boedapest candidaat gesteld voor de aanstaande „verkiezingen" voor de volksraad. Frankrqk De Parijse bakkers heb ben gisteravond besloten 24 uur te sta ken, omdat de regering weigert een ver hoging van het percentage wit meel in het brood toe te staan. Na een vrij langdurige ziekte is in het Sint Josephspaviljoen te Gouda overleden Pater Dalmatius van Heel O.F.M., bekend historicus en schrij ver. Jacobus Wilhelmus Bernardus van Heel werd op 18 Juli 1874 te Leiden geboren en in 1899 te Roermond pries ter gewijd. 18 jaar is hij kapelaan ge weest te Rotterdam aan de nu jam merlijk verwoeste kerk van Sint Rosalia, waar hij vooral zijn beste krachten gaf voor het Sint Franciscus- gasthuis, waarvoor hij met een staf van 300 zelatricen de toen kolossale som van f 100 jaarlijks wist bijeen te brengen. Op 15 Februari 1918 volg de zijn benoeming tot pastoor van de roemrijke Moses en Aaronkerk te Am sterdam. Met grote energie gaf hij zich voor de Derde Orde, zowel on der ouderen als jongeren. Als vrucht van die Derde Orde was gerijpt de zegenrijk werkende vereniging „Hulp in de Huishouding". Een keelziekte, deed hem zijn ontslag vragen, dat hem eervol werd gegeven op 1 October 1929. Wel bijzonder gelukkig was toen zijn verplaatsing naar Den Haag. Reeds als jong pater had hij een bij zondere belangstelling getoond voor de geschiedenis, nu kwam hij te wonen vlak bij het algemeen Rijks archief en bij de Koninklijke Biblio theek. Van deze insellingen en van tal van dergelijke in binnen- en buitenland werd hij de trouwe be zoeker. Hij ordende zelf en be schreef verschillende archieven en werd een publicist van de eerste rang. Zijn sympathie was algemeen, zoals blijkt uit zijn arbeid voor de abdij van Egmond, de uitgave van Kloosterzegels en het grote werk over het Utrechtse kapittel. Heel bijzonder trok hem echter alles, wat eigen Orde en Provincie betrof. Voor een alzijdige geschiedenis van de Minderbroerders in Nederland heeft hij een ontzaglijke hoeveelheid stof vérzameld en aan de openbaar heid prijs gegeven. Meer dan 250 boeken en artikelen staan op zijn naam. Hij werd medeoprichter en samen met P. Cunibertus Sloots O.F.M. redacteur van de Bijdragen voor de geschiedenis van de Minder broeders in de Nederlanden, waar van reeds 16 lijvige bundels met rijke inhoud verschenen zijn. Intussen werd op zijn persoon op nieuw beslag gelegd. Toen in 1935 de Minderbroeders de R.K.H.B.S. en het R.K. Gymnasium te Rotterdam op zich namen, werd hij praeses benoemd van de nieuwe daarbij komende stich ting. Met veel zorgen wist hij een ge schikt gebouw te verkrijgen en richt te dat in. Te Rotterdam beijverde hij zich tot wederoprichting van het ver woeste Sint Luciagesticht en bleef tot voor kort archivaris van het Sint Franciscusgasthuis. In 1946 vertrok hij naar Gouda Sint Joseph om daar zijn levensdagen, zo als hij steeds gedaan had, te slijten in veel gebed en rusteloos arbeid. Ook hier wist hij weldra een schare van vrienden om zich te verenigen en gaarne nam men hem op in de kring van historici. Hij werd o.a. librye- meester, wellicht de eerste katholiek als zodanig. Reeds eerder had de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde hem tot lid gekozen. Het beleid ten aanzien van de huren en d' betreffende de financiering van de woningbouw zijn onverbreke lijk met elkaar verbonden, aldus mi nister Van de Kieft in een antwoord aan de Tweede Kamer over de as. huurverhoging. Daarom kan hij zich niet verenigen met die leden, welke de door de rege ring als een samenhangend complex aangekondigde voorzieningen splitsen in geheel verschillende onderwerpen, welke bij verschillende departemen ten zouden thuis behoren, n.l. een huur verhoging, een huurbelasting en het vormen van een egalisatiefonds. Om een schatting te maken van de betekenis van een huurverhoging voor de opbrengst der belastingen dient men rekening te houden met de ho gere inkomsten der huiseigenaren, maar ook met de verandering in de bestedingen van huurders en verhuur ders. Het behoeft geen betoog, dat exacte ramingen omtrent de hier aan geduide reacties niet kunnen worden opgesteld. Daarom kan de minister slechts on der veel voorbehoud meedelen, dat zijns inziens een verhoging der hu ren met 5 procent zonder compense rende maatregelen zal leiden tot een meer-opbrengst aan belastingen tot een bedrag van f 5 d 10 millioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5