Coppi en Filippi verslaan Fransen Bobet-Anquetil Trofeo Baracchi opnieuw veroverd BICAPPANlÉk Geen aanleiding tot autonome wijziging wisselkoers Euvel van de beunhazerij bij de schilders zeer groot Slagerskunst en kunstslagers Albert Schweitzer aanvaardt Nobelprijs 1953 Tournée van Audrey Hepburn heeft het verwachte succes Maagkrampen N.B.Y.B.-ploegen voor Den Bosch Militair voetbal- tournooi Oostenrijk boos op Horn S de nieuwe SENATOR Optreden hiertegen door middel van het bedrijfschap? 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Vermogensverdeling in Nederland De man zonder hart Oude man voor de rechtbank Geld voor tehuis te Doorn bijeen Voortaan alleen nog maar de punt I Attentie! 'n balpunt? VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 EINDELIJK DE „GROTE REVANCHE" Gebroeders Voorting uitgeschakeld Elf landen hebben reeds ingeschreven Wegens afkeuren van twee doelpunten Twee wedstrijden tussen Spanje en Engeland Minister Van de Kieft aan Tweede Kamer: Revaluatie moet niet worden overschat Zesdaagse van Dortmund BruneelAcou winnaars SchuttePeters op vierde plaats Sportflitsen 1 I waarschuwen tegen G.B.S. publiceert cijfers over 1951 Derde divisie oefent in Duitsland door A JEAN BROCARD u Oneetbare sierstukken Een jaar geëist wegens dodelijke mishandeling Hadji Agus Salim overleden Niet het favoriete duo Louison BobetJacques Anquetil, dat dit seizoen al vele triomphen heeft behaald, is winnaar geworden van de Trofeo Ba racchi. De oude Fausto Coppi en de kampioen van het vorig jaar bij de amateurs Filippi hebben evenals het vorig jaar de overwinning behaald in deze uit drie onderdelen bestaande slotwedstrijd van het wielerseizoen. In de rij der „groten" is het Zwitserse koppel KobletKübler als derde ge ëindigd. Het enige Nederlandse tweetal in deze veelzijdige wedstrijd, de gebroeders Gerrit en Adri Voorting, eindigde in het eerste onderdeel, een tijdrit in ploegen over 108 kilometer, op de negende plaats en werd daardoor Voor de rest van de wedstrijd uitgeschakeld. De wedstrijd bestond uit drie onder delen. Een tijdrit in ploegen van Ber gamo naar Milaan over 108 kilometer, een tijdrit over één baanronde waar bij de tijden van de beide partners bij- eengeteld werden, en een Australische ploeg-achtervolging over tien ronden. Aan de beide laatste onderdelen na men alleen de acht ploegen deel die zich in de tijdrit BergamoMilaan het best geklasseerd hadden. Voor elk onderdeel werd een puntenklassement opgemaakt, met dien verstande dat de winnaars van de wegwedstrijd 48 pun ten kregen, terwijl voor de beide an dere onderdelen slechts 20 punten aan de winnende ploeg werden toegekend. In principe was het dus zo dat de winnaars in de wegwedstrijd ook de eerste plaats in het eindklassement zouden verwerven. BIJ het vertrek uit Bergamo was het koud en zeer mistig. De wereldkampioen op de weg Louison Bobet had zich zorgvuldig op de wedstrijd voorbereid en leek in goede conditie. Koblet en Kübler waren eveneens vastbesloten een goede prestatie te leveren. Coppi en Fi lippi waren, hoewel dit koppel verleden jaar de overwinning had behaald, voor de meeste experts allerminst favoriet. Coppi heeft echter, evenals zijn partner, schitterend gereden, vooral in het eerste onderdeel. Na zijn succes kwamen vele De overwinning van «Coppi en zijn jonge maat is een bijzonder grote ver rassing. Men wist, dat Coppi na het ge harrewar van de laatste maanden rond zijn persoonlijk leven aanmerkelijk in vorm was teruggelopen. Hij faalde om te beginnen in de Ronde van Italië en vervolgens bezorgde hij de Italianen de grootste teleurstelling door in de wed strijd om het wereldkampioenschap op de weg verslagen te worden door nie mand minder dan Bobet, de winnaar van de Tour de France, Ook in de strijd om het Italiaanse kampioenschap speelde hij geen rol. Zondag jongstleden echter kwam Coppi, zoals dat heet, terug. Hij zegevierde in de Ronde van Lombardije op zo'n imponerende wijze, dat men mocht aannemen, dat de „campionissimo" eindelijk de goede vorm te pakken had. Hij moest en zou nog dit seizoen bewijzen, dat hij nog niet heeft afgedaan als wielren ner. Zijn grootste triomph zou zijn in de wedstrijd om de Trofeo Baracchi, die dus gisteren is gehouden. Het be langrijkste onderdeel hiervan is na melijk een tijdrit over 108 kilometer op de weg van Bergamo naar Milaan het onderdeel, waarin hij in zijn beste jaren door niemand verslagen is. Zijn grootste concurrenten, Bobet en Anque til, hadden zich juist dit seizoen onder scheiden in de wedstrijden tegen het horloge. Bobet bijvoorbeeld in de Tour de France; Anquetil o.a. in de Grand Prix des Nations, waarin deze jonge Fransman niemand minder dan Koblet gedecideerd versloeg. Advertentie bestrijdt U afdoende me<L^—tï5oS van zijn vroegere supporters, die hem de laatste tijd in de steek hadden ge laten, hem de hand drukken. Voor de wegwedstrijd vertrokken tien ploegen om de drie minuten. Onze land genoten Adri en Gerrit Voorting gingen het eerst van start, gevolgd door AstruaDefilippis (It.), AlbaniAureggi (It.), BrankartImpanis (Belg.), Bobet Anquetil (Fr.), FabbriZucconelli (It.), CoppiFilippi (It.), MauleMoser (It.), Magni—Piazzi (It.) en KobletKübler (Zwits.). Coppi en Filippi werden eigenlijk alleen bedreigd door Bobet en Anquetil, die zich tot het uiterste inspanden. In 2 uur 20 min. 26 sec. eisten Coppi en Filippi de zege voor zich op. Zij reden een gemiddelde van 46.142 km/u„ een verbetering van het vorig jaar door hen zelf genoteerde wedstrijdrecord van 45.713 km/u. De verdere klassering luidde: 2. BobetAnquetil, 2.21.52; 3. MagniPiazza, 2.23.22; 4. KobletKüb ler, 2.23.27; 5. AstruaDefilippis, 2.23.47; 6. FabbriZucconelli, 2.25.32; 7. Maule Moser, 2.25.57; 8. AlbaniAureggi, 2.27.32; 9. Adri en Gerrit Voorting, 2.29.08. De Beigen Brankart en Impanis moesten als gevolg van een door een hond veroorzaakte valpartij de strijd staken. Voor de twee onderdelen, welke op de Vigorellibaan gereden werden, mochten, als gezegd, slechts de acht best geklasseerde ploegen starten, zo dat Adri en Gerrit Voorting van ver dere deelneming waren uitgeschakeld. In het tweede onderdeel, de tijdrit over één baanronde, noteerden vier koppels: Coppi—Filippi, BobetAnque til, KobletKübler en FabbriZucco nelli dezelfde tijd, n.l. 52.8 sec. De Australische achtervolging over 4 km werd gewonnen door de equipe Bobet Anquetil in 4 min. 49.4 sec. Coppi en Filippi werden tweede met 4.52 en derde de equipe KobletKübler met 4.55.5. Door deze laatste uitslagen hebben Ko blet en Kübler kans gezien de Italianen Magni en Piazza te verdringen van de derde plaats in het klassement, dat er als volgt uitziet: 1. Coppi—Filippi, 83 pnt.; 2. Bobet—Anquetil, 77 pnt.; 3. Kübler— Koblet, 57 pnt.; 4. MagniPiazza, 56 pnt.; 5. AstruaDefilippis. De bondsploegen van de N.B.V.B die onder de naam „West" en „Zuid-Oost in het veld zullen komen voor de wed strijd ten bate van het Comité Vluchte lingenhulp '54, welke Zaterdag in het stadion „De Vliert" te 's-Hertogenbosch wordt gespeeld, zijn als volgt samen gesteld: West: doel: Kraak (Den Haag); achter: Mesman en Boskamp (beiden Amster dam); midden: Van de Bogert (Utrecht), Krist (Den Haag) en Bak (Rotterdam); voor: Tolmeyer, Vonhoff, Gallis (allen Amsterdam). Clavan en De Harder (bei den Den Haag). Zuid-Oost: doel: Kosters (Twentse Srofs); achter: Dormans (Fortuna) en W. [endriks (De Graafschap); midden: Strolenberg (Rapid), Van der Hart (For tuna) en Gubbels (Venlo '54); voor: Sijbers (Venlo '54), Van der Weerd (De Graafschap), Van Melis (Rapid), Meyers (De Graafschap) en Dingena (Fortuna). Elf landen zullen deelnemen aan het tournooi om het internationaal militair voetbalkampioenschap 1955, waarvan de eindronden in Palermo zullen wor den gespeeld. Nederland heeft in begin sel ingeschreven. Het- speelschema voor de eerste ronde, welke voor eind Januari moet worden afgewerkt, geeft het volgende beeld: Nederland-Portu- gal, LuxemburgFrankrijk, Grieken landVerenigde Staten, IrakEgypte, TurkijeSyrië. België dat voor de eer ste ronde vrijlootte, ontmoet in de tweede ronde de winnaar van Neder- land-Portugal. Verder komen in de tweede ronde de winnaar van Luxem burgFrankrijk tegen de winnaar van Turkije-Syrië, en de winnaar van Grie kenlandVer. Staten tegen de winnaar van IrakEgypte uit. De wedstrijden van de tweede ronde moeten voor eind Februari zijn gespeeld. De winnaars van de drie ontmoetingen in de tweede ronde, alsmede Italië, dat als organise rend land vrijgesteld is van het spelen van voorwedstrijden, komen in de eind strijd. De Oostenrijkse sportpers is nogal boos op Horn die de beide laatste lan- üenwedstrijden van het Oostenrijkse elftal tegen Zuid-Slavië (2—2) en tegen Zweden (1—2) geleid heeft. Horn heeft •h de wedstrijd tegen Zuid-Slavië een hoor de Oostenrijker Haummer ge haakt doelpunt toegekend, alhoewel Rummer daarbij zijn handen gebruikt hebben. Uit de film van de wed- olrÜd zou gebleken zijn, dat er inder- aad van hands sprake is geweest. y Verleden Zondag in Stockholm tegen Sleden heeft Horn een door de Oosten- jükep £)ienst gemaakt doelpuat wegens "ftside afgekeurd. Maar bij de verto- Jhhg van de film, zou zijn komen vast J? staan dat het doelpunt op rechtma- •jëe wijze tot stand is gekomen, van- uaar critiek in de Weense bladen, j ^ertegenover kan worden opgemerkt uat de Zweedse pers vrijwel unaniem in meninS is> hat de goal van Dienst Jl jen offside positie werd gescoord var, alle Zweedse bladen de leiding an onze landgenoot zeer roemen. Ove- is...n°ch na de wedstrijd tegen bu a ,e ,noch na die tegen Zweden een Lsc,leidsrechter geprotesteerd te- opri 4. - gcpiutcatccxu ie nimr vaJ 2keiïllnS resp. niet toeken- g van de bewuste doelpunten. »„nLd? loop, van het volgend jaar Snank m landenwedstrijden tussen Naar al? Engeland worden gespeeld. Met u®,waarschunïijkheid zal op 18 teMadnd en °P 23 November Londen worden gespeeld. Tot een autonome wijziging van de wisselkoers kan slechts in extreme om standigheden worden overgegaan, welke omstandigheden thans bepaald niet aan wezig kunnen worden geacht. Een zoda nige wijziging van de waarde van de geldeenheid grijpt immers diep in vele economische betrekkingen. Aldus verklaart minister Van de Kieft in zijn antwoord op de financiële begro tingsbeschouwingen der Tweede Kamer aangaande de zienswijze der regering in zake het inflatie- en revaluatievraagstuk. Zeker voor een land als het onze dat een zo groot deel van zijn welvaart ontleend aan het verkeer met het bui tenland, is het handhaven van onveran derde wisselkoersen van eminente bete kenis. In het binnenland noodzakelijke aan passingen dienen in beginsel niet te wor den tot stand gebracht met behulp van wijziging in de wisselkoers. Het verzach ten van b.v. bepaalde gevolgen van een huurverhoging door een verhoging van de koers van de gulden moet een vol strekt onjuist beleid worden geacht. Indien hiertoe eenmaal zou worden Het Belgische koppel Bruneel Acou heeft de zesdaagse van Dortmund ge wonnen met een totaal van 263 punten. Dé Belgen hebben in totaal 3494,6 km. afgelegd. Op een ronde volgden resp. als tweede en derde Gillen - Terruzzi (Lux- It.) met 381 punten en Roth - Bucher (Zwitserland) met 309 punten. Het Ne derlandse koppel Schulte - Peters ein digde als vierde met 116 punten. Van Vliet - Holzmann (Ned-Dld) be zetten de zevende plaats met 213 pun ten en vjjf ronden achterstand. Plan- taz - Blntner (Ned-Dld) klasseerden zich met 199 punten en vijf ronden achterstand op de achtste plaats. overgegaan, zou de wisselkoers voortdu rend een element gaan vormen in de dis cussies over loon- en huurronden en prijsbewegingen, waardoor grote onze kerheid zou worden geschapen. Afgezien van het genoemde belangrij ke principiële bezwaar tegen niet strikt onvermijdelijke aanpassingen van de wisselkoers, doet men goed, aldus de be windsman, de doeltreffendheid van reva luatie als middel tot het verhogen van de reële inkomens niet te overschatten. Er bestaat allerminst zekerheid, dat de door revaluatie mogelijke verlaging in guldens van de importprijzen onder de huidige conjuncturele omstandigheden geheel of overwegend ten goede zou ko men aan de uiteindelijke afnemers. Aan de andere kant merkt de minister op, dat, nu ten gevolge van een toene mende bedrijvigheid een verdere stij ging van hét nationale inkomen op treedt, een verdere stijging van de geld- hoeveelheid geenszins een verontrustend karakter behoeft te hebben. De minister acht geen gevaar aan wezig voor een bestedings-inflatie. Sinds medio 1951 zijn de nationale be stedingen bij het nationale inkomen ten achter gebleven. Wat de gezamenlijke disposities van de overheid en de bin nenlandse huishoudingen betreft, heeft zich een deflatoir proces voorgedaan. Daarentegen bestaat er wel een aan zienlijke prijsinflatie. Een klein land als Nederland kan zich echter niet onttrek ken aan de prijsontwikkelingen elders in de wereld. De ijshockeyploeg van HHYC zal Woensdagavond 10 November, tegen Milano Inter Nos, de kampioensploeg van Italië en winnaar van de Spengler Cup 1954, in haar sterkste formatie uitkomen. Naast de Canadezen Zuklw- ski en St. Onge zullen in het HHYC team meespelen de Canadezen Girard uit Krefeld en Drake uit Dusseldorf. Tijdens een vergadering van de In ternational Yacht Racing Union te Lon den is een voorstel van Portugal, om een Europees kampioenschap voor de internationale drakenklasse in te stel len, afgewezen. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Op de eerste openbare vergadering van het Bedrijfschap Schildersbedrijf, welke Donderdag in het gebouw van de S.E.R. te Den Haag werd gehouden, heeft de voorzitter van dit schap, de heer E. J. van Lent, als zeer belangrijk punt uit de instellingsbeschikking van het schildersbedrijfschap genoemd de berekening van de aanbodsprijs en het opstellen van een calculatieschema voor de prijsvorming bij schilderwerk. Spr. zei er zich bewust van te zijn, dat dit niet zou mogen leiden tot het opheffen van een gezonde concurrentie en dat hierbij het belang van de con sument terdege in het oog gehouden moet worden. Wanneer men echter de uitslag van vele aanbestedingen nagaat, blijkt wel hoe noodzakelijk het is hier regelend op te treden. De voorzitter zei te hopen, dat ten aanzien van de Vestigingswet bepaalde bevoegdheden aan 't bedrijfschap zullen worden gedelegeerd. Dan zal de moge lijkheid worden overwogen om met meer succes dan tot nu toe op te treden tegen de beunhazen in het schildersbe drijf, grote zowel als kleine. Nog altijd is het euvel van de beunhazerij bij de schilders zeer groot, terwijl er thans nog weinig effectieve middelen zijn om dit euvel tegen te gaan. Op deze eerste vergadering van dit schap hebben verscheidene sprekers, onder wie de voorzitter van de S.E.R., De 100 km wedstrijd snelwandelen, waaraan door 55 athleten te Milaan is deelgenomen, is gewonnen door de Zweed John Ljungren in de tijd van 10 uur 31 min. en 21 sec., hetgeen een gemiddelde van 9.478 km per uur be tekende. Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uurvooruw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpllletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leveroilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le. verpilletjes, f 1.20 per üacon. 67 prof, mr. F. de Vries, de z.g. schilders clausule ter sprake gebracht, waardoor het schap reeds voor zijn totstandkoming bekend is geworden. Prof. De Vries wees er in zijn toe spraak ook nog op, dat het bedrijfschap niet een met een ander kleurtje over geschilderde vakgroep is. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gege vens bedroeg het totaal der prlvéver- mogens in 1951 21.2 milliard tegen 18,2 milliard in 1946, hetgeen neer komt op een stijging van 17 procent. Degenen met een vermogen van 100.000 en meer slechts 9 pet. van het aantal belastingplichtigen zijn in 1951 aangeslagen voor ruim 65 pet van het totale belastingbedrag, terwijl de bijdrage van de personen met een vermogen beneden ƒ30.000, ruim 50 pet. van het totaal aantal op 4,4 pet. van dit bedrag is gesteld. De 941 (in 1946 726) millionnairs 0.2 pet van het to taal aantal belastingplichtigen moes ten bijna 15 pet. van het totale belas tingbedrag opbrengen. Uit de regionale cijfers blijkt dat het gemiddeld vermogen per Inwoner ln de verschillende provincies en econo- misch-geografische gebieden vri) sterk uiteen loopt. Van de provincies heeft Groningen het hoogste gemiddelde ver mogen 2,872) en Limburg het laag ste (ƒ1,076). Zeer hoog is het gemid delde" vermogen in gebieden, waar vele forensen en renteniers wonen, zoals de duinstreek in Zuid-Holland (ƒ5,084), het Gooi 4,930) en Noord- en Zuid-Kenne- merland (ƒ4,014). Van de gemeenten hadden de volgen de v\jf de hoogste gemiddelde vermo gens per Inwoner: Wassenaar: ƒ17,583; Bloemendaal 16,431; Blaricum 10,418; Usquert (Gr) 9,452 en Laren 8,887. De laag ste gemiddelden werden gevonden in: Borgharen 105; Schinveld 266; Pos- terholt 296; Tudderen 333 en Stein f 366, alle in Limburg. De derde divisie, in totaal 18.000 man, zal deze maand haar herhalingsoefenin gen in West-Duitsland houden, ongeveer in hetzelfde gebied waar kort geleden de grote internationale manoeuvres zijn gehouden. Geamuseerd had Jean toegeluisterd. „Je bent nu eenmaal de jongste Vic tor, dus moeten we een beetje voor zichtig met je zijn. Maar stel je gerust, ik had het me zo voorgesteld. JU gaat morgenochtend met mij mee naar Per- neau en Frangois houdt Fu gezelschap wanneer die agent Frappard gaat in terviewen." Met het prettige vooruitzicht, dat ze zich tijdens hun verblijf in Parijs bezig zouden houden met hun grootste lief hebberij, het bestrijden van de mis daad, zochten de mannen in opgewek te stemming hun slaapkamers op, nog onbewust van de gevaren, die hun te wachten stonden in de komende weken. Wanneer de drie vrienden van Jean een uurtje later in de bibliotheek wa ren gekomen, zouden ze ongetwijfeld verbaasd hebben staan kijken. Inplaats dat het gehele huis in diepe rust was, liep John hier rond met enkele vreem de voorwerpen op de arm en had hij zichzelf kennelijk gekleed om te ver trekken. Even later voegde zich ook Jean bij hem en nam de voorwerpen, die John bij zich had, van hem over. Er bleek een soort grijs tricotcostuum bij te zijn en zonder veel tijd te verspil len begon Jean dit aan te trekken. Het sloot strak om zijn lichaam, ter wijl het opviel dat er heel wat zakken in zaten welke alle een bepaalde be stemming bleken te hebben, want stuk voor stuk controleerde Jean of de inhoud in orde was. Aan zijn voeten trok hij een paar soepele grijze schoen tjes en om het middel wond hij een lang grijs koord. Een paar grijze handschoenen en een grijs halfmasker voltooiden zijn uitrusting, hoewel het masker en de handschoenen voorlopig nog in een van de zakken werden op geborgen. Over het zonderlinge cos- tuum heen trok hij een oude broek en jasje aan. Jean wierp een vragende blik op John, die als antwoord zijn jasje even open sloeg, zodat Jean kon zien, dat ook hij eenzelfde uitrusting aan had. Behalve de kleding was er echter heel wat meer veranderd, zowel aan Jean als aan zijn huisknecht. De ogen van Jean hadden zo mogelijk nog meer glans gekregen en er lag nu een gevaarlijke gloed in, die echter werd gelogeistraft door de lach van genoe gen, om zijn mond. Zijn bewegingen, anders al lenig en sierlijk, hadden nu veel weg gekregen van die van een panter, zo soepel en zeker bewoog hij zich. En hoewel hij bij het verlaten van de bibliotheek het licht had gedoofd en daardoor het gehele huis in het donker was gehuld, nam hij niet de moeite nog licht te ontsteken. Licht of donker schenen voor hem nu geen verschil te maken. John, anders log en traag als een oli fant die zich niet scheen té kunnen be wegen, zonder voortdurend het huis te doen dreunen door zijn zware voetstap pen, was ook een geheel ander mens geworden. Zijn grote lichaam scheen nu wel zonder gewicht. Zelfs de altijd bij elke twede krakende trap liep hij geruis loos af en ook hem speelde voortdurend een lach om de brede mond, alsof hij nu pas schik in zijn leven begon te krij gen. Nog meer dan anders genoot John dit maal, want hij voelde zich gevleid, dat zijn meester hém had gevraagd mee te gaan, terwijl hij zijn drie vrienden rustig naar bed had laten gaan, omdat hij het voor hen na een vermoeiende reis te riskant vond, na zo lange tijd zon der oefening, direct weer het gevaar op te zoeken. Wanneer zijn vrienden dit geweten hadden, waren ze ongetwijfeld onmid dellijk nog uit bed gekomen om met hem mee te gaan. Juist daarom had hij het hun niet verteld en alleen John een seintje gegeven zich gereed te houden. Beneden in het souterrain stapten ze in de auto, nadat John door een druk op de knop de garagedeur geruis loos had geopend. Bijna zonder gerucht startte de motor en met gedoofde lich ten verlieten ze de garage, die uitkwam in een nauw steegje aan de achterzijde van het huis. John had nauwelijks en kele centimeters speling om de auto het steegje in te draaien, maar dat was voor hem ruimschoots voldoende. Even wierp hij nog een blik achterom om te zien of het mechanisme van de garagedeur goed had gewerkt en toen hij zag, dat de deur zich weer gesloten had reden ze weg in de rich ting van het Quartier Latin. Jean had niet meer gezegd dan: „We gaan Jonathans' villa eens bezoeken", maar voor John was 'dat ruimschoots voldoende geweest. Niet rechtstreeks, maar altijd voor zichtig reed hij met een omweg naar de buurt, waar Jonathans zijn winkel in 2e-hands artikelen had gedreven. En kele straten daarvoor doofde hij de lich ten weer, die hij op veilige afstand van het Paradijs der Vrijgezellen ontstoken had en parkeerde de auto op slechts enkele minuten afstand van Jonathans' huis, waarvoor nog steeds een politie man op post stond. Op hun gemak wandelden de beide mannen langs de winkel heen, de agent die daar tegen de deurpost leun de, vriendelijk groetend. Een blik naar de overzijde overtuigde Jean, dat de deur van de politiepost daar wel open stond, maar dat er geen mens te zien was. Aarzelend, alsof hij wat wil de vragen kwam Jean terug naar de agent. Deze kwam een stap naar vo ren en deed zijn mond al open om te informeren wat er aan de hand was, toen hij zich van achter voelde beet gepakt en een grote hand hem g mond dichtsnoerde. Een minuut later stond er weer eer. politieman tegen de post van Jonathans' winkel geleund. Een politieman, die met een wat te kleine pet en cape, bedrieglijk veel weg had van het fi guur van John, de bediende van de Mon Zonder Wapens. En zo was het ook. John had de plaats ingenomen van de politieman, die nu met een doek voor de mond o, een stapel van Jonathans' 2e-hand kleding lag. In Jonathans' kamer, waar de moord had plaatsgevonden, was Jean intussen bezig een uiterst nauwkeun onderzoek in te stellen Hoe langer h de situatie hier bekeek, des te m kreeg hij de overtuiging, dat de kran ten ditmaal nu eens niet hadden over dreven en dat waarschijnlijk ook agent Frappard niets te veel had ge zegd. Wanneer hij de massieve deur en de zware grendels bekeek, welke door de onbekende waren geforceerd, moest hij toegeven, dat zelfs John, tot zo'n krachttoer niet in staat zou zijn (Wordt vervolgd) Op de 14e Slavakto, de internatio nale slagersvaktentoonstelling, welke van 19 tot 26 October te Utrecht werd gehouden, was het aantal inzendingen van vleeswaren en etalage schotels zo groot, dat de zuivere sier- stukken er haast tegen wegvielen. We kregen daarbij de indruk dat de bezoe kers, meest vaklieden met een scherp oog voor kwaliteit en werkwijze, eigen lijk nauwelüks aandacht schonken aan het sierwerk. Het is goed dit wel 'n keer te doen. We zagen een Van Gogh en een Toorop, geïmteerd in vet, ver volgens 'n Delfts blauw bord, 'n por tret van een voornaam persoon uit de 16e eeuw, een landschap met water en een zeilboot en een markt met een wit rund, afstekend tegen de achtergrond van verder staand vee. Waren er an dere materialen gebruikt, dan zouden woorden van lof over tekenvaardigheid en kleurgevoel op hun plaats zijn. Maar nu vragen wij ons af of wij hier niet te doen hebben met een ontaarding, met iets, dat, los van het ambacht, groeide en doorschoot. We doen hiermee geen aanslag uit sluitend op de Slavakto. Ook op ver schillende andere tentoonstellingen wer den de afgelopen jaren herhaaldelijk werkstukken bekroond, waarvan men kan betwijfelen of ze daarvoor in aan merking kwamen. Deze twijfel strekt zich evenzeer uit over het gebied der bakkers. Wanneer men 't beginsel aan hangt, dat gebruiksvoorwerpen bruik baar moeten zijn en derhalve eetwa ren eetbaar, en dat dergelijke produc ten, onderhevig als zij zijn aan bederf, niet kunnen dienen als wandversiering, is het bestaansrecht niet duidelijk. Ook langs andere weg blijkt t oncontroleer bare en ongerijmde, omdat men zich kan voorstellen, dat een niet-slager met een goed kleurgevoel en bekwame te kenhand een verbluffend schilderstuk spuit en aldus een prijs behaalt op een slagersvaktentoonstelling. Antwoordt men, dat deze slerstuk- ken reeds voldoen, wanneer ze in een etalage de aandacht trekken, dan ge loven we, dat de els van bruikbaar heid toch gehandhaafd moet blijven, en wel omdat een dergelijke blikvan ger, flitsend even misschien, onna tuurlijk aandoet en geen appèl is aan onze smaak. Het is moeilijk te begrij pen hoe elementaire, dagelijkse bezig heden zo ongezond werden, dat een lijvig bakkershandboek, hetwelk reeds een 8e druk zag, schrijft: „Zo als deze afbeelding laat zien, blijkt dat op dit terrein nog vele mogelijk heden openstaan. Trouwens van een luxe brooddeeg is letterlijk alles te maken." Het toont een foto van een wapenschild met leeuw en enkele pa gina's eerder van een vaas bloemen tegen een quasi-gothisch raam! Het juiste vakwerk bestaat hierin', eetwaren beter eetbaar, meer aantrek kelijk te maken, niet in gezochte, wille keurige vormen, maar door het uitbui ten van de nauurlijke, voorhanden zijn de kleuren, lijnen en volumes. Waar dit toegepast wordt, blijft voldoende ruimte voor experiment en uitbundig heid. De Igafa, de Internationale Gas tronomische Fachausstellung, midden September gehouden te München, toon de in taarten nieuwe ruimtelijke vor men met eigentijdse vlakverdeling en kleurschikking. Het worde goed ver staan wanneer we zeggen, dat de sier- werkers meer abstract moeten worden. Dat betekent dat ze niet op zoek behoe ven te gaan bij van Gogh en Toorop naar een idee, maar dat hun eigen ma terialen hun genoeg gelegenheid bieden om de liefde tot het vak uit te vieren in een rhythme van lijn en kleur. Men denke slechts aan de afwisseling van ov'aai, rond en vierkant en de talloze kleurschakeringen in het slagersvak. De hier geuite critiek betreft slechts een gering onderdeel van de Slavakto. Waardering blijft voor het talrijke goede dat met zoveel energie uit twaalf lan den is bijeengebracht. J. SIMMERS. Donderdag stond voor de rechtbank te Breda de 78-jarige A. H. uit Baarle- Nassau terecht, beschuldigd van het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel subs, mishandeling van mej. M. M. te Baarle-Nassau. Op 12 Maart heeft H. de alleenwonende mej. M., met wie de familie H. reeds meer dan der tig jaar vriendschappelijke betrekkin gen onderhield, in haar woning opge zocht, naar hij verklaart om haar een geleend bedrag van 100 galden terug te vragen. Toen de vrouw weigerde is H. in drift ontstoken en heeft M. ver scheidene slagen met een hard voor werp op het hoofd toegediend. Mej. M. is korte tijd later aan de verwondingen overleden. De 78-jarige dader stond overal te goeder naam en faam bekend en is ook nooit eerder met de politie in aanraking geweest. Dr. G. Janssens, psychiater te Vught, geeft in een rapport als zijn mening dat H. gehandeld moet hebben in een uitzonderingstoestand en dat hij tijdens de daad verminderd toereke ningsvatbaar is geweest De getuige- deskundige grondt dit oordeel mede op het feit dat de bejaarde man reeds eni- ;e malen een beroerte heeft gehad. Het oordeel var de psychiater dr. F. Schmidt uit Leur week van deze opvat ting af. Hü acht H. volkomen toereke ningsvatbaar. De officier van justitie, mr. Bins, eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zeven maanden voor waardelijk. Uitspraak 18 November. Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede-1953 heeft Don derdag met een redevoering, uitgespro ken in de aula van de universiteit van Oslo, rijn prijs aanvaard. De zaal was tot in de laatste hoeken gevuld. Als thema van zijn redevoering had Schweitzer gekozen „vrede". Sinds de dagen van de profeet Amos, acht eeuwen vóór Christus, heeft de beschaafde mensheid gesmacht naar het rijk van de vrede, doch het nimmer gevonden, aldus Schweitzer. „Heden ten dage kun nen wij geen enkele poging verwaar lozen om de terugkeer van de oorlog te voorkomen". De voorwaarden voor vrede zijn op het ogenblik slechter dan ooit, zo be toogde Schweitzer. „De staatslieden die de wereld opnieuw modeleerden aan het einde van de twee wereldoorlogen, Advertentie want de BIC PUNT: schrijft on middellijk en regelmatig, bevat de beroemde BIC IMAC inkt, die nooit vlekt, wordt onvoorwaar delijk gegarandeerd I In blauw, rood en groen. Let vooral op de naam BIC op de schacht an op da shit BIC brengt ook andara modellen ioi t 1.95 neen, een hebban niet gelukkig gebouwd. Zij hielden zich niet bezig met het schep pen van situaties welke het begin zou den kunnen vormen voor een gunstige ontwikkeling. Zij waren in plaats daarvan vooral gepre-occupeerd door Re gedachte uit de overwinning de juiste consequenties te trekken en deze consequenties duurzaam te ma ken. Zij waren verplicht zichzelf te beschouwen als de uitvoerders van de wil der winnende volkeren"! „Het is van belang dat wij, allen te zamen, begrijpen dat wij schuldig zijn aan onmenselijkheid. De afschuwelijk heid van die ervaring moet ons los rukken uit onze verlamming, zodat wij het verlangen en de hoop kunnen koes teren op de komst van een tijdperk waarin er geen oorlog zal zijn". „Wij moeten de macht van de geest niet onderschatten, omdat het de geest is welke de humanitaire gevoelens creëerde, die de basis vormen van alle vooruitgang naar een vorm van hoger bestaan. Bezield door de humanitaire opvattingen zijn wij trouw aan ons zelf en in staat tot scheppende ar beid". „Slechts als deze geest machtig in ons wordt en ons terugvoert naar een beschaving, gegrondvest op het huma nitaire ideaal, slechts dan zullen wij vrede hebben", zo riep dr. Schweitzer uit „Mogen de mensen die in hun handen het lot der volkeren houden, de woor den ter harte nemen van de apostel Paulus: „Als het mogelijk is, voorzover het van u afhangt wees in vrede met alle mensen". Deze woorden gelden niet alleen voor individuen, maar ook voor volkeren". Hadji Agus Salim, die een belangrij ke rol heeft gespeeld bij de tot stand- koming van de Indonesische repu bliek, is Donderdagmiddag op de leef tijd van 70 jaar overleden in het al gemeen ziekenhuis te Djakarta, waar hij een week geleden met klachten over zijn hart was opgenomen. Enige weken geleden slechts vierde hij onder grote belangstelling uit alle lagen van de bevolking zijn zeven tigste verjaardag. Bij die gelegenheid kondigde hij aan, dat hij zich terug wilde trekken uit alle openbare func ties en zich verder wilde wijden aan de studie over de Islam. Hadji Agus Sa lim heeft enkele jaren lang de post van minister van Buitenlandse Zaken der republiek bezet (Van onze Haagse redacteur) Het bezoek van Audrey Hepburn aan ons land heeft het resultaat opgeleverd dat zij en de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers ervan verwachtten: het zozeer begeerde huis in Doorn kan werkelijkheid worden. De opbrengst van Audrey's optreden is toereikend om de grond voor dit huis te kopen. Dit werd medegedeeld door de voorzitter van de bond tijdens het cabaretpro gramma dat Donderdagavond in het Haagse Scalatheater werd gegeven. Uit dankbaarheid voor wat Audrey voor de oorlogsslachtoffers heeft ge daan werd z\j benoemd tot erelid van de bond. Onder een hartelijk applaus van het talrijke publiek kreeg rij het gouden bondskruis opgespeld. Met enkele woorden bedankte Audrey de voorzitter en het publiek en ver dween hierna weer snel van het toneel. Dit was het gehele optreden van Au drey in het Zaza-programma van Toon Hermans, dat deze avond gebracht werd. Het publiek, dat naar het Scala theater was gekomen om volgens de aankondigingen Audrey te zien optre den in het cabaret, een interview met Toon Hermans aan te horen om daar na na afloop van de voorstelling sa men met Audrey een half uurtje in de foyer te kunnen verblijven, moet zich wel enigszins bekocht hebben gevoeld. Deze foto's zijn overigens op de mid dag van dezelfde dag grif van de hand gegaan in het modemagazijn waar Audrey voor een uurtje als verkoopster optrad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7