Lichtstoeten trekken op feest van St. Maarten door Haarlem Oruismje Psychologisch onderzoek van schoolkinderen zeer belangrijk Efficiënter werken van Gas- en Water Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin organiseert festijn voordejeugd Visserijgolf In gecompliceerde maatschappij kan het kind moeilijk kiezen EGALISATIEFONDS GASBEDRIJF Vierde gashouder in IJmuiden RECLAME-VLIEGEN BOVEN EN ROND DE KEUKENHOF Piloot sou te laag gevlogen hebben r Wij luisteren naar BRONCHITIS? MAAT- ANTHRACIET •v;v. v Pick-ups Gramofoonplaten r VOORJAAR een STERK HORLOGE 't Silver Stoepke VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 PAGINA o Kindervreugd „Elba" „Don Bosco" VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 OUDERAVOND MARIASCHOOL ZAND VOORT „Zaanenoord" „N oordervreugd" SANTPOORT GEEN BEHOEFTE AAN PLANTSOEN VELSEN-IJMUIDEN Aantal bezoeken wordt met 88.000 (27 pet.) verminderd s^V^dtTe1lage2rntiee,rn dS CULTURELE AGENDA Bakfiets voor zwakzinnigen zorg R.K. HARMONIE „ST. CAECILIA" Atelier- en winkelmeisjes Beëdigd Het moet fluctuaties van de gasprijs beperken /TTTVs ^sxt/ Vliegend geval voor de Haarlemse Rechtbank voor ECHTE JONGENS GROTE HOUTSTRAAT 49 Koor Katholiek Haarlem Sonia Gaskell onwel geworden OVERVEEN Kath. Vrouwenbeweging MARKTBERICHTEN SCHEEPSBERICHTEN 11 November Is de feestdag van St. Maarten, de grote vriend van de kin neren. Op de vooravond van dit feest, Woensdagavond 10 November, wordt, onder auspiciën van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, in de verschillende wijken van de stad een lichtstoet georganiseerd. De prac- tische uitvoering berust in handen van de besturen der speeltuinverenigin gen. In de afgelopen jaren werd alleen een optocht gehouden in Haarlem- Oost (Speeltuinvereniging „Kindervreugd"). Doorgaans namen een 1000 kinderen aan deze optocht deel. Dit jaar zijn de voorbereidingen ge troffen voor het houden van lichtstoe ten door de 5 speeltuinverenigingen, n.l. „Kindervreugd" (2 optochten), „Elba", „Zaanenoord", „Noordervreugd" en „Don Bosco". De optochten worden met muziek opgeluisterd. De kinderen dra- Ben lampions. St. Maarten te paard ver gezelt iedere stoet. Het was voorheen de gewoonte, dat °e kinderen bij de huizen aanbelden en van de bewoners geld kregen. Klach ten hierover bleven niet uit. Het bestuur Vjjf loggers en 35 kotters zorgden er voor, dat de IJmuidense visafslag Donderdag werd voorzien van een to taal aanvoer van 2485 kisten verse vis en 15000 kilo tongen. Er waren 670 "'sten haring, 610 kisten schelvis, pie pers, en radio en 1205 kisten diversen. Tegen de morgen liep de logger On derneming 3 SCH 117 IJmuiden binnen met de eerste 1200 kisten verse ha ring uit de Sandettie. Het schip had tevens 27 last haring in kantjes aan boord. De haring van de Onderneming 3 werd voor 12,50 tot 11,70 per kist verkocht. Haring deed Donderdag 14,- tot 10.50. Schelvis bleef goedkoop. Groot middel ƒ40.- tot ƒ32.-, pennen Klein middel 40,- tot 32,-, pennen J 30,- tot 26,-, braad 23,- tot 20,- radio 17,- tot 14,-. Er was weinig schol, gevolg: hoge prijzen. Klein mid del schol deed 52,- tot 66,-, schol I 55,- tot 63,-, schol II 50,-, schol Hl 30,- tot 50,- en de uivers 38,- tot 24,-. Er werd ook schol 4 voor J 15,- tot 17,- per kist verkocht. Er waren grote gullen voor 40,- tot I 45,-, middelsoort 34,- tot 47,-, klei de gul 15,- tot 21,-. De fijnvissoor ten veranderden niet veel in prijs. Grote tong deed 3,50 tot 3,15, groot middel 2,75 tot 2,'36, klein middel 1 2,20 tot 2,12, tong I 2,20 tot 2,- «n tong II ƒ2,- tot ƒ1,86 per kilo. Woensdag besomde de Limburgia IJM 54 16.110,-, de Vlos IJM 24 27.000,- en de Thorina IJM 33 17.105,-. Voor de Vrijdagmarkt werden de Su matra IJM 62> met 800 kisten verse vis en de Klaas Wjjker IJM 85 met '50 kisten verse vis verwacht. Beide schepen komen uit de Noord en hebben Bevist op 59 Noorderbreedte. Men kan °ok rekenen op haringaanvoer vai de Sandettiebank. Van de Sandettie-bank komen thans Uitstekende berichten. Er wordt royaal haring gevangen. De Gelria IJM 21 meldde een dag langst van 600 manden haring, de Post boy IJM 35 een dagvangst van 450 manden pharing, de Mary IJM 61 van 400 manden haring (de Mary verspeel de een iVet bii het vissen).'De Dirkje RO 53 ving 300 manden haring, en de Herman IJM 2 ving 450 manden haring Uit de Noord meldde de Maria van Hattum IJM 10 een trek van 50 manden en één van 20 manden hoons. De vis serq is met best in de Noord. De trawlers komen nu aan dagvangsten v ot 200 manden hoons. Men beeft veel last van vliegend storm weer. Een storm, die uiteraard een normale visvangst onmogelijk maakt. De stoomtrawler Vikingbank IJM 183, die aanvankelijk nog plannen had om in Engeland te markten, komt toch naar IJmuiden. Het schin zou vandaag binnenlopen voor de Zaterdagmarkt biet o.a. 400 kisten makreel uit de Noord. van de Vereniging voor het Gezin heeft daarom thans bepaald, dat de kinde ren alleen op deze avond, na de ont binding van de stoet hun liedjes mogen zingen langs de deuren. De bewoners van de wijken wordt verzocht geen geld, maar lekkernijen aan de kinde ren af te staan. De routes van de lichtstoet zijn: Voor de optocht van „Kindervreugd" (verza melen 6.45 uur, vertrek 7.15 uur): Spaar- ne, voor de kerk, O. L. Vrouwe Gracht, Schalkwijkerstraat, Byzantiumstraat, Nijlstraat, Kruistochtstraat, Nagtzaam- brug, Zomerkade, van Zeggelenstraat, Ted. van Berkhoutstraat, Dr. Schaep- m'anstraat, Potgieterstraat, 2e Vooruit gangstraat, Amsterdamstraat, Van Be- resteynstraat, Lootsstraat, Zomerkade. Hier wordt de stoet ontbonden. De andere optoght van „Kinder vreugd" heeft de volgende route: Duncklerstraat, Julius Röntgenstraat, Bastiaanstraat, Dirk Schaferstraat, Bern. Zweersstraat, Zomervaart, Nagtzaam- brug. (Voor de rest van deze route zie boven na Nagtzaambrug). Aan deze op tochten gaan de muziekcorpsen „Eupho- nia" en „Spaarnebazuin" vooraf. De kinderen, die in de optocht van de speeltuinver. „Elba" meelopen, moe ten zich eveneens om 6.45 uur verzame len, vertrek 7.15 u. De route is: Speel tuin „Elba", Hertzogstraat, Ben Viljoen- straat, Reitzstraat (links af), Ged. Schalkburgergracht (rechtsaf), Dr. Leydsstraat, Gen. Bothastraat, Paul Krugerstraat (linksaf), President Stéyn- straat (rechtsaf), Gen. Joubertstraat, Gen. Cronjéstraat, Kloosterstraat (rechts af), Kritzingerstraat. Brandtstraat, Spionkopstraat (rechtsaf), Kloosterstraat (linksaf), Ged. Schalkburgergracht, Speeltuin (ontbinden). De muziek wordt verzorgd door een gedeelte van de St Jorisband. Voor de optocht van „Don Bosco" is het verzamelen geblazen op het Donke re Begijnhof, 7 u„ vertrek 7.30 u. De route luidt: Jansstraat Jansweg, Park laan, Ripperdapark, Parksrtaat, Lange Molenstraat, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat, Grote Markt, Jansstraat, Advertentie Woensdagavond werd in het Patro- ™°atsgebouw te Zandvoort een ouder avond gehouden voor de ouders van ?e leerlingen der Mariaschool. Pastoor Yan Diepen heette namens het school- estuur de talrijke ouders welkom en op het nut van een goede sa menwerking tussen ouders en onder- VeT*oneel. Men begrijpe goed, at de sc}i00i m0et aanvullen de op- Wn Jng' tuelke 'n ''et gezin gegeven orat. Vandaar dat katholieke kin- bThfr op een katholieke school thuis biPe u eer w- L- L- Hulsman, assistent tw het Psychologisch Laboratorium Vpp Rijksuniversiteit te Leiden, hield cu j°lgens een lezing over het psy- kin°i°8'sch groepsonderzoek van school- fen Dit worcit siuds enkele ja- Ipb te Zandvoort ingesteld bij de *si ®.en der zesde klasse. Voor hen w. binnenkort een keuze moeten hioet 11 Bedaan. Zij zullen een beroep voort kiezen; ontvangen zij nog keu, gezet onderwijs, dan zal een wf van de soort van school moeten sta®n Bedaan. In beide gevallen Vap h e toekomst en het levensgeluk V0q 1 kind op het spel. sluit k de oude", die hier een be- zer, Inbeten nemen, en de onderwij- niet an*- hier moet adviseren, is dat cholopj Jd even gemakkelijk. Het pry- behuln onderzoek bedoelt hier de hand ame hand te bieden. Aan de door nhVan verschillende proeven en Van rti rvatie krijgt men een indruk het kinrfanles en de eapaciteiten van daarbij Spr' zette uiteen, hoe men ren Eeb„ 8" IS ae Klas met kinde ken, di» l vreemd voor de psycholo- Versehiiio-j onderzoek instellen. De rnenliik opgaven worden geza nten ?.a^waardoor de resul- Persoonliiv» u werk en vooral door van het observatie van de reacties daguur reed! «f' "]en teSen het tnid- diens karakter"1 lndruk gekregen van °npersoonmv i en caPaciteiten. Het hen element is dan verdwe- *en*adviesPhet onderzoek wordt «aafdheid vl u\u algemene be- VertBeld mit kind wordt daarin hiate het name of «n in welke gezet r,_ j1 geschikt is voor voort- onderwijs met vermelding van richting .(ulo, huishoudschool, h.b.s., gymnasium), dan wel een aanwijzing voor de beroepskeuze. De practische bekwaamheid speelt hier ook een rol. Het maatschappelijk leven wordt steeds gecompliceerder, en daarom wordt het doen van een keuze voor de toekomst van het kind steeds moei lijker. Het psychologisch onderzoek kan hierbij waardevolle gegevens ver schaffen. Teneinde een beter gefun deerd oordeel te kunnen geven, wor den ook de kinderen van de 4e klasse getest. Men kan dan soms moeilijkhe den, die zich bij het leren van het kind openbaren, helpen oplossen on voorts krijgt men gegevens, die voor het oordeel over het later bij het kind in de zesde klasse in te stellen onder zoek van belang zijn. Naar aanleiding van verschillende vragen gaf de heer Hulsman na de pauze nog een nadere uiteenzetting omtrent verschillende punten van zijn betoog. Donker Begijnhof. Muziek: gedeelte van de St. Jorisband. De jongens en meisjes van „Zaanen oord" komen in de jongensschool in de Timorstraat bijeen (6.45 u.). Om 7 uur wordt vertrokken via Timorstraat, Flo- resstraat, Molukkenstraat, Weltevreden plein, Weltevredenstraat, Indischestraat, Spaarnhovenstraat, Van Nesstraat, Mars straat, Pegasusstraat, Zaanenlaan, Iepen straat, Berkenstraat, Pijnboomstraat, Rijksstraatweg (hier wordt overgesto ken), Soendastraat, Floresstraat, Ti morstraat De harmonie „St. Ceacilia" gaat vooraf. De stoet van „Noordervreugd" wordt om 7 uur samengesteld op het terrein van de speeltuin. Vertrek 7.15 u. Route: Ambachtstraat. Van W. Crommelin- straat, Van Oyenstraat, Rechthuisstraat, Spaarnrijkstraat, Rijksstraatweg, Bor- kisstraat, Timorstraat, Preangerstraat, Indischestraat, Djambistraat, Rembang- straat, Nw. Guineaplein, Indischestraat, Minahassastraat, Hudsonstraat, Jan Gij- zenkade, de brug over links af, Eem- straat, Lekstraat, Flevoplein, Maas straat, Rijnstraat, Eemstraat, Rijks straatweg, Ambachtstraat. Muziek: Hoornblazers en tambours, t Advertentie De eigenaren van de woningen Bos beeklaan 14, 16, 18 en 20 en Eynden- hoefflaan 7. 9, 11 en 13te Santpoort heb ben verzocht van het achter hun wonin gen gelegen binnen-terrein, dat aan de gemeente in eigendom toebehoort, een gedeelte te mogen kopen ter vergroting van hun achtertuin, terwijl de eigenaar van de woning Bosbeeklaan 22 het ver zoek heeft gedaan om een strook grond aan de noordoostzijde van zijn woning te mogen kopen ter vergroting van zijn zijtuin. In het uitbreidingsplan voor „Bosbeek en omgeving te Santpoort" is het be trokken terrein als plantsoen aangege ven, terwijl aan de noordoostzijde van het pand Bosbeeklaan 14 een toegangs pad daarheen geprojecteerd is. B. en W. van Velsen zijn van oordeel, dat aan het plantsoen ter plaatse geen behoefte bestaat. Tegen inwilliging van de ge melde verzoeken hebben zij dus geen be zwaar. De verkoopprijs van deze grond bedraagt 3 per m2. De kopers hebben zich verbonden de kosten van het af rasteren van de grond voor hun reke ning te nemen. Hts Master's Voice, Columbia, Parlophone, Decca, enz. I KRUISWEG 49 HAARLEM Over enkele maanden hangen overal in Nederland weer de affiches van de Nat. Bloemententoonstelling Keukenhof Lisse. Voor het voorjaar 1955 is het affiche ontworpen door Guust Heus, die laat zien, dat vele wegen naai Keukenhof leiden. Ook nu weer is Jacoba van Beieren de centrale figuur. Vorig jaar trok de expositie in Lisse meer dan een half millioen bezoekers. Reeda geruime tijd bestaat bij B. en W. van Velsen het verlangen te komen tot een rationalisatie van de meterop name en de incasso voor het gas- en waterverbruik. Bezien van een admini stratief oogpunt uit, is het nuttig, dat de frequentie van de meteropname en de incasso zo laag mogelijk is, d.w.z. dat de meters met grote tussenpozen worden opgenomen en dat de incasso eveneens met grote tussenpozen plaats vindt. Daarentegen is het van een be- drqfstechniseh oogpunt uit bezien nut- ti£> dat de frequentie zo hoog1 mogelijk is. De huidige toestand, waarbij de gewone gasmeters eens per maand en de watermeters eens per kwartaal op- genomen worden, is daarvoor de meest geschikte. Door deze frequentie bestaat nameluk de mogelijkheid eventuele de- ontttekken 'mi Z ^gen^ te bovendien"van de verbruiker mag ontvaneen him Vele verbruikers het reecte veel zorg"vraagt omh' 7°dfj voor de thans ZSfjk f «sr!*? ningen bpeen te sparen Een nlHnrie van 2 maanden tussen de opeenvolgen! de incasso's zou deze moeilijkheden onevenredig groter maken en de beta lingsmoeilijkheden zouden he gasbedrijf weer extxra belasten, afgezien van de gewekte ontevredenheid van het pu bliek. Op het ogenblik is het zo, dat de gewone gasmeters eens per maand op genomen worden, waarna de kwitan- ties zo spoedig mogelijk worden aange boden. De muntgasmeters worden om de zes weken opgenomen, waarbij ter stond de gasgelden verrekend worden De watermeters worden eens per kwar taal opgenomen, waarna zo spoedig mogelijk de kwitanties aangeboden wor- den. Hieruit blijkt, dat de gewone gas- verbruikers 12 gasmeter-opnames, 12 gaskwitanties, 4 watermeter-opnames en 4 waterkwitanties krijgen. Dus 32 be- z°ekeri bu Gircai 6.000 verbruikers is to taal 192.000 bezoeken per jaar De muntgasverbruikers hebben 8 opnames muntgas met verrekening en voorts i watermeter-opnames en 4 waterkwitan ties. Hier dus per jaar 16 bezoeken bij 8.000 verbruikers of totaal 128.000 bezoeken. Bij elkaar komt het bedrijf dus aan 320.000 af te leggen be zoeken per jaar. Deze werkwijze geeft voor de ver bruikers de meest mogelijke service doch kan naar de mening van B. en w. met behoud van alle voordelen vereenvoudigd worden. Het lijkt B.en W. mogelyk, da muntgasmeters eens per 2 maanden op te nemen. Boven dien menen zij, dat bij de gas- verbruikers met een gewone meter, de kwitantie niet afzonderlijk aange boden behoeft te worden, doch dat dit kan gebeuren bij de volgende me- DeBUVe!!^rA&7,Uc7a7. •oen 22 IJmuiden, tel.^5743, werden voor de week van 7 tot en met 13 November de VPlBjnde bijeenkomsten genoteerd: ai„,,^°V' TR,!*"Theater.10 uur: Filmochtend Alcura „Justice est faite". 10 Nov. Thalia-theater, 8 uur: Cabaret avond speeltuinver. D.S.S. 13 Nov. Patronaat, 8 uur: Concert Ac cordeonver. IJmuiden's Roem. De Vereniging voor Zwakzinnigen ten einde haar in staat te stellen over een bedrag van 850 wordt verstrekt zocht het daarheen te leiden, dat haar zorg IJmuiden heeft de gemeente ver te gaan tot aanschaffing van een bak fiets met opstand. Voor de verkoop van de in de werk-inrichting vervaardigde producten wordt gebruik gemaakt van een handwagentje, waarmede een van de tewerkgestelden langs de huizen gaat. Aangezien het gebied, dat voor de verkoop is aangewezen, zich uitstrekt over de gehele gemeente, gaat daar mede* veel tijd verloren. In het belang van een verhoging van de omzet en ten einde aan gedane bestellingen spoedig te kunnen voldoen Is de vereniging d s zeker gebaat met de aanschaffing van het gewenste vervoermiddel. Het ver diept dan ook naar. de mening van B. en W. alleszins aanbeveling om aan het verzoek te voldoen. teropname. Het gevolg zou zijn bij gewone gasverbruikers 20 bezoeken bij circa 6.000 verbruikers is een to taal van 120.000, en bij munstgas- verbruikers 14 bezoeken bij circa 8.000 verbruikers of totaal 112.000, wat bij elkaar 232.000 bezoeken zou worden. Uiteraard zal deze regeling een ge ring renteverlies veroorzaken, omdat de gasgelden ongeveer 3 weken later binnenkomen. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de schuld aan het gasbedrijf bij verhuizingen iets op loopt. Deze beide nadelen achten B. en W. echter gering in verhouding tot het voordeel dat het aantal bezoeken met 88.000 of ruim 27 pCt. vermindert, wat aangenamer is voor de verbruikers. Bovendien brengt deze maatregel een besparing voor het gasbedrijf met zich mede, hoewel de besparing uiteraard minder dan 27 pCt. groot is, omdat een gecombineerd bezoek voor meter opname en de aanbieding van een kwi tantie langer duurt dan elk der thans gebruikelijke bezoeken. In verband hiermede stellen B. en W. de Raad voor de gasverordeningen dienovereenkomstig te wijzigen. De commissie voor gas en water stemt hiermede in. De R.K. Harmonie „St. Caecilia" zal Zondag 21 en Maandag 22 November in de feestzaal „Noord" des avonds om acht uur concerteren. Dit betekent dus, dat donateurs en belangstellenden nu niet ver van huis de harmonie zullen kunnen gaan horen. Met het oog op het ver wachte grote aantal toehoorders heeft men twee avonden genomen. Het pro gramma biedt „elck wat wils", met een geanimeerd bal nd. Het ligt eveneens in de bedoeling een kwartetten-concours te organiseren, waarover nog nadere mededelingen zul len volgen. Zaterdag 6 November organiseert de R.K. kern voor atelier- en winkelmeis jes een dansavond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de kern. Dit wórdt gehouden in gebouw ,,'t Stoofke", Stoofsteeg 1, bij de Koning straat. Zij, die nog niet in 't bezit zijn van een kaart kunnen deze bekomen Zater dagavond aan de zaal. De dnasmuziek zal worden verzorgd door de „Montreals" en verder zal de avond opgeluisterd worden door enige attracties. Als vertaalster in de Engelse taal werd op 26 October 1954 beëdigd mej. A. E. Welch te Zaandam, Gedempte Gracht 76. Het is in de practijk niet mogelijk gebleken de exploitatiebegroting van 't gasbedrijf zo op te stellen, dat het be ginsel, dat het product van een open baar nutsbedrijf als het gas- en het waterleidingbedrijf indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen tegen de kostende prijs aan verbruikers behoort te worden geleverd, nauwkeu rig kan worden nageleefd. Als de voor naamste oorzaken van het feit, dat de rekening in belangrijke mate van de begroting kan afwijken, kunnen worden genoemd de onstabiele afzet in ver band met de weersgesteldheid in het stookseizoen en de omstandigheid, dat de bij de begroting geraamde kolen- prijs, welke basis is voor de inkoops- pr0s van het gas, geen vaststaand ge geven vormt. Daarom is het niet te vermijden, dat bet gasbedrijf toevalli ge winsten van min of meer belangrijke omvang kan maken. De begroting zal toch nimmer zodanig mogen worden opgesteld, dat, indien de hiervoor-ge- noemde factoren ongunstig uitvallen, een belangrijk ongedekt tekort op de exploitatie geboekt wordt. Het besluit van de Raad van 4 De cember 1951 om de winst van het gas bedrijf aan de verbruikers van het z.g. kookgas terug te geven, ten einde de naleving van het beginsel van levering tegen de kostende prijs te verzekeren, heeft geleld tot omvang rijke administratieve werkzaamhe den en tot verstoring van de prijsver houding tussen het kookgas en het verwarmingsgas. Achteraf bleek, dat prijsverhogingen waren ingevoerd, die niet nodig waren geweest. Ten gevolge van de instelling van het egalisatiefonds zullen deze nadelen ontgaan kunnen worden en zal toch kun nen worden bereikt, dat een toevallige winst aan de verbruikers ten goede komt. Door een geraamd verlies op de exploitatie uit dit fonds te dekken kan een prijsverhoging, welke anders zou moeten worden ingevoerd, geheel of ten dele achterwege blijven. Ook kan het voorkomen, dat, indien de midde len van het fonds daarvoor toereikend zijn, een prijsverlaging ingevoerd wordt. Ofschoon maatregelen als deze ook via een reserve zouden kunnen worden genomen, moet volgens B. en W. de voorkeur worden gegeven aan de in stelling van een egalisatiefonds. Dan toch wordt bereikt, dat de reserve al leen dient voor het opvangen van extra lasten en het egalisatiefonds een zuiver prijsregulerende werking krijgt. B. en W. hebben om die reden ook afgezien van het voornemen om de reserve te doen opgaan in het egalisatiefonds. Het College acht het niet nodig tevens een egalisatiefonds voor het waterlei dingbedrijf in te stellen, omdat dit be drijf een meer gelijkmatige exploitatie vertoont en bovendien de reserve per 34 December 4953 nog slechts 66.988,62 bedroeg. Daarom achten zij het beter de jaarlijkse reservestr.ting voor dit bedrijf niet meer aan een li miet te binden en ook het maximum van de reserve voorlopig te laten ver vallen. Indien deze reserve een rede lijke stijging heeft ondergaan, kan deze zaak nader onder ogen worden gezien. B. en W. achten de reserve voor het gasbedrijf alleen nodig voor het com- Eenseren van bijzondere verliezen, voor et dekken van niet verzekerbare be drijfsrisico's. Indien immers elk verlies uit dien haafde op een bepaald jaar zou drukken, zou dit de stabiliteit van de exploitatie en van de tariefstelling verstoren. B. en W. denken hierbij aan vernieuwingen of verbeteringen, die aan buitengewone oorzaken te wijten zijn, zoals een restauratie van een gashouder of de watertoren, reparatie van de zinkers, verzilting van een waterwin- plaats, e.d. Onder die oorzaken moet tevens begrepen worden een rampspoe dige gebeurtenis, waardoor een be- drijfsobject onherstelbaar wordt be schadigd en voor het einde van de af schrijvingstermijn buiten gebruik moet worden gesteld. Voorts kunnen techni sche uitvindingen een bepaalde instal latie waardeloos maken. Alsdan zal het nodig zijn het niet afgeschreven deel van de aanschaffingswaarde ten laste van de reserve af te schrijven. De groeiende bevolking en het steeds toenemende verbruik van gas maken het noodzakelijk de gasberging in IJmuiden binnen afzienbare tijd aan zienlijk uit te breiden. In verband hier mede is op de begroting voor 1955 van het gemeentelijk gasbedrijf een be drag van f 800.000.uitgetrokken voor de bouw van een vierde gashouder, welke geplaatst zal worden op het ter rein van het gasbedrijf aan de Tromp straat. Eerst wanneer de begroting goedgekeurd is, zullen de plannen nader uitgewerkt kunnen worden, maar de bedoeling is hier een gashouder op te richten, die een nog grotere capaciteit heeft dan de bestaande gashouders. Advertentie fnfiM één theelepeltje (be«rtt( qeon suikef of siroop) In hoger beroep stond Donderdagmid dag voor de Haarlemse Rechtbank te recht E. J. W. S„ piloot en directeur van de Aero-Ypenburg N.V., uit Rijswijk. Zaterdag 24 April, de dag van het Bloe mencorso, zou hij bij een vlucht rond de Keukenhof lager dan 400 meter gevlo gen hebben boven de bebouwde kom, hetgeen volgens de wet strafbaar is. De Haarlemse kantonrechter veroordeelde de piloot enige tijd geleden tot een boete van f200, waarvan f 100 voorwaardelijk. Gistermiddag erkende de piloot, die tegen het vonnis geappelleerd had, wel, dat hij lager dan 400 meter had gevlo gen. maar hij ontkende, dat hij zich op die geringe hoogte (ongeveer 200 meter) boven de bebouwde kom had bevonden. Hij vloog in een sportvliegtuig met sleepnet, waarop een reclame-spreuk was aangebracht. Wilde die reclame ge lezen worden, dan moest hij wel rond het dorp Lisse en de Keukenhof vliegen, want anders zouden de mensen de tekst Piet hebben kunnen lezen. Daarmede wilde de piloot te kennen geven, dat hij niet boven de bebouwde kom geweest was. Wel gaf hij toe op een hoogte van 200 meter de weg, die Lisse met Hillegom verbindt, gekruist te hebben. Hij betwijfelde echter, of die weg tot de bebouwde kom gerekend kon worden. Als getuige werd de 49-jarige, piloot van de Sabena A. C. d'H. gehoord en Advertentie in eenvoudige en Luxe uitvoering, in prijzen van 19.25 - 19.90 - 20.90 - 22.95 en waterdicht voor f 33.75 de kleine zaak met de GROOTSTE KEUZE Gaarne vestigen we de aandacht van onze lezers op het concert, dat Don- derdag 11 November des avonds om 8 uur in het Concertgebouw gegeven wordt. Uitgevoerd wordt ,,Les Beati tudes" van César Franck. Belangstellenden wijzen we op de uit voerige bespreking, die onze muziek medewerker Olivier Koop Zaterdag aan deze belangrijke uitvoering wijdt en op de advertentie, waarin bijzonderheden omtrent prijzen en plaatsbespreking. Voor de aanvang van een voorstelling yan het Nederlands Ballet te Zandvoort is Donderdag de leidster mevrouw Sonia Gaskell onwel geworden. Zij vertrok per auto naar Amsterdama Er waren symptomen die wezen op blindedarm ontsteking. Voor ongeveer 50 leden van de Katho lieke Vrouwenbeweging in Overveen vertelde gisteravond in gebouw Dömi de heer L. Fréquin uit Nijmegen van eigen ervaringen uit de oorlog. Twee maal raakte hij in gevangenschap en tweemaal werd hij juist op de laatste dag van een novene, die hij hield ter ere van Maria, in vrijheid gesteld. De heer Fréquin gewaagde derhalve van een grote verering tot de H. Maagd, aan wie hij naar zijn overtuiging zijn leven te danken had. De spreker werd Inge leid door de voorzitster van de afdeling, mevrouw Van der Weiden. KAASMARKT GOUDA 4 Nov. Aangev.: 144 partijen, eerste kw. t 2.382.43. tweede kw. f 2.30—2.57, extra kw. f 2.44—2.64. VEEMARKT DELFT, 4 Nov. Aangevoerd zijn 889 stuks. De prijzen waren: varekoeien f 425775 nucht. kalv. f 4048. biggen van f 3550, lopers van f 70110, dracht, zeu gen van i 275—375. magere varkens p. kg lev. gew. f 1.80—1.90, MARKTEN BARNEVELD 4 Nov. Eier- markt, 4 Nov. Aanvoer ca. 2.250.000 stuks. Prijzen: kippeneieren f 19.0019.75, alg. prijs f 19.40 per 100 stuks, kiloprijs f 3.10 (basis 62.5 gram), henneneieren f 14.00 17.75 per 100 stuks, kiloprijs i 3.07 (basis 54 gram). Veluwse eierveiling. Weekaanvoer circa 1.200.000 stuks. Prijzen: eieren van 47-55 gr. f 14.31—17.01, eieren van 55-60 gr. f 17.32— 18.40, eieren van 60-68 gram f 18.5920.21, alles per 100 stuks. Pluimveemarkt: Aanvoer plm. 58.000 st. Prijzen slachtkippen 1.75—1.85 per kg, wit te slachtkippen f 1.902.00 per kg, witte jonge hanen 1 1.601.70 per kg, piepkui kens f 1.451.60 en zware kuikens f 1.65— 1.75 per kg., ganzen f 90011.00 per stuk. Varkensmarkt. Aanvoer 155 stuks. Prijzen biggen f 4558 per stuk. deze bevestigde, dat het sportvliegtuig op geringe hoogte had gevlogen. Hij had echter het toestel niet boven de bebouw de kom zien vliegen. Deze piloot ver zorgde de helicopter-vluchten boven de Bollenstreek. Een andere piloot van de Sabena had in een verklaring laten vast leggen, dat hij het sporttoestel op 200 meter hoogte boven de rijksweg had ge zien en dat hij met spoed zijn helicopter op de grond had gezet. Uit dat laatste leidde de officier van justitie, mr. Pitlo, af, dat het voor de helicopter gevaarlijk was geweest om op te stijgen en hij achtte de heer S. schul dig aan gevaarlijk vliegen. Hij meende, dat men de bebouwde kom niet te eng moest interpreteren. Enkele jaren ge leden nog was de Keukenhof een een zaam gebied, maar wanneer er zoveel duizenden mensen vertoeven, kan dat niet meer gezegd worden. Bovendien zijn er in de omgeving villa-wijken ver rezen. Hij gewaagde in dit geval zelfs van een bravourstukje en verklaarde, dat de mensen geen behoefte hebben aan grap jes in de lucht. Van oordeel, dat hier gesproken moest worden van gevaarlijk en onverantwoord vliegen, vond hij het vonnis van de kantonrechter te laag. Zijn eis luidde: een boete van f 200 on voorwaardelijk en 7 dagen hechtenis voorwaardelij k. De piloot, die duizenden vlieguren op zijn naam heeft staan, bestreed ten stel ligste dat hij een bravourstukje zou heb ben uitgehaald. Hij staat niet bekend als een bravour-vlieger en dat zou hem als directeur zeker niet passen. Hij verze kerde tenslotte, dat hij geen seconde de veiligheid in gevaar had gebracht De president, mr. Top, hoorde in tweede instantie nog eens de Belgische piloot en deze antwoordde op een desbe treffende vraag, dat er voor een heli copter helemaal geen gevaar was ge weest om op te stfjgen. uit zijn woorden bleek verder, dat de aanklacht wegens te laag vliegen niet was ingediend door een piloot, maar door de Copex uit Lisse. Uitspraak Donderdag 16 November. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AD IN DA 4 te Djakarta. ANNENKERK 4 te Okinawah. ARTEMIS p. 4 Guadel. n. La Guaira. ALDEGONDA 4 te Pladju. ALETTA 4 te Pulu Sambu. ARKELDIJK 4 te Boston. AMBIORIX 4 te Tanger. ATLAS 4 te Kopenhagen. AENEAS p. 4 Óungen. n. Bilbao. ALNATI 4 te Santos. ALCYONE 4 te Vitoria. ARGOS 4 te Amsterdam. BLOEMFONTEIN 5 te Bremen. BRITSUM 4 te Montevideo. BREDA 4 te Antofagasta. BOSCHFONTEIN p. 4 Perim n. Suez. BANTAM 4 te Basrah. BAARN 4 te Buena Ventura. CHARIS 4 te Curacao. CRONENBURGH p. 4 Dover n. Onton. CALTEX LEIDEN p. 4 Finist. n. R aam. CALTEX THE HAGUE p. 4 Ouess. naar Sidon. CISTULA p. 4 Malta n. Fahaheel. CALLISTO 4 te Rotterdam. CRADLE OF LIBERTY p. 4 R. Fartak n. Fahaheel. 5SS55J:cHT 4 van Falm. n. Las Palm as. DRENTE 4 te Suez. DELFSHAVEN 4 te Bremen. DONGEDIJK 4 te Rotterdam. ?tAJENTE 4 van A'dam n. Hamb. EEMDIJK p. 4 Miami n. R'dam. ESSO DEN HAAG p. 4 Gibr. n. Banias. ETREMA p. 4 Kp. Armi n. Berre. EOS 4 te Lattakia. K.R.L. 4 te Antwerpen. FLEVO 4 te Rotterdam. GORDIAS 4 te Zante. GROOTE 4 te Rotterdam. HATHOR 4 te Lattakia. HECTOR 4 te Rotterdam. HEELSUM 4 te Amsterdam. ILIAS p. 4 Ouess. n. R'dam. JUPITER 4 te Aruba. KIELDRECHT 4 te Madras. KOROVINA 4 te Bahia. KORATIA 4 te Geraldton. KEDOE 4 te Freetown. LUNA 4 te Lissabon. LMRESKn Pi 4a Kp' ICaIh6t Hamb. r ÉL?, .,p' 4 Az°ren n. Houston. p- 4 Kp- Frio n- Rl° Jan. L.EUVEKERK 4 te Suez. LAWAK 4 te New York. P- 4 Kp. Palawan n. Niigata. MACOMA p. 4 Madag. n. Kaapst. MACUBA 4 te Miri. MYONIA p. 4 Pt. Darwin n. Sydney. MUIDERKERK p. 4 Kp. Leeuwin n. Adel. MODJOKERTO 4 te Houston. MIDAS 4 te Ryeka. MENTOR 4 te Amsterdam. NOORDWIJK 4 te Pto. la Cru*. p' 4 Texel n- Helsinki. 2IUS p' 4 Kp- Gat* n. Tunis. gVULA p. 4 Kp. Armi n. Pt. Said. PANDRECHT p. 4 Turks Isl. n. Pto. la Cr. £2? LAUT p. 4 Aden n. Pt. Sudan. PRINS J. W. FRISO 4 te Havre. PRINS MAURITS 4 te Havre. PHPOKTIS p. 4 Wight n. Swansea. PIJNKERK 4 te Genua. RONDO p. 4 Kp. Armi n. Genua. STRAAT BALI 4 van Lor. Marq. naar Mauritius. SCHERPENDRECHT p. 4 Sombrero naar Avonm. SAMARINDA 4 te Pt. Elisabeth. SCHIEDIJK 4 te Houston. SUNETTA 4 te Rotterdam. STRABO p. 4 Ouess. n. Bilbao. STAD AMSTERDAM 4 van Quebec naar Amsterdam. TROMPENBERG 4 te Antwerpen. TEIRESIAS p. 4 Socotra n. Diib. TARA p. 4 Madeira n. Rio Jan. TJBA p. 4 Burl. n. Antwerpen. TJIBADAK p. 4 Flores n. Brisb. TCMORI p. 4 Kreta n. Alex. TERN ATE p. 4 Simenloe n. R'dam. TRAJANUS 4 te Aruba. TEGELBERG p. 4 Kp. Padaran n. Hongk. TANKHAVEN II p. 4 N.WJcaap n. S. Ger. TARAKAN 4 te Hamburg. TITUS 4 te Pto. Plata. UTRECHT p. 4 Malta n. R'dam. VAN HEUTSZ 4 te Soerabaja. VAN WAERWYCK 4 te Panaroekan. WAAL 4 te Patras. WIELDRECHT 4 van Pt. Said n. Paulsb. IJSSEL 4 van Izmir n. Algiers. ZEELAND 4 te Djakarta. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 kooreonc., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 gram., 10.00 kleu ters, 10.15 gram., U-00 zieken. 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 lichte muz„ 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amus.rouz„ 13.45 gram., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 Eng. les, 14.40 amateurprogr., 15.00 kron. letteren en kunsten, 15.40 ork.conc., 16.00 schoon heid v. Gregoriaans, 16.30 jeugd, 17.00 Hammondorgel. 17.20 jeugd, 18.00 lichte muz., 18.15 journ. weekoverz., 18.25 gram., 18.30 Binnenhof, 18.40 amus.muz„ 19.00 nieuws, 19.10 Lichtbaken, 19.30 Avondgebed, 19.45 De Zilvervloot 20.15 gevar. progr., 21.00 act., 21.15 de gewone man, 21.20 gram., 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 gram., 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Even opkrikken!, 7.50 gram., 800 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel, 8.55 huis vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedr., 11.35 mezzo-sopr. en oiano, 12.00 gram., 12.33 gram., 12.50 staatsiebezoek Keizer Halle Selassie, 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz., 13.45 jeugd, 14.20 sport, 14.35 licht# muz., 15.00 orgel. 15.20 gesprek. 15.40 muzikale :aus„ 16.00 eau.. 16.15 Radio Philharm. Ork. en soliste, 17.00 act., 17.35 aceor- deonork. en solist. 18.00 nieuws, 18.20 dansmuz.. 18.45 regeringsuitz.. 1900 ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 eaus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr.. 22.00 soc. comm.. 22.15 Weense muz., 22.45 hoorspel, 23.15 nieuws, 33.30 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 dansmuz., 13.00 instr. kwintet 13.25 gevsr. muz., 14.10 gevar. muz., 15.10 fabrieksfanfare, 16.55 ork.cone.. 19.30 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 lichte muz., 13.15 dansmuz., 15.00 pianospel, 15.30 lichte muz., 18.00 jazz- muz„ 19.00 gevar. muz., 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz„ 13.10 gevar. muz.. 14.00 lichte muz., 15.00 mannen, koren. 18.00 vrolijke muz., 19.35 volks liederen. 22.10 fymph.ork.. 22.40 dans muz., 0.15 dansmuz.. 1.00 lichte muz.. 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.30 ork.conc.. 14.17 symph.ork., 16.55 kamermuz., 22.30 recital. BRUSSEL. 324 m.: 15.45 accorddeon- muz., 16.15 aceordeonmuz.. 16.30 amus.- ork., 16.45 Eng. les, 19.45 omr.ork.. 23.05 dansmuz. 484 m.: 15.30 zang. 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz.. 17.30 jazzmuz., 20.00 lichte muz., 22.15 lichte muz., 33.00 dans muz. ENGELAND, BBC, European Sendee. Uitz. voor Nederl. 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.V 22.00-22.30 Nieuws, zoéven verschenen en Spiegel van de week, «portjournasl. (Op 224 m.l. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE NTS: 20.57-22.15 Relais v. d. Beyerische Rundfunk: La Finta Giardiniera, opers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9