Uitvoering van César Franck's oratorium „Les Béatitudes" De avonturen van Prins Valiant EERSTE OUDERAVOND OP MENDELCOLLEGE Dr. Jos de Boer over onder wijsproblemen SLEUTEL WEG Concert N.Ph. Orkest Solist: Henri Honegger, cello De heer J. Pompe 40 jaar bij V. en D. 'n Intieme kennismaking met LANCÓME KOOR KATHOLIEK HAARLEM Groots en indrukwekkend muziekwerk Deze week in Lido Diamant in de Tetterodestraat ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 „DE SLEUTELSPECIALIST" Kon. onderscheiding Moderne bedrijfs administratie B. EN W. ANTWOOR- DEN MR. A. WENSING Waterstanden MARIONETTEN-THEATER VAN BERT BRUGMAN L'Elisir d'amore voor „Geloof en Wetenschap" Biljarten bij Louis Pierlot Binnen-schilderwerk Frans Hals Echtpaar Driessen-Thus zestig jaar getrouwd Waarschuwingsborden op rijksweg Amsterdam Haarlem Haarlemse winkelstand Cursus machineschrijven Rembrandt Roxy Luxor Cinema Palace Minerva HEEMSTEDE „DE HOGE VELUWE" Lezing voor B.A.B. Ongetwijfeld kan de eerste onder avond van het jonge Mendelcollege ge slaagd genoemd worden. Tot dit succes droeg naast de openhartige behan deling en bespreking van acute onder wijsproblemen vooral gezien in het licht van de verhouding gezin-school gemeenschap door de inspecteur van het V.H.M.O., dr. Jos de Boer, ook bij de geanimeerde sfeer, waarin de gehele bijeenkomst verliep. Aan het einde van de avond kon rector Valentinus Hutjens O.E.S.A. vaststellen, dat men op de goede weg is om tot een bestendig contact te geraken tussen ouders en schoolbestuur, iets waaraan het bij het katholiek mid delbaar onderwijs in Nederland maar al te veel ontbreekt. In zijn welkomstwoord betreurde de rector het ,dat hij de ouders niet in Advertentie LANGE VEERSTRAAT 1» TEL. 11493 „Le Festin de l'Araignée" van Al- bert Roussel vormde de opening van het Vrijdagavond gegeven N. Ph. O.- concert onder leiding van Toon Ver- hey. Het kwam ons voor, dat genoemd werk ditmaal wat mat klonk. Het lijkt, dat het orkest wat vermoeid speelt. Indien dit een gevolg is van een overladen programma wordt het tijd, dat men zich over een en an der gaat beraden, want bovenal moet het gaan om de artistieke prestaties van het orkest en niet om een zo groot mogelijke exploitatie. De jonge Zwitserse cellist Henri Honegger was de solist in het concert voor cello en orkest in de kleine terts van Edouard Lalo. Honegger heeft zich op dit concert laten kennen als een serieus kunstenaar. Zijn toon is be scheiden, maar toch gevoelig, edel en bovenal beschaafd. Zijn technisch kunnen is eveneens zeer respectabel. Al met al hebben wij kennis ge maakt met een uitstekend cellist, die wij gaarne op onze concerten in Haar lem nog eens terug willen zien. Na de pauze hoorden wij voor de eerste keer de Suite Roma van Georges Bizet. Na de jeugdsymphonie in C dur voelde hij een zekere drang nog iets in deze trant te componeren. Het resultaat, hoewel zeer verschillend van ge noemde jeugdsymphonie, werden de „Souvenirs du Rome" een soort fan tasie symphonie. Enkele delen dateren nog uit zijn studietijd in Rome. Het is een werk van brede melodische allure, met groot gevoel voor evenwicht en verhouding gecomponeerd. Het orkest heeft de kleurige instrumentatie alle recht doen wedervaren door een klankrijke weergave. Wel blijft het steeds oppassen wat de zuiverheid der blazers betreft. Bizet's opus oogstte een groot succes bij het talrijke pu bliek. JAN LAARVELD Gisteren herdacht de heer J. A. W. Pompe de dag waarop hij veertig jaar geleden bij Vroom en Dreesmann te Haarlem als woningstoffeerder in dienst trad. Namens directie en bedrijfsleiding sprak de hoofdbedrijfsleider, de heer A. van Kimmenaede, de jubilaris in de feestelijk versierde werkplaats toe. Spr. roemde in de jubilaris zijn uitgesproken vakmanschap en zijn beschaafd optre den, waardoor hij bij de vele cliënten bij wie hij gewerkt heeft, zeer gezien was. De personeelschef, de heer Kavelaars, stelde de heer Pompe tot voorbeeld aan de jongere collega's en het overig per soneel: liefde voor zijn werk en hart voor het bedrijf kenmerkte hem als de ideale, maar strenge leermeester, die in de loop der jaren vele leerlingen en „halfwassen" het mooie, maar veelzij dige en moeilijke vak van woningstof feerder geleerd heeft. Nadat nog door verschillende chefs en collega's het woord gevoerd was on der aanbieding van cadeaux, vond op het directie-kantoor een intieme huldi ging plaats onder aanbieding van de zijde van de directie van een cadeau onder couvert. Groot was de verrassing van de heer Pompe, dat op de receptie de burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, ver scheen, die de jubilaris mededeelde, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem de ere-medaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen, waarna hij mevrouw Pompe verzocht de jubilaris de ver sierselen op de borst te spelden. Het raadslid mr. A. Wensing (C.H.U.) stelde destijds aan B. en W. de vraag, op welke gronden het college gemeend had aan de gemeentelijke handelsavond school een cursus ter opleiding voor het diploma moderne bedrijfs-admini- stratie te moeten verbinden. De vragen steller wilde weten, of B. en W. van mening waren, dat het examen voor dit diploma wat zwaarte betreft ver uitgaat boven dat voor de zg. practijkdiploma's boekhouden en talen, waarvoor deze school tot dusver voorbereidde. Het college heeft hierop geantwoord, dat aan de gemeentelijke handelsavond school de cursus wordt gegeven, omdat het bedrijfsleven hogere eisen stelt en ook elders de opleiding wordt gegeven. B. en W. geven toe, dat de eisen voor het examen uitgaan boven die voor de practijkexamens van de Nederlandse Associatie voor Practijkexamens, doch de directeur en de leraren van de school zijn van oordeel, dat de eisen van voor opleiding voldoende zijn om de stof te volgen. Men heeft met de cursus een proef willen nemen, zulks in overleg met de inspecteur. Zondag 7 November Hoog water: 0.19 u. en 12.47 u. Laag water: 8.19 u. en 20.33 u. Maandag 8 November Hoog water: 1.11 u. en 13.38 u. Laag water: 9.17 u. en 21.31 u. het college had kunnen ontvangen, daar de accommodatie nog niet gereed is. Hij sprak er zijn dankbaarheid over uit, dat de aanwezige ouders het belang hadden ingezien van een nauwe relatie met het schoolbestuur. In dit verband wees hij op het feit, dat bij een gemis aan interesse van de zijde der ouders t.o.v. de schoolgemeenschap noodzake lijkerwijze een ontbrekende interesse bij de kinderen te verwachten is. Spre kend over de ouderraad gaf rector Hut jens blijk van zijn erkentelijkheid voor deze instelling en hij eindigde met een beroep te doen op de medewerking van de ouders. In de inleiding van dr. de Bcrer spron gen twee dreigende gevaren in de on derwijswereld naar voren: de nationali satie van het onderwijs en de geringe interesse van de katholieke ouders voor „de school". Op uiteraard deskundige wijze belichtte spreker de historische en psychologische voedingsbodem, waarop deze gevaren welig kunnen tieren. Prac- tisch is het vormen van staatsonderwijs het eerst aangepakt door Napoleon, die hierin zijn macht zocht te versterken. Nadien hebben liberalisme „door de staatsschool laïcisering, ontkerstening van het onderwijs" en socialisme „algemeen volksonderwijs is een taak voor de staat; het gevolg daarvan is dus ook ontkerkelijking" zich geworpen op het bereiken van nationalisatie van het schoolwezen. En nu is het betreu renswaardig dat van neutrale zijde de activiteit vele malen groter is dan van de confessionele groeperingen. Bij deze laatste zijn het dan bovéWdien de gees telijken nog, die de stoot tot een christe lijke evolutie van het onderwijs hebben gegeven, een beschamend feit voor de leken. Het katholieke volksdeel miste de hang naar cultuur. Pas in de laatste decennia heeft men het nut van goede onderwijsinstellingen ingezien en maakte men op dit terrein verrassend snelle vorderingen. Toch is het middel bare onderwijs momenteel in een im passe, het streven moet gericht zijn op particularisatie. Tot het behoud van de subsidies is een katholieke, politieke eenheid nodig. Bij de beantwoording van vrager, van de ouders bleek dr. de Boer een plei ter voor de oudercomité's. Rector Hutjens dankte de inleider tenslotte voor zijn helder betoog. De familie Brugman - vader, moeder en vier zoons - is onderhand geen on bekende meer in Haarlem en velen be waren nog de genoeglijkste herinnerin gen aan de zomeravonden in de Vlees hal, toen de familie een serie voorstel lingen gal met haar marionetten theater. Gisteravond hebben de leden van „Geloof en Wetenschap" het grootste pleizier beleefd aan de opera ,.1'Elisir d'amore" van Donizetti, welke de marionetten met zoveel fleur ten beste gaven. Reeds verschillende malen hebben wij over de voorstelling van deze opera door Bert Brugman's theater geschreven en steeds weer was het een ander facet, dat ons verraste. De poppen van Bert Brugman zijn ieder op zichzelf karak teristiek, zij leven ook, zij het bij de gratie van de „handigheid" onder het voetlicht en zo vervullen zij een wezen lijke functie in het spel. Een opera uitvoering als gisteravond krijgt daar door een eigen karakter; zij is verre van imitatie, omdat de poppen in haar genre weer andere mogelijkheden heb ben en in dit geval daartoe ook benut worden dan de opera-sterren van vlees en bloed. Dat geeft Bert Brugman tevens de gelegenheid de to neel-werkelijkheid af en toe te ver tekenen, enerzijds om verstarring te voorkomen, anderzijds om de humor te accentueren. Een levendige en frisse voorstelling is het dus ook gisteravond geworden, de poppen reageerden weer zo gelukkig en uitermate vrolijk op de muziek, dat herhaaldelijk een open doekje volgde. Voor velen, die mischien gereser veerd naar de schouwburg waren ge gaan, is dit artistiek evenement zonder twijfel een openbaring geworden. Het enthousiasme was groot, de bloemen hulde. die de familie Brugman in ont vangst mocht nemen, niet minder. Hopelijk is het bestuur van Geloof en Wetenschap in de gelegenheid een der volgende seizoenen dit theater weer te engageren voor de uitvoering van de Paljas. Aan belangstelling zal het niet ontbreken. W. H. Rembrandt uit Amsterdam heeft Don derdagavond beslag weten te leggen op „Het Zilveren Biljart". Na de slotwed strijden te Amsterdam was de stand 55-45 in het voordeel van Rembrandt. ADVERTENTIE Onder de gezellige sfeer van een thé-com- plet zal op Maandagmiddag 15 November van 2.30 tot 5.00 uur door het bekende Franse schoonheidshuis Larocóme een lezing nieuwe coiffures de monstreren, die de jeugdige lijn en prac- tische draagbaarheid met demonstratie gehouden worden over aantonen van de style '54-'55. Toegangsbe- het juiste gebruik van haar huidverzor- wijzen welke uiteraard slechts in beperkte mate beschikbaar zijn, kunnen uitsluitend verkregen of telefonisch besproken worden aan de salons Zijlstraat 88, telefoon 10083. gings- en make-up producten. Na beëindi ging hiervan ontvangt iedere bezoenster desgewenst van de Lancöme specialiste ge heel gratis een persoonlijke huid-analyse met adviezen voor de juiste behandeling en het make-up kleurenschema dat bij voor keur gevolgd dient te worden om een har monisch resultaat te bereiken, passend bij typen en persoonlijkheid. Ter afwisseling van deze Intieme en leerzame middag, welke de firma Pièrlöt haar clientèle aan biedt zal de heer Louis Pièrlit enige handeling (uitsluitend volgens afspraak). Bovendien is de officiële Lancime opera- trice gedurende de periode van 15 t/m 20 November in de salons aanwezig voor het geven van vrijblijvende adviezen en indien gewenst van een kosteloze make-up be- ZIJLSTRAAT88 TELEFOON 10083 FILMS: PALACE: „Marabunta", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Bedreiging", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO: „Prins Valiant", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FP.ANS HALS: „Mijn vrouw is een lief heksje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. ROXY: Za. en Zo.: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: ..Remember Pearl Har bour", 18 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Tot en met Zo.: „Les belles de nuit", a. 1. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma.: „Ko ningin Christina", 18 jaar, 9.15 uur. Zaterdag 6 November Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret (Wim Kan) met „De Bedriegertjes", 20 uur. Concertgebouw: Herman Rinket's variété met amateurcabaret, 20 uur. Zondag 7 November Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret (Wim Kan) met „De Bedriegertjes", 20 uur. Concertgebouw: Kindercircus Tijl Uilen spiegel, 14.30 uur. Concertgebouw: - Afscheidsvoorstelling Heintje Davids, 20 uur. Teyler's Museum: Simon C. Jansen be speelt het orgel met de grote en kleine halve tonen, van 14 tot 15 qur. Maandag 8 November Concertgebouw: Revue ten bate van Ned. Stichting voor het Gebrekkige Kind. Grote Kerk: Beiaardbespleing door Arie Peters, 15.3016.30 uur. Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret (Wim Kan) met „De Bedriegertjes", 20 uur. TENTOONSTELLING® N: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tlnholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— Ifi uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Museum Het Huis van Looy KI. Hout weg 103. „De sierkunst van de Tropen" (t/m 7 Nov.). Geopend dag. van 912.30 en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Ma., Wo. en Za. 's avonds van 2022 uur. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12. Portretten en bloemstillevens door Georg Fueter. Van 6 tot 27 November. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Bjrteljorisstraat 11, telef. 10175: Schoterbos Apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, teief. 12038, Apotheek J. Krijnen, Ekster straat, tel. 25860. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, Tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse- vveg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 25608249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door W. W. v. Olden- borgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, telef. 22884. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door Dr. j. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en Dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. ó'e Witstraat 9, te!. 34763. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164. tel. 26772. B. en W. zijn van plan, evenals in de vorige jaren, gedurende de win termaanden met gebruikmaking van de Rijkssubsidieregeling in verschil lende openbare gebouwen binnenschil- derwerk en andere bijkomende werk zaamheden te doen uitvoeren. Hier mede zal een bedrag gemoeid zijn van f 18.100.waarvoor de raad een crediet wordt gevraagd. Dirigent Albert de Klerk voert met zijn „Koor Katholiek Haarlem" reeds gedurende een achttal jaren hoofdzake lijk minder bekende grote werken voor koor, soli en orkest, zowel van oude als moderne toondichters uit. Hij bracht ten gehore van de oude stan daardwerken o.a. Bach's „Magnificat", Mozart's „Litaniae Lauretanae" Franck's „Rebecca" en Bruckner's „Te Deum", „Mis in E moll" en „Re quiem"; van de moderne werken Szy- manowsky's „Stabat Mater", Kodaly's „Te Deum" en Strategier's „Swentibold". Een uitzonderlijke selectie van meesterwerken en hieraan gaat Albert de Klerk nu toevoegen César Franck's grootste en waardevolste oratorium „Les Béatitudes", waarvan de naam wel, het werk zelf lang niet algemeen bekend is. In Haarlem is het al gedurende 20 jaren niet uitgevoerd. Aan „Les Béatitudes" liggen de acht Zaligsprekingen uit Christus' Bergrede ten grondslag. Steeds opnieuw wordt dit Evangelie als de „fundamentele voor waarden voor het deelgenootschap aan het Messiaanse Rijk" de Christenen in herinnering gebracht. Voor een ieder is daardoor de gedachtengang van het werk gemakkelijk te volgen. Te meer daar de componist de tekst in zijn toonzetting uitermate goed verduidelijkt en fraai illustreert. Dit niet alleen van de tekst der Zaligsprekingen, doch ook van de beschouwingen, die de dichteres Co- lomb hieraan vooraf L»at gaan. Deze beschouwingen hebben geen grote literaire waarde. Franck heeft echter de algemene strekking er van goed aangevoeld en weergegeven, waardoor er een groots en indrukwekkend geestelijk muziek werk is ontstaan. Het werk dankt dien tengevolge zijn bekendheid meer aan de toonzetting dan aan de tekst van de beschouwingen. César Franck componeerde „Les Bé atitudes" in de jaren 1869-1879. Hij kon echter zijn werk niet voortzetten door het uitbreken van de oorlog met Duitsland. Het beleg van Parijs met al zijn wederwarigheden oefende vanzelf sprekend geen gunstige invloed uit op zijn compositorische arbeid. Opvallend is het, dat Franck na de oorlog eerst een nieuw oratorium ,La Redemption" ontwierp en daarna „Les Béatitudes" voltooide. De componist was toen 57 jaar oud en heeft de eerste uitvoering van zijn werk (hij tierf in 1890 op 68- jarige leeftijd) niet mogen beleven. Alleen in besloten kring werd het werk kort na zijn ontstaan eenmaal door een groep van zijn leerlingen met pia nobegeleiding uitgevoerd. De uitgeno- CéSAR FRANCK Naar een relief van Rodin. digde autoriteiten toonden hiervoor geen belangstelling, zij lieten zich ver ontschuldigen. Een bittere teleurstel ling voor de componist en zijn leer lingen. De oorzaak van het gebrek aan be langstelling? In die tijd trok het salon- muziek-genre nog steeds de meeste aan dacht. In meer serieuzeverklankingen wenste men zich toen nog niet te ver diepen. Dirigent Colonne bleef zich deson danks beijveren voor een openbare uit voering met orkestbegeleiding. Dit ge lukte hem ten slotte in 1893, 14 jaar na het ontstaan van het werk, 3 jaar na de dood van de componist. Het meer ontwikkelde concertpubliek gaf zich ge wonnen, begreep en erkende de diepe zin en de grote muzikale waarde van het nieuwe oratorium. Direct daarna volgden uitvoeringen in en buiten Frankrijk en het mag met ere worden gezegu, dat Neder land daarbij een werkzaam aandeel had. Na de première te Parijs nam de af deling Utrecht van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst onder leiding van Richard Hol „Les Béati tudes" in studie en voerde het in 1895 uit, ondanks de waarschuwingen van Jacques Hartog. Deze criticus wees op minder gunstige beoordelingen, doch kon hiermede Ri<iiard Hol's geloof in de genialitiet van de componist niet verflauwen. De uitvoering werd een groot succes. Meerdere koren gingen zich voor het nieuwe werk interesse ren o.a. de Amsterdamse Toonkunst afdeling onder leiding van Julius Rönt gen in 1896 en 1897. In latere jaren vinden de uitvoerin gen in Nederland sporadisch plaats. Des te meer dient het streven van Koor Katholiek Haarlem de oratorium bezoekers in kennis te brengen met Franck's verklanking van de Zaligspre kingen te worden gesteund. In „Les Béatitudes" vormt elke Za ligspreking een afzonderlijk deel van het werkr Het geheel wordt voorafge gaan door een proloog, waarin de réci- tant de hopeloze toestand, waarin de wereld zich voor de tijd van Christus bevindt, bezingt. Eik deel besluit met de tekst van de in dat deel behandelde Zaligspreking. Deze Christuspartij is toegewezen aan de baritonsolist. Vooraf gaat steeds een beschouwing, een soort van handeling in verband met de ver klankte Zaligspreking^. Voor genoemde handelingen wendt de dichteres koren van hemelingen, gelovigen, heidenen, slaven, Farizeeërs en joden aan. Als hoofdpersonen treden behalve Christus, de Mater Dolorosa, mezzo sopraan, de Engel van de vrede, sopraan, de Engel des doods, bas, en Satan, bas, op. Ver der nog enkele kleine partijen, die van Vader, tenor, Moeder, alt en een Wees, mezzo-sopraan. De aan het slot van elk onderdeel door Christus gezongen tekst blijft het het voornaamste, vormt voortdurend het hoogtepunt. Aldus zal de dichteres het hebben bedoeld, ondanks de weidse vorm van de beschouwingen. In elk ge val duidt de opvatting van de compo nist er op. Hoe treffend de zang van hoofdpersonen en koren ook mogen zijn weergegeven en met orkestspel bege leid en nader geïllustreerd, boven alles uit straalt steeds de majestueuse zang van de Christus-partij. De Zaligsprekin gen blijven de meeste aandacht trekken. Van Koor Katholiek Haarlem kan men met zekerheid verwachten, dat het evenals bij alle vorige uitvoeringen zijn taak serieus heeft voorbereid en het grote en grootse Franck-oratorium met bezieling zal uitvoeren. Als loon hier voor mag het zeker aanspraak maken op een grote belangstelling. „Les Beatitudes" wordt uitgevoerd op Donderdag 11 November, des avonds om 8 uur in het Gemeentelijk Concertgebouw. Medewerking verle nen het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest en de solisten Corry van Beckum, Anny Bonavius, Henk Meijer, J. Schuitemaker, Guus Hoek man en David Hollestelle. O. K. Naast de opera en het boek levert thans „de beroemde strip" Hollywood ook al stof voor zijn films. En „Prins Valiant", een avontuurlijk en roman tisch verhaal uit de riddertijd, is van de stripvorm in filmbeelden omgezet door niemand minder dan regisseur Henry Hathaway. In cinemascope en technicolor. De zoon van een Viking-koning leeft met zijn vader en moeder in balling schap in Engeland onder de bescher ming van de Britse koning Arthur. On der diens „ridders van de Ronde Ta fel" bevindt zich zowel een trouwe vriend als een sluwe vijand van Prins Valiant en zijn ouders. Deze tegenstan der maakt gemene zaak met de hei dense Vikingen, die hun Christen-Ko ning hebben verbannen. Hij zal de schuilplaats van de vorst der Vikingen trachten te ontdekken en in ruil daar voor de nodige steun ontvangen om zichzelf koning van Engeland te maken. De opzet gelukt aanvankelijk. Prins Valiant wordt met zijn ouders en zijn geliefde naar „Scandia" ontvoerd, maar daar staat een kleine groep ge trouwen op tegen dei verraders. Bij een massale belegering van het kasteel ziet de filmbezoeker, dat de middeleeuwers allerlei geheime wapens in de strijd werpen. De film eindigt ten slotte in Engeland, waar Prins Valiant in een gedetailleerd en nauwgezet uitgewerkt zwaardgevecht, dat de -gehele opper vlakte van het grootbeeldscherm nodig heeft, de verraderlijke ridder vande Ronde Tafel het onderspit doet delven. Ondanks Hathaway is het bij een tech nisch zeer knap verfilmde avonturen- strip gebleven. Liefhebbers van 14 jaar en ouder kunnen terecht in Lido. Een wel zeer onwaarschijnlijk, maar ook zeer amusant verhaal is ver filmd in „Mijn vrouw is een lief heksje". Een heks, die 300 jaar geleden met haar vader is verbrand, wordt, door dat de boom, waaronder haar as be- Maandag 8 November zal het groot feest zijn in huize Tetterodestraat 120, want dan viert het echtpaar Driessen Thus zijn diamanten huwelijksfeest. Zestig jaar „houw en trouw", een feest, dat het echtpaar goed wil vie ren temidden van zijn familie. Ter gelegenheid van dit jubeltij is er Maandagochtend in de kerk van het Kleverpark een plechtige Hoogmis om half tien. Parochianen, vrienden en bekenden zullen die dag zeker geen verstek la ten gaan. Nabij Halfweg versmalt de rijksweg AmsterdamHaarlem zich van drie tot twee rijstroken. Daar dit vrij plotseling geschiedt, heeft de A.N.W.B. de rijks waterstaat verzocht hier waarschuwings borden „Wegversmalling" te plaatsen. De bond kan thans berichten, dat aan zijn verzoek zal worden voldaan. Te vens zullen op aandringen van de A.N.W.B. de waarschuwingsborden „Slipgevaar" worden verduidelijkt. Na een intensieve herbouw heeft de fa. Terstal, Wagenweg 15, haar zaak in interieurverzorging (kunstnijverheid) heropend. Het geheel heeft een ruime uitbreiding ondergaan, waardoor de in terieurs en de artikelen nog beter dan voorheen tot hun recht komen. In de Grote Houtstraat 7, waar men eerst ijs met slagroom kon eten, heeft thans de A.Z.-Bazar een kinderparadijs ingericht met een keur van speelgoed. St. Nicolaas zal er straks voor het doen van zijn inkopen gaarne een bezoek willen brengen. In het pand Botermarkt 48 heeft de firma Houtkamp een zaak gevestigd in verf, glas, behang en allerlei schilders benodigdheden. Het geheel heeft een keurig aanzien. Er wordt reeds enige jaren aan de leerlingen van het hoogste leerjaar van de gemeentelijke U.L.O.-scholen onge veer 8 maanden per cursusjaar buiten de schooluren om les gegeven in ma chineschrijven. Dit onderwijs wordt verzorgd door een particulier oplei dingsinstituut. B. en W. stellen thans voor de kosten van de cursussen te ver goeden voor leerlingen van gemeente lijke en bijzondere U.L.O.-scholen en hiervoor een bedrag van f 2500 beschik baar te stellen. Voor de aanschaffing van 16 schrijfmachines voor de ge meentelijke scholen wordt een bedrag van f6000 gevraagd. graven ligt, door de bliksem wordt getroffen, ten leven opgewekt. Zij zoekt, nu weer eens in de vorm van een rookzuil, dan weer in de gedaan te van een lieftallige jongedame, contact met een nakomeling van de gene, die haar liet verbranden. Er ontstaat een hechte liefde tussen die nakomeling en het heksje, hoewel het daar aanvankelijk niet op lijkt. Haar vader wil echter niets van een huwe lijk weten en probeert dit op aller lei manieren te voorkomen. Tenslotte wenst hij haar weer als as onder de oude eik, maar haar liefde overwint alle bezweringen. Een zeer onderhoudende gespeelde film, hoewel de en vlot filmtrucs soms wel erg doorzichtig zijn. (14 jaar) Over de film „Maarten Luther", die deze week in Rembrandt draait, heb ben wij reeds een uitvoerige beschou wing opgenomen in ons 'ad van Za terdag j.l. Daarin is naast begrip voor de doelstelling van de makers van de film, gemotiveerde critiek uitgebracht tegen de eenzijdige voorstelling van za ken, waaraan deze in aesthetisch op zicht weinig belangrijke film in hoge mate laboreert. Op grond van die on aanvaardbare en onedele zwart-wit-te- kening moet de film voor katholieken worden ontraden. „De jungletrommen van Afrika" is een film, die in twee delen zal worden vertoond. Het eerste deel gaat onder de titel „De grot der stormen" en daar in maakt de toeschouwer kennis met een avonturier, die voor niets en nie mand uit de weg gaat. Gelukkig maar, want dat bezorgt de toeschouwer de nodige spanning, waar het oerwoud met al zijn mysteries niet zonder gevaar pleegt te zijn. Maar onze held redt zich wel in de jungle en heeft zijn publiek tenslotte zo in zijn greep, dat het ook de tweede film, die volgende week gaat draaien, zal willen zien. Veertien jaar. Vanaf Maandag draait in het Roxy- theater de film „Remember Pearl Har bour", waarin het drama van de Japanse aanval op deze Amerikaanse haven vastgelegd is. Achttien jaar. Alles wat er de laatste jaren op het gebied van „thrillers" is bedacht, voor al datgene, wat de spanning moet ver groten, is samengebracht in „Bedrei ging" Dat ziet er veelbelovend uit zal men zeggen. Wij zullen U echter moeten te leurstellen. Want regisseur Roy Row land heeft weliswaar de beschikking ge had over alles wat men zich maar zou willen wensen, hij heeft de mogelijkhe den echter niet benut. Het gevolg is, dat „Bedreiging" een doodgewone film over de misdaad is geworden. Geen vervelende, maar ook geen buitengewone film. Het verhaal komt in het kort hierop neer. In een hotelkamer wordt een vrouw vermoord. Toevallig ziet een an dere vrouw, wonend aan een flat aan de overzijde van de straat, het drama. Zij waarschuwt uiteraard de politie, maar als men een onderzoek instelt zijn alle sporen van het misdrijf ver dwenen. Dus geen moord. Tenminste, dat zegt de politie, die van oordeel is, dat de getuige over spannen is en wellicht een nachtmerrie heeft gehad. Daarmee zou de kous af kunnen zijn. Maar de moordenaar weet dat de vrouw gelijk heeft en om de politie nog meer op een dwaalspoor te brengen be denkt hij enkele listen, die in de eer ste plaats hem nog meer moeten vrij pleiten en bovendien de bestaande me ningen over de geestesgesteldheid van de vrouw moeten versterken. Maar ten slotte, dat gebeurt meestal, maakt de moordenaar een kapitale fout en dan volgt uiteraard de ontknoping. Een wrede ontknoping wel te verstaan. 18 jaar. Een planter, midden in de oerwouden van Zuid-Amerika, heeft zijn broer op dracht gegeven een vrouw te zoeken. Hij vindt er een voor hem in New-Or- leans en brengt haar ook te bestem der plaatse. Zij blijven echter hoe kan het anders vreemdelingen voor elkaar. Pas als de nederzetting in groot gevaar komt te verkeren het nader bij komen van millioenen en millioenen mieren, die alles vernietigen blijken zowel de man als de vrouw toch liefde voor elkander te koesteren. Men aanschouwt zoveel mieren op het witte doek, dat men denkt zelf aanwe zig te zijn bij een verschrikkelijk dra ma; de strijd van slechts enkele mensen tegen een natuurverschijnsel van onge kende omvang. De planter ziet men, als laatste redmiddel, de dijken opbla zen, waardoor het water gelegenheid krijgt de mieren te vernietigen. Daar mede vernietigt hij dan ook al zijn wer ken van vele jaren: ziin plantage. De natuuropnamen zijn zeer sugges tief. Daarbij is het geheel in technico lor opgenomen. Voor boven de achttien in Cinema Palace. Over de titel van Clair's jongste film „Les belles de nuit" zegt hijzelf, dat men niet in de eerste plaats moet denken aan de schonen van de nacht of iets dergelijks, maar aan de bloe men, die men Nachtschoon noemt, da bloemen, die alleen 's nachts bloeien. Zoals de dromen alleen 's nachts groei en en bloeien. Want het verhaal, dat Clair verzon nen heeft, bestaat voornamelijk uit dromen, gedroomd door een jonge mu ziekleraar, die een opera heeft gecom poneerd en nu al maandenlang wacht op een brief van de directeur der Opera. Intussen verdroomt hij zijn tijd tot vermaak van zijn omgeving, die hem een onnozele hals vindt, niet in staat het zout in de pap te verdienen. Hij droomt van heldenrollen, door hem vervuld in alle denkbare perioden van de geschiedenis. Hij kan zijn ogen niet dicht doen en hij doet het vaak of hij is in het land der illusies. Onte vreden over zijn eigen tijd, droomt hij van de Franse revolutie. Als hij daar geen paradijs ontwaart, droomt hij ver der terug in de geschiedenis en komt in de Gouden Eeuw, de Middeleeuwen, de Romeinse tijd terecht om te erva ren, dat er altijd wel reden, tot ...onte vredenheid is. Tot hij wéér in zijn eigen tijd terugkeert en dan ontdekt, dat eerst recht de droom hem in beslag neemt, nademaal het wonder zich vol trekt, dat zijn opera is aangenomen. Dat zijn dan enkele accenten uit een overvloed. Want als Clair aan het fantaseren slaat, komt er geen eind aan. Hij vloeit over van bedenksels en een enkele keer geeft hij te veel van het goede. Niet alleen wat de on derwerpen betreft, maar ook wat zijn grappige formuleringen aangaat. Men is bij Clair altijd wel in het goede klimaat. Hij is speels, geestig, fris, luchtig, ondeugend, en steeds met goede smaak gewapend. Hij kent de filmeffecten en heeft een scherp ge voel voor de filmieke vorm, waar mee hij wonderen verricht. Hij is uiterst welsprekend en wars van dik doenerij en ziet als weinig anderen de lachwekkende kant van het men selijk gedoe. Alle leeftijden. Maandag wordt de film „Koningin Christina" vertoond. 18 jaar Voor een zeer groot aantal leden van de vereniging „Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld" hield Vrijdagavond de heer A. B. Wigman in de bovenzaal van „Boekenroode" een interessante lezing over de fauna en flora van „De Hoge Veluwe", het nationale park, waarop Nederland niet alleen trots maar ook zuinig moet zijn. Na een geestige inleiding door de voorzitter mr. A. Bos, begon de spreker met zijn lezing over de „Hoge Veluwe", een schepping van wijlen de heer en mevrouw KröllerMuller, ontstaan door de jachtlust van eerstgenoemde, die zijn bezit telkens uitbreidde tot een oppervlakte van 6500 ha. In 1935 kwam de Stichting tot stand en de oorlog had tot- resultaat, dat ten bate van het vliegveld Deelen, oor spronkelijk aangelegd door de Duitsers, een oppervlakte van 600 ha van het landgoed werd afgenomen, zodat het thans 5900 ha groot is. De belangstel ling van het publiek is groeiend, het geen wel blijkt uit het aantal bezoekers, dat in 1953 niet minder dan 340.000 per sonen bedroeg. Door het park lopen verschillende fraaie wegen voor het grote verkeer en rond het park is een rijwielpad aange legd, waardoor men de fraaiste gedeel ten passeert. Dit rijwielpad is 48 km lang, zodat men wel enige uren nodig heeft om het af te leggen. Aan de hand van een schitterende reeks lantaarnplaatjes vertelde de heer Wigman tal van bijzonderheden over de wilde varkens, die b.v. in hun domem geen nieuwe aanplant dulden en over de herten, het kleinere reewild en de verschillende vogelsoorten, in totaal die er huizen. Over het leven vand® verschillende dieren wist de heer Wig man heel wat te vertellen en hij begon met het grootste dier, het hert, om t® eindigen met het kleinste, het alelr®a^ digste en bovendien uiterst nuttige bos- muisje, dat echter weer belaagt wor?e door de hermelijn. Ook de vogels specialiteit van de heer Wigma den niet vergeten en zo werd dit e boeiende avond, die niets meer of m der werd dan een loflied op de sch heid van de natuur. w- De voorzitter gewaagde in zijn iPden woord van de vele reizen, die de i door middel van lezingen over ae reld maken. Was het vorige maal en thans bleven we wat dichter bi.) h_. er niet minder A. Bos namens de reis bieek er niet minder m°° waarvoor mr. A. Bos namens au wezigen de spreker ten zeerste baar was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2