Het Sint Arent van Agnie ten-convent van Sassenheim Goede resultaten ondanks nat en koud jaar B. en W. stellen voor steun te vragen aan het Rijk CITKOËN Nieuwe straten in Haarlem D DE WEEK IN STAD EN STREEK w R.K. Toneelgroep „Berkenrode" te Heemstede bestaat 10 jaar O H r CENTRALE VERWARMING Ö.K.W, BLIKSEMAFLEIDERS Van Carmelieten naar Begijnen Het wondere verhaal In vorm van „bejaardenbijdrage^ en „krotopruimingsbijdrage" l HERINGA WUTHRICH 'VJ GROEN Co. Garage Den Hout Inboedelveiling 23/24 Nov. '54 («arage Parklaan jubileum-opvoering „De nacht Van de 16de Januariin Minerva-theater ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 WANDELING DOOR HET HAARLEM VAN WELEER I BLOEMENDAAL - TEL. 22143 Katholieke tuinders vergaderen in Haarlem: 1-tons gesloten bestel wagen, oersterk, «er zuinig Wagenweg 164-168 Ha arlem Verkooplokaal NOTARISHUIS Les Comédiens de l'Etoile in Haarlem R.K.V.V .„Vogelenzang" SANTPOORT Zondagsdienst KERKBER1GHTEN i De bouwrvan 125 huizen aan de mr. J. Gerritszlaan „Hoéerveka" vindt particulier financier Afscheid P. M. Adriaanse Steeds lager zonk de zon achter de duinen ten Westen. De wind verstilde. Traag viel nog een blad. Ze wandelden langzaam verder, genietend van de onwezenlijke rust, die hing over de stad in herfsttooi. De stem van °om Barend klonk bijna plechtig. Agnietje wees de kinderen op een vlucht ganzen, die snel, eentonig kwakend, hoog tegen de lucht, in scherp getekende formatie, naar het Zuiden vloog. Naar warmer streken, wist Willem Jan. Afrika, mompelde oom Barend en zijn hart ging open bij de herinnering aan sulke verre, reizen. Was ook hij niet menigmaal langs de kusten van Europa Zuidwaarts gegleden onder de vlag van de machtige Zeven Provinciën? Zullen we nog verder gaan, wilde Agnietje vragen, maar ze had nog niet hitgesproken of de kinderen drongen aan, dat oom Barend meer zou laten *ien en vertellen, want met zo'n gids zagen ze hun stad met heel andere ogen. Er komen nog meer dagen, begreep Barend de wenk van Agnietje, ter wijl hij Zich bovendien reeds verheugde op een avondpartijtje op de kolfbaan h»et Johan. Onder het naar huis gaan kan ik jullie nog genoeg vertellen. En L. Vrouw van Haarlem dan, sputterde Willem Jan tegen. Luister maar eens goed, besloot Barend de discussie. In paarse vensters spiegelde een licht rode gloed van de snel ondergaande ron. Er was een vreemd licht tegen de voor-avondhemel als vormen zich grotten en poorten om het over de stad fe werpen. Agniet, nam oom Barend het gesprek weer op, weet je, dat jouw haam in Haarlem reeds eeuwen een bijzondere klank heeft? Ze keek hem JJragend aan. Vertellen, oom Barend, drongen de kinderen aan. De Carmelieten hadden zich goed en Wel in Haarlem geinstalleerd en deden er veel goed werk, toen Arent van Sas- s?nheim, een vroom priester het Be gijnhof stichtte. Er waren natuurlijk yerscheidene jonge vrouwen, die een leven wilden leiden afgezonderd van de wereld en toch ook wéér niet hele maal buiten de wereld. De Begijnhoven waren in opkomst en priester Arent ^as over deze moderne vorm van gees telijk leven,zo enthousiast, dat hij deze lh Haarlem invoerde. Dat was, zoals ik heeds vertelde, in 1262. De nieuwe stich ting sloeg aan. Er werden dan ook spoe dig verschillende conventen gevormd ®n een daarvan kreeg de naam van St. Agnietenconvent. Het Agnieten-con- vent is eeuwenlang zeer bloeiend ge- Jyeest, zoals ook dat van St. Aachten, ?t. Geertruyt, St. Lucien en St. Bar bara. 't Agnieten-convent, vind ik het mooi ste, zei Willem Jan spontaan en oom Harend beaamde dat met een knipoog haar Agnietje, die glimlachte. Het zijn allemaal mooie namen, oordeelde ze. Voor oom Barend is het maar 'n aan- °°Pje, jongens, om over O.L. Vrouw van Haarlem te vertellen. Geraden, stemde Barend toe, want Wanneer je over Haar wilt spreken, hioet je het over de Begijnen hebben. En de Carmelieten dan, gooide Willein Jan, er doorheen. Die hadden toch een wonderdadig Mariabeeld. Ook jij hebt gelijk, moest Barend toegeven. Het zit zo. Dan begon zijn eigenlijk verhaal. Haarlem is van het begin af aan, Maria-stad geweest, daarop heb ik al opmerkzaam gemaakt. De bijzon dere Maria-devotie concentreerde zich Aanvankelijk rond de Carmelietenkerk. °aar werd een miraculeus beeld ver- dat volgens de niet te controle- ren traditie van de H. Elisabeth afkom stig zou zijn. Hoe het er gekomen is, doet er overigens niet toe. Geschreven werd, dat God om de aanwezigheid van dit beeld dagelijks wonderen be werkte ter ere van Zijn naam en van zijn Moeder Maria. De Haarlemmers kwamen hier bidden, of ze nu deftige en rijke stadsbestuurders waren of eenvoudige poorters. De groten vereer den O.L. Vrouw van Haarlem, zo goed als de kleine, arme mensjes. Jacoba van Beieren bijvoorbeeld heeft uit haar nalatenschap aan O. L. Vrouw van Haarlem een zwart-blauwe tabberd, ge- voerd met bont, ten geschenke gegeven. Tot in de vorige eeuw bleef het mi- raculeuse beeld in Haarlem. Je kent de geschiedenis. In 1578 moesten de Carmelieten zogoed als alle andere kloosterorden en priesters uit de stad' vluchten. De Paters hebben hun Maria beeld meegenomen. Het is, zo vertelt men, per schip naar Brussel gebracht en misschien wordt het daar nu nog wel véreerd, want in 1580 hebben de beeldstormers daar O.L. Vrouw van Brussel's beeld vernield. Het Haarlem se heeft dit misschien wel vanvangen. Ik durf er geen eed op te doen, dat het zo gegaan is, vervolgde oom Ba rend, want de bronnen zijn heel schaars en niet erg betrouwbaar. Nu zou je denken, dat de katholieke Haarlemmers dus juist in de moeilijk ste tijd hun O.L. Vrouw waren kwijt geraakt. Natuurlijk heeft het hen pijn gedaan, dat de Hervorming in Haarlem zo uiterst fel optrad en jarenlang een Advertentie Bij de aanvang van de jaarvergade ring, welke de vakgroep Tuinders van de L.T.B. vandaag te Haarlem houdt, heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen, In zijn openingsrede kunnen vaststellen, dat een nat jaar voor de tuinders ook een goed jaar kan worden. Hij was ove- Hgens van mening, dat het voordeel •neer gelegen was in het koude dan in ^et natte weer. Natuurlijk, zo zeide hij, zullen de uit zonderlijk slechte weersomstandigheden J® bepaalde delen van de tuinbouw ook f°t moeilijkheden en nadelen hebben ge- 'e'd; bij bepaalde producten heeft het »®Was sterk geleden en is de oogst van "Jatig tot slecht geweest, maar in het 'gemeen zijn de prijzen goed en zelfs jijg geweest als gevolg van het feit, at op het gehele continent geen spra- 's geweest van de al te overvloe- '8e productie, die zo vaak het prüs- lv'eau tot niet-Ionend omlaag drukte. De heer Groen herinnerde verder an (je vrome 'wens tot het verkrijgen Jfh een Weerstandsfonds. De tuinders 'Jn de regering wel dankbaar, dat de v 1 laar voor een deel van de tuinbouw .^kregen steun rnarktineenstorting is bewezen, dat de regering bereid ook bij incidentele nood het hare te hl V. gen steun dij ma is i be^ezen, dat de j Ook bij incidentele nooa nei nare re ïtOE^V ^aar toch blijft voorkomen altijd beter dan genezen. Een Weerstands- los zal noodzakelijk blijven. .Spreker wijdde de nodige aandacht on t teeltregelingen en kwam daar- boii bÜ Oe bespreking van het Land- on aSC Pp In dat verband wees hij er line naar zijn mening de teeltrege- rechf1 n'et Hij de productschappen te- al t rooeten komen. Degene, die een acht grote overheidsbemoeiing onjuist wzal er evenmin vrede mee kun- stek fbben> dat teeltregelingen bij uit- hien oevertrouwd worden aan licha- v a'daarin spelers zelf een minderheid Vaj bet bestuur uitmaken. In ieder ge- \vie O'enen de telers, voor wie en over «em regelingen worden getroffen, de a(iVj n te zijn om inzake de teelt te re. Spren en de regelingen uit te voe gen jy1!1 daarom dienen de teeltregelin- het pf het Landbouwschap en niet bij roductschap te berusten. Iïlerktp.aanz^en van belastingjiolitiek ?e sta f116611 Groen op, d>t nu laste^ meer voor de rigoureuze ïïiogeijn?11 oorl°g staat het weer te res^ï ^oet worden in goede jaren Zelf 3 e uVeren voor de slechte. In dat- C14(le L CU VUUl UC ÖICLHILC. J.I1 UttL- f'hgaan«^er 'igt de wens om de belas- ïneerdp g niet over één doch over Ook I-t iaren toe te passen. ditmaal bracht de heer Groen de Advertentie harde oorlog voerde tegen alles wat katholiek was en dan bijzonder tegen O.L. Vrouw. Ze zullen gejuicht hebben, toen de Carmelieten de broeders van de heilige Moeder Gods van de berg Carmel" met hun Maria uit de stad verdwenen waren. Maar succes hadden ze er niet mee. Integendeel. Was voor dat de stad werd gesticht op Bakenes reeds een kapel van O.L. Vrouw opge richt, een Hervorming, al was zij nog zo fel, kon deze Lieve Vrouw niet uit de stad aan het Spaarne bannen. En nu komt dan het verhaal van de Be gijnen, die wonderlijk gespaard, ondanks alle moeilijkheden hun geestelijk leven in de stad konden voortzetten, en die de verering van O.L. Vrouw van Haar lem levendig hebben gehouden tot op de dag van vandaag. Jongens, de ge schiedenis van O.L. Vrouw van Haar lem is op zich al een wonder, sprak oom Barend met vuur, en O. L. Vrouw heeft er zelf voor gezorgd, dat zodra het oude beeld verdwenen was, een an der, even oud en eerbiedwaardig, tot dan toe in beperkte kring vereerd, de plaats zou innemen, de troost voor de Haarlemmers zou worden in de moei lijke vervolgingstijd. Dat we alles pre cies daarvan weten hebben we te dan ken aan onze grote kanunnik Jan Al- bert Ban, die je moeder nog zanglessen heeft gegeven, die de vriend was van Vondel, Hooft, van Tesselschade, Hij heeft de geschiedenis van O.L. Vrouw van Haarlem geschreven, kort voor hij in 1644 is gestorven. Hij was toen pas 46 jaar oud, wist Agnietje en we hebben hem op 6 Augustus begra ven in de geliefde Sint Bavo, in de Brouwers-kapel. Maar dat verhaal moest ik toch maar bewaren tot we thuis zijn, besloot oom Barend. Het wordt killer. De rode gloed van de ondergaande zon had plaats ge maakt voor komende duisternis. Ze stapten flink door, tot ze de behaaglij ke beschutting binnentraden van de wo ning aan de Kleine Houtweg. Johan wachtte hen reeds. Kreeg opgetogen verhalen te horen over hun belevenis sen op deze prachtige wandeling met oom Barend. Jan B. Advertentie Directeur W. N. WOLTERÏNK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Evenals twee jaar geleden brengen de vijf Frans-Zwitserse comedianten van de Ster een bezoek aan Haar lem. Hoewel deze bijzondere acteurs eerst andere beroepen hadden, zijn zij via het lekespel nu beroepsspelers geworden. Maar zij zijn trouw aan hun begin sel gebleven: het is hun niet te doen om de schouwburg, maar om de men sen op straat, in ziekenhuis en ge vangenis, op het platteland en overal waar zij het gewone toneel niet vin den, maar wel mensen. Het is hun bedoeling gebleven, om uitdrukking te geven aan hun verbondenheid met de Europese cultuur en aan hun geloof in een levend Christendom. Zij spelen snel, vrolijk, artistiek en beelden uit wat zij zeggen op zó'n wijze, dat het voor ieder verstaanbaar is. Hun pro gramma omvat: 1. Le Mariage Forcé, éénacter van Molière; 2. l'Homme et sa Liberté, variété met moderne tek sten van Anouilh o.a.: 3. Le Pari du Diable, de geschiedenis van Job. Le Comédiens de l'Etoile komen in Haarlem op Vrijdag 19 November om 8 uur in de Aula van het Christelijk Lyceum (Emmakade). Het programma van de R.K.W. „Vo gelenzang" luidt voor a.s. Zondag als volgt: Geel WitVogelenzang 1 12 uur; Rip- perda 3Vogelenzang 2 12 uur; Voge lenzang 3THB 6 12 uur; Junioren: TYBB cVogelenzang a 12 uur. onteigening van tuinbouwgronden ten behoeve van industrie en woningbouw ter sprake en hij legde nog eens de nadruk op een goede compensatie. Reik halzend ziet men ook uit naar de her zieningen in pacht- en onteigeningswet, die met name de rechten van verdre ven pachters meer eerbiedigen dan de huidige wetten. Er moet namelijk veel al gestreden worden tegen grootmach ten, die veelal zo gevoelig zjjn, als het over de rechten van de mens en de meerderheid gaat. Zij moeten overtuigd worden, dat het zeer progressief is ook met de minderheid, die de tuinders uit- j straat van de „Woningstichting Patri- maken, rekening te houden. monium" Op grond van de „Beschikking bij dragen Woningwetbouw 1950" bestaat de mogelijkheid de huur van bejaarden woningen, waarvoor op grond van deze beschikking een bijdrage van rijkswege wordt toegekend, in bepaalde gevallen op een lager bedrag te stellen. De verlaging is gefixeerd op een be drag van 100- per jaar per woning. B. en W. achten het gewenst voor de woningen, die daarvoor in aanmerking komen, bij het Rijk een z.g. „bejaar- denbijdrage" aan te vragen. De moge lijkheid bestaat, eveneens op basis van de beschikking van 1950, een z.g. „krot- opruimingsbijdrage" van het Rijk te verkrijgen. In beide gevallen zal de ge meente een gelijk bedrag moeten bij dragen. B. en W. zijn van oordeel, dat nu het aantal woningen waarvoor de bij dragen nog niet geheel bekend is, een zo hoog mogelijke bijdrage aan te vra gen. B. en W. vragen de raad inmiddels de machtigingen te verlenen een be jaarden bijdrage aan te vragen voor een verzorgingshuis en 19 woningen voor bejaarden van de R.K. Woning bouwvereniging „Sint Bavo" (Noord) aan de Hélène Swartstraat, voor 5 wo ningen, welke deel uitmaken van een complex van 181 woningen van de R.K. Woningbouwver. ..St. Bavo" (Oost) aan de Hannie Schaftstraat, voor 6 wonin gen, die deel uitmaken van een com plex van 58 woningen aan de J. J. Ha- melinkstraat van de Woningbouwver. „Bloemenhof", voor 10 woningen in de Madioenstraat van de Woningbouwver. „Eigen Woning", voor 2 woningen van een complex van 138 aan de Hannie Schaftstraat en de Merovingerstraat van de Coöperatieve Woningver. Ge- meentepersoneel G. A. en ten slotte voor 20 woningen van een complex van 196, gelegen aan het Delftplein, de Gra- nidastraat, de Roemer Visscherstraat, de Rijksstraatweg en de Tesselschade- x xxrz: T~>«. Voorgesteld wordt de krotopruimings- bijdrage te vragen voor 84 arbeiders woningen aan de Geuseversperstraat en de Roemer Visscherstraat van „St. Bavo" (Noord), voor 176 woningen deel uitmaken van een complex van 181 aan de Hannie Schaftstraat van „St. Bavo" (Oost), voor 52 arbeiders woningen van een complex van 58 aan de J. J. Hamelinkstraat van „Bloe menhof", voor de 136 arbeiderswonin gen aan de Hannie Schaftstraat en de Merovingenstraat van de Coöp. Woning vereniging Gemeentepersoneel G.A., voor de 78 arbeiderswoningen aan de Jac. van Looystraat en de Prins Bern- hardlaan van de Woningstichting „Ons Huis", voor de 25 arbeiderswoningen aan de Graafschapstraat en de J. J. Hamelinkstraat van de Woningstichting „Het Oosten", voor de 176 arbeiders woningen welke behoren tot een com plex van 196 aan het Delftplein, in de Granidastraat, de Roemer Visscher straat, de Rijksstraatweg en de Tessel- schadestraat van „Patrimonium" en tenslotte voor 102 arbeiderswoningen aan de J. J. Hamelinkstraat van de Woningbouwvereniging „De Voorzorg". Artsen: D. R- Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 2560—8320. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- nonrtce Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort, tel. K 2560-8249. Advertentie Verkoop Onderhoud - Reparatie Officieel Citroën-agent v. Haarlem en omstr. J. Slot. Parklaan 26, Tel. 14163, Haarlem. In het uitbreidingsplan „Sinnevelt" heeft men ook de letterkundigen A. van Collem, Frans Netscher en W. G. van Nouhuys willen bedenken. Drie straten zijn er naar hen vernoemd. Voor de huidige generatie zijn hun namen geen bekende klanken meer en feitelijk zijn deze drie literatoren naar het tweede plan verdrongen. A. van Collem Géboren in 1858 uit een Joods gezin te Rotterdam werd A. van Collem op geleid voor de handel. Toen hij acht tien jaar was, leidde hij reeds een con fectiefabriek. Als dichter genoot hij ze ker enige faam en hij stond bekend als een overtuigd Zionist en socialist. Hij stierf in 1933 te Heemstede. Zijn eerste gedichten hadden weinig te betekenen, maar later vond hij de vorm, die bij zijn lezers aansloeg. Zijn groot sociaal gevoel inspireerde hem tot vele gedichten en een sterke ironie wendde hij aan in zijn bekende bundel „Liederen van huisvlijt", waaruit de verzen van onderstaand gedicht („Ge bed te Waalwijk") zijn genomen. Hij schreef ten slotte nog „Liederen der gemeenschap", „Van de nieuwe ge meenschap der menschen" en het reli gieuze lied „God." O Christus met Uw zacht gelaat, Marye, die daarneven staat, Wil U tot ons bezinnen. Gij, die den hemel overziet, Van daar Uw milde oogen biedt, Zie onze wereld binnen; Verhef Uw eens gehoorde stem, En Uwe hand, en ga tot hem, Den meester in de zalen. Die. over onze dagen wikt, Die over onze nacht beschikt, Van wien wij arbeid halen. Marye met Uw hemelkroon, Geef Uwe voorspraak tot den Zoon, Dat Hij ons koom' te hooren. Op Uwe zachte trede ga, Dat hij met hemelsche gena Iri onze hut mag gloren. Een beetje ruimte, en wat licht, En op mjjn armen man's gezicht H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis ser. 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius v. Padua: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. H. Joseph. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Hart: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 9.30, 11 u. H. Liduina: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 u. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 11 u. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, O verveen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. Mis sen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15. 8.45, 10 (Hoogmis), 11.30. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede. Zon dag H.H. Missen 7, 8.15 (Hoogmis). 9.45, 10.45 en 11.45 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout). Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Wie in deze Novemberdagen naar Zandvoort trekt, zal er de rust en de schoonheid vin den, die hij in de badplaats tijdens het hoogseizoen vergeefs zal zoe ken. Het strand ligt vrijwel verla ten, de branding heeft vrij spel en aan de horizon breekt vaag het sil houet door van een schip. Roman tische naturen plegen in dit getij een wandeling langs het strand te maken en zij zijn de gelukkige lie den, die zich even mogen wanen in een hoekje van de Hof van Eden. Zij vinden ook de stille vreugde in het oude dorp, waar de herfst de deuren gesloten houdt, waar de zeewind verstoppertje speelt in smalle straatjes en waar de men sen de dingen van alledag beleven zonder de potten-kijkerij der sei zoen-gasten. Zo zie ik Zandvoort ook het liefst, maar wie meent, dat in deze intieme sfeer de rust heerst van een arcadische bevolking, komt bedrogen uit. De stilte in Zandvoort is die, welke de befaamde storm voorafgaat, de stortvloed, die het dorp over vijf maanden zal over rompelen, een kolkende mensenzee, als de zon tenminste weer vriend schap wil sluiten met Zandvoort. Daar wordt nu getimmerd en ge metseld, enZandvoort heeft nog steeds de .reputatie van het dorp met de grootste plannen. Over dat laatste worden nog al eens grapjes gemaakt en er kan geen nieuwtje los komen, of de buitenwacht roept o, daar is Zandvoort weer. Het ge meentebestuur gaat niettemin ge woon zijn gang, onder het verstan dige motto: wie het laatst lacht, lacht het best. En intussen is men druk in de weer met een groot scheeps boulevardplan, dat wil voorzien in een congresgebouw, res taurants, een nieuw hotel en flat gebouwen. Geweldig, zult u zeggen; maar echt, we zijn er nog niet. De plannenmakers willen ook nog een pier met auto- en voetgangersver keer. Fantastisch, zult u zeggen; maar echt, we zijn er nog steeds niet. De laatste geruchten willen na melijk, dat de heer Bouwes, hote lier van professie, een restaurant gedroomd of gedacht heeft op de tweede zandbank, die ongeveer honderd meter in zee ligt. Dat gaat natuurlijk niet zo maar, doch de bouw moet volgens Bouwes moge- Haarlemmers beweeglijke mensen in het Noorden zijn. Het valt de Zweed tenminste op, dat de buiten landers en zijn wij, Haarlem- Een weinigje van blijheid, Dat op zijn arbeid zegen zjj,- O, zoete Jezus, zeg er bij Het loon; - en wat meer vrijheid. De Christus met het zacht gelaat, Marye met het rein gewaad, In Waalwijk's woning binnen, Zij. die de wereld overzien En haar de milde ogen biên, Z\j staan zich te bezinnen. Frans Netscher e naam van Frans Netscher zal bij de meesten alleen blijven voortleven vanwege het scheld- proza, dat Lodewijk van Deyssel heeft afgevuurd op het werk van deze schrij ver. In zoverre mag het nageslacht Netscher dankbaar zijn, want aan hem danken wij indirect het befaamde „Ik houd van het prosa." Frans Netscher werd geboren 30 April 1864 in Den Haag. Hij debuteerde onder de schuilnaam H. v. d. Berg en dweepte met het zgn. Franse naturalisme. Even als de Tachtigers verloor hij zich in détail-beschrijvingen, hij deed dat koel en zakelijk, maar stond toch geheel buiten de kring van Kloos en de zijnen. Van zijn werken noemen wij „Men schen om ons", „Egoïsme" en „Uit ons parlement." Netscher stierf 19 November 1934 te Santpoort. Uit een karakteristiek, welke hij van de Zaanstreek schreef, is het volgende fragment genomen. Een typisch brok van écht Hollandsch mooi geeft de Zaanstreek te zien. Een ondergrond van veel water, gedekt door groote luchten van blauw, waar witte wolkkoppen in zeilen. Daar tusschen-in kleine plaatsjes, dor pen, het gewentelwiek van honderden molens, eenige hooge fabrieksschoor- steenen met rookpluimen. Uitgeest! De trein rinkeiklinkt de wissels over, de signalen door, wen telwiek fluitend en poeffend het open baanvak op. Krommenie! Een halt. Rechts, plat op den horizont der pol ders, als een lage massa, het steenen ljjf van een kerk zonder toren, een soort van forttoren van de waterlei ding: - Westzaan! Maar links, op eenigen afstand van de spoorlijn, haar trouw volgend, kan- teleeren tegen den anderen horizont eenige huizen, eerst nog met open vakken en lucht er tusschen-in, maar dan dichter op elkaar komend, zich aaneenschouderend tot een vaste rij, eindelijk een huizenstreep langs de lucht vormend. Vervolgens, er boven uit, enkele molens, hoog opwiekend in de atmosfeer, maar nog ver-af. En dan komen ook deze dichterbij, tusschen de huizen in, zich verme nigvuldigend, domineerend, een haas tig wiekenspel draaiend over hunnen daken heen. Vervolgens boven alles uit eenige steenen klompen, vierkante torens als vestingtransen, met een schoorsteen opvingerend met een dreigende opwij- zing naar boven en een rookpluim, die op de winden verwaaiert in een smorige streep: - zóó hoog, dat hij overal in de Zaanstreek, ja zelfs van uit Beverwijk te zien is. W. C. van Nouhuys illem Gerard vein Nouhuys werd 22 Juni 1854 te Zaltbommel ge boren. Tot 1891 weis hij koop man in zijn geboorteplaats en in die tijd publiceerde hij onder de schuil naam G. Waalre gedichten, die onbe langrijk waren. In 1891 vestigde hij zich te 's Gra- venhage en wijdde zich daar uitsluitend aan de letterkunde. Hij stierf in de Residentie in 1914. Van zijn hand verschenen o.m. de novellen „Eenzamen", „Zijn kind" en „Een keerpunt." Zijn critieken werden destijds veel gelezen en bekendheid genoten zijn toneelstukken, o.a. „Eer loos" en „Het Goudvischje." Het volgende fragment is genomen uit „Zijn kind", het verhaal van een schooiertje, dat door zijn vader de straat wordt opgestuurd om lucifers te verkopen. Velen zullen zich dat the ma herinneren uit tal van andere boe ken, die in hun jeugd onder dikke tra nen graag werden gelezen. Sjef slaat een hoek om en loopt nu langs heel hooge huizen in een straat vol breede deftigheid. Uit de souter rains, waar de meeste vensters ach ter het traliewerk openstaan, stijgt de warme keuken-lucht omhoog. Hij snuift de etensgeuren op: prikkelen de, eetlust-opwekkende geuren van hem onbekende spijzen. Hij huivert van honger, van begeerte, en hurkt voor een keukenvenster neer. De warmte vindt hij lekker, en hjj dringt zich zo dicht mogelijk tegen de tra lies. Maar het duurt niet lang, of de lucht van al die gerechten maakt hem wee, en hjj begint te gapen, met een hol gevoel in zijn lijf, te gapen, dat zijn kaken er pijn van doen. Toe, juffrouw, hebt u niet een beetje eten voor me? klaagt hij naar binnen. Een der meiden ziet ontsteld op van de aanrecht, waar ze juist iets op een schotel schikt. Beroerde jongen - je doet me schrik ken. „Och toe, juffrouw geef me maar een beetje eten." „Nee hoor, daar komt niets van in. Als ik daarmee beginnen wou. had ik wel dagwerk. Maak maar, dat je wegkomt." „Toe nou, 't kost jou toch niks." „Hoor je 't Dien? Zoo'n brutale!..." En tot den huisknecht, die juist in de keuken komt met een kleinen ha zewindhond in zijn arm: „Och Piet, jaag jfj dien schooier eens weg van 't venster." „Ik zal je dadelijk helpen", zegt Piet, „even voor Bjoetie zorgen". Hjj zet het hondje voorzichtig neer, dat met een geluid van lange nagels op een steenen vloer om hem heen tippelt, en schuift een nap met eten naar hem toe. Het diertje steekt den fijnen snoet even snuffelend er boven, draait zich om en trippelt weer de keuken uit. De huisknecht is vlak voor de tra lies gekomen en ziet Sjef aan. „Wil je inrukken, zeg?" „Geef me wat eten, toe!" „Geef maar wat de hond niet op wil vreten, dat daar" „Nee" we geven hier geen eten. Ga maar naar de diakonie... Ruk nou in, gauw"! fschoon de R. K. Toneelgroep „Berkenrode" nog geen historie van een halve eeuw doch slechts van tien jaar achter de rug heeft, mag zij toch tot één van de be langrijkste R.K.Toneelverenigingen te Heemstede worden gerekend, zonder dat daarmede aan de kwalitiet van haar zustervereniging „H.A.T." iets te kort wordt gedaan. Zij dankt naar on ze mening dit praedicaat aan de be langrijkheid van haar opvoeringen, waarbij er zijn, die om de schone her inneringen nog niet uit ons geheugen lijk zijn. De sensatie wordt dan ge vormd door een kabelbaan, welke van het Bouweshotel naar het zee restaurant moet lopen. Ik verheug me er al op te mo gen kabelen boven het kabbelen van de zee, misschien met een vrij gezicht op de kabeljouw. Zo'n tocht je aan een stalen draad, een zweef- tocht tussen hemel en aarde, naar een heuse zeebank, geeft de vreug de van een kermis en bezorgt de Bij dat portret stond een interview aarlem dat weet u toch is de laatste maanden in een Scandinavisch zonnetje gezet. De heren Van Willige en Geluk hebben een propaganda-tour ge maakt door het hoge Noorden en het toeval wilde, dat mij een num mer van de „Göteborgs-Posten" in handen viel, waarin het portret van de directeur van „Haarlems Bloei" figureerde als Hollands welvaren. mers, dat niet? zo gebarig zijn o tijdens hun gesprekken. Alle Zweed- i zjjn verdwenen. Wij denken b.v. aan de se ogen zijn gericht op de conver-1 serende Haarlemmer; in die crea tie is hij een wonderlijk man in de ogen van een Zweed, en dat doet Haarlems Bloei het gebaar maken om de Zweden uit te nodigen naar de stad aan het Spaarne te komen. Dan zullen zij zien, dat de Haar lemmer met zijn baarlijke gebaren wel meevalt en dat zij zich geluk kig mogen prijzen, dat verschillen de delen van Gothenburg door Hol landers gesticht zijn. Misschien ma ken dan ook de Zweden een gebaar en laten zij, op suggestie van de heer Van Willige in dat babbeltje, de herinnering aan de Nederlandse periode van Gothenburg voortleven in enkele straatnamen. De eerste Zweed, die ik nu zal ontmoeten, voer ik in ieder geval naar de Linnaeuslaan in de Hout, zeggend: dat is nou óns ge baar. Misschien zegt hij dan: Das Schek! HOU ono 50- kabelvaarder de smaak van een nieuw soort zeebanket. Nu zijn plannen altijd nog maar plannen en geruchten staan zelfs nog op een lager plan. Maar ik hoop van harte, dat de heer Bouwes geen tweede Icarus zal worden en van zijn hoge vlucht zal neervallen in de grauwheid van alledag. Licht en lucht hebben wij nodig, met een vleugje sensatie, en waar kunnen wij dat beter vinden dan aan een kabelbaan. Bloemendaal heeft destijds soort gelijke plannen gekend, maar dan op een draad, die van het kopje naar een bepaald punt in de duinen zou lopen. Daar is (nog) niets van gekomen, een reden te meer voor de heer Bouwes de kop hoog op te houden, ook al zou later blijken, dat een kabelvaarder wel eens kop je ondergaat. afgedrukt in keurig Zweeds en met veel enthousiasme heb ik gepoogd te begrijpen, wat de heer Van Wil lige in Gothenburg wist te babbe len. Uit dat Zweeds kon ik niet wijs worden en daarom begrijpt u mijn schrik, toen ik in het artikeltje plots zag staan David Schek. Toen ik die twee woorden vlot achter el kaar uitsprak, dacht ik: zoiets zul len wij in Haarlem toch niet zeg gen, laat staan schrijven. Een goe de relatie bracht mij echter aan het verstand, dat Schek de verta ling is van Geluk, en dat stemde mij weer een beetje gelukkig. Ik heb daaruit wel de conclusie ge trokken, dat er in Zweden geen wil genbomen bestaan, want waarom hebben ze dan ook niet de naam van de directeur vertaald? Uit het Gothenburg-babbeltje heb ik verder opgemaakt, dat zelfs de CrLVV) goede opvoering van „De Klokkengie ter" van Antoon Coolen, waarin de he ren Striekwold en Kromhout ware tri omfen vierden. De jubilerende toneelgroep is ont staan uit een groep parochianen van de parochie Berkenrode, welke ter gele genheid van het 40-jarig priesterfeest van pastoor Chr. van Mierlo een spe ciaal door Wim Snitker geschreven openluchtspel „Een herder weidt zijn schapen" opvoerde. Dat gebeurde in Augustus 1944, dus tijdens de bezetting en vlak vóór de hongerwinter. Na de opvoering zocht de heer A. C. Hopstaken contact met de heer Jos. Striekwold om één parochiële toneel groep te vormen. Helemaal slaagde hij hierin niet, omdat één van de spelers er de voorkeur aan gaf de bevrijding af te wachten, teneinde „Door .Een dracht Sterk" weer te doen herrijzen, die door de „Kulkturkammer" was ver boden. De oprichting van „Berkenrode" ge schiedde in stilte op 14 November 1944' ten huize van de heer P. H. M. Peeper- korn aan de Bleekersvaartweg. Er werd hard gewerkt en zo kon het gebeuren, dat kort. na de bevrijding in de aula van 't Seminarie „Hageveld" een serie daverende opvoeringen werd gegeven van de ruveu „Do you remem ber", die een grote belangstelling trok en tot resultaat had, dat een bedrag van niet minder dan 35.000.- aan het kerkbestuur van St. Bavo kon worden geschonken als bijdrage voor het her stel. „Berkenrode" liet zien, dat het haar ernst was om een eigen stijl en keuze van toneelstukken als cultuurvorm te tonen. Het begon met „Leontientje" van Felix Timmermans, dat vele opvoerin gen beleefde, o.a. voor de Stichting 1940-1945 en zelfs in Den Haag ging het twee keer voor de Stichting „Het Trap penhuis." De toneelvereniging was daarbij zo gelukkig in de persoon van de heer L. Holtslag uit IJmuiden een regisseur te vinden, die steeds streef de naar een nog betere voorstelling van de met zorg gekozen stukken. De stij gende lijn bereikte onder diens leiding wel een hoogtepunt met de opvoering van „Meisjeslyceum." Kort geleden moest deze bekwame regisseur zijn taak neerleggen; de heer John Kraay volgde hem op. In de tien jaren van haar bestaan heeft „Berkenrode" in de wereld van het amateurtoneel een goede naam ge kregen. Waar onlangs, na een moeilijke periode, door het toetreden van een aantal jonge en goede krachten weer nieuw bloed in de vereniging is geko men en daarmede de energie van voor heen weer als vanzelfsprekend wordt beschouwd, mag men er op vertrouwen dat „Berkenrode" zich niet alleen weet te handhaven, maar ook zal blijven streven naar een zo zuiver mogelijke vertolking van de toneelstukken. Het is daarom, dat wij met belangstelling naar de jubileumuitvoering van „In de nacht van de 16e Januari" uitzien, wel ke 10 November in het Minerva-theater te Heemstede wordt gegeven. Advertentie HAARLEM De raad van Haarlem besloot in Juli j.l. aan de Haarlemse stichting voor woningverbetering een voorschot te ver lenen van "1.316.000 voor de bouw van 125 middenstandswoningen (12 eenge- zinwoningen en 13 flatwoningen) en 13 garages op een terrein, gelegen aan en nabij de mr. Jan Gerritszlaan. Na langdurige onderhandelingen is de N.V. Bouw en Exploitatie Maatschappij ,.Ho- gerveka" erin geslaagd een particuliere beleggingsinstantie te vinden, welke be reid is genoemde bouw te financieren. Binnenkort zal aan de raad een voor stel worden gedaan, tot de verkoop van de grond over te gaan. B. en W. stellen thans voor het besluit, waarbij het voor schot werd verleend in te trekken. Hoofdcommissaris J. Fontijne en commissaris A. L. de Boer hebben Don derdag hartelijk afscheid genomen van de heer P. M. Adriaanse, administratief ambtenaar A en chef van de afdeling opleiding van de Haarlemse Politie. De heer Adriaanse vertrekt met eervol ont slag uit de dienst. Bij het afscheid wa ren ook aanwezig vertegenwoordigers van de Centrale van Politie Organisatie* van het Haarlemse corps. In zijn woning aan de Kloppersingel is voorts in in tieme kring afscheid van hem genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3