Naar snellere woningbouw door een betere wijze van werken Keiser van Ethiopië bezoekt Philips- en D.A.F.-fabrieken Bliksemloterij van de K.R.O. Terug naar meer vrijheid De man zonder hart Cementen vloeren of houten balklagen Grote interesse voor technische prestaties Voor zes R.K. instellingen De nieuwe Duitse Lufth ansa Keizer verleent onderscheidingen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1954 PAGINA 9 Maximale zekerheid Minimale premie Nederlanders verongelukt in Duitsland door O JEAN BROCARD (.van onze redacteur) JTT et tekort aan woningen in ons land wordt ge- r~t schat op 225.000. De productie van 65.000 wonin- gen per jaar is aanzienlijk, maar aangezien de natuurlijke bevolkingsaanwas 35.000 woningen per jaar vordert, wordt het tekort jaarlijks slechts ingelopen met een 30.000-tal woningen. Dit aantal kan men veilig verminderen met 5000, nodig voor de opruiming van de ergste krotten. Het totaal aantal woningen, dat per jaar gereed komt om het tekort in te lopen, kan dus op niet meer dan 25.000 geschat worden. Het zou dus nog een negental jaren duren voor de woningnood geheel ver dwenen was. Nu doen zich regionaal grote verschillen voor. Het tekort in de grote steden is in verhouding veel groter dan in de kleine gemeenten en op het platteland. In grote delen van ons land zouden reeds in 1958 voldoende woningen zijn, terwijl de dichte bevol kingscentra en daaronder vooral Amsterdam langer dan 1963 onder de woningnood gebukt zouden gaan. Echter, in bevoegde kringen kan men de mening op vangen, dat men in dit opzicht niet al te pessimistisch mag zijn. Niet iedereen, die samenwoont, zo zegt men, wenst een nieuwe woning, kan het betrekken er van Voor de binnenmuren worden bij de huidige woning bouw veel betonblokken gebruikt, wat een aanzien lijke besparing aan arbeidskrachten oplevert. De onderbreking in het midden van de muur met klei nere stenen wordt veroorzaakt door een schoorsteen, waarvoor normale stenen gebruikt moeten worden. betalen. Het zal, zo verwacht men, betrekkelijk veel voorkomen, dat gezinnen, die klein behuisd zijn en inwo nen en die daarvoor niet al te veel behoeven te beta len niet een nieuwe, ruime woning willen betrekken. Om de eenvoudige reden, dat de „nieuwe" huur te hoog ligt en voorts met het oog op de grote uitgaven, die het betrekken van een ruimere woning meebrengt het geheel nieuw inrichten van enkele kamers. Zo zou men kunnen zeggen, dat de directe woningnood ook in de grote steden vóór 1960 niet meer zo nijpend zal zijn. Deze speculatie latend voor ivat zij is tenslotte moet er ook een ontstellend aantal krotten dringend opge ruimd worden het is duidelijk, dat de noodzaak, om snel te bouwen, nog steeds zeer dwingend is. De schaarste aan bepaalde vak lieden, metselaars, staca- doors, betontimmerlieden en yzervlechters houdt een snellere voortgang van de zo dringend nodi ge woningbouw tegen. Hoe te vinden opdat er toch zo vlug m - gelijk gebouwd wordt? Een groot op gezet plan als de ver doorgevoerde systeembouw wordt, zoals wij hier naast aantonen, om practische rede nen niet uitvoerbaar geacht. Er zijn echter andere methoden aan te ge ven, waardoor de bouw van wonin gen sneller in zijn werk zou gaan. Door ver doorgevoerde normalisatie, een betere werkmethode op de bouw blokken, het sneller verwerken van het materiaal kunnen de beschikbare werkkrachten efficiënter gebruikt worden. Een zelfde aantal mensen kan in dezelfde tyd meer werk ver- II! I en een deel van het werk dat vaklieden thans verzetten kan door ongeschoolden of snel omgeschoolden gedaan worden. Er kan meer ge haald worden uit het beschikbare arbeidspotentieel. Met het behandelen van dit onder deel van de woningbouw werken wij enkele der tien middelen om de span ning op de bouwmarkt te vermin deren, die wjj onlangs in onze repor tage over de zwarte lonen in de bouw vakken hebben aangegeven, nader uit. Een volgend maal willen wjj ons verdiepen in de vakopleiding, om scholing, het aan.zekkeiyk maken van het werk in de bouwvakken en de pro's en contra's die aan de orde komen bjj het overwerk. In dit licht dient aandacht geschon ken te worden aan de artikelen die prof. ir. Van Beusekom onlangs in en kele bladen heeft geschreven. Prof. Van Beusekom bepleit een groot opgezette systeembouw, een ver doorgevoerde rationalisatie, waarvoor een uitgebrei de research nodig is. Er zouden fabrie ken moeten verrijzen die aan de lopen de band bouwelementen maken. Als ar chitecten en aannemers de handen ineen zouden slaan, de regering voorging, zou er een systeem bedacht kunnen worden waardoor een zodanige productie ver kregen zou worden dat bijvoorbeeld de helft van de nieuwe woningen in de grote steden volgens deze systeembouw gereed zou komen. Men zou de eerst komende jaren natuurlijk verzekerd moeten zijn van een regelmatige, zeer grote afname. Wat denken bouwonder nemers en architecten hiervan? Het onderzoek naar een goede metho de voor deze systeem- of montage- bouw zou veelomvattend moeten zijn, zo zegt men allereerst. Zeer veel syste men zijn al toegepast, vele ervan met gering succes. De deugdelijkheid is ver te zoeken, de woningen zijn niet voldoen de waterdicht gebleken. Bij een zo gro te opzet als prof. Van Beusekom zich voorstelt moet het systeem geheel en al verantwoord zijn. De voorbereidende studie zal enkele jaren vergen. Er zul len vervolgens proefcomplexen moeten worden gebouwd. Vóór de kinderziek ten overwonnen zijn en deze complexen hun bruikbaarheid bewezen hebben is men weer enkele jaren verder. Eerst dan, als men zeker is van de bouw van goede woningen, die jaren mee kunnen, kan de grote productie beginnen. Men schrijft dan 1958 of 1959. En dan is de woningnood al voor een groot deel ge lenigd. Is het dan wel verantwoord met de bouw van deze montagewoningen te beginnen? Verder: Wil men in Nederland aan de systeembouw? De traditionele bak- steenbouw is karakteristiek Hollands en zeer geliefd. Hier zal men niet gauw van afstappen. De mogelijk heid bestaat dat de montagewonin gen na een gering aantal jaren leeg komen te staan. Momen teel is men al blp als men een wo ning, wat voor een en waar dan ook, heeft. Ten tijde dat deze ver doorge voerde systeembouw zal beginnen is men reeds kieskeuriger geworden. Ten slotte: Er zal door deze metho de een zeer eentonig en eenvormig stadsbeeld ontstaan. Reeds nu wordt er gewezen op het gevaar van massa- ficering in de min of meer eendere bouwblokken. Het gevaar van de vor ming van massamensen zal bij deze in tensieve systeembouw eerst recht ver ontrustend worden. Markf blijft overspannen Wjjst men dus om practische redenen het groots opgezette plan af, men ziet wel in, dat er maatregelen moeten worden getroffen om het tempo van de woningbouw op te voeren. Al mag mi nister Witte door de beperking van scho lenbouw, de bouw in de sector gezond heidszorg en hygiëne, die van stad huizen en kerken, arbeidskrachten vrij maken, de bouw in de sector nijver heid is aan geen beperkende bepalingen gebonden en vindt onverminderd voort gang. Dit is in de huidige periode van hoogconjunctuur slechts normaal. De door de beperking vrijgekomen vaklie den komen dus slechts in een gering aan tal aan de woningbouw ten goede. De markt blijft overspannen. Vereenvou diging van werkmethode, rationalisa tie en normalisatie zijn dringend nodig. Reeds wordt een aantal bouwonder delen machinaal in de fabrieken ver vaardigd. Dit geschiedde ook al voor de oorlog. Kozijnen, deuren, trappen, kasten en keukens komen in grote aantallen van de fabrieken. De eenvor migheid is echter beperkt en bepaalt zich tot de behoefte voor een of enkele bouwblokken onder één architect. Hier zou meer normalisatie mogelijk zjjn. Het aantal typen van deuren of kas ten zou beperkt kunnen worden en de architecten zouden uit een betrekkelijk gering aantal mogelijkheden een keus moeten kunnen doen. Op deze manier verkrijgt men toch enige variatie, ter wijl er een grote besparing in het fa bricageproces verkregen zou worden. Vergroting der productie Naar de vereenvoudiging van de werkmethode op de bouwblokken doet men reeds een goede gooi. Een effi ciënter transport, eendoelmatiger bouworganisatie, oordeelkundig optasten kan de productie vergroten. Het ..Pro- ductiviteitscentrum van de Bouwnijver heid bestudeert verscheidene mogelijk heden om een sneller werktempo te verkrijgen. Nog te veel geschiedt op de gebruikelijke, trage manier, maar meer en meer worden torenkranen en loopkranen op het werk gebracht. In Rotterdam werkt een betonfabriek die het beton met tankwagens naar het werk brengt, aldus veel tijd bespa rend. Men vraagt zich af, of in Am sterdam niet een dergelijke methode zou kunnen worden gevolgd. Men is echter sterk van weersinvloeden af hankelijk. Ook de kalkmortelfabriek die in Maart in Amsterdam in werking is ge steld, £eeft een belangrijke arbeidsbe sparing. Een snellere werkmethode verkrijgt men ook door het verwerken van sin- telbeton voor de binnenmuren. Wat anders vijf man zouden moeten doen kan nu door drie man geschieden. Vijftig tot zestig procent van de bin nenmuren van de huizen in de Sloter- meer zijn op deze manier gebouwd. Wel sneller dus, maar beter? Er komen soms scheuren voor. Sintelbeton wordt ook veel gebruikt voor het leggen van cementvloeren. De bouwondernemers zijn hiertoe door de voorgeschreven lage bouwprijzen wel gedwongen. Velen van hen passen deze methode echter met grote tegenzin toe. Zij zouden bepaald veel liever, als vóór de oorlog, houten balklagen gebrui ken. Zij wijzen er op, dat een blok van honderd woningen bij toepassing van houten balklagen maanden eerder ge reed zou zijn dan bij het verwerken van sintelbeton. Maar is bij dit snelle tempo het personeel ook voorhanden? De laatste methode staat een goede, vlotte opeenvolging van de diverse werkzaamheden bij d" bouw in de weg en bovendien zijn er meer arbeiders bij nodig. Men weet heel goed, dat hout duur is. Maar het is nog geenszins een uit gemaakte zaak of de hogere loonfac- tor en het later ontvangen van de huur als gevolg van het later gereedkomen van de woning het leggen van cemen ten vloeren uiteindelijk niet duurder maakt dan de verwerking van hout voor de vloeren en plafonds. De aanne mers die voor particulieren bouwen verwerken allen houten balklagen. Zij kunnen daardoor veel vlugger werken. Men kan uit een en ander dus lezen een pleidooi om terug te keren tot het toepassen van houten balklagen, weer een punt waardoor de woningbouw snel ler zou gaan. Sommige aannemers zoeken naar een eigen methode om het werk zo efficiënt mogelijk te doen zijn. Een van hen heeft een systeem van betonelementen ingevoerd voor de binnenmuren. Hier door wordt over de gehele bouw een derde van het anders benodigde aantal metselaars bespaard. Deze besparing was een eis van de gemeente Amster dam. De bouwprijs kan bij deze metho de lager worden, en wat het belang rijkste is een aantal schaarse vak lieden komt vrij. Zo wordt in onderdelen getracht door een nieuwe werkwijze de bouw te be spoedigen. Ook tracht men de vaklie den zo veel mogelijk te ontlasten van werk, dat niet dringend nodig door hen moet worden verricht. Niet steeds kan men ongeschoolden bij deze normalisa tie gebruiken. Maar zij zijn snel omge schoold en het aantal benodigde vak lieden is belangrijk minder dan bij de traditionele bouw. Een stralende herfstzon veranderde de regeringsdakota, waarmee om precies half twaalf H. M. Koningin Juliana, Keizer Haile Selassie, prins Bernhard, prins Makonnen en prinses Sarah Vrijdag op het vliegveld Wel schap arriveerden, ln puur zilver. Op verzoek van de Keizer werd tijdens de vliegtocht ook over de Biesbos gevlogen, waarvan het vraag stuk van de droogmaking, zoals dat Donderdag in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft was gedemon streerd, Zijne Majesteit bijzonder had geboeid. Op het vliegveld waren o.a. ter be groeting aanwezig prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, burgemeester mr. H. Kolfschoten van Eindhoven, ir. F. Philips, en ir. Th. Tromp, dr. H. J. v. Doorne. Door een rjjkbevlagd Eindho ven reed het gezelschap, nadat H. M. de Koningin en de Keizer van Ethiopië de erewacht hadden geïnspecteerd, naar de woning van ir. Tromp, waar de lunch werd gebruikt. Gezien de betrekkelijk korte tijd die voor het bezoek aan de Philipsfabrie- ken was uitgetrokken was het uiter aard niet mogelijk een volledige rond gang door de fabrieken te maken. Daar om had men er de voorkeur aan gege ven, zoals ir. F. Philips uiteenzette, het hoge gezelschap door enige tech nische demonstraties een inzicht te ge ven in het wetenschappelijk onderzoek dat in de laboratoria wordt verricht. Via de grootbeeldtelevisie sprak de heer Leon Yazedjian, een Ethiopisch student aan de Philips bedrljfsschool, de hoge gasten in het Amharisch toe. Eveneens door middel van de groot beeldtelevisie demonstreerde ir. F. Stieltjes verschillende transistors naast de tot nu toe algemeen gebruikte radio buizen. Tenslotte werd een demonstra- De KRO gaat in het begin van het volgend jaar in samenwerking met de Katholieke Bond voor EHBO, met name de heer A.tM. Berger, die in dezen ai een befaamde reputatie heeft ver worven, de voor zover bekend groot ste originele bliksemloterij die ooit ter wereld is gehouden, organiseren. De opbrengst komt ten bate van zes R.K. instellingen, met name de Ned. Kath. Sportbond in Den Bosch, het Kath. Verbond voor Kinderbescherming te Den Bosch, de stichting Nat. Kath. Gezinszorg in Utrecht, het Kath. Nat. Bureau voor Geestelijke Gezondheids zorg in Utrecht, de Katholieke Vacan- tiehuizen- en Jeugdherbergcentrale in Utrecht, de Kath. Nat. Jongensjeugd zorg in Den Haag en de Kath. Nat. Meisjes jeugdzorg in Utrecht. Dit is de eerste practische verwezenlijking van de reeds eerder bekend gemaakte koerswijziging in de acties voor lief dadigheid via de KRO-microfoon die namelijk gecoördineerd voortaan zul len worden betracht. De KRO gaat voortaan slechts tweemaal per jaar een grote actie voor liefdadigheid on dernemen. Aan deze eerste actie zul len vijf uitzendingen worden gewijd en wel eind Januari en begin Februa ri 1955. De loten zullen niet meer op de kerkpleinen ten verkoop worden aangeboden maar in voorverkoop wor den verkocht. De uitzendingen zullen resp. voor de vaders, moeders, zusters, broers en „ongenoemde personen" worden gehouden. Er zal in totaal 250.000 gulden aan prijzen beschik baar worden gesteld waaronder zes woonhuizen als hoofdprijs die per uit zending zullen worden uitgeloot. tie gegeven van het door ir. Vermeu len ontwikkelde nagalmfenomeen, waardoor de indruk wordt gewekt dat een uitzending wordt gegeven uit een grote acoustisch goede concertzaal, zelfs als zjj in een beperkte ruimte gemaakt is. De tocht van Philips naar de DAF- fabriek te Geldrop was een ware triomftocht. Drie, vier rijen dik ston den de mensen langs de kilometers lange route en juichten op uitbundige wijze de hoge bezoekers toe. In de nabijheid van de DAF stonden hon derden schoolkinderen, getooid met oranje, te wuiven met de rood-wit- blauwe en groen-geel-rode vlagjes. Direct bij aankomst overhandigde de 6-jarige Huubke van Doorne met een serieus gezichtje boeketten orchideeën aan Koningin Juliana en Prinses Sarah. Gezeten in militaire wapendragers maakte het gezelschap daarna een rondgang door de fabriek, waarbij de keizer zich zeer geïnteresseerd toonde. Vooral het vraagstuk van de juiste plan ning had zijn grote belangstelling. Na de rit defileerde een groot aantal ty pen van civiele en militaire wagens, die een goed beeld gaven van de ver scheidenheid van de productie van de DAF. Tijdens de thee bood Huubke van Doorne namens de directie van de DAF aan Keizer Haile Selassie een 17de eeuwse gedreven zilveren ta bakspot aan. De Keizer beloonde het ventje met een gouden herinnerings penning, speciaal ter gelegenheid van zijn bezoek aan West-Europa gesla gen. Met het trotse gebaar van de eigenaar stopte het jochie het kost bare stukje goud in zijn broekzak. Via het fleurig bevlagde Geldrop, waar iedereen was uitgelopen om toch ook iets van de stoet te zien, keerde het hoge gezelschap terug naar het vliegveld Welschap, vanwaar per da- kota de thuisreis werd ondernomen. De nieuwe Duitse Lufthansa zal zijn Europese bedrijf op 1 April 1935 beginnen met lijndiensten op Londen, Parijs en Madrid, de laatste met een tussenlanding te Ziirich. In de zomer van 1955 zal dan een dienst op New York worden geopend, terwijl het net vervolgens tot andere Europese en overzeese landen zal worden uitge breid. De Lufthansa zal in het begin erva ren buitenlandse vliegers als eerste pi loot in dienst hebben. Vier tweemotorige ..Convairs", die in de V.S. zijn besteld, worden volgende maand in de bondsrepubliek verwacht. Er zal gebruik worden gemaakt van de vliegvelden te Hamburg, Düsseldorf, Wahn (voor Bonn en Keulen) en Mün- chen. (DPA-Reuter) Advertentie concorbs Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. Ook voor collectieve personeelvergekeringen Hooldktnte •r: Oudenoord - Utrocht Tol. 16591 (3 lilnon) Bij het bezoek van Keizer Haile Selas sie aan de DAF-fabriek bood Huibje van Doorne de Keizer een bokaal aan en de Keizer vond het kennelijk aar dig, om dit geschenk uit zijn handen te ontvangen. Staande, beiden met bril: de gebroeders Van Doorne. Z. M. de Keizer van Ethiopië heeft ter gelegenheid van zijn staatsiebezoek aan Nederland een aantal onderschei dingen toegekend. De minister-president dr. W. Drees is benoemd tot Grootkruis in de orde van de Heilige Drie-eenheid van Ethio pië. Aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, werd de Ster van eer van Ethiopië verleend. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, ontving de orde van Me- nelik II. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, werd be noemd tot Grootkruis in de orde van de Ster van Ethiopië. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijl stra, ontving het Grootkruis in de orde van Menelik II. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. F. W. A. Schokking. werd benoemd tot Grootofficier in de orde van de Ster van Ethiopië en de heer E. C. J. de Jongh, stationschef van Amsterdam C.S. ontving het officiers kruis in de orde van de Ster van Ethiopië. De keizer van Ethiopië heeft ter ge legenheid van zijn Dezoek aan ons land de burgemeester van de gemeente Am sterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, benoemd tot Grootofficier in de orde van Mene lik n. Een personenauto uit Zwolle is tus-® sen de plaatsen Langenhorst en Ocht- rupp (Westfalen) tegen een boom ge reden. Een der drie inzittenden was op slag dood. De andere twee personen zjjn met grote moeite uit de wrakstukken ge haald. Zjj zijn naar een ziekenhuis ver voerd en verkeren beiden in levensge vaar. Uit Zwolle vernemen wij, dat vol gens daar ontvangen inlichtingen de auto werd bestuurd door de heer K. F. uit Naarden. Hij zou gewond zjjn. De heer G. J. A. uit Zwolle, handelaar in bouwmaterialen, werd op slag ge dood. Voorts werd gewond de heer A. J. K. uit Zwolle. (Vervolg van pag. 1) Drie ministers hebben toen plechtig beloofd zich ernstig te beraden over de structuur van de loonvorming. Intus sen werden de geluiden sterker en sterker. De looncommissie van de K. A.B. bracht een rapport uit waarin een marge-politiek werd bepleit en Mid- delhüis bepleitte onomwonden vrijere loonvorming. Reeds in Juni 1953 lieten ook de centrale verbonden van de werk gevers-vakorganisaties duidelijk weten, dat zij voorstander waren van vrijere loonvorming. En de commissie Thux- lings van het Centrum voor Staatskun dige Vorming sprak zich eveneens uit voor deze principiële wijziging. Alleen het N.V.V. verzette zich. Op het buitengewone Congres van 17 Oc tober 1953 sprak het socialistisch vak verbond zich uit voor een loonpolitiek, volgens door de Regering goedgekeur de en onder haar controle integraal toegepaste richtlijnen. De door de K.A.B verdedigde marge-politiek werd als on rechtvaardig, ondoelmatig en practisch onuitvoerbaar afgewezen. Eén stem kwam er, die verder ging dan die van de voorstanders van de vrijere loonvor ming. Het was het Centraal Sociaal Werkgevers Vakverbond, dat zich voor stander toonde van algehele vrijheid. Slechts de huidige bijzondere omstan digheden waren het die dit verbond ervan weerhielden deze vrijheid onmid dellijk en integraal te eisen. We hebben het nuttig geoordeeld deze gang van zaken met de loonpolitiek nog eens goed vast te leggen, omdat voor wat het katho lieke standpunt betreft het met de dag duidelijker wordt, dat dit een juist standpunt is, en dat een goed samen spel tussen de katholieke sociale orga nisaties en de katholiek politieke for maties onontbeerlijk en vruchtbaar is. Bijzonder verheugend is het, dat thans het gehele bedrijfsleven practisch een stemmig accoord gaat met het rapport van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de toekomstige loonpo litiek, waarin grotere vrijheid in de loonvorming principieel wordt aanvaard en de verantwoordelijkheid wordt ver legd naar waar zij behoort: bij de lei ders van het bedrijfsleven. Dit laatste onder toezicht en medeverantwoorde lijkheid van de staatsoverheid. die krachtens haar wezen de bewaakster is van het algemeen welzijn. Wij tekenen hierbij aan. dat derhal ve thans ook het socialistisch vakver bond hiermede instemt en dus zijn po litiek heeft gewijzigd. Wij verheugen ons hierover, omdat er ook uit blijkt dat de breuk tussen het N.V.V. en de beide'andere partners in de arbeiders wereld niet zo diep doorvreet als aan vankelijk scheen. Wat het rapport zelf oetreft, Hjkt het ons goed hier nog nader op terug te komen, omdat duidelijk inzicht in deze materie ons alleszins wenselijk voor komt. achter John gesloten, toen de auto al wegreed en de politiemannen, die de vluchtelingen waren nagerend, zagen de auto zelfs niet meer om de hoek verdwijnen. Even reed Jean in een hoog tempo, met gedoofde lichten kris kras door de nauwe straatjes. Toen hij evenwel geen achtervolgers bemerkte, ging hij in een kalm gangetje en met de lam pen normaal ontstoken in de richting van het Paradijs der Vrijgezellen. Met een bezorgde stem informeerde Jean hoe John zich voelde en wat er was gebeurd, want in de enkele minu ten die verlopen waren sinds Jean het gelach hoorde, hadden de mannen nog geen gelegenheid gehad een woord te wisselen. Met een stem die trilde van woede, vertelde hij wat hem was overkomen, een verhaal, dat hij telkens onderbrak om een serie verwensingen te uiten aan het adres van zijn onbekende aan valler. John had rustig aan de deur van Jonathan's winkel gestaan, om bij on raad zijn meester te kunnen waarsch wen en tevens om niet op te laten val len, dat de dienstdoende politieman niet meer op zijn post stond. In het uur, dat zijn meester Jonathans' kamer on derzocht had hij geen kip op straat gezien. Toen zag hij een bestelauto aankomen, die hij duidelijk herkende als een auto van de posterijen. De auto stopte bijna vlak voor Jonathans' win kel om de brievenbus te lichten, die aan de overzijde van de straat bij het politiebureau stond. Hij schonk daar om niet eens bijzonder veel aandaent aan de auto en deed alleen een stap terug omdat hij wilde voorkomen, dat de postbeambten hem zouden aanspre ken. Uit de auto was inderdaad een als postbeambte geklede man gestapt, echter zo groot, als John beweerde nog nooit te hebben gezien, al leek hij misschien wel wat groter doordat hij gehuld was in de lange cape, die be stellers bij slecht weer gewend, zijn te dragen. Langzaam was hij naar de winkel toe komen lopen en John meen de, dat hij nieuwsgierig was naar de zaak waar een moord was gepleegd. De man was echter zonder aarzelen naar de deur gestapt en was slecht; een ogenblik blijven staan toen John te voorschijn trad en hem vroeg wat hij wilde. Hier zweeg John even en ging toen, enigszins aarzelend, verder „Ja monsieur, ik weet niet goed hoe ik het precies moet vertellen want misschien heb ik het wel niet goed ge zien, maar zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt. Toen ik hem aansprak be gonnen ineens zijn ogen te gloeien, net als van een wild dier. Hij gaf me geen antwoord. En aan zijn griezelige ge zicht kon ik niet zien of hij me ver staan had. Toen hij nog een stap dich ter bij kwam werd ik kwaad en zei, dat hij direct moest maken, dat hij wegkwam, want dat het verboden was om hier binnen te komen. Ik ging voor hem staan om hem tegen te houden maarhij duwde me opzij of ik t baby was. Toen werd ik kwaad Ik gaf hem een rechtse hoek op zijn maag, waarmee ik een andere mar. misschien wel zou hebben dpodgesi gen, maar hijhij droeg beslist een pantserdie vervlmoordenaar en ik sloeg mijn hele hand stuk. Mc m'n andere vuist heb ik hem toen eer oplawaai gegeven op een van zijn glimmende ogen en toen wankelde hr wel even. maar zijn gezicht vertro1' nog niet eens. Het leek wel rubber! Zo voelde het trouwens ook aan, toe*, ik hem raakte." (Wordt vervolgd) oog boven het bouwobject troont de kraanvoerder in zijn onbeschutte positie, gen de kou warm in de kleren gestoken. Torenkranen kunnen een groot a stenen tegelijk naar boven brengen, maar zijn, naar wij van mensen <te practijk vernamen, niet steeds even practisch. De verdeling over het werk is namelijk weinig economisch. 12 De deur was in het midden openge spleten als het deksel van een sigaren kistje en de grendels waren eerst ge heel gebogen en toen met de zware schroeven eenvoudig uit de eikenhou ten posten gescheurd. Het moest een war.e Hercules zijn, deze moordenaar. Een krachtmens op meer dan een ge bied, want op de korte afstand, waar op Jonathans had geschoten, moesten er toch minstens wel enkele schoten raak zijn geweest. Trouwens de kogels waren niet teruggevonden. Ondanks het feit dat de indringer dus door ver schillende kogels van korte afstand was geraakt, had hij toch zijn plannen uitgevoerd, Jonathans vermoord, de brandkast leeggri-dun^r—t en was zon- •r een spoor na te laten weer v dwenen. Na voor de laatst maai zijn blikken door het vertrek te hebben laten gaan om de situatie nauwkeurig in zich op te nemen, doofde Jean het licht en be gon het tapijt dat hij voor de deur opening had gehangen om het licht niet naar buiten te laten stralen, weg te halen. Juist was hij hier mee bez: - toen vanuit de winkel geluid tot hem doordrong. Even stond Jean te luis teren. Dan hoorde hij een hevig la waai gevolgd door een geweldige bons. alsof het plafond naar beneden kwam, een en ander vergezeld van een serie kernachtige vloeken, die kennelijk uit de mond van John kwamen. Met een ruk trok Jean het tapijt nu helemaal weg en rende naar de winkel, maar nauwelijks had hij enkele passen ge daan, toen hij verstijfde en met een ongelovig gezicht luisterde naar het lachen, 'dat vanaf de straat weerklonk. Een lach als van een krankzinnig», maar dan vele malen luider. Onmiddel lijk kwam Jean weer in actie. Dat ge luid kon maar één betekenis hebben.... de moordenaar was teruggekomen. Met een paar sprongen was Jean bij de deur, voorbij John, die kreunend onder het uiten van een serie verwen singen juist van de vloer opkrabbel de. Hij zag echter in de gehele straat niets meer dan een rode postauto, die in de verte verdween. Aan de overzijde van de straat had men ook het lawaai en het lachen ge hoord en op verschillende plaatsen ging het licht aan, terwijl in de deur opening van de politiepost een agent verscheen. Jean begreep, dat ze on middellijk moesten zorgen dat ze weg kwamen want anders zaten ze als rat ten in de val. Gelukkig bleek John niet zodanig gewond, dat hij er last van had bij het lopen, zodat ze zij aan zij met een sprint de straat uit renden en de hoek om waren voor de politieman in de deur van de politie post goed en wel begreep wat er ge beurde. De kogels, die hij hen nazond bereikten de hoek van de straat dan ook pas, toen de twee rennende man nen deze al warén omgeslagen. Hijgend bereikte John de auto even na zijn meester, die met een blik op John's rechterhand, waaruit blied te voorschijn kwam, zelf achter het stuur had plaats genomen. Het portier was nog niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9