Russische MIG's schieten Superfort neer Drie leden der bemanning omgekomen Moskou herdenkt sober de October revolutie Minister Mitterand noemt André Baranes een spion Alleen kalveren en varkens drinken in Nederland volle melk De melk blauw-blauw laten kan ik werkelijk niet K.N. V.B.- N.B.Y .B. accoord bereikt Met ingang van 1 December moet alles geregeld zijn Drie doden; zestien gewonden bij ongelukken op de weg Mevr. Sömmerlatte te Londen ORR CAPRI concurreert Solovlucht over Atlantische Oceaan Ballonvaart per wastobbe Verzoenende toon en slechts weinig militair vertoon Viscounts" moeten onderzocht worden Nog vier doden Sigaretteninvoer duurder Het weer met GREVENBICHT IN OMGEVING VAN JAPANSE EILAND HOKKAIDO Franse politie arres teert Algerijnse rebellenleiders Het Franse „schajidaal van de lekken" Geheimen geschonden? VOORZITTER VAN DER WEIJDEN OP L.T.B.-VERGADERING Bevolking mag geen hoogwaardig product onthouden worden General Motors wil Indonesië verlaten Scandinavië verwacht staatsiebesoeken MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26138 52-jarige Amerikaan ver betert Lindbergh-record Bij T er schelling DUITS MOTORSCHIP GEZONKEN Drie bemanningsleden vermist eeft geteisterd5 ln Portu§al 21 Russische nummers in internationaal telefoonboek Onderhandelingen over overdracht fabriek Landing in Nieuw- Guinea Volgens Djakarta geen Indonesische militairen PRIJS VAN ƒ35.000 UITGELOOT [ANORAKS - SWEATERS O NJREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEW Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden.' Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 °lrectle: J. J. W. Boerrlgter en u Mr. W. A. M. van der Kallen, "oofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds teL 21544 Twee Russische Mig-straaljagers hebben gistermiddag een Amerikaanse een type dat reeds tijdens de tweede wereldoorlog in gebruik was, neergeschoten boven het gebied tussen het Japanse eiland Hokkaido en de ö°or Rusland bezette Koerillen-groep. Negen van de twaalf bemannings leden hebben zich per parachute kunnen redden. Een tiende man is bij het sPringen in zee terecht gekomen en verdronken. De beide andere inzitten- den worden vermist, maar men vreest, dat zij het toestel niet meer tijdig hebben kunnen verlaten. De regering der Verenigde Staten heeft een krach- protest ingediend in Moskou. Eet, 52-jarige Amerikaan, Max Con- tad, is gisteren in een tweemotorig sPortvliegtuigje, een Beechcraft „Piper apache", de Atlantische Oceaan over gestoken van New York naar Parijs. had voor deze overtocht 22 uur en minuten nodig, precies 11 uur en 8 Minuten minder als in 1927 Lindbergh ""dig had voor zijn beroemde solo- v'bcht met de eenmotorige „Spirit of Louis." Conrad vader van tien kinderen ,s een bekende figuur in de Amerikaanse burgerluchtvaart. Hij heeft al 30.000 ybeguren op zijn naam staan. Conrad ?eeft het toestel overgevlogen om de hichtwaardigheid van dergelijke lichte "Portvliegtuigen te bewijzen. De „Pi- P.61, Apache" was bestemd voor een par- 'culiere koper in Europa. De overtocht ?eeft hem 102 dollar aan benzine ge- «Ost, ongeveer 1000 dollar goedkoper ?h verzending per schip. Tijdens zijn ^ücht heeft hij ongeveer 3000 meter ?,°°gte gevlogen. Hij heeft twee lichte °f®en meegemaakt en had last gehad ijsafzetting op de vleugels boven de )j 6aan, maar al deze moeilijkheden heeft t'l kunnen overwinnen. In tegenstelling Charles Lindbergh had Conrad in j, machine echter de beschikking over f?uio en verscheidene moderne naviga- bemiddelen. Zijn viucht was een pres tatie, maar de tocht met de goed uitge ruste ..Piper Apache" valt uiteraard Volledig in de schaduw vergeleken bij de baanbrekende vlucht van Charles Lindbergh. Engeland De Londense havenarbei ders hebben gisteren tegen dubbel loon overgewerkt om de grote hoeveelheid goederen, die zich gedurende de stakin gen van de afgelopen weken hadden op gehoopt, te verwerken. (Rtr.). Van officiële Amerikaanse zijde is meegedeeld, dat de B-29 zich op een normale luchtkarteringsreis bevond en dat ze de „McArthurlijn", de demar catielijn tussen Hokkaido en de Koeril- len geen ogenblik heeft overschreden. Er werd niet bekend gemaakt of de B-29, een Superfort, het vuur van de Migs heeft beantwoord. Het toestel werd aangevallen op een hoogte van ruim 3000 meter, juist op het ogenblik dat het terugdraaide in Westelijke richting. De machine verloor snel hoogte en liet een rookpluim na. Tenslotte stortte zij neer nabij Nemoero op het eiland Hokkaido. Zij kwam terecht op een boerenhoeve, waar zich op dat ogen blik niemand bevond. Het Superfort is aangevallen op on geveer dezelfde plaats waar ook twee jaar geleden de Russen een Amerikaans toestel hebben neergeschoten. Acht be manningsleden kwamen daarbij om het leven. Het Superfort behoorde tot de 91e strategische verkenningsgroep, die haar basis heeft op het vliegveld Yoko- ta bij Tokio. De Russen vlogen in het verleden vaak over Hokkaido. De VS hebben toen opdracht gegeven te schie ten op elk Russisch vliegtuig dat in zicht kwam. Daarna pas werd het rus tig. Op Hokkaido zijn toen radarposten ingericht om het luchtruim te controle ren. Het is waarschijnlijk, dat deze posten het gevecht tussen de Migs en het superfort op het scherm hebben kunnen volgen. Rtr.-UP Een 27-jarige Amerikaan is gisteren acht uur lang met een bizarre ballon de lucht in geweest. In een houten tobbe, waaraan honderd gekleurde luchtballons uit leger- opslagplaatsen waren bevestigd, is hij over een afstand van 70 km over de Adiron- dack-bergen gevlogen. Het dalen verrichtte hij door de ballons door te prikken of met een katapult kapot te schieten. De jongeman, Cashman genaamd, die be halve amateur-ballonvaarder ook nog dans- leiaar en hypnotiseur is, heeft de vlucht gemaakt om zijn brevet als ballonvaarder machtig te worden. Daarvoor moet hij ech ter 16 vlieguren hebben. Om de resteren de uren erbij te halen, gaat hij vandaag nogmaals acht uur de lucht in, ondanks de kou die hij op grote hoogte heeft moeten lijden. (Rtr/UP). Gedurende het afgelopen weekeinde is in Moskou op traditionele wijze ,e Octoberrevolutie herdacht. Gisterochtend is een militaire parade gehou- n op het Rode Plein, waarna twee millioen burgers voor de autoriteiten Stileerden. Zaterdagavond heeft vice-premier Maxim Saboerov in het °lsjoi-theater een herdenkingsrede uitgesproken. Bij beide plechtigheden >Taren buitenlandse diplomaten en journalisten in grote getale aanwezig, r^hmerkend was het minimaal vertoon van militaire macht en een maxi me hartelijkheid. Een uitermate verzoenende toon klonk uit vrijwel alle toespraken, hoewel critiek werd geleverd op de Westelijke defensie-plannen, gisteravond werd voor het eerst sinds 19 jaar de traditionele receptie weer 'n het Kremlin gehouden. Bij die gelegenheid heeft premier Malenkov met indruk verklaard, dat Rusland in vrede wenst te leven met de V.S. müitaire parade duurde slechts lena nuten- Afdelingen van de verschil len Cadettenscholen en detachemen ten gemotoriseerde er gepantserde in- £>0pi le namen eraan deel. Maarschalk *ich nin' minister van Oorlog richtte ben m een korte toespraak tot de troe- Woun verklaarde, dat Rusland onder ®ara5rming van de Russische land- iSe 1,1 en marine werkt aan de vrede, deel macht nam niet aan de parade dek negens het laaghangende wolken- siSch opmerkelijk was, dat aan de Rus- ïw e leiders niet zoals anders bloe geen Vverden aangeboden. Er werden nieuwe wapens getoond. 5v°Hd Tremier Saboerov heeft Zaterdag- bat j, in het Bolsjoitheater verklaard, ?e pQif'and zich nog steeds richtte op Vred k door Lenin uitgestippeld: PitaliSjie naast elkaar bestaan van ka- ?chu\v<jae en communisme. Hij waar in de vl..echter voor „zekere personen lar|d sleok die menen dat men met Rus- yan kraok s kan onderhandelen op basis er- aidi Rusland is toch veel ster- de VoortT de vice-premier. Hij kondig- needs m aan, dat het plan voor 1954 Island October bereikt was en dat Pani U Wppr An oil» nroWo/ion rnnri i i De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer van "het romantische Italiaanse eiland Cavri, waar jaar lijks duizenden jonggehuwden hun wittebroodsweken doorbrengen, heeft de Europese vrijgezellen op geroepen voor een „Internationaal Congres van Vrijgezellen", dat op 30 November zal beginnen. De bedoeling van het congres is, dat zoveel mogelijk van de deelnemen de vrijgezellen een huwelijk zul len sluiten. Omdat de liefde zich nu eenmaal niet laat dwingen, heeft de V. V. V. van Capri wij selijk geen tijdslimiet voor de duur van het congres bepaald. (Rtr). Het Duitse motorschip „Christel" is vannacht in de nabijheid van Ter stelling gezonken. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Het motor schip „Thekla" seinde vannacht, dat het de kapitein van de „Christel", die gewond was, aan boord genomen had. Drie bemanningsleden worden ver mist. De reddingsboot „Brandaris", die uitgevaren is, heeft hen nog niet kunnen vinden. De „British European Airways'' heeft gisteren bekend gemaakt, dat een drie tal Viscount-vliegtuigen uit de dienst is genomen voor motor-onderzoek. De Viscounts zijn uitgerust met straalmo toren, die propellers in beweging bren gen. Het betreft geen normaal routine- onderzoek, maar het is „niets ernstigs", aldus werd meegedeeld. Een week geleden stortte bij Mel bourne een Viscount neer tijden3 een oefenvlucht. Veertien dagen geleden liep een andere Viscount ernstige schade op tijdens een noodlanding op het vlieg veld Ciampino bij Rome. Toen werd meegedeeld, dat het landingsgestel niet functionneerde. Intussen hebben de De Havilland-fabrieken laten weten, dat zij de Comet-2 zodanig hebben ver bouwd, dat het een der veiligste machi nes is geworden. De Comet-2 heeft een startverbod gekregen, na de verschillen de ongelukken die er met dit type zijn gebeurd. De 25 toestellen van dit type, die er bestaan, zullen uit elkaar worden gehaald en verbouwd. De Comet-1, het eerste verkeersvliegtuig met straalmo toren, zal geheel uit de circulatie wor den genomen. (U.P.). De Franse politie heeft Vrijdag en Zaterdag een groot aantal Algerijnse nationalistische leiders in verschillende Franse steden gearresteerd. Partijbu- reaux van de M. T. L. D„ de Algerijnse nationalistische beweging, werden door zocht en een groot aantal documenten werd in beslaggenomen. De regering heeft de beweging zelf buiten de wet verklaard. In Algiers zelf zijn Franse troepen de bergen van Aures ingetrok ken om de opstandelingen te bestrijden. Nog steeds worden troepen uit Frank rijk naar Algiers overgebracht om de veiligheidsdiensten te versterken. In verschillende departementen zijn de openbare feestelijkheden ter gelegen heid van het Mohammedaanse Moulad- feest, de herdenking van de geboorte van de Profeet, afgelast. Mevrouw Betty Sömmerlatte, echtgenote van Karl Sömmerlatte, tweede secre taris van de Amerikaanse ambassade in Moskou, die door de Russen van „straatschenderij" werd beschuldigd en als persona non grata werd betiteld, verlaat hier het vliegtuig, dat haar met haar man van Stockholm naar London Airport bracht. Mevr. Sömmerlatte werd door de Russen, die eerst pogingen in het werk stelden om haar te ontvoeren, hetgeen door haar man op het nippertje kon worden voorkomen, uitgewezen, omdat zij een agent van de geheime politie in het gezicht zou hebben geslagen. Zij ontkende echter zich aan iets dergelijks te hebben schuldig gemaakt. Het echtpaar Sömmerlatte is op doorreis naar Amerika. (Van onze Parijse correspondent) Er lekt van tijd tot tijd nog wel iets uit over het schandaal van de „lekken" bij de Nationale Defensie Raad. Na de aanvankelijke energieke maatregelen, die blijkbaar ten doel hadden de psychologische uitwerking van deze trieste geschiedenis te kanaliseren, lijkt het er thans wel op, of de zaken maar wat gerekt worden. Toch zijn er de laatste dagen een paar merkwaardige ontwikkelingen in deze zaak geweest, die de moeite van het vermelden waard zijn. In de eerste plaats is uit de verklaringen van de voormalige prefect van politie, de heer Baylot, duidelijke geworden, op welke wijze de merkwaardige taak van commissaris Dides ontstaan is. Toen Baylot namelijk zijn functie te Parijs aanvaardde, waren de meeste inlichtingendiensten door functionarissen van communistischen huize ondermijnd. Op de door deze diensten verschafte inlichtingen bleek al spoedig, dat hij geen staat kon maken, weshalve hij commissaris Dides opdracht gaf een officieus inlichtingennet te organiseren. Een ander interessant feit is dat de rechters van instructie aan een aan tal militaire deskundigen het indertijd in France-Observateur verschenen arti kel van de hand van Roger Stéphane over de strategische verdediging van Laos hebben voorgelegd om na te gaan welke indiscreties hierin begaan zijn. Bovendien hebben zij een geheim tele gram, dat door het progressistische ka merlid Emmanuel d'Astier de la Vige- rie in het openbaar in de Nationale Ver gadering is voorgelezen, eveneens aan deze deskundigen voorgelegd. gaat. Weer op alle gebieden vooruit ^rernlin°Uvan de viering werd in het 1-ZarKtic 'u Minister Molotov. De oude ?Ooo balzaal was met meer dan leiders K, n Sevuld. Talrijke Russische yan de ,®?aven zich hartelijk temidden ^alenkn,, u landse gasten en premier hiocrativL "ee£t het Amerikaanse de- Jbeegedcoif con§reslid Wickersham i6 leven i?' !*- Rusland in vrede wenst ahg hip?^ "L0 s- "U bent toch niet w;'„JLket wel?" vroeg de pre- biaai rrpllckersham antwoordde hele- e V. vrees le hebben en dat ook ln vrede wensen te leven. (UP-Reu'ter) k Ve« verloren t-vipersonen hebben het k 1 stadie n !J<?ens een tornado, die Traditie-getrouw is het melk- probleem vandaag weer aan de orde gekomen in de algemene jaarverga dering, die de vakgroep Veehouders van de L. T. B. te Haarlem hield. In zijn openingsrede wees de voor zitter, het Tweede Kamerlid M. P. van der Weijden er op, dat voor de boer de kostprijs van de melk over het gehele land met ongeveer 3 ct. is gestegen. Hij zag als een mogelijke oplossing in deze kwestie de eerste 16 a 20 duizend liter melk met 1 a 1% cent per liter hoger te betalen voor alle bedrijven in Ne derland, waardoor de kleine zand- bedrijven hun productie hoger be taald zien. De heer Van der Weijden dook nog wat dieper in de (afgeroomde) melk en daarbij zei hij: „Om zo groot mogelijke afzetkansen in het binnen- en buitenland te hebben, dient volgens de zuivelbesprekingen, onlangs in Londen en Washington gehouden, er door de producent er voor te worden gezorgd, dat aan elke consument een product wordt geboden van de hoogst mogelijke kwaliteit. Daarmede zullen wij het eens moeten zijn, maar of de consumptiemelk in Nederland, afge roomd tot 2t4 pet. en 's winters be staande uit Belgische ondermelk en melkpoeder hieraan voldoet, is voor mij wel een vraag. De kortst mogelijke weg van pro ducent naar consument hetgeen voor een moeilijk houdbaar product al- melk van groot belang is is het in elk geval niet. Alleen kalveren en varkens in Nederland genieten het voorrecht volle verse melk te mogen drinken". De heer Van der Weijden merkte voorts op: „Wie de gestandaardiseerde melk naar de fabriek zou terugstu ren, zou 14 pet. per liter ontvangen, waarschijnlijk ook de mededeling, dat deze melk niet houdbaar is. En daarvoor betaalt de consument 26 ct. als losse melk en 30 ct. als flessen- melk. Ik hoorde eens iemand zeggen: „Hiermede worden we inderdaad ge flest". Dwaze maatregelen „Volstrekt onjuist lijkt mij ook", aldus de heer Van der Weijden, „de berichtgeving, dat de melk van 30 naar 45 ct. per liter komt, indien dit volle melk wordt. Het is onbegrijpe lijk, wanneer de boeren 26 ct. zou den gaan ontvangen over het gehele jaar, dat dan de consument voor deze zelfde melk 45 cent moet gaan beta len, dus 19 ct. meer, tenzij men in de melk een soort werkverschaffings object ziet". Spreker besloot zijn betoog, dat hij met een pleizierige ironie hield, met de woorden: „Dwaze maatregelen sterven hun eigen dood, dat is ten slotte nog een geruststelling. Dat men in tijden van nationale armoede de bevolking verplicht sommige producten allereerst voor de export te houden, is aanvaard baar, maar volgens minister Zijlstra leven we in een periode van hoog conjunctuur, en er is dus geen re den thans de eigen bevolking een hoogwaardig product te onthouden, zeker niet als daardoor ook nog een kunstmatig boteroverschot ont staat van 20.000 ton." Voor het overige behoort het tot de bevoegdheid van de minister van De fensie uit te maken of een dergelijke publicatie inderdaad een. geheim schendt. Zo ja dan kunnen gerechtelij ke vervolgingen tegen deze beide lie den worden ingezet. Een ander feit is minstens even in teressant. In het communistische dag blad l'Humanité zijn enige dagen ge leden artikelen verschenen over het dagboek van een zekere heer Guinot, lid van de beweging voor „Vrede en Vrijheid". Blijkens een openbaar pro test van de heer Guinot blijkt nu, dat dit dagboek door de politie op 23 September tijdens een huiszoeking bij hem in beslag genomen is. De heer Guinot vraagt zich nu af, en velen met hem, hoe het mogelijk is, dat een dagboek dat door de politie bij een huiszoeking gevonden is, inte graal ter kennis is gebracht van de communistische partij en zelfs let terlijk in een communistische krant verschijnen kan. Ten slotte heeft minister Mitterand tijdens het congres van zijn partij, de U.D.S.R., André Baranes uitgemaakt als spion. Tegen deze openbare uitlating van de minister van Binnenlandse Zaken tekenen Baranes' beide verdedi gers nu protest aan. Zij stellen de vol gende vragen: Is het overeenkomstig de republikeinse beginselen, waarop de heer Mitterand zich bij elke gelegen heid beroept, om bekentenissen aan iemand te laten ontlokken, die gedu rende 20 uren geen voedsel en slaap heeft gehad, terwijl acht inspecteurs el kaar tijdens deze ondervraging hebben afgelost? Waarom heeft de heer Mit terand, die zulke uitdagingen aan zijn tegenstanders richt, nog steeds niet aan de rechter van instructie verklaard wat de oorsprong is van de lekken van Juli 1953. (France-Observateur-artikel van Roger Stéphane). En waarom wast hij zich niet schoon van de beschuldigingen die tegen hem gericht zijn? Zoals be kend behoort minister Mitterand even als de huidige minister-president tot de geestelijke familie, die om de weekbla den „Express" en „France-Observa- teur" geschaard stond en gedeeltelijk nog staat. Het eerste internationale telefoonboek dat ooit ter wereld werd uitgegeven is door André Bardon, de Franse staatssecretaris voor P.T.T., in omloop gebracht. Het nieu we telefoonboek is het resultaat van een particulier initiatief. Het werd opgesteld per tak van bedrijf en beroep en omvat de voornaamste telefoonnummers van alle lan den ter wereld. De Sovjet-Unie heeft van 21 officiële instanties het nummer opgege ven. Het boek is in het Frans, Engels. Duits en Spaans gesteld en telt 1.700 bladzijden en ongeveer 250.000 nummers. (Van onze sportredacteur) De besturen van de K.N.V.B. en de N.B.V.B. zijn na nog geen week van onderhandelen tot overeenstemming gekomen. In de conclusie wordt aller eerst gezegd, dat het voor het Nederlandse voetbal noodzakelijk is, dat er slechts één leidinggevend orgaan bestaat. Dat zal, zo concludeerde men ook, de K.N.V.B. moeten zijn. Met deze punten als basis en de verdienste van de N.B.V.B. voor het Nederlandse voetbal erkennende, heeft men gezocht naar een compromis. In grote lijnen komen de voorstellen van de gezamenlijke bestuurderen hierop neer, dat de N.B.V.B. zal verdwijnen, dat de clubs in die bond van N.V.'s veranderd worden in verenigingen en dat deze verenigingen zullen worden toegelaten tot de K.N.V.B. Dat alles zal vóór 1 December aanstaande zijn beslag moeten krijgen. Dit alles wil niet zeggen, dat het aantal clubs, thans in de N.B.V.B., ook zal blijven. Er is sprake van een samengaan, maar dat heeft ook betrekking op enkele verenigingen van de K.N.V.B. Wij den ken hier bijvoorbeeld aan Zuid-Limburg. De nieuwe verenigingen van de N.B.V.B. zullen, aldus de voorstellen, ook het amateurisme moeten behar tigen. Maar deze zaken behoeven eerst medio 1955 geregeld te zijn. Een van de belangrijkste voorstellen is ongetwijfeld het uitbreiden van het aantal eerste klassers. Want alle verenigingen van de N.B.V.B. zullen worden toegelaten tot de eerste klas. Men hoopt dat door fusies en derge lijke het meerdere aantal eerste klassers beperkt blijft tot vier, zodat men alsnog kan overgaan tot het instellen van competities van vier maal veertien clubs. Belangrijk is ook, dat de huidige leden van de N.B.V.B. gedurende dit seizoen geen lid kunnen worden van een vereniging van de K.N.V.B. en omgekeerd. Anderzijds wenst men, dat de huidige met de N.V.'s gesloten contracten ook blijven gelden als deze clubs verenigingen zijn geworden. Men begrijpe goed: dit alles is nog geen werkelijkheid geworden. Zowel de leden van de K.N.V.B. als die van de N.B.V.B. zullen nog accoord moeten gaan met de thans gedane voorstellen. Eerst dan zal er sprake kunnen zijn van eenheid in de Nederlandse voetbalwereld. Zaterdag aanstaande zal een buitengewone bondsvergadering van de K.N.V.B. worden gehouden over dit onderwerp. Voor een meer uitvoerige toelichting op deze voorstellen en commentaren over dit onderwerp verwijzen wy naar pagina 5. Drie doden en zestien gewonden, van wie verscheidenen ernstig, dat is de tol, die het wegverkeer dit weekeinde ge- eist heeft. Tussen Rotterdam en Dordrecht heeft een zware met aardappelen geladen vrachtauto Zaterdagmiddag een kleine bus gegrepen. De bestuurder van het busje, de 23-jarige J. G. T„ uit Den Haag, werd gedood. De vijf andere in zittenden liepen min of meer ernstige verwondingen op. Het ongeluk gebeur de doordat het busje tengevolge van het gladde wegdek slipte, kantelde en op de andere rijbaan, waar de vracht auto reed, terecht kwam. Een verkeersongeval te Drempt in de Achterhoek heeft Zondagmiddag acht gewonden geëist. Een personenauto met zes inzittenden wilde in een file inhalen. Daarbij kwam hij in botsing met een taxi, die uit de tegenoverge stelde richting naderde. In de taxi zat naast de chauffeur pastoor W. F. Amse uit Doetinchem. Hij werd licht gewond. Zondagmiddag is te Rotterdam bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto de 59-jarige Van eer Zwet uit Rotterdam uit de bestelauto geslingerd. Hij liep een schedelbasis- fractuur is en in kort na het ongeluk overleden. In Westzaan is de 52-jarige vertegen woordiger J. Kayer uit Bergen van een dijk gereden. Hij werd uit zijn auto ge slingerd en kreeg de auto op zich. Met grote moeite kon hij worden bevrijd. Hij is spoedig na het ongeluk aan zijn verwondingen bezweken. Een taxi, die volgens de politie aan de linkerkant van de weg reed, is Zon dagavond op de brug over de Nieuwe Prinsengracht langs de Amstel te Am sterdam in botsing gekomen met een auto, waarin zich twee piloten van de onlangs op Soesterberg gestationneerde afdeling van de Amerikaanse lucht macht bevonden. Van de inzittenden van de taxi moest een drie weken oud meisje met een schedelbasisfractuur worden opgenomen. Beide Amerikanen werden ernstig gewond. Naar vernomen wordt voert de Ge neraal Motors Corporation op het ogen blik onderhandelingen om haar assem blage-fabriek in Djakarta aan Indone sisch beheer over te dragen. Vernomen wordt, dat de General Motors zich op de een of andere wijze uit Indonesië zal terugtrekken als geen bevredigend resultaat wordt bereikt. Er wordt hierbij op gewezen dat het General Motors niet is gelukt buiten landse valuta van de Indonesische re gering te krijgen. Het ligt in het voornemen de fabriek bij het begin van het nieuwe jaar te sluiten. Zou zij door Indonesische be langen worden overgenomen, dan zal een periode van ongeveer een half jaar moeten verstrijken, eer de productie opnieuw opgenomen kan worden. De General Motors bevestigde, dat met het Indonesische Ministerie van Arbeid onderhandelingen worden ge voerd over de uitbetaling van salaris sen aan de 700 arbeiders gedurende de tijd dat de productie stil ligt Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zullen volgend jaar waar schijnlijk hun eerste officiële bezoek aan het vasteland van Europa brengen. Het ligt in de bedoeling dat zij dan staatsie- bezoeken brengen aan Denemarken, Noor wegen en Zweden. Koningin Elizabeth is o.m. uitgenodigd de grote Britse tentoon stelling van handel en industrie, die van 29 September tot 16 October 1955 te Ko penhagen zal worden gehouden, te openen. Zeker is reeds dat de Franse President en mevrouw Coty in April 1955 een staat- siebezoek aan Denemarken zullen brengen. (ANP) Nog vier andere ongelukken met dodelijke afloop zijn Zaterdag en Zon dag gebeurd. In Arnhem is Zaterdag morgen de 32-jarige schilder T. J. Wemmers, terwijl hij bezig was met het afbikken van roest van de brugleuning van het station Arnhem-Velperpoort door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. De 17-jarige landbouwerszoon J. Siero uit Terwolde is, toen een drie- wielige kar, waar hij op de bok zat, kantelde, onder het paard bekneld ge raakt en om het leven gekomen. In Krimpen aan de Lek is de 17-jarige schipperszoon C. Heuvelman te water ge raakt en verdronken. In de Staatsmijn Wilhelmina is de 27-jarige mijnwerker B. uit Kaalheide van een grote hoogte naar beneden gestort. Hij is in het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen overleden. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Financiën deelt ons mede, dat tengevolge van een misver stand op de afdeling perszaken van dit departement geen bekendheid is gege ven aan een nieuwe regeling, welke sedert kort door de douane wordt toe gepast ten aanzien van de vrije invoer van sigaretten. Nederlanders, die uit het buitenland terugkeerden, bemerkten tot hun verba zing, dat het vrije kwantum verlaagd is van 100 op 80 sigaretten en dat bij de invoer van bijvoorbeeld een slof sigaretten ook de eerste vier van in voerrechten vrijgestelde pakjes mede belast worden. Het departement werkte hedenmorgen nog aan een publicatie, waarin de nieuwe regeling alsnog zal worden aan gekondigd. Een lid van het Indonesisch „Bureau Irian", Papare, heeft verklaard, dat in dien er sprake is van een infiltratie op West-Nieuw-Guinea, deze moet zijn on dernomen door leden van de „Republiek der Zuid-Molukken", die van Ceram overkomen omdat zij contact wensen op te nemen met Nederlandse autoriteiten in Nieuw-Guinea. In de 3e klasse van de 525ste Staats loterij is heden op lot nummer 15381 de f35.000.gevallen. Advertentie (tot Dinsdagavond) Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat regen. Later wisselerjd bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind aanvankelijk tussen Zuid en Zuid west, later ruimend naar West. Van nacht minder koud, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zon: 7.48-16.59. Maan: 15.54-6.18.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1