W egenonderhoud en lasten personeel vragen steeds meer Industrialisatie-beleid gericht op Noordholland boven het IJ Haarlemse winkels tot tien uur 's avonds open Nell Herbert Vijftig jaar getrouwd Zwemfeest in Sportf ondsenbad groot succes ZANDVOORT Het A.B.C. cabaret „Bedriegertjes" met Aantal baden steeds stijgend De lachspiegel cart Wim Kan DAMMEN IN KENNEMERLAND lliip- PROVINCIALE BEGROTING NOORDHOLLAND Vijfjarenplan-P.E.N. In periode van 25 Nov. tot en met 4 December EEN GOED PORTRET toto-atelier Velsenaar wegens verzet ingesloten Intocht St. Nicolaas UITVOERING VAN ,!T VOETLICHT" MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 Gezondheidszorg Sociale zorg en onderwijs WASSERIJ DUYN Voorstel van B. en W. Burgerlijke Stand BLOEMEN DA AL Spreekuur burgemeester „DUINWIJCK" IN DE BADMINTON. COMPETITIE Verenigde Katholieke Dammers DODENHERDENKING Geslipt met bromfiets Mislukte sprong op rijdende tram Haarlemse Kath. Studenten vereniging „Sanctus Bavo" Basketball Spannende wedstrijden op het programma POLITIE SPEELT TONEEL Psychologisch groepsonder- zoek schoolkinderen HEEMSTEDE EXPOSITIE WAND- LAPPEN Lezing over Frans Hals Weer hersteld thuis SANTPOORT Firma Tabernal opent speciaalzaak Beurs van Amsterdam Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan Provinciale Staten de begroting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1955 aange boden. De gewone dienst sluit met een totaal van f 20.179.406 aan inkomsten en uitgaven. Het totaal van het nadelig saldo bedraagt f 11.309.722. Hier staat tegenover een voordelig saldo van f 394.234 van hoofdstuk II, burger lijke dienst en kasmiddelen, terwijl voor dekkingsmiddelen is aangegeven een bedrag van f 10.915.488. De kapitaaldienst sluit met een totaal van in- komten en uitgaven van f 52.061.496,72. Gedeputeerde Staten wijzen er op, dat er bepaalde uitgaven zijn, die van jaar tot jaar een stijging zullen ver tonen. Dit is met name het geval ten aanzien van personeelslasten, alsmede met de kapitaalslasten, welke o.m. voortvloeien uit de aanleg en vernieuwing van de wegen in de provincie. Hierdoor zullen aan de provinciale middelen steeds grotere eisen worden gesteld. Indien de provincie in dit opzicht niet op een bijzondere wijze tegemoet wordt gekomen zullen ongetwijfeld andere terreinen, waarover de provinciale zorg zich uitstrekt, in het gedrang ge raken. Daarom zien Gedeputeerde Staten dan ook met grote belangstelling uit naar het rapport omtrent het vraagstuk van de wegenfinanciering en naar het standpunt, dat de regering te zijner tijd naar aanleiding van dit rapport zal innemen. Uit een bijgevoegd staatje van het totaal der dekkings middelen over de laatste vijf jaren blijkt, dat een aanzienlijke stijging be staat. Deze is te danken aan de toeneming van de algemene dekkingsmidde len, waarbij een belangrijke plaats wordt ingenomen door de uitkering uit het provinciefonds; deze uitkering draagt een conjunctuurgevoelig karakter. naar voren zijn gebracht met betrek king tot de subsidieregeling van na zorg voor oud-leerlingen van B. L. O.- scholen, zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het noodzakelijk is te on derzoeken of de huidige nazorgveror dening kan blijven bestaan. Dit laatste achten zij nodig uit hoofde van de evolutie, welke het nazorgwezen in de loop der jaren heeft doorgemaakt. Uit de jaarverslagen van de provin ciale bedrijven blijkt, dat verbruik van electriciteit en water in Noord-Holland sterk toeneemt. Bij het P.E.N. is thans een nieuwe uitbreiding van de cen trale in studie. Men kan eerst een definitief antwoord op de vraag, of deze uitbreiding gerealiseerd zal worden, geven, wanneer overleg met de Hoogovens heeft plaats gevonden. Dit overleg tussen de directie van de Hoogovens en het provinciaal bestuur is niet eerder te verwachten dan in 1956. Gedeputeerde Staten hebben het voornemen de voltooiing van het pian van secundaire wegen met kracht voort te zetten. Het is de bedoeling jaarlijks vier a vijf-en-half millioen gulden in het plan te verwerken. Ten aanzien van de planologie beogen Ge deputeerde Staten de bevordering van regeling- en saneringsplannen voor de bebouwde kom. Hoewel deze werk zaamheden behoren tot de taak van de gemeente, vraagt een en ander niettemin van het bureau van de Pro vinciale Planologische Dienst veel tijd en aandacht. Met het sociaal-wetenschappelijk onderzoek wordt geregeld doorgegaan. Zo worden op het ogenblik de resulta ten van een voortgezette studie inzake de te verwachten toekomstige bevol king in de verschillende streken en ge meenten van Noord-Holland bewerkt. De uitkomsten hiervan zullen binnen kort worden gepubliceerd en tezamen •met andere gegevens van nut kunnen zijn bjj het opstellen van een progno se van de economische en maatschap pelijke ontwikkeling der provincie. Gedeputeerde Staten hopen binnen kort met een concreet voorstel aan gaande een streekplan voor de IJmond te komen, dat gevolgd zal worden door een soortgelijk voorstel voor het nauw hiermee samenhangende Zuid-Kenne- merland. Daarna komt het Gooi aan de beurt. Inmiddels wordt aan het on derzoek ter voorbereiding van streek plannen voor Noord-Kennemerland, Waterland en West-Friesland voortge- werkt. In de loop van het begrotings jaar zal aan Provinciale Staten een uitvoerige nota worden overgelegd over de stand der verbetering van de waterhuishouding in de geestgronden ten Noorden van het Noordzeekanaal Financieel vergt de verpleging van de geesteszieken nog steeds de groot ste offers van de provincie (voor 1955 netto geraamd op f 2.352.590). Deze offers vloeien voor het merendeel voort uit de tegemoetkoming aan de gemeenten, namelijk ten bedrage van bijna 25 pet in de kosten. De verbetering van het internaat voor de zusters in „Duinenbosch" te Bakkum, waarmede een bedrag van f 850.000 is gemoeid, is urgent. Niette min moet met enige vertraging reke ning worden gehouden. De verhouding van het aantal ver- plegenden op die van het totaal der verpleegden is niet ongunstig (één op vier). Er is echter in de provinciale ziekenhuizen nog een zekere onderbe zetting ten opzichte van de potentiële opname-capaciteit, die moeilijk blijkt weg te werken. In de loop van het begrotingsjaar zal aan Provinciale Staten een rapport worden uitgebracht over het resultaat van de studie van problemen, welke betrekking hebben op de massajeugd. In verband met het feit, dat van ver schillende zijden bepaalde wensen Advertentie AMSIÏRBAMSEV AART 20 Til. 11Q53 MANGELWAS KANT EN KLAAR, binnen 4 dagen retour. B. en W. van Haarlem zullen de ge meenteraad voorstellen om in verband met de St. Nicolaasdrukte de winke liers in het tijdvak van 25 November tot en met 4 December verloi te geven hun winkets tot 's avonds tien uur ge opend te houden. Tevens vervalt in die periode de verplichte ochtend- of mid dagsluiting. GEBOREN: E. G. Blankwater—Rutte z; S. Booivan Butselaar z; M. C. van der KlugtMolenaar z; J. M. Ballintijn de Ruijter z; G. AkkermansBrand- sen z; J. M. de SmitRoose d; M. G. Broes—Schimmel d; C. van der Vliet Bos d. Geboren: P. Wegman-Molenkamp, z; F. W. van Zelst-Duwel, z; A. S. Wijers- Tönissen, z; J. M. den Ouden-Gorden, z; H. J. Kok, Rekelhof, z; J. Chr. Schepers-Voetman, z; A. Souverein-Jel- lema, z; G. P. van der Form-Muntz, d; C. Broekhuizen-van Eijk, d; E. van der Meer-de Klerk, d. GEHUWD: A. Andrist en T. H. Vol- hand, H. F. Ris en W. C. van der Werff, M. Hermus en C. E. Zandstra. Getrouwd: D. Questro en J. Blesgraaf. ONDERTROUWD: J. A. Nobels en M. A. Koomen, J. Kensen en W. M. Th. Carton, J. M. A. Ebbinkhuijsen en J. F. Kloes. OVERLEDEN: A. Boots, 35 j., Scho- terbosplein; C. F. Bartelsman, 86 j., Com. v. d. Lijnlaan. Overleden: J. H. Groenendal-Scholte, 82 jr. Kruisstraat: A. D. Visser. 46 jr, Jar Gijzenkade: C. J. Klein-Dolle, 75 jr, Laurens Costerstr.; C. Tromp, 77 jr, Leidsevaart; L. P. H. M. Kenter, 6 jr, Linschotenstraat. De gebouwen in Castricum voor de uitbreiding van het waterleidingbedrijf komen in 1955 gereed. Bij het P.E.N. worden de bovengrondse netten gelei delijk door kabels vervangen. Hiervoor is een vijfjarenplan opgesteld met in totaal een kostenbedrag van f 10.000.000. De bijzondere zorg van Gedeputeer de Staten met betrekking tot de in dustrialisatie is speciaal gericht op het gedeelte van Noord-Holland benoorden het Noordzeekanaal, met uitzondering van het gebied bij de mond van dit kanaal, dat beheerst wordt door het zich regelmatig uitbreidende Hoog ovencomplex. De industriële ontwikkeling boven het Noordzeekanaal wordt belem merd door het ontbreken van vaste wegverbindingen boven of onder het kanaal. Vandaar de aandrang op de minister spoed te maken met de tunnelbouw bij Velsen. De aanleg met financiële medewerking van Rijk en provincie van de industrie terreinen in vier kerngemeenten in Oostelijk West-Friesland wordt nog dit jaar voltooid. Gelijksoortige maatregelen hebben Gedeputeerde Staten bepleit voor het gebied EdamVolendamMonnikendam. In standhouding van de ook uit het oogpunt van vreemdelingenverkeer typische samenleving van Volen dam en Marken zal slechts mogelijk zijn indien in de naaste omgeving voor de bevolking voldoende werk gelegenheid bestaat. Bovendien noopt de snelle bevolkingstoeneming in Volendam tot het treffen van voor zieningen. De industriële ontwikkeling van de Zaanstreek is na 1930 achtergebleven. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het ontbreken van nieuwe, goedgelegen industrieterrreinen, waar door zich hier practisch geen nieuwe bedrijven konden vestigen. Het door samenwerking van de Zaangemeenten in het leven geroepen Industrieschap voor de Zaanstreek tracht in deze leemte te voorzien. De hoge kosten, verbonden aan het verwerven, bouw rijp maken en in exploitatie brengen van industrieterreinen vormen daarbij achteraf een ernstige belemmering, zo dat ook hier financiële steun moet worden overwogen. Hiertoe bestaat te meer aanleiding, omdat nog vele ja ren de Zaanstreek na de IJmond het voornaamste industriegebied zal blij ven voor de in het Noorderkwartier sterk groeiende beroepsbevolking. H— Advertentie maken, heeft TIJD nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht. Lange Veerstraat 13 - Tel. 11178 14 jaar, 2, 4.15, 18 jaar, 2, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en FILMS: PALACE: „Marabunta", en 9.15. LUXOR: „Bedreiging", 9.15 uur. LIDO: „Prins Valiant", en 9.15. FRANS HALS: „Mijn vrouw is een lief heksje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. ROXY: „Remember Pearl Harbour", 18 j., 2.30 en 8. MINERVA: Ma.: „Koningin Christina", 18 jaar, 8.15. Maandag 8 November Concertgebouw: Revue ten bate van Ned. Stichting voor het Gebrekkige Kind. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 15.3t)16.30 uur. Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret (Wim Kan) met „De Bedriegertjes", 20 uur. Dinsdag 9 November Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret (Wim Kan) met „De Bedriegertjes", 20 uur. Minervatheater: Dr. Paul Julien over „de Pigmeeën van equatoriaal Afrika", 8.15 uur. TENTOON S TELLIN GEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 U. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12. Fortretten en bloemstillevens door Georg Rueter. Van 6 tot 27 November. Woensdag 10 November herdenken de heer en mevrouw H. F. F. VoogtDudink de dag, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Het echtpaar woonde voor het einde van de oorlog in Santpoort. Na 1945 vestigden de heer en mevrouw Voogt zich in Haarlem in het Proveniershuis. De bruidegom was 40 jaar lang werkzaam bij de wasserij Klauwers in Santpoort. Reeds 65 jaar is de heer Voogt lid van de handboogschutterij „Vooruitgang zij ons streven". Bruidegom en bruid zijn 50 jaar lang trouwe lezers van onze krant. Het zal het gouden echtpaar Woensdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Bij de vele gelukwensen, die de heer en mevr. Voogt zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. De traditionele zwemfeest-avond van het Sportfondsenbad Haarlem is Zaterdagavond gehouden en wederom een groot succes geworden. De talrij ke aanwezigen onder wie mr. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, en mr. J. A. C. Bie renbroodspot, de voorzitter van het Sportfondsenwerk, zagen een goed zwemprogramma. In zijn welkomstwoord gaf de direc teur van het Sportfondsenbad Haar lem, de heer N. H. Slinger, een over zicht van het aantal baden in de in richting. In de eerste tien maanden van het afgelopen jaar werden 268.000 baden genomen, 5000 meer dan in de zelfde periode van het voorafgaande jaar. Het totaal aantal baden in de negentien jaar van het bestaan van het bad is hiermede gestegen tot 4.325.785. Dit aantal is mede te dan ken aan de grotere belangstelling, die het schoolzwemmen in Haarlem on dervindt. Niet ten onrechte, want on danks de bevolkingstoename in ons land, in de afgelopen dertig jaar, nam het aantal verdrinkingsgevallen af van 1300 tot 400 per jaar, welke teruggang voor een groot deel te danken is aan het onvermoeide streven om van iedere Nederlander een zwemmer te maken. Met de intocht van de in gevarieer de kledij uitgedoste kinderen werd het meer feestelijke gedeelte van het programma geopend. Zij vormden rondom de boorden van het bassin een leuk en kleurrijk décor. Vervolgens werd door de kunst- zwemgroep van Zwemclub Haarlem, onder leiding van mevrouw A. Höl- sken-Neve een demonstratie gegeven, waarmede veel succes werd geoogst. De heren C. H. Vrugt en M. K. de Graaf zorgden voor de komische noot in het programma. Heer Vrugt liet zien hoe men achteruit kan crawlen en schoolslagzwemmen om vervolgens met één been boven water een duik boot te imiteren. De heer De Graaf ontlokte aan het publiek vele lach salvo's met zijn komische sprongen. Als slot van het programma werd door de heer Joh. M. Schmidt, pro pagandist van de Koninklijke Neder landse Zwembond, een film vertoond getiteld „Bijna twintig jaar Sportfond senbad Haarlem", die op een bezielen de en enthousiaste wijze door hem werd toegelicht. Een 26-jarige arbeider uit Velsen, ge naamd C. B„ is vannacht door de Haar lemse politie opgesloten, omdat hij ver zet had gepleegd tegen een agent, die hem naar het bureau wilde meenemen. De agent had gezien, dat de wielrijder niet bepaald vast in het zadel zat. Twee maal viel hij zelfs van zijn fiets. Toen hij de wankele wielrijder aanhield, bleek hem, dat de man meer alcoholi sche geneugten hgd gesmaakt dan goed voor hem en het overige verkeer mocht worden geacht. Dat bleek ook uit zijn gedragingen, toen de agent hem naar het politiebureau wilde brengen. Door met zijn fiets tegen het rijwiel van de agent te stoten en door aan de agent zelf te rukken en te trekken, probeerde hij het voornemen van de politieman te verijdelen. De sterke arm van de politie is echter niet voor niets een begrip en Jhans zit de Velsense werknemer in de cel na te denken over het proces-verbaal dat tegen hem is opgemaakt terzake van weerspannigheid althans verzet, alsmede terzake van het rijden op de openbare weg onder de invloed van sterke drank. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, is verhinderd Dins dag 9 November zijn spreekuur te hou den. Het is thans eindelijk zover voor de Haarlemse badmintonbeoefenaren, dat de competitie weer een aanvang zal ne men. Ook de Haarlemse badmintonclub „Duinwijck" neemt vanzelfsprekend deel aan de competitie van de Nederlandse Badminton Bond. Niet minder dan zes teams van deze vereniging zullen gedurende enige we ken proberen de eer van hun vereniging te verdedigen. Deze teams zijn in de volgende klas sen ingedeeld: West: le klasse A: Chandelle 1, Smash 1, Duinwijck 1, Breda 1. le klasse B: Drop Shot 1, Siod 1, Duinwijck 2, Chan delle 2. le klasse C: Chandelle 3, EGBC 1, Smash 2, Siod 2. West: 2e klasse A: PTT 1, Duin wijck 3, EGBC 2, Vredenburgh 1. 2e klasse B: PI. Meppers 1, Duinwijck 4, Excelsior 1, Velsen 1. 2e klasse C: Vedo 1, PTT 2, Herstelband 1, Rotterdam West 1. West: 3e klasse A: PTT 3, Excelsior 2, PI. Meppers 2, Rotterdam West 2. 3e klasse B: Hoofddorp 1, Duinwijck 5, EGBC 3, Chandelle 4. 3e klasse D: Duin wijck 6, PI. Meppers 3, Velsen 2, EGBC Voor het eerste team van Duinwijck is Woensdagavond reeds de lastige uitwed strijd tegen Smash vastgesteld, terwijl het. reserve team Zaterdag a.s. des avonds in 't Krelagehuis aan de Leidse vaart Chandelle 2 zal ontvangen. Het bestuur van de V.K.D. heeft het be sluit genomen de huidige onderlinge com petitie te doen stoppen en a.s. Woensdag te beginnen met een nieuwe onderlinge competitie volgens het systeem, dat de laatste jaren in gebruik was. Er zal wor den gespeeld in één groep; de sluitingsda tum is 1 Juli 1955 terwijl dan tot 1 Au gustus gelegenheid bestaat tot het uitspe len van eventuele afgebroken partijen. In verband met drukke werkzaamheden van de huidige wedstrijdleider zal de voorzit ter de heer Th. Kok de leiding op zich nemen, daarbij geholpen door enige leden. Op de e.v. clubavond zal tevens__a_e inde ling van de onderlinge comp den bekendgemaakt. 1955/56 wor- Mej. J. Silver, wonende aan het Schoterboschplein in Haarlem, is dezer dagen teruggekeerd uit Frank rijk, waar zij het brevet als parachu- tiste heeft behaald. De ondernemende jongedame had besloten haar ver loofde, de heer G. Krijgsman, ook door de lucht te volgen en zo trok het tweetal met twaalf andere leden van de eerste Nederlandse parachutisten club naar Biscarosse in Frankrijk voor de laatste oefeningen. De gehele Nederlandse groep slaagde bij het „examen". Op uitnodiging van „De Hanze" en de Zandvoortse Handelsvereniging zal Sint Nicolaas Zaterdag 20 November a.s. zijn plechtige intocht in Zandvoort doen. Het ligt in de bedoeling, dat de Sint dan 's middags officieel door de burgemees ter ten Raadhuize wordt ontvangen. De R.K. toneelvereniging ,,'t Voet licht" te Zandvoort opende Zondag avond in het patronaatsgebouw het winterseizoen met de opvoering van „De man die terugkwam" van Gerard Nielen. Deze vereniging, welke haar successen tot dusver met revues heeft behaald, had zich thans nauwgezet voorbereid op een toneelspel en geconstateerd mocht worden: met goed resultaat. Na een wat aarzelend begin kwamen de spelers spoedig op dreef en zonder stoornis werd het stuk ten tonele ge bracht. Het toneel was goed verzorgd en uit alles bleek dat de regie bij de heer W. Plantenga Sr. in goede han den was. Zonder op de prestaties van de andere spelers af te dingen, noe men wij het gevoelige spel van mej. G. Stokman als moeder Clara, die in de heer J. Plantenga als Oom Bart een goede partner had. Het werd een uitstekende voorstel ling, welke door het talrijke publiek, waaronder wij opmerkten pastoor Van Diepen en kapelaan Steenman, met grote aandacht werd gevolgd. Na afloop van de voorstelling hul digde de voorzitter van ,,'t Voetlicht" de heer Van Gijzel, de regisseur voor de toewijding bij het instuderen van dit toneelstuk. Geen bergland met overal even hoge bergtoppen, geen toneel voorstelling met over de gehele linie gelijkwaardige bezetting van de rollen, en geen cabaretprogramma met louter hoogtepunten. In Wim Kan's nieuwe programma, dat geïnspireerd is op de Bedriegertjes van kasteel Roo sendaal en dat tot en met Woensdag a.s. in de Stadsschouwburg loopt, onder scheiden de goede nummers zich door hun vaak perfecte kwaliteit, maar ook door sterk verschil in gehalte met de overige nummers. Marijke Hoving ais een soort wonderkind verzorgt de gezel lige opening, waarbij zoals gewoonlijk bij Kan de zaal betrokken wordt; Mimi Kok, Max Anders, Joop Vischer en Jaap Maarleveld doen enkele grappige en ge noeglijke dingen, maar een nummer ge lijk de Veluwse volksdansen kunnen wij moeilijk anders zien dan als vul ling; voor een enkele overigens rake, pointe wordt soms een hele schets ge geven en nummers als de „Dorpsgek" en „Gijsje uit Garderen" van Corry Vonk horen toch werkelijk niet thuis in een programma van enige stijl en standing. Lia Dorana treedt in "Wim Kan's A.B. C.-cabaret als gast op en blijkens het succes in de uitverkochte schouwburg bij de eerste' voorstelling op Zaterdag avond, is zij een zeer gewaardeerde gast. Zij heeft de ondefinieerbare flair, Voor de dodenherdenking bestond Zondag een geringe belangstelling; waarschijnlijk een gevolg van de slechte weersgesteldheid. De geestelijke advi seur van de K.A.B. de K.A.B. had als gewoonlijk de herdenking georga niseerd kapelaan R. A. Renckens, hield met assistentie in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara de Vespers. Hij hield eveneens de preek. De tocht langs de graven werd afgelast en in plaats daarvan werd het Rozen hoedje gebeden in de kapel. Zaterdagavond ongeveer half 9 slipte een 55-jarige betonwerker met zijn bromfiets over de tramrails op de Am sterdamsevaart. Hij viel en liep een bloedende hoofdwonde op. In het Grote Gasthuis, waarheen hij werd vervoerd, constateerde men dat hij een lichte her senschudding had gekregen. Zondagmiddag half 1 sprong een 24- jarige Haarlemmer op een rijdende tram, die juist van de halte op de Am sterdamsevaart was vertrokken. De sprong mislukte echter en de jongeman kwam te vallen. Daardoor kneusde hij zijn rechteronderarm, schaafde zijn rech terwang en liep vermoedelijk een lichte hersenschudding op. Hij kon op eigen gelegenheid naar zijn woning terug keren De uitslagen van de afgelopen week kwamen vrijwel overeen met de ver wachtingen. De IJmuidense reserves ble ken nog niet opgewassen tegen dié van HDC en verloren met het kleinste ver schil: 9—11; met dezelfde cijfers won VKD van Halfweg, waardoor eerstge noemde zich wat uit de gevaarlijke zone werkte, 't Oosten bracht een bezoek bij Haarlem OK en daar heeft het ge weldig gespannen. Tot de laatste partij bleef het een open vraag hoe de uitslag zou worden. Tenslotte werd het een puntenverdeling. Hierdoor blijven bei den in de running. Hillegom deed goeci zijn best, doch verloor met zeer grot® cijfers van St. Bavo. Voorlopig werd het 17—1, doch de einduitslag zal wel 18—2 worden. Toch geeft de uitslag niet het werkelijke krachtsverschil weer en zijn de cijfers geflatteerd. 1. St. Bavo 2. Haarlem OK 3. 't Oosten 4. HDC II 5. KNC 6.' BDC 7. VKD 8. DCY II 9. Hillegom 10. Halfweg Als we nu petitie even - 2 6 2 - - 1 1 2 - 3 - 4 - 5 63—17 44—36 4436 50—50 36—24 34—26 34—46 34—46 28—52 33—67 op de helft van de com- aandacht aan de stand schenken, dan lijkt het er op, alsof St. Bavo recht door naar de hoofdklasse zal stevenen; die verwachting is echter wel wat optimistisch. Inderdaad hebben de Heemsteedse dammers tot heden de wedstrijden met groot verschil gewon nen, doch het waren juist de zwakste tegenstanders en de sterksten zullen zij nog moeten bestrijden. Zowel Haarlem OK als 't Oosten hebben al een zwaar der program achter de rug en zullen stellig hun kans niet cadeau geven. Ook Beverwijk zal zeker nog van zich doen spreken. De VKD-ers hebben de laatste weken een drietal punten weten te bemachtigen, waas door zij voorlo pig uit het degradatiegevaar zijn ge bracht. Halfweg en Hillegom kwamen nog niet aan punten toe en we vrezen voor Halfweg dat de goede vorm te lang op zich laat wachten Hillegom geven we nog wel een kans om de dans te ont springen. In deze week krijgt St. Bavo het heel wat moeilijker dan voorheen; het moet naar KNC en heeft een zeer gehavend tiental, drie van de sterkste spelers moeten zich laten vervangen. Hoe zal de uitslag worden? Haarlem OK gaat naar IJmuiden II en zal wel winnen; Be verwijk moet naar Hillegom en zal op veel tegenstand moeten rekenen; toch verwachten we in deze wedstrijd nog geen succes voor de bollenkwekers. VKD ontvangt de stadgenoten 't Oosten en ook hier zal net spannen. Kansloos zijn de VKD-ers stellig niet. In de 2de klas won Hoofddorp van de Haarlem OK II-ers met 128 en Cru~"'us kwam met dezelfde cijfers, doch in omgekeerde volgorde, uit IJmuiden terug. Hier is de top van de ranglijst: 1. Hoofddorp 4 3 1 -. 7 45-35 2. DCY III 3 3 - - 6 38-22 3. HDC III 3 2 1 - 5 36-24 4. VKD II 3 2 - 1 4 30-30 De rest heeft nog te onregelmatig ge speeld om enig beeld van de situatie te verkrijgen. Deze week gaan de volgende wedstrij den: Stabiel—HDC III; Cruquius—KNC II en BDC III—DCY III. de stijl, het aanvoelingsvermogen, de zin voor sfeer, in het kort: het talent om een simpele tekst de eigen kleur te geven en daardoor boeiend te maken, vermakelijk en geestig. Het gaat zo onopzettelijk, bijna uitdrukking loos, dat het zeer moeilijk wordt om de elementen van verborgen ironie, stijl en nuancering te onderschei den, waardoor het geheel zo pakkend wordt. Een goed voorbeeld daarvan was het eigenlijk stomme gedoe in „Bestij ging van de Zijpenberg", gevolgd door een amusant radio-interview, met een goed getroffen, gezellige parodie van Jaap Maarleveld op dit soort schreeuwend onbelangrijke praatjes. Lia Dorana's spel m „Vrede op de Pin- kenberg", een vrij oud thema, en de expressieve voordracht in haar Franse chansons brachten deze nummers even eens op hoog niveau. Het losse gepraat van Wim Kan is be faamd geworden. Ierecht. Het is een genre op zichzelf geworden, en een goed genre ook; het is een echt Hollands genre, in de verte verwant aan de zui ver Hollandse „copieerlust des dage- lijksen levens", dermate geperfection- neerd, dat hij met het publiek vrijwel doet wat hij wil. Het vlotte, genoeglijke, huiselijke praatje, zonder moppen ge lukkig, moet steunen op een scherp ge spitst zintuig voor alle domme en be lachelijke gedoe in dat dagelijkse le ven; op gevoel voor humor, op nauw keurig bestudeerde voordracht en woord keus en een perfecte techniek, welke aan het praatje het karakter geeft van een gezellige improvisatie. Zo'n impro visatie is niet gauw zo knap, onderhou dend en geestrijk, dat men er genoeg lijk en geamuseerd een half uur met ple zier naar luistert. De enige zwakheid in dit stijlvolle cabaretwerk van Kan's conférence is, dat hij de overigens on weerstaanbaar gegeven satyre op zeker zinloos, leeg gepraat enkele keren her haalt. Wim Kan copieert niet zozeer als dat hij ons een gedistingeerde lachspiegel voorhoudt, waarin wij ons kunnen ver bazen over onze verwrongen hebbelijk- heidjes en stomme belachelijkheid. En het merkwaardige is, dat wij er met groot plezier naar kijken. Een kwestie van gezonde zelfkennis óf wij zien in die spiegel iedereen anders behalve onszelf. Hk. A. „Sanctus Bavo" houdt Vrijdag 12 No vember een buitengewone ledenverga dering ter gelegenheid van de tweede Dies Natalis. Het programma van de viering, die gehouden wordt in het nieuwe sociëteitsgebouw „De Waag", vermeldt o.m. de ontvangst van de gas ten door het bestuur van de H.K.S.V. ten kantore van mr. Tonino, de officiële opening van de nieuwe sociëteit door mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, en een rede van dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, over het onder werp „De taak van de intellectueel in de huidige samenleving". Deze week staan enkele bijzonder aantrekkelijke basketball-competitie wedstrijden op het programma. Aller eerst vraagt de wedstrijd tussen de on geslagen herenteams The Typhoons en The Black Pirates de aandacht, terwijl bovendien in de tweede klasse heren de ongeslagen teams van Antilopen 2 en Schoten Giants binnen de lijnen ko men om uit te maken welk team de leiding zal behouden. Ongetwijfeld zal de strijd in beide wedstrijden bijzonder fel en spannend zijn, waarbij een voorspelling moeilijk tfï maken is De stand in beide afdelingen is thans: Heren le klasse: The Typhoons 1 3—6, The Black Pirates 1 3—6, Antilopen 1 4—4, The White Stars 1 3—2. Heren 2e klasse: Antilopen 2 4—8, Schoten Giants 1 24, S.C. Haarlem 2 3—4, IHJ 2 4—4. Het volledige programma voor deze week in de grote zaal van het Krelage huis luidt: Donderdag (19 uur22.30 uur): Dames: RCH 1Antilopen 4, HOC 2 Rapiditas 2, The White Stars 1Rapi- ditas 1. Heren: ZBVS 2—The Typhoons 4, The Typhoons 1The Black Pirates 1, Anti lopen 2Schoten Giants 1. Vrijdag (19 uur22.30 uur): Dames: HOC 1—Exercitia 1,. The White Stars 2S.C. Haarlem 2. Heren: The Typhoons 3—S.C. Haar lem 3 PSVH 1—S.C. Haarlem 2, IHJ 1 —Harlem Tigers 1, Tramvogels 7—The Typhoons 4. Junioren: HOC ARCH, IHJ S.C. Haarlem. Antilopen AThe Typhoons, IHJ—ZBVS. De toneelgroep van de Zandvoortse politiesportvereniging gaf Zaterdag avond in „Zomerlust" te Zandvoort een uitvoering voor genodigden. Opgevoerd werd „Kapitein Venijn", een comedie door Jan Naaykens. Het stuk speelde in Madrid omstreeks 1848, toen er een bloedige burgeroorlog heerste tussen de monarchisten en de republikeinen. Zoals steeds bij dit gezelschap, was aan de décors en de costumes grote zorg be steed. Het toneelstuk stelde hoge eisen aan de spelers, mede omdat het in en kele bedrijven lange dialogen bevat. De titelrol, die van Don Jorge de Cordoba, bijgenaamd Kapitem Venijn, kon voor de heer Rutgers geschreven zijn; deze rol „lag" hem bijzonder goed. De dames gaven vlot toneelspel te zien, n.l. mej. I. Doornekamp als gravin Van Santurce, mej. A. van Poelgeest als haar dochter en mevr. C. van Poelgeest als dienst maagd. Een woord van lof ook voor de gast, de heer P. Mudde, die dokter San chez voortreffelijk wist uit te beelden. De heer A. N. Willemsen bewoog zich op het toneel als een echte markies van Tomillaris en imponeerde ook door zijn schitterend uniform. Al met al een goede opvoering, welke veel bijval oogstte. Evenals voorgaande jaren wordt ook dit jaar te Zandvoort van gemeente wege een z.g. psychologisch groeps- onderzoek ingesteld bij de leerlingen van de 6e klas der openbare en bijzon dere lagere scholen. Het onderzoek, dat op Woensdag 10 November a.s. op de scholen zal plaats vinden, heeft o.m. ten doel na te gaan op welk niveau de capaciteiten van het kind liggen, welke zijn sterke en zwakke punten zijn en welke studierichting of vakopleiding kan worden aanbevolen: De uitslagen worden vertrouwelijk medegedeeld aan de betrokken school hoofden, die dan de betekenis van de uitslag met de ouders gaan bespreken. De algemene leiding zal berusten bij dr. P. van den Broek, hoofd-assistent van prof. dr. A. Chorus, directeur van het Psychologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden. Dr. van den Broek zal zich desver- langd ook gaarne belasten met het af nemen van individuele testen bij school gaande kinderen. De kosten komen dan geheel voor rekening van de betrokken ouders, doch bij het bepalen daarvan wordt met de fianciële draagkracht rekening gehouden. Sinds enige tijd is Heemstede een in richting rijk, waarin mensen met bij zondere gaven een kans krijgen het re sultaat van hun werken ten toon te stellen. In Studio Lohr heeft reeds een pottenbakker gelegenheid gehad, te laten zien op welke wijze zijn kunst zinnige producten vervaardigd worden en nu heeft mevrouw Coty Sligting, voorheenwoonachtig te Den Haag en thans te Zandvoort, gelegenheid gekre gen om te laten zien, welke wandlappen zij voor de kinderkamer vervaardigt. Het ontstaan van deze wandlappen een wel wat erg eenvoudige bena ming voor de uiterst geestig gehand werkte sprookjes is obk alweer merkwaardig. Mevrouw Sligting is de, moeder van twee allerliefste bengels en terwijl zij deze kinderen zelfbedachte sprookjes vertelde, kwam zij op de ge dachte, deze sprookjes op lappen vast te leggen. Zij week daarbij af van de gebruikelijke volgorde om de schetsen eerst te tekenen en zij begon meteen met de figuren op het doek vast te leg gen. Daardoor ontstonden gelukkig geen kunstwerken, maar wel wand lappen, de een al vrolijker en aange namer om te bekijken dan de ander. Angstvallig, zoals men trouwens van een moeder kan verwachten, is alles wat op boosheid, verdriet of narigheid lijkt, buiten beschouwing gelaten en zo vindt men geen enkele heks of boze tovenaar of een verscheurend dier af gebeeld. Wel heeft mevrouw Sligting een tekening van haar oudste jongen, dat een fragment van een sprookje be vat, precies op het doek overgebracht en men staat verbaasd over de wonder lijke fantasie en de harmonie, die in dit fragment waarneembaar is. Nogmaals, dit is geen kunst, maar het getuigt van een zo frisse en speelse geest en het is zo zuiver afgestemd op wat kleuters graag zien en horen, dat het ook voor volwassenen een bron van intense vreugde is, dit "eestige gedoe gade te slaan. De tentoonstelling is met enige vrien delijke woorden van de beeldhouwer Barend Jordens uit Amsterdam geopend en blijft in Studio Lohr tot 17 Novem ber. In de foyer van het Minerva-theater houdt hedenavond de heer H. P. Baard voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring een lezing met lichtbeelden over Frans Hals. Deze lezing is voor de leden van de Kunstkring uitsluitend toegankelijk op vertoon van diploma en begint te 8 uur. De 20-jarige mej. A. Suerink, die 21 Augustus als gevolg van een verkeers ongeluk in zeer ernstige toestand naar de Mariastichting werd vervoerd, is na een verblijf van 11 weken 1.1. Zaterdag hersteld naar de ouderlijke woning teruggekeerd. De firma A. Tabernal en Zn. is sedert 1889 een zaadhandel, In de loop der jaren werden ook land- en tuinbouw- benodigdheden verkocht en ontstond steeds meer vraar naar allerlei ijzer waren, gereedschappen en huishoude lijke artikelen. Enkele dagen geleden is er in het pand Hagelingerweg 75 een speciaalzaak geopend van de firma i" deze artikelen. (Niet officiële koersen) Vorig Open'™ 3% Nea <>S Nea 3V« NeO >Ct iy4 Nea 1953 1953 1948 Nea 1950 1954 3-3% Nea ,947 i Nea 63-64 Del tac inscnr Grtbk 1946 3 pC >:ea Handel Mil. eert vS Van berUel's Patent „alve-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert u miever eert Nea Kabe) Philips non Petroleum .Amsterdam' Rubber Holi Amerka Lun non Nea Stoom 0 Mij Nea Seheeov Unie H VA Dell MIJ Cert slot 104 ',4 102 100% 100 100/, 100 A 101 981* 202 288% 171% 242 262'/a 266 432% 263 341% 511 113% 174 177% 153% 144% 141% 8/11 ïoo'A 2891 268 434(4 346 512/ 1171/2. 184 158„ 147(4 142

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2