NV.'s van NBVB worden verenigingen en blijven vervolgens bestaan of gaan fuseren en komen alsnog in de eerste klasse-competitie Bondsvergadering beslist aanstaande Zaterdag DE EERSTE KLASSERS^ Nederlandse tafelten nissege op België: 5—4 DE EERSTE COMMENTAREN S van Westelijke ploeg wint verdiend Zuid-Oostelijken (2—1) Demonstratie; geen wedstrijd FAUSTO COPPI WIL WINNEN Bobet op wereld- recordjacht Pleidooi voor Rijksspelen Profvoetbal Standenlijst Geen „doping" van Duitse voetballers Vijfeiitwintisduizend J MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Protestcommissie stelt Brabantia in gelijk Ver. Staten wereld kampioen basketball Cor du Buy in vorm Centrale training voor kanovaarders In verband met komende Olympische Spelen *W Ean enkele officials Nijs legen Besturen bereiken KNVB NBVB en overeenstemming De besturen van de K.N.V.B. en van de N.B.V.B. delen mede: „Als gevolg van besprekingen van de urgentie-commissie met een dele gatie van het bestuur van de N.B.V.B. is overeenstemming bereikt tussen het bestuur van de K.N.V.B. en het bestuur van de N.B.V.B. op de volgende Punten: a. Het is gewenst, dat, zowel nationaal als internationaal gezien, de een heid in de Nederlandse voetbalsamenleving zo spoedig mogelijk terugkeert. b. De K.N.V.B. zal de enige organisatie zijn, die aan de voetbalsport in Nederland leiding geeft. c. De N.B.V.B. is opgericht om het spelpeil omhoog te brengen door be taald voetbal, hetgeen in de K.N.V.B. niet mogelijk was. Op grond van deze drie uitgangspunten hebben partijen besloten aan hun respectieve organisaties op korte termijn de volgende voorstellen te doen: le. De NBVB zal vóór 1 December 1954 een nader le bepalen aanial verenigingen oprichten, die gefinancierd borden door de ihans beslaande N.V.'s. 2e. Deze verenigingen zullen uiterlijk 1 December a.s. tvorden toegelaten tot de KNVB, zodat de spelers lid van de KNVB worden. De spelers zullen voorlopig niet alleen gebonden zijn aan de verenigingen aan de K.N.V.B., maar ook aan de N.V., in verband met de bestaande overeenkomsten. De toegelaten verenigingen zullen uiterlijk 30 Juni 1955 verenigingen zijn, die tevens het amateurvoetbal behartigen. 3e. Op de datum, waarop de nieuw toegelaten verenigingen aan de com petitie van de K.N.V.B. deelnemen, zal de N.B.V.B. worden opgeheven. Er bestaat uiteraard geen bezwaar, dat in verband met bestaande afspraken tussen de N.V.'s onderling overleg wordt gepleegd. 4e. Overschrijvingen van spelers van K.N.V.B.-verenigingen naar de hieuw toegelaten verenigingen en omgekeerd kunnen in het seizoen 1954/55 biet plaatsvinden. 5e. Het bestuur van de K.N.V.B. acht het wenselijk dat twee vertegen woordigers van de N.B.V.B. zitting zullen nemen in het orgaan, dat leiding geeft aan het betaald voetbal, waarvan één zitting zal hebben in het bonds- bestuur. 6e. Er zal nader worden overlegd hoe de competitie-indeling en het com petitie-programma zullen zijn in verband met de toelating van de nieuwe Verenigingen. Verwacht wordt, dat door combinaties en/of fusies aan beide zijden het totaal aantal eerste klassers 56 zal zijn, zodat een competitie-indeling van 4 x 14 verenigingen mogelijk is. De nieuw toegelaten verenigingen en com binaties/fusies zullen worden verdeeld over de huidige vier afdelingen. 7. Teneinde de verenigingen, die door de invoering van het betaald voet bal in hun bestaan bedreigd worden, financiële steun te verlenen, zal een steunfonds in het leven worden geroepen. Voor dit steunfonds zullen zo mogelijk extra-wedstrijden worden gespeeld on voorts zullen ontvangsten boven een nader vast te stellen recette, be stemd zijn om het amateurvoetbal zoveel mogelijk te stimuleren. 8e. Alleen spelers, die tot het F.I.F.A.-verband zijn toegelaten, kunnen lid worden van de K.N.V.B. De K.N.V.B. zal desgewenst zijn steun verlenen mogelijke moeilijkheden te helpen oplossen. 9e. Over de scheidsrechters van de N.B.V.B. zal nog nader overleg worden gepleegd. Het staat vast, dat dezen niet contractueel aan de N.B.V.B. gebon den zijn." Voor Zaterdag 13 Nov. a.s. is een buitengewone bondsvergadering van de K.N.V.B. vastgesteld ter behandeling van de voorstellen waarover de be sturen van de K.N.V.B. en van de N.B.V.B. het eens zijn geworden. Deze vergadering is in Utrecht, in Esplanade, en begint om half drie des middags. In de loop van deze week zullen nog over deze zelfde materie besprekin gen worden gevoerd door de urgentie-commissie en het bondsbestuur met de afdelingen, met de eerste klassers en de lagere klassers. Louison Bobet, wereldkampioen wiel rennen op de weg, heeft Zaterdag weer eens ervaren, dat Coppi-in-zijn-beste-tijd een nauwelijks verslaanbare tegenstan der was. Want een half uur, nadat de zelfverzekerde Fransman begonnen was om Coppi's wereld-uurrecord zonder gangmaking te verbeteren, stapte hij ontmoedigd van zijn fiets en verdween in zijn kleedkamer op de Vigorelli- baan te Milaan. Het was een jammerlijk mislukte po ging, die Fausto Coppi oprecht plezier moet hebben gedaan. Na vijf kilometer drukten de mannen met de chronometers 6 minuten 37.4 seconde af, een gemiddel de snelheid van ruim 45 kilometer per uur. Coppi deed in 1942, toen hij het wereldrecord met het afleggen van 45.798 kilometer in één uur vestigde, over deze afstand zeven seconden min der. Na tien kilometer lag Bobet meer dan 14 seconden bij Coppi tijdens diens record-vestiging ten achter. Na twintig kilometer, toen het verschil tot een halve minuut was uitgegroeid, zag Bobet het nutteloze van verder doorrijden in. Hij verdween schielijk van de baan. zicht baar vermoeid en naar verluidt met kramp in zijn benen. Overigens was hij, toen een verslaggever hem even later in zijn kleedkamer opzocht, weer de man moedigheid zelve. De verslaggever vroeg of de ongunstige weersomstandigheden het was nogal vochtig van invloed waren op het falen van Bobet. „Ik zoek geen verontschuldigingen", antwoordde de wereldkampioen fier Het dagblad „Beurs en Nieuwsberich ten" te Willemsstad publiceerde dezer dagen een artikel waarin wederom de gedachte om „Spelen van het Konink rijk", d.w.z. sportwedstrijden tussen de teams van de drie delen van het Ko ninkrijk, te organiseren, naar voren werd gebracht. De bedoeling zou zijn eens per jaar, of eens per twee jaren, volgens toer beurt in Nederland, Suriname of de Antillen dergelijke spelen te doen hou den; de hoop wordt uitgesproken dat Maduro, voorzitter van de Cur. Voetbal bond en bestuurslid van de FIFA, wan neer hij binnenkort naar Nederland ver trekt, over deze kwestie zal spreken. De „Beurs" acht dergelijke spelen een goede stimulans voor de sportbeoefening met name in Suriname en de Antillen, en een goede gelegenheid om de drie Rijksdelen nader tot elkaar te brengen. De protestcommissie van de KNVB heeft een door Brabantia ingediend protest toegekend. In de op 3 October j.l. gespeelde wedstrijd tussen Sparta en Brabantia scoorde laatstgenoemde club een doelpunt, dat door de scheids rechter geannuleerd Werd, aangezien hij in de mening verkeerde, dat het doelpunt was gemaakt in buitenspel positie. De ontmoeting werd gewonnen door Sparta met 2-1. Na afloop pro testeerde Brabantia. Nu het protest is toegewezen is de uitslag gewijzigd in gelijk spel: 2-2. Fausto Coppi wilde een revanche. Staande op. de pedalen sleepte hij soms zijn jonge landgenoot Filippi mee in het duel tegen het Franse tweetal Bobet-Anquetil. De ploeg van de Verenigde Staten heeft het tournooi om het wereldkam pioenschap basketball gewonnen. Brazi lië, dat tegen de Verenigde Staten ds enige nederlaag in dit tournooi leed, werd tweede. Op de derde plaats ein digden de Philippijnen, terwijl Frankrijk vierde is geworden. A: Blauw Wit— -Heerenveen 0-2 B: EDORigtersbleek 1—2 VSV—Vitesse 1—3 Be Quick (Gr.) Heracles 1—2 W ageningenHaarlem 0—2 Go AheadAjax 2—4 HVC-AGOW 3—0 Leeuwarden 8 6 0 2 12 14—8 Ajax 8 5 2 1 12 28—13 AGOW 9 4 3 2 11 16—12 DOS 8 4 4 0 12 23—14 GVAV 7 4 2 1 10 9—7 Volewijckers 8 5 1 2 11 17—9 DWS 8 4 2 2 10 20—9 Ensched. Boys 7 4 1 2 9 21—12 Heerenveen 8 4 2 2 10 19—13 Rigtersbleek 9 4 1 4 9 20—20 Enschede 8 3 3 2 9 8—7 Stormvogels 7 2 4 1 8 14—12 Haarlem 8 3 2 3 8 12—13 Go Ahead 8 2 4 2 8 16—16 Vitesse 8 3 2 3 8 12—13 NEC 6 3 1 2 7 10—6 Elinkwijk 7 2 2 3 6 3—9 Heracles 8 2 2 4 6 12—17 VSV 8 2 2 4 6 14—14 Zwolse Boys 8 2 2 4 6 10—20 HVC 8 2 1 5 5 11—12 EDO 7 1 3 3 5 10—19 Blauw Wit 9 2 1 6 5 5—15 Be Quick 7 2 0 5 4 15—20 Wageningen 8 1 2 5 4 5—16 Veendam 7 0 1 6 1 8—26 C: VVV—Sittardia 3—2 D; EindhovenJuliana 2—3 Willem II—NAC 0—2 MWEmma 5—2 KerkradePSV 2—4 DFCLonga 3—1 RBCXerxes 2—1 BrabantiaFeijenoord 2—4 LimburgiaBW 3—1 NOADBleijerheide 3—1 ExcelsiorEBOH 0—3 PSV 8 7 0 1 14 27—15 SW 8 6 1 1 13 19—10 NAC 8 6 0 2 12 18—7 Feijenoord 9 6 1 2 13 29—13 BW 8 5 1 2 11 18—16 ADO 7 5 1 1 11 28—7 RBC 9 5 1 3 11 21—17 Emma 8 5 1 2 11 27—16 Limburgia 9 4 2 3 10 14—9 Eindhoven 8 4 1 3 9 15—14 Willem II 8 4 1 3 9 14—10 Sparta 8 3 2 3 8 16—17 EBOH 8 4 1 3 9 22—18 Longa 9 3 2 4 8 16—23 Hermes DVS 8 3 1 4 7 12—15 DFC 7 3 1 3 7 12—12 Sittardia 8 2 3 3 7 17—19 MW 8 3 1 4 7 19—19 Xerxes 8 3 0 5 6 9—10 Juliana 8 2 3 3 7 14—22 Excelsior 7 2 0 5 4 10—19 NOAD 7 2 2 3 6 12—13 VVV 8 2 0 6 4 11—21 Bleijerheide 9 1 1 7 3 9—27 Kerkrade 9 1 0 8 1 13—30 Brabantia 8 0 1 7 1 6—29 Zondag is op het terrein van het C.I.O.S. te Overveen de eerste speciale training gehouden voor Nederlandse kanovaarders, die eventueel in aanmer king komen voor uitzending naar de Olympische Spelen in 1956 Aanwezig waren: J. Bobeldjjk en P. Bunschoten, beiden van Quo Vadis, Koog a.d. Zaan, J. Kracht, C. Koch, C. Kwast en J. Klingers, allen van Geuzen, Zaandam; P. Bakker van Viking, Am sterdam; H. van Koersel van de Spaar- nevogels, Haarlem; J. H. Hingers van de Trekvogels,'Haarlem en J. Damen van de Zwetplassers, Wormer. Onder leiding van de heer S. Plooijer, leraar aan het C.I.O.S.werden lichame lijke, bal- en loopoefeningen verricht. Deze training wordt wekelijks gehouden tot April 1955. Dan begint de training op het water. Twee Duitse handbalploegen zijn af gelopen weekeinde de gast geweest van de vereniging „Amstel" in Amsterdam. Na een modderbad won de Duitse he- renploeg met 9—3. De dameswedstrijd AmstelS. V. Eintracht '08 werd afge last RapidVenlo 22 De GraafschapFortuna '54 30 RotterdamDen Haag 23 Fortuna Amsterdam Alkmaar Venlo '54 Den Haag De Graafschap 8 Rotterdam 9 Rapid 9 Utrecht 7 Twentse profs 8 9 1 9 4 2 2 3 2 0 14 22—16 12 25—11 10 19—16 9 IS—16 9 15—20 8 16—17 8 17—17 8 24—26 5 17—20 1 10—22 V.. y de*1 ..in&espannen", Het ANP heeft zich gewend tot en kele voorzitters van belangenverenigin gen met de vraag of zij zich reeds een *aening hadden gevormd ten aanzien an de voorstellen waarover de bestu- 'en van de KNVB en de NBVB het eehs zijn geworden. v De heer D. Nijs, voorzitter van de ereniging van tweede, derde en vierde lassers in het district West II, zeide at het naar zijn persoonlijke mening WUist moet worden geacht, dat elftal- -7 ynn de NBVB zonder meer tot de •lp 6 klasse van de KNVB „ouden wor- ®n toegelaten. „Deze ploegen, die toch r een groot deel met bij de KNVB- clubs weggekochte spelers opereren, zouden daarmee zonder slag of stoot dat bereiken, waar diverse KNVB-elf tallen vele tiental len jaren alle krachten voor heb- zo zeide hij. „Zoals da Voorstellen nu liggen zijn ze m.i. v k ?°k volkomen onaanvaardbaar. Bo- st "kien brengt een en ander zulke ver- date*kende consequenties niet zich mee, ty.f «et my een onmogelijkheid lijkt dat Vvaii°ns nog v"<)r aanstaande Zaterdag, der- eer de buitengewone bondsverga- terilng wordt gehouden, over deze ma- Vyj.® kunnen beraden zoals gewenst is. aCcn 11,611 tot een compromis komen, °'d. Mij zou het dan het beste in j®' dat de KNVB de zeven ton, die gOea.e Profbeweging is gestoken, ver en "j> de 200 NBVB-spelers overneemt uitsin 6 over <le KNVB-verenigingen W°n^®ert. Overigens wel een ietwat 'hiden e BanK van zaken na de ge- bond die wij op de laatst gehouden kregp„,6l,gadering te horen hebben ge- aldus de heer Nijs. Timmermans voor Vanf',ihecr Timmermans, voorzitter en vereniging van tweede, derde jrpi 'firde klassers in Zuid I, liet een zaak anc'or geluid horen. „Ik heb de deren"°K n*et ernstig kunnen bestu- eerst„ zo verklaarde hij, „doch mijn stelip„ llu'ruk is dat de gedane voor zeker voor het lagere voetbal zeer r acceptabel zijn". Egberts: NBVB onderschat ^eea^^era'1' ESberts. voorzitter van trict Oost en vierde klassers dis- altijd van 'mpn "Ik ben Persoonlijk ls te nraw geweest dat het beter ie'dand Fe„ Nl da? te Praten tegen Va« de Nrvb Ü'j dat men de kracht Function jd heeft onderschat". verem„Tnla„rissen\'aandere belangen- v°orstell«,n verklaarden dat zij de al voren a®® rust>g wilden overwe- orens een oordeel uit te spreken. (Van onze sportredacteur) neller dan menigeen zou hebben durven veronderstellen zijn de besturen van de K.N.V.B. en de N.BV.B. tot een accoord gekomen. Slechts enkele besprekingen zijn er nodig geweest tussen de Urgentie-com missie van de K.N.V.B. en de delegatie van de N.B.V.B. om tot een voor beide partijen aanvaardbare conclusie te ko men. De wil om een einde te maken aan de onverkwikkelijke gang van zaken in de Nederlandse voetbalsport is dus bij beide partijen aanwezig geweest. Dat is op zich een verheugend teken. Uit de accoorden zoals hierboven sa mengevat en voor zover mogelijk nader gespecificeerd, blijkt, dat zowel de K.N.V.B. als de N.B.V.B. veren gelaten hebben. De N.B.V.B bijvoorbeeld zal de N.V.-vorm moeten prijsgeven, de K.N.V.B. blijft echter de door deze van N.V. in verenigingen om te zetten cjubs gesloten overeenkomsten erkennen. Dat de N.B.V.B. zal verdwijnen, zodra zijn clubs aan de competitie van de K.N.V.B. zullen deelnemen, ligt in het vorige op gesloten. Een duidelijk waarneembare concessie van de K.N.V.B. is, dat de nieuw toe te laten verenigingen meteen een plaats krijgen. Het ls gezien het in de competitie van de N.B.V.B. vertoon de spelpeil, echter een voor de hand liggende tegemoetkoming. Maar ook op dit punt heeft de N.B.V.B. water in de wijn gedaan. Oorspronkelijk was het immers de bedoeling dat al deze clubs in de hoofdklasse zouden komen. Dat staat nu geenszins vast, daar niets er op wijst, dat men bij de K.N.V.B. zal afwijken van het voornemen om de hoofdklasse voor het volgende seizoen op een andere wijze te formeren dan is aangekondigd. Dat wil zeggen: de vier hoogstgeplaatsten van elke afdeling promoveren naar de hoofdklasse. De nieuwe verenigingen die aan de reeds lopende competitie van de eerste klas sers zullen worden toegevoegd, moeten zich dus die plaats in de hoofdklasse eerst waard tonen. Een zeer belangrijke concessie van de N.B.V.B. lijkt punt acht van de voor stellen. Daarin staat namelijk, dat al leen de spelers, die door de F.I.F.A. ge accepteerd worden, lid van de K.N.V.B. kunnen worden. Wij moeten ons vergis sen, als wij hieruit niet mogen opmaken, dat het hier in de eerste plaats gaat om twee spelers: Van der Hart en De Munck. Eerst moeten dus de moeilijkheden met respectievelijk Lille :n F.C. Köln opge lost worden. Het eerste geval lijkt ons moeilijker te verwezenlijken dan het tweede. Dat de N.B.V.B. tjjn scheidsrechters min of meer los laat, is dunkt ons minder fataal dan het lijkt. Uit het gezamenlijke communiqué van de besturen van de K.N.V.B. en de N.B.V.B. blijkt ook, dat de heer Joosten, voorzitter van de N.B.V.B., geen loze woorden heeft gebruikt op een onlangs gehouden persconferentie. Het gaat hier om de zogenaamde gehechtheid aan een baantje. Want de N.B.V.B. zal niet al leen verdwijnen, slechts twee vertegen woordigers van de top-figuren in deze bond. krijgen een plaats in de K.N.V.B. en nog wel op voorstel van het bestuur van de K.N.V.B. Wij hebben nu ongeveer twee maan den geleden eens het volgende ge schreven: „Er is maar één oplossing. Het voetbalspel in Nederland dient be oefend te worden in enkelvoudig or ganisatorisch verband. Late men dus trachten zo spoedig mogelijk tot deze, enig gezonde, situatie te komen." In de punten van overeenstemming tus sen de besturen van de twee bonden lezen wij nu: „Het is gewenst, dat zo wel nationaal als internationaal ge zien, de eenheid in de Nederlandse voetbalsamenleving zo spoedig moge lijk terugkeert. De K.N.V.B. zal de enige organisatie zijn, die aan de voet balsport in Nederland leiding geeft.' Het spreekt dus voor zich, dat wij ons verheugen over de bereikte overeen stemming. Onmiddellijk hierna wensen wij te zeggen, at de leden van de K.N.V.B. en de N.B V.B. zich zeer wel bewust dienen te zijn van de gevol gen als zij hun goedkeuring onthou den aan de voorstellen, die thans zijn gedaan. Late men zich bij de N.B.V.B. nu niet vastklampen aan in de sport verderfelijke zakelijke motie ven. Bij de K.N.V.B. diene men thans niet sentimenteel te zijn. In dit verband willen wij nog even Ingaan op twee elementen uit de reac tie van de heer Nijs, hiernaast gepubli ceerd. Het betreft in de eerste plaats de opmerking, dat het onjuist zou zijn, de elftallen van de N.B.V.B. tot de eer ste klasse van de K.N.V.B. toe te laten. Op het eerste gezicht lijkt dit inder daad onbillijk, maar in werkelijkheid zou zulks volkomen terecht zijn, want de elftallen van de N.B.V.B. verdienen, zoals gezegd, speltechnisch gezien, een plaats in de eerste klas en dat is meest al niet het geval met de verenigingen, die al „tientallen jaren alle krachten inspannen" om ook deze plaats te berei ken. En dat de elftallen van de N.B.V.B. bestaan uit „voor een groot deel bij de K.N.V.B.-clubs weggekochte spelers", is in feite de schuld van de K.N.V.B., die niet met de tijd is meegegaan. Dat laatste heeft men zelf erkend. Ten tweede zinspeelt de heer Nijs op de jongste bondsvergadering, waarop men zich eendrachtig ten strijde heeft gegord. Men weet nu, dat reeds vóór de bondsvergadering besloten is tot overleg met de N.B.V.B. en men wil de Urgentiecommissie verwijten hiervan niets gezegd te hebben. Maar dan ver geet men toch, dat de Urgentiecommissie nimmer in een zo sterke onderhande lingspositie was komen te staan als nu het geval is geweest. Men oordele nu zelf maar verder, maar wü vinden de (Van een medewerker) De jaarlijks weerkerende interland tussen de tafeltennisteams van België en Nederland, te Turnhout gespeeld, heeft een benauwde zege van 4—5 voor Nederland gebracht. Een succes waar mee de Nederlanders bijzonder tevreden zullen zijn, daar dit de eerste keer is in de vijftien wedstrijden dat Oranje een zege boekte. Dit werd hoofdzakelijk be werkstelligd door onze oud-kampioen Cor du Buy, die zijn drie partijen wist te winnen. Nederland had een voorsprong geno men van 1i, doch de Belgen zagen kans door agressief en fanatiek spel de stand weer gelijk te maken, 44. Alzo moest de negende en laatste partij, het treffen tussen Buyens en Cor du Buy, de beslissing brengen. De eerste game won Du Buy met 1521, de tweede was voor Buyens met 2116. In de derde game nam Cor geen halve maatregelen en klopte Buyens met 821. Hiermede werd dus de eerste zege van Nederland tegen onze Zuiderburen een feit. Voor dien hadden Cor Pelser en debutant Onnes elk voor één winstpunt gezorgd door overwinningen resp. op Dekemper (12) en Roland (02). Vooral de zege van jeugdkampioen Onnes op Roland was verbluffend. Na een snelle partij won Onnes met 18—21 en 2022. In de andere twee partijen moest Onnes de eer laten aan zijn tegenstanders Buyens en Dekemper. Tegen laatstgenoemde lag de winst voor het grijpen, daar Onnes de eerste game met 1821 gewonnen had en practisch ook de tweede in zijn voor deel kon beslissen. Door tè veel for ceren ging deze game met 2422 naar In verband met de gevallen van geel zucht onder Duitse voetbalinternationals zijn 13 van de 22 spelers, die tot de ploeg voor de wereldkampioenschappen in Zwitserland behoorden, door twee spe cialisten onderzocht, zulks op verzoek van de West-Duitse voetbalbond. Bij enkelen hunner werden lichte leveraan doeningen geconstateerd. De specialisten schakelden „doping" te enen male uit als mogelijke oorzaak van de geelzucht-epidemie. Sommige spelers hadden kort voor de wereldkam pioenschappen injecties met vitamine c gekregen, en ook hadden ze druivensui- ker gebruikt, maar dit kon in geen geval schadelijke gevolgen hebben. De specia listen waren niet in staat een duidelijke verklaring te geven voor het uitbreken van de epidemie. Het is naar hun mening mogelijk dat de ongewoon zware inspan ning tijdens de wereldkampioenschappen en het ontbreken van een rustpauze tus sen het einde van de wereldkampioen schappen en het begin van het voetbal seizoen in West-Duitsland de ziektege vallen in de hand gewerkt hebben. „tactische zet" van de Urgentiecom missie een verstandige daad. Is men het daar niet mee eens, wel, men schare zich achter de heer Moorman, die wil strijden tot het uiterste. Dat wil zeg gen: dat er ernstige brokken gevallen zouden zijn in de gelederen van de K.N.V.B. en dan zou moeilijk van een overwinning gesproken kunnen worden. Dekemper. -In de derde game stond Dekemper steeds voor. Even werd hij bedreigd bij de stand 1812, toen Onnes kans zag nog in te lopen tot 1916. Daarna was het echter gebeurd. Met 2116 won Dekemper. Behalve de winst partij tegen Dekemper, na een fraaie en spannende wedstrijd, werd onze natio nale kampioen Cor Pelser in de twee overige partijen tegen Buyens en Roland vrp regelmatig in twee games geklopt. De individuele uitslagen zijn: Dekem perDu Buy 1321, 1721; Buyens Pelser 2115, 2113; Roland—Onnes 1821, 2022; DekemperPelser 1321, 2220, 1821; RolandDu Buy 2220, 1721, 1121; BuyensOnnes 21—19, 21—16; Roland—Pelser 21—14, 2111; DekemperOnnes 1821, 2422, 2116; BuyensDu Buy 1521, 21—16 en 8—21. 3$$ Terwijl Vonhoff toekijkt en doelman Koster reeds verslagen op de grond ligt, maakt De Harder het eerste doelpunt voor de Westelijken. (Van onze sportredacteur) DEN BOSCH, Zaterdagmiddag Vijfentwintigduizend toeschouwers heb ben in „De Vliert" evenzovele guldens bijeengebracht voor het „Comité Vluch telingenhulp". Zij hebben gekomen uit alle delen des lands bovendien kunnen ervaren, dat de twee selectie elftallen van de Nederlandse Beroeps voetbalbond tot een alleszins accepta bele prestatie zijn gekomen. En dit be treft dan zowel de techniek als de tactiek van het voetbalspel. Zij zijn, als zij tenminste meenden te mogen veronderstellen een echte strijd te zien le krijgen, wellicht bedrogen uitgeko men wat betreft Het wedstrijdelement. Want de ploegen van West en Zuid- Oost, vooral van West, hebben in de liefdadigheidswedstrijd in het niet geheel bezette Bossche stadion wel vele goede, voor het Nederlandse voetbal hoopge vende dingen laten zien, gestreden om de overwinning is er niet. West Neder land heeft gewonnen, met 21, dat was verdiend. Want de Westelijken hebben beter dan de gecombineerde ploeg van Zuid en Oost gedemonstreerd hoe men in principe voetbal moet spelen. Onder de vijfentwintigduizend be langstellenden zullen er ongetijfeld geweest zijn, die met een tevreden gevoel huiswaarts zijn gegaan. Het zijn degenen, die het voldoende vinden te kunnen kijken naar een demonstratie. Zij dus, die eigenlijk de goede toe schouwers bij' een sportieve gebeurte nis zijn en meer oog hebben voor de in het spel opgesloten liggende tech nische en tactische schoonheid dan voor de strijd. Maar er zullen er ook zijn, die teleurgesteld zijn geweest. Ook deze categorie heeft gelijk. Want voetbal is incompleet zonder het ele ment strijd. En dan is er nog een derde groep, die van de lieden, die behoefte heeft aan een favoriet. In dit geval hebben zij de partij van de zwakste gekozen. Het heeft even geduurd eer de ploe gen van West en Zuid-Oost ingespeeld waren. Dat was het eerst het geval bij de Westelijken en dat ligt voor de hand. In de eerste plaats beschikte de in het wit en zwart spelende Wes telijke ploeg over meer spelers met meer dan gewone aanleg dan het team der gecombineerden. Daar komt dan bij, dat men bij de West-Nederlanders tal van clubmootjes had opgesteld. Dat kwam de rust in de ploeg uiteraard ten goede, hoewel het ook bepaalde nadelen had. Dat laatste kwam het sterkst tot uit drukking in de voorhoede. De rechter vleugel, middenvoor incluis, was van Amsterdam (Tolmeyer, Vonhoff, Gallis), de linker van Den Haag (Clavan en De Harder) en het was opmerkelijk hoe in het korte combinatiespel de rechter vleugel bijna nimmer de linker- en om gekeerd de linker- heel dikwijls de rech tervleugel niet in het spel betrok. Het meest opmerkelijke verschil tussen de beide ploegen was, dat men weliswaar wel trachtte hetzelfde speltype te spelen kort en zuiver combineren van man tot man maar dat dit het best tot zijn recht geko men is bij de Westelijken. Hier kon men Werkelijk spreken van spelop- bouw vanuit de verdediging, waarbij de bal soms op een te beperkt deel van het speelveld bleef, maar er dik wijls ook met de nodige, ruimte ma kende variatie werd gespeeld. Bo vendien was de Westelijke ploeg de fensief hechter. Bij de Zuid-Oostelijken mocht dan de soms wat al te vrijmoedig spelende Van der Hart de centrale figuur zijn, de spil van Fortuna kon zich tegen de snelle, beweeglijke Gallis heel wat minder onderscheiden dan zijn collega Krist tegenover Van Melis. Krist blonk uit door de rustige wijze, waarop hij het centrum beheerste. Nu eens gaf zijn uitstekende wijze van opstellen de doorslag, dan weer zijn snelheid bij het aanvallen van de tegenstander. Bo vendien stond in het doel der Weste lijken niemand minder dan een Kraak, die eens te meer heeft bewezen een doelman met meer dan normale aan leg te zijn, daarbij ook zijn gebruike lijke ene, nu eens niet met een doel punt bestrafte, fout per wedstrijd ma kend. Reeds bij het ingaan van de rust stond het min of meer vast, dat de overwinning naar het Westelijke team zou gaan. Men had toen reeds een voor sprong van 2—0 veroverd en dat was eigenlijk een te matige beloning voor het betere veldspel. West is in de eerste helft dikwijls in de aanval geweest. Met goede combinaties, korte passes langs de grond, steeds naar een vrij staande man en in een redelijk hoog tempo uitgevoerd, trachtte men de ge- combineerden te verschalken. Dat ge lukte dikwijls, maar meel malen gebeur de het dan dat men het samenspel te ver doorvoerde. Daar kwam dan bij, dat Clavan een zeer middelmatige schakel was in het. aanvalskwintet, zo dat menige goede kans om te doelpun ten verloren is gegaan. De twee Westelijke doelpunten zijn op gelijke wijze tot stand gekomen. Tot tweemaal toe versloeg rechtsbuiten Tolmeyer zijn bewaker Hendriks in een korte sprint. Beide keren eindigde die rush precies voor de doellijn. Dan volg de een korte, getrokken voorzet en steeds was er dan wel een aantal Wes telijke aanvallers in vrije positie. De eerste keer zorgde De Harder, helemaal naar binnengekomen, voor de afwer king en daarna zette Vonhoff zijn rech tervoet achter de bal. Na de rust is de Zuid-Oostelijke ploeg meer aan bod geweest. Er was toen in deze combinatie meer eenheid en bovendien deed men het bij de Wes telijken wat kalmer aan. Het doel van Kraak kwam op deze wijze enige tijd onder ernstige druk te staan, maar verder dan een respectabel aantal cor ners, door Kraak meestal goed onder schept, kwam men niet. De gecombi neerden leken dicht bij een verdiend teigenpunt, toen linksbuiten Dingena een strafschop mocht nemen. De bal ging echter juist naast de paal. Dat doelpunt kwam ook niet na een goede boogbal van de overigens wat teleur stellende Van Melis. Pe bal kwam óp in plaats van ónder de lat. Vijf minu ten voor het einde echter werd het toch 21 na een uitstekend, hard schot van dichtbij van Van Melis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5