Hoe moet de nieuwe overeenkomst ziekenfonds-huisarts worden? Verantwoordelijkheid en vrijheid Weefgetouw zonder schietspoel Dieven geknipt voor inbraak bekend was Brand in Beiroet tijdens een Mohammedaans feest Duits studente Formosa's belandt in „upper ten Hulpvaardige Mao werd mede werker van Tsjang Kai Sjek Rapport der R.K. Artsenvereniging Wat is de aard van het ziekenfonds Vinding van Enschedese fabrikant In de val gelopen bij het vervoer van duizenden gestolen cigaretten Si Folkje en Tjitske één jaar Automobilist gebruikte pervitine In hoger beroep vrijspraak geëist Tien doden en vij) honderd gewonden In Berlijn en op Formosa: overal rode dreiging McCarthy trekt van leer tegen berisping Een lastige maag? DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 In September Woonruimte voor 6.755 gezinnen Nederlandse danseres naar Hollywood Nederlandse danser in Italiaanse film Italiaans fotoboek over Nederland MoskouPeking per raket Lem. Universiteit van Amsterdam ft» I i VZJ> IJ geniet langer en intenser voor De Friese gescheiden tweeling Militair vliegtuig maakt noodlanding f 969.000 voor de vluchtelingen Wegens „wanbestuur" Opnieuw Pakistaans minister ontslagen FILM OVER HITLER'S LAATSTE DAGEN In het dezer dagen verschenen October-nummer van het R.K. Artsenblad is een rapport betreffende de standaard-overeenkomst ziekenfonds-huis arts gepubliceerd, dat in opdracht van het hoofdbestuur van de R.K. Artsenvereniging door een hiertoe ingestelde studiecommissie voor maat schappelijke vraagstukken werd samengesteld. Door het rapport te publi ceren en ter discussie te stellen, wil het hoofdbestuur de meningsvorming «ver deze belangrijke aangelegenheid stimuleren. Zoals bekend, is verleden jaar een nieuwe standaard-overeenkomst gesloten door de organisaties van ganisaties worden aangebracht, in strijd zijn met het individuele karakter van het contract. Volgens de huidige redac tie kan de huisarts zich zelfs niet aan de werking van een aldus gewijzigd contract onttrekken door zijn zieken- fondspractijk neer te leggen, omdat hij hiervoor de goedkeuring van de com missie \an toezicht nodig heeft. De huis arts, die zich met een bedoelde wijzi- alsemene ziekenfondsen in Nederland, de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering ing nj kan verenigen dient de vry. oer Geneeskunst en de Landelijke Huisartsenvereniging, welke overeen- - komst echter geen volledige overeenstemming tussen de betrokken partijen inhield, reden waarom besloten werd haar slechts voor één jaar te doen Selden. Er wordt daarom momenteel aan een nieuwe standaard-overeenkomst gewerkt, ten aanzien waarvan de R.K. Artsenvereniging in genoemd rapport ®en aantal opmerkingen maakt, uitgaande van de thans geldende overeen komst. in principe zien de samenstellers van net rapport geen bezwaar in het slui ten van een contract tussen ziekenfonds in zoverre het optreedt namens de Verzekerden en arts, maar de wijze V'aarop de arts zijn beroep uitoefent en de verantwoordelijkheid, die hij hiervoor oraagt, brengen met zich mede, dat "e arts het contract individueel met elk zickenfonds, waaraan hij zich verbinden "Wil, sluit. Dit impliceert, dat de arts Vrij moet zijn het contract individueel °P te zeggen. Zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid brengt, aldus het rapport, me- de, dat de arts zijn bevoegdheden in deze niet kan en dient over te dragen ?an zijn organisatie, maar zelf moet behouden; de rol van de organisatie be perkt zich tot voorbereiding, advies en bemiddeling. In dit verband wijzen de samenstel lers van het rapport op art. 4 van het Tweede Uitvoeringsbesluit, dat bepaalt, nat overeenkomsten tussen ziekenfond sen en medewerkers aan de goedkeu- ring van de Ziekenfondsraad zijn onder worpen. Zou deze goedkeuring van een standaard-overeenkomst, ontworpen in overleg tussen de organisaties van zie kenfondsen en medewerkers, gaan be tekenen, dat alleen voor overeenkom sten tussen ziekenfondsen en mede- Werkers, die gelijkluidend zijn aan die standaard-overeenkomst, goedkeuring Wordt gegeven, dan zou dit ingaan te- ëen cle verantwoordelijkheid, die arts ®P ziekenfonds in deze hebben en bo vendien in strijd zijn met genoemd ar il kei, dat immers niet bepaalt, dat de Ziekenfondsraad de regeling, welke tus sen ziekenfondsen en médewerkers zal gelden, vaststelt. Een verplichte unifor mering via goedkeuring van een stan- baard-overeenkomst zou practisch het zelfde effect hebben als het vaststellen ah de regeling door de Ziekenfonds raad, waaraan niet afdoet, dat de stan daard-overeenkomst door de organisa- Advertentle Dat is gauw bekeken met ties is voorbereid. Het is op grond van deze overwegingen, dat de samenstel lers menen, dat de mogelijkheid tot het sluiten van afwijkende overeenkomsten voor ziekenfondsen en artsen behouden dient te blijven. Het rapport stelt voorts, dat de arts in het algemeen niet de plicht heeft een contract met een ziekemonds te slui ten. Deze plicht kan echter ontstaan wanneer door de plaatselijke situatie de verzekerden onmogelijk geneeskundige hulp kunnen verkrijgen resp. parti culiere hulp kunnen betalen tenzij de arts overtuigd is, dat door de toestand in het ziekenfonds een verantwoorde hulp uitgesloten geacht moet worden. Indien de arts bereid is een verbin tenis met één ziekenfonds aan te gaan, eist het ziekenfondswezen, dat hij ook met andere ziekenfondsen binnen zijn werkterrein een verbintenis moet accep teren. Het rapport acht deze veiligheids maatregel aanvaardbaar. De artsen zul len echter aan ieder contract de eis moeten stellen, dat de verhouding arts patiënt niet wordt verstoord, hetgeen betekent: waarborging van beroepsvrij- heid en een redelijke honorering. Helaas was voor de samenstelling van het rapport te weinig tijd beschikbaar om een wo'omlijnd standpunt te be palen ten aanzien van de fundamentele vraag betreffende de aard van het zie kenfonds. Ziet men het ziekenfonds als een verzekeringsinstituut, dat zich be perkt tot het financieel-administratieve vlak, dan zal het antwoord op de vraag of in het contract eisen mogen worden opgenomen, die rechtstreeks betrekking hebben op de gedragingen van de arts, anders luiden dan wanneer men het zie kenfonds ziet als een verzorgingsinsti tuut zoals b.v. een ziekenhuis of een consultatiebureau. Maar ook in het eer ste geval verzekeringsinstituut zal niet iedereen hetzelfde antwoord geven. Men kan menen, dat het ziekenfonds met de geneeskundige hulp zelf niets te maken heeft, maar ook, dat het zie kenfonds voor zijn financiering ze kere regels stellend een beperkte verantwoordelijkheid draagt voor het geen met de ziekenfondsgelden wordt gedaan. De samenstellers achten het van veel belang voor de hele ontwikke ling van het ziekenfondswezen, dat men in de kring van de R.K. Artsenvereni ging tot een meer omlijnde visie ten aanzien van deze vraag komt. Nader ingaande op de inhoud van de thans nog geldende standaardovereen- 1 omst, menen de samenstellers, dat het zich bij voorbaat neerleggen bij wijzi gingen in het contract, die door de or- heid te krijgen het contract zonder op zegtermijn te beëindigen, welke vrij heid billijkheidshalve ook aan de zie kenfondsen moet worden toegekend. Benadrukt wordt voorts, dat even als de patiënt een vrije artsenkeuze heeft, de arts een vrije patiëntenkeu ze dient te hebben. Thans is de com missie van toezicht, behoudens in twee gevallen, vrij in het beslissen over een geschil in deze. De samen stellers menen, dat de regeling de vrije patiëntenkeuze als uitgangspunt dient te nemen. Aan het ziekenfonds kan het recht toegekend worden om het oordeel in te roepen van de com missie van toezicht, wanneer het van mening is, dat de arts op niet ver antwoorde wijze van zijn vrijheid ge bruik maakt. Het rapport maakt twee opmerkingen ten aanzien van de bepaling, dat de huisarts zijn hulp verleent ,,in de om vang, waarop verzekerden ten tijde van het verlenen van hulp jegens het ziekenfonds recht hebben". In de eer ste plaats dient er geen twijfel over te bestaan, aldus het rapport, dat het hier gaat om de regeling van de ver houding tussen de arts en het zieken fonds, binnen het kader van het con tract, en niet om een imperatieve re geling, waaraan indirect ook de ver zekerde gebonden is. Van de kant van de patiënt is het gebruik maken van ziekenfondsrechten een bevoegdheid, geen plicht. Meent de patiënt van zijn arts meer te moeten vragen dan het ziekenfonds kan bieden, dan dient dit recht niet illusoir gemaakt te zijn door een verbintenis van de arts jegens het fonds, inhoudende, dat hij op een daar toe strekkend verzoek van de patiënt niet zou mogen ingaan. Vervolgens wijst het rapport er op, dat niet is vastge legd waarop de omvang van de hulp ten tijde van het verlenen van de hulp berust. De verplichtingen van de arts worden daardoor vatbaar voor iedere wijziging buiten hem om. Formeel zou de meest juiste oplossing zijn, dat het contract wordt gewijzigd, wanneer de omvang van de te verlenen hulp ver andert. Wil men zover niet gaan, dan zou men in ieder geval een beperking kunnen opnemen in deze geest, dat de arts die hulp moet geven welke bij of krachtens de wet ten tijde van het ver lenen van de hulp is voorgeschreven. Het rapport geeft geen samenvatten de conclusie. Uit het bovenstaande wordt echter duidelijk, dat de hele kwes tie draait om de persoonlijke verant woordelijkheid van de arts en zijn indi viduele vrijheid. Beide punten zullen on getwijfeld de discussie beheersen, die tijdens de huishoudelijke vergadering op 13 November in Amsterdam over dit rapport gehouden wordt. Advertentie de enige cream hef voe Want Silvifix bevat Puur Sil- vikrin, de na tuurlijke haar- voeding! Het verfraait het haar, geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig in orde. Voor hèt haar van Gentlemen Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in September 6620 woningen voltooid. In dit aantal zijn 135 duplexwoningen be grepen, zodat in September voor 6755 gezinnen nieuwe woonruimte beschik baar is gekomen. In de eerste negen maanden van 1954 werden 47183 woningen voltooid, waar van er 1157 als duplexwoningen werden gebouwd, zodat in die maanden voor 48.340 gezinnen woonruimte beschik baar is gekomen. In enige maand Sep tember, noch in enige periode van de eerste negen maanden van een jaar is sedert de bevrijding een zo hoog aan tal woningen opgeleverd als in Septem ber 1954 resp. in de eerste negen maan den van 1954. Gerekend tot en met September 1954 werden sedert Mei 1945 voltooid 357.754 woningen, waarvan er 16.170 als duplex woning werden gebouwd. Sedert de bevrijding is door nieuwbouw dus voor 373.924 gezinnen woonruimte geschapen. Joyce van der Veen, tot voor kort bal lerina bij het ballet van de Markies de Cuevas, heeft in Hollywood een contract getekend met de Universal International filmmaatschappij. In April heeft zij twee maanden verlof genomen om naar Amerika te gaan. Naar aanleiding van een optreden voor de televisie werd haar een filmtest aan geboden. Dat deze succesvol is verlopen moge blijken uit het feit, dat Joyce van der Veen binnenkort de hoofdrol in een film zal vertolken. De Nederlandse danser en choreograaf Pieter van der Sloot zal de hoofdrol ver tolken in een nieuwe Italiaanse filmpro ductie. De opnamen van deze film, aie verscheidene grote balletscènes zal bevat ten, beginnen half November. Tevens zal van der Sloot in het Teatro Eliseo te Rome een tweetal balletavonden geven, en wel op 25 en 26 November. Prof. dr. Franceses Sapori, hoog leraar in de moderne kunstgeschiede nis aan de universiteit te Rome en president van de Nationale Federa tie van Kunsten, heeft vorige week de hoofdstad bezocht voor de samen stelling van de Italiaanse tekst van een fotoboek over ons land. Agent Zijlstra te Zaandam zal zijn extra vrije dag gauw tegemoet kunnen Zlen, dank zij zijn oplettendheid in de "acht van Zondag op Maandag, toen hij omstreeks 4 uur een volgeladen auto in de 'richting van de pont bij Hembrug *aS verdwijnen. Beroepshalve interesseerde het hem »eer wat zo'n gewone vrachtwagen met ~°n hoge last al zo vroeg in de ochtend P de rustige provinciale weg deed. Hij zette de achtervolging in en kwam nog Precies op tijd om samen met de wagen °P één pont overgezet te worden. De papieren bleken in orde te zijn, maar gevraagd naar de goederen, die j n vervoerde, antwoordde de chauf- f®Pr; sigaretten. En daarvoor zijn ge- eidebiljetten nodig. Dp uitnodiging van de chauffeur, die eide, dat hij de papieren aan de an dere zijde van de cabine had liggen, liep 1 e agent ook even om en van die ge- genheid maakte de chauffeur, de 33- jaiTge Amsterdammer H. G., gebruik ihpt Van de P°nt te rennen, die juist et een dofjfe dreun aan de oever am te liggen. hitla? Russische zijde is opnieuw een acth, ,ng gedaan, die wijst op de grote het _eit van de Sovjetgeleerden op Ben ter gebied van de ruimteluchtvaart, reporter van Radio-Moskou, die OcJdaatse een verslag gaf van de grote Selep erParade, vertelde, toen een groep Banstrdfen langs marcheerde, dat voor land a®nde wetenschapsmensen in Rus- bezjg^'ch op het ogenblik zeer ernstig Bett|?0uden met de mogelijkheid, ra- schipjj.^ haar andere planeten af te een va isc^e geleerden hebben reeds de aai;P de belangrijkste geheimen van ontslnj dat van de atoomenergie kundi d. De prestaties van natuur- lapd en technologen brengen ons t\vr--- ter bii het vervullen van een tot st6 majestueuze taak, namelijk het verkeer"d brengen van interplanetair M°sko,, aldus de radio-reporter. Radio- de moo ,..eeft in een uitzending over door mfj'jklleid' Moskou en Peking kaar te van raketschepen met el- Seniaakt Verk'nden, reeds eerder gewag SeP dio vaJ1 groepen wetenschapsmen- Belén 2 toeleggen op het ontwik van ruimteschepen. tot 'gewon? hvan, der Weel' henoemd taal. en ?etto u fraar m de Franse tven aan do na de middeleeu- Apisterdam geiTVrente-universitcit van *ula ditvanmiddag in de •Preken v™ aanvaard door het uit- ï°rmen van Je(!e-' getitc|d -Vier Bunde". nabootsing m de letter- De agent was even verbouwereerd. Hij begreep dat de zaak niet in orde was. Hij trok zijn revolver en schoot een paar maal in de lucht. Toen dit niet hielp, schoot hij op de vluchteling, die zich echter in een greppel verbor gen had. Hij werd gevonden en naar de Artillerie-Inrichtingen overgebracht, om in verzekerde bewaring te worden gesteld. Tijdens het verhoor bleek dat er nog een mede-reiziger was geweest, de 28- jarige J. A. P., eveneens uit Amster dam, die, vertrouwende dat zijn maat wel zijn mond zou houden, in dit ver trouwen werd beschaamd, want om 7 uur 's morgens werd hij van zijn bed gelicht. Zo had de politie twee dieven inge rekend nog voor zij zelf wist, wat er eigenlijk precies aan de hand was. Dat bleek later duidelijk, toen uit de vrachtwagen dozen vol sigaretten kwa men, tezamen 85.000 stuks, alsmede een paar gloednieuwe Philipstoestellen. Al deze goederen waren gestolen uit de loodsen van Van Cend Loos te Zaan dam. De beide inbrekers, goede bekenden van de politie, hebben tijdens het ver hoor nog meer bekentenissen afgelegd en tevens bekend dat zij zich specialiseer den in inbraken bij goederenloodsen. In Zaandam hadden zij Vrijdag j.l. gezien, dat er in de loods van de Ned. Spoor wegen een ruit kapot was. Zij reden een paar keer heen en weer om de situatie goed op te nemen en Maandagmorgen vroeg sloegen zij hun slag. Zij kropen via een goederenwagen tot bij de ka potte ruit, selecteerde de buit en ver trokken... om een half uur later al in handen van de politie te vallen. Advertentie Origineel Amerikaans recept van Wallbrook Tobacco Co. Inc. Goldsboro, North Carolina U.S.A. Originele Amerikaanse melange van de Originele Ame rikaanse King Size lengte. Het Friese dorpje Molenend heeft Maandag meer belangstelling getrokken dan wellicht anders in een jaar. De Friese Siamese tweeling, die 11 Juni van dit jaar werd gescheiden, werd i - melijk één jaar. Niet alleen heel Mo lenend is uitgelopen om gelukwensen aan te bieden maar van heinde en ver re kwamen journalisten, persfotogra fen, radioverslaggevers en cineasten naar het kleine dorpje in Tietjerkstera- deel om een glimp op te vangen van Folkje en Tjitske, die weliswaar pas één jaar zijn maar wier namen nu al over de hele wereld bekendheid heb ben. Vader en moeder de Vries kregen meer dan tachtig brieven uit binnen- en buitenland en daarbij bleef het niet, want er kwamen ook ettelijke postpak ketten waarin vooral speelgoed zat. Dat was nog niet alles want de zusters van de kraamafdeling in het ziekenhuis stuurden een grote fruitmand en er kwamen verscheidene bloemstukken. De drukte in het huis van de familie De Vries was zo groot dat Folkje en Tjitske, die monter en wel door de ka mer kropen, doch die zich er kennelijk niet van bewust waren dat al die be langstelling hun gold, er hun middag slaapje bij inschoten. Maandagmiddag heeft een militair vliegtuig, afkomstig van Soesterberg, op een weiland nabij Wageningen we gens een machinedefect een noodlan ding moeten maken. Wegens de on effenheid van het terrein moest de pi loot het landingsgestel intrekken. Hij maakte ee.- uitstekend gelukte buiklan ding. Het toestel werd slechts licht be schadigd. De reserve-sergeant-vlieger Van Es bleef ongedeerd. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Maandag 56.000 gulden ontvangen. In totaal is nu 969.000 gulden binnen gekomen. Op de Rijksweg onder Geffen is Maandagmorgen de bromfietser Th. van Hoek uit Maliskamp bij het oversteken door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Hij was op weg naar zijn werk op de Philips Fabrieken te Oss. Een 37-jarige longarts uit Dordrecht heeft zich voor het Amsterdamse Ge rechtshof in hoger beroep te verant woorden gehad omdat hij des nachts onder de invloed van sterke drank een auto zou hebben bestuurd onder het viaduct op de Zeeburgerdijk te Amster dam. De rechtbank had hem tot veer tien dagen gevangenisstraf veroordeeld met acht maanden intrekking van zijn rijbewijs maar in hoger beroep voor het Hof beriep hij zich op het gebruik van pervitine, dat dezelfde verschijn selen zou teweeg brengen als dronken schap. De Procureur-Generaal vroeg vrijspraak met vernietiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak 19 November. Deze rechtszaak is, naar de verdedi ger opmerkte, van grote principiële be tekenis. De politieagent, die de arts had aangehouden, had een sterke dranklucht geconstateerd en een slin gerende gang van de auto. Ook had de arts lodderig uit zijn ogen gekeken. De arts had toegegeven dat hij vier uur tevoren zes glazen bier en een glas cognac had gedronken. Hij was in 1952 voor het rijden onder invloed van alcohol veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en die proeftijd was nog niet om. Voor het Hof zeide hij in een apo theek te Dordrecht een tube pervitine te hebben gekocht, een middel dat dient om wakker te kunnen blijven. Het Hof had de zaak aangehouden om te laten controleren of dat waar was en naar de apotheker en diens assistente had den verklaard en het kasboek van de apotheek uitwees had de arts inder daad daar pervitine gekocht. De Pro cureur-Generaal zeide dat deskundigen hebben uitgemaakt dat pervitine de zelfde reactie kan oproepen als dron- Na meer dan twintig jaar experimen- - teren is de Enschedese machinefabrikant I C. J. Slot erin geslaagd een weefge-H touw te construeren zonder schietspoel. Weverij-experts van de Hogere Textiel school zijn van oordeel dat deze vinding geheel nieuw is, vergeleken bij andere moderne ontwikkelingen op dit gebied. Deze machine zo menen zij, zal een be langrijk aandeel kunnen leveren in de verhoging der productie en een verla ging van de kostpriis van de textielin dustrie. Het ministerie van Economische Za ken heeft de uitvinder medewerking toegezegd op het ter-ein van het in ternationale patentrecht. De breedte van het weefsel kan met het nieuwe ge touw worden opgevoeid tot 10 a 20 me ter. Verder zullen de onderhoudskos ten aanzienlijk dalen en zal getouw stilstand minder vaak voorkomen, zo meent de uitvinder. Alle soorten bindin gen kunnen worden geweven met inbe grip van de ingewikkeldste dobby- en jacquardpatronen. Voorts kan men met meer dan 30 verschillende kleuren een inslag weven, waai voor een afzonder lijk mechanisme is ingebouwd. Een be langrijke factor is de aanzienlijke ver mindering van het lawaai, doordat de slag vervalt die bij een klassiek getouw de spoel over de adebaan slaat. Het weefgetouw bestaat uit zeven verschil lende delen, die in een cirkel staan op gesteld. Bjj een Mohammedaans feest in Bei roet is brand uitgebroken op de bin nenplaats van een school. Er ontstond een paniek onder de ruim Iwee duizend aanwezigen. Tien personen kwamen om het leven en vijfhonderd werden ge wond, van wie 189 ernstig. De toestand in Beiroet is op het ogenblik van dien aard, dat het Internationale Rode Kruis in Genève aanleiding heeft gevonden de aangesloten organisaties van het Re If Kruis telegrafisch te verzoeken om gro te hoeveelheden bloedplasma, verband en anti-tetanus-serum. De menigte had zich verzameld op de binnenplaats van de school om een fakkeloptocht te houden ter ere van de verjaardag van de profeet Mohammed. Een van de fakkeldragers sprong over een vat olie, dat onmiddelijk vlam vat te. De menigte probeerde tevergeefs in snel tempo naar buiten te komen. Volgens persberichten uit Beiroet had den de deelnemers aan de optocht hun fakkels eerst in benzine gedoopt. Zij hadden daarbij nogal gemorst. Grote plassen benzine stonden op de grond. Zodra de brand ontstond vatten de ge waden van honderden deelnemers vlam. De premier van Libanon, Abdoellah al Yafi, en verscheidene ministers van zijn kabinet hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. Alle beschikbare ge neesheren en verpleegsters wijden zich aan de verzorging van de talrijke ge wonden. (Reuter-UP) Terwijl geallieerde bommenwerpers iedere dag en iedere nacht hun ver nietigende vracht loslieten op de Duitse hoofdstad en de Russische legers Oost-Duitsland op vele plaatsen naderden, werd in 1944 ergens in Charlot- tenburg een Chinese bruiloft gevierd. Een 23-jarige Duitse studente aan de Technische Hogeschool trad in het huwelijk met de donkerharige, hulpvaar dige Chinees Mao, die bijna zijn ingenieurstitel had veroverd. Huwelijken met buitenlanders waren door de nazi's wel verboden, maar in de laatste weken van de oorlog werd daar herhaaldelijk de hand mee gelicht. Het huwe lijk werd geheel volgens de Chinese zede voltrokken en zelfs de gebruike lijke huwelijksbemiddelaar ontbrak niet. Alleen het vuurwerk moést, om begrijpelijke redenen, achterwege blijven. Zonder het te weten, kwam de blonde Hanna daarmee in de kring van Europese vrouwen, die gehuwd zijn met leidende figuren in Azië. De oudste zoon van maarschalk Tsjang Kai Sjek is getrouwd met een Russin en mevrouw Syngman Rhee is een ge boren Oostenrijkse. Hanna is nu, tien jaar na haar huwelijk, de vrouw van generaal Mao, een van de naaste medewerkers van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Het ging zo. Kort voor de intocht van de Russen vluchtte het jonge paar naar Beieren en vandaar naar Parijs. Het Chinese consulaat aldaar zorgde voor alle papieren, die nodig waren om Mao en Hanna in staat te stellen naar For mosa te reizen. Een bepaald eenvoudig tochtje was dat niet. Ruim een half jaar is het tweetal onderweg geweest: op open vrachtauto's, op troepentransportsche pen, in treinen en op koopvaarders. Toen de Mao's eindelijk op Formosa arriveerden, waren zij met hun drie- en. Hanna had het leven ge=chonken aan een zoontje, dat Si-Ning werd ge noemd, „Vrede van het Westen". Mao maakte een fabelachtige carriè re. Hij werd bedrijfsleider van een ma chinefabriek in Taipei, de hoofdstad van Formosa. Maar dat duurde niet lang. Toen de Chinese nationalisten op het „Terras- seneiland" een toevlucht kwamen zoe ken, kreeg Mao een oproep-voor de mi litaire dienst. HÜ bracht het spoedig tot officier en juist vorige maand is hü be vorderd tot generaal-majoor. Hij is nu inspecteur van de nationalistische ge nie. Vijf jaar lang heeft Hanna gespaard om de 1600 dollar bij elkaar te krij gen, die nodig zijn voor een reis naar Duitsland. Het is haar gelukt en in Göttingen, vlak bij de zonegrens, heeft zij dezer dagen haar ouders kunnen om armen, die in de Sovjet-zone leven. Op het Rhein-Main-vliegveld in Frankfort heeft zij het een en ander verteld over de omstandigheden, waaronder zij in Formosa leeft. Ondanks de hitte, de gevreesde wer velstormen, de aardbevingen en de her nieuwde dreiging van rode troepen, net als toen in Berlijn, heeft zij haar nieu we vaderland lief gekregen. Zij woont met haar gezin in een Japanse bunga low aan de rand van Taipei, midden in een park. Kenmerkend voor de nieuwe geest in het Kwomintang-régime is. dat haar man per maand slechts onge veer 50 dollars verdient. Zij werkt daarom overdag op een Amerikaans kantoor en strijkt daar per maand nog eens 150 dollar op. Voor een bedrag van 100 dollar ziet zij kans haar gezin en twee bedienden te onderhouden en bovendien de plichten van de Ooster se gastvrijheid na te komen. Zij heeft zich spoedig verzoend met de Chinese keuken en met maaltijden van 20 tot 30 gangen. Hanna spreekt nu perfect Engels en het Chinees, dat op Formosa gangbaar is. Het Chinese schrift echter zijn alleen haar man en haar drie kinderen machtig. Tijdens de weekends ontmoet zij in de theehuizen van Taipei dikwijls leden van de twaalf koppige kolonie van Duitse zakenlieden en gezamenlijk maakt men wel uitstap jes naar de dorpen van de koppensnel lers, de z.g. „groene wilden". De na tionalistische regering heeft op het kop pensnellen nu de doodstraf gesteld. Ook de sociale wetgeving is door Tsjang Kai Sjek en zijn medewerkers met kracht ter hand genomen, maar toch is het nog heel gewoon, dat men op Formosa zijn vrouwelijk huisperso neel koopt. Tal van Chinese ouders zijn bereid hun dochters voor hoogstens 35 gulden af te staan. De „kopers" zijn dan gehouden de meisjes op te voeden en hun op hun twintigste jaar een uit zet te geven, zodat ze kunnen trouwen, als zij dat willen. Voor dit soort meis jes bestaat geen schoolplicht. Volgende week keert Hanna terug naar Mao, naar Si-Ning, Jo-Nan en Maria. Zij heeft nu al weer heimwee naar Formosa. kenschap, al vond hij daarmede de dranklucht en het lodderig kijken niet verklaard. Maar dat leek hem toch te onvoldoende om tot een veroordeling wegens het rijden onder invloed van alcohol te kunnen komen en daarom vroeg hjj vrijspraak. De verdediger Mr. J. C. Weisz zette uiteen dat een automobilist, die wer kelijk onder de invloed van alcohol is, niet bemerkt dat zijn auto slingert. Verdachte bemerkte dit wel en heeft zijn auto langs de kant stilgezet. Daar uit blijkt z.i. al dat verdachte niet dronken was. De Amerikaanse Senaat is gisteren in de oude samenstelling gedurende kor te tijd bijeen geweest om enkele pro cedure-kwesties te bespreken. Senator McCarthy greep de gelegenheid aan om te protesteren tegen het voornemen hem in het openbaar te berispen wegens zijn geringschattend optreden jegens een subcommissie van de Senaat en we gens het bezigen van ongepaste taal te gen generaal Zwicker. „Idioot en onbe schrijflijk belachelijk" noemde McCar thy het idee van deze berisping. Hij kreeg zijn kans, doordat de voor zitter van de commissie, die het ge drag van McCarthy heeft onderzocht, de Republikein Watkins, toestemming vroeg enkele kleine veranderingen te mogen aanbrengen in de resolutie, die McCarthy's berisping voorstelt. De senator uit Wisconsin maakte bezwaar tegen elke verandering, aan gezien hij zijn verdediging had geba seerd op de oorspronkelijke tekst. Hij deelde mede, dat hij kort tevoren 22 boekdelen met 275.000 handtekeningen had ontvangen, die protesteren tegen de actie van de Senaat. Toen de senatoren de vergaderzaal binnenkwamen, vonden zij op hun les senaar een uit 22 pagina's bestaand pamflet met uittreksels uit de commu nistische „Daily Worker". Op de voor pagina stond in grote letters „Gooi die schooier er uit" en daaronder „Officiële opvatting van de communistische partij over McCarthy". Later werd bekend, dat McCarthy deze pamfletten zelf had laten drukken. Vandaag komt de Se naat opnieuw bijeen. (Reuter-UP) De eerste minister van de Pakistaan se provincie Sind, Abdus Satt&r, is op beschuldiging van wanbestuur ontsla gen. Abdus Sattar is oud-minister voor voedselvoorziening, landbouw en ge zondheidszorg in de centrale regering en voormalig afgevaardigde naar de V.N. De gouverneur van de provincie heeft Mohammed Ayoeb Khoehro, die tot 1951 premier is geweest, verzocht een neu- we regering te vormen. Khoehro wordt algemeen de „onge kroonde koning" van Sind genoemd. Hjj staat bekend als een verbitterde tegenstander van het nationale bewind onder leiding van Mohammed Ali. Te München is bekend geworden dat een Duitse filmondememing in Decem ber zal beginnen met de opnemingen voor een verfilming van de laatste da gen van het leven van Hitier. Het scenario van deze film die ge titeld is „De laatste acte" is geschre ven door Erich Maria Remarque. Voor de figuur van Hitler is een vrij wel onbekende acteur, Albin Skoda, ge kozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3