Regering van de Antillen tot machteloosheid gedoemd Dr. Da Costa Gomes verloor aan invloed bij sijn coalitiegenoten r Vraaö en Antwoord I SCHEEP V AART BERICHTEN J OMROEPERS Opticien VINK, Spekstraat No. EEN BARNHOORN BESTEMMING NEW YORK L Het wachten is op de verkiesingen Oppositie iii obstructie Wij luisteren naar LEESytCIAUST b(J de Nassaustraat J f; w DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 PAGINA 4 MARKTBERICHTEN Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Woningruil Te koop gevraagd Te koop aangeb. Pensions Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziek instrumenten Lessen Diversen WOENSDAG GEHAKTDAG Velox 6 cyl. f 7650, Cresia 6 cyl. f 8250, door HERCÉ jP (Bijzondere correspondentie uit de Antillen) Democratisch zelfbestuur is een uiterst kostbaar be zit. De bittere ervaring heeft echter geleerd, dat dit bezit gemakkelijker op papier wordt verkre gen dan in de harde realiteit van het staatkundig leven wordt behouden. Niet alleen op de tekst van de wet, ook op de spelregels van de democratie komt het aan. Wanneer die spelregels niet worden erkend, wanneer de verantwoordelijkheden, die de wet impliceert, niet worden aanvaard, dan kunnen ook de ogenschijnlijk fraaiste democratische instellingen een land niet be hoeden voor de ramp, dat zijn staatsmachinerie vast loopt. Op de Nederlandse Antillen i s de regerings machine reeds vastgelopen, terwijl het statuut voor het nieuwe Koninkrijk nog in een plechtige bijeenkomst met vertegenwoordigers van Suriname en de Neder landse Antillen in December door H. M. de Koningin moet worden afgekondigd. Bij haar optreden, ruim drie jaren geleden, steunde de regering, dank zij het feit, dat dr. da Costa Gomez buiten zijn eigen partij en die van de heer Eman op Aruba ook nog de twee man sterke K.VJP.-fractie be nevens enkele alleenstaande figuren uit het rijkelijk versnipperde Staten-college achter zich wist te scharen, over een tamelijk sterke meerderheid. De oppositie, bestaande uit de partij der Democraten, tezamen met die van de heer Yrausquin op Aruba, begon al vrij spoedig haar spel met de regering te spelen. Zij nam geen deel meer aan de commissievergaderingen, zulks onder het motief, dat de regering er een gewoonte van maakte de opbouwende critiek, die van de zijde der oppositie op de ingediende wetsvoorstellen werd geleverd, ten eigen bate te gebruiken. „Wat wij over de wetsvoorstellen te zeggen hebben," aldus verklaarde de oppositie, „zullen wij voortaan wel in de openbare vergaderingen van de Staten vertellen, dan weten de kiezers waar degenen zitten, die voor hun belangen opkomen." Het gevolg was, dat de Statenvergaderingen vaak nodeloos lang duurden en moeizaam verliepen, maar er kwam ten minste nog iets uit de bus. Kort nadien ging de oppositie echter over tot een andere tactiek. De Aru baanse leden schitterden namelijk vaak door afwezigheid op de Statenvergade ringen en herhaaldelijk gebeurde het, dat de Staten alleen konden vergaderen dank zij de bijdrage van de oppositie aan het quorum. Teneinde nu aan de kiezers duidelijk te maken hoe weinig de leden van de regeringspartijen zich om het landsbelang bekommerden, ging de oppositie in regelrechte obstruc tie. Telkens wanneer een statenverga dering was uitgeschreven, begaven de leden van de oppositie zich wel naar het Statengebouw, doch vermeden angstvallig om hun handtekening op de presentielijst te plaatsen of zich in de Statenzaal te vertonen, zolang de leden van de regeringspartijen niet in voldoende aantal waren opgekomen om een vergadering van de Staten mogelijk te maken. Haalden de regeringspartij en het quorum niet, wat steevast ge beurde wanneer de Arubanen verstek lieten gaan, dan liet de oppositie het voorgeschreven half uur wachttijd rus tig verstrijken en keek onder het ma ken van sarcastische opmerkingen spot tend van de koffiekamer uit toe hoe de vergadering wegens gebrek aan quorum werd afgelast. De wetgevende machinerie liep hoe langer hoe stroe ver. Ook dit had echter nog niet fataal hoeven te worden als dr. da Costa Gomez zijn schaapjes maar bij elkaar had weten te houden en hen tot parle mentaire discipline had kunnen opvoe den. Zijn bondgenoot Henny Eman echter, die zich nog steeds als de ongekroon de koning van Aruba beschouwt, laat zich eenvoudig niet opvoeden. Dwingen noemt hij dat. Een zuiver Indiaan on waardig, die moet kunnen doen en la ten wat hij wil. Bovendien bleven de schaapjes niet bij elkaar. Gedurende het laatste jaar zegden verschillende Statenleden, o.a. de vertegenwoordigers van de Katholieke Volks Partij, het vertrouwen in de regering op. De meer derheid, waarop de Regeringsraad steunde begon onrustbarend te slinken totdat zij tenslotte niet meer beliep dan ,.de kleinst mogelijke meerderheid." Op dat fatale ogenblik, toen het dus op één lid meer of minder aankwam, brak de keten. Eén lid van dr. Gomez' par tij, nam, naar zijn eigen verklaring, uit ontevredenheid over het beleid van de leider, ontslag. Op dat ogenblik waren er reeds drie vacatures in de Staten, die men nog niet had kunnen aanvullen. Deze vierde deed de deur dicht. Zelfs met de medewerking van de welwillende leden van de oppositie werd het nu volstrekt onmogelijk het quorum nog bijeen te scharrelen. Onder deze omstandigheden hebben de vroegere coalitiegenoten van dr. da Costa Gomez, die thans een loyale op positie vormen, hem openlijk de raad gegeven heen te gaan. Dr. da Costa Gomez echter heeft dit met de meeste stelligheid geweigerd. Volkomen be grijpelijk in een tijd nu de campagne voor de verkiezingen die half November worden gehouden in volle gang is. De Democraten zouden gemakkelijk spel hebben gekregen met de bewering, dat zij hem ,,op de knieën" hadden. Bo vendien zou een aftreden parlementair gesproken niet juist zijn. De Staten zijn niet meer in staat om te verga deren en kunnen dus ook de geloofs brieven van de nieuwe leden, die de vier vacatures moeten vervullen, niet onderzoeken. Zouden zij dit wel doen, en zij zouden dit moeten doen als zij bijeen kwamen, dan had dr. da Costa Gomez nog altijd een. zij het kleine, meerderheid. Hoe zou hij tegenover die meerderheid zijn aftreden moeten ver antwoorden? De hele impasse, waarin de parlementaire democratie in de Nederlandse Antillen is geraakt, is de schuld van de Staten, redeneert de premier, daar hoef ik niet voor af te treden. Vóór vijftien November is niemand bij machte iets aan de aller-ellendigste situatie te doen. Ook de Gouverneur niet. De Gouverneur kan de Regerings raad, het kabinet van de Antillen, niet naar huis sturen wanneer hij geen mi nisters vindt, die een daartoe strekkend besluit willen contrasigneren. Boven dien: al zou hij dit kunnen, dan was hjj nog even ver. Hij zou namelijk geen nieuwe ministers kunnen benoemen. De staatsregeling van de eilanden immers bevat de vreemde bepaling, dat de Gouverneur, alvorens een nieuwe re geringsraad te benoemen de Staten moet horen. De Staten moeten dus nog vóór de benoeming van een „kabi net" een motie van vertrouwen behan delen. Daar komt het op neer. De moeilijkheden op de Antillen vinden echter hun oorsprong juist in het feit, dat de Staten niet bijeen kunnen ko men. De Gouverneur heeft dus geen enkele zekerheid, dat hij aan het voor schrift van de wet kan voldoen. De oppositie in de Staten zegt nu wel, dat zij in zo'n geval de verlamming zal opheffen, maar niemand kan haar dwingen om deze verzekering ook na te komen. Van het ogenblik af, dat de Gouverneur een stap in die richting zou zetten, zijn niet meer alleen de Staten en de regering, maar is ook de Gouverneur zelf een speelbal van de oppositie. Er kan vóór 15 November echter wel iets gebeuren. De Gouverneur heeft de bevoegdheid om de Staten te ontbin den vóór de verkiezingen. In dat geval moeten de nieuwe Staten binnen een maand na de verkiezingen optreden. Anders blijven de oude Staten nog en kele maanden langer zitten. Ook een dergelijke stap is niet helemaal zonder risico. Alvorens heen te gaan moeten de oude Staten de geloofsbrieven van de nieuwgekozenen onderzoeken en goedkeuren; blijft de oppositie in haar houding volharden, dan kan het heen gaand college zelfs deze constitutionele afscheidsplicht niet vervullen en zal een nood-oplossing moeten worden ge zocht. Of het echter zo'n vaart zal lopen is zeer de vraag. Heeft de op positie winst behaald bij de verkiezin gen, dan zal zij snel deze winst in het nieuwe Statencollege willen verzilveren. Heeft zij verliezen geleden, dan ligt het voor de hand, dat zq daaruit de con clusie trekt, dat de kiezers haar ver- lammingsbeleid niet goedkeuren en dan moet zij wel stekeblind zijn om met dat beleid door te gaan. De algemene verwachting op de Antillen is dan ook, dat de Gouverneur, uiteraard onder verantwoordelijkheid van de regerings raad, tot ontbinding van de Staten zal overgaan, zij het ook niet eerder dan wanneer de verkiezingen vlak voor de deur staan. Mag men nu van de komende ver kiezingen grote verschuivingen ver wachten? Naar alle waarschijnlijk heid niet. Op de Nederlandse Antillen gaan de verkiezingen niet zozeer over regeringsprogramma's dan wel over personen. Als men daar een persoon kent en om een of andere reden tegen hem opziet, is men eerder geneigd hem te volgen en hem zijn stem te geven dan wanneer een onbekende zich met een overigens schitterend program pre senteert. De Minister-President dr. da Costa Gomez, heeft er ongemeen slag van het spel van de ministeriële waar digheid te spelen voor de eenvoudige bevolking en dus altijd meer kans een „bekend persoon" te zijn dan de leider van de oppositie, die niets meer voor stelt dan een gewoon Statenlid. Daarom is het van dr. Gomez een bijzonder rake zet geweest om te bepalen, dat straks op de stembiljetten niet slechts de namen van de candidaten, maar ook de portretten van de lijsttrekkers zullen worden gedrukt. Dit is in be trekking tot de eenvoudige bevolking niet slecht bekeken. Het is dus zeer de vraag of dr. da Costa Gomez van zijn vijf zetels (op de twaalf van Cu rasao) iets zal verliezen. Toch kan er iets veranderen. Ten eerste omdat de positie van de heer Eman op Aruba lang niet zo sterk is als die van zijn bondgenoot Gomez op Curacao. Hij zou wel eens een veer kunnen laten; mis schien ten bate van zijn grote en felle tegenstander, de heer Yrausquin, maar meer waarschijnlijk ten bate van de gecombineerde Katholiek-Protestantse partij, de UNA, die na het overwinnen van grote, interne moeilijkheden en on enigheden weer ten leven is gekomen. Is dat laatste het geval en haalt de UNA een of twee zetels op Aruba, dan zou in de Staten een soort middenbloc ontstaan uit de K.V.P., die twee Cura- caose zetels bezet en op een derde hoopt, de UNA en de vertegenwoordi ger van Bonaire, de meest populaire figuur op dit eiland, is met de K.V.P. 23.20 rhythm. WOENSDAG nieuws. 23.15 Esperanto, HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 muz., 23.40 gram. nieuws, 7.10 muz.. 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.30 ENGELAND, BBC, home service, 330 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr„ 11.00 m.: 14.30 dansmuz., 21.00 symph.ork. en gram., 11.30 hoorspel. 12.00 gram., 12.33 solist, 22.15 symph.ork. vocaal ens., 12.53 gram., 13.00 nieuws, BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.15 thuisfront, 13.20 Hawaiian ens., 13.40 12.30 ork.conc., 13.15 dansmuz., 13.45 gram.. 15.00 interscholair jeugdtouraooi. ork.conc., 17.00 pianospel. 17.30 ork.conc., 15.45 gram., 16.00 Jeugd. 17.20 gram.. 17.30 18.30 dansmuz., 0.25 lichte muz. orgel, 18.15 cello en orgel, 18.30 RVU. 19.90 nieuws, 19.10 muz. caus.. 19.30 bui- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, tenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.10 operamuz., 20.20 kamerork. en sol., 21.00 caus., 21.20 16.00 rhythm.muz., 17.45 gevar. muz., viool en piano. 21.35 gram., 21.50 meis- 19.15 pianorecital, 20.00 Weense muz., jeskoor, 22.15 volksmuz.. 22.45 prot. pr 22.10 lichte muz., 22.30 dansmuz., 23.00 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.30 caus., 23.45 amusmuz., 23.20 gevar. muz., 0.25 klass. Woonproblemen geassocieerd. Zonder dit middenbloc zou Gomez, samen met een verzwakte Eman, geen Regering kunnen vormen. Ten tweede is het op de Antillen een publiek geheim, dat dr. da Costa Go mez, indien hij aan de leiding blijft, en dat staat wel vast omdat het mid denbloc, geleid door de K.V.P. er niet aan denkt met de Democraten in zee te gaan, ook al zouden deze een zetel winnen, niet op de Antillen wil blijven. Het nieuwe Statuut heeft namelijk een hogere functie gecreëerd dan die van voorzitter van de regeringsraad: de functie van Antilliaans minister in Ne derland. Dat mag natuurlijk niemand anders worden dan de heer Gomez. In dat geval echter, wanneer dus het Minister-presidentschap op de Antillen zelf tweede in plaats van eerste functie wordt, zou het wel eens kunnen, dat een sterk middenbloc het premierschap voor een van zijn leden opeist als voorwaarde voor een samengaan. Dan zou inderdaad het beeld van de politiek op de Antillen in zoverre een wijziging kunnen ondergaan, dat er een meer efficiënte wind gaat waaien, al verhelen wij ons niet, dat de „vlucht" van dr. Gomez, zoals sommigen hier zijn ambitie voor de ministersfunctie in Den Haag noemen, het radicalisme in zijn parti), de Nationale Volkspartij, een kans zal geven de kop nog driester op te steken. Gomez zelf heeft reeds de grootste moeite het in bedwang te houden. Zijn „zaakwaarnemer" de heer Cola Debrot, zal het zeker niet kun nen. Wat er dan, als haat tegen de Nederlanders nog dieper gezaaid kan worden, van de democratie op de An tillen terecht zal komen, laat zich slecti+s raden. E. M. K. Ik ben eigenaar gewor den van een blokje huizen, ben onge huwd en 28 jaar oud en sta ingeschre ven als woningzoekende bij het huis vestingsbureau. Ik wil in een mijner wo ningen trekken, maar er woont een oud echtpaar in, dat er niets voor voelt om te verhuizen. Antwoord: In de meeste gevallen staat er een termijn van 3 jaren voor, om een ontruimingsprocedure er door te krijgen, als men zelf in een huis wil gaan wonen. (U hebt daarvoor een advocaat of deurwaarder nodig). Het is echter lang niet altijd zeker, dat een koper van een huis er inderdaad in komt, want als het huis bv. te groot voor hem is, heeft hij al heel weinig kans. Zo ook in uw geval. Als men u een huis toewijst, behoeft u er naar onze mening niet aan te denken, dat het huisvestingsbureau u als u gaat trouwen en als u jong bent de be schikking zal geven over een uwer hui zen, als daardoor een oud echtpaar de gehuurde woning zal moeten verlaten. Als uw huis een benedenhuis is en de ruimte, die u kunt aanbieden, op de eerste of hogere etage ligt, maakt u helemaal geen kans, want dan laat men u vast niet op de begane grond en stuurt de „oudjes" de trappen op. Het is ook niet zeker, dat huisvesting u een woning zal toewijzen; men volstaat misschien met u een paar kamers of kleine etage toe te wijzen. De kans van ruilen is daardoor voor u natuurlijk zeer gering, want niet één mens is ge negen er door een ruiling op achteruit te gaan. H. W. V. Ik bewoon een huis dat mijn eigendom is en bezit tevens een woning, welke aan derden verhuurd is. Bestaat de mogelijkheid om het ver huurde huis na enige tijd (biiv. na 1 a 2 jaar) wederom te mijner beschik king te krijgen, bijv. om het te doen bewonen door een van mijn kinderen, dat trouwen gaat, of dat ik er zelf in ga wonen, waardoor het huis, dat ik thians bewoon, ter beschikking komt van een der kinderen? Indien bevestigend beantwoord, welke stappen of maatre gelen zou ik nu moeten nemen om het huis over bijv. 1 a 2 jaar ter beschik king te krijgen? Antwoord: Deze vraag van u beant woordden wij reeds 21 Juni 1954 als volgt: „Dat zal niet gemakkelijk gaan. In artikel 18 der huurwet is niet één reden tot ontruiming opgenoemd, waar uit u zoudt kunnen opmaken, dat deze op u van toepassing is. Bespreek deze zaak eens met een kantongerechtsdeur waarder, die u ten slotte toch nodig hebt, wilt u een ontruimingsprocedure beginnen. Al krijgt u het verhuurde huis vrij, dan is het nog lang niet ze ker, dat het huisvestingsbureau uw zoon vergunning zal geven er in te trekken, want er staan ontegenzeglijk nog veel meer candidaten op de lijst der wo ningzoekenden, die wellicht recht op voorrang kunnen doen gelden. Ook als dat huis te groot is voor u of voor dat jonge gezin miaakt u heel weinig kans. Te veel huur betaald J. N. V. K. Ik heb blijkens een beslissing van de huuradviescommissie te veel huur betaald. Tot wie moet ik mij wenden om het te veel betaalde terug te krijgen? Antwoord: Als u niet tot overeen- Vragen voor dczt rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de link er-boven hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. stemming kunt komen met uw huisei genaar, dient u zich eerst te wenden tot de kantonrechter, aan wie u onder overlegging van het advies van de huur adviescommissie moet verzoeken uw betalingsverplichting vast te stellen. Heeft deze vaststelling plaats gehad, dan moet u zien het onderling eens te worden over de terugbetaling, maar wij geven u wel in overweging het te veel betaalde niet op eigen houtje met de huur te verrekenen. Hondenbelasting R. B. Stelt een vraag over opge legde hondenbelasting. Antwoord: U dient u te wenden tot de gemeentelijke dienst der belastin gen. Als aan de desbetreffende gemeen telijke voorschriften is voldaan, is er geen sprake van het vorderen van dub bele belasting. Ned. vertegenwoordiger in Spanje W. v. d. L. Heeft een vraag be treffende het adres van de Ned. ver tegenwoordiger in Spanje. Antwoord: Het dcor u genoemd adres is niet juist. Het juiste adres luidt: Ambassadeur der Nederlanden te Madrid, 10 Callé de Marbaran. U kunt u vermoedelijk echter beter wenden tot het Rijksarbeidsbureau te Den Haag, Zeestraat 73. Correspondentie-adressen T. S. Tot wie moet ik mij wenden voor een adres van een R.K. correspon dentievriendin (19 jaar of ouder) in En geland? Antwoord: U kunt u wenden tot „Ka tholiek Vrouwelijk Jeugdwerk", Nwe Gracht 85 te Utrecht. N. v. M. Wilt u mij het adres op geven van een instelling, waar ik het adres kan verkrijgen van een corres pondentievriendin in Frankrijk? Antwoord: U kunt u wenden tot „Ka tholiek Vrouwelijk Jeugdwerk", Nieuwe Gracht 85, te Utrecht. Schutting om erf J. W. v. d. Z. 1) Sinds 16 jaar be woon ik een huurhuis. De schutting om ons erf is vergaan en de huiseigenaar wil deze thans afbreken, omdat de deur, die daarin zit geheel is vergaan. Moet ik dat maar goedvinden? 2) Het slot van de keukendeur is stuk. Moet ik dat 7.elf repareren of moet de huiseigenaar dat doen? Antwoord: Daar uw erf zeker voor afsluiting in aanmerking komt, lijdt het geen twijfel, of het verlangen van uw ARMILLA 9 te Tj. Priok. CALTEX UTRECHT p. 9 Malta n. R'dam. CELEBES 9 te Surabaja. CLEODORA 9 te Balik Papan. ELMINA 9 te Takoradi. ESSO AMSTERDAM p. 9 Alg. n. Sidon. ESSO DEN HAAG 9 te Banias. LAAGKERK 9 te Vizagapatan. LISSEKERK p. 9 Perim n. Hamb. MANOERAN p. 9 Kp. Gata n. A'dam. NIGERSTROOM p. 9 Ouess. n. Havre. ORANJE p 9 Kp. St. Vine n Prt. Said. POLYPHEMUS 9 te Singapore. PRINS FRED. HENDRIK 9 te Montreal. RONDO p. 9 Kp. St. Vine. n. A'dam. SIBAJAK p. 9 Malta n. Prt. Said. SLAMAT 9 te Surabaja. STRAAT SOENDA p. 9 Bandjerm. naar Singapore. SUMATRA 9 te Surabaja. TIBA 9 te Rotterdam. TOMORI 9 te Djedah. AAGTEDIJK 9 te Montevideo. ALPHARD p. 9 IJmuiden n. Antw. ARENDSDIJK 9 te Hamburg. BAWEAN 9 te San Francisco. BOSCHFONTEIN 9 van Pt. Said n. Genua. DAPHNIS 9 te Curasao. GRAVELAND p. 9 St. Pauls R. n. L. P. INDRAPOERA p. 9 Suez n. Aden. LEKHAVEN 9 te Santos. MAASLAND 9 te Buenos Aires. MACOMA 9 te Kaapstad. MEERKERK p. 9 Burl. n. Las Palmas. MOLENKERK 9 te Pt. Said. ORANJE p. 9 Alg. n. Pt. Said. PEPERKUST 9 te Freetown. PHRONTIS p. 9 Kp. St. Vine. n. Pt. S. PRINS ALEXANDER 9 te Rotterdam. PRINS PH. WILLEM 9 te Toronto. SALAWATI p. 9 Finist. n. Antw. SIBAJAK p. 9 Kreta n. Pt. Said. SOESTDIJK 9 te New York. STAD ALKMAAR 6 van Rangoon n. Bomb. TIBA 9 te Rotterdam. UTRECHT p. 9 Dungen. n. R'dam. WONOROTATO 9 te Hamburg. huisbaas is ongerechtvaardigd. Het is zjjn plicht de deur te herstellen en niet om de schutting geheel af te reken. De reparatieplicht van het slot rust op u. Mocht de huiseigenaar bij zijn voor nemen blijven, nadat u hem op het on gewenste daarvan hebt gewezen, dan raden wij u aan u tot de gemeente te wenden. De bouw- en woningdienst heeft zekere bevoegdheden op dit punt, waardoor men hem aan zijn reparatie plicht kan herinneren. Een andere wij ze, waarop u uw huiseigenaar kunt ver plichten tot de gewenste reparatie, is, dat u zich met een verzoek tot de kan tonrechter wendt. U moet dan bij de griffie van het kantongerecht een verzoekschrift indie nen op ongezegeld papier, waarbij de kantonrechter wordt verzocht een dag te bepalen waarop de zaak ter terecht zitting wordt behandeld. Het verzoek schrift moet opgave bevatten van naam en woonplaats van de verzoeker en van de huiseigenaar, verder een mededeling van de vordering en van de gronden waarop die steunt. De rechter kan de huurder machtigen bepaalde onder houdswerken of reparaties op kosten van de verhuurder te doen uitvoeren. Hjj kan daarbij tevens bepalen, tot welk bedrag de huurder de gemaakte kos ten met de huurprijs kan verrekenen. Testament J. B. Vroeger woonde ik in Haar lem. Ik heb toen bij een notaris een testament laten maken. Is dat testa ment nog geldig. Of moet ik die nota ris van mijn verhuizing in kennis stel len? Antwoord: Uw testament blijft gel dig, waar u ook woont. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ALDABI 8 te Montevideo. ALGENIB 8 te Pto. Alegre. ALDEGONDA 8 van Singap. n. S. Gerong. ALUDRA p. 8 Finist. n. Mars. AMSTELKROON 8 van A'dam n. Threeriv. ARENDSKERK 8 te Casablanca. ALIOTH 8 te Las Palmas. APPINGEDIJK 8 te Antwerpen. ATLAS 8 te Amsterdam. ANNENKERK p. 8 Kp. Enggano n. Cebu. ARMILLA 8 te Djakarta. AALSUM p. 8 Ras Maüraka n. Dubai. AMERSKERK p. 8 Kp. Padaran n. Hongk. AMSTELDIEP p. 8 Gibr. n. Antw. ABBEDIJK p. 8 Kp. Race n. New York. ALCETAS p. 8 Ouess. n. R'dam. ARDEAS p. 8 Dungen. n. R'dam. AALSDIJK p. 8 Newport News n. Antw. AGAMEMNON 8 te Gonaires. BAUD 8 van Makassar n. Buleleng. BANKA 8 van Calc. n. Belawan. BREDA 8 te Callao. BARENDRECHT p. 8 Kp. Kalh. n. PladjU. CALTEX DELFT p. 8 Finist. n. Sidon. CALTEX LEIDEN p. 8 Casq. n. Sidon. CALTEX PERNIS p. 8 Finist. n. R'dam. CISTULA 8 van Suez n. Karachi. CORYDA p. 8 Scilly n. Stanlow. CALLISTO p. 8 Dover n. Montr. CORILLA p. 8 Ouess. n. London. DORDRECHT p. 8 Azoren n. Houston. DUIVENDIJK 8 te Portland. DUIVENDRECHT p. 8 Wight n. Philad. DRACO 8 te Gothenburg. DRENTE p. 8 Kp. Armi n. Genua. DIEMERDIJK 8 te Portland. EOS 8 van Krulute n. Volos. FRIESLAND 8 te Hamburg. FARMSUM 8 te Antwerpen. GAROET p. 8 Jacksonv. n. Hatteras. GOOILAND 8 te Itajai. GANYMEDES p. 8 Ouess. n. Curasao. GORDIAS 8 te Messina. GOOTE p. 8 Finist. n. Bareel. GOUWE p. 9 Kp. Blanco n. Dakar. HELENA p. 8 Terceira n. A'dam. HAARLEM p. 8 Finist. n. Curasao. HFELSUM 8 te Bremen. HECTOR p. 8 Finist. n. Leixoes. HAULERWIJK p. 8 Kp. Gata n. Civ. V. HEEMSKERK p. 8 Bareel, n. Antw. HECTOR p. 8 Finist. n. Lexoes. HILVERSUM p. 8 Ras Madraka n. Fahah. PAARDENMARKT UTRECHT 8 Nov. - Aangevoerd 316 stuks. Prijzen: luxe paar den van f 8001000, werkpaarden van f 700 —950, paarden drie jaar van f 600800, oude paarden f 500—700, paarden twee jaar 500700, veulens f 250350, hitten f 450— 625, slachtpaarden f 1.601.90. VEEMARKT AMSTERDAM 8 Nov. Aan gevoerd 542 runderen, eerste soort 2.70— f 2.80, tweede soort f 2.50—2.65, derde soort 2.202.40 per kg gesl. gewicht, handel stug, 231 varkens, eerste soort 2.30—2.32, tweede soort 2.26—2.28, per kg gesl. gew., 30 nuchtere kalveren f 0.901.15 per kg le vend gew., 2 vette kalveren, geen note ring. VEILING POELDIJK 8 Nov. Tomaten A 11.30—12.30, B f 11.20—12.40, C f 9.60—10.50, CC f 5.80—6.70, per bak van 12% kg. Drui ven: Alicante f 1.061.14, idem 2 f 0.93— 1 05, Frankenthaler f 1.701.80, Gros Ma- roe f 1.11, Muscaat f 1.40—2.75, Golden Champion f 1.85. Appelen 1438 ct. Peren 1318 ct. Prinsessebonen f 1.75—2.90, Snij bonen 1.25—1.55, Schorseneren A 53—60 ct., B 30—36 ct. Knolselderij 8%12 ct. Bléekpeen 13 ct. Spinazie 38—46 ct. Andij vie 15—21 ct. Stoofsla 16—21 ct. Prei A 18—21 ct. B2 10 ct. Kroten 19 ct. Spruiten 43—53 ct. Rode kool 17—21 ct. Groene kool 20 ct. Boerenkool 7%11 ct .Pepers, rood 1.35, alles per kg. Bloemkool 10—30 ct. Perziken 818 ct. Paprica 19 ct. Artisjok ken 23 ct. Knolselderij 9—10 ct. alles per stuk Sla A 12.00—13.00, B f 5.00—9.00, B2 6 00—7.50, C f 5.25, C 2 3.00—6.00, alles p. 100 stuks. Peen 29.—, Selderij f 2.25—5 50, Raapstelen f 2.00—3.75, alles per 100 bos. KATOENNOTERING R'DAM 8 Nov. U.S.A. strict middling one inch staple 3.3414 (onv.) Mexicaanse strict middling one men 3.32 (onv.) per kg. Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven Kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren- J. WERKSTER b.z.a. voor de Di. W. Do. en Zat. van 81 uur. 1.p. u. Br. no. 7775. Gevr. voor direct zelfst. R.K. HUISHOUDSTER, in- of ex tern, in kl. gezin (1 k.). Zijl straat 43, tel. 12559. Flink zelfst. DAGMEISJE gevr. in groot gezin. Werk ster aanw. Lanckhorstlaan 73, Heemstede. Flinke HULP in klein gezin, 1 1% dag per week. Lo- rentzkade 528 bij de flya- cinthenlaan. Gevr. voor direct FLINKE WERKSTER, Mevr. v. Brug gen, Tollenslaan 16, Aerden- hout, telefoon 26421. Gevraagd MEISJE van 8 u. t. 4.30 u. in gez. m. 4 kin deren. Zelfst. k. werken, n. ben. 18 jaar. Kennemerplein 1 rood, telefoon 17873. Handelskantoor zoekt voor eenvoudige administratieve werkzaamheden EEN ACCU RATE JONGEMAN, vlot kunnende typen. Leeftijd 17 tot 20 jaar. In Haarlem woonachtig. Brieven no. 7737. Klein Herenconfectie-atelier vraagt: STIKSTERS - HAND WERKSTERS - PERSERS - BIJPERSERS - KLEERMA KERS. Miezérus, Zijlweg 55, Haarlem. NETTE WERKSTER gevr. voor de school. Maand. 9-5. Woensd. Dond. Vrijd. en Zat. 9-12 uur. Dansschool Schro der, Raamsingel 16, Haarlem. Gevr. FL. HULP, liefst 2 of 3 dagen p. w. of 3 halve da gen (van 8V21 tl.) 4.p. keer. Mevr. Meyer, Jan Steenlaan 16, H'stede, telef. 34765. NETTE WERKSTER gevr. voor Donderd. of Vrijd. Mevr. Dinger, Mesdaglaan 22, Heem stede. WONINGRUIL HAARLEM HENGELO. Aangeboden in Hengelo: vrij huis op het Zuiden met tuin, bev. grote huiskamer, 3 slaapkamers, keuken, bijkeuken, aanleg voor douche en vliering. Huur 7.80 per week. Ge vraagd in Haarlem: soortge lijke woning. Inlichtingen Conrad-Stork, Waarder.veg 80 te Haarlem, tel. 11805. FLINKE WERKSTER gevr. 2 halve dagen per week. Br. onder nummer 7785. J. ZELFST. WERKSTER, v.g. g.v. voor drie ocht. p. w. Zandv.weg 51, Aerdenhout, tel. 26024. Gevraagd v. onderhoud, in- tell. HANDIG MEISJE, 15 jaar. Comtesse, Bijouterieën en luxe lederwaren, hoek Gr. Markt. Haarlem. NET MEISJE van 8%—3 U. Kleverparkweg 66. WERKSTER gevr. v. Maand, en Vrijd. C. v. d. Voorn, Frans Halsstr. 54, Haarlem. EETK. AMEUBLEMENT. Brieven onder nummer 7759. Luxe salon vraagt KAPSTER (perfect kunnende permanen ten). Hoog loon. Br. no. 1730. HANDELSHUIS, Leidsestr. 41, telef. 14832, koopt alles. Meubelen, kasten, bedden, ledik., opklapbedden, stoelen, tafels en zolderopr. Wegens uitbreiding 1ste DA- MESKAPPER(STER) gevr. Alleen zij die energiek en bekwaam zijn gelieven te sol liciteren (Hoog loon). Brie ven onder nummer 1729. VELLEMAN KOOPT ALLES! Inboedels, meubilair, antieke, ouderw. en Empire meube len, Empire pendulestellen, porselein, kristal, zilverw., zolderopr. Zijlstraat 62, tel. 14637. Een aank. MAGAZIJNBE DIENDE (mnl.) voor Confec- tie-atelier. Aanm. 8—17.30 uur. Nobelt, Leidsevaart 442, Haarlem, tel. 15245. BROEKMAN KOOPT VOOR GOEDE PRIJZEN AUe soorten meubilair, huis- en slaapkamerameublementen, ledikanten, opklapbedden, kasten, tapijten, schrijfbur., tafels, stoelen, naaimachines, antiek enz. enz. Lakenstraat hoek Doelstraat, tel. 10794. Enige NAAISTERS en leerlin gen voor diverse afdelingen voor lingerie en blouses. Aanm. 817.30 uur Nobelt, Leidsevaart 442, Haarlem, telefoon 15245. Te koop een 7-jarige prima VENTERS-HIT. Te bevr. J. E. Graaman, groentehande laar, Zeeweg 372, Driehuis- Velsen. R.K. J.man zoekt. NET KOSTHUIS met h. verkeer, 1. omg. H'lem-N. Brieven cn- der nummer 7769. WOENSDAG GEHAKTDAG. 1.40 per kg. Thans weer gestoomd vlees 35 ct per ons. Slager Bonkerk, Spaarnwou- derstraat 95 bij A'damse Poort, telef. 11211. EXPORT ROOMBOTER 1 GULDEN. Smink, Kamper vest 27. MAAKT U ZELF UW HOED wij leveren de materialen. Damave, Amsterdamstr. 9. Een 2-PERS. EENV. SL.K., eikenkl. Best. uit: 2-pers. led. Auping spiraal, 3 dl. ka- pokbedst., 2-d. Ilnnenk., nachtk., tafel en 2 stoelen. Prijs 150.—. Pijnboomstr. 86. Haarlem-Noord. Pr. H.NAAIMACHINE 45. Berckheydestraat 22 rd. K.L.M. VAKKLEDING. Joh. Dijkzeul, Schagchelstraat 40. Telefoon 13794. Ottelanooie de la Heine wat een moord BIJLTJES VAN f 2.75. Alleen Beunder's Tuin bouwinrichting, Kl. Iloutstr. 41, Haarlem, tel. 18920. HAARDEN, kachels, olie kachels, keukenuitr., opklap bedden, stofzuigers, gascom- foren, cassettes vanaf 1- p. w. Zaanenlaan 67. WEES ER VLUG HIJ- Be prijsverhoging voor textiel komt spoedig. Zelfs nu nog verlaagde prijs voor cos- tuums, jassen en nan.alons. Heren- en jongenskleding, Huis Klumpers, Rijksstraat weg 39, Hrl-N. t/o Liduina- kerk. Ook Ouwelzegels. DIVENDAL. De wasmachine specialist, Antoniestraat 3, Haarlem, tel. 16269. Wringer- rollen vernieuwen met ga rantie. ZEILBOOT te koop, 4 x 1.20 m. in pr. staat 200. Schalk wij ker weg 130, telef. 18203. 2 D.K.W. COACH '40 en '38 in pr. staat te koop. D.K.W. Service, Nassaulaan 31. H.M.W., het motorisch won der, de bromfiets waarop U wachtte, compl. 568.M. Jansen, Atjehstraat la, tel. 12344. AUTORIJSCHOOL, per les 5.50. Luxe verhuur zonder chauff. Morris Minor en Ox ford. Vauxhall en Skoda's W. Groot, Jansstraat 28i rd., Spaarnhovenstr. 107, tel. 18660. DUITSE PIANO te koop ge vr., prijs f 600.—, liefst eiken, moet prima zijn. Moderne 1. KINDERWAGEN in g. st. Raamvest 23. MUZIEK moet er zijn, daar om naar muziekh. JOH. KIEKENS, Smedestr. 27, tel. 19775, daar koopt U elk in strument veel goedkoper dan waar ook, en ook op gemak kelijke condities. Heeft U feest, bij ons kan U huren: accordeon, drumstel, pick ups versterker en platen enz. AANV. N. CURSUS. Grondig naaien en knippen. Erkama, Grote Houtstraat 3 rd., tel. 15796. MUZIEKSCHOOL ZWAAG. I,es op alle instr. Instr. op gemakk. cond. Inlicht, dagel. v. 79 uur, Zaterd. van 2—4 uur. Tel. 21679. Ki'uisstr. 17 rd. Ingang Ridderstraat. Uw adres voor het repareren en moderniseren van Uw bontmantel. Bonthuis „HE- LENE", tel. 19056, Spruiten- bosstr. 2. buslijn j6. VOOR^UW HUWELIJKSRE PORTAGES in stadhuis of kerk. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarmvou- derstraat 21, telefoon 15551. Voor goed WIT-, BEHANG- en SCHILDERWERK. Prijs bill. Rupprecht, Marnixstraat 79, telefoon 24692. U SLAAPT BETER ais U Uw verenbed 3-delig laat maken. 1-pers. ƒ12.50, 2-pers. 17.50. Hamers, Reitzstr. 99, telefoon 1-2-8-0-7. !0 KORTING op s'.oom- goederen, mits gebracht en gehaald aan de fabr. Lo- ventzplein 25 o£ fil. voor H.N. Soendaplein 37. Chem. Was serij Ververij Keyser. handelsdrukwerk, familiedrukwerk, stencilwerk. typewerk, bindwerk. F. M. V. Deursen, Schoolstraat, Zand- voort, tel. K 2507—2507. MODES. Dames stro- en vilt- hoeden vervormen, vermaken en verven. Overtonstraat 35, Haarlem-N oord. JAPONNEN, maakloon vanaf 8.50. Maison Tiny, P. Kru- gerstraat 30, Haarlem. De hoofdzaak is, dai U mei Uw bril beier kuni zien. Een belangrijke bijzaak is echier, dai Uw bril Uw per soonlijke charme niei ver bergt, doch veeleer onder lijnt. Moderne brilmonturen kunnen dii doen. pond GEHAKT 98 cent - Vz pond VET 25 cent KRUISSTRAAT 20, FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.00 symph.ork., 20.00 vocaal ens., 22.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym.. 7.33 gram 7.45 Even opkrikken!. 7.50 gram., 8.00 kamermuz. nieuws, 8.18 gram., 8.50 hulsvrouw, 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 BRUSSEL. 324 m.: 16.02 omr.ork., 18.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 zang en piano. 21.00 omr.ork.. 22.15 jazz- gram., 12.00 strijktrio, 12.33 platteland, muz. 12.38 Hawaiian-ens. en solist, 13.00 nws.. 484 m.: 14.15 omr.koor en -ork., 16.05 13.15 tentoonstellingsagenda. 13.18 dans- lichte muz., 17.30 zang en piano. 20.00 muz., 13.50 gram., 14 00 medische kron groot symph.ork. en sol., 21.35 Spaanse 14.10 jeugd, 16.00 zieken. 16.30 1eugd volksmuz.. 22.15 lichte muz. 16.50 gram.. 17.50 regeringsuitz., 18.00 niéuws. 18.20 act., 18.30 accord.ork. en solist. 19.00 liedjes jeugd, 19.10 caus ENGELAND. BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. VPRO: 19.30 Jeugd. VARA: 20.00 nieuws. Zoeven verschenen. Vraaggesprek met 20.05 pol. comm.. 20.15 militairen, 20.50 onze luisteraars. Vrijbuiters radiodag- hoorspel, 22.05 piano, 22.45 caus., 23.00 boek. (Op 224 m.). Ontvangen Nieuw Model Product van General Motors Type Wyvern 4 cyl. f 6850, (ond.prijs) (ond.prijs) (ond.prijs) Te bezichtigen: Roemer Visscherplein 21 - Heemstede Tel. K 2500 - 26416 Official dealer voor: Heemstede en Omg., Aerdenhout, Zandvoort, Haarlemmermeer (Copyright Castermant ogenblik gelegenheid mooi smeren Hoofd zeek is, dat we de SJtra fokruiser gered heb benZodra het eb is.sle pen we f^het toestel op het O strand Niet noemens waardig Maar, ik begon bet warm te krijgen Vader Ach 'mat ben ik blij Ben je ntef gewond wC^J. Verdorie!Md :.Bn nu kruipen ze weg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4