Melkprijs was weer troef P Zuster Maria Assunta zalig verklaard Betalingsbalans geeft overschot van f 468 miln. Het leven van Richard III wordt verfilmd Katholieke vakorganisatie belicht door prof. Romme M Markt in Hedel In eerste halfjaar 1954 De man zonder hart L.T.B.-veehouders in Haarlem bijeen Laat burgemeesters paspoorten afgeven m Katholieken moeten mede de sfeer in ons land bepalen Lucas Bols doet bod op aandelen Wijnand Fockink „Haar heiligheid kwam voort uit de beoefening der deugd en het naleven van de Regel." Pius X Geschiedenis van de Kon. Luchtmacht DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 PAGINA 5 Gevraagde garantie moet gegeven worden, anders moeten de boeren minder produceren Vereniging Nederlandse Gemeenten: Administratieve omweg kostbaar en tijdrovend Nieuwe hoofdcommissaris Nederlandse padvinders Neerkomende op 440 pet. voor aandelen Fockink Schijn en werkelijkheid Mm WONDEN GENEZEN SNELLER MET door JEAN BROCARD Kolonel F. J. Molenaar als geschiedschrijver T andheelkundige inrichtingen Geen vrijheidsstraf bij eerste misstap s SS?- MMI Nadat voorzitter M. P. van der Weü- oen op de vergadering van de vakgroep veehouders van de L.T.B., gisteren in Haarlem gehouden, een hartig woord had gesproken over het melkprobleem, Was het niet zo verwonderlijk, dat ook in de vergadering zelf de tongen over deze kwestie los kwamen. Kennelijk was er in de afdelingen van te voren al uitvoerig over gesproken, want op de agenda van deze jaarvergadering prijkte een indrukwekkend aantal melk-voor- stellen aangaande het L.E.I.-rapport, het Prijsbeleid en het vetgehalte. In deze voorstellen merkte o.m. Ken- nemerland op, dat de huidige melkprijs hiet toelaat, dat er geïnvesteerd wordt Voor verbetering van gebouwen e.d. Als dat niet kan geschieden in tijden van hoogconjunctuur, wat moet er dan van terecht komen in ongunstige tijden? Haarlem wilde, dat de kostprijs berekeningen vanvhet L.E.I. zoveel mo gelijk aan het werkelijk gemiddelde Voldoen. Amsterdam meende, dat een lagere consumentenprijs het verbruik zeer ten goede zal komen. Deze afdeling was Verder van oordeel, dat het toe te jui chen is, dat de subsidie van de con- sumptiemelk afgaat, maar dan moet ook de margarine niet meer gesubsidieerd Worden. Dit in verband met het meer dere gebruik van roomboter. De kring Leiden vatte al haar voor stellen samen in de volgende conclusies: 1. In gebieden, waar de melk het hoofdproduct is, streven naar een rede lijke melkprijs, welke in overeenstem ming is met de nationale welvaart. 2. Bewerkstelligen, dat het grote ver- Schil tussen productie- en consumenten- Prijs kleiner wordt en derhalve de hele standaardisatie aan een nader onderzoek onderwerpen. 3. Niet alleen rekening houden met het vetgehalte bij de prijsstelling, maar sterker met andere belangrijke waarden in de melk. Op dat alles gaf het bestuur als zijn mening te kennen, dat het L.E.I. op een Wijze werkt, die aller waardering ver dient. Het bestuur heeft de indruk, dat de door het L.E.I. gepubliceerde cijfers een reëel beeld geven van de werkelijke situatie op de bedrijven in de gebieden Waar dit instituut zijn onderzoekingen Verricht. Bij de opstelling van de becijfering is rekening gehouden met de doorvoering in de gehele veehouderij-sector van een loonsverhoging van 6 Wel onder schreef het bestuur de wens, dat het L.E.I. in de toekomst meer rekening zal houden met de kosten van noodzakelijke investeringen. Ten aanzien van het prijsbeleid merkte het bestuur op, dat de grote Verschillen in kostprijzen tussen de diverse districten, die bij de L.E.I.- onderzoekingen zijn ingeschakeld, wel licht de landsoverheid aanleiding kun- hen geven om een beleid te gaan Yoe" fon op basis van een twee-prijzenstelsel. Het bestuur is echter van mening, dat ®en dergelijk beleid de eerste stap zou hunnen zijn tot grote onenigheid tussen de veehouders onderling over grenzen ®h de grootte van de bedrijven. Der halve blijft het bestuur één garantieprijs Voor alle melk in Nederland voorstaan en deze zal moeten worden gebaseerd op de gemiddelde kale kostprijs van de zandgebieden. Dat komt in concreto neer op een garantieprijs van 23.60 per 100 kg. met een vetgehalte van 3.70 Tevens is er alle aanleiding om over te gaan tot het invoeren van een grond prijs naast een waardering op basis van vetgehalte. Te denken valt hier aan een grondprijs van 5 a 6 ct. Over de standaardisatie verklaarde het bestuur, dat deze wel noodzakelijk is, doch het had ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop deze geschiedt. Met nadruk wenste het bestuur vast te stel len, dat het daarbij niet alleen denkt aan een eventuele verhoging 'van het Vetgehalte, doch ook aan een zodanige Wijze van standaardiseren, dat een prima Product, dat door de veehouders wordt afgeleverd, door nadere bewerking vol doet aan alle eisen, die de consument daaraan redelijkerwijze stellen mag. Het bleek verder in het algemeen voorstan der van afschaffing van de consumenten- (Van onze Haagse redacteur) De administratieve omweg, die bij de Ultgifte van paspoorten bewandeld moet worden, is kostbaar en nodeloos üdrovend. Aldus wordt gesteld in een Schrijven, dat de Vereniging van Ne- Clandse Gemeenten gericht heeft aan minister Beel. drifn dit schrijven wordt erop aange- ken ëen de bevoegdheid tot het uitrei- Com Van Paspoorten, welke ligt bij de te ?m'ssarissen van de Koningin, over is n6en naar de burgemeesters. Het de v de PractÜk onmogelijk, zo zegt verenieine van Nederlandse Ge- reniging van Nederlandse Ge Hon?len' dat de Commissaris van de aipbt gin zelf de paspoorten tekent; de aap ®daar van de provinciale griffie, is. h 6 deze bevoegdheid gedelegeerd PaspQ slist over de uitreiking van het Verstr°u' °P grond van gegevens, die neer zÜn door de gemeente. Wan- reikijjp de gemeente ook zelf de uit- Publipu zou kunnen verzorgen, zou het gevalle-, sneHer bediend worden. In afgifte waarin de burgemeester de de jv. Van een paspoort weigert, zou de rn ■liikheid van een beroep op kunn0rnrnissarls van de Koningin open «en blijven. kj"1® huidige situatie is, dat slechts rgeiIleesters van steden met meer ben f10^00 inwoners bevoegdheid heb- a|,, afgifte van paspoorten, wanneer ans deze steden niet tevens pro vin - G hoofdsteden zijn. conventt-,,te Ytrecht gehouden leiders- landse rZJ1 vereniging „De Neder- Veld voiT is dr. J. S. Zane- de ®ek°Zen als hoofdcommissaris. Voor deze vl* maal ln de geschiedenis van eo'-nmiksarfc v,mg IS 'e™and tot hoofd- de pTdvfnT benoemd, die als jongen tot na en daar- Velerlei functieïdtnde Vereniging in subsidies en dientengevolge ook van de subsidie op consumptiemelk, indien de algemene economische toestand in Ne derland zulks toelaat. Onder alle om standigheden was het bestuur tegen stander van een subsidiepolitiek ten behoeve van margarine, waardoor dis criminerend wordt opgetreden. Tenslotte was het bestuur van oordeel, dat nauw lettend moet worden toegezien, dat de detailhandel niet te ver gaat met be schuttende maatregelen als b.v. de melksanering. Besprekingen Vele sprekers voerden het woord over de kostprijsberekening en algemeen was de klacht, dat er te lage lonen moesten worden betaald, waardoor het voor de boer zo moeilijk is om arbeiders te hou den. Deze mensen gaan liever naar de industrie of de bouwvakken; daar wer ken zij minder uren dan op de boerderij en zij verdienen meer. De heer Roeleveld gaf een technische uiteenzetting van de L.E.I.-berekeningen en toonde aan. dat de boeren zich ge lukkig mochten prijzen met het L.E.I., want anders hadden zij machteloos ge staan tegenover de regering. Hij bestreed verder de mening, dat men achter de feiten aanloopt, want steeds wordt er een na-calculatie ge houden. Bovendien wees hij er op, dat de kale kostprijs berekend wordt naar de zandgronden. Op andere gebieden ligt deze lager, zodat men in het alge meen niet ongunstig ligt met 23.60, een prijs, die de minister moet kunnen verantwoorden voor de volksvertegen woordiging. Als de regering deze prijs garandeert, dan kan het haar misschien 100 mil- lioen gulden aan suppletie kosten. Zou zij dat niet doen, dan moet de hoer maar minder produceren en dan kost het de' regering zeker 300 a 400 mil- lioen gulden meer. Dan zal men wel anders praten. Over het algemeen ging de vergade ring accoord met de mening van het bestuur. De heer Van der Weijden bleef er bij, dat ook in Nederland het vetge halte op 3% gebracht moet worden, maar hij achtte het nu verstandiger om mee te gaan met het standpunt van de Stichting van de Landbouw, de Neder landse Zuivelbond en het C.M.C. om het percentage op 3 te brengen. Hij wees volstrekt de gedachte af om twee soorten melk (van 2% en 3(4 in de handel te brengen. Op die van 2% worden dan enorme verliezen ge leden en die verliezen worden dan on getwijfeld gestapeld op die 314 Dat moet in ieder geval voorkomen worden. Voor het overige leverde de agenda geen bijzonderheden. De heer Van der Weijden werd als voorzitter herkozen. l Er worden op het ogenblik opnamen gemaakt voor een film over het leven van Richard lil. De hoofdrol wordt ver tolkt door Sir Laurence Olivier, die reeds eerder als Shakespeare-speler grote successen heeft geboekt. Deze op name werd gemaakt tijdens de „slag bij Bosworth" en is daar ter plaatse opgenomen. Richard 111 (sir Laurence) wordt hier vergezeld door Norfolk (links John Phillips) en Catesby (rechts Norman Wooland). Tijdens de middagvergadering van de Centrale Raad van de Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Den Bosch heeft prof. C. M. P. Romme gesproken over „Katholieke Vakor ganisatie". Deze middagvergadering werd bijgewoond door mgr. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. Prof. Romme noemde allereerst de ac tie van de Katholieke Middenstands bond om tot versteviging van de vak organisaties te komen, omdat deze de fundamenten vormen bij de totstand koming van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De argumenten, die gelden om te ko men tot katholieke vakorganisaties zijn van tweeërlei soort, n.l. de gezagsargu- Het bestuur der Likeurstokerij Wij nand Fockink heeft zijn aandeelhouders in kennis gesteld van een aanbieding, ontvangen van de Amsterdamsche li keurstokerij ,;t Lootsje" der Erven Lu- cals Bols, tot verwisseling van gewone aandelen Wijnand Fockink tegen ge wone aandelen Lucas Bols. De voorwaarden luiden aldus: per gewoon aandeel Wijnand Fockink van nominaal 1.000 zal worden verstrekt 1 gewoon aandeel van nominaal 1.000 Lucas Bols inclusief de helft van het dividend over 1954 plus f 2.000 in con tanten. Op basis van de huidige beurs koers voor aandelen Lucas Bols komt het bod overeen met circa 440 procent voor een aandeel Wijnand Fockink. Het aanbod wordt ingetrokken indien nie vóór 20 November a.s. een voldoend aantal aandeelhouders Wijnand Foc kink daarvan gebruik heeft gemaakt. Commissarissen en directie van Wij nand Fockink betwijfelen of het moge lijk is voor een bescheiden bedrijf als Wijnand Fockink om onder de huidige omstandigheden aan aandeelhouders een dividend uit te keren in redelijke verhouding tot de waarde der activa van de vennootschap, zonder aantas ting der reserves. Zij wijzen daartoe op de steeds scher per wordende concurrentie bij de af zet der producten, op de invoerbelem- meringen in verschillende landen, op de grote stijging der onkosten in alle onderdelen van het bedrijf, op de zeer hoge belastingen en sociale lasten, op de scherp verhoogde accijns en de on zekerheid van wat op dit gebied nog te 'wachten staat, op de hoge kosten van pensioenvoorzieningen en op de buitensporige kosten nodig voor het voeren van propaganda in binnen- en buitenland. Om die redenen is het bestuur tot de overtuiging gekomen, dat het mo reel verplicht is aandeelhouders het „zeer aantrekkelijke voorstel" voor te leggen met het advies het te aanvaar den. De likeurstokerij Wijnand Foc kink zal blijven voortbestaan en haar oude eervolle naam zal door de nieu we eigenaresse van aandelen der ven nootschap worden gehandhaafd. (Lucas Bols heeft, zoals bekend, on- langs officiële notering voor haar ge- wone aandelen gevraagd. De koers van deze aandelen was Vrijdag j.L 240.). Billy Cotton en zijn band waren aan het repeteren in een van de studio's van de B. B. C. in Picca dilly. Een van de geluiden, die men bij dit show-programma nodig had, was dat van een instortende stu dio en dat was precies wat de studio deed. Toen Billy er consorten na melijk met veel animo „The roses of Picardy" ingezet hadden, kwam het hele plafond naar beneden. De leden van de band hadden daarna veel weg van sneeuwpoppen, maar niemand liep enig letsel op. De grotere brokken kalk waren name lijk opgevangen door de talrijke microfoondraden in de studio. De B. B. C. weet nog steeds niet waardoor de studio is ingestort. menten en de verstandelijke argumen ten. Wat het gezagsargument betreft, er kunnen bovennatuurlijke belangen zijn, die het nodig maken, dat de Kerk zich in beleidszaken gaat uitspreken. De Kerk zal dan echter altijd haar uit spraken motiveren. Wij moeten ons dan openstellen om de redelijkheid van het argument te begrijpen. Er bestaat dus een wisselwerking tussen het gezags- en het verstandelijke argument. Op het gebied van de katholieke vakorgani satie is het gezagswoord reeds jaren lang gesproken. Ook uit het mande ment spreekt duidelijk de wens, dat wij de katholieke vakorganisaties zullen verstevigen en dat elke katholiek er zich toe zal bekennen. Spr. citeerde vervolgens uitspra ken van mgr. Alfrink en van Z. H. de Paus, waarin deze met klem heb ben gewezen op de plicht van de ka tholieken om de gezagsuitspraken van Paus en Bisschoppen te volgen. Prof. Romme wees vervolgens op de noodzaak de vakorganisaties te verste vigen, niet alleen echter door het ge tal der leden te vergroten, maar voor al door het opvoeren van het goed vak manschap. Tot dit goed vakmanschap behoort naast sociale en economische bekwaamheid ook wezenlijk goed in zedelijk opzicht. De rol, die wij in de P.B.O. gaan spelen, hangt af van de sterkte van het aantal leden, maar ook van de sterkte van onze vakkwaliteit. Hoe bewuster wij de katholieke begin selen beleven, des te groter zal ook de katholieke invloed daar zijn. Spr. her innerde aan de in protestants-christe lijke kringen uitgesproken vrees, dat door de P.B.O. de „Romanisering" der maatschappij zou worden bevorderd. Deze beduchtheid is terecht, zo zei spr., in zoverre als wij er naar stre ven ook onze katholieke beginselen te doen doordringen in het maatschap pelijk leven. De sfeer in ons land moet mede door de katholieke sfeer bepaald worden. De vrees is echter ongegrond in zoverre men Roomse overheersing vreest. Evenzeer als wij wensen, dat in de gehele grondtoon ook de katholieke toon meeklinkt, evenzeer wensen wij, dat de tonen van andere levensbeschouwingen mee doorklinken. In de realiteit van onze huidige po sitie verheugt spr. zich over iedere uiting van een verlangen om bij geen andere volksgroep achter te staan. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de katholieke Middenstand het zijne zal bijdragen om nit te verwezenlijken. Mgr. Mutsaerts cprak tot slot nog een kort opwekkend woord tot de aanwezi gen. Hij drong er op aan, dat ieder op zijn plaats zijn plicht zal doen. Spr. be toonde zich dankbaar voor de uitingen van trouw van de Katholieke Midden stand jegens de bisschoppen na het verschijnen van het mandement. Ook Mgr. Mutsaerts memoreerde de uit spraak van de Paus omtrent het volgen van de beleidsregels der kerkelijke overheid door de gelovigen. Tot slot wekte spr. de middenstanders op er steeds naar te streven vooral blijde ka tholieken te zijn, omdat er voor ons toch zo heel veel redenen zijn om blij door het leven te gaan, van welke re denen het bezit van onze Moeder Maria zeker een der allervoornaamste is. isschien zouden wjj niets afgewe ten hebben van het verborgen leven en het zalig afsterven van de nederige Franciscanes missionaris van Maria, Zuster Maria Assunta, wan neer de angst om een dierbare vriend in de oorlogswinter van het jaar 1942 ons niet had geleid naar de witte kapel der Zusters Franciscanessen aan de Nieuwe Herengracht te Amsterdam. Ge knield voor het Allerheiligste, dat daar ter Altijddurende Aanbidding staat uit gesteld, gleed de vrees langzaam van ons weg en besloten wij, de Moeder Overste van dit Huis te verzoeken om een gebed voor een mens in nood. „Wij zullen een novene houden ter ere van onze in geur van heiligheid overleden medezuster Maria Assunta", luidde het vriendelijk antwoord. „Klaar wilt u ons vooral laten weten, of ons gebed verhoord werd?" Wij beloofden dit en verlieten op onverklaarbare wijze getroost en vol hoop het stille klooster. Sedertdien zijn bijna twaalf jaar ver streken. Reeds lang geleden konden wij de Franciscanessen onze dank be tuigen voor haar pieus gebed. Niet te vergeefs hadden zij de voorspraak in geroepen van Maria Assunta, het zus tertje, dat op 7 April van het jaar 1905 in China op nauwelijks zeven en twin tigjarige leeftijd aan typhus overleed. Getuigen, die er bij waren, verhalen, dat, terwijl de priester de gebeden der stervenden las en heel de kleine com muniteit om haar heen geschaard was, in de kamer een verrukkelijke geur van balsem, wierook, rozen en viooltjes hing, waarvan de oorsprong niet was na te gaan. Direct na het afsterven, verdween het mysterieuze parfum om na de teraardebestelling van Zuster Ma ria Assunta's sterfelijk omhulsel nog herhaaldelijk en zelfs sterker dan de eerste keer de vertrekken van het kloos ter te doorgeuren. Maandag is in Hedel de jaarlijkse paardenmarkt gehouden een gebeurtenis, waarvoor uit binnen- en buitenland duizenden bezoekers naar het plaatsje komen. Onze foto laat zien, dat men een gekocht paard wel degelijk in de bek mag kijken. Het overschot op de betalingsbalans is in het eerste halfjaar van 1954 tot 468 millioen gestegen, uitsluitend door aanzienlijk hogere netto-kapitaalop brengsten. Aldus minister Van de Kieft in een nota aan de Tweede Kamer. Voorts blijkt uit dit overzicht van de betalingsbalans dat de ontvangsten ver kregen door uitvoer met 43 min. ge stegen zijn. De betalingen voor de in voer daarentegen stegen met 93 min. vergeleken met het tweede kwartaal 1953. Het particuliere kapitaalverkeer leidde tot een netto-overschot van 234 millioen. De grote stijging in de netto ontvangsten vond vooral plaats in Ame rikaanse dollars. De gezamenlijke goud- en deviezen- Advertentie 14 Chasseur, terwijl hij de kranten, van zijn bureau pakte en met een nijdig gebaar in de prullemand deponeerde. Even later verscheen een kleine schuchtere man in de deuropening, die op uitnodiging van de Inspecteur aar zelend binnentrad. „Gaat U zitten meneer „Dupois is mijn naam," haastte het mannetje zich de onuitgesproken vraag van Chasseur te beantwoorden. „Du pois, controleur van de posferijen". „Juist meneer Dupois, en wat is het doel Van Uw komst?" „Ja ziet Uik ehik dacht het mannetje zat te draaien op zijn Dupois hem vertelde. Dupois was werkzaam bij de poste- tieren aan beide zijden tegelijk open gesmeten. Aan de kant van Dupois rijen als controleur. Zijn werk dat met die toen nog een meter of tien van de deze weidse naam werd betiteld, bestond voornamelijk uit het verrichten van bewakingsdiensten op het terrein en in de garages, waar de auto's van de posterijen worden gerepareerd en ge stald. De afgelopen nacht had hij ook wagen verwijderd was, kwam een ge weldige grote man in postuniform naar buiten en liep zonder naar Dupois te kijken onmiddellijk door de uitgang naar buiten. Toen Dupois hem aanriep, gaf hij geen antwoord en keek ook dienst gehad en kort na middernacht niet om. De andere man, die uitstante zag hij op zijn ronde, dat een van de - kleine bestelauto's die worden gebruikt bij het lichten van de brievenbussen, wegreed. In de auto zat een klein mannetje achter het stuur en daai- naast een geweldig grote kerel. Omdat pa^eren^nlautog8Svan°kkde posterijen stoel en beS°n kennelijk van ze~uwach- Ze allebei een postuniform aan hadden passerende auxo van_ ae posterijen cfnuprpn ua rn^f on sloegen de mannen op de vlucht, waar bij ze werden opgemerkt door enkele politiemannen, uit de politiepost te genover de winkel van Jonathans. On danks het feit, dat deze onmiddellijk het vuur op het vluchtende tweetal opende gelukte het hen toch in een gereedstaande auto de vlucht te ne men." Zo ongeveer was het verslag, dat In specteur Chasseur in vrijwel alle dag bladen met slechts geringe variatie kon lezen. Was er weinig verschil in het ver slag van de gebeurtenissen, ook een stemmig waren de bladen in hun af keuring over de politie en allemaal spraken ze er hun verwondering over uit dat het in het Parijs van deze tijd nog mogelijk was, dat een moordenaar van wie iedereen het signalement ken de, op vrije voeten kon rondlopen en naar hartelust mensen vermoorden. Inspecteur Chasseur werd in zijn sombere overpeinzingen gestoord door kloppen op de deur. Een agent kwam hem vertellen, dat er iemand van de posterijen was om hem te spreken. tigheid te stotteren. Geërgerd en ongeduldig viel Chas seur hem in de rede: „Ja meneer het spijt me, maar ik heb niet veel tijd, dus wilt U nu eindelijk vertellen wat U komt doen!" Meneer Dupois scheen nu al zijn moed bij elkaar te rapen, slikte even en stak dan opeens resoluut van wal. „Ik heb nog nooit met de politie te doen gehad, meneer de Inspecteur en daarom vond ik het niet prettig om hier naar het bureau te komen, maar mijn chef, de hoofdcontroleur, zei di rect dat ik naar U toe moest gaan. En daarom ben ik nu hier." Even wachtte had hij er verder niet op gelet, omdat het wel meer gebeurde, dat er 's nachts auto's van het terrein vertrokken wan neer ergens anders een auto pech had gekregen. Daarom had hij het voorval niet onmiddellijk gemeld. Dit had hij was een buitengewoon klein kereltje, dat er uitzag als een misvormde, ma?' het was tamelijk donker, zodat Du pois dat niet zeker wist. Toen deze Du pois opmerkte, was hij een ogenblik blijven staan en had hem toegesnauwd: „Bemoei jij je met je eigen zaken er ga maar weer liggen slapen!" Toen was ook hij naar buiten gelopen en in een donkere auto gestapt, die daar stond, Dupois onzeker achterlatende. Hij durfde het voorval niet rapporteren omdat hij bang was, dat dan beke bovendien niet gedaan omdat hij, wat zou worden dat hij had geslapen onder hij tegenover Chasseur aarzelend vertelde, een uurtje had liggen slapen in een van de auto's en daardoor niet precies wist wat er gebeurd was. Wan diensttijd en daardoor zijn baantje verliezen. Hij had daarom de auto naar de plaats gereden waar deze in he begin van de nacht had gestaan en neer hij het wegrijden van de auto zichzelf voorgenomen om maar nergen: had gemeld, dan zou men natuurlijk gevraagd hebben naar nadere bijzon derheden en die wist hij niet. Daar om had hij de hele zaak voorlopig op het mannetje, haalde diep adem en zei zjjn beloop gelaten in de overtuiging toen langzaam en nadrukkelijk heb hem gezien!" „Wie hebt U gezien?" De stem van mepeer Dupois daalde nu tot een geheimzinnig gefluister, als of hij bang was voor zijn eigen woor den. „Ik heb vannacht die gekke moor denaar gezien. Hij heeft vannacht bij ons een auto geleend!" Plotseling vol aandacht ging Chas seur rechtop in zijn stoel zitten en luis- J'c dat de auto na afloop van de dienst i^ts over te vertellen, totdat er 's mn gens een telefoontje van de chef was ge komen om te informeren of er die nacht soms een auto weg was geweest. Eers had Dupois er nog even omheen ge draaid, maar toen hij had gehoord wel weer terug \zou komen, zodat hij dat de politie er naar had geïnformeerd, dan de bijzonderheden kon opnemen en had hij de hele gebeurtenis aan zijn wel zou horen waarvoor deze reserve- chef opgebiecht en deze had hem nu wagen was gebruikt. Inderdaad was de wagen teruggekomen. Al vrij spoe dig. Dupois stond juist bij de grote hoofdingang, toen de auto met grote vaart kwam aanrijden en juist binnen de hoofdingang stopte. Toen Dupois er heen liep om naar de gegevens voor naar inspecteur Chasseur gezonden. Nadenkend en met de grootste be langstelling had Chasseur hem aan gehoord. (Wordt vervolgd) ,Laat hem direct hier komen," beval terde naar het verhaal, dat meneer zijn rapport te vragen, werden de por- reserves van de Nederlandsche Bank en van de dieviezenbanken stegen met 479 millioen. De reserves in goud en dollars stegen met 298 millioen. In zijn nota komt de minister tot de conclusie dat de algemene ontwikkeling in de lopende rekening over het eerste halfjaar 1954 in vergelijking met de ont wikkeling gedurende 1953 vooral werd gekenmerkt door de omstandigheid dat, na de aanzienlijke toeneming van het invoersoverschot op kasbasis in de loop van 1953, dit overschot in het eerste halfjaar van 1954 ondanks de ongun stige seizoensinvloed nog slechts een geringe verdere stijging vertoonde. Het overigens geringe tekort op de lo pende rekening in Amerikaanse dollars in de eerste helft van dit jaar is in het bijzonder veroorzaakt door een achter blijven van de uitvoer enerzijds en een stijging in de invoerbetalingen ander zijds, het laatste mede als gevolg van de liberalisatie van de dollarinvoer. Hoewel hierover nog slechts een voor lopige indruk kan worden gevormd, ver wacht minister Van de Kieft van de ontwikkeling in het tweede halfjaar 1954 in verschillende opzichten minder gunstige resultaten. (Van onze Haagse redactie) Er blijkt behoefte te bestaan aan een beschrijving van de geschiedenis van de Koninklijke Luchtmacht. Kolonel-waar nemer F. J. Molenaar is door de chef van de Luchtmachtstaf belast met het tot stand brengen van een historische ver handeling over de meer dan veertig jaar militaire luchtmacht in Nederland. De geschiedschrijver zal zijn materiaal op lang niet gemakkelijke wijze vergaren, want door het verbranden van vele ge gevens en archiefstukken na de Meida gen van 1940 is een niet onaanzienlijk deel van de documentatie over de lucht macht verloren gegaan. Het ligt m de bedoeling, dat kolonel Molenaar voor zijn beschrijving ook zal putten uit de particuliere verzamelingen van officieren en onderofficieren van de Koninklijke Landmacht. Het is bekend, dat een aantal bij de luchtmacht betrok ken militairen foto's en beschrijvingen heeft verzameld of een tijdlang een dagboek bij heeft gehouden over een on derdeel van de Luchtmacht. Mogelijk is met dit materiaal de leemte, die door het verloren gaan van documenten is ontstaan, op te vullen. Er was niets afschrikwekkends in de dood van de vriendelijke, altijd hulp vaardige zuster, die gedurende haar korte kloosterleven uitblonk door kin derlijke gehoorzaamheid, innige gods vrucht, nederigheid en liefde voor de medemens. Toen zij naar China kwam, nam zij bescheiden de laatste plaats ln, behield die tot haar laatste ogenblik, zich niet waardig achtend in hetzelfde klooster te wonen, dat op 9 Juli 1900 tijdens de Bokser-opstand zeven mar telaressen aan de Kerk geschonken had. Met een blijde glimlach op het gelaat vervulde zij dag-in, dag-uit de haar op gedragen taak in de keuken, de linnenkomer, als verpleegster, op de akker en ii. de stallen. Niemand had er enig vermoeden van. dat de kleine zuster in stilte veel leed en dikwijls gekweld werd door wrede twijfel aan haar roeping. Dat bleek pas na haar dood, toen men haar aantekeningen vond en een leidraad, die zij zelf voor haar leven had opgesteld, bezield van het innig verlangen, de wens van haar gees telijke moeder te vervullen, die al haar dochteren heilig wilde zien. De kleine Assunta Pallotta zag op 10 Augustus 1878 te Force in het Ita liaanse diocees Aseoli Piceno als oud ste van vijf kinderen het levenslicht. Zij koesterde de vurige wens, God op volmaaktere wijze te dienen dan haar in het ouderlijk huis mogelijk was. Daar zij reeds als kind moest helpen, het dagelijks brood voor het gezi i te ver dienen, begroef zij haar wens diep in haar hart, tot de roepstem van God op zekere dag zo machtig werd, dat ztj haar verlangen bedeesd, maar vastbe raden kenbaar maakte aan Mgr. Luigi Canestrari, toen deze in 1897 een bezoek aan zijn ouderlijk huis te Force bracht. De prelaat stelde haar op de proef en wist ten slotte te bereiken, dat zij als postulante in het klooster St. He lena te Rome werd opgenomen. Assunta Pallotta bracht haar jeugd door in een streek, die aan de Kerk figuren schonk, wier namen voor altijd in haar historie blijven: de heiligen Venantius van Camerino, Nicolaas van Tolentino, de Pausen Nicolaas de vier de, Sixtus de vijfde, Pius de achtste en Pius de negende. Ook de naam van het nederige zustertje werd aan de ver getelheid ontrukt, toen op 23 April 1913 in tegenwoordigheid van tal van ker kelijke autoriteiten haar stoffelijk over schot werd opgegraven, nadat een reeks opmerkelijke gebedsverhoringen had plaats gehad. Uit de totaal vermolmde en door inwerking van het vocht uit haar voegen geraakte kist kwam het lichaam van Zuster Maria Assunta na acht jaar gaaf en ongeschonden te voor schijn. Zij lag er nog. zoals zij was heengegaan. Haar handen omvatten de restanten van een vergane rozenkrans. Op haar gelaat lag een vreedzame, ge lukkige uitdrukking. Enkele dagen later legde men het lichaam in een prachtige zinken kist en vertrouwde het opnieuw aan de aarde toe. Zij werd bijgezet op het buiten de hoofdstad der provin cie Shansi Taiyuanfu, gelegen katho lieke kerkhof. Ook nu nog komen da gelijks vele bedrukten op het graf bid den. Op 24 Juli 1923 werd het proces van haar Zaligverklaring door Paus Pius de elfde aanhangig gemaakt en thans heeft Paus Pius de twaalfde op 7 November haar officieel onder de Zaligen opgenomen verklaard. Tijd genote van de H. Theresia van Li- sieux en in de nederigheid van haar dagelijks bestaan wel het beste te vergelijken met de jonge Carmelietes, vertoont het leven van Zuster Maria Assunta nog veel minder spectacu laire elementen. Toen de algemene Overste, daartoe aangemoedigd door Paus Pius de tiende, in Juni 1913 de voorbereidingen tot het proces van Zaligverklaring inleidde, e- tuigde zij van Maria Assunta, dat zü een voorbeeldige kloosterlinge was ge weest, die de Regel op sublieme en bijna heroïeke wijze naleefde, waarop de H. Vader glimlachend zei: „Wie de Regel naleeft, gaat naar de Hemel, verzekerde Sint Benedictus, maar wi» dit niet doet, gaat naar het vagevuur." Tijdens het gesprek merkte de Pans op: „Als men mij over buitengewone dingen spreekt, ben ik de meest on gelovige mens ter wereld. Vanmorgen toen ik mij al wandelende met Mgr. Pescini onderhield, zei ik hem, dat vroeger de duivel zich duidelijk mani festeerde in de bezetenen, die hij deed lijden. Om hem te verdrijven, waren bezweringen nodig. Tegenwoordig is hij van tactiek veranderd; hij verbergt zich onder een schijn van heiligheid. Hij tovert visioenen voor, hij deelt aan sommigen mee van zijn kennis, zodat het is, alsof zij profeiteren. Soms gaat hij zover, stigmata na te bootsen. Maar wat betreft de heiligheid, die, zoals bij de Zuster, waarover u mij spreekt, voortkomt uit de beoefening der dengd en het naleven van de Regel, daar ge loof ik aan. Maakt n de zaak direct aanhangig." Op 7 November zjjn duizenden Fran ciscanessen Missionarissen van Maria uit de ruim vierhonderd huizen, waar overal zegenrijk werk verricht wordt ten bate van zieken, kinderen en ouden van dagen, naar de Eeuwige Stad ge trokken om daar voor de tweede maal binnen tien jaar getuige te zijn van de glorie van een medezuster. Op speciaal verzoek hebben de zus ters de plechtigheid bijzondere luister bijgezet door in wit habijt en witte kap te verschijnen. De grijze straatkleding is dit keer thuis gebleven. NL H. J. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid meent, dat het bij de bestrijding van ongewenste praktijken bij z.g. tandheelkundige inrichtingen te rigoureus is, reeds bij een eerste ver oordeling een vrijheidsstraf mogelijk te maken. Aldus blijkt uit zijn Memorie van Antwoord terzake de Wet op de tandheelkundige inrichtingen. Het besef, dat zij bij een eventuele tweede misstap kans op vrijheidsstraf lopen zal bij de ondernemers van tandheelkundige in stellingen mede een remmende invloed hebben op het doen van de eerste mis stap. Dergelijke inrichtingen kunnen wor den bestreden door een verscherpt toe zicht op de onbevoegde uitoefening van de geneeskunst of tandheelkunst. De minister is met zijn collega van Justitie in overleg getreden aangaande een ver zwaring van de strafsanctie. De conse quenties hiervan dienen echter in veel ruimer verband te worden beschouwd dan alleen ten aanaian van Ho tanriheal- kunst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5