Bouwprogram in gevaar Nieuwe woningen te klein Achterwege laten van tweede woonvertrek gelaakt Te veel wat op „weelde'' lijkt in de loop der jaren geschrapt Amerikaans zanger kan niet buiten spaghetti hotelgast,, verkpiano i Sprinkhaanzwermen teisteren Marokko WVen Venlo besluiten tot samenwerking Belangstelling voor de Hollandse trapfiets 4 ORR Bij zwarte lonen ook straf voor arbeider Al Martino trekt met keukenuitzet door de wereld TE EIGEN BATE Nieuwe zwendel practijken Kardinaal Bruno overleden Startverbod voor Sabre-jagers Nieuwe Lord Mayor van Londen Voor millioenen guldens schade Fatemi terecht gesteld Moeilijkheden in Zuid-Limburg VLIEGEN op afbetaling? Effectenmakelaar verdwenen Het weer KRITIEK IN TWEEDE KAMER OP WONINGBOUW „Agent ontvoerd door opstandelingen" Het accoord KNYB-NBVB Vanavond vergadert de NBVB Bestuur van Elinkwijk afgetreden Déconfiture te Groningen Regen en wind V/OENSDAG 10 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26140 Indonesische verklaring: Wouderlijke lezing van actie op Nieuw-Guinea Staten van Antillen naar huis? Falcon Harris Tweedjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent! per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. I 2.15 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds teL 21544 De overspanning in het bouwbe drijf, veroorzaakt door een te kort aan geschoolde bouwvak arbeiders, heeft geleid tot beperking van het bouwvolume voor grote ge houwen, o.a. voor ziekenhuizen. Men heeft dit gedaan om het woningbouw programma, dat voor 1955 in de bouw van 65000 woningen voorziet, Veilig te stellen. Wie zich goed op de hoogte stelt, zal echter ervaren, dat ook de wo ningbouw op het ogenblik wordt af geremd en wel doordat de rijkspre- inies en -bijdragen niet zijn herzien in verband met de per 1 Januari en 1 October 1954 ingegane loonronden. De invloed van de 5 pet. loonsver hoging per 1 Januari j.l. wordt bij voorbeeld geschat op een verhoging Van de bouwkosten in 1954 met 2 a 3 PCt. en in 1955, als deze maatregel geheel is doorgewerkt, met 5 6 PCt. Hier komt dan nog bij de in vloed van de loonronde van 1 Octo ber j.l. ad 6 pCt. Men kan veilig aannemen, dat alleen reeds door de ze loonronden de bouwkosten in 1955 Plusm. 9 pCt. hoger zullen zijn dan in 1953. De uitslag van de gehouden aan bestedingen wijst dit trouwens uit. Voor de particuliere bouw weet men veelal wel een uitweg te vinden voor deze moeilijkheid, maar de woning- Wetbouw, ondernomen door gemeen ten of woningbouwverenigingen, Wordt hierdoor gestagneerd. Men kan namelijk niet tot gunning over gaan, daar men niet tot een sluiten de exploitatie-begroting kan komen. Gezien de overspanning in het bouwbedrijf, doet zich deze stagna tie nog niet ernstig gevoelen, maar de aanpassing van de bijdragen en Premieregelingen aan de stijgende bouwkosten zal toch niet al te lang op zich moeter laten wachten, wil ftien in 1955 een productie van 65000 Woningen bereiken. Men zou de vraag kunnen stellen of men met het aantal van 65000 te bouwen woningen met te hoog gegrepen heeft. In 1953 heeft then deze productie echter ook kun nen halen. Interessant is in dit ver band een vergelijking met West- Duitsland. In 1953 bereikte men daar een woningproductie van 11000 per millioen inwoners; voor Nederland was dit cijfer 6300. Wij willen aan stonds toegeven, dat deze cijfers niet zonder meer vergelijkbaar zijn. In Duitsland bouwt men over het alge meen kleinere woningen dan in Ne derland, voorts moet men in aan merking nemen dat men in 1953 in Duitsland nog niet duizenden ar beidskrachten moest inschakelen voor de defensie. In Duitsland kent men echter een vrijere loonvorming, Waardoor het mogelijk is de beloning meer in overeenstemming te bren gen met de prestatie. Het gevolg daarvan is, dat talrijke Nederlandse bouwvakarbeiders in Duitsland zijn gaan werken en derhalve aan de Nederlandse bouwbedrijvigheid zijn onttrokken. Ook wat de werktijden betreft, voert men in Duitsland een soepeler beleid dan in ons land. Deze twee punten: vrijere loonvor ming en arbeidstijd, behoren onzes inziens in de komende maanden een °nderwerp van overleg te zijn van allen die bij de bouwnijverheid be irokken zijn, zowel de aannemers en de werknemers als de overheid. Door een vrijere loonvorming in het bouwbedrijf zou men het euvel van de zwarte lonen in dit bedrijf doeltreffend kunnen bestrijden. Wat de arbeidstijd betreft, zou men zon der aan de 48-urige werkweek te ter- ban, de mogelijkheid van overwerk (uiteraard met extra-loonbetaling) in de daarvoor geschikte maanden kun- hen overwegen. Men zou hierdoor ongetwijfeld de Jboeilijkheden, waar de bouwnijver- beid nu mee te kampen heeft, merk baar verlichten en tot een grotere Woningproductie kunnen komen. Vele Tweede-Kamerleden zijn, aldus blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting, niet te spreken over het feit, dat in de nieuwe woningwetwoningen een tweede woonvertrek vrijwel algemeen achterwege blijft. Vooral met het oog op de kinderrijke gezinnen valt zulks zeer te betreuren. De vraag dringt zich op, of de huidige woningwetwoningen in het licht van de zich verder ontwikkelende sociaal- culturele opvattingen en behoeften ten aanzien van de huisvesting der ge zinnen wel voldoende toekomstwaarde hebben. De grootte van de gepro jecteerde woningen is in de loop der jaren voortdurend gedaald. De wonin gen zijn er, wat de aflevering betreft, bepaald niet beter op geworden. Alles wat maar enigszins naar weelde zweemt is geschrapt. Een wastafel kan geen weelde genoemd worden. Toch ontbreekt zij in vele der nieuwe woningen. Er moeten woningen gebouwd worden, waarvoor men zich, wat degelijkheid, grootte, gerieflijkheid en aanzien betreft, niet voor het nage slacht zal behoeven te schamen. Mede op grond van de grote gezinsbelangen, die met een goede woningvoorziening gemoeid zijn, wordt er op aange drongen de bestaande financieringsregelingen voor de woningbouw der mate te verbeteren, dat men betere woningen zal kunnen bouwen. Van de 59.597 in 1953 voltooide wonin gen werden er in Rotterdam 3437, in Den Haag 3323, er, in Amsterdam 2943 gebouwd, in totaal derhalve 9703. In 1954 werden gedurende het eerste nalf- jaar 28.480 woningen gebouwd, waar van in Amsterdam 1404. in Rotterdam 2034 en in Den Haag 1320, in totaal 4758, dat is nog niet de helft van 1953. Geen opwekkend beeld, aldus deze le den. Vele leden wijzen er op, dat het wo ningtekort in de grotere plaatsen niet alleen in absolute zin, maar ook pro centueel beduidend groter is dan elders. Zij menen, dat het verdelingssysteem in dit opzicht heeft gefaald. De vraag of de laatste tijd de uitgifte van bouw werken niet te snel is gegaan wordt gerechtvaardigd geacht. Daardoor duurt de bouw van woningen langer dan ge wenst ware. Het maakt de houw duur der en werkt de betaling van zwarte lo nen in de hand. Het vraagstuk der zwarte Ionen schept, aldus wordt van verschillende zijden opgemerkt, een toestand welke niet langer kan worden getolereerd. Men acht het dringend no dig, dat bij vervolging wegens over schrijding van de wettige loonnormen niet alleen de patroon, maar ook de ar beider gestraft wordt. Om een jaarlijkse productie van ten minste 65.000 woningen voorlopig te kunnen verzekeren, vragen vele leden om aantrekking van meer arbeiders naar de bouv/vakken door aantrekke lijker voorwaarden en betere voorzie ningen op de werken, verdere mecha nisatie, stimulering toepassing monta- gebouw, afremming in de andere, min der urgente sectoren van de bouwnij verheid. Geen opwekkend beeld Sommige leden constateren, dat onze drie grootste steden zich wat de woning bouw betreft achteruitgesteld gevoelen. Van tal van gemeentebesturen wor den klachten vernomen, dat niet al leen op het woningtekort niet wordt ingelopen, maar dat dit zelfs groter wordt. Als voorbeeld, hoewel geen uitzondering, wordt Leeuwarden ge noemd, waar het aantal woningzoe kenden in 1948 op 2016 stond en op 1 Maart 1954 2798 bedroeg. Het ge meentebestuur van Dordrecht heeft berekend, dat bij de huidige toewij zingen het tekort eerst in 1985 zal zijn ingelopen. De huren Vele leden betuigen hun instemming met de aangekondigde huurverhoging. Zij kunnen zich echter alleen met een belangrijke huurverhoging accoord ver klaren, indien voldoende compensatie zal worden verkregen, met name voor die groepen, welke deze ook bij de vo rige verhogingen reeds in mindere ma te deelachtig werden. Voorts achten zij verdere optrekking der huren voor de oude woningen no dig om dichter te komen bij de markt- huurprijzen, die wellicht bedongen zul len kunnen worden, zodra het woning tekort zal zijn weggewerkt, waardoor de overgang van de door de overheid beheerste naar een vrije huurprijsvor- De Amerikaanse zanger Al Martino trekt door de wereld met een grote verzameling potten en pannen bij zich. Op al zijn hotelkamers kookt hij namelijk spaghetti. „Zonder spaghetti kan ik niet zingen," zegt hij, maar de kruidige saus, die hij daarbij bereidt, is voor de directie van het Grand Hotel in Leicester aanleiding geweest Martino te verzoeken ergens anders zijn heil te zoeken. „Het hele hotel ruikt ernaar," zei de directeur. Martino, die op het ogenblik een tournée van zes maanden door Engeland maakt, is niet van plan wijziging te brengen in zijn menu. „Desnoods neem ik mijn intrek in een tent," zegt hij, „als ik er maar een vuurtje kan stoken voor mijn spaghetti." „In de meeste hotels heeft men er geen bezwaar tegen gehad, dat ik op miin kamer kookte," aldus Martino. „maar in Grand Hotel en in nog een Daar andere hotels hebben ze erover geklaagd. Ik geloof dat ze daar alles, wat niet naar roastbeef en Yorkshire pudding ruikt, als gevaarlijk voedsel beschouwen." Martino was metselaar, voordat hjj door zjjn vertolking van de song „Here te xv0(1 jarige Engelsman zonder vas- bracht aplaats, George Karl Russell, de ove Gwynn in Eastbourne tot Buft I'( 'nzing, dat het menselijk ver- Weet ®^s nieuwe zwendelpractijken kamP»e. verzinnen. Russell huurde een Me en het Grand Hotel te Eastbour- zijn aanrt'"'('(1 gedurende zijn verblijf al P'ano ?.ackt aan de prachtige Steinway- dinmv ®t°nd opgesteld op het po- Waar v*n beroemde Palm Court, Sandler 'Ber de orkesten van Albert avond snen. 7om Jenkins elke Zondag ge BBr d voor de microfoons van brosser.-,) -lsse11 was niet zozeer geïn- in het relJii die oude Slorie als wel gistratienummer van de piano. °Pvallenrii *1? nu"lmer eenmaal op on gaar eer» rv ^z.e ontdekt, ging hij heer Georpon°ëanjelaar in Londen, de ^rtelde him dit !"Ck Du"nage. en Steinwav tc t„ u :l v£or f 955 een eep an/erl ?d' Russell had nog vo°r f 5q0aanbieding, een Bechstein haar dMe°w!d6laar had wel oren sell door p()es en z° kwam Rus- lichtselen" In ^a™an™.eefsel van ver heien m het bezit van twee che ques, een van 955,en een van 500,Alleen Dunnage kreeg zijn pia no's nooit. Bij het Grand Hotel in Eastbourne was men zeer verbaasd, toen hij de Steinway wilde laten afhalen. En de dame van de Bechstein wilde haar in strument wel verkopen, maar niet voor minder dan 600,Noch voor de Steinway noch voor de Bechstein had Russell een verkoopmachtiging en dat euvel zal hij nu verscheidene weken moeten bezuren in een Engelse gevan genis. Vandaag is te Rome overleden kardi naal Giuseppe Bruno, prefect van het Opperste Kerkelijke gerechtshof, de Apostolische Signatuur. Hij was gisteren voorzien van de H. Sacramenten der stervenden, 's Avonds bracht mgr. dell' Acqua, prosecretaris van de pause lijke staatssecretaric hem de bijzondere zegen van de H. Vader. Door de dood van kardinaal Bruno is het H. College van kardinalen vermin derd tot 65 leden van wie 21 Italianen en 44 niet-Italianen. (K.N.P.) is mij heart" een grote naam kreeg dank zij de gramofoonplaat. Zijn eet lust is nog steeds even vervaarlijk als destijds, toen hij nog metselde. ,,Ik kan mijn honger het beste ver drijven," zegt hij, „met spaghetti en vooral door spaghetti die overgoten is met een saus, die iet geheim is van onze familie." w „Ik ben bang dat men in een van die hotels aan de Zuidkust mij als een excentriekeling is gaan beschou wen," vertelde hij. „Ik had de zanger Guy Mitchell te gast en midden on der het klaar maken van de spaghet ti was ik plotseling het recept voor de saus glad vergeten. Natuurlijk heb ik toen even mijn familie in Philadelphia opgebeld en hun gevraagd mijn geheugen wat op te fris sen. De Engelsen vonden dit een heel vreemde geld-weggooierij. Maar ik bekijk het zo: een goed maaltje Spaghetti a la Martino is al tijd wel 50 dollar waard." ming te zijner tijd zal worden verge makkelijkt. Zij verklaren zeer gereserveerd te staan tegenover invoering ener huur belasting en de stichting van een egali satiefonds. Voor het eerste zien zij voor alsnog geen rechtsgrond. Wat het twee de betreft, duchten zij een voortzetting van de directe overheidsbemoeiing in zake huren voor langer dan strikt no dig en dus verantwoord is. Daarenboven kunnen zij het niet erkennen als een middel, aat tot bevredigende resultaten kan leiden. De Indonesische ambassade in Can berra heeft, aldus bericht Reuter, een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de gevangenneming van een Nederlandse politieagent „door inwo ners van Westelijk Nieuw-Guinea, die naar de Molukken zijn gevaren, waar de agent zich thans onder bewaking be vindt, heeft onthuld, dat verschillen de malen verzet tegen het Nederlandse bestuur in Westelijk Nieuw-Guinea is voorgekomen." „Dit heeft ook aangetoond de moge lijke oorsprong van het onjuiste rap port van Nederlandse zijde, waarin ge zegd werd, dat gewapende Indonesiërs daar onlangs zijn geland", aldus deze verklaring. De gevangengenomen politie-agent Louis van Krieken zou naar Djakarta worden overgebracht. Van Nederlandse zijde ontkende een woordvoerder in Den Haag deze be richten pertinent. Hij hield vast aan de reeds afgelegde verklaringen inzake de gewapende In donesiscne infiltratie in Nederlands Nieuw-Guinea. Voorts merkte hij op dat er geen sprake is van verzet van de Papoeabevolking tegen het Neder landse bestuur, integendeel, de bevol king verleent haar volle medewerking by het opsporen van de infiltranten. Het Curagaose dagblad „Amigoe di Curacao" meldt, dat vermoédelijk nog deze week omstreeks 13 November de gouverneur van de Nedelandse An tillen, mr. A. A. M. Struycken, een be sluit zal tekenen, waarbij de Staten der Ned. Antillen ontbonden zullen worden verklaard. ■mmm Op de vliegbasis Soesterberg zijn de eerste Amerikanen met hun Sabre-straaljagers gearriveerd, ter versterking van de Nederlandse luchtverdediging. Bijzonder veel belangstelling bleken de vliegers te hebben voor het kleine zusje van hun straaljagers, de Hollandse trapfiets. Als gevolg van twee ongelukken met Sabres heeft de Amerikaanse lucht macht besloten alle Sabre-straaljagers van het type F-86 voor onbepaalde tijd op de grond te houden. De jongste ongelukken met deze toestellen deden zich Maandag voor. De vliegtuigen van dit type zullen nu aan een uitgebreid onderzoek worden onderworpen. Brigade-generaal James E. Roberts, commandant van de luchtbasis Nellis, zei, dat de vier ongelukken, die zich in het afgelopen half jaar met de Sabres hebben voorgedaan, zozeer met elkaar overeen komen, dat het start verbod als volkomen gerechtvaardigd moet worden gezien. „Wij zijn be nieuwd of zich constructiefouten zul len manifesteren", aldus Roberts. Op deze basis bevinden zich meer dan 200 Sabre-jagers. (UP). De nieuwe Lord Mayor van Londen, „Alderman" Seymour Howard, groet van uit zijn rijtuig de verzamelde menigte Londenaren met ziin schilderachtige steek bij zijn vertrek voor de traditionele burgemeesters-parade van Guildhall. Het voornaamste punt van de Lord Mayor's Show van dit jaar was gewijd aan de Britse overzeese gebiedsdelen. Onafzienbare zwermen sprinkhanen hebben zich neergelaten in het dal van de Marokkaanse rivier Sousse. Zij bren gen grote schade toe aan te velde staande gewassen en 'vallen zelfs kin deren aan. Zjj kruipen in de oren en op de lippen van de kinderen en ver oorzaken daar onbekende ontstekingen. Ook het vee is niet veilig voor de sprinkhanen, die zo vraatzuchtig zijn, dat zfj zich nog aan hun prooi te goed trachten te doen, wanneer zij al be dreigd worden door de vuurpotten, waarmede Marokkanen en Franse ko lonisten de insecten te lijf gaan. De sprinkhanen zijn in een wolk van 250 kilometer lang, die een opper vlakte van vijfduizend vierkante ki lometer beslaat, uit het Westelijke gedeelte van de Sahara opgestegen. De door hen aangerichte schade ber draagt thans reeds meer dan tien nullioen gulden. Het bestrijden van de insecten zal mogelijk nog weken of maanden vergen en de economi sche gevolgen zullen nog na jaren merkbaar zijn. Stortregens bemoeilijken de strijd te gen de sprinkhanen, die hierdoor niet verder kunnen vliegen. Bovendien is de werking van het door de inwoners gebruikt vergif door de slagregen ver minderd. Sommige plaatsen zijn door de sprink- haneninvasie geheel afgesneden. De bewoners worden door vliegtuigen van levens- en geneesmiddelen voorzien. De Franse kolonisten geven het be stuur van Marokko de schuld voor de omvang van de plaag. Zij zeggen dat geen acht is geslagen op hun waar schuwing, dat de zwermen onderweg waren. Zü menen, dat de regering te laat en te weinig hulp heeft verleend. Het Marokkaanse bestuur is thans van plan Franse militaire vliegtuigen te gebruiken voor het verstuiven van vergif boven de sprinkhanen. (Reuter) Hoessein Fatemi, de gewezen Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken, is vandaag wegens verraad tegen do Sjah door een executiepeleton van het leger doodgeschoten. (Rtr.). (Van onze sportredacteur) De besprekingen, die allerwege worden gevoerd om het pad te effenen voor een definitief accoord tussen de K.N.V.B. en de N.B.V.B., duren nog steeds voort. De eerste tastbare resultaten zijn thans bekend. De Venlose eerste klasser WV en de profclub Venlo gaan, zoals men mocht verwachten, samenwerken. Gisteren is er na vele uren vergaderen een oplossing gevon den. De fusiebesprekingen in Zuid-Limburg daarentegen zijn niet geheel volgens plan verlopen. De drie eerste klassers, Juliana, Kerkrade en Bleijer- heide, konden niet tot overeenstemming komen. Men bespreekt thans een nieuw plan, dat kans van slagen schijnt te hebben. Zoals reeds gemeld is te Venlo een bespreking gehouden tussen de leden van de urgentie-commissie van de K.N.V.B. jhr. ir. C. Mollerus en L. Brunt, de heer E. Joosten, voorzitter van de beroepsvoetbalbond, het bestuur van V.V.V. en het bestuur van de beroeps voetbalclub Venlo '54. Na breedvoerige besprekingen werd met algemene stem men besloten om tot een innige samen werking tussen V.V.V. en de sportclub Venlo '54 te geraken. Beide clubs zullen daartoe in het ver band van een toekomstige grote Venlose vereniging worden opgenomen, waar van Venlo de betaalde afdeling en V.V.V. de afdeling amateurs zal vor men. V.V.V. zal voor deze vereniging een kapitaal storten dat gelijkwaardig is aan dat van Venlo. Omtrent de toekomstige verenigings- naam, de kleuren en het terrein en over de andere voorwaarden, waarop deze samenwerking zal geschieden, zal in de komende dagen nader overleg worden gepleegd. In een op korte termijn te houden buitengewone ledenvergadering van V.V.V. zal het bestuur de voorstel len tot samenwerking aan de orde stel len. De moeilijkheden in Zuid-Limburg zijn dus nog niet geheel opgelost. Het betrof hier het samenwerken tussen de profclub Rapid en de eerste klassers Juliana, Bleijerheide en Kerkrade. De drie clubs van de K. N. V. B. konden niet over de bezwaren, dat zij feitelijk alle drie in de toplaag zouden verdwij nen, heenstappen. Dit is gisteren aan de Urgentiecommissie meegedeeld. Men bespreekt thans een ander plan. Het houdt in, dat de profclub Rapid en Ju liana gaan fusionneren en dat Kerkrade en Bleijerheide in de nieuwe competi tie als één vereniging terugkeren. De combinatie Rapid-Juliana zou de be schikking krijgen over het sportpark in Kaalheide. Vanavond is de bondsvergadering van de N. B. V. B. Daarin zal de heer Joos ten nadere inlichtingen verstrekken over het accoord met het bestuur van de K.N.V.B. Ook zullen dan de voorwaar den worden besproken. Het ligt name lijk in de bedoeling, dat het aantal ver enigingen dat van de N.B.V.B. overgaat naar de K.N.V.B. beperkt blijft tot acht. Er zullen dus de nodige fusies tot stand gebracht moeten worden. De algemene verwachtingen zijn, dat de vergadering van de N. B. V. B. accoord zal gaan met de voorstellen, zoals die nu ter tafel liggen. Vervolgens moet dan nog ge sproken worden over de competitie-in deling. Wat dat laatste betreft, mag men op bepaalde verrassingen rekenen. Het vraagstuk van het vliegen op af betaling heeft reeds geruime tijd de aandacht van de K.L.M. De luchtvaart maatschappij heeft een studie van dit vraagstuk gemaakt, mede met het oog op het feit dat het veel voorbereiding eist teneinde een eventueel invoeren van dit systeem vlot te kunnen doen verlopen. Verwacht mag worden dat de K.L.M. binnenkort een beslissing over deze zaak zal nemen. Het is niet uitgesloten, dat, indien tot het invoeren van het vliegen op afbetaling wordt besloten, het eerder een regionale dan een uni versele toepassing zal vinden. 5» (Van onze correspondent) Het gehele bestuur van de voetbal vereniging „Elinkwijk" te Utrecht ii wegens interne moeilijkheden, in over leg met de KNVB, afgetreden. De heer M. Welle, voorzitter van de afdeling Utrecht van de KNVB, zal zich met de lopende zaken belasten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimimiiHii (Van onze correspondent) De directeur van een effectenkantoor aan de Marktstraat te Groningen is met onbestemde bestemming vertrokken. De procuratiehouder heeft zich tot de Gro ninger politie gewend met de medede ling, dat hij niet meer aan de verplich tingen kan voldoen en dat hfj het kan toor heeft moeten sluiten. De politie heeft een onderzoek inge steld en het resultaat is, dat het kan toor gesloten wordt gehouden. Getracht wordt de verblijfplaats van de kantoor houder te ontdekken. Advertentie (tot Donderdagavond) Zwaar bewolkt en regen, maar morgen opklaringen en een erJtele verspreid optredende bui. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West, draaiend naar West en aan de kust tijdelijk tot hard toenemend. Minder koude nacht. Morgen dezelf de temperaturen als vandaag. Zon: 7.51-16.56. Maan: 17.11-9.15. (Van onze weerkundige medewerker) Het was gisteren koud en buiig weer in ons land met langs de kust tijde lijk een stormachtige wind. De barome ter is met grote sprongen gestegen als gevolg van een sterke rug van hoge luchtdruk die vanmorgen ons land pas seerde. Afgelopen nacht kwam in het binnenland hier en daar lichte nachtvorst voor. Vanavond zal de barometer weer flink dalen als gevolg van een nieuwe oceaandepressie die vandaag met regen en wind over de Britse eilanden trekt. Het regenfront hiervan kan reeds in de namiddag het Westen van ons land be reikt hebben en vanavond neemt de wind weer sterk toe. Morgen zal weer koude re lucht gaan binnenstromen waarin bui en voorkomen. In Noord-Europa wordt het belangrijk kouder. In Finland is de laatste dagen vrij veel sneeuw gevallen, terwijl vooral in Zweden 's nachts hier en daar meer dan 15 gr. vorst voorkomt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1