Accoord in de voetbalwereld moet tot stand komen Van bondsvergadering van K.N.V.B. wordt zelfoverwinning gevraagd D Voetballeiders steunen accoord met N.B.V.B. Vraaöl en Antwoord Nieuwe centrale hoogovens vandaag in gebruik IS r Pap ïeren staan gunstig luitenant Scheeren vierde te Parijs Nieuwe competitie begint 28 Nov. Gigantische apparatuur voorsiet deels in eigen behoefte Wij luisteren naar Voorvergadering K.N.V.B. KORT GEDING tegen bestuursleden NBYB Joosten en Blauwhoff Actie te eigen bate? Bossche Wilhelmina en „De Hertogstad" samen? Katholieke Illustratie SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PAGINA 11 Met vlw, dJ°?g 1 min en 43>5 sec- Parcours af t6 ]?,gdl hij een foutloos dernis af wi'ernT^1 "Tatjana" een hin- se luitenant f?," Win"aar werd de Fran se" e' Guy Lefrat met „Vezeli- sec. "Marquis totaal 1 min en 36 •- en Sof de nieuwe SENATOR MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) Een accoord in de voetbalwereld lijkt nabij. In nog geen twee weken tïjds ïijn zoveel activiteiten ontplooid, dat wat tot voor kort onmogelijk scheen, nu verwezenlijkt kan worden. Na Zaterdag behoeft er geen strijd meer te fcijn onder voetballers dan louter sportieve. Geen onverkwikkelijke zaken als een kort geding, brieven aan ministers en burgemeesters, schorsingen voor het leven en wat al dies meer zij behoeven het aanzien van de Neder landse voetbalbeweging in binnen- en buitenland te schaden. Want morgen middag valt de beslissing. De bondsvergadering van de K.N.V.B. zegt dan ja of neen. En het ziet er nu toch wel heel duidelijk naar uit dat het „ja" zal zijn. Dat wil zeggen, dat er een overeenkomst tot stand zal komen tussen de K.N.V.B. en de N.B.V.B., hetgeen inhoudt, dat dan de verhoudingen in de voetbalwereld weer normaal kunnen worden. De N.B.V.B. dient natuur lijk ook accoord te gaan met de voorstellen, zoals die thans ter tafel liggen. Op het ogenblik dat wij dit schrijven is nog niet bekend tot welke beslissing men op de vergaderingen van de N.B.V.B. is gekomen. Maar ook hier zijn toch wel enige aanwijzingen om te mogen rekenen op bekrachtiging van het accoord. Ook al berusten deze aanwijzingen op minder positieve inlichtingen dan van de zijde van de K.N.V.B. het geval is. van het hoofdbe- B. zegt, dat de Eerlijk gezegd, de reacties van de Verenigingen in de K. N. V. B. op het Maandag gepubliceerde ontwerp- accoord met de N. B. V. B. zijn ge lukkig anders dan wij hebben ver- Wacht. Zo in de loop der dagen waren er nogal wat pessimistische geluiden losgekomen uit allerlei delen van het land. Telkens viel het op, dat men het gevoel had om de tuin geleid te zijn door de Urgentiecommissie op de bondsvergadering van 30 October. Maar gelukkig heeft het gezonde ver stand gesproken. Gisteravond zijn alle leidende figuren, zowel van de eerste klassers als van het lager voetbal, bijeen geweest en al waren er dan enkele bedenkingen en al ging het soms met pijn in het hart, het over grote deel heeft zich met het voorge stelde accoord kunnen verenigen.' Zo doende is de verwachting, dat het ac coord ook door de bondsvergadering, voor de derde keer in buitengewone bijeenkomst tezamen dit jaar, wordt bekrachtigd, toch wel gerechtvaardigd. Natuurlijk, het zal morgenmiddag niet zo maar zonder meer gaan in Utrecht. Er zullen ongetwijfeld enkele harde noten gekraakt worden, maar hoogst waarschijnlijk betreft het hier alleen een aantal bijkomstige details, waar over men het uiteindelijk ook wel eens kan worden. Zij mogen een rati ficatie van het vredesaccoord tenmin ste niet in de weg staan. Uitstel is fataal Hier en daar zijn stemmen opgegaan, om een motie te lanceren, waarin wordt aangedrongen op uitstel van de definitieve beslissing. Zover mag het beslist niet komen. Een dergelijke motie zou het accoord in de weg kun nen staan en wat veel erger is het aanzien van de K. N. V. B. ernstig schaden. Bovendien zou het effect van de door het bestuur van de K. N. V. B. gestelde daad, die dit bestuur siert, weer volkomen verloren gaan. Van de stemgerechtigde leden van de K. N. V- B. wordt nu gevraagd hetzelfde te noen. Een bekrachtiging van het be stuursvoorstel is een zelfoverwinning, "Waarvoor men bewondering zal heb- oen, ook al weet men, dat hiertoe min °f meer door de omstandigheden ge dwongen wordt overgegaan. Het blijft echter een zelfoverwinning, die ge- Paard is gegaan met opoffering van bepaalde zaken, die menigeen na aan het hart liggen. Niet alleen de K. N. V. B. heeft of fers gebracht, om een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing te berei ken. Wij hebben daar Maandag reeds op gewezen. De N. B, 'T. B. moet ook ue nodige veren laten en dat zijn er meer dan men aanvankelijk zou be vroeden. Het is echter ook niet zo, dat van een samengaan geen sprake is, maar van een volledige liquidatie van oe N. B. V. B., zoals sommigen hebben Willen beweren. Dat zou zelfs een eis 2ijn, die onmogelijk gesteld mocht Worden. De N. B. V. B. heeft zich tegen veler wil en dank een plaats Veroverd in de Nederlandse voetbal- Wereld en dat kon moeilijk genegeerd Worden. Fusies noodzakelijk Nu, nadat de leden van de N. B. V. B. door hun voorzitter, de heer Joosten, zijn ingelicht over de voor- Waarden waaraan moet worden vol daan, is, geloven wij, wel het tijdstip gekomen, om een van de grootste offers van de N. B. V. B. bekend te maken. Slechts vier van de tien clubs van de ÏT. B. V. B. zullen in hun hui dige constellatie tot de K. N. V. B. toetreden. Het zijn Alkmaar, Am sterdam, Fortuna en Utrecht. Zoals men weet gaat Rapid samenwerken met Juliana en Venlo met V. V. V. Twente en De Graafschap zullen sa mengebundeld moeten worden en betzelfde dient te geschieden met «otterdam en Den Haag. Dit is on getwijfeld de grootste moeilijkheid, die de heer Joosten in zijn bond moet of heeft moeten overwinnen. Terzijde zij opgemerkt, dat wij niet V® mdruk hebben, dat het kort geding gen j® heren Swart en, Bruinsveld te- een e heer Joosten on mr. Blauwhoff enn overeenkomst tussen de K. N. V. B. de N. B. V. B. in de weg zal staan. Het communique stuur van de N. B. V. regelmatige wijze zijn geschied. Wij hebben de indruk, dat het hier een interne kwestie betreft en meer nog, j dat deze twee heren wat hen zelf be- treft de ware aard van het beestje hebben laten zien. Hetgeen overigens alleen maar kan pleiten voor de goede bedoelingen van de heer Joosten c.s. Wat gaat er nu morgen gebeuren? Als de bondsvergadering van de K. N. V. B. wordt gehouden, lijkt het juist te mogen aannemen, dat de N. B. V. B. het accoord heeft aanvaard. Anders zou immers de vergadering van de K. N. V. B. ook geen zin hebben. De buitengewone bondsvergadering gaat morgen dus beslissen over de rust in de voetbalwereld. Een accoord zal aan de K. N. V. B. alle gezag terug geven en voorkomen, dat financieel zwakke clubs nog meer risico lopen hun spelers kwijt te raken en dat een enorm bedrag aan geld weggegooid wordt in een aan beide zijden veel a cour® ParÜs >s het internationaal con- huit® .mppique, de zogenaamde ,,Six intern cheval" voortgezet met een Priit tl0naal springnummer \J o Vatl Ho Dnoro iirnnnUH om de in tiirt n ?e Opera waarbij de fouten ter m?er. ,n omgerekend. In dit num- hiaa] e|ke ruiter 't parcours twee- Paardnn le?ge-P' Hiertoe had hij twee genoot it trZ^2 beschikking. Onze land- vierde „V j Scheeren klasseerde zich '•Tatiana Paarden „Valseuse" en Parcour^ón v totaaltijd over de twee Pa?courf!n J' f Gruppelaar, die de ren, op uitstat l.uitenant Schee- Zich n?et onder W1JZe aflc«de, kon Seren a a nde prijswinnaars klas- was. Zhn tbdleh»aZljn t®mpo veel te laag sec bedroeg in totaal 2 min opposanten reeds sedert Juli, de re- verwoesting aanrichtende strijd. Mogen organisatie in de N. B. V. B., geen deel alle leden van de K. N. V. B., die over meer uitmaken van dit lichaam. Hun het voorgestelde accoord kunnen be- verwijdering uit dit bestuur zou op slissen, zich hiervan rekenschap geven. Advertentie Gisteravond zjjn in Utrecht zowel de besturen van de regionale verenigin gen van eerste .(lassers als van de fe deratie van tweede, derde en vierde klassers van de KNVB bijeen geweest. Men heeft er respectievelijk onder lei ding van drs. W. Reijseger, vice-voor- zitter en'lid van de TJrgentiecommissie, en ir. H. F. Hopster, voorzitter van de KNVB, gesproken over de voorstellen van de besturen van de KNVB en de NBVB, die Zaterdag In een buitenge wone vergadering ter goedkeuring wor den voorgelegd. Het resultaat van deze besprekingen is, dat men zich over het algemeen met de voorstellen heeft kun nen verenigen. Van een onverdeelde in stemming was echter ook geen sprake. De meeste oppositie was er feitelijk tegen het bestuursvoorstel om met in gang van 28 November te starten met een geheel nieuwe competitie voor de eerste klassers. Het is het plan, dat wij deze week reeds hebben gepubliceerd. Het behelst de instelling van vier af delingen van veertien clubs, waarbij geen rekening wordt gehouden met in Op verzoek van de heren P. B. Swart (Den Haag) en S. Bruinsveld (Amster dam) zijn in kort geding voor de pre sident van de Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank gedagvaard op 23 No vember a.s. de heren E. Joosten (Ge leen) voorzitter van de NBVB en mr. P. J. Blauwhoff (Nieuwer Amstel). De heren Swart en Bruinsveld voe ren aan, dat zij bestuursleden zijn van de Nederlandse Beroeps Voetbalbond, hetgeen uit de voor notaris H. A. Warmelink te Amsterdam gepasseerde oprichtingsakte blijkt. Zij voeren verder aan dat. zij hebben moeten constateren dat de gedaagden regelmatig en stelsel matig onderhandelingen voeren en be sprekingen houden en dat de gedaagden naar de eisers stellen, volgens recente persberichten het plan hebben de NBVB op te heffen zonder dat zij daartoe de machtiging van de overige bestuursle den hebben verkregen, terwijl volgens de statuten van de NBVB slechts het hoofdbestuur in zijn geheel of een door dit hoofdbestuur aan te wijzen gemach tigde de bond in en buiten'rechten kan vertegenwoordigen. Alle door de heren Joosten en Blauw hoff gevoerde onderhandelingen worden door de eisers in strijd met de sta tuten en derhalve van onwaarde geacht. Zij vragen de president van de arron dissementsrechtbank, op verbeurte van een dwangsom van f 10.000 voor iede re overtreding, aan de heren Joosten en Blauwhoff zowel ieder voor zich als tezamen te bevelen iedere verdere bespreking te staken en de onderhan delingen af te breken. Als advocaat voor de eisende par tij zal mr. J. van der Plas (Den Haag) optreden. Met betrekking tot de actie van de heren Swart en Bruinsveld vernemen wij van de zijde van het hoofdbestuur van de NBVB, dat de door de NBVB ge voerde onderhandelingen met de Urgen tiecommissie van de KNVB volledig in overeenstemming met de door de leden vergadering in overeenstemming met de statuten verstrekte machtiging zijn geschied. De actie van de heren Swart en Bruinsveld is, aldus het hoofdbestuur van de NBVB, door per soonlijke motieven ingegeven en be oogt te eigen voordele verwarring te stichten met betrekking tot de reeds genoemde onderhandelingen. Er wordt door het hoofdbestuur van de NBVB nog bij aangetekend dat de heren Swart en Bruinsveld sedert Juli .van dit jaar geen deel meer uitmaken van het hoofdbestuur van de NBVB, nadat in die maand het huidige hoofdbestuur door de algemene ledenvergadering werd gekozen. dit seizoen reeds voor de competitie ge speelde wedstrijden. De huidige competitie zal na Zon dag aanstaande worden stopgezet. Op 21 November worden geen wedstrijden voor de eerste klasse vastgesteld. Op die dag speelt bovendien het Zuid- Nederlandse elftal tegen Luxemburg en wordt in Rotterdam de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbe ker gespeeld tussen het Rotterdams elftal en de Rest van Nederland. Zoals wij reeds in een deel van onze vorige oplage hebben gemeld worden Za terdag, voorafgaande aan de buitenge wone bondsvergadering, eerst nog een vergadering van de Vereniging van Eerste Klassers en een bijeenkomst van de Federatie van tweede, derde en vier de klassers gehouden. Wellicht zal men op deze bijeenkomsten nog tot een an der plan voor de nieuwe competitie voor de eerste klassers geraken. In „Terminus" te Utrecht heeft de urgentiecommissie van de K. N. V. B. Donderdagavond een vergadering gehouden met de besturen van de belangenverenigingen van de Eerste Klassers, uit het gehele land, over de te nemen stappen op de Zaterdag eveneens te Utrecht te houden vergadering van de K. N. V. B. Een beeld uit de vergadering, v. I. n. rs Achter de tafel: de heren P. C. min Houten, drs. H. Reij seger, h. Brunt, A. Martens en jhr. C. M. Mollerus. Doffe kroonlamp O. te N. Een messing kroonlamp is erg dof geworden. Met poetsen is het euvel slechts tijdelijk verholpen. Vroeger heb ik de lamp al behandeld met blanke lak. Echter ook zonder blij vend resultaat. Is er soms een speciale lak of raadt U aan de lamp be bron zen, en hoe kan dit het beste geschie den? Antwoord: Messing voorwerpen, zo als bv. uw kroonlamp, worden met blanke metaalvernis tegen oxydatie be schermd. Wanneer dit gepoetst wordt, verdwijnt de beschermende vernislaag en oxydeert binnen een paar dagen na iedere poetsbeurt opnieuw. Om dit te voorkomen, dient hij dus opnieuw gever nist te worden. Hiervoor zijn diverse speciale blanke metaalvernissen in de handel. Alvorens te vernissen, dient het koper zeer grondig gereinigd te worden van restanten poetsgoed, oude vernis enz. en daarna zeer goed ontvet te wor den. Na het vernissen nooit meer poet sen, maar afwrijven met een wollen lap en een weinig meubelwas. Rook- aanslag kan met een sopje van een alkalivri) wasmiddel verwijderd wor den. Oppassen, dat de draden niet nat worden. Bronzen zouden wij u niet aan raden, daar dat toch ook weer met een vernislaag beschermd moet wor den, en het niet gemakkelijk is, dit er mooi egaal op te brengen. Bovendien is het artistiek niet altijd verantwoord. Postzegels en invalidenwagentje H. J. H. Ik heb duizenden gebruik te postzegels en heb eens gehoord, dat men hiervoor in het bezit kan komen van een invalidewagentje. Kunt u mij opgeven hoeveel er voor nodig zijn en tot wie ik mij moet wenden? Antwoord: 30 Augustus j.l. gaven wij u een adres op, doch kregen van deze heer bericht, dat hij zich liever niet meer wilde inlaten met dit werk, omdat er zo verbazend veel arbeid en vrij ho ge kosten aan verbonden zijn. Wij zien derhalve geen andere mogelijkheid voor u, dan de postzegels te verkopen. Invalidenwagentjes verkrijgen voor post zegels is helaas niet mogelijk. De enige weg is dus verkopen voor de hoogst mo gelijke prijs om zpdoende aan zo'n wagentje te komen. Men zal bij de te genwoordige prijzen toch al gauw 200 kilo moeten verkopen, wil men voldoen de hebben voor een wagentje, tenzij met een tweedehands kan krijgen. Geen recht op uitkering Mej. J. V. T. Is het niet eens met de beslissing van de Raad van Arbeid, die haar niet in aanmerking deed ko- Vanmiddag zal officieel de nieuwe electrische centrale van het hoog- ovenbedvijf te Velsen, waaraan twee j-tr gebouwd is, in gebruik worden genomen. De gigantische installatie, die ruim negen millioen gulden heeft gekost, zal een groot deel van het be drijf van stroom kunnen voorzien, zo dat daarvoor niet langer gebruik van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland behoeft te worden gemaakt. De toegenomen stoombehoef- te als gevolg van de recente uitbreidin gen van het hoogovencomplex en ook de veroudering van een deel van de bestaande ketelinstallaties maakten een uitbreiding van de ketelcapaciteit drin gend noodzakelijk. De niéuwe apparatuur bestaat uit twee hogedrukketels, ieder met een capaciteit van 4r ton stoom per uur, een druk van maar liefst 80 atmos- f r en een temperatuur van 535 gr. C. De opgewekte stoom gaat door een turbine, waarin de stoom expandeert tot 15 atmosfeer, en vervolgens naar de verschillende verbruikers in het bedrijf. De turbine drijft een turboge nerator aan, die een vermogen kan le veren van 10.000 kW. Op deze wijze kan op goedkop' wijze electriciteit v/orden opgewekt. Ketels van hoge druk stellen zware eisen aan het voedingswater; dit water wordt daar om gereinigd met 1 :hulp van zoge naamde ionenwisselaars. Dit was een t< t voor kort nog weinig toegepast systeem. Om de nodige ervaring op te doen werd gedurende ruim een jaar met een proefinstallatie geëxperimen teerd. Maquette van de nieuwe centrale. In het midden de beide reusachtige ketels, waarin het water tot stoom wórdt om gezet onder een druk van 80 atmosfeer. De stoom brengt de schoepenwielen van de turbine aan het draaien (rechts), waardoor de aan de turbine gekoppelde generator electrische energie opwekt tot een vermogen van 10.000 K.W. Met de bouw werd begonnen in Ja nuari 1953. Eind Juli 1954 were! de eerste stroom in het net afgeleverd en sinds eind Augustus is de centrale, op enkele kleine onderbrekingen na, ■voortdurend in gebruik geweest. Het gebouw is ongeveer 23 meter hoog en bestaat uit drie verdiepingen. In een uitbouw is een uitgebreide schakel- apparatuur ondergebracht, die de op gewekte electriciteit aan het bedrijf aflevert De oude centrale zal buiten werking worde- gesteld en blijven dienen als reserve in noodtoestanden. Uoenea nge Het Ho'ogovenbedrijf verbruikt jaar lijks 400 millioen Kilowattuur electri citeit ofwel nog meer, den de Neder- lansc^iê Spoorwegen per jaar nodig hebben. Het bedrijf vormt dan ook de grootste afnemer van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. De opening van de nieuwe centrale zal worden verricht door prof. dr. J. F. ten Doesschate. Aanwezig zullen ook zijn enkele adjunctdirecteuren van het P.E.N., onder wie ir. R. Kruk, ir. A. P. Linderbergh en ir. F. W. Strakenbroek. Belast met het toezicht over de nieuwe centrale is ir. C. Eversdijk Smulders, hoofd van de E.T.A. men voor uitkering overeenkomstig de noodwet ouderdomsvoorziening. Antwoord: Toch is de genomen be slissing juist. De R. v. A. zegt niet, dat u een lijfrente moet nemen, maar dat u, indien u er wel een genomen had, ongeveer 8 pet van uw geld had ont vangen, hetgeen dus neerkomt op 1320 en aangezien momenteel de ma ximum uitkeringsgrens nog op 1250 staat voor een ongehuwde in een eer ste klasse gemeente, komt u niet in aanmerking. Huisvesting P. M. H. Ik ben ongeveer 8 jaar inwonend, heb een gestoffeerde kamer gehuurd, ben in het bezit van eigen meubels. Het was een gezin zonder kin deren. Mei jl. overleed de vrouw des huizes en onlangs de heer des huizes. Het pand was eigendom van de over ledenen en werd onderverhuurd aan m(j 1 kamer en aan een andere per soon 1 kamer met keuken. Er is spra ke van, dat de erfgenamen het huis gaan verkopen. Hoelang heb ik recht om in dat huis te blijven? Heeft het huisvestingsbureau hier nog iets mee te maken, nu het huis verkocht wordt? Ik ben in het bezit van een vestigings vergunning. Antwoord: Alle zaken betreffende de huisvesting worden geregeld door het ■huisvestingsbureau. Hoe lang u in dat huis kunt blijven wonen na verkoop, kunnen wij u niet zeggen. Alleenstaan de personen kunnen overal een kamer krijgen, terwijl het zeer goed mogelijk kan zijn, dat de koper iemand is met een tamelijk groot gezin, en derhalve alle medewerking zal ontvangen van het huisvestingsbureau. Dient de koper een verzoek tot ontruiming in, als u niet vertrekken wilt, dan zal de kan tonrechter een beslissing moeten ne men, na het inwinnen van het advies van het huisvestingsbureau. Invoerrechten W. J. S. Ik moest naar mijn me ning een zeer hoog bedrag betalen aan invoerrechten voor een geschenkzending uit Canada. Zou de regering een der gelijk hoog invoerrecht heffen om iets terug te krijgen van de gelden, die zij voor de emigranten betalen moet? Antwoord: Uw vermoeden is onjuist. Of het nu een zending van een emigrant is of van een ander, dat maakt totaal geen verschil. U kunt u wenden tot de inspecteur der invoerrechten en accijn zen te Haarlem, Zomerluststraat 24. Petroleum stoken C. v. G. Ik bezit een petroleum kachel. Zij brandt zeer goed en is reuk loos. Nu beweert men, dat petroleum vochtig is en voor de gezondheid nade lig- Antwoord: Vochtig is het wel. Als u in de kamer, waar u petroleum stookt ook een ledikant hebt staan, zal de ma tras absoluut vochtig worden aan de onderkant. Of het kwaad kan voor de gezondheid, kan uw huisdokter beter be oordelen. Sommige mensen hebben ab soluut geen hinder, andere daarentegen (asthmapatiënten bv.) wel. Wie moet dat betalen? N. v. K. Onze schoorsteenmantel is reeds enige jaren defect. Wie moet deze laten herstellen? Antwoord: U hadt er verstandig aan gedaan de eigenaar direct te waar schuwen; vermoedelijk waren de repa ratiekosten dan niet zo hoog geworden. Wat er nu defect is aan uw schoor steenmantel, is ons niet helemaal dui delijk. Is het het kanaal of is het de bepleistering van het muurtje achter de haard, zodat er valse trek ontstaat? Be spreekt u dit eens met de huiseigenaar, of laat hij eens komen kijken. Geeft u hem in ieder geval de vermoedelijke reparatiekosten op, zodat daaruit blijkt of het „kleine reparaties", dan wel grote zijn. In het eerste geval betaalt u zelf; in het laatste geval uw huis eigenaar, tenzij u bij overeenkomst an ders bent overeengekomen of als het defect te wijten is aan het feit, dat u niet vroegtijdig gewaarschuwd hebt en daardoor de kosten onnodig hoog ge worden zijn. Schenking Winkelhuis W. J. van L. Een vader wil zijn winkelhuis aan zijn twee zoons, die thans de winkel drijven, schenken. Wat zijn ongeveer de kosten voor een nota riële acte en hoe hoog zijn de schen- kingskosten? Antwoord: Wij moeten u voor deze kwestie verwijzen naar een notaris. Ook al weten wij de waarde van het huis, dan kunnen w\j u nog geen opgave doen, omdat er uit anderen hoofde nog kos ten met een en ander verbonden zijn. Onderhoudsplicht A. H. J. H. v. D. Is het waar, dat de regels inzake wettelijk onder houd kortgeleden zjjn gewijzigd, zodat men nu ook verplicht kan worden bij te dragen in het onderhoud van broer of zuster, zwager of schoonzuster? 2). Als men om bepaalde redenen bij het overlijden van een der ouders niet om zijn erfdeel vraagt, blijft het recht op dat erfdeel dan onbepaalde tijd bestaan of vervalt het na enige tjjd? In een te Den Bosch gehouden ver gadering tussen de aandeelhouders van de onlangs opgerichte Bossche Profclub „De Hertogstad" en het voltallige be stuur van de tweede klasser Wilhelmi na is besloten tot volledige samenwer king. De bedoeling is, dat Wilhelmina Den Bosch' oudste voetbalvereniging naast haar amateur-afdeling een elftal voor semi-profs in het leven zal roepen. De uitwerking van een en ander hangt af van de beslissing, welke de Bonds vergadering van de K.N.V.B. Zaterdag zal nemen. Vragen voor deze rubriek motten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de bnker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenm- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt aieh echter het recht voor, bepaalde vra- gen niet voor beantwoording tn aanmerking te doen komenOver de besKssing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Antwoord: De familieverhoudingen brengen allerlei verplichtingen ter ali mentatie met zich. Wü vinden deze be palingen overal in de wet verspreid. De onderhoudsplicht tussen echtgenoten onderling, tussen gewezen echtgenoten, van ouders tegenover minderjarige wet tige of natuurlijke kinderen. Waar u blijkens uw brief op doelt, is de groep van alimentatieverhoudingen tussen ver wanten in de rechte lijn. Hierin is geen wijziging gekomen. 2). Inderdaad blijft het recht op het erfdeel bestaan. Men kan te allen tijde de boedelscheiding vorderen. Huwelijksfeest W. H. V. Hoe moet gehandeld wor den met het geven van een feest ter gelegenheid van een 40-jarig huwelijk? Antwoord: De zaak ligt precies zoals u reeds veronderstelt: het huwelijks feest wordt gegeven door (in dit geval) het bruidspaar zelf. De kinderen bieden een cadeau aan. Dat zij daarnaast hun ouders een H. Mis offreren, is een mooie gewoonte, die zeker niet mag ont breken. Uitkering te laag? Abonnee Mijn vader is vertegen woordiger en is nu ziek geworden. De uitkering die hij ontvangt is naar on ze mening te laag. Wat moeten wij doe»? Antwoord: Ook ons komt de uitke ring (naar de door u opgegeven inkom sten) te laag voor. De bedrijfsvereni ging berekent de uitkering echter (ook) aan de hand van de door uw werkge ver verstrekte bedragen. Gaat u dus eerst eens praten met deze vereniging en laat u de berekening eens voorleg gen. Geef daarbij uw eigen opgave van de genoten inkomsten op en vraag om de uitkering te herzien. Kunt u met de uitslag niet accoord gaan, dan kunt u zich wenden tot de Sociale Verzeke ringsraad, Rutger Jan Schimmelpen- nincklaan 20, Den Haag. Gaat u ten slotte ook met deze raad niet accoord, dan vraagt u om „een voor beroep vat bare beslissing". Krijgt u deze, dan ontvangt u daarbij tevens de nodige in lichtingen, hoe verder te handelen. Oud-piloot Van Veenendaal vertelt in het nummer van deze week op prettige toon van zijn verhuizing van Soesterberg naar de marine-vliegdienst en over zijn ervaringen daar; van de marine-vliegdienst kwam hij bij de K.L.M. J. W. Hofwijk zet zijn relaas van de verzetsgroep in Midden-Lim burg voort: hoe deze groep - met een dertigtal Duitse krijgsgevangenen! hals over kop moet vluchten, omdat de plaats van het geheime kamp in de bossen door een ontvlucht krijgsge vangene aan de Duitsers bekend moest worden. Drie pagina's met aangrij pende foto's zijn gewijd aan het dra ma van de overstromingen bij Saler no in Italië. Een rijk geïllustreerd ar tikel behandelt de situatie in Argen tinië „na acht jaar Peronisme". De Vlaamse ontdekkingsreiziger Marcel Roos vertelt over zijn zoektocht naar de „verloren stad" in noordelijk Zuid- Amerika. Jan Cottaar schrijft over de katholieke sportbeweging in de „nieuwe" K.N.V.B. KAASMARKT GOUDA IX Nov. Aange- veord 181 partijen. Eerste kw. f 2.432.48, tweede kw. f 2.382.42, extra kw. f 2.49 f 2.72. EIERMARKT BARNEVELD 11 Nov. Aan voer ongeveer 2.250.000 stuks. Prijzen: kip peneieren f 18.7519.50 per 100 stuks, al gemene prijs f 19.00 per 100 stuks, kilo prijs f 3.04 (basis 62.5 gram), henneneieren f 15.0017.75 per 100 stuks, kiloprijs f 3.06 (basis 53 gram). PLUIMVEE MARKT BARNEVELD 11 No vember. Aanvoer ongeveer 62.000 stuks. Prijzen: slachtkippen f 1.851.95 p. kg., wit te slachtkippen f 1.952.00 per kg. witte jonge hanen f 1.601.70 per kg, piepkui kens f 1.451.60 per kg, zware kuikens f 1.651.75 per kg, ganzen f 9.0011.50 per stuk. AMERSKERK 12 te Hongkong. AND IJK 12 te Havana. ARMILLA 12 te Placiju. BLITAR 12 te Lor. Marques. BONAIRE p. 12 Landsend n. Plym. BORNEO p. 12 Minikoi n. Aden. CALTEX THE HAGUE 12 te Sidon. DALERDIJK 12 te Rotterdam. ETREMA p. 12 Kreta n. Beyrouth. GORDIAS p. 12 Alg. n. Carthag. HATHOR 12 te Izmir. KECTOR p. 12 Alg. n. Malta. 1XDRAPOERA p. 12 Massawah n. Colombo. LAERTES p. 12 Perim n. Suez. LANGKOEAS 12 te Tj. Priok. MAAS p. 12 Ouess. n. R'dam. MARPESSA p. 12 Alg. n. R dam. MURENA 12 te Gibraltar. OMALA p. 12 Landsend n. Curasao. ONDINA p. 12 Alg. n. Prt. Said. COTMARSUM 12 te Brownsville. ORION 12 te Piraeus. PENDRECHT 12 te New York. F ERNA 12 te Pulu Bukom. PLAGIOLA 12 te Curasao. FOLYDORUS 12 te Singapore. RIDDERKERK 12 te Las Palmas. TARA p. 12 Reciie n. Rio Jan. IJSSEL p. 12 Kp. St. Vine. n. R'dam. AAGTEDIJK 12 te Buenos Aires. ALMDIJK 12 te Bremen. ANNENKERK p. 12 Ilo Ho n. Manilla. ARIADNE 12 te Antwerpen. AXELDUK 12 te Santos. BANKA 12 te Belawan. BLOEMFONTEIN 12 te Antwerpen. CALTEX PERNIS p. 12 Dungen. n. Sidon. ESSO AMSTERDAM p. 12 Kreta n. Sddon. FRIESLAND KRL. 12 te Bremen. HAULERWIJK 12 te Civita Vecchia. JUPITER 12 te Lima. KEDOE 12 te Takoradi. KOROVINA 12 te Recife. KOTA AGOENG p. 12 Guerdaf. n. Aden. MACOMA p. 12 Lüder b. n. Walvisb. MANOERAN p. 12 Ouess. n. A dam. MEERKERK p. 12 Kp. Blanco n. Kaapet. ORANJE 12 te Pt. Said. ORANJESTAD 12 te Madeira. SARPEDON p. 11 Monapassage n. Fhilad. SIBAJAK p. 12 Daedalus n. Aden. TAMO 12 te Montevideo. TEIRESIAS p. 12 Kreta n. Alg. TELAMON 12 te Lehavre. TRAJANUS 12 te Paramaribo. WILLEMSTAD 12 te Pt. of Spain. ZAAN 12 te Gefle. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AALSUM p. 10 R. Djebel n. Dubai, AKKRUMDIJK p. 10 Bermuda n. Miami. AENEAS 10 te Bordeaux. ARDEAS 10 te Amsterdam. AMSTELDIEP p. 10 Oporto n. Antw. ANDIJK p. 10 Bermuda n. Havana. ARTEMIS 10 te Pto. Cabello. ALBLASSERDIJK 10 te Rotterdam. BOISSEVAIN 10 te Mauritius. CORYDA 10 te Stanlow. CALTEX LEIDEN p. 10 Gibr. n. Sidon. CALTEX UTRECHT p. 10 Kp. Bon n. B'd. DALERDIJK 10 te Antwerpen. DELFT 10 te Antwerpen. DRACO p. 10 Holtenau n. Adam. DEO FAVENTE 10 te Gdynia. EOS 16 te Izmir. ESSO DEN HAAG 10 van Banias naar Landsend. ESSO ROTTERDAM 10 te Aruba. FELIPES 10 te Tj. Priok. FALCO p. 10 Kp. Clear n. Liverp. GAASTERKERK 1 Ote Aden. GORDIAS 10 te Tunis. GOOTE p. 10 Gibr. n. Bareel. GAROET lo te Newport News. HAARLEM p. 10 Finist. n. B. Ventura. ILIAS 10 te Amsterdam. JUPITER p. 10 Guyag. n. Callao. KORAT1A 10 te Singapore. KOTA BAROE 10 te Genua. KARIMUN p. 10 Ceylon n. Belawan. KEDOE 10 te Abidjan. KERTOSONO 10 van Tanag n. Aden. LE MAXRE 10 van Hongk. n. Singap. LUNA p. 10 Kp. Bon n. Kalamata. LAURENSKERK p. 10 Socrota n. Aden. LAERTES p. 10 Guardafui n. Aden. LEKKERKERK 10 te Rangoon. LISSEKERK p. 10 Pt. Sudan n. Hamb. LUTTERKERK 10 te B. Shapur. MIRZA 10 van Bukom n. Miri. MARPESSA p. 10 Malta n. R'dam. MALVINA p. 10 Kp. Enggano n. Yokoh. MURENA 10 te Lissabon. MOLENKERK 10 van Suez n. Aden. MARIEKERK 1 Ote Djibouti. NOTOS 110 te Barcelona. ORANJEFONTEIN p. 10 St. Helena naar L. Palmas. OBERON 10 te Pt. Arthur. PHIDIAS 10 te Catania. PRINS W. G. FREDERIK 10 te Clevalnd. ROEPAT 10 van Bahrein n. Bombay. STAD LEIDEN 10 te Bremen. STRAAT BANKA 10 van Bali n. Brisb. STATUE OF LIBERTY p. 10 Azoren naar Philad. STRABO 10 te Lissabon. SUNETTA p. 10 Holtenau n. Kopenh. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ARKELDIJK 11 te Savannah. ALTAIR 11 te Evaperon. AGAMEMNON 11 van Kp. Haitien n. Phfl. ADONIS p. 11 Burl. n. La Guaira ALPHACCA p. 11 Fortal. n. N. York. ARENDSDIJK p. 11 Finist. «i. Antw. AMOR 11 te Tripoli. ALCETAS 11 te Rotterdam. ATLAS U te Rotterdam. BILLITON 11 te Nasipit. BLIJDENDIJK 11 van Newp. News naar N. York. BAARN 11 van Payta n. Pimentel. CERONIA 11 te Geelong. CONGOSTROOM 11 van Winnebah naar Lome. CHAMA 11 van Cristob. n. Curagao. DONGEDIJK p. 11 Beachyh. n. Curacao. DELFLAND 11 te Rio Grande. DU1VENDRECHT p. 11 Finist. n. Philad. EEMDIJK 11 te C. Christi. ESSO R'DAM 11 van Aruba n. R'dam. ETREMA p. 11 Kp. Arrni n. Beyr. GOOILAND 11 te Paranagua. GOUWE 11 te Dakar. GROOTE BEER p. 11 Kp. Race n. Halif. HELDER 11 te Amsterdam. HELICON 11 van Pt. Prince n. Haïti. HERMES 11 te Cumana. HERA 11 te Baltimore. KORATIA 11 te Singapore. LIMBURG p. 11 Sabang n. Praia. LUNA p. 11 Malta n. Calamata. MAASDAM p. 11 Scillys n. Halifax. MADOERA p. 11 Bermuda n. Houston. MITRA p. 11 Kingston n. Havana. MERWEDE p. 11 Key West n. Houston. MAETSUYCKER 11 te Djakarta. MALE A 11 te Viigata. NOTOS 11 te Tarragona. NERO 11 te Amsterdam. OBERON 11 te N. Orleans. OVULA p. 11 Djeddah n. Singap. PHILETAS 11 te Tangex FHRONTIS p. 11 Gibr. n. Pt. Said. ROEBIAH 11 te Halifax. SARPEDON p. 11 Mona pass. n. Philad. SIRRAH 11 te Sydney. STAD ARNHEM 11 te Huscat. SUNETTA 11 te Kopenhagen. STRABO 11 te Faro. SC HIED IJK 11 van Pt. Arthur n. N. Orl. THEUDAMUS 11 te Pta. Cardon. 1ALXSSE p. 11 Fak Fak n. Makassar. TASMAN 11 te Djakarta. TROMPENBERG p. 11 Finist. n. Antw. TJ1BANTJET 11 te Bombay. TABIAN 11 te Basrah. VAN LUNSCHOTEN 11 te Freetown. WATERMAN p. 11 St. Helena n. Kaanst. WESTERTOREN p. 11 St. Vine. n. R. J. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gram., 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws. 820 gram., 9.0S huisvrouw, 9.40 kleuters, 9.55 plechtige H. Mis van Requiem. 11.30 zieken, 12.00 Angelus. 12.03 gram.. 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Prome- nade-ork., 14.00 boek, 14.10 liedjes bij de gitaar, 14.20 Engelse les, 14.40 amateur- l5'15 .k/°n' le«ere" ?n kunsten, Seonmuz., 18.00 jazzmuz., 19.00 ork.conc 15.55 gram., 16.90 schoonheid van Gre- Hancmnz goriaans, 16.30 jeugd. 17.00 gram., 1720 jeugd. 18.00 gram., 18.15 joum. week. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. °le"" gram., 18.30 Binnenhof, 18.40 309 m.: 12.00 gevar. muz, 13.10 lichte fcM(?T lutK-.uï i'ofn A i 1400 gevar. muz., 15.00 volksliede- ru 7^?wf«iie Avondgebed, 19.45 ren en -dansen. 16.00 amusjnuz., 18.00 °e. i, L 20.i5 gevar. progr.. 21.00 ljchte muz„ 19 35 koorzang. 20.00 carna- e gaw°ne man, 21.20 gram., valsprogr.. 22.10 symph.ork., 22.30 lichte 20.00 nieuws. 20.06 gevar. progr.. 22.00 soc. comm.. 22.15 amus.koor, 22.45 hoor spel, 23.15 nieuws, 2330 gram. ENGELAND, BBC, home service. 330 m.: 12.00 dansmuz., 15.05 gevar. muz., 16.30 Schots ork. en solist, 19.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 instr. sextet. 13.15 dansmuz.. 15.00 amus.muz., 15.45 dansmuz.. 17.15 accor- 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen, 22.30 gram., 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto, 23.22 gram. muz.. 23.05 rhythm, muz., 0.15 dansmuz.. 1.00 jazzmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc.. 14.17 sj-mph.ork.. 16.10 ork.conc.. 16.55 zang. piano, viool en cello, 20.00 ork.conc., 22.30 solistenconc., 23.25 klass. muz. BRUSSEL. 324 m.t 15.45 accordmuz„ 16.45 Engelse les. gevar. muz 2330 HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram.. 7.45 Even opkrikken I, 7.50 gram., 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 conti nubedrijven, 11.40 bariton en piano, 12.00 J® accordeonmuz orgel. 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 i8-00 omr.ork„ 19.45 gram.. 13.45 jeugd. 14.20 sport. 14.35 lich- dansmuï- te muz., 13.20 gram., 13.45 jeugd. 14.20 sport, 14.35 lichte muz., 15.00 Zeeuwse ENGELAND. BBC, European Service uitz., 15.25 caus., 15.40 amus.muz„ 16.00 Uitz. voor Nederl. 17.00-17.15 Engelse les boek, 16.15 kamerork. en soliste. 17.00 v. beginnelingen, lessen 143 en 144, deel radioweekjourn., 17.35 gram., 18.00 nws., 6. (Op 224 en 49 m .22.00-22.30 Nieuws. 18.20 gram., 19.00 artistieke «taalkaart. Zoeven verschenen. Op de Planken. (Op VPRO: 19.30 hoorspel, 19.55 caus. VARA: 224 m.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11