Malenkov zou verbetering der betrekkingen willen Premier der Sovjet-Unie zou ministersconferentie der Grote Vier nuttig achten Afnemende spanning Massa-uittocht door de Vietminh verhinderd Uitgewekenen verkeren in een hachelijke positie BLOKKAARS kan zeer lang blij ven branden NAAR STAKING VAN KOUDE OORLOG? Churchill leest „gruwelstrips" Verstekelingen betalen derde klas Zware storm boven Noord- West-Europa Ongeregeldheden op Amerik werf Aanslag op Nasser voor de rechter Griekse minister ging te ver met beloften aan Duitse maatschappij Uiterlijk net een aardig lantaarntje MENDES-FRANCE GEEFT DE BALANS VAN DE DRANKZUCHT Dronken man doodt zijn vrouw Fabrikant door knecht bestolen Woutertje Pieterse Het weer VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26142 Morgan Phillips: NODIG MALENKOV EN EISENHOWER OP CHURCHILL'S VERJAARDAG „Landverraders" in Indonesië Reacties op rede van Soekarno Geen H-bomproeven aan de Zuidpool Duitse spoorwegen zijn onverbiddelijk Twee van zijn vrienden nemen ontslag Nieuwe ministers in Indonesisch kabinet ,,Eén van de ergste euvelen in Frankrijk Drama te Heerlen Belgisch generaal is voorlopig vrijgelaten Falcon pipeline regenjassen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAAfiLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's avonds teL 21544 United Press meldt uit Washington uit doorgaans betrouwbare bronnen te hebben vernomen, dat de premier van de Sovjet-Unie, Georgi Malenkov, de Britse en de Amerikaanse ambassadeurs in Moskou heeft meegedeeld, dat naar zijn mening een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier nuttig zou zijn. Malenkov zou deze stap hebben ondernomen tijdens de receptie, die Zondag j.l. werd gehouden in het Kremlin ter gelegenheid van de 37e verjaardag van de Russische revolutie. Malenkov zou er bij de Britse ambassadeur, Sir William Hayter, en de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, op hebben aangedrongen, dat oen „constructieve politiek" nodig is om de spanning tussen Oost en West te verminderen. Het verbeteren van de betrekkingen tussen Rusland en het Westen zou volgens Malenkov geen kwestie van enkele dagen zijn. Het zou tijd vergen en daarom zouden de voorwaarden tot een dergelijke politiek langs diplomatieke weg geschapen moeten worden. Deze week is er aan weerszijden van het IJzeren Gordijn opval lend veel over wereldvrede ge sproken. Aan het verlangen om een oor log te voorkomen werd zowel in het Oosten als in het Westen door leidende staatslieden uiting gegeven. En men Vraagt zich af of er een verbetering gaat komen in de internationale situa tie; of de spanning tussen het commu nistische- en het anti-communistische blok werkelijk gaat afnemen. De president van de Verenigde Sta ten heeft Maandag te Boston een opmer kelijke rede gehouden tot de Amerikaan se Nationale Raad van Kath. Vrou wen. In deze toespraak verklaarde Ei senhower dat de mogelijkheid van een Wereldvrede op het ogenblik groter is dan op enig ander tijdstip gedurende de laatste jaren. Een dag later zei de minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., Dulles, te Washington dat zijns inziens Rusland momenteel niet van plan was een algemene oorlog tegen de vrije wereld te ontketenen. Bij deze ge legenheid beweerde het hoofd van het State Department ook met de meeste nadruk dat zijn regering nooit zelf een preventieve oorlog zou beginnen. De gedachte aan een dergelijke oorlog zou bij een Amerikaan niet op kunnen omen, aldus Dulles. Beide partijen, Republikeinse en de Democrati- waren het over dit standpunt de sche, V(dkomen eens. c, in Londen zijn dezer dagen soort gelijke opmerkingen gemaakt: De Brit se premier, Churchill, heeft in een re de in de Guildhall vurig gepleit voor toenadering tussen Oost en West; hij hoopte dat de twee werelden uiteinde lijk tot een accoord zouden kunnen ko men. Tenslotte heeft eergisteren in het Hogerhuis de bejaarde leider van de Engelse Liberale partij, Burggraaf Sa muel, eveneens dit allerbelangrijkste Thema in een bewogen toespraak uit gewerkt. Hij constateerde dat de mens heid geplaatst was voor de keuze van ,Co-existence or co-extinction", dus Van „naast elkaar voortbestaan of haast elkaar ten onder gaan". Burg graaf Samuel bleek echter minder ge- heigd te zijn tot behoedzaamheid dan Winston. In Moskou is intussen een paar da- geil geleden achtereenvolgens door 'Wee Russische ministers uitvoerig ge sproken over wat Lenin eens „het sa menleven van het kapitalistische en het Socialistische stelsel" genoemd heeft. ~,e betreffende redevoeringen werden ^.'gestoken ter gelegenheid van de 37- ste verjaardag van de October Revolu tie. De eerste woordvoerder was vice- Premier Saburov, een man die eerst na ötalin's dood naar boven gekomen is, die nu genoemd wordt als de even- mele opvolger van Molotov. Saburov be weerde dat er tussen Oost en West kon Samengewerkt worden, omdat de Sov- Jet-Unie slechts naar vrede streefde, ^ondag werd dit nog eens onderstreept r0or de minister van Defensie, Bulga- ®m, die zich tot een op het Rode Plein ^®rzamelde menigte richtte. En op de- r®. zelfde dag heeft de Russische pre- bier, Malenkov, gedurende een rgcep- je op het Kremlin tot een lid van het gmerikaanse Congres gezegd dat de fmssen met de Amerikanen in vriend- hap wilden leven, in ^burov en Bulganin hebben echter 'hun redevoeringen toch ook dreige- ten geuit. Zij zeiden dat het Sov- t '"v°lk zich zo nodig met de wapens der? iedere agressor zou keren. Bijzon- Se 'el attaqueerden beiden de Wester- Wg.hefensie-organisaties, met name die c'«e beoogd wordt door de Parijse ac- en- Saburov beweerde in dit ver- ÏQq: dat de ratificatie van deze ac- een oplossing van het Duitse raakte m zou verhinderen. En daarmee der 'e de communistische woordvoer- j,. tenslotte de kern van de zaak. ben j fhower, Dulles en Churchill heb- geq hun respectievelijke verklarin- te sten11 deze week niet nagelaten vast door dat het Westen naar „kracht Wenheid» moest streven. De staats plan; hebben daarbij op de eerste eeq \vgeciacht aan het nieuwe plan voor tegerln St"'Europese Unie. De Westerse Zencj t en staan in principe niet afwij- der vie11 opzichte van een hervatting het D,,>m°gendhedenbesprekingen over ties v,„' se probleem en andere kwes- ^est-T»reldbelang- Maar eerst moet het vrita -n, 'n de verdediging van je Europa zijn betrokken. dijri"lK onze zijde van het IJzeren Gor- heugen „U6' er z.'ch slechts over ver geen nr.„, men irr Moskou verklaart ?esboodsch?p willen' Maa~ deze vre- heid wn u ??,e,n moeten de waakzaam- hen De Westen niet doen verslap- hioeten ®i„?nt.1-c°mmu'histische landen zoals a0 vnJheid aaneen scha- Eurona Hit communistische staten in ïen doen Vï, duwang hebben moe- Se werpiH u hepht verbonden Wes- Sreld trer-M 5. d?n met de Sovjet unie tre-cbten te komen tot „vreed- ^ruiken6*^0""6"' om een term te het Ogen hu i, vooral de Russen op 6lhen. 20 veelvuldig in de mond Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft bevestigd, dat het een rapport van Sir William heeft ontvan gen over de receptie in het Kremlin, maar het weigerde de inhoud daarvan nader aan te duiden. Waarnemers in Washington zijn van mening, dat het voorzichtig optimis me, dat doorklinkt in recente uitspraken van president Eisenhower en Sir Win ston Churchill, ten dele geïnspireerd kan zijn door het initiatief van Malenkov. Zij noemen het voorts belangrijk, dat Malenkov geen viermogendheden- conferentie op het hoogste niveau heeft voorgesteld, dus tussen hemzelf, president Eisenhower, Sir Winston Churchill en Mendès-France. Ook heeft de Sovjet-premier zich niet uit gelaten over de plaats, waar de minis terconferentie gehouden zou moeten worden. De ambassadeurs zouden de indruk hebben gekregen, dat het Malenkov ernst was met zijn voorstel en dat hij beseft, dat de Russische politiek van na de oorlog in het Westen te veel wantrouwen en bitterheid heeft gezaaid om nu de internationale betrekkingen plotseling en op dramatische wijze te verbeteren. De waarnemers in Washing ton menen, dat president Eisenhower bereid is de Sovjet-Unie de gelegenheid te bieden te bewijzen, dat zij metter daad wil streven naar een betere ver standhouding. United Press meldt voorts, dat Sir Winston Churchill zich mogelijk telefo nisch met president Eisenhower over het voorstel van Malenkov zal verstaan. Het is duidelijk, dat geen der Wes telijke staatslieden zal toestemmen in een viermogendhedenconferentie, voor dat de Parijse verdragen althans tot eenbegin van uitvoering zijn gekomen. De algemeen secretaris van de Britse Labourpartij, Morgan Phillips, heeft Woensdag 't orgineie voorstel gedaan om een groot aantal staatslieden, waar onder president Eisenhower en premier Malenkov, naar Londen uit te nodigen ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van premier sir Winston Churchill op 30 November a.s. Phillips opperde dit voorstel tijdens een gisteren gehouden vergadering, wel ke belegd was in verband met een tus sentijdse verkiezing. Hij zei van me ning te zijn, dat alle staatshoofden van landen, die tezamen met Engeland te gen Nazi-Duitsland hebben gevochten, vopr de grootscheepse viering van de 80ste verjaardag van Churchill uitgeno digd moesten worden, waarmee Enge land dan tevens een eerste stap zou doen om de weg vrij te maken voor een of andere vorm van internationale overeenstemming. „Wanneer deze lei ders elkaar op sociaal niveau zouden ontmoeten, dan zouden zij wellicht con tact met elkaar opnemen om te komen tot een formele ontmoeting", aldus Phil lips. (U. P.) De rede, die president Soekarno tn Palembang heeft gehouden, en waar in hij hen, die het kabinet wensten te ontbinden brandmerkte als perso ren, die hun land aan buitenlanders verkopen, heeft talrijke reacties verwekt. De president had hieraan toegevoegd, dat hij niet bedoelde, lat ai degenen, die de regering ten val willen brengen, verraders zijn, maar dat verraders erin geslaagd zijn te infiltreren in de groep, die er alleen maar naai streeft de regering te wij zigen. Nadere bijzonderheden over de buitenlanders wilde hü niet geven. De Minister van Voorlichting, dr. Tobing, zei desgevraagd, dat politiek bezien de rede van de president wel te verantwoorden is. Wibiso No, lid van het hoofdbestuur van de Masjumi, verklaarde dat de uitlating van de president de indruk wekt, dat hij al gemeen voorzitter van een bepaalde partij is. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren de berich ten uit Nieuw-Zeeiand tegengesproken, volgens welke een Amerikaanse oxpe- ditie, die op 5 December met de ijs- breker „Atka" vertrekt, in het Zuid poolgebied proeven met waterstofbom men zou voorbereiden. Deze berichten hadden in Nw.-Zeeland bezorgdheid ge wekt en men had zich om verdere in lichtingen tot de Verenigde Staten ge- I wend. MALENKOV Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, gaat „gruwelstrips" lezen. In het Lagerhuis weerklonk luid gelach, toen de leden van het voornemen van de premier kennis namen. Er wordt thans in Engeland een actie gevoerd tegen dergelijke strips, die voor het merendeel uit de V.S. worden ingevoerd. De regering heeft reeds ver klaard, dat een of andere actie nood zakelijk is. Churchill maakte zijn voornemen be kend op het ogenblik, dat de minister van Binnenland. Zaken, Lloyd Geor ge, bestookt werd met vragen over de strips. Men verklaarde, dat deze waar schijnlijk een slechte morele invloed op de kinderen hebben en men noemde ze „sadistisch" en „onzedelijk". (Reuter) Duitse poorwegautoriteiten hebben gisteren de waarschuwing laten horen dat vluchtelingen van achter het ijze ren gordijn, die op de wagenstellen van de nachttrein uit Triëst naar het Wes ten proberen te vluchten, niet alleen in staat van beschuldiging zullen kun nen worden gesteld wegens illegale grensoverschrijding maar ook de prijs van een kaartje derde klas zuilen moe ten betalen. Deze waarschuwing werd per radio doorgegeven nadat vier Hongaarse vluchtelingen die onder de wagons wa ren via Triëst gekomen en deelden me- dat er nog 90 vluchtelingen „on der weg" waren. De vier mannen wa ren via Triëst gekomen en deelde me de dat ze ontsnapt waren uit Hongarije en daarna in Joegoslavië geïnterneerd hadden gezeten. We hebben geen speciaal tarief voor het reizen „tussen de wielen", aldus een spoorwegbeambte, ze zullen de prijs van een kaartje derde klas moe ten betalen. (UP) Een zware storm, die van de Atlan tische Oceaan over de Noordzee naar Scandinavië trok, heeft gisteravond schade aangericht in Noord-Ierland en Schotland en talrijke schepe op zee in moeilijkheden gebracht. Het 2.038 ton metende Griekse stoomschip Ais Niko las, dat dicht langs de kust van Zuid- Noorwegen voer op weg naar Amster dam, kreeg door de zware ze" 'n mr.n- kement aan de stuurinrichting, dat evenwel spoedig kon worden hersteld. In de Noord-Ierse havenplaats Car- rickfergus moesten arbeiders het los sen van een met steenkool geladen vrachtschip staken, omdat het schip dreigde los te slaan. De veerdienst op de Orkneys moest worden gestaakt. De Britse zeesleepboot „Turmoil" en twee andere Britse schepen vingen noodseinen op, waarvan de herkomst niet kon worden nagegaan. Kustvaartuigen liepen zo snel mogelijk de dichtstbijzijnde havens binnen. De landingsschema's van London Air- port waren door de storm in de war gestuurd, zodat talrijke vliegtuigen ge ruime tijd boven het vliegveld moes ten cirkelen. Verscheidene Schotse wegen, tussen Dumbarton en Helensburgh, kwamen onder water te staan doordat de Clyde buiten haar oevers trad. (ANP-UP) De reusachtige werven van de ,i,New York Shipbuilding Company" zijn ge sloten na het uitbreken van ongeregeld heden. De maatregel treft 7.300 arbei ders. Het werk aan twee kruisers, die geschikt gemaakt worden voor het af schieten van geleide projectielen, ligt stil. De president van de maatschappij, Harry Pierce, heeft verklaard, dat de toestand op de werf volkomen chao tisch was. Er waren ongeregeldheden uitgebroken, waarbij bedrijfsleiders ge molesteerd werden. (Reuter) Gisteren is in Cairo het proces te gen de 32-jarige blikslager Mahmoed Abdoel Latif en de jurist Hindawi Dweir, de eerste wegens een poging tot moord op premier Nasser op 26 Octo ber j.l. en de tweede wegens het aan- i zetten daartoe. Latif en Dweir beken den. Een verzoek van de verdediger van Latif om een onderzoek te doen instel len naar de geestvermogens van zijn cliënt werd door de president van het Hof, vice-premier majoor Galem Sa lem afgewezen. Hij motiveerde dit besluit met de overweging, dat een man, die betrok ken was in een zo zorgvuldig opgezet plan om de minister-president te ver moorden, in het volle bezit van zijn geestelijke vermogens moest zijn. (Reuter.) De Vietminh verzet zich uit alle macht tegen het vertrek van de katholieken uit Noord-Vietnam. Desondanks trachten duizenden, voor het merendeel afkom stig uit Phat-Diem en Boei Tsjoe, Noord-Vietnam te verlaten. Met primi tieve bootjes wagen zij zich. op zee, om op het eilandje Traly, vlak voor de monding van de Rode Rivier, aan land te gaan. Deze onderneming is levens gevaarlijk, daar dit eilandje bij elke vloed zóver onder water loopt, dat een deel der vluchtelingen dreigt te verdrinken. Andere vluchtelingen trekken in grote aantallen naar de stranden en worden vandaar op zeer eenvoudige vlotten en bootjes naar de Franse schepen gebracht, die in volle zee voor de Vietna mese kust liggen. Een van de geïmproviseerde vlotten, die ononderbroken heen en weer varen tussen de Vietnamese kust en de schepen van de Franse Marine. Te Saigon hebben rooms-katholieke priesters verklaard, dat zij de Viet- minh-troepen ervan verdenken, dat deze met opzet een massa-uittocht uit de delta van de Rode Rivier verhinderen, waar sinds 23 October 20.000 Vietnamese boeren het communistische bewind zijn ontvlucht. Het 16.000 ton metende vliegdekschip „Bois Belleau", het vlaggeschip van de Franse marine, wordt vandaag te Saigon verwacht met 2.000 uitgewekenen uit Noord-Vietnam. Reddingsschepen, die later in het Noorden aankwamen, vonden echter de stranden verlaten. Een Vietnamese priester, die dezer dagen te Saigon aankwam, opperde de veronderstelling, dat de Vietminh de vluchtelingen van de kust heeft verdreven. Van 21 tot 23 December a.s. zal een aantal Parijse kunstbeoefenende poli tieagenten leden van de Association Artistique de la Préfecture de Police de Paris een bezoek brengen aan Amsterdam. Verleden jaar zijn enige „artistieke" Amsterdamse agenten de gasten geweest van hun Parijse confrè res. Nadat veldmaarschalk Alexander Pa- pagos, de Griekse eerste minister, gis teravond had bekend gemaakt, dat een vroegere minister van coördinatie, Spi- ro Markezinis, zonder zijn medeweten een jaar geleden beloofd heeft, een Duit se onderneming vergunning te geven om een radiostation in Griekenland te exploiteren, zijn twee Griekse ministers, goede vrienden van Markezinis, afge treden. Het zijn Thanos Kapsalis, de minister van coördinatie en opvolger van Markezinis, en de minister van financiën Papajannis. Premier Papagos heeft medegedeeld, dat de Duitse ambassadeur in Athene de minister van buitenlandse zaken, Stephanopoelos gisteren heeft gezegd, dat West-Duitsland Griekenland gebon- Dit is een afbeelding van een blok- kaars, die voor velen misschien een nieuwtje is, doch toch al enige tijd in de handel blijkt te zijn. Zijn merk waardigste eigenschap is, dat hij minstens 60 uur lang kan branden en dan is hij in zijn soort nog een klein kaarsje als men hem vergelijkt met kaarsen van DA a 2 pond, die gemak kelijk 90 a 100 branduren halen. De afmetingen zijn niet abnormaal groot in vergelijking met de levensduur van zo'n kaars. De eenvoudigste uitvoe ring telt 9y2x9%xl3 cm. en met een rood kleurtje er op lijkt hij net een aardig lantaarntje. De leiding van de chemische fa briek, die de kaars heeft uitgevonden, heeft jarenlang gedokterd om de juiste verhoudingen voor de samenstelling van deze wonderkaars te vinden. Men heeft er de z.g. niet-kristallijne paraf fine voor gebruikt, hetgeen in het algemeen ongebruikelijk is voor de gewone huis-, tuin- en keukenkaars die uit paraffine-stearine bestaat. De wascompositie is volledig transparant. De kaars bestaat uit vier stukken, namelijk uit twee wasblokken voor het binnengedeelte, waar ook de pit tus sen zit, en twee wasblokken voor het buitengedeelte met een beeltenis daar op. Die beeltenis is gewoonlijk een klein reliefje: een sneeuwman, een eekhoorntje, of zelfs een zeemeermin. Voor de export zijn er gladde kaarsen gemaakt met een figuurtje van Delfts Blauw er op, die bedrieglijk veel op een oud-Hollands tegeltje lijken. den acht door de belofte van oudminis ter markezinis. Naar premier Papagos verklaarde, had Markezinis in November 1953 be loofd, de Duitse maatschappij „Tele- funken" vergunning te verlenen om in Griekenland een radiostation te ex ploiteren en een radionetwerk aan te leggen. Hij had ook toegezegd, de fir ma „Siemens" vergunning te verle nen voor de technische controle en uitbreiding van het Griekse telefoon net. Telefunken en Siemens hadden dergelijke vergunningen voor de oorlog. De Griekse premier heeft verklaard, dat Griekenland zich aan zjjn belofte zal houden, hoewel deze vele maanden vopr hem verborgen was gehouden. „Griekenland streeft naar nauwe eco nomische samenwerking met Duitsland en naar een belangrijke bijdrage in Duitse beleggingen", aldus Papagos. Hij voegde er aan toe, dat besprekingen met de West-Duitse minister van econo mische zaken, Erhard, waarschijnlijk de financiële banden van Griekenland met Duitsland zouden versterken. - hard wordt Maandag in Athene ver wacht. Markezinis, die de voornaamste ad viseur was van Papagos, heeft in April van dit jaar zijn ministeriële func tie neergelegd. De benoeming van dr. A. K. Gani (PNI) tot minister van verbindingen en van mr. Sunarjo tot minister van Bin nenlandse Zaken, is door het Indone sische kabinet aangenomen. De Franse missie bij de internationale commissie voor toezicht op de naleving van het bestand heeft bekend gemaakt dat de Vietminh tot dusver geweigerd heeft Franse oorlogsschepen toe te staan om de territoriale wateren van het communistische gebied binnen te varen teneinde een groep katholieke vluchtelingen uit de Tonkinese delta op te halen. Door deze weigering zouden de uit gewekenen zich in een zeer hachelijke positie bevinden, aangezien zij zich ophouden op een zandbank in de mon ding van de rivier de Traly. Een groep van de internationale commis sie is uit Hanoi vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De bisschop van de Noordelijke pro vincie Boeitsjoe, mgr. Pham Ngoc Tsji, deelde mee, dat minstens nog 40.000 bewoners uit zijn bisdom willen uitwij ken, terwijl ongeveer eenzelfde aantal de aangrenzende provincies Phat Diem en Thai Hinh zou willen verlaten. Volgens de bisschop hadden de com- munisten, toen zij de afgelopen zomer Boeitsjoe bezetten, alle bruggen opge blazen en alle veerponten verwijderd, zodat de boeren de provincie niet over land konden verlaten. Daarom trachtten zij met vlotten en sampans schepen in de Golf van Ton kin te bereiken, vaak onder grote ge varen. Zo waren er op een nacht bij een storm honderden personen verdronken. Bisschop Tsji verklaarde, dat de com munisten tote dusver de rooms-katholie- ken in de delta niet vervolgen. Zij had den echter de gewoonte om op Zater dagavonden propagandabijeenkomsten te houden, die vaak zeer lang duurden, zodat men bijna geen slaap kreeg, als men Zondags naar de vroege Mis wilde. De Vietnamezen waren in feite ver plicht deze bijeenkomsten bij te wo nen, aangezien zij anders verdenking op zich zouden laden. Voorts stook ten de communisten de bevolking op, goede rooms-katholieken te betichten van verduistering e.d. Sinds de deling van Vietnam zijn in totaal ongeveer 495.000 inwoners van Noord-Vietnam naar het Zuiden over gebracht. (Reuter-AFP) „Ik zal worden aangevallen", zo heeft premier Mendès-France gisteren ver klaard naar aanleiding van de aange kondigde maatregelen ter bestrijding van het alcoholisme in Frankrijk, „maar wij moeten tegen dit euvel strij der., dat een var de ergste is in ons land". „De Fransen hebben slechts een vaag idee omtrent de verwoestingen, die het alcoholisme aanricht. In mijn eigen departement, Eure, zijn duizend krankzinnigen op een bevolking van 300.000 een verhouding van een op de driehonderd. Elk jaar stijgt dit aantal met 50. Een kwart van de be drijfsongevallen in Frankrijk is te wij ten aan alcoholisme. Ik spreek niet over verkeersongelukken. Het alcoholis me kost jaarlijks honderden millioenen francs", aldus d- premier. Per jaar wordt gemiddeld ruim an derhalf milliard gulden aan het na tionale inkomen onttrokken door de behandeling et verzorging van drrnk- zuchtigen en door de gevolgen, die drankmisbruik heeft ten aanzien van de arbeidsprestaties en de moraal van de bevolking. Intussen rijzen van vele kanten be zwaren tegen de voorgestelde maatre gelen. Vooral het verbod om tussen vijf en tien uur 's ochtens sterke drank, wijn en bier uitgezonderd, te schenken, wordt heftig gecritiseerd. Het meren deel van de aangekondigde maatrege len moet door het parlement worden goedgekeurd en men verwacht, dat de melkdrinkende eerste-minister het hier bij hard te verduren zal krijgen. (Reuter) (Van onze Limburgse redactie) Een dansavond is voor het Heerlense echtpaar C., wonende aan de Keekstraat te Heerlerheide, op tragische wijze geëin digd. In de nacht van Woensdag op Donderdag thuis teruggekeerd liep een in de danszaal begonnen ruzie zó hoog op, dat de 37-jarige W. C. zijn vrouw met zijn zakmes ernstige verwondingen in de rug toebracht. Hierop sloeg de ge wonde 30-jarige vrouw op de vlucht. Buiten gekomen zakte ze evenwel vlak voor haar woning ineen. Voorbijgangers waarschuwden de politie, die de vrouw naar het St. Josephziekenhuis te Heer len heeft overgebracht. Hier is het slachtoffer om half twee aan de opge lopen verwondingen overleden. Onmiddellijk hierna is de politie over gegaan tot de arrestatie van W. C., die een volledige bekentenis heeft afgelegd. De dader, die eerst twee weken ontsla gen was uit het sanatorium Hornerheide, heeft in dronken toestand en in een vlaag van woede gehandeld. Het slachtoffer was moeder van een achtjarig kind. (Van onze correspondent) De 24-jarige Apeldoomer L. D. i« door de politie aangehouden wegens het plegen van diefstal bij zijn vroegere werkgever, die door deze diefstal een strop ljjdt van vele duizenden guldens. De man had een grote partij matrijzen, benodigd voor het gieten van rubber- oppen, in partijen meegenomen en deze voor een totaal bedrag van ongeveer zeshonderd gulden verkocht. De matrijzen, die - wanneer zij moe ten worden gemaakt zeer duur zijn, vertegenwoordigden een waarde van naar schatting tienduizend gulden. De gehele partij bleek te zijn omgesmolten, zodat zij niet meer te achterhalen was. Naast deze strop lijdt de speelgoedfa brikant een grote bedrijfsschade, omdat hij een buitenlandse order nu niet kan uitvoeren. D. is door de politie in verzekerde bewaring gesteld en zal dezer dagen aan de Officier van Justitie te Zutphen worden voorgeleid. Ridder Paul Jacquet de Haverskercke, de gepensionneerde Belgische generaal, die op 2 November werd gearresteerd in verband met de kwestie van omko perij in het Belgische ministerie van de fensie, is voorlopig in vrijheid gesteld tot aan het eind van een gerechtelijk onderzoek, dat nu plaats vindt. De minister van defensie, Spinoy, zei vorige week, dat De Haverskercke „be paalde ontoelaatbare transacties" met een militair contract aan hem had ont huld. (Reuter) Bij de Bronsgieterij Binder te Haarlem is het beeldje Meester Pennewip" uit het verhaal „Woutertje Pieterse" van Multatuli gereed gekomen. Het beeld is vervaardigd door de Haagse beeld houwster mej. G. Rueb en zal door de Haagse onderwijzers worden aangebo den voor plaatsing in het Haagse stad huis. Advertentie (Tot Zaterdagavond) Aanvankelijk opklaringen en een enkele verspreid optredende bui, morgen toenemende bewolking en later op de dag regen. Matige tot krachtige en later mogelijk tot hard toenemende wind tussen West en Zuid. Lagere temperaturen. Zon: 7.55-16.53. Maan: 19.20-11.32.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1