>i&fcv.TEL 10070 Imponerende verklanking van „Les Béatjtudes" Gmwije IJsselmeer Voortreffelijke solo- en koorzang De heer Alders voor in het koper Wm Ui GEZONDHEIDSTOESTAND IN HAARLEM IS BEVREDIGEND jongens en meisjes Haarlem is de veiligste stad Haarlemse Federatie van Woning bouwverenigingen 35 jaar Resultaat van een weddenschap met kostjuffrouw Nieuwe ULO school in Zandvoort Pleidooi voor dubbele ponten Eau-de-Vie de COGNAC •V Koor Katholiek Haarlem MAAT- ANTHRAGIET van Kooien Jubileum op Triniteitslyceum Druk bezochte receptie in Brinkmann VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 Morgen nog f 6.95 per fles AUTHENTIQUE 3-ster N. VAN BREEMEN Co. BLOEMENDAAL Lokaal op zolder vau' St. Aloysiusschool Woonwagens en -schepen in Vogelenzang Gemeentepersoneel helpt de vluchtelingen Salaris gemeentepersoneel met 6 pet. verhoogd „HET STOOFKE" WORDT GEOPEND Deken Zijlstra verricht Zondag de plechtigheid W egverkeersdag Wisselbeker aan burgemees ter Cremers uitgereikt Koninklijke Vereniging LEZING OVER SURINAME ZANDVOORT Crediet bij Bank voor Nederlandse Gemeenten Vluchtelingenhulp Bij Buitenhuizen Wordt in laagbouw uitgevoerd D.E.M.-junior naar Delft Man leent fiets en verdwijnt Aanbestedingen van de genie HEEMSTEDE H.B.C. TAFELTENNIS H.B.C.—Disnie 2 Burgerlijke Stand Snelschaaktournooi Schaken (na 14 Nov. weer f 7.45) Franse import van Wijnhandel VOOR UW GENOEGEN ÈN UW GEZONDHEID Advertentie FILMS: PALACE: „De privé-secretaresse", a. I. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LTjXOR: „De groene halsdoek", 14 jaar. Tfiden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. L1DO: „Lucretia Borgia", str. volw. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De drie musketiers", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: Tot en met Zo.: „Jungletrommen van Afrika", 14 j. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Van Ma. tot en met Do.: „Het gevecht op de rotswand", 14 j. Tijden 2.30 en 8 uur. MINERVA: Vr. tot en met Zo.: „Zolang jij bij me bent", 14 jaar. Tijden Vr. 8.15 u., Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 12 November Concertgebouw: Concert door Symphonie- orkest „Haerlem", 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. Stadsschouwburg: Lezing door dr Jos. Smits van Waesberghe S.J. over „Geheim taal der muziek", 20 uur. Zaterdag 13 November Concertgebouw: Herman Rinket's va riété. Amateurcabaretavond, 20 uur. Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „Een theehuis voor Tobiki", 10 u. (t.b.v. „Weldadigheid naa. Vermogen"). TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 1016 uur. Zo. van 1316 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. Cruquiusmuseum, HeemstedeHistorische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal. Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot eind Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12. Portretten en bloemstillevens door Georg Bueter. Van 6 tot 27 November. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor aan het bestuur van de St. Aloysiusschool medewerking te verle nen voor de inrichting van een lokaal op de zolderverdieping der school en. de aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen, zulks in verband met de splitsing van het derde leerjaar der school. In verband met de verbetering en verbreding van het wegdek langs da Leidsevaart te Vogelenzang is de stand plaats voor woonwagens aldaar onge schikt geworden, doordat de wegberm ter plaatse te smal is geworden. Pe veiligheid van het verkeer wordt 'n gevaar gebracht. Een oplossing kan hiervoor gevonden worden door de standplaats te verplaatsen in de rich ting van de Traliebrug (ongeveer 15® meter), waar de wegberm een breedte heeft van ruim drie meter. De water kraan, welke op de huidige standplaats aanwezig is, kan worden gehandhaafd en voorts kan op de nieuwe standplaats een cementen ring met een doorsnee van één meter geplaatst worden, wel ke als vuilnisstortplaats kan dienst doen. Ten aanzien van de aangewezen lig" plaats voor woonschepen, welke zich aan de zuidelijke oever van de Leid sevaart bevindt op een afstand van on geveer 200 meter ten westen van de Traliebrug, doet rich het bezwaar voe len, dat deze plaats gelegen is aan par- ticuliiere grond, eigendom van de stich ting „Vogelenzang" te Bennebroek. Om de openbare weg te bereiken worden de bewoners van daar liggende sche pen gedwongen steeds over het terrein van de stichting „Vogelenzang" te gaan, hetgeen evenzeer geldt voor degenen, die de woonschepen wensen te bezoe ken. In de practijk is meermalen geble ken, dat men uit eigen beweging voor zijn schepen ligplaats koos langs da noordelijke oever van de Leidsevaart ter hoogte van de standplaats voor woon wagens, tevens ook omdat daar een wa terkraan is. B. en W. van Bloemendaal menen, dat daartegen geen enkel be zwaar bestaat en stellen de raad voor de bovenomschreven plaats als ligplaats voor woonschepen aan te wijzen. Ook het gemeentepersoneel van Bloe mendaal doet mee aan de actie ten bate van de vluchtelingen. Tot op he den werd een bedrag van f 504.70 bij eengebracht. Te verwachten is, dat daar nog f 90.bij zal komen, zodat het personeel een bedrag van f 595. zal bijdragen. B. en W. van Bloemen daal stellen de raad voor dat de ge meente dit bedrag zal verdubbelen. Naar uit een voorstel van B. en W. van Bloemendaal aan de raad blijkt, krijgt ook het gemeentepersoneel aldaar de 6 pet. loonsverhoging. Het is de be doeling deze verhoging over het reste rende gedeelte van 1954 toe te kennen, als een uitkering ineens. Deze maat regel zal een uitgave vorderen van f 20.000.—. Nederland, niet verontrustend is. Men moet dat verschijnsel zien als een ge volg van de ongunstigere leeftijdsop bouw van de Haarlemse bevolking. Uit de cijfers der statistiek blijkt, dat juist de ziekten, welke als het ware verwant zijn aan de ouderdom, vaker als doods oorzaken werden opgegeven dan in 1952. In de eerste plaats geldt dat voor de z.g. nieuwe vormingen, of wel kanker. Bij ruim 50 gevallen meer dan in 1952 werd deze diagnose als doodsoorzaak opgegeven. Meer sterfgevallen werden ook veroorzaakt door hersenletsels van wege bloedvaten-aandoeningen en hart ziekten. Hier volgen enkele cijfers over de sterfte van Haarlemmers naar de oor zaken van hun dood. Het cijfer tussen haakjes duidt op 1952. Kwaadaardige nieuwvormingen (242), hartziekten (in alle mogelijke vorm) 538 (495), tuberculose 18 (25), ongeval len met motorvoertuigen in het verkeer 14 (9) en zelfmoord 12 (13). Het geboortecijfer bleef dus gelijk aan dat van 1952 en handhaafde zich op voor oorlogs niveau. Het aantal eerstgebore nen was iets kleiner dan in 1952, n.l. 914 (953), het aantal doodgeborenen be droeg 53 (54). In totaal werden er 325 gevallen van besmettelijke ziekte geno teerd, waarvan 230 maal roodvonk. De ze ziekte heeft een groter aantal kinde ren aangetast dan in 1952. De gunstige ontwikkeling ten aanzien van de tuberculose-sterfte duurt nog steeds voort. Het sterftecijfer voor t.b.c. per 10.000 Haarlemmers bedroeg in 1953 slechts 1,09. In 1946 was dit nog 5,96. Zijn deze cijfers dus wel gunstig, f-ote waakzaamheid blijft toch geboden. ij het consultatiebureau werden er in 1953 3.052 (2.265) personen ingeschreven van wie er 163 (136) aan actieve tuber culose leden. Onder hen waren 56 (52) lijders aan open long-tuberculose. In het vandaag verschenen rapport van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem over 1953 verklaart de directeur, dr. W. B. Smit, dat de gezondheidstoestand in Haarlem bevre digend is. Een probleem echter, dat warme belangstelling verdient, is de verpleging van de z.g. chronische zie ken. De bestaande toestand is verre van bevredigend. Overigens is dit pro bleem niet plaatselijk; landelijk komen ongewensfe toestanden voor. Nauw hier mede verbonden is het vraagstuk van de verzorging van het toenemend aantal ouden van dagen. Dr. Smit geeft in zijn jaarverslag enkele cijfers ten aanzien van de volks gezondheid in Haarlem. Na het laagte record van 1952 was het te verwachten, dat het sterftecijfer in 1953 hoger zou komen te liggen. Dat is dan ook inder daad het geval. Het sterftecijfer voor Nederland bedroeg in 1953 7,7, voor Haarlem 8,4. Het cijfer voor Haarlem is meer gestegen dan dat voor Neder land. Ten aanzien van het geboortecijfer valt precies het omgekeerde te consta teren. Voor Haarlem is een stabilisatie te constateren, voor Nederland een da ling. Voor Nederland bedroeg het ge boortecijfer 21,8, voor Haarlem 18. Reeds meerdere malen werd de opmer king gemaakt, dat het verschijnsel, dat het sterftecijfer voor Haarlem zich op een hoger niveau beweegt dan dat voor Ik heb een erg prettige mededeling voor jullie, die ik zojuist van Sint Nicolaas heb ontvangen. Jullie weet natuurlijk allen, dat de goede Sint zijn verjaardag viert op 6 December. Maar omdat hij heel veel kinderen in Nederland wil zien heeft hij besloten al op Woensdag 17 November naar Haarlem te komen. Ik heb nu met Sint Nicolaas afgesproken, dat hij 's middags om half twee met de stoomboot zal aankomen aan de Turfmarkt. Dan stijgt Sint op zijn paard en rijdt door de binnenstad naar het stadhuis. Op het stadhuis zal Sint misschien een toespraak houden, die jullie kunt horen via de luidsprekers op de Grote Markt. Ik ben verschrik kelijk benieuwd of Sint Nicolaas tevreden is over jullie. Ik denk van wel en nu hoop ik maar, dat hij ook over mij tevreden zal zijn. Daarna gaat Sint een grote rijtoer door de stad maken. Hoe laat en waar precies kon hij mij nog niet vertellen. Jullie zult het echter in de krant lezen. Ik weet, dat Sint Nicolaas er erg op gesteld is, dat zo veel mogelijk kinderen hem toejuichen en daarom heb ik hem beloofd, dat ik jullie zou vragen allemaal te komen kijken. Kan ik op jullie rekenen? De Burgemeester van Haarlem, CREMERS Deken W. N. Zijlstra zal Zondag 14 No vember a.s., 's avonds 8 uur, officieel „Het Stoofke", het katholiek centrum voor de jeugd, dat in pand Stoofsteeg 1, hoek Gedempte Gracht is gevestigd, in zegenen en openen. Advertentie Advertentie HOENSON BROMFIETS Model 1955 f 575.—. Plein 20 - Telef. 12000 Grote Houtstraat 140 Tijdens de twaalfde wegverkeersdag van de Kon. Ned. Antomobielclub, die vandaag in het Kurhaus te Schevenin- gen wordt gehouden, is Haarlem in de gemeente-competitie voor de relatieve verbetering van de verkeersveiligheid uitgeroepen als de veiligste stad in groep B, de groep van steden met een inwonertal tussen de 100.000 en 200.000. In 1953 is het aantal verkeersongeval len met lichamelijk letsel in Haarlem als enige stad in groep B met 0,3 procent gedaald. Met dit cijfer neemt Haarlem een bijzonder gunstige plaats in. Ge middeld is in de steden van groep B het aantal ongevallen gestegen met 13,6 procent. De stad, die op de tweede plaats staat, is Groningen, waar het aantal slachtoffers van het verkeer steeg met ruim 10 procent. In Nijmegen en Arnhem, steden die qua karakter en aanleg met Haarlem te vergelijken zijn, steeg het ongevallencijfer met rond 13 procent. Haarlem is hiervoor tijdens de wegverkeersdag gehuldigd. Burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers mocht voor deze uitstekende prestatie een wissel beker in ontvangst nemen. Kronieken zijn eerbiedwaardig en gezaghebbend, maar ze hebben geen gevoel en kennen geen nu ances. De waarheid die zij geven is slechts betrekkelijk: ze is misschien exact maar niet charmant. Zo schijnt het archief van het Triniteitslyceum te heb ben uitgemaakt, dat de heer Alders al daar 25 jaar lang wiskunde heeft gedo ceerd. Toch is dit volgens een verouderd v.-aarheids-systeem; existentieel be zien (dit woord dekt immers tegen woordig alles) miximaal twee maal 12}^! Immers, ook al zouden scheikun digen of andere pseudo-alchimisten uit maken, dat 200% koper zilver maakt, dan nog kan iemand, aan wie geen mens, dan misschien een mikro-bioloog, een grein zilver bekennen kan, bezwaarlijk een zilveren jubilaris heten. In de tot nu toe voor-handen-zijnde Alders-literatuur is ergens in een even recent als compact standaardwerk de stelling geponeerd, dat het epitheton „heer" wel zó nivellerend is, dat de ju bilerende mathematicus daarmee niet meer onderscheidend kan worden aan geduid. Wij kunnen deze stelling, zeker wat de theorie betreft, onderschrijven en voegen daaraan toe, dat het wel altijd onbegonnen werk zal blijven hem tot enige eerbiedwaardigheid op te vijzelen. Deze man immers, aaan wiens lessen en boeken een aanmerkelijk deel van denkend Nederland het te danken heeft, bij de mysteries van rechte lijnen en ruimte-krommen rustig en gelukkig te kunnen zijn en voor zelfmoord te wor den behoed, deze indringer in de diepste duisternissen en orde-schepper in de wanhopigste chaossen, komt dag aan dag zijn klassen binnen, alsof hij enkel maar even de laatste mop komt vertel len. Wiskunde-paria's weet hij op te heffen tot een behoorlijke driehoek cultuur; brave meelopers voert hij dron ken met formules en denkbeeldige spi ritualiën; ingewijden brengt hij tot een algebraïsch delirium en uitverkorenen leidt hij het nirwana binnen, doordat een oneindige lijn in hen elk verlangen heeft gedoofd. Onoplosbare problemen maakt hij duidelijk als een intermezzo tussen twee match-verslagen. Hij is de suiker in de mathematische koffie; de ver warmde lift naar ijselijke hoogten maar intussen heeft hij zeker de laatste buitenlandse roman gelezen en de bio grafie van heel het Nederlandse elftal gedoceerd! Eigenlijk is het ondoenlijk, deze meest-reële mens die ooit het Triniteits lyceum binnenging, houdbaar te huldi gen: hij zit niet stil voor een foto, zelfs niet voor een moment-opname. Zouden wij hem geïnterviewd hebben, dan zou hij sigaretten rokend en ijsberend, ge zegd hebben, dat hij alleen maar 7 a 8000 keer de Triniteitsdeur achter zich De voorzitter van het hoodfdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis zal op Donderdag 25 November 's middags half drie in het Kennemer Theater het verneiuwde Roode Kruis Ziekenhuis ci- officieei voor geopend verklaren. Hoe kwam men op het idee? Men raadt het al, een weddenschap. Vier weken geleden wedde de 23-jarige kaas maker Boonstra met zijn kostjuffrouw dat hij best óp een autoped naar een neefje in Oosterwolde (Fr.) kon steppen. Het gerucht liep al spoedig door het gehucht en de directie van een rijwiel handel kreeg er lucht van. Hij wilde het geval groots zien. Kortom de heer Boonstra vond op zijn fabriek vijf mak kers, en de rijwielhandel stippelde een route om het IJsselmeer uit. Het oor spronkelijke doel werd volledig voorbij- gestreefd, want de club komt niet door 'osterwolde. Dat hindert niet, want de rijwielhandel zorgt er voor dat er daar ook wel een autoped komt. De pedde laars kregen van hun directeur zes ex tra vacantiedagen en die gaan ze in de buitenlucht doorbrengen. En passant hopen ze de vijfde dag nog een bezoek te brengen aan een Hilversumse studio. Dat kan er wel af, daar ze die dag maar tot Amsterdam behoeven te rij den, zo'n stuk is met een gemiddelde snelheid van 10 km per uur zo achter de wielen! Het is de kortste étappe van de tocht. De langste (70 km) wordt de eerste dag afgelegd. Voor autopedpanne behoeven de peddelaars niet beducht te zijn. Ia een der volgwagens liggen twee appa raten in reserve en vele reserve-wie len. Des Zaterdags hopen de autopedde- laars uitgewaaid en wel bij de huise lijke haard terug te keren. Maar niet voordat ze door de glunderende waard van de dorpsherberg smakelijk zijn ont haald. (Van onze verslaggever) Maandag a.s. om half acht in de kille morgen zal een pistoolschot de pastorale stilte op het dorpsplein van St. Maartensvlotbrug verstoren. Op dat moment stappen zes stoere mansper sonen op een autopedje (ja, heus) om in zes dagen een 400 km. lange tocht om het IJsselmeer al steppend te vol brengen. Hun iiartstocht voor het kin dervervoermiddel zal gedurende die dagen in Bolsward, Steenwijk, Nuns- pèet, Hilversum, Amsterdam en St. Maartensvlotbrug beteugeld worden teneinde de nachtelijke rust niet te ont beren. Een rijwielhandel die aan de kinderlijke verlangens tegemoet is ge komen, zal de peddelpret begeleiden op de wieken der reclame. „Wat een dwazen", zal men wellicht roepen. Toch is dat niet helemaal zo, want de jonge lui hebben een ongeval lenverzekering afgesloten, dat is wijs. Bovendien monteert de fabriek een hoog stuur op het mobiele, plankje en dat is goed tegen de spit. Maar enfin, we zullen de zaak ernstig beschouwen, de peddelaars zijn immers verdien stelijke employé's van de zuivelfabriek in St. Maartensenzovoort. De jongste is een 18-jarige kantoor bediende en de oudste is een eerzame huisvader van 36 jaar. Prof. dr. A. J. van Lier heeft in „De Leeuwerik' voor de leden der afd. Haarlem van „Oost en West" een lezing over Suriname gehouden. De spreker, directeur van het Planbureau- Suriname, is wel een bij uitstek be voegd expert voor alles wat de ken nis van land en volk, de sociale en culturele omstandighedenen de econo mische problemen van dit Nederlandse gebiedsdeel betreft. In een boeiende rede beschreef hij de gemengde be volking; de gesteldheid van de bodem en de tropische plantengroei. In het binnenland is men nog niet lang ge leden begonnen aan de explotatie van het bauxiet, de grondstof voor het aluminium, dat voor de moderne in dustrie en vooral voor de vervaardi ging van vliegtuigen van zo grote be tekenis is. Een regeringsfilm, die een uitste kend beeld gaf van land en volk, en vooral op indrukwekkende wijze liet zien hoe de moderne techniek dicht oerwoud verandert in uitstekend bouwland, besloot de avond. Als toe gift werd daarna nog een kort film vertoond van het bezoek in '43 van H. M. de Koningin, toenmaals nog de Kroonprinses Juliana, aan Surina- ma, het enige gebied met Curasao, waar toen de Hollandse vlag wapper de. Zeer vele vrienden en bekenden kwamen gistermiddag op de receptie van de Federatie van Woningbouw verenigingen voor Haarlem en Om streken, gehouden ter gelegenheid van het zevende lustrum der federatie. Voorts gaven ook de Nationale Wo ningraad en enkele gemeentelijke in stanties blijk van hun belangstelling. De Kroonzalen van Brinkmann wa ren herschapen in een ware bloemen tuin. De voorzitter van de jubilerende federatie, de heer W. C. van Kampen, opende deze feestelijke bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Hij memoreerde het ontstaan en de op komst van de federatie. In de afgelopen 35 jaar is er steeds een hechte samen werking geweest tussen de gemeente en het bestuur van de federatie. Steeds ook werden de moeilijkheden op een vreedzame wijze opgelost. Hand in hand werd er gestreefd naar een idea le toestand in de woningbouw. In vele commissies is het bestuur van de fe deratie vertegenwoordigd. De heer Van Kampen zeide voorts, dat er thans plannen bestaan om een verzorgingshuis te bouwen voor onge huwde werknemers en werkneemsters. Tot slot merkte hij op, dat vastgesteld mocht worden, dat in de afgelopen ja ren veel werd bereikt. „Wij zullen moedig voorwaarts gaan het achtst» lustrum tegemoet". De heer W. Scheerens, secretaris van de Nationale Woningraad, zei het bui tengewoon prettig te vinden bij deze feestelijke bijeenkomst aanwezig te kunnen zijn. Onder de ruim zeven honderd kinderen, waarover de Wo ningraad vadert, is de federatie eer ondergeschoven kind, dat gemeen schappelijke belangen probeert te be hartigen. Bij de Nationale Woning raad, aldus de heer Scheerens, heerst de opvatting, -dat een federatie beter in staat is de problemen van plaatse lijk belang tot een oplossing te bren gen. Óok het gemeentebestuur heeft er voordeel van verschillende moei lijkheden op het terrein van de wo ningbouw met het federatiebestuur te bespreken. Sprekende over de door enkele leden van de Tweede Kamer onlangs geuite meningen, waarin het heette, dat het heilige vuur bij de wo- Het bestuur van de jubilerende Federatie van Woningbouwver enigingen voor Haarlem en omstreken wordt toegesproken door de heer J. van Beek, direc teur van het gemeentelijk volks huisvestingbureau. De gemeente Zandvoort gaat voor 1955 een rekening-courant-overeenkomst aan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, waarbij een crediet geopend wordt tot een maximum van 400.000. Aan de gemeenteraad wordt voorts voorgesteld, machtiging te verlenen tot het aangaan van kasgeldleningen tot een totaal bedrag van 2.000.000. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort stellen de raad voor, deel te nemen aan de nationale campagne voor hulpverlening aan de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. De uurloon actie van het gemeentepersoneel heeft opgebracht 350. Voorgesteld wordt dit bedrag te verdubbelen. De gemeente Zandvoort heeft aan de architect B. J. J. B. Stevens opdracht ge geven, de plannen voor de bouw van een nieuwe ulo-school te Zandvoort uit te werken. Deze school zal worden ge bouwd op een terrein, ingesloten door de trambaan, de Zandvoortselaan en het bejaardentehuis. Dit terrein is door de familie Quarles van Ufford voor dit doel aan de gemeente geschonken. De school zal praktisch geheel als laagbouw worden uitgevoerd. Zij zal o.m. bevatten 5 gewone klasselokalen, 1 teken- en natuurkundelokaal, een gymnastieklokaal (met was- en douche ruimten), een hall-aula, een kamer voor het hoofd der school en nog enkele an dere vertrekken bestemd voor berg ruimte e.d. Buiten het eigenlijke gebouw is een bergplaats voor 152 rijwielen ge projecteerd, terwijl een betegelde speelplaats van ongeveer 600 m2 zal wor den aangelegd. Het aan de Westzijde van het gebouw overblijvende terrein gedeelte zal worden benut voor de aan leg van een speelveld. Voorts is in het plan de mogelijkheid opengelaten de school later met nog 3 lokalen uit te breiden. De kosten van de bouw inclusief meubilering werden geraamd op 368.000, waarvoor aan de raad een crediet wordt gevraagd. De school is door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geplaatst op de urgentielijst scholen bouw 1954. De daarvoor ontvangen ur gentieverklaring zal ook voor 1955 haar geldigheid behouden. Ten aanzien van het bij de school geprojecteerde gym nastieklokaal is een uigentieverklaring aangevraagd. Aan de nationale veldparkloop, die A.V. 1940 Zondag a.s. te Delft organi seert, zal van DEM-zjjde worden deel genomen door haar A-junior Fr. Kalk man. ningbouwverenigingen niet meer bran dende zou zijn, zei de secretaris van de Nationale Woningraad, dat de wo ningbouwcorporaties in het geheel van het maatschappelijk bestel een zeer bijzondere plaats innemen. Hij zegde toe, dat het bestuur zeven <jxemplaren van het zo juist verschenen boekje „De woningbouwcorporatie" als ge schenk zou ontvangen. De directeur van het Gemeentelijk Volkshuisvestingsbureau, de heer J. van Beek, sprak hartelijke woorden van gelukwens aan het adres van de federatie, waarin vele woningbouw verenigingen van Haarlem verenigd zijn. Zij alle zetten zich in voor de strijd tegen de woningnood. In deze strijd ontmoet de federatie het bureau van volkshuisvesting. Wij zijn blij, al dus de heer Van Beek, dat er een federatie is, waarmee wij kunnen praten over de verdeling van wonin gen. Vele bestuurders hebben begrip getoond voor de huidige situatie. Zij kennen de nood van deze tijd. Er zal echter eens een ogenblik aanbreken, waarop de urgentielijsten zullen ver dwijnen, maar de corporaties zullen blijven, zo besloot de heer Van Beek zijn toespraak. Nog andere sprekers voerden het woord, onder wie de heer B. J. Thijs- sen, directeur van de incassodienst en gemeente-ontvanger van Haarlem, de heer P. Voskuilen, namens de bestuur- dersbond van het N. V. V., de heer J. Salie namens het C. N. V. en de heer H. Tuin namens de aangesloten wo ningcorporaties. Velen, onder wie de heer Veenenbos, van Bouw- en Wo ningtoezicht, drs. W. Hazevoet, advi seur van B. en W. voor maatschappe lijk opbouwwerk, en ir, D. N. de Lan ge, van Openbare Werken, maakten voor en na het officiële gedeelte van de receptie van de gelegenheid gebruik het bestuur te complimenteren. Een nog onbekend gebleven man heeft gisteren in de Appelaarsteeg twee jongens van 13 en 14 jaar opgelicht Hij vroeg hun een vuurtje en vroeg en pas sant de fiets van een van hen te leen, omdat hij even verderop een boodschap moest doen. Hij beloofde de jongens een kwartje. De knapen hadden daar geen bezwaar tegen, waarop de man de fiets nam en verdween. Maar tot nu toe heb ben zij de fiets nog niet teruggezien en naar het kwartje schijnen zij ook te kunnen fluiten. De Zaanse Industrie zal er nogmaals bij de regering op aan dringen, dat er de komende zomer twee ponten zullen varen bij Buitenhuizen. Er is namelijk gebleken, dat vele Amsterdammers uit het centrum de laatste tijd de pont hij Buitenhuizen prefereren, welk voorbeeld door de Zaankanters gevolgd wordt. Toen tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zaanland te Zaandam de oeververbinding Noord zeekanaal ter sprake kwam, werd door een lid gevraagd of de minister al eens had geantwoord op de telegrammen van 6 October. Maar niemand had ooit bericht ontvangen van ontvangst, laat staan een antwoord op de klacht. Uit de vergadering kwam het advies Rijkswaterstaat te bewegen nog een Do- naupont te kopen, omdat de huidige pont best voldoet. Maar he antwoord was zeer pessimistisch: de samenwer king tussen Rijkswaterstaat en de andere overheidsorganen is niet van ideale aard. Het verzoek om meer coördinerend te werken is dan ook naar de betrokken instanties uitgegaan. De genie heeft te Amsterdam aan besteed: de bouw van magazijnen op bet terrein aan de Middenweg in Boven kerkerpolder, gem. Nieuwer-Amstel. De laagste inschrijving was van de Fa. J. C. D. Goedhart te Diemen voor 315.500. Ook is aanbesteed de herbouw van een magazijn aan Slochterbrug. De laagste inschrijving werd inge diend door de Fa. J. L. Hoeben te Am sterdam voor 51.900. In tegenstelling met voorgaande be richten bericht men ons, dat de wed strijd HBC 1 - Disnie 2 niet aanvangt om 12.00 uur doch om 13.00 uur. Deze wedstrijd wordt gespeeld in de Jacoba- school aan de Lanckhorstlaan te Heem stede. Disnie komt met de volgende spelers uit: Ph. Visser, Lamers en Schneider. H.B.C. verschijnt met J. Leu ven, J. v. d. Dries en F. Smit. GEBOREN; H. van der Weiden en C. M. Brouwer,' d.; F. T. van Gelder en E. van Eis, z.; D J„ Krijgsman en A. Woel- dsrs z. ONDERTROUWD: W. W. Kuyck en W. J. Beekman; J. L. W. M. Louman en M. J. A. Strik. GETROUWD: G. C. J. Korteweg en J. C. van Boldrik; G. P. van der Meij en M. H. M. Deelissen. OVERLEDEN: A. C. de Goede, 49 j.; G. Vroom, 87 j.; O, van de Pauvort, 59 j.; J. HeinsiusRoos, 50 j.; K. F. Kampes, 91 j. Ook dit jaar organiseert het H.S.G. weer het tournooi om het kampioen schap snelschaken van de Haarlemse Schaakkring. Gespeeld wordt in het clublokaal van H.S.G., Jansweg 34, op Vrijdagavond 26 November, aanvang half acht, en Zaterdagmiddag 27 Novem ber, aanvang drie uur. De winnaar komt voor een jaar in het bezit van de door de „Kring" uitgeloofde beker. Deze is thans in het bezit van H. Bouwmeester. Iedere speler krijgt tien minuten be denktijd. Zodra hij deze tijdslimiet overschreden heeft, heeft hij de partij verloren. Het spreekt vanzelf, dat in de laatste minuten de zetten steeds sneller op elkaar volgen. Men kan zich voor dit tournooi tot uiterlijk 18 November opgeven bij het secretariaat van het H.S.G., van Kins- bergenstraat 25. Haarlem. Haarlem 3 en Heemstede 2 hebben ge lijk gespeeld (5-5).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2