\Tussen neus en lippen Elfde van de elfde in Limburg O verheidssalarissen wachten op denivellering Orkest met nieuwe „kleur Bedrijfsleven trekt zich lot Indische Nederlanders aan Katholiek Thuisfront voert grote objecten uit Hulde aan een 105-jarige Alleen Partij van de Arbeid gaat niet mee In elke prijsklasse L rook KAVEEWEE Dinsdagavond eerste uitzending van De Jokersbij de KR O. Vergelijking van de secretariswedden niiunn 1 ever best! Tram en bus vervoerden in 1953 bijna tweemaal zoveel reizigers als de Spoorwegen MUNHARDT'S 8?S?; Voor overkomst en tewerkstelling wordt gezorgd Geschenken aan het buitenland Levendige belangstelling voor Salvo Voor de directeur VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PAGINA .1 'n Gezond idee, pas-a an" porselein" kwaliteitsporselein Vertrouwen misbruikt Zeldzaam zacht tfOorkinderen.meUHijm en Honing IN LIFTKOKER GEVAT LEN Verjaardag mgr. Huibers Geen audiëntie Actie onder auspiciën van Pro Patria" E .H .B .O .-verbandkist voor derde maal meegenomen Veel is ook gesproken over de positie van het overheidspersoneel. Namens de K.V.P. pleitte de heer v. d. Zan den voor denivellering van de sa larissen van middelbare en hoge re ambtenaren. Om aan te tonen wat daaraan nog ontbreekt, noemde hij de voornaamste cijfers uit het hierbij ge voegde staatje, dat betrekking heeft op de jaarwedde van de gemeente-secreta ris. Deze functionaris is uit salarisoog punt zeer belangrijk, omdat de wedde van de andere ambtenaren ervan wordt afgeleid. Men ziet uit de cijfers dat de ARKA, die terzake al jaren geleden met uitvoerig gedocumenteerde plannen op tafel is gekomen, aan de minister heel wat anders had voorgesteld dan thans is bereikt. Ook pleitte de heer v. d. Zanden voor een verruiming van de kindertoelage. Hij herhaalde wat prof Eomme onlangs heeft gezegd: Als het om een eerlijke verdeling van de toegenomen welvaart Na met zijn KRO-amusementsorkest in de afgelopen zeven jaar zo'n 1600 a 1700 arrangementen te hebben ge speeld, gaat de prettig-bescheiden Klaas van Beeck weer eens iets an ders ondernemen, namelijk een mis schien langere, misschien kortere pe- Maximum inwonertal 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 6.000 8.000 10.000 12.000 14.000 18.000 24.000 30.000 40.000 60.000 80.000 100.000 A.R.K.A.- voorstel 5865 6224 6703 7302 7900 8499 9097 9815 9979 10773 11567 12361 13211 14062 14912 15819 16727 Richtlijn Regering (Circ. 1 Nov.) Salaris p. 1 Jan. '54 (incl.5%) 5760 6120 6540 6960 7440 7920 8400 8880 9420 9960 10500 11040 11580 12120 12660 13200 13800 5070 5070 5568 6060 6708 7362 7878 8388 8922 9438 9948 10482 10998 11508 12168 12822 13458 Verhouding Burg./Secr. in A.R.K.A.- I Richtlijn' I basis voorstel Regering jaar'48 incl. 5 representatie. Advertentie 20 jaar garantie met garantiebewijs alleen echt met dit merk riode (dat is in de radiowereld nim mer te zeggen, en zeker niet in de zo vergankelijke wereld van het radio amusement) van weer andere arran gementen met een ander orkest. „Een geheel ander orkest, iets heel anders dan alle orkesten, die er tot dusver ooit ergens voor een micro foon zijn opgetreden", zegt Klaas van Beeck, en geschreven lijkt het misschien niet zo bescheiden, maar hij zegt het allemaal wel zeer beschei den, bij het onverschillige af lijkt het. Maar hij is niet onverschillig, inte gendeel, hij is en dat weet iedereen een harde werker, een zeer consciën tieus musicus b'ijkt ook uit zijn klassieke Leidse afkomst) die nu met een tot en met uitgekiende nieuwe sa menstelling van een radio-orkest komt. „Een orkest met een nieuwe kleur", noemt hij het, „dat komt dan onder andere door een houtgroep, een klassieke houtgroep: fluit, hobo, kla rinet en bas-klarinet, verder door vier saxofoons, twee trompetten en twee trombones, een strijkkwartet: twee violen, een alt-viool en een cello pen solo-viool, een rhythmegroep van vier man en iemand voor celesta-ham- mondorgel-viool-vibrafoon-weede p ia- no etc. „Dat is dus al een heel bijzon dere samenstelling, mogen we wel zeg gen". vult Klaas van Beeck aan, „maar er komt nog iets bij: de Jacksonairs, een vocale groep onder aanvoering van Jackie Buiterman, met Jenny Roh- da, Ivonne Oostveen Munnig Schmidt, Wim Poppink en Marcel Thielemans. Ze zingen uiteraard, maar we gebruiken ze ook in niet-zangnum- mers. Alleen maar neuriënd bijvoor beeld. Allemaal vanwege die andere kleur. Tien arrangeurs gaan schrijven voor dit nieuwe orkest. De naam? De Jokers! Echt Nederlands, denk maar aan dat kaartspelletje. Ik weet niet wie op dat idee van die naam gekomen is". En dat zou dan best Klaas van Beeck zelfs eens geweest kunnen zijn, een man, die het nu eenmaal niet over zichzelf kan hebben en bijna altijd, uit bescheidenheid, in de meervoudsvorm spreekt. Dinsdagavond half zeven de eerste uitzending van „De Jokers". „Al di rect een programma met bijna voor ieder nummer een andere opstelling. En dat zal wel zo blijven", schiet Klaas van Beeck nog te binnen. Advertentie Met genoegen steekt U een Everest op en geniet van het volle aroma. Deze lange Amerikaan is een sigaret, zoals U die gaarne wenst: vers, geurig en zeldzaam zacht. IN CELLOPHAAN VERPAKT In ons land, dat het dichtste net van autobusdiensten van West-Europa heeft staan ruim 6000 autobussen ten dien ste van het publiek. Met deze auto bussen werden in 1953 in het interloea- le verkeer 278 min. reizigers vervoerd. Telt men daarbij het interlocale ver voer per tram, dan komt men tot een totaal van 304 min. reizigers. Dit is bijna het dubbele van het aantal jaar lijks door de spoorwegen vervoerde reizigers. Aldus dr. ir. J. G. J. C. Nieuwen- huis voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Transport Ondernemingen in een vraaggesprek voor de radio. In het locale vervoer van de grote steden speelt de electrische tram de hoofdrol met een aantal van ruim 324 min. reizigers per jaar, terwijl ook nog 193 min. reizigers in de steden per autobus worden vervoerd. In totaal komt men volgens de heer Nieuwenhuis voor het locale en interlocale personen vervoer per bus ei tram in Nederland in het jaar 1953 op ongeveer 821 min. passagiers. De heer E. van Donkelaar, voorzit ter van de nationale organisatie van Advertentie het beroepsgoederenvervoer, gaf enke le cijfers over deze tak van transport. Het Nederlandse beroepsgoederen vervoer beschikt over meer dan 20.000 vrachtauto's met een gezamenlijk laad vermogen van ongeveer 180.000 ton. In totaal zjjn er ruim 9000 transporton dernemingen, waarbij ongeveer 45000 personen werkzaam zijn. Op onverklaarbare wijze is de 67- jarige J. H. K., sorteerder van de zout fabriek te Muiden, terwijl een monteur werkzaamheden aan de lift verrichtte, in een liftkoker gevallen. De man, die een val van vier meter maakte, is met een schedelbasisfractuur naar de Majellastichting te Bussum overgebracht, waar hij is overleden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op 15 November receptie verlenen aan de religieuzen (broeders en zusters) ea aan de leken van 11 tot 12 uur, en aan de priesters van 12 tot 1 uur. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 16 November geen audiën tie verlenen. (Van onze verslaggeefster) Op een bijeenkomst te Rotterdam heeft drs. Damsté, lid van het hoofd bestuur van Pro Patria en directeur van het Veteranenlegioen, Donderdag avond mededelingen gedaan omtrent enige grote acties die zullen onderno men worden ten behoeve van Indische Nederlanders. Naar schatting, aldus drs. Damsté, verblijven op het ogen blik nog ruim 100.000 Indische Neder landers, dus in het voormalige Ne- derlands-Indië geboren Nederlandse staatsburgers, in Indonesië. Het bureau Pro Patria beschikt over brieven en gegevens waaruit dijkt, dat zij aan vreselijke vernederingen en schandelij ke behandelingen zjin blootgesteld. Op initiatief van vooraanstaande personen uit het Nederlandse bedrijfsleven is thans een actiecomité in het leven geroepen dat gaat ijveren voor de re patriëring van wat drs. Damst noem de deze „vergeten Nederlanders". Er is een zeer veelz'idig samenge steld rompcomité gevormd dat de grote lijn zal uitstippeln. Daarnaast hebben zich reeds combinaties van fabrikanten gevormd die zullen onder zoeken of en waar zü in hun bedrij ven nog plaats hebben voor repatriërende Indische Nederland- ders. De desbetreffende fabrikant neemt dan de kosten van de over tocht voor z"n rekening en garan deert meteen ook werk aan degene die hij laat overkomen. Naar drs. Damsté ons mededeelde hebben reeds diverse belangrijke bedrijven in Rotterdam, Utrecht, Leerdam en Twenthe zich bereid verklaard hier aan mee te werken. Het lig in de bedoeling dat in deze arbeidsbemiddeling ook reeds eerder gerepa'rieerden, die nog zonder werk in de zgn. DMZ-pensions verblijven, be trokken worden. Wordt zo'n reeds eer der gerepatrierde tewerkgesteld, dan zal het deelnemende bedrijf toch de kosten voor overtocht van een nog in nog in Indonesië verblijvende Indische Nederlander voor zijn rekening ne men. Naast deze repatriëringsactie vraagt Pro Patria aandacht voor haar levens middelenpakketten Deze houdt in dat zij aan in Indonesië verblijvende Indi sche Nederlanders levensmiddelenpak ketten stuurt als een kleine steun. De pakketten zijn met veel zorg samengesteld, zodat de inhoud niet al leen een verrassing maar vooral ook gezond en versterkend is. De reeds eer der gezonden pakketten hebben tot nu toe allen hun plaats van bestemming bereikt en zijn daar met grote waar dering en dankbaarheid ontvangen. In zijn uiteenzetting vroeg drs. Dam sté nog bijzondere aandacht vooi de in Indonesië in kampongs levende blanke kinderen. Het schijnt, aldus spr. dat dit getal veel groter is dan iemand ooit heeft vermoed. Het betreft hier meest kinderen van blanke ouders die toen de ouders werden gevangen geno men, verdreven of gedood door vroege re huisbedienden zün meegenomen en die nu als kampongkinderen opgroeien. Het vraagstuk van deze kinderen is des te moeilijker omdat vaak als gevolg van de oorlogsomstandigheden de fa milieleden en de nabestaanden niet van het bestaan van deze kinderen op de hoogte zijn en dikwijls ook alle verde re gegevens ontbreken. Toch meent spr. dat de Nederlandse regering ook ten opzichte van deze kinderen een taak heeft te vervullen. Ten laste van de Rijksbegroting 1954 zijn de volgende geschenken aangebo den: aan de Griekse regering naar aan leiding van de aardbevingsramp f 100.000; de Oostenrijkse regering voor de lawineramp f 50.000; de Oostenrijk se regering voor de overstromingsramp f 110.000: de Hongaarse regering voor de overstromingsramp f 50.000; de Iraan- se regering voor de overstromingsramp f 15.000; de Iraanse regering voor de aardbevingsramp f 602; de Vietname se regering als bijdrage in de vluchte lingenhulp f 10.000; de Pakistaanse re gering voor de overstromingsramp f 25.000; de Indiase regering voor de overstromingsramp f 25.000; de Franse regering voor de aardbevingsramp te Algiers f 25 000 (in levensmiddelen): het Siamese Rode Kruis als dank voor de hulp aan Ned. krijgsgevangenen f 22.012 (ambulance-auto); de Canade se regering naar aanleiding van de or kaan en overstroming f 196.012; de Ita liaanse regering naar aanleiding van de overstroming van de Povlakte f 135.000 (in koeien). Voor 1953" aan de regering van Joe goslavië naar aanleiding van de hon gersnood f 150.000 (in levensmiddelen, voornamelijk vet) (Van onze correspondent) Dank zij de beschikbaar gestelde financiën heeft de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront tal van grote objecten kunnen uitvoeren en voldoen aan vele aanvragen van aalmoezeniers, besturen van militaire tehuizen, hospi talen en sanatoria, zowel in eigen land als daarbuiten. Soldaatjesdag, Kerstactie Een jeugdband, „De Hollandse Schotten", heeft gisteren mevrouw De Calonne Meister, die 105 jaar is geworden, voor haar woning aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag een serenade gebracht. Het jongste lid van de band kwam daarna de gelukwensen aanbieden. De meest op carnaval ver zotte Limburgers reserveren elk jaar opnieuw de avond van de elide November (de elfde van de elfde) voor een wat' Kerkrade noemt jroeësse vaste.'oa vends ziet- song. Op de melodietjes van de nieuwe schlagers wensen zij de komende Vasteloa- vend in te sjoenkelen. Spe ciaal in Heerlen, het carna valsrijk van de Winkbuulle, is dit gisteravond gebeurd De carnavalsschlager 1955 deed niets anders dan de feestvierders eens vriende lijk uit te nodigen „Kom sjoenkel eens richtig mit" en Heerlen heeft gesjoen- keld; daarvoor zorgde een uit tien leden bestaande Raad van Elf alsmede de luid schetterende prinselijke kapel, wplke de op hun vorst Prins Jos de Eerste uitgebracht alaafs wilde doen doordringen tot de bui ten zijn zin afwezige konink lijke hoogheid, die op dat ogenblik stellig ergens op zee zat mee te sjoenkelen. Allerdwaaste Buutteredner als Zebedeus Nieks en de pseudo-Amerikaan Wiel Stienstra deden de rasechte carnavalv'orders de schuch terheid van het eerste uut vergeten door hen gul met de allernieuwste carnavals kolders te bedelen. Hierin slaagde dit Heerlense twee tal zozeer dat stiekum bin nengeslopen boven-Moerdij- kers al even overtuigd als de Heenenaren zongen: „Carnaval viere kans de dich liere", hetgeen de nog jonge Heerlense carnavalsvereni ging elk jaar steeds weer beter demonstreert. Een van Limburgs oudste Vastel oa vendsrij ken, Kerkrade, is reeds geruime tijd over de ze demonstratieperiode heen. Hier bewijst men dat Kerk rade al jaren geleden ge leerd heelt wat carnaval hier betekent. En al was de narren tempel van der Hans Stelzman niet overdruk be zet, er waien toch genoeg carnavalsdwazen die dit be wijs mee leverden. Speciaal denken wij dan ook hier weer aan het oer-komische col lege der Buutteredners, die zich elk jaar in hun nieuw ste creatie op de elfde van de elfde komen voorstellen. Grote hilariteit verwekte dit jaar de kennismaking met Hans Keulen, als voes- bal-prof; gekleed in oranje voetbaltenue en bal onder de arm stelde hij zingend aan Prins Pé de Eerste en aan al diens onderdanen Kerkraads nieuwe schlager „Der voesbal-prof" voor. Drievoudige alaafs beloon den de tekstdichter Hans Keulen, die tevens uit han den van de president van de Kerkraadse carnavals vereniging verheven werd in de orde van de NB VB. Alaafs weerklonken ook in alle onstuimigheid op de carnavalsprins van Kerk rade, op de Raad van Elf en heel de carnaval vierende bevolking. Op hetzelfde mo ment werd deze juichkreet aangeheven in menige an dere Limburgse plaats, waar hetzij Keemeleers (Witte- vrou wenveld Maastricht hetzij Uulle (Roermond) de carnaval 1955 feestelijk heb ben welkom geheten. en Draadnagelactie zorgden er voor, dat al die activiteiten konden geschieden; en ook het ledental van rond 50.000 vormde een steun voor het uitgebreide Thuis- frontwerk in dit jaar. Wij noemen: de inrichting van kapel len, de bouw en inrichting van militaire tehuizen, de welzijnszorg en ontwikke ling van militairen, de behartiging van sociale belangen, de verstrekking van boeken en lectuur, en de viering van kerkelijke feesten. In dit Mariajaar wer den 30.000 gebedstriptikjes verspreid en bijna een millioen gebedsplaatjes voor de militairen. Op geregelde tijden wor den op verschillende erevelden H.H. Missen opgedragen voor de zielerust van overleden militairen, en aan aalmoeze niers wordt steun verleend bij de in richting van kapellen in militaire tehui zen, kazernes, kampen en op vliegvelden. Belangrijke verbetering onderging he* soidatenblad „Salvo", een weekblad dat ten dienste staat van de geestelijke ver zorging van onze militairen. „Salvo"' ondervindt de levendigste belangstelling van alle militairen, zowei katholieke als niet-katholieke. Het blad is inderdaad „van en voor de militairen", mede dank zij de activiteit van een vernieuwde redactie en een staf van medewerkers. Verder is gebleken, dat de georgani seerde Mater Amabiliscursussen voor militairen een groot succes zijn, evenals de vieringen van verschillende hoogtij dagen in militair verband. In tal van ge meenten is Thuisfront op verschillende tentoonstellingen met een toepasselijke stand verschenen. De bouwkosten van het Militair tehuis te Eindhoven werd door Thuisfront ge dragen. evenals de kosten van inventaris voor de nieuwe militaire tehuizen in Alkmaar. Twente. Zuid Laren en Me- rauke op Nieuw-Guinea. Andere tehui zen ontvingen een deel van de inven taris. (Van onze Haagse redacteur) Het gebruik bij de P. T. T., dat de handtekening van een ambte naar vooraf wordt gegaan door de mededeling, dat hij namens zijn directie optreedt, kan blijkens een anecdote in het blad „Spaarcom- mentaar" tot merkwaardige misver standen leiden. Onlangs vervoegde zich een in legger aan een Spaarbankloket met het verzoek de directeur van de Rijkpspostspaarbank te mogen spreken. De ambtenaar deelde de vraagsteller mede, dat de directeur zijn kantoor in Amsterdam heeft, waarop de inlegger liet weten, dat hij dan naar Amsterdam zou gaan, want hij had een -rnstige klacht in te dienen. De ambtenaar trachtte aan de veet te komen, waar deze klacht dan wel in bestond en toen kwam er uit, dat de directeur van de R. P. S. de persoon in kwestie voor ruim f 22.zou hebben opgelicht. De inlegger hield dit bij hoog en laag vol, hetgeen de loketambte naar nog verder deed informeren. De „oplichting" bleek te hebben plaats gevonden nadat de inlegger zijn spaarbankboekje had ingezon den voor rentebijschrijving. Er was een bedrag van f 22.17 aan rente bijgeschreven en Loven de handte kening van degene, die dit had bijgeboekt, was gestempeld: „Voor de directeur van de Rijkspostspaar bank". De inlegger hield pertinent vol, dat die rente voor hem was en niet voor de directeur van de R. P. S. Dankbare mevrouw Mevrouw Rennison uit Massachusetts heeft een Advertentie in een plaatse lijk blad geplaatst, waar- zij de kiezers ervoor pcdankt, dat zij bij de IPjtgste Amerikaanse ver kiezingen niet haar "tan hebben gekozen V°or het Congres. „Nu koti hij tenminste thuis b lijven om zich aan zijn zaken een glazenwas- s.erij te wijden", aldus dankbare mevrouw ttennison. Te veel generaals Senator Jacinto Trevino crklaarde dezer dagen, at er in het Mexicaanse ger óf te veel generaals J te weinig soldaten zijn. Treuino, die zelf ook ge maal is, zeide dat het Mexicaanse leger een 1500 telt, onder wie hiet drie sterren. Wanneer deze 80 gene raals voldoende man schappen onder hun be- «el zouden hebben, dan moest het Mexicaanse le- 1.200.000 mannen tel len, maar in werkelijk heid zijn het maar 55.000 soldaten", aldus Trevino, die tot besluit zeer juist concludeerde: „Wij hebben pf te weinig soldaten öf te veel gene raals". Vakman De politie van Louis ville speurt op het ogenblik naar een inbre ker, die een deur van een flatwoning, die op slot was, uit zijn schar nieren heeft getild, ver volgens 115 dollar heeft gestolen uit een gesloten ijzeren geldkistje, dat op geborgen was in een even eens afgesloten kist. daar op de deur weer in zijn hengsels plaatste en ten slotte zonder een spoor van zichzelf achter te la ten verdween. Vergissing De 53-jarige Vincent Halliday uit Yarmouth zit op het ogenblik in de cel wegens het verwonden van me j. Doris Long. Hij gaf bij het verhoor toe de bedoeling gehad te hebben haar ernstig letsel toe te brengen. Alleen had hij zich in de vrouw vergist, „Het spijt mij vreselijk" zei hij na zijn wandaad tegen juffrouw Long. „Ik dacht, dat U mijn vrouw was". Gevaarlijke pakjes In Sydney hebben de gevangenisautoriteiten de vergunning van de gevan genen ingetrokken om pakjes te ontvangen. Ge bleken was, dat in een potje jam een revolver was verstopt en een ande re gevangene had een boek toegestuurd gekre gen, eveneens met „inge bouwde revolver". Onpartijdig William O. Beach Jr. in Clarksvüle in Connecticut is een strikt onpartijdig rechter. Hij heeft zowel zijn vrouw als zijn schoonmoeder beboet we gens te snel rijden. De Apeldoornse afdeling van de EHBO, welke er in 1951 toe over ging voor de weggebruikers op het stille gedeelte van de Amersfoortseweg tus sen de echoput en Nieuw-Milligen in een gele kast nabij de splitsing van de weg naar Udel een verbandkist met een inhoud ter waarde van f 125 te plaatsen, is in het door haar gestel de vertrouwen op de eerlijkheid der weggebruikers ernstig teleurgesteld nu deze verbandkist voor de derde maal is weggehaald. Het bestuur van deze afdeling is niet van plan in de gele kast langs de Amersfoortseweg op nieuw een EHBO-kist te plaatsen, tenzij mocht blijken, dat hier van een J misverstand sprake is geweest. De gele kast is op eenvoudige wijze te openen, zodat bij voorkomende ge vallen iedereen van de inhoud van de EHBO-kist gebruik kan maken. Menig weggebruiker heeft sinds de plaatsing van deze kast op het ge deelte van de Amersfoortseweg, waar zich geen enkel huis bevindt, een dankbaar gebruik gemaakt. Het mis bruikte vertrouwen door een onbe kende weggebruiker heeft aan deze service van de Apeldoornse EHBO een einde gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) Minister v. d. Kieft had bij de financiële beschouwingen gewaarschuwd tegen de anomalie dat de Tweede Kamer na nauwelijks de laatste zucht geslaakt te hebben over de hoge uitgaven van de staat, bij de behandeling Van de eigenlijke begrotingshoofdstukken altijd een heel ander geluid Iaat horen. De minister heeft gelijk gekregen. De eerste verlanglijst is ingediend bij het hoofdstuk binnenlandse zaken: hogere salarissen voor de politie, meer pensioen, denivellering van de wedden der ambtenaren, hogere be dragen voor de bescherming burgerbevolking, hogere jaargelden voor broe ders van de Nederlandse Leeuw en de ridders Militaire Willemsorde, ziekte kostenverzekering voor ambtenaren, en zo zal het voorlopig tot Kerstmis wel doorgaan. Minister Beel had nogal wat klach ten te incasseren. De heer De Graaf (KVP) typeerde de sfeer bij de politie als verziekt door onderbezetting en te lage salariëring. Er is al een tekort van 480 man bij de gemeentepolitie en in ver houding tot 't corps een nog groter te kort bij de rijkspolitie. De onderbezetting neemt nog toe naarmate de eisen die aan de politie worden gesteld door het groeiend verkeer en een zich dynamisch ontwikkelende maatschappij nog steeds stijgen. Vele Kamerleden waren het met hem eens. De burgemeesters worden ge zagdragers in een glazen huis, omdat zij hun eigen politiecorps niet op kunnen voe ren. De elementaire fout is gebrek aan waardering voor de politietaak. De heer Beernink (CH) zag hierin ook de oor zaak van vele klachten van het publiek over de politie, die inderdaad niet aan de eisen meer kan voldoen hetgeen zich uit in ontactisch optreden. Beter was men te spreken over de or ganisatie van de bescherming burgerbe volking, die de heer Ritmeester (VVD) aanmerkelijk vooruit vond gaan. Ons volk moet er echter nog van worden doordrongen dat het zich aan deze taak moet geven. Het is te indolent. In totaal hebben zich nu 151.893 Nederlandse mannen en vrouwen voor de zgn. „ge wone B.B." gemeld, terwijl er 231.566 nodig zijn. De heer Verkerk (AR) vroeg, of het bestuur van de stichting B.B. is gehoord over de plannen om voor de Rijks Mobiele Colonnes, waarvoor spe cialisten nodig zijn, de dienstplicht te gaan invoeren (voor de gewone B.B. is daar geen sprake van). Hij achtte dit do delijk voor het appèl op vrijwilligheid. Ook de heer Beernink wilde dit slechts als een ultimum remedium. gaat, dan mag men de grotere gezinnen niet vergeten. Zij zijn nog altijd ach tergebleven bij de kieine. De wijziging van de kinderbijslagregeling zou een mooie gelegenheid zijn om dit te com penseren. Over de pensioenen spraken vele le den op een niet zeer tevreden toon. Het uitblijven van het rapport der commissie Van Poelje tot eind 1955 betekent, aldus de heer Ritmeester, dat wij vermoede lijk deze regering het nieuwe ontwerp pensioenwet niet meer zullen zien indie nen. De fout van het hele stelsel van pensioenaanpassing zit hem hierin, dat men wel af en toe de pensioengrond slagen maar niet de uitkeringen optrekt, aldus de heer v. d. Zanden, die ook het onrecht dat aan de oud-gepensionneer- den wordt aangedaan nog eens in het licht stelde. Het „heilig jaar" 1938 De heer Blom (P.v.d.A.) viel minister Beel vrij scherp aan voor iets wat de bewindsman echter nog niet tot stand heeft gebracht, namelijk de denivelle ring naar de maatstaven, die daarvoor in de rapporten over de middengroepen en het ARKA-plan zijn aangegeven: herstel tot 80 procent van de positie van 1938. Hij vroeg op bitse toon of dat „heilige jaar" nu het criterium moest zijn en nam daarmede weer het bekende standpunt van de socialisten in, die van vooroorlogse maatschappelijke verhou dingen niet meer willen weten. Ande ren, waaronder de heer Beernink, von den ör de minister hiermede juist de goede koers ging varen. De heer Stapelkamp (AR) was zeer tevreden over de ontwikkeling van het Georganiseerd Overleg, maar niet ge heel voldaan. Met name op het stuk van de economische medezeggenschap voor het overheidspersoneel en de ziektekos tenverzekering. „Waarom wordt hier zo ingewikkeld gedaan en eerst afgewacht hoe precies de status van de ambtenaar wordt omschreven? Wij weten werke lijk wel wat de rechten en plichten van een ambtenaar zijn". Hij vond ook dat de lonen der werklieden meer verbete ring behoeven. De regering moet tijdig inzien dat het vrije bedrijf anders alle goede arbeidskrachten wegzuigt en het moet ook zo zijn, aldus de heer v. d. Zanden, dat niet het vrije bedrijfsleven het voorbeeld gaat geven inzake de so ciale zorg voor het personeel, maar de overheid. De heer Scheps (PvdA) hield een vurig pleidooi voor meer decentralisatie en autonomie „Den Haag strooit pe pernoten uit over heel Nederland" en voor een nationale gasmaatschappij die de rechten der gemeenten veilig stelt tegenover de almachtige staat. Hij ging ook diep in op de moeilijkheden in de gemeente Hoensbroek, waarin velen hem bijvielen. Van de zijde van de Staatkundig Ge reformeerden werd het besluit van de Kroon om de subsidie voor kerkbouw in Nijmegen goed te keuren aangeval len. De heer Verkerk vroeg om een nota over deze subsidiekwestie in het alge meen. Er waren nog vele wensen op het ge bied van de verhouding rijk-gemeen ten, de kieswet en het vooruitlopen op de komende begrafeniswet bij de bouw van een tweede crematorium en een uit spraak over de rechten van de gehuwde vrouw, waarop de minister Vrijdag zal antwoorden. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3