KERMISCAPRIOLEN van de XFY-1 m rW 1 ■li - TROiKA T H ALLERZIELENMAAND Belastingverlichting voor vergeten groepen Ergens pijn -r h i^| Vervroegde belastingverlaging kost 130 millioen Kneuterdijk heeft nachtmerries over belastingprincipes Koningin bezoekt Twenthe Ctmiiam WllltC Burgerluchtvaart voorlopig nog taboe voor vliegend ledikant en verticaal startende vliegtuigen Veel risico's bij verticale start POEDERS Nergens pijn Eerste vergadering bestuursraad KVP Ons volk moet zo spoedig mogelijk van zware lasten af Criminaliteit toegenomen Bart je vond geluk bij zijn moeder55 Bezichtiging van textielschool en ziekenhuizen VAN GROOT BELANG VOOR MILITAIRE LUCHTVAART J E VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 PAGINA 7 Hotelvakschool krijgt nieuw gebouw Prinses Wilhelmina bezoekt bazar CcCu de Cofcxjne De gelukkige combinatie van het pittige Troika parfum met de frisse 4711 „Keulse" Eau de Cologne heeft met haar spor tieve allure een aparte charme. TROIKA Originele flacons f2.25 tot/12.50 In grote gemeenten relatief het hoogst Stenen Bart je terecht Dr. Drees naar Yerseke Het stralend witte overhemd met een stralend succes Versnelde scholing van bouwvakarbeiders Sociale Zaken experi menteert (Van onze luchtvaartmedewerker) Advertentie begin September voor het eerst een verticale start gemaakt te hebben, waarbij het vliegtuig een hoogte van ongeveer twintig meter bereikte, is het de testvlieger van de Convair-vliegtuigfabriek, Coleman, thans ook gelukt met een zg. „verticaal startend vliegtuig" van een verticale stijg- vlucht in een normale horizontale vliegbaan over 'te gaan. Het vliegtuig, de Convair XFY-1, maakte de draai naar het horizontale vlak op een hoogte van ongeveer 55 meter. Eenmaal in horizontale vlucht won de machine snel aan snelheid, maakte daarna een bocht en kwam vervolgens weer boven het vlieg veld. Ook de landing verliep in verticale richting, d.w.z. de vlieger trok de neus van het vlegtuig naar boven, waardoor de machine rechtop in de bocht kwam te staan, en daalde toen langzaam, hangende aan de snel draaien de luchtschroeven, met de staart naar omlaag naar beneden. De gehele vlucht duurde precies 21 minuten! Hiermede heeft de invlieger van Con vair bewezen, dat verticale stjjgvluch- ten als aanloop voor een gewone hori zontale vlucht, inderdaad mogelijk zijn en dat op dezelfde wjjze maar dan in omgekeerde volgorde, eveneens geland kan worden, waardoor vliegvelden althans voor dit type vliegtuig over bodig zijn geworden. Aan deze methode van .itarten en landen kleven echter nog talrijke be zwaren die de toepassing in de mili taire luchtvaart nog wel even uit zal stellen, voor de burgerluchtvaart zal dat nog wel veel langer duren, als het er tenminste ooit van komen zal. In de eerste plaats moet het motorver mogen van een verticaal startend vlieg tuig, of een „VTO-vliegtjuig" zoals de Amerikanen deze machine noemen, in verhouding tot het gewicht van het vliegtuig zeer groot zijn, een voorwaar de waaraan bij een verkeersvliegtuig van 40 a 50 ton al heel moeilijk kan worden voldaan en dan nog slechts met zeer grote kosten, die zwaar op de ex ploitatie zullen drukken. In de tweede plaats lijkt een derge lijke startmethode uit het oogpunt van de passagiers meer thuis op een kermis dan in de burgerluchtvaart. Men stelle zich slechts voor dat de passagiers over trappen naar hun zit plaatsen klimmen zoals ook de in vlieger van Convair doet om daar in gekantelde stoelen plaats te nemen, die tijdens de lucht weer langzaam achterover draaien. De kermiscapriolen van de testpiloot Coltman hebben dan ook meer een mi litaire betekenis. De verticaal starten de vliegtuigen naast Convair heeft ook Lockheed een dergelijk vliegtuig gebouwd zullen op den duur waar- hoofdpij* en period,eke Pi De eerste vergadering van de be stuursraad van de Katholieke Volkspar tij zal op 27 November in het Jaar beursrestaurant te Utrecht worden ge houden. Onder meer komt ter sprake een aantal voorstellen tot wijziging van enkele reglementen van de party. De voorstellen zijn door het partijbestuur geformuleerd na kennisneming van een studie, die een commissie onder leiding van prof. dr. J. J. Gielen heeft ge maakt van het rapport van het Cen trum voor Staatkundige vorming inzake de staatkundige eenheid van de katho lieken. De bestuursraad zal voorts 30 leden voor de partijraad kiezen en een voor zitter, twee vice-voorzitters en een pen ningmeester. Het partijbestuur heeft voor de laatste functies respectievelijk candidaat gesteld de heren mr. H. W. van Doorn, prof. dr. J. J- Gielen, H. M. van Lieshout en P. B. M. Alberts. Ook zullen de leden van het partijbe stuur worden gekozen. Hiervoor stelt het partijbestuur de volgende candidaten: de dames: mej. A. H. Nolte, mej. C. Stringa en mevr. A. v. Wegen-Mulder; de heren: pater prof. dr. L. J. C. Beau fort O.F.M., mr. P. Aalberse, W. J. An- driessen, Th. S. J. Hooij, Th. Laan, C. G. A. Mertens, J. H. Middelhuis, drs. A. W. H. j. Quaedvlieg, drs. W. K. N. Schmelzer (vacature-prof. Schlichting). F- Terwindt en J. J. de Wit. Voor de Partijraad worden de vol gende dertig personen gecandideerd: hievr. v. Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beerenbrouck, pres. Centrum der Ned. Kath. Vrouwenbeweging; mej. mr. E. M. F. Spits, inspectrice v. kleuteronder wijs; mevr. mr. Sutorius-Jkvr. Alting von Geusau, pres. Kath. Vrouwengilde Bisdom Den Bosch; Jac. Alders, lid dag. bestuur K.A.B. (o.a. buitenl. betrekkin gen); prof. dr. A. Ariëns, professor Phi- losophicum „Dijnselburg"; drs. P. Bo- gaers, econ. adviseur K.A.B.; mr. G. Boot, voorz. Raad van Arbeid te Haar lem; prof. dr. J. J. P. v. Boxtel, hoog leraar te Nijmegen; dr. mr. V. v. d. Brekel, geneesheer-directeur Ó.L.Vr.- gasthuis, Amsterdam; mr. E. W. J. v. Breukelen, adv. en proc.; mr. T. Brou wer, seer. A.B.T.B.; mr. Ph. C. M. v. Campen, dir. Coöp. Centr. Boerenleen bank; mr. G. J. Dekkers, secr. Landelijk Sociaal Charitatief Centrum; drs. A. W. v. d. Donk, lid Gedep. Staten van Noord- Holland; dr. J. Gilissen, voorz. Kath. Bond voor het Gezin; L. A. J. M. v. Heijst, industrieel; H. Jongen, opzichter bij de mijnen; drs. J. F. A. G. König, leraar; J. A. Koops, voorz. Ned. Kath. Middenstandsbond; gen.maj. T. E. E. H. Mathon; drs. H. J. Neefs, secr. Ned. Kath. Vakbond voor de Textiel-detail- handel „St. Willibrordus"; pater dr. D. Pillen O.F.M., dir. A. C. de Bruijn-in- stituut; prof. dr. D. B. J. Schouten, hoogleraar te Tilburg; drs. J. C. M. Schreuder, secr. Kath. Nat. Jongens Jeugdzorg; mr. B. J. M. v. Spaendonck. secr. Alg. Kath. Werkgeversvereniging; L. J. P. M. Teijssen, burgemeester Waal wijk; drs. A. Verdijk, dir. Prov. Op- bouworgaan Noord-Brabant; mr. F. J. G. Baron v. Voorst tot Voorst, voorz. St. Adelbert-Ver.; mr. J. de Vreeze, secr.- gen. Nat. Federatie Het Wit-Gele Kruis; C. de Wit, alg. secr. Ned. Kath. Bond v. Hogere, Middelbare en Lagere Technici .,St. Bernulphus". Het ligt in de bedoeling dat de Hore- caf-vakschool in September 1956 een nieuw gebouw betrekt, dat zal worden opgetrokken in het verlengde van de Westduinweg te Den Haag. Dit de,elde de heer J. G. Meyer, voorzitter van het be stuur der school, gisteren mede op een receptie die gehouden werd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der '•-hooi. In die jaren heeft de school alm 900 leerlingen opgeleid, die voor fen deel thans vooraanstaande posities innemen in het hotel-, café- en restau rantbedrijf. Namens de oud-leerlingen bood de heer J. F. Flink een bronzen plaquette aan, die zal worden geplaatst in het schoolgebouw. In gezelschap van haar dame du pa lais heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina Donderdag een bezoek gebracht aan de bazar, welke in het gebouw „Irene" te Apeldoorn ten bate van de Hervormde Vrouwenzendingsgroep werd georgani seerd. Hare Koninklijke Hoogheid heeft geruime tijd op Reze bazar doorgebracht en op ruime schaal inkopen gedaan. Zij toonde uitermate veel belangstelling voor de verschillende stands. Ook Koningin Juliana gaf van haaT belangstelling blijk, al was het dan ook biet door een persoonlijk bezoek. Zij schonk grote hoeveelheden fruit, eieren en bloemen, daarmede deze bazar be langrijke steun verlenend. schijnlek dienst doen als beschermings vliegtuigen voor koopvaardijschepen. Deze schepen krijgen in geval van oorlog een dergelijke jager aan boord, die dan dus verticaal van het dek kan opstijgen en landen, om het schip te beschermen tegen aanvallende vlieg tuigen en duikboten. Ieder schip kan zich zodoende zelf beschermen; het is althans aanzienlijk minder weerloos, vooral als een aantal vliegtuigen van verschillende schepen gezamenlijk ope reren. Een verticale start brengt nogal wat risico's mee. Zolang de vliegsnel- ht'id van het toestel klein is en dat is het g;eval tijdens een verticale start zijn de roeren niet of zeer wei nig effectief. Vandaar ook dat men met deze verticale stijgvluchten zo voorzichtig te werk is gegaan en de allereerste „sprongen" niet in de open lucht maar in een reusachtige vlieg tuighangar heeft gemaakt, waar de XFY-1 met een staalkabel aan de neus in de nok van het gebouw was opge hangen. Een kabelsysteem met contra gewichten zorgde er voor dat het vliegtuig, als de start mocht mislukken, niet naar beneden kon vallen. Boven dien was het vliegtuig nog met een aantal dwarskabels verankerd om te voorkomen dat het uit de verticale vliegbaan zou geraken. Deze Convair XFY-1en de Convair „Sea Dart" een prototype van een watervliegtuig met straalmotoren en met ski's dat zoals gemeld een dezer dagen tijdens een demonstratie is ver ongelukt zijn voorbeelden van vlieg tuigen van de Amerikaanse marine, die in tijd van oorlog de vloot in volle zee kunnen beschermen zonder dat er van vliegkampschepen gebruikt wordt gemaakt. Hoewel het verticaal star tende vliegtuig een militaire bestem ming heeft zou het ook bijzonder nut tig zjjn voor de burgerluchtvaart. Een klein verkeersvliegtuig van dit type zou bijvoorbeeld evenals een hefschroef- vliegtuig op alle plaatsen landen en weer opstijgen waar gewone vliegtuigen niet kunnen komen. En omdat de lan ding in een rustig tempo gebeurt, kan een dergelijke machine de plaats van bestemming ook bereiken wanneer ge wone vliegtuigen door slechte weers omstandigheden niet kunnen landen. Zoals gezegd is het echter zeer de vraag of de burgervlucht dit systeem ooit zal kunnen toepassen. Parallel met de verticale startproe- ven loopt de ontwikkeling van het „vliegende ledikant" van de Britse Bristol-fabrieken waarmede men overi gens in Amerika ook reeds aan het experimenteren is. Bij deze methode wil men het nodige stjjgvermogen krij gen door de stuwstraal van de straal motor naar beneden te richten. Dit kan technisch gesproken zeer eenvoudig ge schieden, zonder dat het vliegtuig met de neus naar boven behoeft te starten en dit zou dus mogelijk de oplossing van de verticale start voor verkeers vliegtuigen betekenen, als de methode maar niet zo vreselijk kostbaar was! Het ziet er dus naar uit dat de hei- copter voor de burgerluchtvaart voor lopig nog wel het enige middel zal blijven om de passagiers loodrecht de lucht in te voeren. Advertentie w .vS-i: De XFY-1, het experimentele Convair-vliegtuigvan de Amerikaanse marine, dat thans na vorig jaar reeds uiterst voorzichtig een verticale start te hebben gemaakt van een verticale start in een horizontale vlucht is overgegaan en vervolgens in omgekeerde volgorde weer is geland. In de lucht mag invlieger Coleman er dan de nodige kermiscapriolen mee kunnen uithalen, op de grond valt er bijzonder weinig mee te doen. Een gewoon vliegtuig taxiet rustig naar een hangar, maar voor de XFY-1 heeft men daartoe een speciaal vervoermiddel moeten ontwerpen. Twee grijparmen pakken het vliegtuig wanneer dat recht op zijn staart staat en trekken het vervolgens schuin op de „steekwagen". Als de piloot in de cockpit plaats neemt, dan moet hij eerst een zes meter hoge ladder beklimmen alvorens hij zijn zitplaats bereikt. De XFY-1 heeft een Alli- son-turbinemotor van 5500 pk. Deze motor drijft twee driebladige propellors aan, die tegen elkaar in draaien. De diameter van de schroef, die het vliegtuig rechtstandig de lucht in moet trekken, is bijna vijf meter. EAU DE COLOGNE (Van onze parlementaire redacteur) Het laatste woord in het debat over de financiële problemen rond de Rijks begroting was gisteren aan de minister van Financiën en zijn staatssecretaris. De minister rekende zijn partijgenoot Hofstra voor, dat de schatkist netto een bedrag van 130 millioen zal moeten derven door het besluit der regering om de belastingverlaging niet op 1 Januari 1956, maar een half jaar eerder te doen ingaan. Dit is het niet onoverkomelijke bezwaar, waar de minister reeds over gesproken had, zonder het nader aan te duiden. Ook de reden waarom de regering dat offer wil brengen heeft minister Van de Kieft aangegeven. Hij vond een argu ment in de eigen woorden van zijn par tijgenoot Hofstra, die had betoogd, dat Volgens de criminele statistiek over 1952, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, nam de gerechtelijk geconstateerde criminali teit, welke van 1947 tot 1950 van jaar tot jaar verminderde, in 1952 evenals in 1951 in vrjj aanzienlijke mate toe. Het aantal onherroepelijke veroor delingen wegens misdrijf per 100.000 inwoners bedroeg de laatste drie jaar resp. 338, 377 en 407. Beperkt men zich tot de misdrijven Wetboek van Straf recht dan is de toeneming echter be langrijk geringer; 293, 313 en 327. De minder gunstige beweging is, voorzover 1951 betreft, voornamelijk toe te schrijven aan stijging van het aantal vermogensmisdrijven (diefstal, oplichting, enz.). Voor eenvoudige dief stal was het relatieve cijfer in de laatste drie jaren resp. 70. 80 en 78, voor gequalificeerde diefstal 30, 43 en 42, heling 18, 23 en 22. De misdrijven tegen leven en persoon droegen in 1951 niet, doch in 1952 wel bij tot verho ging van het totaalcijfer. De gerechte lijk geconstateerde zedenmisdrijven, waarvoor in 1950 het hoogste tot dus ver bekende aantal werd vastgesteld, waren in 1951 en 1952 iets minder fre quent. Relatief werden in Limburg en Noord- Holland de meeste veroordelingen wegens misdrijven onherroepelijk: Wet boek van Strafrecht resp. 414 en 351 per 100.000 inwoners tegen een gemid delde van 305 voor het gehele land. De laagste relatieve aantallen hadden Friesland en Zeeland (189 en 244). Naarmate het aantal inwoners van gemeenten minder groot is, is in het algemeen ook de relatieve hoogte der gerechtelijk geconstateerde criminali teit lager: Wetboek van Strafrecht voor alle gemeenten van meer dan 100.000 inwoners tezamen 337, voor die van 5.000 tot 20.000 en beneden 5.000 inwo ners resp. 281 en 264. Een Onze Vader en een Wees Gegroet voor de gelo vige zieltjes in het Vagevuur is van klein kind af het be sluit van ons avondgebed geweest. Bidden voor de ge lovige zieltjes is iets, wat ie der katholiek geleerd heeft, omdat wij weten, dat na de dood de overledene voor zich zelf geen verdiensten meer kan verwerven en dat hij daarom aangewezen is op ons gebed en op ons offer. Zoals heel veel in deze jach tige tijd, vergeten we ook nog al eens ons gebed voor de afgestorvenen, zelfs voor die afgestorvenen, voor wie we om bijzondere redenen toch wel eens extra goed mochten bidden. Wat kunnen we voor onze overleden familieleden, vrienden en kennissen nog anders doen dan nu en dan een hartelijk en vurig gebed storten? Hoe kunnen we hun anders hun goedheid, hun liefde en hun vriendschap vergelden? Feitelijk is het grof ondankbaar, dat we niet minstens elke dag een kort gebed voor hen storten, maar als we ons geweten eens goed onderzoeken, bemerken we soms tot onze schande, dat we het maar al te gemakke lijk eens overslaan. Nu het weer November is, de maand, waarin we meer dan anders denken aan de gelovige zielen, de maand, waarin we bijzonder de afge storvenen indachtig zijn, hebben we meteen een goede gelegenheid ons verzuim weer eens goed te maken. Laten we deze maand nog eens bijzonder de kinderen er aan herinneren, dat ze moeten bidden voor de ziel tjes in het va'gevuur. Bidt na het avondgebed samen met de kinderen een extra gebed je voor overleden vrienden of familieleden. Op Allerzielen dag was ik met de kinderen op het kerkhof. „Hier is opa begraven", zei ik hun. „Hier bidden we een Wees Ge- Groet voor opa". Direct maakten ze allemaal een kruisje en ze baden met stichtende eerbied voor de opa, die ze nooit gekend heb ben. Ze weten, dat opa al dood was, toen zij geboren werden, maar niemand zei: „Opa is toch al zo lang dood. Daar hoef je niet meer voor te bidden". We weten immers niet of onze dierbare overle denen al in de hemel zijn en of ze ons gebed wel of niet meer nodig hebben, maar het is een vreselijke gedachte, dat ze er misschien naar verlangen en dat wij hun deze kleine gunst zouden onthouden. Het is bovendien voor mij volmaakt onaannemelijk, dat, wanneer bij bij ons leven ge regeld bidden voor de over ledenen, God ons daarvoor niet zou belonen, als wij eenmaal gestorven zijn. Een oud-tante van mij had de gewoonte, wanneer een mede-parochiaan begraven werd, ter begrafenis te gaan. Ook het Rozenkransgebed, dat voor de overledenen 's avonds in de kerk gebeden werd, ging zij altijd meebid den. „Als ik eens sterf", zei ze dan „zal er wel niemand ter begrafenis komen". Dit pessimisme kwam voort uit de wetenschap, dat ze maar zeer weinig nabestaanden had. Ze kreeg nog gelijk ook. Ze stierf 3 December en werd op St. Nicolaasdag be graven. Behalve de aller naaste familieleden vergezel de niemand haar op haar laatste gang. Maar niemand maakt mij wijs, dat O .L. Heer niet met al die onbe kenden, voor wie zij haar belangeloos gebed gestort had, aan de hemelpoort klaar heeft gestaan om haar bin nen te laten. Barmhartigheid blijft nooit onbeloond, zeker niet, dunkt ons, barmhartig heid jegens de meest hulpe lozen. Dat zijn de zielen in het vagevuur. de fiscale politiek niet alleen economi sche betekenis heeft. Zij heeft inderdaad ook een psychologisch doel, aldus de mi nister. In dit geval is dat doel om het Nederlandse volk, dal alle lasten van oorlogs- en watersnoodschade snel met zware belastingheffingen heeft opge bracht, nu het einde van deze extra lasten in zicht is, ook daarvan zo snel als het maar enigszins mogelijk is, te ontheffen. Ook had men nog het mo tief, dat het noodzakelijk aan elkaar koppelen van huurverhoging met be lastingverlaging het indienen van het gehele complex van maatregelen zeer urgent heeft gemaakt. De onzekerheid omtrent de inhoud van wat contribu- abelen, huiseigenaren en huurders boven het hoofd hangt moet in het oog der re gering van zo kort mogelijke duur zijn. De minister heeft de heer Weiter nog gerust willen stellen omtrent de effi ciency en de controle daarop, die de re gering op haar bestuursapparaat uitoe fent. Al is geen bezuinigingscommissie aan het werk, er is dan toch opdracht gegeven aan een van de bekendste effi ciency-bureaux om, te beginnen met het departement van Financiën, een onder zoek in te stellen. Een vraag van de heer Welter, of de Kamer omtrent dat onder zoek een rapport zal krijgen, moest de minister echter ontkennend beantwoor den. Het resultaat van het onderzoek is voor huiselijk gebruik bestemd. Wat betreft het peil der staatsuitga ven, verzocht de minister de Kamerle<- den die hierover bezorgdheid hadden ge toond, niet de verhouding daarvan tot het nationale inkomen uit het oog te verliezen. (Van onze parlementaire redacteur) Wat er met de komende belasting verlaging voor de vergeten groepen, die zoals bekend voor de regering een nachtmerrie vormen, uit de bus zal komen, is nog niet duidelijk. Wel heeft staatssecretaris dr. Van den Berge me degedeeld, dat hij bezig is iets voor hen op het gebied der directe belas tingen uit te werken. Het is echter een zaak die hem als fiscaal deskundi ge zwaar op de maag ligt: de inkom stenbelasting zo inrichten, dat de hef fing voor eenzelfde inkomen - maar genoten door twee verschillende typen mensen, b.v. een gepensionneerde en een loontrekker anders zou moeten uitpakken. Ons gehele elastingstelsel gaat uit van het principe dat er geheven wordt naar draagkracht, aldus dr. Van den Berge. Vooraleer daar verandering in Bartje, het beeld van de hoofdpersoon van het gelijknamige boek van Anne de Vries, schepping van Suze Berk hout, het beeld dat uit de een of ande re grap van zijn voetstuk was gehaald, is in Assen terug. Het beeldje is door een groep eerstejaars-studenten uit de tuin van de gemeentesecretaris weg gehaald. Er restte slechts een bord waarop te lezen stond dat Bartje nu het geluk gevonden had. Blijkens de titel van het boek van Anne de Vries „Bartje zoekt het geluk" was hij daar tot dusver nog niet in geslaagd. Studen ten van RKSV Albertus Magnus uit Groningen hebben het stenen Bartje daarbij geholpen. Het geluk werd ge vonden bij „Zijn moeder", een vrou wenfiguur in het Noorder plantsoen te Groningen, schepping van de beeldhou wer Tees Meesters. Twee agenten van politie, die gister nacht om kwart voor een met een sur veillancewagen door het Noorderplant soen te Groningen reden, zagen het beeld plotseling oplichten in de schijn werpers van hun auto. Het beeldje werd meegenomen naar het politiebu reau en overgedragen aan de Asser politie. Het beeld is direct weer op zijn voetstuk geplaatst. De gemeentepolitie van Assen zet het onderzoek naar de daders studenten uit Groningen onverwijld voort. Weliswaar is het beeldje ondanks de transporten vrijwel onbeschadigd, maar men vindt deze „grap" te ver gaan. Autoriteiten vinden dit gesol met gemeentelijk kunstbezit onbehoorlijk. Of, zoals de auteur Anne de Vries het uitdrukte: „De daders hebben ge speeld met de gevoelens van de velen, die tot de totstandkoming van het beeldhouwwerk hebben bijgedragen." Overigens zaten aan deze onder neming vele consequenties, want het ongeveer 100 kg. wegend beeldje is uiterst teer (kalksteen). De beeldhouw ster Suze Berkhout kon de grap dan ook geenszins appreciërren. De burge meester van Assen, de heer H. J. de Dreu vond de grap getuigen van een gebrek aan gevoel voor de kunst. Ook was het een belediging aan het adres van de bewoners van Assen, die teza men de geldmiddelen bijeengebracht hebben. Op uitnodiging van de burgemeester van Yerseke zal de minister-president dr. W. Drees volgende week Woensdag een bezoek brengen aan Yerseke, ten einde zich op de hoogte te stellen van de problemen voor oester- en mossel cultuur in verband met het delta-plan. (Van onze correspondent) H.M. Koningin Juliana heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Twenthe. In Hengelo gold haar bezoek het Konin gin Juliana-ziekenhuis, dat onlangs ge reed kwam, in Enschede bezichtigde zij de eveneens dit jaar in gebruik genomen textielvakschool, terwijl Hare Majesteit tenslotte nog een bezoek bracht aan het Volkssanatorium in Hellendoorn, waar van zij beschermvrouwe is. Omstreeks kwart over een Donderdag middag arriveerde Hare Majesteit bij de IJsselbrug in Deventer, waar zij werd begroet door de commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren en de bur gemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers. De belangstelling in Deventer van de zijde der bevolking was groot, evenals overal langs de route die koningin Ju liana op haar weg naar Twenthe volgde. Vooral voor de schoolkinderen was het een grote dag. Overal in de steden en dorpen stonden ze geduldig in de rij te wachten met rood-wit-blauwe vlagge, tjes om Hare Majesteit te kunnen toe juichen. Kort na twee uur arriveerde het gezel schap in Hengelo bij het Koningin Juli ana-ziekenhuis, het eerste na de oorlog ontworpen en gebouwde ziekenhuis in ons land. Hierna bezichtigde de vorstin het gebouw waarbij zij zich meer malen op gemoedelijke wijze met de pa tiënten onderhield. Aan een meisje en een jongen overhandigde zij persoonlijk het geschenk dat alle kinderen die in het ziekenhuis verbleven van de Ko ningin ontvingen: een pop of een vulpot lood. Voor de oudere patiënten waren in de loop van de morgen honderden vaas jes met asters vanuit Soestdijk gearri veerd, evenals in het sanatorium in Hel lendoorn, waar H.M. later op de middag een bezoek bracht. Iets voor half vier reed de hofauto het plein op voor de textielvakschool in En schede. De 13-jarige leerlinge Leentje Scholten offreerde hier H.M. een bou quet rose en rode anjers. In de school werden eerst de theorielokalen bezich tigd, waarna een bezoek werd gebracht aan de spinnerij, de spoel- en scheer- zaal en aan de weverij-afdeling, waar de Koningin zich uitvoerig liet voorlich ten omtrent het praktijkonderwijs dat hier wordt gegeven. I In het Volkssanatorium Hellendoorn onderhield H.M. zich met de zieken en wel in het bijzonder met een mannelijke en een vrouwelijke patiënt die in het kader van de vluchtelingenhulp herstel in sanatoria zoeken. De gesprekken met deze vluchtelingen werden resp. in het Frans en Engels gevoerd. k^nt, moet de Kneuterdijk niet meer kunnen slapen van de nachtmerries. Maar het gaat dan toch die kant op, want uit de woorden van de staats secretaris kon men opmaken, dat hij bezig was zich uit de gewetensbezwa ren los te worstelen. Een andere mededeling niet van be lang ontbloot van dr. Van den Berge betrof de ïzetbelasting. To^ls be kend zou, nadat de wet die van de zomer het parlement dagenlang heeft bezig gehouden, in principe was aan genomen, nog een aanvullend wetje te wachten zijn, dat het weelde- tn tus- sentarief voor een lange reeks van ar tikelen nader zou regelen. Het werd destijds uitgesteld, omda1 een kopers staking het logisch gevolg zou zijn voor die artikelen en dat zijn er nogal wat C per 1 Januari in prijs zullen dalen. Nu is er echter iets anders in .4et spel gekomen. n.L de komende belastin verlaging, die een zodanig complex zal worden, dat de omzetbelasting niet meer afzonderlijk daarvan kan worden bezien. tn het gevolg is nu, dat ook de omzetbelas ting niet op 1 Januari a.s. maar op 1 Juli 1955 zal ingaan. Dit betekent -mor de regering een voordeel van f 3*4 millioen, maar de Kamer had er zich blijkbaar al in gesprekken met de staatssecretaris ii. de •echnische ;om- nissie bij neergelegd. Het wekte al thans geen enkele reactie meer. Advertentie sanforised dubbele manchetten jJJflTU gevoerd front lymji j onkreukbare Aeroiine Jmily boord shirts prijs F15.90 Naar wij vernemen wordt thans op initiatief van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een proef genomen met een versnelde scholing van bouwvakarbeiders ten einde te trachten het grote tekort aan vaklieden in de bouwbedrijven op te heffen. Het eerste gedeelte van deze oplei ding geschiedt in de Rijkswerkplaat sen, de verdere opleiding in bedrijven. Voor deze laatste opleiding wordt kle- dingtoeslag gegeven. De proef wordt genomen met 50 personen en wel in Bergen op Zoom, Helmond en Vught. H. M. de Koningin heeft gisteren te Hengelo het Koningin Juliana-ziekenhui* geopend. Aan Marijke van der Linden, een der patiëntjes, viel de eer te beurt de Koningin bloemen aan te bieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7