Mendès-France richt een waarschuwing tot Egypte rerug naar meer vrijheid West-Duitse bondsregering verdeeld over Saar-accoord Blankenhorn s bezoek aan Parijs biedt weinig hoop Godsdienstvervolging in Rusland duurt voort tot revolutie en moord Jeugdige autopiraat na een nieuwe escapade gegrepen Minister Beel benoemt niet genoeg P.v.d.A.-burgemeesters s, De Arabische stemset aan Frankrijk zal niet terugschrikken voor afdoende maatregelen Politie bewaakt co-adjutor van Zagreb hit met gestolen autobus naar Rotterdam NBVB aanvaardt accoord Sub-commissie ingesteld Oppenheimer wordt anti-communist Osservatore Romano ziet in nieuwe koers slechts tactische manoeuvre Storm boven Engeland en Scandinavië Duitse dank aan Haarlems bisschop „Negen sommen fout en maar één goed Met weer NOG MF.F.R TROEPEN EN POLITIE NAAR ALGIERS ^erde bijeenkomst brengt de beslissing Commissionnair in staat van faillissement ONDANKS DECRETEN Religieus réveil onder de jongeren? ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 o 78ste JAARGANG No. 26143 n VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BHDRASEh/ Groningse déconfiture Voor hulp in eerste jaren na de oorlog Sociaal commentaar Koud weekeinde met buien WOLLEN JUMPERS - VESTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk Breestraai 171', tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden- Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Tijdens een inleidend debat in de Franse Nationale Vergadering, dat ge houden is om een datum vast te stellen voor een volledige bespreking van toestand in Noord-Afrika, heeft premier Mendès-France radio-Caïro en het Egyptische zendstation „De Arabische Stem" er van beschuldigd de Noord-Afrikanen aan te zetten tot revolutie en moord. „Het ogenblik is ge komen voor de Egyptische regering," aldus de premier, „om zich rekenschap *e geven van haar verantwoordelijkheid. Komt er geen verandering in haar °Ptreden, dan zal de Franse regering niet aarzelen afdoende maatregelen te hemen. De premier vroeg de Nationale Vergadering het volledige debat pas houden na zijn terugkeer uit Amerika en de Verenigde Staten. Hij kon digde aan, dat er meer militaire en politieversterkingen naar Algiers ge bonden zullen worden. De pas benoemde aartsbisschop-coad jutor van Zagreb, mgr. dr. franjo Scheper, wordt door de Joegoslavische Politie onder scherp toezicht gehouden, hblus het K.N.P. Tot dusver is de pre- 'uat niet in de gelegenheid geweest met ue gelovigen van het aartsbisdom ken- his te maken. Evenmin heeft hij ter openlijke aanvaarding van zijn ambt ecn pontificale H. Mis in de Kathedraal v&n Zagreb kunnen opdragen. Ook is hjj nog niet in staat geweest JJen bezoek te brengen aan de aarts bisschop, Kardinaal Stepinac, die zich ?'echt 60 km. van Zagreb verwijderd ln huisarrest bevindt. Buitenlandse bezoekers en journalis ten, die mgr. Scheper wensen te bezoe ken, krijgen niet de gelegenheid daar- f°e. zij ontvangen de mededeling, dat uun bezoek ongewenst wordt geacht. (K.N.P.) Wanneer het gaat om het handha ven van de veiligheid en de ongerept heid van het Franse grondgebied, geef ik er de voorkeur aan liever te veel dan te weinig te doen", aldus Mendès- France. Algiers is niet, zoals Tunis en Ma rokko, een Frans overzees gebieds deel. Het behoort staatsrechtelijk tot het eigenlijke Frankrijk. De Algerijn se verzetslieden worden door de Fran se regering dan ook niet als natio nalisten, maar als rebellen beschouwd. In het Algerijnse bergdorp Batna is het hoofdkwartier gevestigd van.de on geveer tienduizend man Franse troe pen, die met steun van vechtwagens en vliegtuigen optreden tegen de naar schatting drieduizend man opstandelin gen. Men ziet daar met verlangen uit naar de komst van ervaren troepen uit Indo- China, aangezien die beter opgewassen zijn tegen de guerilla-methoden van de opstandelingen dan'de jonge dienstplich tige parachutisten. Men gelooft het berggebied van Au- rès, de voornaamste haard van ver zet, dan in drie maanden te kunnen zuiveren. Een groot deel van de opstandelin gen staat onder leiding van ongeveer driehonderd uitgeweken Tunesiërs, die gebruik hebben gemaakt van familie veten en tegenstellingen tussen Algerijn se stammen om het nationalisme, dat anders in Aurès weinig aanhang beeft, ingang te doen vinden. Ook maakt men gebruik van het banditisme, dat in deze streek altijd welig heeft getierd. Mendès-France deelde in de Franse Nationale Vergadering nog mee, dat de Tunesische regering tot dusver nog geen gehoor heeft gegeven aan het Franse verzoek om de Tunesische opstandelingenleiders, de z.g. „fella- gha's" te veroordelen. Hij verwachtte, dat de regering van Tahar ben Am- mar binnenkort haar positie zou „op helderen." In Tunesië zelf werden gisteren vier overvallen gepleegd door verzetslieden, waarbij een Frans onderofficier en drie opstandelingen werden gedood. De Franse Nationale vergadering heeft de regeringsmotie tot uitstel van het debat over Noord-Afrika met 312 tegen 272 stemmen goedgekeurd. (AFP-Reuter UP) **4 \|»i ADVERTÉNlIEiARIÈF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, t 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 .(Van een bijzondere medewerker) Zoals wjj vorige week stelden, is het verheugend te mogen consta teren, dat vrijwel alle vertegen woordigers van het bedrijfsleven het in beginsel eens zijn over „de weg naar meer vrijheid" in de loonvorming, zoals deze is uitgestippeld in het rap port ,,De Toekomstige Loonpolitiek." In het thans geadviseerde systeem wordt geconstateerd, dat niet de over heid maar het bedrijfsleven zelf de eerst verantwoordelijke instantie is. voor het te voeren loonbeleid. De overheid als bewaakster van het algemeen be lang heeft hierbij een consulterende, een toezichthoudende en, naar wjj ho pen slechts in zeer uitzonderlijke geval len, een corrigerende taak. Het spreekt vanzelf, dat, indien het bedrijfsleven deze nieuwe taak goed wil uitvoeren, het de beschikking moet hebben over een uiterst deskundig or gaan, dat boven de deskundigheid voor al nog moet beschikken over verorde nende bevoegdheden. Tot op heden be rustten deze bevoegdheden bij het Col lege van Rijksbe- Doorlopende waakzaamheid is een dringend vereiste voor de Franse toepen in Algiers, waar benden opstandelingen, voornamelijk in het gebied van Aures, het de Franse autoriteiten de laatste dagen weer bijzonder moeilijk maken. Dag en nacht staan de soldaten van het Franse leger op de uitkijk, om bij het geringste onraad direct te kunnen ingrijpen. De dertienjarige Roosendaalse joy rider v. z. is Donderdagavond ontsnapt Jan het toezicht van de broeders van het Sint Willibrordusgesticht in Breda, ivaar hij na zijn laatste avonturen van ijorige week was opgesloten. Deze jeug dige avonturier heeft van dat moment af twaalf uur lang op de meest dwaze ivijze rondgetoerd door West-Brabant en Zuid-Holland. De jongen wist te ontkomen toen hij met enkele oudere knapen naar het badhuis werd ge bracht. Hij stapte in een auto die langs de weg stond, vloog hiermee bij Zun- dert uit een bocht, stal een fiets om baar Breda terug «te keren, pleegde daar een inbraak, gapte voorwerpen uit enkele auto's en kwam tenslotte terecht échter het stuur van een autobus. Jvaarmee hij vrolijkweg naar Rotterdam 's gereden. Vrijdagmorgen is hij op de terugreis met zijn bus in Dordrecht 8®grepen Donderdagavond waren de geheel re cherche van Breda en de rijkspolitie J'an Zundert de hele avond op pad om Je proberen de jongen in de buurt van de grens op te vangen. Men nam aan dat de knaap, na het ongeval bij Zun dert, zou proberen de Belgische grens dfer te komen. Toen echter laat op de avond uit Rijsbergen de melding bin nenkwam van een fietsendiefstal, be- F°h men weer naar de richting Breda Xe zoeken. ..Dm tien uur kwam vervolgens mel- fl'hg binnen van een diefstal van en £ele kleinigheden uit een kantoor in ■?reda en om half elf volgde de opgave dat een bus, die voor een garage klaar stond om naar binnen gereden te wor- (Van onze sportredacteur) deader nog dan verwacht mocht wor den,} de beslissing van de N.B.V.B. be de k geworden. Voor de aanvang van Vamjgddsvergadering van de K.N.V.B., conum* 'n Utrecht, zou de Urgentie den v Sie op de hoogte gebracht wor- v°et Van het besluit van de Beroeps- biaakf Gisteravond is bekend ge- N.jj v' dat alle tien de leden van de zich' a na drie keer vergaderen steijjtccoord verklaren met de voor- d°or 'j zoa's deze zijn geformuleerd K.I*jV j»e Urgentiecommissie van de de jf j»;, en een bestuursdelegatie van Ve D- naar ons artikel van gis- k°mst V Publicatie over de bijeen- Donderrt n e toPf'guren van de K.N.V.B., ?us vas*»*8Sehouden, mogen wij thans balwerri* dat de vrede in de voet geld is getekend. den, plotseling was verdwenen. Tever geefs heeft de recherche de gehele nacht getracht de bus en de jongen te pakken te krijgen. Het bleek dat hij in Rotter dam moegereden de bus geparkeerd had om een tijd lang te slapen. Eerst toen hij Vrijdagmorgen terugkeerde naar Breda, werd hij met de bus opgevangen door de politie in Dordrecht. Men heeft thans maatregelen genomen om dit soort ont snappingen onmogelijk te maken. De moeilijkheid is echter dat de officier van justitie van mening is dat deze dertien jarige jongen niet thuishoort in het Huis van Bewaring. Alice en Jean Marie Lothe zijn de enige niet-militaire Europeanen, die in het plaatsje M'Chouneche in het Aures-gebied in Algiers zijn achtergebleven. Vrij willig verkozen zij in het plaatsje te blijven, om de dorpskinderen onderwijs te geven net zoals zij dat altijd al gedaan hadden, voordat de opstand in Algiers uitbrak. Men ziet hen hier bij de installatie van een nieuw dorpshoofd, enkele dagen nadat het oude dorpshoofd gedood was tijdens een overval van opstande lingen op het plaatsje M'Chouneche. Bondskanselier Adenauer van West-D.uitsland heeft tot dusver nog maar weinig vreugde beleefd aan de Saar-overeenkomst, die hij vorige maand met Mendès-France in Parijs heeft gesloten. De oppositie tegen deze over eenkomst is al oorzaak geweest, dat de behandeling van het gehele complex der Parijse verdragen door de Bondsdag is uitgesteld tot begin December. Diezelfde oppositie heeft ertoe geleid, dat thans ook in de boezem van de West-Duitse regering nog geen overeenstemming kon worden bereikt. Als gevolg hiervan is de behandeling door de Bondsraad, het vertegenwoordigend lichaam van de West-Duitse staten, minstens een week vertraagd. De West- Duitse regering heeft namelijk besloten vijf ministers te benoemen in een subcommissie, die tot en met volgende week Donderdag de tijd krijgt over eenstemming binnen het kabinet tot stand te brengen. Aanstaande Vrijdag wordt dan opnieuw een ministerraad gehouden. Het doel van die vergadering is een accoord tot stand te brengen over de Saar. De andere Parijse ver dragen zijn gisteren allemaal goedgekeurd. De Groningse rechtbank heeft de com missionnair in effecten A. A. V. te Gro ningen in staat van faillissement ge steld. Als rechter-commissaris is aange wezen mr. L. H. Smitt, tot curatoren zijn benoemd mr. J. Siertsema en mr. A. J. Sauer. Zoals is gemeld wordt de 42-jarige commissionnair in effecten A. A. V. ervan verdacht de onder zijn berusting zijnde effecten te hebben verkocht met de bedoeling ze later terug te kopen tegen een lagere koers. De toeleg is mislukt, omdat de koersen stegen. De commissionnair is reeds enkele dagen verdwenen met medeneming van alle kasmiddelen die het effectenkantoor be zat. De procuratiehouder heeft zich toen tot de justitie gewend met het ver zoek het kantoor te sluiten. De ministeriële subcommissie bestaat uit twee vertegenwoordigers van Aden auer's C.D.U., een van de Vluchtelin- genpartij, een van de Vrije Democraten en een van de Duitse Partij. Uit de kleine coalitiepartijen is de voornaam ste oppositie tegen de Saar-overeen- komst voortgekomen. Maar ook de C.D.U.-minister Jakob Kaiser schijnt bezwaren te hebben ge uit. Kaiser is minister voor zaken, die geheel Duitsland betreffen en als zoda nig is hij al verscheidene keren in con flict geraakt met bondskanselier Aden auer, omdat hij grote sommen gelds ter beschikking stelde van de in het Saar-gebied toen nog verboden pro- Duitse partijen. Minister Kaiser zit nu ook in de sub-commissie. De plotselinge reis van Adenauer's politieke adviseur, Herbert Blankenhorn, naar Parijs, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de chef van het kabinet van de premier, Jean-Marie Soutou, wordt ook in verband gebracht met po gingen van de bondskanselier om als nog de instemming van zijn ministers te verwerven. Van Franse zijde heeft men echter meermalen de overtuiging uitgesproken, dat aanvullende interpretaties van de Saar-overeenkomst onnodig en onge wenst zijn. Blankenhorn kan dus hoog stens gesproken hebben over punten, die naar de mening van beide partijen nog opheldering van node hebben, en over het aanstaande bezoek van Men dès-France èn Soutou aan de Verenig de Staten. Gisteravond is Blankenhorn in Bonn teruggekeerd en de korte duur van zijn bezoek doet waarnemers ver moeden, dat hij weinig zal kunnen doen om de bezwaren van oppone rende ministers uit de weg te ne men. Van de negen Duitse staten, die in de Bondsraad vertegenwoordigd zijn, hebben er drie zich uitgesprokentegen de Saar-overeenkomst. Een vierde heeft gevraagd om voor West-Duitsland gun stige protocollen. (ANP-Reuter-UP) Het „Amerikaanse Comité voor de culturele vrijheid" deelt mede, dat dr. Robert Oppenheimer, directeur van het instituut voor gevorderde studie van Princeton, heeft besloten lid te worden van deze organisatie. De vereniging telt ongeveer driehonderd kunstenaars, geleerden en schrijvers, „die zich wij den aan een strijd van het intellect te gen het communisme en alle andere vormen van totalitarisme." In Juni j.l. besloot de commissie voor atoomenergie geen geheime gege vens meer te verstrekken aan Oppen heimer, die in de V.S. als de eigenlijke uitvinder van de atoombom wordt be schouwd. De commissie verweet de ge leerde zich met communisten te heb ben ingelaten. Het Comité voor de Culturele Vrij heid deelt voorts mede, dat Oppenhei mer in 1953 „bij verscheidene gelegen heden" de organisatie in haar strijd tegen het communisme had geholpen. In een hoofdartikel, getiteld „Commu nistische „wetenschap" tegen religieus geloof", heeft de „Osservatore Roma no" de mening uitgesproken, dat het Sovjet-decreet, waarin een .natiging van de anti-religieuze campagne wordt gelast, niet meer is dan een propagan- damanoeuvre. Het bevat geen nieuwe elementen, zo zegt het blad, en „de onderdrukking van de gelovigen" blijft er door gehandhaafd. Het betreft hier slechts een tactische manoeuvre om de vernietiging van de godsdienst gemak kelijker te doen verlopen. Het decreet van het centrale comité van de Russische communistische par tij in Moskou verwerpt, aldus de Os servatore, niet de anti-religieuze pro paganda, maar legt er de nadruk op, dat de strijd tegen de godsdienst moet worden gevoerd met „behoorlijke we tenschappelijke atheïstische argumen ten." Een uit het Noordzeegebied afkom stige storm, met windsnelheden van 96 kilometer per uur, heeft gisteren Noor wegen en Zweden geteisterd. Een deel van de stad Stavanger kwam onder wa ter te staan. In Zweden werd één persoon gedood en velen gewond. Er deden zich over stromingen voor en hier en daar ont stonden branden. Verscheidene West- Zweedse havens zijn overstroomd.- Op de Oostzee verkeerden verschei dene schepen in moeilijkheden. In de Botnische Golf verloor een Fins schip zijn roer. Sleepboothulp is onmiddellijk verleend. Ook langs de Engelse kust had de scheepvaart met moeilijkheden te kam pen. Het Belgische schip „Antigoon" verzocht per radio om assistentie, aan gezien het voor de kust van Wales machinestoring had. Dp Britse vrachtboot „La Cordille ra" werd door het breken van de ka bels in de haven van Avonmouth te gen een graanelevator geworpen, die daardoor zwaar beschadigd werd. Het 27.666 ton metende passagiersschip „Britannic" kon wegens storm de ha ven van Liverpool niet binnenlopen. (Reuter-UP) In het decreet wordt niets gezegd, dat afwijkt van de leer van Lenin, aldus de Osservatore, en wie zou menen, dat het partij-communiqué 'n sensationele nieuwe ontwikkeling of zelfs een ommekeer van politieke doel einden inluidt, heeft het te goeder of te kwader trouw bij het verkeerde eind. De Osservatore Romano ziet twee mogelijke oorzaken voor het publice ren van het decreet. Het kan zijn, dat men de overmatige anti-godsdienstige activiteit in het binnenland wil beteu gelen om te voorkomen, dat daardoor heftige reacties worden opgewekt bij die jongeren, die metterdaad bijdragen aan een religieus réveil. De andere mo gelijkheid is, dat het nieuwe decreet is ingegeven door overwegingen van buitenlands-politieke aard en verband houdt met een nieuw „vredesoffensief". (Reuter-UP) Vrijdag heeft de Duitse consul van Amsterdam, dr. Wallich, aan mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een, persoonlijk schrijven van de pre sident van de West-Duitse Bondsrepu bliek, prof. Heuss, overhandigd, waar in de dank van het Duitse volk werd uitgesproken voor de hulp, die het van de bisschop van Haarlem mocht ontvangen in de jaren na de oorlog. Als een teken van hartelijke, blij vende dankbaarheid verzocht de Bondspresident twee bronzen kande laars te aanvaarden, die door heden daagse West-Duitse kunstenaars zijn vervaardigd. De bisschop van Haar lem zei deze geste zeer te waarderen en er zich over te verheugen, dat juist deze hulpverlening en vooral de opneming der kinderen ongetwijfeld heeft bijgedragen tot een eerste her stel der goede verhoudingen. Hij sprak de wens uit, dat spoedig die samen werking tussen beide naburige volke ren moge worden bereikt, die heden ten dage zo noodzakelijk moet worden genoemd. In de eerste zes jaar na de oorlog verzond de hulpactie van het bisdom Haarlem 1929 vaten levensmiddelen naar Duitsland. Er werden 4438 kinderen uit dit land door pleegouders in het Haarlemse verzorgd. Ook de hoofdaalmoezenier der bis schoppelijke hulpactie, mgr. H. J. J. van Hussen, was bij deze plechtig heid aanwezig. (Van onze parlementaire redacteur) Er ontstond tijdens het Kamerdebat een korte politieke windstoot, toen de kwestie van de burgemeestersbenoe mingen in de provincie Gelderland werd besproken. Minister Beel wees met klem het verwijt van de hand, dat de heer Scheps (P.v.d.A.) tot hem had ge richt, dat- stelselmatig de socialisten bij burgemeestersbenoemingen in die pi vincie worden gepasseerd. Bij de replieken heeft de heer Scheps daar omtrent cijfers genoemd, waaruit men kan afleiden, dat het aantal socialis tische burgemeestersplaatsen slechts 9 pet. bedroeg, terwijl de P. v. d. A. bij de verkiezingen 27 pet. van de stemmen heeft gekregen. Minister Beel zei dat hij onmogelijk dergelijke verhoudingen door middel van het benoemingsbeleid zou kunnen gaan rechttrekken. Zoveel vacatures zijn er niet eens en bovendien, er worden wel eens burgemeesters benoemd, die de socialistische gezindheid hebben, maar hun geschiktheid voor het ambt niet met het lidmaatschap van de partij combineren, zoals in de gemeente Neede. Het gaat er allereerst om, of zij de geschiktheid bezitten en of zij in het politiek en godsdienstig kli maat van de gemeente passen. De heer Burger interrumpeerde daarop: „Vol komen accoord, maar het gaat altijd ten koste van de P. v. d. A.". „Wij kunnen het burgemeestersambt toch niet ontoegankelijk gaan maken voor candidaten, wier enige gebrek is, dat zij zich niet politiek hebben aan gesloten", was het snedige antwoord van de minister. De minister noemde ook de benoeming te Epe, waar uit vele anderen een socialist is gekozen. „Als u van de tien sommen er negen fout maakt, dan is niet die ene goede belangrijk, maar uw vele fouten", meende, daarop de heer Scheps. middelaars. Het is de bedoeling dat dit college in het nieuwe systeem plaats zal ma ken voor een commissie uit de S.E-R. die loon- raad genoemd wordt. Deze loon- raad zal dan worden belast met de uitvoering van de loonpolitiek, maar zal bovendien het z.g. toetsingsrecht krijgen. Onder toetsingsrecht wordt dan verstaan het recht (en de plicht) om op gezette tijden, maar minstens eenmaal per jaar, na te gaan of de economische toestand in Nederland zich nog gezond is blijven verhouden tot het algemeen loonniveau. En hier spreekt al. onmid dellijk een verbetering ten aanzien van de huidige situatie. Nu is het immers zo, dat eerst door het bedrijfsleven wordt nagegaan of er ruimte is voor l'ooncorrectie en dan moet een volkomen andere instantie de beslissing nemen. Die andere instantie kan het verkregen advies volgen of naast zich neerleggen. We hebben dat meegemaakt met de loonronde van 1 Jan. van dit jaar. Ui teraard zeer ten ongenoegen van de deskundigen, zowel van werkgevers- ais van werknemerszijde, die konden re deneren: waar heeft al ons cijferge- martel nu voor gediend, indien alles door de beslissende instantie tóch aan de kant wordt gezet. Natuurlijk zal ook in het nieuwe systeem de loonraad niet enkel afgaan op eigen inzichten. Wan neer de uitslag van de „toetsing" daar toe aanleiding geeft, dan moet de Stich ting van de Arbeid, dus het orgaan van de erkende werkgevers- en werk nemersorganisaties, geraadpleegd wor den over eventuele wijzigingen van de richtlijnen. Op sommige punten is het rapport concrete moeilijkheden uit de weg ge gaan. Zo wordt op pagina 7 de bekende kwestie gesteld van de afwijkingen van de richtlijnen zowel naar boven als naar beneden. Het rapport volstaat met te constateren, dat een deel van het Stich tingsbestuur de opvatting is toegedaan, dat er ook mogelijkheid moet zijn van ondernemingsgewhze-afwijking van de basisionen naar boven of in uitzonde ringsgevallen (door middel van dispen satie) naar beneden. Het is bekend, dat de arbeidersvakcentrales op het ogen blik en onder de huidige omstandighe den niets moeten hebben van de mo gelijkheid van de afwijking naar bene den. Wij hoorden deze stellingname reeds tot beginselkwestie verklaren. Wij zjjn zo vrij te menen, dat dit toch wel wat ver gaat. We zouden op het ogen blik ook zeker geen voorstander zijn van afwijkingen naar beneden, omdat zulke afwijkingen natuurlijk het eerst zouden ontstaan In de economisch zwak kere en zwakste bedrijven. En juist daar zijn over het algemeen de ar beidslonen reeds het laagst. Maar is het daarmee een beginselkwestie? Men zal ons waarschijnlijk gebrek aan wer kelijkheidszin verwijten, indien we stel len, dat loonafwijkingen naar beneden aanvaardbaar zijn, zij het dan eerst op het moment, dat het loonpeil niet meer zo stringent is gebonden aan de kosten van het levensonderhoud. Maar van dat moment zijn we nog wel een behoorlijk eind verwijderd. Derhalve menen we dat het hier gaat om een nut- tigheidsvraag, niet om een beginsel kwestie. (Vervolg op pag. 6) (Van onze weerkundige medewerker) Zware stormen hebben de laatste da gen vooral rond de Britse eilanden ge woed, waarbij het water op verschillen de plaatsen sedert 1921 niet zo hoog was opgejaagd. Ook langs onze kust woei tijdelijk een stormachtige wind. Al begon de dag vandaag met rustig en vrij zonnig weer, toch is de atmosfeer nog niet tot rust gekomen. Een buienstoring trok vanmorgen over Engeland en brengt nog hedenmiddag of vanavond buien in ons land, waarbij de wind opnieuw tot hard of stormachtig zal toe nemen. Het weer blijft voorlopig dan ook nog onbestendig. Een nieuwe de pressie nadert van de oceaan het Zuid westen van Engeland en kan nog voor Zondagavond opnieuw regen in ons land brengen. De temperatuur is be langrijk lager geworden, maar tot vorst van enige betekenis komt het nog steeds niet De eerste vorstdag is al vrij laat, want in de regel hebben zich voor half November al enkele zeer zware nachtvorsten voorgedaan. Aavertentie (Tot Zondagavond) Vanavond en vannacht tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met opklarin gen, maar later toenemende bewol king. Matige tot krachtige, in het Noorden tijdelijk harde Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere tem- peraturen. Zondag: Zon: 7.57-16.51. Maan: 20.39-12.16. Maandag: Zon: 7.58-16.50. 21.58-12.48. Maan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1