Haarlem-Noord wendt zich tot de minister Monsterpetitionnement is thans in voorbereiding F. Louman overleden Boeiende voordracht door dr. Jos. Smits van Waesberghe voor G. en W. „De groene halsdoek" Boeiende Engelse film in Luxor „Zolang jij bij mij bent" ÉS DE PRIVE-SECRETARESSE De drie Musketiers In Frans Hals Aantrekkelijk uitbreidingsplan voor De Glip m-rm. In totaal zullen er ongeveer 450 nieuwe woningen verrijzen ■k Doodsgevaar op Rijksstraatweg en Schoterweg Actiecomité aan de slag Haarlem de veiligste stad Leven in dienst van blinde lotgenoten „De geheimtaal der muziek SLEUTEL WEG? Jacques Fath overleden In Minerva f: f Plaats voor scholen en een kerk ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 PAGINA 2 JUBILARISSEN BIJ HET G.E.B. Jubileum Katholieke sigarenwinkeliers Mariastichting beschikt over genoeg" verplegend personeel Burgerlijke Stand „DE SLEUTELSPECIALIST" Een van de bekendste mode-ontwerpers Lido Roxy ZANDVOORT Deze week in Cinema Palace A{vV.v: unPn: II - 4^- *•-"* y% TrXSmkWM De Glipperweg „KINDEREN IN DE CONTRAMINE" NAAL Haarlem mag: dan de veiligste stad van Nederland genoemd worden, de- bevolking van het Noordelijk deel van de stad, en in het bijzonder degenen, die in de omgeving van de Rijksstraatweg en de Schoterweg wonen, denken daar anders over. Het aantal ongevallen op deze wegen stijgt ieder jaar en veelal vallen er doden te betreuren. Los van de motie-Prikkel, welke de Haarlemse gemeenteraad vorige week Woensdag heeft aangenomen en waar in de houding van de Rijkswaterstaat ten aanzien van dit verkeersprobleem wordt gelaakt, hebben enkele bewoners van Haarlem-Noord het initiatief genomen om een grootscheepse actie op touw te zetten om de noodzaak te bepleiten van maatregelen ten aanzien van het verkeer op de Rijksstraatweg en de Schoterweg. Noordhoff, Eksterstraat, en P. Cloeck, Rijksstraatweg. Ten huize van de heer Haije zijn deze comité's gisteravond bijeengeko men en tot in de nacht heeft men ver gaderd om de actie zo goed mogelijk op touw te zetten. 1 - Het resultaat is nu. dat er bij de bewo ners van Haarlem-Noord, dus vanaf de Kloppersingel tot aan de Slaperdijk een petitionnement ter ondertekening zal worden aangeboden. De tekst van dat stuk luidt als volgt: „Aan de bewoners van Haarlem- Noord. Er heeft zich een comité van aan beveling gevormd, bestaande uit ds. H. v.. d. Loos, Ned. Herv. predikant in Haarlem -Noord, pastoor A. S. van Rijn van de parochie St. Petrus en Paulus en dokter Syne de Jongh. Het actiecomité bestaat uit de heren J. J. Haije Jr., Rijksstraatweg, J. F. H. H]"llllllllllllll||||||||||||||t||||||||||||||||||||||||||||||f iiiiiiiiiiiiiiiniiiiHllllllllllllllllMiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiinii Tijdens de twaalfde wegverkeersdag van de Kon. Ned. Automobielclub, die gisteren in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, is Haarlem in de gemeente-competitie voor de relatieve verbetering van de verkeersveiligheid uitgeroepen als de veiligste stad in de groep van steden met een inwonertal tussen de 100.000 pn 200.000. Voor deze uitstekende prestatie mocht burge meester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem uit handen van mr. D. J. van G.lsen de wisselbeker in ontvangst nemen. Ook vorig jaar kwam Haarlem in het bezit van deze beker. Verontrust door de toenemende on veiligheid en het hand over hand toenemen van verkeersongevallen, waaronder diverse met dodelijke al- loop, op de Rijksstraatweg en op de Schoterweg te Haarlem, hebben de bewoners besloten, nu maatregelen van overheidswege achterwege blij ven, zich in de vorm van een petitie te wenden tot de minister van Ver keer en Waterstaat, alsmede tot het college van Burgemeester en Wet houders te Haarlem". Dank zij de medewerking van enkele drukkers zal er vanaf Maandag een op roep worden verspreid, waarvan de tekst luidt: „Oproep tot de burgerij van Haar lem. Veilig verkeer bestaat niet op de Rijksstraatweg en de Schoterweg. Durft U deze straten nog over te ste ken? U en Uw kinderen verkeren voortdurend in levensgevaar. Deze noodtoestand moet veranderen. Geeft uting aan Uw ongerustheid en ont stemming, en tekent het petionne- ment". Naar wij vernemen heeft deze actie reeds de instemming van honderden be woners van Haarlem-Noord en ook van daarbuiten. In enkele winkels tekenen de klanten spontaan het petitionnement. Binnenkort telt het Haarlems ge- meentepersoneel weer twee jubilarissen. De heer H. Meelker zal 21 November 25 jaar werkzaam zijn bij het G.E.B. Hij werd geboren in Onstwedde op 19 Maart 1899 en trad bij de gemeente in dienst als tijdelijk werkman. Enkele jaren daarna werd hij bevorderd tot bankwerker en van 1934-1942 was hij monteur-bankwerker. Op 1 Januari 1942 werd hij tot onderopzichter benoemd, terwijl hij sinds Januari 1952 als machi nist werkzaam is. Het 40-jarig jubileum in dienst van de gemeente Haarlem zal 23 November de heer S. van Dongen vieren. Hij is momenteel technisch ambtenaar. Deze rang heeft hij bereikt via vele tussen rangen. Hij trad bij het G.E.B. in dienst als tijdelijk bankwerker. Via de rangen monteur-bankwerker, hoofdmonteur en onderopzichter klom hij op tot opzicn- ter. Zijn benoeming ging op 1 Januari 1947 in. Drie jaar later werd hij tot opzichter A bevorderd en sinds 1952 bekleedt hij zijn huidige functie. Men verzoekt ons mede te delen, dat er ter gelegenheid van het jubileum van de R.K. Sigarenwinkeliersvereniging St. Bavo afdeling Haarlem op Zon dag 14 November des middags geen re ceptie wordt gehouden. FILMS: PALACE: „De privé-secretaresse", a. 1. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De groene halsdoek", 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LIDO: „Lucretia Borgia", str. volw. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FHANS HALS: „De drie musketiers", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: Tot en met Zo.: „Jungletrommen van Afrika", 14 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van Ma. tot en met Do.: „Het gevecht op de rotswand", 14 j. Tijden 2.30 en 8 uur. MTNERVA: Tot en met Zo.: „Zolang jij bij me bent". 14 jaar. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur, Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 13 November Concertgebouw: Herman Rinket's va riété. Amateurcabaretavond, 20 uur. Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die'j met „Een theehuis voor Tobiki", 10 u. (t.b.v. „Weldadigheid naar Vermogen"). Zondag 14 November Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" met „Maria Stuart", 20 uur. Maandag 15 November Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „Maria Stuart" 20 uur. Maandag 15 November Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- rnedie" met „Elektra", 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.3012.30 uur. Minerva-Theater: Voordrachtavond, ver zorgd door Nel Oosthout, 20.15 uur. (Heemst. Kunstkring). Dinsdag 16 November Concertgebouw: Derde concert serie D door het Noordh. Philh. Orkest. Solisten Janine Reding en Henri Piette, piano, 20 u. Stadsschouwburg: Uitvoering door de operettevereniging „Diogé", 7.45 uur. TENTOONSTELLING* N: Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Expositie van nieuwe aanwin sten uit de Recuperatie. Gerestaureerde Goudleerzaal, geopend op werkdagen van 10—16 uur. Zo. van 13—16 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Cruquiusmuïeum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102: Schilderijen, gouaches en tekenin gen van Wim Steijn (t/m 27 Nov.). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland 66. - Schilderijen van Poolse expressionisten (tot emd Nov.). Het Huis met de kogel, Spekstraat 12. Portretten en bloemstillevens door Georg Rueter. Van 6 tot 27 November. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15. tel. 10539; Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telef. 12495; Park Apo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174, ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. Tel. 21400, Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7, Tel. 39523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen dcor de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 52 Santpoort Dorp, tel. K 2560—8284. OVERVEEN De dienst voor artsen wordt waargeno men door dokter D. K. Heeringa, Militai- renweg 18, tel. 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter K. L. Kout, He renweg 197, tel. 26224 en dokter P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—209, tel. 38320. In ons verslag van de diploma-uitrei king b(j de afd. Haarlem der R.K. E.H.B..O, dat Donderdagavond geplaatst werd, gaven wij de mening weer van de heer J. J. van Doorn, waarin het heette, dat de Maria-stich- ting te Haarlem een groot tekort zou hebben aan verplegend personeel. Wij vernamen echter van bevoegde zijde, dat de Maria-stichting over genoeg ver plegend personeel beschikt en zelfs vele aanmeldingen moet afwijzen. De heer F. H. Louman is Vrijdag avond onverwachts in de Mariastich ting overleden. Zelf blind, heeft hij als geen ander en op een onnavolgbare wijze voor de blinden gewerkt. Dag en nacht stond hij voor zijn lotgeno ten klaar, als voorzitter van St. Odilia (afdeling Noord-Holland), als be stuurslid van Blindenzorg en als lid van het hoofdbestuur van St. Odilia. De heer Lour,.an is 65 jaar gewor den en 63 jaar is hij blind geweest. Dit was voor hem echter geen onover komelijke handicap. Met een taaie en nooit aflatende energie heeft hij zijn leven lang voor de blinden op de bres gestaan. Zijn werk was nodig, omdat blindheid vaak ook armoede met zich brengt. Door lezingen en filmvoorstel lingen is de heer Louman er in ge slaagd, mgeveer een kwart millioen gulden bijeen te brengen voor men sen, bij wie jammer genoeg iedere cent mee moet tellen en vooral in dit licht gezien, is zijn werk van enorme be tekenis geweest. De blinden hebben in hem een pionier verloren van een zeldzaam grote allure. Zijn plotselinge heengaan is voor de velen, die hem kenden, een slag, omdat zijn bezie'end optimisme voor blinden èn zienden een grote steun was. Ondanks h-t feit, dat hij niet kon zien, stond hij nooit vreemd" tegenover de wereld en gaf hij iedere dag opnieuw het bewijs, dat ook voor een blinde een bijna nor maal leven mogelijk is. Zijn voorbeeld zal ook na zijn dood inspirerend blij ven werken. Zaterdagavond organiseert de K.J.M. een dansavond, waarop alle jonge mid denstanders worden uitgenodigd. Aan vang 8 uur. GEBOREN: J. BruijnSmit, z.; K. de VriesHart, z.; H. Th. G. van KruiselbergenMartens, d.; H. L. van Hoéij Schilthouwer PompePrill- witz, d.; A. A. M. HogendoornKaan dorp, d.; J. Th. KoejemansHuijs- mans, d.; M. Riekwelvan Dommeie, d. GEBOREN: J. Buijsvan de Boer, z. en d.; M. WillemseVermeer, z.; SteijselStijger, z; J. van der WaagBronkhorst, z.: E. VaderStien- stra. d.; S. van DamSiebenga, d.; S. G BerlottRijkmans, d.; C. P. den Nijsvan Rossum, d.; 3. W. Mole naar—'Wesseling, d.; H. J. Cokart Frederiks, d. ONDERTROUWD: A. W. van Vliet en H. E. Kan. GETROUWD: B. J. Caré en C. M. Slebe; D. de Keijzer en H. A. M. Hamhuis; H. van de Manakker en J. H Stscn Icon GETROUWD; G. A. Demmink en G. R. Veldhuisen. OVERLEDEN: J. G. Renou—Felix, 74 j., Westerhoutpark: C. J. Koops—de Lange, 76 j.. Deckstr.; J. Cramer Twïlt. 79 j.. Vosmaerstr.; A. M. S. Bleuanus, 74 j„ Gasthuissingel, d. OVERLEDEN: O. Kruger, 8 j., Kam perlaan. Tijdens een boeiende voordracht heeft pater dr. Jos. Smits van Waes- berghe S.J.. gisteravond in de Stads schouwburg getracht en ongetwij feld met succes de leden van „Ge loof en Wetenschap" in te leiden in de geheimtaal der muziek. Hij deed dat allerminst in geheimtaal, maar bevat telijk voor geheel zijn auditorium, illustratief ook, niet alleen via een mechanische weergave van muziek, doch ook door zijn aansprekende, bijna muzikale, manier van voordragen. Om bij voorbaat alle moeilijkheden uit de weg te ruimen, rekende de in leider allereerst af met een groot deel van de mensen, dat zegt niet muzi kaal te zijn. Als iemand maar de een voudigste melodie aanvoelt, is hij in ieder geval muziekgevoelig; en op een heel enkele uitzondering na zijn dat alle mensen. Iets anders is het natuur lijk, of die muziekgevoeligheid ont wikkeld is. Kinderen van vier, vijf jaar of wat ouder zingen op straat of op school, .naar voor de meeste mensen is dat de enige activiteit tot zingen geweest; zij zijn toen blijven stilstaan en zo is ook het volkslied doodgegaan. Het volk zingt niet meer en als het zingen moet, grijpt het terug op me lodietjes uit de kinderjaren. Zo zijn b.v. het befaamde „Oranje Boven" én het „Adieu, wij moeten" geïnspireerd op een kinderliedje. Gelukkig komt daar nu enige kentering in, hoewel de oudere generatie niet meer spontaan kan zingen; als ze nog zingt, ontbreekt de motoriek en gaat ze trekken, waar van het kerklied bij katholieken en protestanten frappante voorbeelden geeft. Uitvoerig ging de inleider in op de twee wezenselementen in de muziek: melos (de tonen) en rhythme, die sa men de melodie vormen. Het eerste element, het tonen-materiaal dus, werkt in op het verstand, het rhythme meer op het sensorische in de mens. Tussen die twee dient een goede verhouding te bestaan en wel zo, dat het melos iets overheerst. In de dans kan het slechts mogelijk zijn, dat die twee elementen aan elkaar gelijk zijn. Heel even bewoog de pater zich op het gebied van de jazz,, waar het rhythme het melos wel overheerst. Hij wilde deze vorm van muziek niet per se veroordelen, maar hij achtte het gevaarlijk als het rhyth me in de muziek gaat overheersen. Op de door hem zelf gestelde vraag wat er dan van overblijft, gaf hij zijn auditorium de raad bij een psychia trische inrichting informaties in te winnen. Hij stelde voorts, dat, als wij muziek beluisteren, het melos voor óns begrij pelijk moet zijn. Er is echter geen reden tot verontrusting als men moderne mu ziek of muziek van andere culturen niet begrijpt. Het is immers zo, dat wij vertrouwd zijn met onze eigen, bekende, toonladder en daarom klinkt ons b.v. muziek uit Japan, waar men onze toonladder niet gebruikt, onbe grijpelijk, althans vreemd in.de oren. Pater Van Waesberghe attendeerde zijn gehoor er vervolgens op, hoe mu ziek en taal twee eigen zelfstandige grootheden zijn; zij kunnen elkaar wel vermooien, maar zij komen niet bij el kaar en zeker lossen zij zich niet in elkaar op. Het spreken is in de mu ziek onmogelijk na te bootsen, want die kleine nuanceringen in het spre ken kent de muziek niet. Wel kan de muziek bepaalde geluiden nabootsen (koe-koek), het kan het rhythme van iets uitbeelden en de sfeer. Ten aan zien van het laatste herinnerde hij er aan, hoe na 1800 de mogelijkheid ont dekt werd, om ook in de muziek men selijke emoties en affecties uit te beel den en wel in die mate, dat het de luis teraar diep aangreep. Voor die tijd was er natuurlijk in de muziek eveneens sprake van sfeer en stemming, maar zij waren algemeen menselijk. Die ontdekking viel samen met de romantiek en reeds een op pervlakkig luisteren bevestigt, dat het lied, de ballade en de opera na 1800 veel meer het stempel dragen van per- Advertentle LANGE VEERSTRAAT -.0 TEL. 11493 soonlijke bewogenheid dan in de tij den daarvoor, toen zelfs een opera egaal en objectief in de muziek kwam. Onder invloed van die ontdekking kwamen tekst en melodie in zoverre bij elkaar, dat de stemming in de tekst tot melodie werd omgezet. Pater Van Waesberghe illustreerde zijn betoog met markante muzikale illustraties en het was tot slot mr. F. Vorstman, de voorzitter van „Geloof en Wetenschap", die hem namens het aandachtige auditorium hartelijk dank zegde. De Franse mode-onfwerper Jacques Fath is vanmorgen in zijn woning te Parijs op 42-jarige leeftijd overleden. Hy was reeds verscheidene maanden ernstig ziek. Jacques Fath kwam voort uit een geslacht van mode-ontwerpers. Zijn overgrootmoeder was de favoriete ont werpster van keizerin Eugenie, de vrouw van Napoleon III. Hij opende zelf een modehuis in 1936 en presen teerde zijn eerste modellen in 1937. Maar pas na de oorlog kreeg hij grote be kendheid. Hij en Christiaan Dior wer den de grootsten der Parijse modeko ningen van het naoorlogse tijdvak. (Rtr.—AFP—UP), De jeugdige Engelse regisseur Geor ge O'Farrell heeft met zijn film „The green scarf" in zoverre een hachelijke onderneming geëntameerd dat hij de figuur van Michael Redgrave in handen heeft gekregen, die hem uitde hand is gevallen. Redgrave, een rastoneelspeler, begaat in genoemde film de fout, die Jannings in zoveel Duitse en Amerikaanse films heeft be gaan; hij geeft toneelnummertjes wég, of, om het in toneeljargon te formule ren: hij legt het ene nummer na het andere neer. In andere termen: hij staat voor de spiegel te spelen, vervuld van zichzelf en maakt de onaangename in druk, in de mening te verkeren, dat de filmerij tot zijn eer en glorie is uitge vonden. Men kan de zaak ook van de andere kant bekijken en de regisseur het verwijt maken dat hij de filmex pressie voor een deel heeft opgeofferd aan de toneel-fotografie door Redgrave als een praalhans te keer te laten gaan. Alleen maar voor een deel overigens, want als compositie mag The green scarf er zijn. De film is knap gecon strueerd en met beheersing gemaakt: za kelijk, recht op het doel af, zonder la waai, zonder onverdedigbare trucs, vrij van zucht tot epateren. Kortom: O'Far rell heeft een van die typisch Engelse films gemaakt, die nergens overdrijven, niet meer betogen dan noodzakelijk is en het filminstrument niet verwaarlo zen. Aan de film ligt een roman en een toneelstuk ten grondslag, waarin het verhaal verteld wordt van een blinde en doofstomme man die verdacht wordt van moord. Een enigszins zonderling Het verhaal van de film „Zolang jij bij mij bent", welke deze week in Minerva wordt vertoond, draait om een filmregis seur, die de werkelijkheid zoekt, hjj vindt die, wanneer tijdens een histori sche opname een van zijn vrouwelijke figuranten bij een ongelukje in de studio in brand vliegt. Nadat het meisje ver bonden is brengt hij haar in zijn wagen naar huis. Zij woont aan de rand van de stad in een hok langs de spoorlijn. Haar man werkt op een fabriekje; hun leven is een en al misère geweest. Dat leven wil Frank op de film brengen en daar voor heeft hij zijn nieuwe ster nodig. H(j hecht zich aan haar, maar blijft duide lijk in haar het object zien, dat hem tot medium dient en kent nauwelijks de ob stakels, zelfs niet die van een dreigende breuk tussen man en vrouw, want het gaat hem om de film, niets dan de film, die hem verteert en waaraan hij alles, ook zijn en anderer geluk wil opofferen. Op de laatste dag van de opnamen breekt de ster de ban en kiest zij duide lijk en voor goed haar man, terwijl de alleseisende regisseur alleen blijft met zjjn brandende ogen achter zijn bril en de verterende filmhartstocht in zijn hersens. Hij zal altijd alleen zijn, want alleen de film houdt hem gevangen. Wanneer men bedenkt, hoe menig filmmaker zulk een stof zou hebben aangegrepen om met de nodige pathos allerlei onzin over de filmwereld te berde te brengen, dan mag men Braun het compliment maken dat hij met grote be heersing zijn materie heeft verwerkt. 14 jaar. advocaat op leeftijd (Redgrave) moet hem verdedigen en slaat zijn collega's met verbazing door de schrandere wij ze, waarop hij de onschuld van de ver dachte aantoont, die al die tijd heeft gesimuleerd omdat hij zijn vrouw van de moord verdenkt. Maar ook zij is vei lig in de hoede van de knappe advo caat, die onweerlegbaar het bewijs le vert van haar onschuld en de ware da der onder het publiek in de rechts zaal aanwijst. Hier en daar krijgt de film het karakter van een thriller, maar ook daar wordt naar goede Engelse ge woonte niet overdreven. De enige over drijving schuilt in de uitbeelding van de advocaat, te nadrukkelijk „gespeeld" door Redgrave, te weinig beheerst door de regisseur en trouwens reeds te he roïsch geschetst in de roman. Alles bij elkaar heeft O'Farrell toch een boeiende film gecomponeerd, die wij verkiezen boven zijn eersteling: The heart of the matter naar Greene's be faamde roman. De titel „De groene sjaal" houdt verband met de rol, die een damessjaaltje in het drama speelt. Dbg. In Luxor. 14 jaar. De Fransen hebben zich ook eens op het Borgia-verhaal geworpen en het resultaat is de film ,,Lucrece Borgie geworden. Vermoedelijk om meer men sen te trekken draait de film in Neder land onder de titel: „Het liefdeleven van Lucretia Borgia". Wie echter be nieuwd is naar dat liefdeleven, zal bü de film bedrogen uitkomen. Het enige wat te beleven valt, is ontzettend ver velend. De grote vechtpartijen worden in 'n Wild-West-film stukken beter ge- ensceneerd. De film is bovendien lang dradig, het camera-werk is slecht en de toeschouwer wordt nog geen 60 secon den achtereen geboeid. Wie Lucretia niettemin toch wil gaan zien, moet vol wassen zijn. Zij, die vorige week het eerste deel van de film „Junglevrouwen van Afri ka" gezien hebben, kunnen moeilijk de ze keer thuisblijven, nu het tweede hoofdstuk onder de titel „De wrekende rivier" vertoond wordt. De helden van het verhaal komen nog voor meer moei lijkheden te staan, alvorens zij hun eind doel bereiken. Van Maandag tot en met Donderdag wordt in dit' theater „Het gevecht op de rotswand" gedraaid. De gebeurtenis sen spelen zich af in het wild Westen, waar een vrouw oorzaak is van heftige tumulten. Een film voor de liefhebbers. 18 jaar. Ann Todd en Kieron Moore in „The green scarf' m Ier niets zegt, waarderen als een wel aardig comedietje. De ouderen zullen erdoor terugdenken aan de jaren voor 1933 dat de UFA een stroom van dit soort films de wereld inzond. A.l. Jonge en oude liefhebbers van roman tische avonturenfilms kunnen deze week de drie, of juister de vier, musketiers weer op het witte doek zien schermen en paardrijden. Ook hur oppasser is weer van de partij. De film, die in Frans Hals draait, is de ik-weet-niet- hoeveelste verfilming van Dumas' boek. Het is een Frans-Italiaanse film. Zij geeft beter dan de Amerikaanse versies de sfeer van het oorspronkelijke ver haal weer. Hetgeen niet wil zeggen, dat het alles filmkunst is wat de klok slaat. Maar het is in ieder geval een onder houdende film geworden. Het heeft weinig zin hier de geschie denis te verhalen. Velen kennen het boek, althans het thema en om u nu precies op te sommen hoeveel duels er in deze film gepleegd worden, hoeveel galante veroveringen er worden ge maakt en hoeveel fraaie costuums en landschappen u te zien krijgt, heeft wei nig zin. Het zij voldoende te vertellen, dat dit alles in d^ze film van André Hunnebëlle niet ontbreekt en dat de genen, die open staan voor romantische geschiedenissen, zeker niet teleurgesteld zullen worden door deze nieuwe film versie. A.l. Wanneer de filmindustrie teruggrijpt naar een oud succesnummer, dan staat meestal bij voorbaat vast, dat de nieu- we versie het origineel nie+ zat' over- treffen, althans zeker 'niet het zelfde succes zal hébben. Ook de nieuwe ver filming van ,,1 e Privé-secretaresse", die deze week in Cinema Palace draait, zal de ouderen beslist niet de gelijkna mige film uit de dertiger jaren, met Re- nate Muller en Felix Bressart, doen ver geten. Hoewel het zelfs de vraag is of de originele „Privé-secretaresse" het nu nog zou doen. De tijden en de sma ken zijn wel een beetje veranderd. Hoe het ook zij, de film, die deze week aan de orde is, geregistreerd door Paul Martin en compleet met de schlager „Ich bin ja heut' so giucklich", die naar de eisen des tijds ook gesyn copeerd ten gehore wordt gebracht, zul len degenen, wie de naam Renate Mul- i l 1 i$ i ft i I >j I x ysjij:;,.!.! i-j - T~~\ onderdag 2 December zal de Heemsteedse raad hoogstwaarschijnlijk een f J beslissing nemen omtrent het uitibreidingsplan de Glip, dat thans op het raadhuis van Heemstede ter visie ligt. Wanneer men het plan, waarin ongeveer 425 woningen, hoofdzakelijk ééngezinswoningenzijn geprojecteerd, onder ogen krijgt vallen direct de royale opzet en de grote variatie op, welke de ontwerpers van de stichting Stad en Landschap hebben nagestreefd. Zij heb ben aantrekkelijke woonwijken gecreëerd en overal veel groen „geplant". In het plan zijn vijf terreinen opengehouden voor de bouw van openbare gebouwen, die waarschijnlijk scholen en een kerk zullen worden. Wanneer de vereiste toestemmingen zijn verkregen zal met de bouw zo spoedig mogelijk worden begonnen. Het valt nu nog niet te zeggen wanneer het gehele plan gerealiseerd is. Een en ander hangt immers ten nauwste samen met het bouwvolume; voor de jaren 1954, 1955 en 1956 heeft de gemeente Heemstede een bouwvolume voor 101 woningen gekregen, dat onvoldoende is om zelfs maar de bevolkingsaanwas op te vangen. die thans nog maar bestaat uit de Dr. Schaepmanstraat, de Abr Kuyper- straat en de Troelstrastraat. De grens van deze buurt wordt gevormd door de Ringvaart, waarlangs een groenstrook ligt tot aan het watertje, dat loopt van af de molen van Hoeker tot de Ring vaart. In dit gedeelte van het uitbrei dingsplan zullen ongeveer 200 woningen verrijzen, terwijl er drie terreinen zijn gereserveerd voor bijzondere bebou wing. De straten, over het algemeen vijf m. breed, zijn voorzien van groen stroken en trottiors. In de bebouwing aan de rech terzijde van de Glipperweg treft men vijf huizenblokken aan; de ontwer pers hebben in ieder van zo'n blok een groot binnenterrein open gelaten, dat waarschijnlijk bestemd zal worden tot Wanneer men van Heemstede uit de Glipperweg oprijdt, vindt men aan bei de zijden de nieuwe buurtschap De Glip. De uitbreiding aan de linkerzijde van de weg dient beschouwd te worden als een afronding van de staatsliedenbuurt, Het uitbreidingsplan De Glip is een riant project, dat hoogstwaarschijn lijk Donderdag 2 December in de Heemsteedse raad behandeld zal wor den. plantsoen. .Tussen het landgoed Ma- riënheuvei en de straat, die aanvanke lijk parallel loopt aan de Glipperweg zullen zes complexen woningen in stro- kenbouw verrijzen. Nog verder in zui delijker richting zullen aan de linker zijde van deze zelfde straat nog eens vier complexen woningen gebouwd wor den, eveneens in strokenbouw. In totaal zullen in dit gebied ongeveer 225 wo ningen komen. Het ligt in de bedoeling voornamelijk in dit gedeelte van het uitbreidingsplan winkelpanden te doen optrekken, onder andere in panden van de drie eerste huizenblokken, die aan de Glipperweg gelegén zijn. Voorts zijn ook hier enkele terreinen gereserveerd voor openbars gebouwen. De nieuwe buurtschap De Glip wordt dus in de toekomst doorsneden door de Glipperweg, die tussen de hebouwing 'n breedte krijgt van ongeveer veertig me ter. Voor de woningen aan beide zij den van de weg komen groenstroken van vier meter, daarnaast een trottoir van twee meter. Op de Glipperweg zijn twee rijbanen van elk zeven meter ge projecteerd, die gescheiden zijn door een plantsoen van ongeveer acht meter. Vanaf „Meer en Berg" tot aan het begin van de huidige bebouwing wordt aan de westelijke zijde van de Glipperweg een zogenaamde ventweg van ongeveer vijf meter aangelegd, die op zijn beurt weer door een groen strook gescheiden is van de rijweg. Ook aan de oostelijke zijde, namelijk na de ombuiging van de Glipperweg in zuidoostelijke richting, vindt men een ventweg. In de toekomst zal de Glipperweg niet meer door, maar langs de bebouwing gaan. Op uitnodiging van de commissie voor huishoudelijke- en gezinsvooriichting uit de Vrouwen-contaci-commissie sprak dr. Sis Heyster Vrijdagavond in hotel Keur te Zandvoort over „Kinderen in de contramine." Voor deze lezing be stond grote belangstelling. Vóór ae pauze sprak dr. Heyster over de zo genaamde eerste moeilijke periode: het kind omstreeks het aerde levensjaar. Bij het kind ontwikkelt zich dan de wil: de wilsdaad, gesteld na vooraf gaand beraad. Soms wordt de wilsdrang zó sterk, dat een soort wilskoorts ont staat; het kind is dan onbeheerst in zijn verlangens en niet voor rede vat baar. Spr. gaf aan de ouders de raad het kind dan met rustige kracht tege moet te treden, niet toe te geven ett deze houding consequent vol te hou den. De beioe ouders moeten dan één lijn trekken. De ouders moeten niet toegeven aan hun driftgevoeiens en met zelfbeheersing en wijsheid handelen. Na de pauze sprak dr. Heyster over kinderen in de puberteitsieeftijd. Ds prae-puberteit levert dan de meeste moeilijkheden. Er doet zich dan een opeenstapeling voor van lichamelijke krachten. Dit uit zich dan door pochen op lichaamskracht en ook door het veroorzaken van moeilijkheden in het gezin en op school. Aan de ouders werd de raad gegeven, het kind dan eens rus tig te laten uitspreken en zijn vertrou wen te winnen. De ouders moeten dan niet proberen hun mening als het ware o p het kind te plakken, maar zij moe ten het kind door wijs, geduldig en liefdevol optreden laten zien en laten begrijpen dat de mening van de ouders juist is. Als de ouders in die moeilijke periode het kind een zekere vrijheid geven, het als het ware een beetje los laten, dan zal het zich uit eigen aandrang steeds sterker tot de ouders aangetrokken voelen. Mevrouw van Kuyk dankte de spreekster voor haar boeiende en met voorbeelden verduidelijkte inleiding. T) C Het jaarlijkse congres van de Aï: ec- (Association Internationale de Dir® teurs de Circuit) dat einde NovernD in Zandvoort zou plaatsvinden is uiws steld tot medio Januari 1955. Hetc gres zal nu worden gehouden in gf. dé- om de contacten met de F.I.A. t* .,e) ration Internationale de l'Automo en de F.I.M. (Fédération Intern nale Motocyliste) te verstevigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2