Parochie van Sint Jan heeft de primeur van een Haarlemse Eigen ontspan ningsmilieu voor katholieke jongeren Instuif Concert van Symphonie-orkest „Haarlem" Ook HAARLEM op de bres voor de werkzoekenden boven de 40 jaar In aantal daalde de werkloosheid der ouderen, in percentages nam zij echter toe Tunnel vraagstuk een der dringendste verkeersproblemen Nieuwe straten in Haarlem J Televisie-service E DE WEEK IN STAD EN STREEK H E Wel een bandgeen verplichting Snelle actie redt mensenleven SolisteMargot Pinterpiano Verbetering bemiddelingstechniek werpt goede resultaten af Twee weken voor dierenmishandeling Auto te water MAANDRAPPORT GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU HAARLEM Sportagenda Abnormale concurrentie van Van Gend en Loos bij vervoer op België H. J. Maertens N. V. TWEE JAAR VOOR AUTODIEFSTAL ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 PAGTNA 3 Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 23/24 Nov. '54 Maandcijfers RADIO MOORS f SANTPOORT Zondagsdienst De parochie van Sint Jan in de Amsterdamstraat heeft de primeur van een Haarlemse instuif. Voor de katholieke jongeren in Haarlem is daar mede de gelegenheid geschapen in een eigen en goede sfeer hun ont- Panning te zoeken, een gelegenheid, waaraan gezien de ervaringen in andere tederc grote behoefte bestaat. ir eef} enquête vanwege het bisdom is gebleken, dat 60% van de gemengde nutuelijken zijn oorzaak vindt in de ontspanningsmilieux, en dat deed steeds mgender de noodzaak voelen, om meer vat te krijgen op het ontspannings- Amsterdam is hierin voorgegaan, verschillende andere steden volgden en sinds Kort kent ook Haarlem zijn Instuif, zij het nog alleen m de parochie van *lnt Jan en op bescheiden voet. Kapelaan H. van der Plas maakte met dit werk kennis in de hoofdstad en direct koesterde hij het plan iets dergelijks ook in "aarlem te ondernemen. Na vele besprekingen kon hij met een flinke groep vorige maand starten en het resultaat is nu, dat vele jongelui, ook. uit andere Parochies en zelfs van buiten de stad, dankbaar gebruik maken van deze Instuif. dat ook het katholieke verenigingsleven daaraan tegemoet komt. De practük op de Instuiven in andere steden heeft geleerd, dat deze gemengde beweging absoluut hoogstaand en fijn kan zijn. In Haarlem en dan met name in de parochie van Sint Jan is het Instuifwerk nog groeiend. Iedere In stuif, zo is de opzet, heeft een priester in het bestuur. Een technische commis sie kan in vele gevallen de materiële zaken behartigen, zoals het onderhan delen met artisten. de priester is ver plicht op alle bijeenkomsten aanwezig te zijn en hij ontvangt de nieuwe le den, die zich aanmelden. In korte trekken hebben wij hierbo- Vooropgesteld dient te worden zo ^®rzekerde onh kapelaan Van der Plas dat het Instuifwerk niet de acties en werkzaamheden aan de algemeen er- Kende jeugd- en jongerenbeweging wil doorkruisen. De Instuif is een sociëteit, oie wel een band schept, maar geen jyfpliohtingen in die zin: iedere week aanwezig zijn, elke week contributie °6talen enz. De Instuif is waarlijk een zoete inval, men kan er letterlijk bin nenvallen. Er zal echter naar gestreefd worden om meerdere Instuif-gelegenhe- den in Haarlem te scheppen en te er- wachten is, dat zulks ook zal geschie- Veh. Het grote voordeel is dan, dat iedereen, die lid is van een bepaalde mstuif met zijn lidmaatschapskaart ook aiders in de stad terecht kan. De er- varing heeft geleerd, dat dit ook psy chologisch juist is. Een jongere boven de 17 jaar wil niet steeds in dezelfde ■jaal en in de zelfde omgeving verke ken. Zijn zwerversgeest dwingt hem dan hier dan daar zich te vertonen. Zo aakt men niet op elkaar uitgekeken. Dat zwerversleven kan men moeilijk v.erkeerd noemen. Een jongmens voelt «eh zeker niet in zijn ontspanning per se gebonden aan zijn eigen parochie. Hij K.an naar elders, wa'r de jongeman meisje vindt en het meisje de jon gen. De Instuif alleen bestemd voor jon geren ouder dan 17 jaar is dus ge lengd, en gelukkig. Op die leeftijd gaat ihen elkaar zoeken en het is een eis, ven de Instuif en de betekenis daarvan aangegeven. Wanneer het werk zich la ter ook in Haarlem een vast plaats veroverd heeft, zullen wij daar nog ze ker op terugkomen. In de parochie van Sint Jan is men in ieder geval gestart. Na een eerste avond in October werd vorige Zater dag een dansavond gegeven. Gisteravond stond een ontwikkelings avond in de kleine zaal van het paro chiehuis aan het Teylerplein op het program, waarbij onder deskundige lei ding de operette „Wiener Blut" van Johann Strauss behandeld en vertolkt werd. Tussen haakjes kan hier ook wel de medewerking van de belastingau toriteiten gevraagd worden. De con tributie van der.e avond bedroeg 25 ct. en de belasting wilde daarvan 10 ct. innen. Dat is oepaald teleurstel lend temeer daar de leiding van c.e Instuif met haar werk ook een stuk jeugdvorming wil plegen. Voor Zondagavond staat er weer een dansavond genoteerd met muziek van „The sunny beams" en volgende week Vrijdag spreekt 's avonds de heer P. de Graaff, een bekende figuur uit het Haarlemse V.G.L.O. over „Waarom denken de jongeren vaak anders over vele dingen?" Zondag 21 November komt bij een dansavond in de Kroonzaal van Brink- mann Jan de Cler in de Instuif. De parochie van Sint Jan is nu be gonnen de belangstelling voor de Instuif blijkt groot te zijn en te verwachten is, dat andere Haarlemse parochies zullen volgen. Advertentie Directeur W. N. WOLTZRINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Een 61-jarige inwoner uit Bergen (N.H.), B. J., die pp 26 Juli j.l. in zijn tuin zijn poedel met de platte kant van een kleine schop had gesla gen, is door het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot 14 dagen j hechtenis. De Alkmaarse politierechter toegepaste kunstmatige ademhaling kon een hunner bijgebracht worden, had de man tot een maanc veroor- Voor het leven van de ander wordt deeld. I gevreesd. Vrijdagmorgen is in Loosduinen een vrachtauto in de Haagvaart terecht ge komen. Van de drie inzittenden Wist één uit de wagen te springen en zich zwem mende te redden. De beide anderen zaten in de cabine geheel onder water. Een schipper, Meeuwisse, die juist met zijn motorboot passeerde, bevestigde onmiddellijk een staaldraad aan de auto en kon, met hulp van omstanders, de cabine boven water trekken. De twee personen, die zich nog daarin bevonden, waren reeds bewusteloos. Door direct Het eerste concert dat Symphonie-or kest „Haarlem" Vrijdagavond onder haar nieuwe dirigent Marinus Adam gaf, was overwegend van uitstekende kwaliteiten. Men diient bij de beoorde ling vanzelfsprekend een andere maat staf aan te leggen dan bij de prestaties van een beroepsorkest, gezien het feit dat men hier te doen heeft met zuiver amateurspel. Symphonie-orkest Haarlem Jan de Cler stuift Zondag 21 Novem- ber in Haarlem mee! HAARLEM: HaarlemHVC, HFC Rapiditas, Onze Gezellen—DIO, 1Schevemngen, EHS—DJK, DCOWMS. HEEEMSTEDE: HBC-Blauw Zwart ?Ac£W?G: NASGold Star LISSE: LisseDOSR NOORDWIJKERHOUT: vvsb THB. ^aHMOND: Warmunda—Meerburg t^P ORT' Zandvoortmeeuwen Hillegom SANTPOORT: Velsen—QSC VELSEN: Stormvogels—Be Quick BEVERWIJK: DEM—KW, Bever wijk-Helder, Kinheim—ZVV. WIJK an Zee: Wijk aan Zee—OSV HEEMSKERK: ADO—RKAFC UITGEEST: USVU-Egmondia CASTRICUM: Vitesse—'WSV Sinds enige tijd staat de Stichting „Het leven begint bij 40" in het brand punt der belangstelling. Zij werd in het leven geroepen, nadat er in ver schillende publicaties gewezen was op de pijnlijk geringe kansen van de oudere werkzoekenden. Naast deze Stichting houden ook de Gewestelijke Arbeidsbureaux, die een hevige interesse voor het werk aan de dag leggen als men Elseviers Weekblad van 6 November geloven mag zich bezig met dit probleem, dat zich tijdens de afgelopen lente en zomer scherper gemanifesteerd heeft. In het gewest Haarlem waren eind Augustus van dit jaar 426 oudere werk zoekenden, 48% van het totaal; in dezelfde maand van 1953 was het percen tage „slechts" 45%, het aantal echter groter, namelijk 674. Uit de absolute cijfers blijkt, dat het aantal oudere werkzoekenden belangrijk is afgenomen; de percentages, die jaarlijks groter worden, geven slechts een relatief beeld. Duidelijker nog toont de maand Augustus van het jaar 1952 dit. Toen be droeg het aantal oudere werkzoekenden in het gewest Haarlem 1132; 41% van het totaal beschikbare aanbod van die maand. Deze belangrijke daling is voornamelijk te danken aan de verbeteringen in de bemiddelingstechniek van de laatste jaren, want het plaatsen van oudere werkzoekenden is altijd een groot probleem geweest. Haarlem slaat in de bestrijding der werkloosheid van oudere werkzoeken den beslist een goed figuur. De daling van het aanbod werkzoekenden steekt bijzonder gunstig af bij de landelijke cijfer. Over de maanden Augugstus 1952, '53 en '54 bedroeg het aantal oudere arbeidskrachten in Nederland respectie velijk 39533, 28103 en 22742. De ambtenaren van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem maken bijzon der veel werk van de bemiddeling voor deze groep werkzoekenden, die veelal een goed vak verstaan. In de loop der jaren is de bemiddelingstechniek ver beterd en zijn verschillende nieuwe me thoden in toepassing gebracht, waarbij als hulpmiddelen dienden: Beroepskeu ze, functie-analyse (in 1952 werden in Nederland 4200 beroepen geanalyseerd) antecedenten-onderzoek en scholing. Met deze verbetering van de techniek wer den reeds goede en vele resultaten be haald. In de maand September werden 119 oudere werkzoekenden aan een baan geholpen, in October 233. Voor het eerst na drie jaar is het totale aanbod in October gedaald. Eind September bedroeg dit 955, eind deze maand 923 (vorig jaar 1597). De oor zaak daarvan is de grote vraag naar algemeen wijzen de Tweede- °fer,Jileden in het voorl°P'g verslag terst begroting van Verkeer en Wa- Worrt 4 °P de steeds meer onhoudbaar het £de toestand bij de veren over Vra. oordzeekanaal. Men acht het l<0(,Astuk van de tunnels onder het <hl„ 'zeekanaal en het IJ een van de "bgei bdste verkeersproblemen, welke S' moeten worden. Sommige Vah d dl"ingen er op aan, dat de bouw dep 'e IJ-tunnel in geen geval zal wor- tujn,achtergesteld bij die van de Hem- aangeJj Met de meeste klem werd er op by vp| ongen de bouw van de tunnel lsen zoveel mogelijk te versnellen. Van zoreri verschillende zijden is men be ding °ver het feit, dat de voorberei- VenVan de plannen van Waterstaat aan 'u1® ondervindt door het gebrek aan !:chnische krachten. Is het gebrek Wjjter, ersoneel niet voornamelijk te Riet dpaan de te 'age salarissen? Als dige tp wegenbouw in het tegenwoor- viotte Po wordt voortgegaan, is de toenerm,n „veiliSe werking van het sterk 6eWaarbordVerkeer Benen dele meer T.a.v. Vraagd verkeersveiligheid wordt ge- hiaarL' °f de minister op korte termijn 8ers IfLten J>ate van de voetgan- grotn hii n- Gewezen wordt op het Voorrad s van oversteekplaatsen met "6 op het gemotoriseerde ver keer en op de aanleg van voetgangers tunnels. Acht de minister niet de tijd ge komen, bromfietsers aan een verplicht examen te onderwerpen, zo vragen zeer vele leden. Ook vraagt men aanleg van speciale wegen voor bromfietsen. Mede in verband met de veiligheid van het verkeer informeert men op nieuw van verschillende zijden naar de stand van zaken met betrekking tot de reeds lang verwachte herziening van het Rijtijdenbesluit. Men wil als grond slag van deze regeling de 48-urige werkweek nemen. Verscheidene leden wijzen op het intensieve militaire verkeer, dat het burgerverkeer niet alleen veel overlast bezorgt, maar waarvoor het burger verkeer bovendien sinds 1939 de weg heeft betaald. Deze leden zien gaarne, dat hierin verandering gebracht wordt in die zin, dat het militaire verkeer in de kosten van de wegen gaat mee betalen. T.a.v. het vervoer op België merken tal van leden verder op, dat Van Gend en Loos de laatste tjjd tegen zeer lage tarieven ongeregeld vervoer naar dit land aantrekken. Deze leden menen, dat hier sprake is van abnormale concur rentie met de particuliere Nederlandse wegvervoerders en dat Van Gend en Loos hiertoe in staat gesteld worden, doordat zij geheel gefinancierd worden door de N.S. Het schijnt, dat Van G. en L. van particuliere ondernemers een groot aantal Belgische machtigingen hebben opgekocht ten detrimente van de particuliere vervoerders en in wezen Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Z°U' KI aen aeze teaen van de minister ver- Kruisstraat 38 - Haarlem nemen, of hij dit toelaatbaar acnt. werkkrachten voor de oogst van bieten en aardappelen. Uit de aanvullende werken werden 55 werkkrachten ont trokken, die eveneens ingezet werden in de aardappeloogst. De beste krach ten daarvan zijn later weer ingescha- keld bij het binnenhalen van bieten Hieronder laten wfj een verdeling vol gen van het aantal werklozen in de ver schillende gemeenten van het gewest Haarlem: Haarlem 588; Heemstede 27; Bloemendaal 21; Heemstede 2; Benne- broek 4; Zandvoort 80; Velsen 83; Be verwijk 82; Heemskerk 4; Uitgeest 6 en Castricum 16. De vraag daalde gedurende de maand October van 1451 tot 1055 (vorig jaar 641). Deze daling werd o.m. veroorzaakt door een aanvraag van 200 werkkrach ten van een suikerfabriek; slechts voor de helft kon aan deze aanvraag worden voldaan. De overige honderd personen verkreeg men langs andere wegen. Voorts werden verschillende aanvragen met een lange looptijd afge voerd. Door gebrek aan materialen, vooral aan gevelstenen, steeg het aanbod in de bouwnijverheid van 118 tot 135 eind October (vorig jaar 217). De vraag daalde van 234 tot 121, doordat aan aanvragen voor stucadoors, schilders en grondwerkers kon worden voldaan. Anderzijds werden verschillende* ver- oudere aanvragen afgevoerd. Het aan bod in de metaalnijverheid daalde van 90 tot 73 (vorig jaar 156). Deze daling werd veroorzaakt, doordat jeugdigen geplaatst konden worden, die vorige maand nog stonden ingeschreven. Ook werden enige bij de metaalindustrie moeilijk' plaatsbare arbeidskrachten in de oogst te werk gesteld. De vraag nam af van 537 tot 499 (vorig jaar 239). Dat de laatste seizoenwerkzaamheden in het Horecaf-bedrijf zijn afgelopen blijkt wel uit de stijging van het aanbod in deze branche van 74-91. Daarentegen steeg de vraag van 10 tot 57 (vorig jaar 5), doordat voor een bijzondere gelegenheid 'n aanvraag was ingediend voor 45 kellners. Vele losse arbeiders konden geplaatst worden bij de Suikerfabriek te Halfweg. Het aanbod daalde van 246 tot 227 (vorig jaar 463) en de vraag van 343 tot 104 (vorig jaar 22). In verband met de aanstaande Sint Nicolaasdrukte werd een groot aantal vrouwelijke arbeidskrachten geplaatst als leerling-verkoopsters; daardoor zak te het aanbod van 127-105 (vorig jaar 223). beschikt vooral over een mooi klinkend ensemble blazers, teTwijl de strijkers een duidelijke metamorphose hadden on dergaan, getuige vele voortreffelijke pas sages van goed klinkende strijkinstru menten. Vooral het eerste werk van het programma, de Suite „Pelléas et Méli- sande" van Gabriël Fauré was in zekere zin een openbaring. Marinus Adam wist het verfijnde kleurenpalet van deze prachtige muziek helder en doorzichtig te houden. Vooral de bekende Sicilienne met het lichte Dorisch gekleurde gol vende thema blonk uit door schoonheid en toonvorming. Hierna trad de piano soliste Margot Pinter op in Chopin's pianoconcert in f-moll. Wij maakten deze zomer op één der concerten van 't Phil- harmonisch Orkest reeds kennis met deze ras-musicienne. Deze avond heeft Margot Pinter de indrukken van eertijds verstevigd. Zij is op de eerste plaats zeer muzikaal, maar beschikt bovendien over een opmerkelijke dosis gedegen techniek. Deze laatste is echter geheel ondergeschikt gemaakt aan haar voor dracht. Daar zij uit de aard der zaak op deze avond een begeleiding kreeg van een overigens meer dan verdienste lijk spelend amateursorkest, kwamen haar bijzondere pianistische kwaliteiten misschien niet ten volle tot ontplooiing. Zo remde een te late inzet van de fagot bijvoorbeeld in het eerste deel de muzi kale gang van zaken. Tezamen echter met de geroutineerde dirigent Marinus Adam, wist Margot Pinter van dit con cert een boeiende vertolking te geven, die haar zeer terecht een ovationeel ap plaus bezorgde. Na de pauze verraste Haarlem ons met een puntig gespeelde Ouverture „die Zauberflöte" van Mozart. Een enkele stroeve passage daargelaten, verdient de uitvoering van dit zo moeilijke stuk alle lof. Met de eerste Symphonie van Beet hoven legde het orkest eveneens veel eer in. Weliswaar kwamen hierin en kele ongelijkheden voor, maar door Adams strakke hand was spoedig alles wederom in rechte banen. Fraai klonken de blazers in Trio van het derde deel. Marinus Adam had zeer verstandig de tempi der diverse delen niet tot het uiterste opgedreven, zodat men binnen de grenzen der technische beheersing hiervan bleef. Het succes na afloop was uitermate groot. Symphonieorkest Haarlem kan met veel genoegdoening terugzien op dit uitstekend najaarsconcert. JAN LAARVELD De laatste letterkundigen, die in I drecht geboren en studeerde Chinees, het plan „Sinnevelt" een straat kre- eerst aan de Leidse universiteit, latei- gen toegewezen, zijn Henri Borel en m Amoy (China). Enige jaren was hij Johan de Meester. Om het trio van deze week vol te maken stappen wij over naar „Delftwijk" en wij vragen uw aandacht voor een der belang rijkste Nederlandse dichters, dr. P. C. Boutens. Johan de Meester ohan de Meester werd in 1860 te Harderwijk geboren, kwam op 20- jarige leeftijd in de journalistiek, was o.a. werkzaam in Parijs en wijdde zich de laatste jaren van zijn le ven uitsluitend aan de letterkunde. Hij stierf in 1931 te Utrecht. Ook deze schrijver ontkwam niet aan Franse invloeden en zeker zijn eerste werken getuigden van 'n breed natu ralisme. Later maakte hij zich daarvan min of meer los, o.a. in zijn bekende ro man „Geertje". Hij viel op door zijn preciese beschrijving van omstandighe den en situaties en door een scherpe tèkening van karakters. Van zijn hand verschenen verder o.m. „Deemoed", „Aristokraten", „Carmen", „Eva" en „Liefdetrouw". Het onderstaande fragment is geno men uit „Deemoed", het verhaal van Lilia, een t.b.c.-patiënte, die door zus ter Clémentine in Pariis wordt ver zorgd. Lilia's betere toestand duurde maar kort. Een hoestbui midden in den nacht, na een avond van telkens op gewonden beginnen te praten en niet willen slapen, was 't begin van nieu wen achteruitgang. Van uitputting dommelde zij eindelijk in, laat tegen den ochtend, het vermagerde bolle- hoofd dat altoos zoo zwaar was, tegen de borst der geknielde verpleegster. Het was natuurlijk niets goed voor t ik van de Chinezen in Indië, sedert 1916 was hij als journalist in Nederland wérkzaam. Op het laatst van zijn leven werd hij katholiek; hij stierf in Den Haag 4 September 1933. Henri Borel schreef o.a. „Wijsheid en schoonheid uit China", „Van leven en dood", „Speelgoed van de Kleine The- resia" en „De laatste incarnatie". Uit het laatste boek is het volgende fragment genomen. Toen, ineens, met een schok van verrassing, die eerder blijdschap dan droefenis was, riep ik: „Ze is dood, mijn vriend, ze is dood Ja, dood was ze, eindelijk dan, ein- Advertentie Nasrsaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 haar, zoo enigszins ingedoken te lig gen; maar wanneer ze veel leed, had ze zulk een behoefte aan gekoesterd worden, was dit zóózeer een troost, bijna een verzachting, dat Clémentine telkens toegaf. Toen zij zeker was dat Lilia sliep, legde Clémentine het zwaar steunen de hoofd neder op het harde, maar weinig plooiende kussen. Zij deed het zoo voorzichtig moge lijk, en toch overlegde ze zenuwach tig of ze het niet wat voorzichtiger had kunnen doen. Terwijl ze, rechte gestalte, de handen vóór den schoot gevouwen, op het lage bed neerkeek, rees er in haar een wijde zelfontevre denheid, een gevoel betreffende haar zelve, als was het niet goed, dat dit kind doodelijk ziek en zij nu weer ge zond was. En uren lang tobde ze in die droefheid. Toch was ze juist de laatste dagen volstrekt weer niet zoo als ze wezen moest. Telkens voelde ze zich koortsig. Daar had zeker haar droefheid over Lilia invloed op, nog nooit was ze zoo met haar heele hart bij een ziekbed geweest, en had ze zoo 't weemoedig vooruitvoelen ge had, dat er met het zeker te ver wachten sterven van haar patiënte iets zou wegsterven van haar Henri Borel en schrijver van veelal weike, overgevoelige verhalen was Hen ri Borel, wiens proza in ieder ge val meer betekenis had dan zijn gedich ten. Hij werd 23 Nov. 1869 in Dor- Wanneer October op zijn eind loopt en November op het punt staat herboren te wor den, pleegt ieder jaar de hoofdredac teur met een ernstig gezicht op mij toe te schrijden. Hij heeft dan vele papieren bij zich, kucht even en maakt mij via zeer speciale zins constructies duidelijk, dat de Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond, kortweg L.T.B., weer een serie ver gaderingen gaat houden in Haar lem. Na zo'n gesprek is mijn lot be zegeld, een gelukkig lot overigens, want tot de pleizierigste evenemen ten van het journalistieke jaar be horen zonder twijfel de vier L.T.B.- vergaderingen. Geen organisatie is aan Haarlem trouwens zo trouw als juist de L.T.B. Jaren geleden reeds, toen er nog geen sprake was van Haarlem als congresstad, hielden de vakgroepen van de L.T.B. haar jaar vergaderingen in Haarlem en ieder jaar weer komen veehouders, tuin ders of akkerbouwers uit de kop' van Noord-Holland, uit Kennemer- land, de Haarlemmermeer, de Bol lenstreek, de Zuid-Hollandse pol ders en de Zeeuwse eilanden naar hun vergaderstad. U hebt daar als Haarlemmers vermoedelijk geen kennis aan, maar het zou de ver- gaderlustigen-door-dik-en-dun goed doen een van die vergaderingen bij te wonen. Daar wordt mannentaal gesproken, recht toe recht an, zon der omwegen of politieke zinswen dingen. Ge vindt er geen mensen, die cursussen in welsprekendheid volgen en het boerenverstand is zo gezond, dat de landman geen woor den gebruikt, die hij zelf niet be grijpt. De boer en de tuinder ken nen hun problemen in een eigen taal, en in het vuur van hun woord spreken zij van „de meheer uit de Haag", als zij het gemunt hebben op Zijne Excellentie de Mini'ster van Landbouw en Voedselvoorziening. Het begint allemaal zo rustig, de mannen van buiten, bewust van de verantwoordelijke taak als afge vaardigden, gaan er eens wijd-uit voor zitten en van ieder krijgt ge de indruk als van een miniatuur- boer Braat, de kolossale figuur, die vóór de oorlog dé typische verschij ning was in de Tweede Kamer. Maar juist wanneer de sirppele leek gaat denken: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landman heen", dan gaat het gezonde maar hartige boerenspel een aanvang nemen. Wolken van rook pakken zich dreigend samen boven de me nigte, de stem van de voorzitter en nog meer zijn hamer klinken tus sen het geroezemoes op en de spre ker, die een goede zet weet te ver kopen, kan er zeker van zijn, dat een voetgestamp, gevolgd door stof wolken, zijn gelukkig deel wordt. Ik zou u graag de verschillende typen willen beschrijven, mannen zoals de rondborstige De Goede, een frisse boer met grappige krulletjes op z'n kop, stoer en straf de geachte vergadering toesprekend. Hij heeft een dreigende stem, zangerig tevens, en als hij op een bepaalde toon hoogte begint, wees er dan zeker van, dat hij een octaaf hoger ein digt; tot ieders plezier moduleert hij dus met groot gemak naar een andere toonsoort, maar het deert hem niet en hij zingt de handen diep in de zak zijn solo zo mag nifiek, dat iedereen wel naar hem móet luisteren. Zo is De Goede, weer anders is Roeleveld, Van der Weijden, Groen en die vele afgevaardigden, allen met een eigen karakter, maar sa men een stevige boerenstand vor mend, die zich ieder jaar weer graag in het vertrouwde Haarlem presen teert. En wanneer aan het eind van de dag elkeen zijn weg zoekt door een onontwarbaar rookgordijn, slaat de Zeeuw zijn hand in die van de Westfries. Dat is het scheiden van de markt, en ik weet, dat diezelfde boeren hun dreigementen om min der te gaan produceren als de mi nister niet over de brug komt, ver geten zijn, wanneer zij van de stad se vergadering in het licht en de lucht van het wijde polderland zijn teruggekeerd. Want eeuwig blijft het adagium: En de boer, hij ploegde voort! A-Vyf! oe heel anders zal dat weer worden, als over twee weken de Provinciale Staten en ver moedelijk kort daarop de Haarlem se gemeenteraad aan hun begro tingsdebatten beginnen. Een uit voerig politiek steekspel ter inlei ding, dat niets om het lijf heeft, om dat de Tweede Kamér daarin reeds lang is voorgegaan (en met dezelf de woorden). Dan een eindeloos gepraat, waarbij de vergaderden de koffiekamer een geliefkoosd oord achten. Nee, de boeren en tuinders liggen mij beter, al zijn ze niet zo diplomatiek. En dat hebben zij vóór op de stadse vergaderlustigen in de raad: ze zijn allemaal van de tong riem gesneden. De plattelanders weten wel, wie zij moeten afvaar digen zij kénnen ook de men- sen, die hen vertegenwoordigen en om dat alles mogen wij men sen van de stad hen benijden. Bij ons is dat wel eens anders. Maar laat ik niet verder vooruit lopen op de dingen, waarover toch nog genoeg geschreven moet wor den. Hopelijk wordt het niet zo triest als laatste Woensdagavond, toen Haarlems jeugd er op uit trok om het feest van Sint Maarten te vieren. Het goot met bakken van de hemel, druipnat stonden de kin- ders samengepakt, maar hoe de regen het kaarsvuur in de lampions ook bluste, het vuur in de kinderen doofde niet. Zij hielden stand, waar delijk dood! De droeve reiz- van dit leven was voor goed volbracht! Want daar lag Ohanasan als een beeld van donker ivoor, een zalige Boeddha, roerloos in reine rustEn ik heb eerbiediglijk rondom haar gelegd blanke lotussen, kuische symbolen der ziel, die diep geworteld in het slijk der aarde, recht rijzen omhoog, door 't duister tot het Licht Zóó was haar eenzame, verlaten ziel opgerezen, door een poel van ellen de, waarin zij geïncarneerd was, daar neêrgeworpen door het onver biddelijk noodlot van 'haar Karma, ééns, in vroeger leven ,door zelve gecreëerd. Het was zoo grootsch van simpelen eenvoud De droeve reize door de troebele zonde was volbracht, en nu ontplooi de de kuische bloem zich, hoog bo ven de aarde, in het eeuwige Licht Een glans van vrede lag over haar zacht Boeddha-gelaat, de afglans van hare ziel, die nu niet meer bewust was van het droefgeleden leven, en vér heenzweefde, droomend óp in het eindelooze Zóó zag ik haar voor het laatst, en zóó zal ik haar nooit vergeten, Oha nasan, die daar lag als een beeld van donker ivoor, een zalige Boeddha, roerloos in reine rust P. C. Boutens en van onze grootste dichters in de Nederlandse literatuurgeschie denis is P. C. Boutens, de dich ter, die bij de meesten bijzonder (en he laas alléén) bekend is om zijn naar F dat nog mogelijk was, en het ging van deur tot deur, zingend zelfs nog en verrukt over de goede gaven, die veelal royaal rondgestrooid wer den. Diezelfde avond signaleerde ik de eerste Sinterklaas en zwarte Piet beiden in zakformaat in de druilerige stad. Omhangen met een gordijn, een krantenmijter op het hoofd en in de rechterhand een gor dijnroe, klopte de kleine Sint bij iedere deur aan, in gezelschap van een peuterige pieterman, getekend met zwarte strepen op het gezicht en met een basstem als van een duivel. Ik heb dat tweetal niet af gescheept, maar een tikkeltje be droefd was ik toch wel. Die jonge lui in Sinterklaas-kledij waren op een leeftijd, waarop ik vroeger nog wegkroop achter moeders rok als de Sint op bezoek was. Dat was nog een voor-oorlogs geloof, en mis schien wordt dat weer verstevigd, als de heilige man werkelijk in Haarlem komt, niet eerder dan ko mende Woensdagmiddag. Gelooft u dat niet? Kom, wordt weer kind met de kinderen en ontvang de Sint die middag met uw enthousiasme van wel eer. Zien wij el kaar. Ik hoop het van harte! ,ic van vv ci- de geest vrije bewerking van de mid deleeuwse Beatrijs-legende. Petrus Cornells Boutens werd in Mid delburg 20 Februari 1870 géboren. Hfl studeerde klassieke letteren in Utrecht, was leraar in Voorschoten, maar leef de sedert 1904 als ambteloos burger in Den Haag, waar hij 14 Maart 1943 stierf. In vele gedichten vooral in zijn eerste verzen is Boutens moeilijk te begrijpen. Hij doet wat geforceerd aan, speelt met woorden en maakt het de lezer moeilijk in zijn gedachten bin nen te dringen. Maar later schreef hij verzen, zo puur van taal en met zo'n zui vere stemming, dat hij tot onze belang rijkste dichters gerekend moet worden. Zijn „Beatrijs" noemden wij reeds en verder wijzen wij op „Stemmen", „Ver geten liedjes", „Carmina", „Lente maan", „Zomerwolken" en „Bezonnen verzen". Van Boutens laten wij hier dien» „Paasch-Avond" volgen. De schaduw overdauwt het gras En koelt het heete stof Het graf is ledig als het was, En eenzaam rijst de hof Wij hebben Hem den langen dag Gezocht en staag gemist. Wij spraken menig, die Hem zag, En niemand, die Hem wist Mijn ziel is ziek naar rust, maar rekt Haar wake en kommernis In vrees, dat zij haar voeten strekt En voelt hoe moê zij is Hart dat Hij zeker vinden zal Wat doolt gij her en der? De schemering verdekt het dal En Emmaüs is ver. Een 28-jarige Haarlemse automon teur J. K. is terzake van diefstal van een personenauto te Antwerpen door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Evenals voor de rechtbank, had de automonteur hardnekkig ontkend de auto te hebben gestolen. Hij zeide de wagen te hebben gekocht van een particulier wiens naam hij zich niet meer kon herinneren. De politie had de auto gevonden, gestald in een gara ge in Haarlem. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 238, Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemen daalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. tel. K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3