Nieuwe paleisrevolutie in Egypte PRESIDENT NAGUIB AFGEZET Wegens verstandhouding met de Mohammedaanse Broederschap Prins Charles van Engeland viert zijn zesde verjaardag Gangsters maken Bonn tot „Chicago a/d Rijn" D. C. Prins, verbitterd, terug in Nederland a Dozijn gewonden bij hevig gevecht in café Vierhonderd kilometer op de autoped Mijnramp in de Verenigde Staten Om erfenis van 25 millioen gld. Mendès-France in Quebec aan gekomen Vader en zoon gedood Troonopvolger wil spoorwegingenieur worden en misschien rivierloods Geen zon meer gezien sinds Mei Zeven gewonden bij autobotsing Staten der Antillen ontbonden Militaire truck in de sloot Ook politieagent mishandeld Het weer MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 78ste JAARGANG No. 26144 Zestien doden Pleidooien van 14 uur in Bata-geding Motor in volle vaart op onverlichte trailer Na tien maanden gevangenschap in Indonesië vl -. i Twee doden ACHT DIEVEN EN HELERS GEPAKT Inbraken in Lisse en Vinkeveen opgehelderd Aangereden wielrijder overleden Helderse vissersboot in zinkende toestand MOTOR-BROMFlETSKLEDINGl VROUW KREEG MESSTEEK IN NEUS BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIfclARIfcP 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De president van de Egyptische republiek, generaal Mohammed Naguib, •s gisteren bij besluit van de Revolutionnaire Raad ontheven van al zijn 'Uncties. In de motivering van dit besluit zegt de Raad, dat er inlichtingen z'jn binnengekomen, waaruit blijkt, dat de generaal op de hoogte was van ®en complot, dat door de Mohammedaanse Broederschap tegen de regering- Wasser was gesmeed, en dat hij ermee instemde. Bedoelde inlichtingen zou den afkomstig zijn van twee vooraanstaande leden van de Broederschap, die gistermorgen vroeg in de Sjoebra-wijk te Caïro zijn gearresteerd na een Vuurgevecht, waarbij vier personen zijn gedood. De ene arrestant is Joseph vallat, die ervan beschuldigd wordt leider te zijn van het geheime leger van de Broederschap, en de andere is Ibrahim el Tajib, die aan het hoofd zou staan van de afdeling Cairo van dit leger. Twee leden van de Revolution- Uaire Raad, generaal-majoor Abdel Hakim Amer en kolonel Hassan Ibrahim, hebben generaal Naguib op de hoogte gebracht van het besluit tot zijn Afzetting. Generaal Abdel Hakim Amer is op- perbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten. Kolonel-vlieger Hassan Ibrahim is minister voor „zaken van het presidentiële paleis." Het onderhoud met Naguib duurde ongeveer een uur. De afgezette president verzocht daarop afscheid te mogen nemen van de officieren van de paleiswacht, het geen hem werd toegestaan. Vervol gens gaf hij zijn adjudant opdracht al zijn persoonlijke eigendommen te verzamelen, waaronder een boek van dr. Howard Rusk, dat hij blijkbaar aan het lezen was, getiteld „Living with a disability, at home, at work, at play". Generaal Naguib poseerde kalm voor de aanwezige persfotogra fen en liet zich toen door kolonel Ibrahim naar zijn limousine geleiden, die onder zwaar militair en politie- escorte naar een van de buitenwijken van Caïro reed. Een steenkoolmijn in West-Virginia, die als een van de veiligste en modern ste in deze staat werd beschouwd, is voor 15 ingesloten mijnwerkers een brandend graf geworden, nadat de auto riteiten het besluit hadden genomen de reddingspogingen op te geven en de Uiijn af te sluiten. Ook buiten werd een arbeider ge dood bij de explosie die Zaterdag plaats Vond, waardoor net dodencijfer 16 be draagt. Het vuur, dat nog altijd diep in de grote Jamison-mijn woedt, heeft gister ochtend weer gas vrijgemaakt en bin den drie kwartier nog twee explosies Veroorzaakt. Op oen vergadering van Autoriteiten, vertegenwoordigers van de Vakbond en de onderneming, kwam men fot de slotsom dat verdere reddingspo gingen hopeloos waren en alleen maar de 'evens van de reddingsploegen in ge- Vaar zouden brengen „Het was het Zwaarst besluit dat we ooit hebben Jdoeten nemen", vei klaarde James Westfield directeur van de afdeling Gezondheid en Veiligheid van het Fe derale Mijnbureau in Washington. John L. Lewis, voorzitter van de •■United Mine Workers" kwam uit Washington over. Hij zei dat hij het be sluit tea. .volle begreep. Ruim veertien uur hebben tezamen e Pleidooien geduurd in het civiele geding om het eigendomsrecht van het ataconcern en meer in het bijzonder jj*n de Nederlandse Bataschoenfabriek es' en de daarbij behorende win deis, ter waarde van ongeveer 25 mil- ïoen gld. Het Amsterdamse Gerechts- nuf, voor wie de pleidooien in hoger beroep werden gehouden, zal Donder dag 23 December uitspraak doen. Het geding gaat tussen de halfbroer 'an de stichter, Jan Bata in Brazilië en be zoon van de stichter, Tomas Bata Jr. ■?y de dood van de stichter werd in oiens brandkast een koopacte gevonden, waarbij Jan Bata het gehele concern gekocht zou hebben. Do Zoon kreeg slechts een legaat. Hij heeft nu in verschillende landen ge daan gekregen dat de rechterlijke in stanties de koopacte ten name van Jan ata ongeldig verklaarden en hij als Eigenaar van het concern werd erkend. Alleen in Nederland is dit gefaald want "e Amsterdamse rechtbank heeft het eigenóomsrecht van Jan Bata erkend ®n dus de geldigheid van de koopacte. In hoger beroep heeft mr. Korthals •"•ltes namens Tomas Bata J. hiertegen verzet aangetekend en uitvoerig be oogd dat de koopacte ongeldig moet zijn. Mr. C. Baron de Vos van Steenwijk betoogde namens Jan Bata daarentegen de koopacte wel geldig is en ver weet de tegenpartij dat zij Jan Bata erdacht heeft gemaakt omdat hij tij- ens (je oori0g geen partij heeft geko- voor de geallieerden. Volgens de Pleiter deed Jan Bata dat niet omdat 'J zijn bedrijf in Tsjechoslowakije met e vele duizenden arbeiders wilde widen uit de handen van de Duitsers, u' is gebleken uit brieven, die naar et Westen zijn gesmokkeld. Talrijke lange stukken en boekwerken allerlei talen werden het Gerechtshof r bestudering overgelegd. is de Franse minister- Re» ient' p*erre Mendès-France, ver- h„ door zijn echtgenote en een klei- medewerkers, per vliegtuig aan- VIi "'hen in Quebec. Hij werd oi het hadese verwelk°md door de Ca- in Quebec, a.m. verwei luitenant-gouverneur Gaspard don'JCLIX' De erewacht werd gevormd Vaami i Ro'Val 22nd Regiment, dat het j*?hdel 1921 voerde, dat het regiment in F,,,.,, '•ueft ontvangen foch van maarschalk tatir' erkentelijkheid voor de pres- uorlo» tijdens de eerste Wereld licht °P Franse slagvelden heeft ver- Paba c0 ,za' tien dagen in Ca- Voor "e Verenigde Staten verblijven. Volk no'," v!Ftrek heeft hjj het Franse Mjdimf 0 gevraagd om steun, toe- diender, Senegenheid „opdat onze sPfeek naro°verz?,e begrijpen, dat ik namens alle Fransen". (ReuterUP) Volgens ?slaanw Z0Uv,de Persattaché van de Guate- ambassade in Mexico, Arnaldo nog niet bevestigde ^"chte jalaans. antis, in zijn auto zijn vermoord. Daar zal generaal Naguib voorlopig verblijven in de villa Marg, een vroege re woning van de echtgenote van de Wafdistische oud-premier Moestafa Na- has, die thans door de staat in beslag is genomen. Volgens majoor Salem, de Egyptische minister van voorlichting, zal generaal Naguib niet terecht be hoeven te staan. In Februari van dit jaar is Naguib, die toen nog president en voorzitter van de Revolutionnaire Raad was, van al zijn regeringsfuncties ontheven ten gunste van luitenant-kolonel Gamal Ab del Nasser, door velen beschouwd als de werkelijke sterke man achter het afzetten van koning Faroek. Naguib werd er toen van beschul digd zich dictatoriale macht te hebben willen toe-eigenen. Betogingen in Caïro, de tussenkomst van enige cavalerie- officieren en de bemiddeling van koning Saoed van Saoedi-.-rabië hebben er toen toe geleid, dat Naguib werd her steld in zijn waardigheid van president van de republiek. Het incident werd teen in een officiële verklaring ge noemd: „een voorbijdrijvende wolk aan een zomerse hemel". De gebeurtenissen van gisteren werden opnieuw vooraf gegaan door een bezoek van de Egyp tische minister van Voorlichting, majoor Saleh Salem, aan koning Saoed van Saoedi-Arabië, die aan het hoofd staat van een streng orthodox-Mohamme daans rijk. Kennelijk heeft men nieuwe interventie van deze vorst willen voor komen. De beschuldiging luidde ditmaal, dat Naguib verlaat hier zijn kantoor in het presidentiële paleis te Caïro. (Telefoto A.N.P.) Op de verkeersweg tussen Peize en Groningen botste Zaterdagavond tegen zes uur een motorrijder met duopassa gier in volle vaart op een stilstaande, onverlichte trailer. De motor schoot door tot de as van de trailer; de beide berijders waren vrijwel op slag dood. Het bleken te zijn de 33-jarige agent van politie uit Rotterdam Daniel Scheep stra, en de achter op de motor zittende vader van de politieman, de 56-jarige W. Scheepstra uit Groningen. De trailer stond rechts langs de weg te wachten op het passeren van een andere vrachtauto, teneinde enkele per sonen mee te kunnen nemen. De bestuur der ontdekte toei. dat het achter':cht van de auto defect was. Hij was juist het licht aan het repareren, toen een motor hem achterop i. De bestuurder pro beerde de aandacht te trekken door het afsteken van lucifers. Een der inzitten den van de auto rende de motorrijder tegemoet om hem te waarschuwen. Maar de politieman zag deze waarschu wingstekens niet, vermoedelijk doordat hij verblind werd door een hem tege moet komende auto, die volle lichten voerde. De motor sloeg met een klap tegen de trailer. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. de president op de hoogte was van een samenzwering van de Mohamme daanse Broederschap tegen de regering en daarmee instemde. Aanwijzingen in die richting waren al gegeven in de loop van het proces tegen de loodgieter Mahmoed Latif uit Caïro, die er van beschuldigd wordt in Alex- andrië acht schoten te hebben gelost op premier Nasser. Een van de andere drie beklaagden verklaarde vorige week, dat de Broederschap er op uit was een volksoproer te ontketenen en dan alle leden van het tegenwoordige bewind, behalve Naguib te vermoerden. Naguib zou dan vervolgens weer pre sident en premier worden. Zaterdag had de Egyptische rege ring uit protest tegen de vrijheid, die Syrië de Mohammedaanse Broeder schap zou toestaan, al haar ambassa deur teruggetrokken. Deze ambassa deur echter is generaal-majoor Ali Naguib, een broer van de afgezette president. De Syrische regering heeft de binnen landse pers en de leiders van de Mo hammedaanse Broederschap aldaar in middels nadrukkelijk verzocht alle an ti-Egyptische uitlatingen achterwege te laten, maar het wordt desniettemin zeer onwaarschijnlijk geacht, dat ambassa deur Naguib nog ooit naar zijn post zal terugkeren. In een bekendmaking van de Revolutionnaire Raad wordt gezegd, dat er voorlopig geen nieuwe president zal worden benoemd. Luitenant-kolonel Nasser zal zo lang de werkzaamheden van president uitoefenen. Volgens radio-Caïro hebben de offi cieren van het leger en van de politie hun eed van trouw aan premier Nasser vernieuwd en hem verzekerd van hun volledige en onvoorwaardelijke steun. Tweehonderd afgevaardigden, die de Egyptische vakbonden vertegenwoor digen, keurden te Caïro eenstemmig de beslissing van de Revolutionnaire Raad goed. (AFP—Reuter—UP) Gisteren is Engelands troonopvolger, prins Charles, zes jaar geworden. Er heerste een ongewone belangstelling voor deze gebeurtenis, maar het publiek is teleurgesteld, want toen de koninklijke familie te voet ter kerke ging, bleek de kleine prins er niet bij te zijn. Daardoor is het gerucht ont staan, dat hij verkouden is en thuis moest blijven op advies van de dokter. Niettemin is het een heerlijke verjaardag geworden voor de kleine man. De hele familie had zich op Palace verenigd, behalve „Grannie", groot moeder koningin Elizabeth, die thans een bezoek brengt aan de Verenigde Staten. Voor zij naar Amerika vertrok, heeft zij echter cadeaux voor de jarige prins achtergelaten. Prinses Anne. die nu vier jaar oud is, was de eerste die haar jarige broertje geluk mocht komen wensen. Zo gauw ze wakker was, duwde ze hem een ca deautje in de hand. De cadeaux van de andere familieleden kwamen pas tijdens het ontbijt. Natuurlijk kreeg prinses Anne van haar vader en moeder ook een kleinigheidje, omdat zij toch eigenlijk „ook een klein beetje jarig was". Zaterdagmiddag mochten Charles en Anne met hun ouders mee gaan kijken naar een jachtpartij in de bossen van Sandringham. Prins Phillip nam zelf aan de jacht deel. Aanvankelijk was het het plan geweest, dat Charles Zondag ochtend mee ter Kerke zou gaan, maar blijkbaar heeft hij een kou gevat, zodat zijn dokter het raadzamer vond, hem binnen te houden. Ook de autotocht in de middag kon hij niet meemaken. Ondanks de verjaardag van haar zoon had koningin Elizabeth gisteren nog een aantal officiële plechtigheden te vervullen. Op Sandringham House ont ving ze de achttienjarige Anthony Crowfoot, die. uit haar handen de gou den medaille ontving als de beste leer ling van de Middelbare School van King's Lynn. James Edward Emmer- son, die 52 jaar lang lid van de staf van huispersoneel van Sandringham is ge weest, kreeg de gouden Victoria-me- daille. In Januari gaat hij met pen sioen. Voor „Bonnie prince Charlie", die de bijnaam ..Chunkie" heeft, was het geen gewone verjaardag. Vanaf nu gaat zijn vader zijn opvoeding meer en meer beïnvloeden. Het accent ver dwijnt van danslessen en spelletjes met meisjes. Hij moet nu zwemmen en andere sporten leren. Ondanks de vele plannen voor zijn toekomst, is hem nog niet verteld dat hij eens ko ning zal zijn. Hij weet dat zijn moe der koningin is en dat daarom de mensen juichen en wuiven, maar van koninklijke opvolging heeft hij geen notie. Hij wil spoorwegingenieur worden en PRINS CHARLES is dol op mechanisch speelgoed. Maar, hij staat, evenals dat met andere jon getjes het geval is, nog niet vast in zijn schoenen. Toen hij deze zomer op een boot op de Theems voer met zijn ouders, toen zij Van hun wereldreis terugkeer den, verklaarde hij dat hij misschien toch liever rivierloods zou worden. Prins Charles zal nu geleidelijk be kend worden gemaakt met de wereld buiten het paleis. Zo wil zijn vader het. Verwacht wordt dat hij over twee jaar naar een school zal worden gestuurd en dat hij daar cricket leert spelen en bokslessen zal nemen. Zijn vader is een vurig polospeler, speelt een aardige partij cricket en houdt van zwemmen en ja gen. Hij is een boksliefhebber en weet zeer veel af van deze sport. De hertog wenst dat zijn zoon net als hij zal wor den. Langs alle wegen in de buurt van Bonn, Keulen en Düsseldorf razen op het ogenblik politiewagens, op zoek naar een bende gangsters, die zich heeft gespecialiseerd op nachtelijke overvallen op automobilisten. De politiemannen zitten met geladen pistool in hun patrouillewagens en heb ben opdracht terstond te schieten, wan neer een bevel tot stoppen niet wordt nagekomen. Reeds werd Zondagnacht in een voor stad van Düsseldorf een 23-jarige chauffeur doodgeschoten toen hij wei gerde te stoppen. Bij de achtervolgd i door de politie slipte de verdachte wa gen en sloeg om. De chauffeur tracht te in de duisternis te ontkomen, doch hij werd door de politie neergeschoten. De wagen bleek gestolèn te zijn, doch het is nog niet definitief uitgemaakt of het slachtoffer inderdaad tot de gezoch te bende behoort. De politie heeft enke le arrestaties verricht, doch ook daar bij is zij er niet zeker van, dat zij de echte autobandieten gevonden heeft. In elk geval gaan de auto-rovers nog steeds hun gang. Zaterdagnacht hebben zij bij Düsseldorf weer twee overvallen gepleegd. Donderdagnacht drongen zij zelfs in Bonn door en men spreekt over de bondshoofdstad reeds als van „Chicago aan de Rijn". Gejaagd en nog steeds verontwaar digd, verbitterd en bezield met haatge voelens, doch blij met zijn eigen be houden terugkeer en met onmisken bare dankbaarheid voor enkelen, die zijn vrijheid hebben bewerkstelligd, is Zaterdagmiddag met zijn vrouw en zoontje de Amersfoortse gymnastiek leraar D. C. Prins, een van de 35 tot 40 Nederlandse gevangenen over wie de laatste dagen zoveel berichten ver schenen zijn, met een K.L.M.-toestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Bij zijn aankomst heeft hij enkele dingen verteld over zijn behandeling in de Indonesische gevangenissen. Zijn woorden waren doorspekt met cynische opmerkingen over zijn gevangenschap, die hij ondanks een poging, die hij daar toe deed, kennelijk niet kon onder drukken. „We waren ongeveer met 40 man gasten van de president. Eten, drin ken en slaag kregen we cadeau Het waren onze kleine broertjes van de po litie, die dat deden. Deze jongens zijn tot alles in staat". De heer Prins heeft ongeveer tien maanden gevangen gezeten, nadat hij in Djakarta plotseling was gearresteerd. Acht jaar geleden ging hij met de 7- December-divisie naar Indonesië. In die tijd diende iemand, wiens naam de laatste tijd herhaaldelijk als kroongetui ge in de zaken Schmidt en Jungschlae- ger wordt genoemd, als burger onder hem in het leger, de Ambonees Toma- soa. De eerste twee maanden had hij met 16 man gevangen gezeten in een ruim te van vier bij vijf meter in een oud huis te Bandoeng, dat bij het politie bureau aldaar hoorde. Met verontwaar diging deelde hij mede in die tijd vrij wel niet gelucht te zijn. Licht en lucht waren er wel, ze vielen binnen door de glasloze ramen, die met prikkeldraad waren afgezet. Na twee maanden was hij overgeplaatst naar het vroegere Buitenzorg, dat thans Bogor heet en kwam daar onder wat hij noemde „de mobiele garde". Daar behoorde ik blijk baar tot een van de zes staatsvijanden", zei hij. „We zaten er cellulair. In to taal ben ik vijf of zesmaal in de zon geweest. Dat was in Mei geloof ik, toen Ze mij af en toe een gesprek van vijf minuten met mijn vrouw gunden. Dat geschiedde onder strenge bewa king met politiemannen met stengun en zo er bij en met secretaressen ïi.s' 'A: Op de rijksweg 16 ter hoogte van de kazerne in Willemsdorp is Zondag avond een auto-ongeluk gebeurd. Ten gevolge hiervan liepen zeven personen min of meer ernstige verwondingen op. Zij werden naar ziekenhuizen te Dor drecht vervoerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de lichtleiding van een in de richting van Dordrecht rijdende Belgische personen auto defect raakte en een er achter komende Nederlandse wagen in volle vaart tegen de Belgische auto opbotste. Vier van de vijf inzittenden van de waren de 33-jarige mevrouw J. H. uit Belgische auto bekwamen letsel. Het Burgerhout, de 47-jarige mejuffrouw J. van de B., de achtjarige B. van de B. en de 59-jarige P. B. uit Antwerpen. Van de vier inzittenden van de Nederlandse auto moesten er drie naar een ziekenhuis worden gebracht. Het waren de bestuurder, de 35-jarigè R. B., de 36-jarige A B. en de tienjarige H P. B., allen afkomstig uit Rotterdam. De landsregering der Nederlandse An tillen heeft de Staten van de Neder landse Antillen ontbonden. Er was reeds enige tjjd sprake van dat de Antillaanse landsregering tot deze maatregel zou overgaan, aangezien er voor de verga dering van de Staten reeds sedert enige maanden geen quorum te krijgen was. Een deel der statenleden wenste name lijk niet mee te werken aan een normaal functionneren van het college. Op het dorpsplein van St. Maartensvlot- brug zijn vanmorgen zes mannen met het kinderlijke vervoermiddel de auto ped gestart voor een tocht van vierhon derd kilometer langs het IJsselmeer. Het zijn zes employe's van een zuivelfabriek. naast me, die stenografisch noteerden wat ik tegen mijn vrouw zei". Hij zeide niet te kunnen zeggen waarom hij feitelijk gearresteerd was. Wel was hij enkele malen verhoord en daarbij van verschillende feiten beschul digd. Hij nam aan, gearresteerd te zijn als gevolg van bezwarende verklarin gen, die de Ambonees Tomasoa over hem zou hebben afgelegd. „Ik heb die man echter in geen jaren meeT gezien", zei hij. „Wat hij me in de schoenen schuift over een opdracht die ik hem zou hebben gegeven om kaarten te ma ken van TNI-posten in Bandung is klinklare onzin. Er is geen woord van waar". Een truck van de 35ste afdeling lichte Luwa, die in een colonne reed, is Zon dagavond tegenover het station Uitgeest in een langs de weg lopende sloot ge reden. Met moeite konden twee der drie inzittende militairen bevrijd worden. De bestuurder, de soldaat Ten Tije-Boon- kamp, uit Haaksbergen, is bekneld ge raakt. Toen men hem uit de cabine haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. De wachtmeester Kerstens. uit Deventer, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij enige uren later is overleden; de derde inzittende, de soldaat Groothuis, uit Arnhem, liep een shock op De co lonne was onderweg van Rucphen naai Den Helder. De militairen waren op her halingsoefening. De districtsrecherche van de Rijks politie te Amsterdam is er dit weekend in geslaagd een complot op te rollen van merendeels goede bekenden van de politie. In de nacht van 11 op 12 October j l. werd bij een firma in Vinkeveen voor f 12.000 aan textiel gestolen. Die zelfde nacht verdween in Lisse uit een pakhuis 150 kg koffie. In Amsterdam werden in de afgelopen week enkele gestolen costuums te koop aangeboden. Dank zij dit aanknopings punt kon de politie een 35-jariee. Am sterdammer en een 22-iarige Amster dammer aanhouden. Zij bleken de daders te zijn. De gestolen goederen waren grotendeels in de Haarlemmer meer verhandeld. Een zakenman aldaar was de heler. Op een boerderij werd de gestolen koffie aangetroffen. De zoon van de boer wist hier meer van. Hij had ook voor zijn 25-jarige verloofde een partij gestolen textiel gekocht. Toen de politie in de buurt van haar woning kwam verbrandde zij voor duizend gulden aan textieL Op verschillende adressen in de Haar lemmermeer zijn voorts een vijftigtal herencostuums, 40 pantalons en enkele honderden paren kousen achterhaald. Ook zijn gearresteerd een chauffeur uit Amsterdam en twee andere Amsterdam mers wegens heling. De 25-jarige ijzerwerker uit Tuindorp- Oostzaan, die Donderdagavond in bewus teloze toestand in de grasberm langs de Oostzanerdijk tussen Zaandam en Amsterdam-Noord werd aangetroffen en in zorgwekkende toestand naar het Wil li elminagasthuis werd overgebracht, is Zondag aan zijn verwondingen over leden. De Leidse automobilist, die hem aangereden heeft, is inmiddels aange houden. FRANKRIJK Abbé Pierre, de apostel dei daklozen, die enkele weken geleden wegens oververmoeidheid in een ziekenhuis was opgenomen, is thans weer hersteld. De boot van een Helderse garnalen- visser bevindt zich in zinkende toe stand tussen Vlieland en Texel. Het scheepje is door nog onbekende oor zaak lek geslagen. De drie opvaren den, onder wie de eigenaar, de heer A. Tot, zijn door een groepje van vijf vrijwilligers onder leiding van de heer H. Smit, oud-eerste stuurman ter koopvaardij, met een roeiboot van het zinkende scheepje gehaald en veilig op Texel aan land gebracht. Toen de heer Tot bemerkte, dat zijn boot water maakte en bij een nader onderzoek bleek, dat het gat niet te dichten viel, heeft hij zijn netten in brand gestoken, om de aandacht van de wal te trekken. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Vannacht weinig bewolking, wei nig wind, hier en daar mist en plaat selijk lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking, overwegend droog en vrij koud. Zwakke tot ma tige Zuid-Westelijke wind. Zon: 8.00-16.49. Maan: 23.16-13.12. (Van onze verslaggever) Een dozijn personen hebben Zater dagavond in een café aan het Singel te Amsterdam de inboedel kort en klein geslagen tijdens een vechtpartij, die veel weg had van een Amerikaanse Wild-Westfilm. De politie heeft twee der vechtersbazen gearresteerd. Een hunner mishandelde in het politiebu reau nog een agent. De aanleiding tot de veldslag was volkomen onbelangrijk. Om half tien kwamen twee mannen en twee vrou wen binnen en gingen aan de bar zit ten, waaraan reeds een jongeman met zijn verloofde zaten. Een der binnenge komen mannen, een 25-jarige koopman uit Amsterdam, maakte een opmerking tegen deze verloofde, hetgeen de jonge man, die naast haar zat, in woede deed ontvlammen. Hij raakte handgemeen j met de koopman, die geholpen werd I door zijn zwager, een 26-jarige koop man eveneens uit Amsterdam. De vrouw j van de caféhouder kwam op de vecht partij toegesneld en trachtte de vech tenden te scheiden, maar inplaats daar van bemoeiden ook andere cafébezoe kers er zich mede zodat er in korte tijd een -algemene veentpartij ontstond, waarbij scherven en brokstukken in het rond vlogen. Alleen al uit zelfbehoud moesten sommige cafébezoekers zich gaan verweren. De caféhouder kwam op het lawaai uit de keuken en tracht te aan de vechtpartij een einde te maken, doch integendeel, de strijd werd steeds heviger. De 25-j*rige koopman haalde een klein mes uit zijn zak en stak de vrouw van de caféhouder, met wie hij in gevecht gewikkeld was. in de neus. Zij vluchtte met een groepje medestrijders naar de keuken en ver schanste zichA In het café ging de strijd verder en van de inboedel bleef niet veel heel: tafeltjes, stoelen, barkrukjes, flessen, waarvan de hals afgeslagen waren, en glazen werden als wapens gebruikt en had men dat niet bij de hand dan ge bruikte men de blote vuist. Een dozijn personen nam aan de veldslag deel, waaraan eerst een eind kwam toen de inmiddels telefonisch gewaarschuwde politie ingreep en allen meenam naar het politiebureau Warmoesstraat. De 25-jarige koopman, die met een mes had gestoken, was gevlucht maar werd door de politie uit zijn woning gehaald en naar het politiebureau gebracht waar hij een agent tegen zijn onder lichaam schopte. De agent moest in het Binnengasthuis geholpen worden. De caféhouder heeft een ernstige oogwonde opgelopen en zijn vrouw bloedde he vig uit de neuswonde. Vrijwel iedere cafébezoeker had builen en schrammen opgelopen, de twee kooplieden ook hoofdwonden. Ze zijn allen in het Binnengasthuis verbonden. De koop lieden zijn in het politiebureau opge sloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1