Londen voelt weinig voor met Moskou gesprek Russische nota duidelijk gericht tegen ratificatie van Parijse accoorden R Naguib's val Postkantoorhouder door bandiet neergeschoten Politie door brand weggelokt SAS opent de luchtlijn over de Noordpool Historische ontmoeting boven de ijsvelden van Groenland Vloeibaar rattenvergif in zalmsla en koffie Dienstbode poogt hoteleigenares te vergiftigen Prix de Rome Bouwkunst voor ir. G. J. v. d. Grinten Strijd tegen de opstandelingen in Algiers ORR Radio-actieve regen in Tokio Nieuwe botsingen in Noord-Afrika VS. geven 100 K.G. splijtbare stof Fabrieksbrand te Aarle-Rixtel Het weer DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 o 78sfe JAARGANG No. 26145 EDEN WAARSCHUWT TECEN ONBEPERKT^ OPTIMISME Ha; °rde Huizen met wisselende mdeling van kamers bo,ru',Ia.1rbu^ w°rden thans huizen ge- zonder'i„^aarin d? b'nnenmuren met uit- r.. 'g Vfln die van keuken en bad- BRUTALE OVERVAL TE RAVENSTEIN Uitdaging aan Vishinsky Twee brandweerlieden door vallende muur gewond Verkiezingen voor Staten op Antillen Democraten boeken winst Bemanningsleden van „Willem Barendsz" maken val V ermageringspillen redden haar leven Nieuwe competitie indeling Besprekingen beginnen vanavond reeds KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD H. v. Leeuwen zilveren medaille Zes autopedridders te Bolsward aangekomen Nederland geen interesse voor KS.G.-lening 25,000 op no. 6511 Falcon Harris Tweedjassen Wisselvallig weer BVJRtAU SMEDESTRAAI 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Poslgiro 143480 Bijkant; Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNiltiARItr 28 cents per miilimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt llch het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 't avonds tel. 21544 De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis en op een bijeenkomst van de conservatieve partij in Leicester gesproken over de jongste uitnodiging van de Sovjet-Unie aan 23 Europese landen en de Verenigde Staten om op 29 November a.s. in Mos kou of Parijs een conferentie te openen over de vestiging van een „systeem Van collectieve veiligheid in Europa". In het Lagerhuis zei Eden, dat deze nota „openlijk en uitdrukkelijk" gericht is tegen de ratificatie van de Parijse overeenkomsten. De Britse regering acht het juist haar eerste taak deze overeenkomsten te doen ratificeren en van kracht worden. „Als wij in het Westen stabiliteit en een gemeenschappelijke doelstelling hebben bereikt, is de essentiële basis bereikt, waarop wij naar overeenstemming met het Oosten kunnen zoeken," aldus de Britse minister. eeds vóór Mohammed Naguib Zondag geheel van het Egyptische politieke toneel verdween, speel de hij al geen rol meer van betekenis. De jongste „staatsgreep" in Cairo vormde slechts het sluitstuk van een recente ontwikkeling. De regering van Egypte, de Revolutionnaire Raad, hield namelijk al geruime tijd Naguib, die Zogenaamd staatshoofd was, buiten alle belangrijke beslissingen. Men Vroeg hem niet meer om advies, men zond hem zelfs geen officiële stuk ken. Zijn presidentschap was nog slechts schijn. Premier Nasser en diens naaste medewerkers traden vol komen eigenmachtig op. Naguib, die twee jaar geleden d^or de jeugdige officieren, die Faroek ten Val brachten, naar voren geschoven Werd is nu door deze zelfde groep opzij gezet. En dit keer waarschijnlijk Voor goed. Onmiddellijk na de revolutie van Juli 1952 zocht de Revolutionnaire Raad naar een figuur die voldoende po pulariteit genoot bij het volk om als de leider van het nieuwe Egypte te fungeren. Generaal Naguib, die in de Palestijnse oorlog een soort natio- 5 iniïte J^as geworden, achtten zij Sddenge ofscho°n°Nagaüfb 'zeTgeendee'l de J en, aan de opstand tegen dl W^ng' Luitenant-kolonel Nasser, ue ieitelijke leider van de opstand, ver genoegde zich met de titel van vice- premier. Aanvankelijk schenen de 51- jarige generaal en de 34-jarige luite- hant-kolonel eendrachtig samen te Werken. De generaal reisde het land «oor om de Egyptenaren te winnen voor het nieuwe bewind, en inderdaad Werd hij overal het middelpunt van enthousiaste betogingen. Zijn opgang culmineerde in de benoeming tot pre- v. n benoeming die plaats vond m het begin van het vorig jaar, nadat r~Sypte officieel van een koninkrijk een republiek was geworden. Maar intussen Kwam het dagelijks bestuur over de natie in steeds sterkere mate in han- uen van Nasser. En een jaar nadat Naguib tot staats hoofd werd gekozen, trachtte Nasser hem weer uit deze functie te ontzetten, zogenaamd omdat de president dicta toriale neigingen vertoonde. Ook het Premierschap, werd de generaal ont nomen. Maar de tijd bleek nog niet rbp voor een zo drastische reorgani satie. Militaire vrienden van Naguib en de Koning van Saoedi Arabië dwongen de Revolutionnaire Raad de generaal weer als president te erken nen. En zo is het gedurende acht maan den gebleven. Maar intussen heeft Egypte in Juli een groot historisch ogenblik beleefd: tussen Cairo en Londen kwam een overeenkomst tot stand over de Suez- kanaalzone. De Britten zouden hun be zetting beëindigen. Aan een langdurig internationaal politiek conflict was ten slotte een einde gekomen. Maar het Anglo-Egyptisch accoord schijnt niet n®ar de zin geweest te zijn van presi dent Naguib. Hü zou zelfs hebben ge- *egd dat hü niet van plan was het verdrag door zijn handtekening te be krachtigen. Het is in ieder geval een *eit dat de Egyptische pers geen enkele verklaring van Naguib publiceerde men er toch algemeen groot enthousias ts in het land heerste over de bereikte dvereenkomst. Nu kan Naguib de uit voering van het accoord niet meer in l\/rWeg staan- Maar een andere en meer recente gebeurtenis heeft ten slotte de aanlei- S'hg gevormd tot de val van Naguib: drie weken geleden werd er te Alexan- jJjDë een aanslag gepleegd op premier totSser' De aanvaller bleek te behoren °t de Moslem Broederschap, een extre- distische organisatie die de huidige ^gering van Egypte omver wilde jjjipen. Onmiddellijk werd in het d6'e land een krachtige actie tegen de organisatie ondernomen. En teen de,/aak van de aanslag op Nasser beh dagen voor de rechtbank werd get^Meld, verklaarden verscheidene na ri'een' dat de Moslem Broederschap, t>- ne liquidatie van de Revolutionnaire i®d_, aan Naguib het herstel van de ®en J1 willen doen opdragen. Volgens q;. der getuigen zou Naguib zelfs in Man hebben toegestemd. opzet na wülen meewerken valt alsnog niet de ht,gaan' Maar in ieder geval hebben lution -arende getuigenissen de Revo- sel anaire Raad een goed voorwend- lastig11- de hand gedaan om van de t neuueii luegesiemu. "hoeverre Naguib werkelijk met de heeft Van de Moslem Broederschap President af te komen. In Tokio is gisteren een zware radio actieve regen gevallen. Op dat moment voerden in de stad Japanse en Ameri kaanse atoomgeleerden besprekingen over de gevolgen van atoom-straling op de mens. De conferentie, die vijf dagen zal duren, is op voorstel van de Japanners bijeen geroepen. kunnen^rfJfoii,,z^- n.aar, verkiezing De Amerikaanse deelnemers zijn dr. Verlangde talvfi1'- Ini® door hen (Walter Clause en dr. Eisebud, beiden mermdelmg te verkrijgen, «van de Amerikaanse atoomcommissie. bamer ontbreken. •"■an de bewoners Vvorrtc "=wu"ers van deze huizen flen ver!tln i?*anial lo®se scheidingswan- In antwoord op een vraag van de socialist Harold Wilson zei Eden: „Elk voorstel, dat door een buitenlandse re gering aan ons wordt gedaan, zal in overweging worden genomen. Wij heb ben de deur nimmer gesloten en zullen die onder geen omstandigheid nu slui ten. Maar deze nota is duidelijk ge richt tegen bekrachtiging van de Pa rijse overeenkomsten. De leider van de socialistische op positie, Clement Attlee, had het initia tief genomen, dat tot deze verklarin gen leidde. Hij vroeg ook, of Eden voorstander was van volledige bespre king van de in de Sovjet-nota genoem de kwesties na de ratificatie van de Parijse accoorden. Het antwoord luid de, dat na de ratificatie een nieuwe toestand zou ontstaan, die, voor zo ver de Britse regering aanging, „de mogelijkheid van verdere besprekin gen" niet zou uitsluiten. In Leicester waarschuwde Eden zijn gehoor nog tegen onbeperkt optimisme, ofschoon hij voorstander was van een vreedzaam naast elkaar leven, „waar over de Russische en Chinese leiders hoe langer hoe meer spreken." Hoewel de internationale spanning tussen het Oosten en het Westen was verminderd, had de Russische politiek niet de minste wijziging ondergaan, voor zover het een van de belangrijke kwesties, zoals Duits land of Oostenrijk, betrof. In Moskou is inmiddels bekend ge maakt, dat de regeringen van Tsjecho- slowakije en Hongarije, de laatste zelfs „met vreugde", de Russische uitnodi ging om op 29 November te confereren hebben aanvaard. De Westelijke Grote Drie zullen hun vertegenwoordigers in Londen laten bij eenkomen om te beraadslagen over het antwoord op de Sovjetnota van 23 October, waarin een viermogendheden conferentie over Duitsland werd voor gesteld. Het is niet bekend, of daar ook gesproken zal worden over de laat ste missive uit het Kremlin. In ieder geval, zo werd in Londen meegedeeld, zullen de Westelijke Grote Drie al hun bondgenoten raadplegen. In Washington achtte men het niet onmogelijk, dat de Sovjet-Unie de door haar voorgestelde conferentie in Mos kou tot elke prijs zal doorzetten om daar een aantal opvattingen te formu leren, die erop gericht zijn bepaalde landen, vooral Frankrijk, te weerhou den van ratificatie der Parijse accoor den. (ReuterUP) Ongeveer veertig Algerijnse opstan delingen hebben gisteren een aanval gedaan op het dorp Pasteur, dat dertig kilometer ten Noorden van Batna ligt, waar het hoofdkwartier van de Franse troepen in de provincie Aurès is ge vestigd. De aanval werd afgeslagen door de plaatselijke militie, maar het nachtelijk vuurgevecht duurde 5 en een half uur. Een van de verdedigers werd gedood. De opstandelingen hebben de telefoonverbindingen van Pasteur naar Batna en Algiers verbroken. In Midden-Algiers sneuvelde een sol daat van de Franse Unie bij een aan val door opstandelingen op het dorp Makoeda. Drie rebellen werden gedood. In heel Algiers is door de gouverneur- generaal een jachtverbod afgekondigd. In Tunis zijn twee botsingen tussen Franse troepen en „fellagha's" voor gevallen. Bij Djebel Bargoe sneuvel den twintig rebellen, onder wie de aanvoerder, ten Westen van Zaghoean nog eens twintig. In het geheel wer den twintig fellaghas gevangen geno men. (A.F-.P.) Op (Van onze correspondent) het postkantoor van Ravenstein is Maandagavond om kwart over zeven kort na sluitingstijd een uiterst brutale roofoverval gepleegd waarbij de kan toorhouder J. van Dienten, vader van een kinderrijk gezin, levensgevaarlijk gewond werd. Tijdens een poging om de geopende kluisdeur in het slot te gooien werd hij door een gemaskerde overvaller neergeschoten. Met een schotwond in de buik is hij, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramen ten, in het ziekeiihuis te Oss opgeno men, waar hij vannacht is overleden. Op het moment van de overval be vonden zich slechts de 20-jarige tele foniste mej. Boll en de kantoorhouder Van Dienten op het kantoor. De tele foniste kon ontsnappen toen Van Dien ten neergeschoten werd. De buit is gering, want juist voordat de ge maskerde overvaller met een revol ver in de hand door de dienstingang naar binnen drong, was het grootste deel van het geld in een postzak naar de trein gebracht. Nadat de onbekende de kluis beroofd had verdween hij in een personenauto Vannacht omstreeks drie uur passeer den elkaar twee vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS boven de ijsvelden van Groenland. De „Helge Viking" was van Kopenha gen opgestegen en koerste met de drie Scandinavische premiers aan boord via het Noordpoolgebied naar Los Angeles. De „Koninklijke Viking" volbracht de zelfde vlucht in omgekeerde volgorde. Dit toestel is vanmorgen om 8.18 uur te Kopenhagen gearriveerd, zeven minu ten voor het vastgestelde tijdstip van aankomst. De luchtvaartdienst over de Noordpool is hiermee officieel geopend. De vlieg tuigen uit Kopenhagen en Los Angeles wisselden langs radio-grafische weg groeten, die in de hangar op het Ko- penhaagse vliegveld Kastrupp te horen waren. Het vertrek van de „Helge Viking" onder gezagvoerder Poul Jensen werd voorafgegaan door een kleurrijke plech tigheid. De „Arild Viking", die eigenlijk zóu vertrekken, moest wegens techni sche moeilijkheden aan de grond blijven Z.K.H. Prins Knud, broer van koning Frederik die met koningin Ingrid op het ogenblik in Italië met vacantie is, was gekomen om afscheid te nemen van de Deense premier Hans Hedtoft, de Noor se premier Oscar Torp, de Zweedse premier Tage Erlander, en Z.K.H. Prins Axel, een neef van koning Frederik en voormalig directeur van de Deens-Oost- Aziatische maatschappij. Poul Reumert, een bekende Deense acteur, las een gedicht, „Twee zilveren Vogels" genaamd voor, dat voor deze gelegenheid was geschreven door de Deense dichter Hans Hartvig Seedorff Pedersen. (ReuterRitzauUP) De Poolroute heeft grote voordelen hoven de thans nog gebruikelijke rou tes. Het is de snelste verbinding van Europa met het gebied van de Stille Oceaan en het Verre Oosten. De be langrijkheid er van wordt wel vergele ken met het Suez- en het Panamaka naal en de Noordpool geniet dan ook voortdurend de intense belangstelling van de strategen. Thans is de Noordpool ook het domein van de bur gerluchtvaart geworden. De poolroute biedt naast de korte verbinding ook het voor de burgerluchtvaart grote voordeel, dat de weersgesteldheden in dit gebied voor de vliegerij zeer gun stig zijn. Het enige probleem is de navigatie, die in het Poolgebied bij zondere eisen stelt aan de piloot. Maar met de moderne apparatuur, die de laatste tijd op dit gebied is ontwik keld, is deze moeilijkheid niet onover komelijk meer. Tijdens het debat in de eerste politie ke commissie van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties over het vreedzame gebruik van atoomenergie, heeft de leider van de Amerikaanse de legatie, Henry Cabot Lodge, meege deeld, dat de Verenigde Staten honderd kilogram splijtbaar materiaal ter be schikking zullen stellen van experimen teel werkende atoomreactors in het bui tenland. President Eisenhower had hem gemachtigd deze bekendmaking te doen. De genoemde hoeveelheid is voldoen de om verscheidene atoomreactors in het buitenland te doen werken, aldus Cabot Lodge. Tussen hem en de Rus Vishinsky kwam het tot een woordenwisseling over de tastbare bewijzen, die beide landen hebben geleverd, dat zij bereid zijn mee te werken aan de ontwikke ling van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Cabot Lodge daagde de Rus uit de tekeningen te publiceren van een elec- trisch krachtstation, waar met atoomkracht een vermogen van 5.000 kilowatt wordt opgewekt. In het bui tenland bestaat grote belangstelling voor en nieuwsgierigheid naar dit pro ject, aldus Cabot Lodge, en de Sov jet-Unie zou er de practische toepas sing van atoomenergie ten zeerste mee dienen. (Reuter - UP) Vroeger dan normaal heeft Opper- Beieren gisteren zijn eerste sneeuwdek gekregen. Verleden jaar kwam de eer ste sneeuw pas omstreeks Kerstmis. U.P.) die voor het kantoor geparkeerd stond in de richting Herpen. Een particulier, die per auto een achtervolging inzette, moest wegens gebrek aan snelheid zijn poging na enkele kilometers opgeven. Opmerkelijk is dat op het moment van de beroving zich geen rijkspolitie in Ravenstein bevond. Deze was kort voor zeven uur naar het naburige kerkdorp Neerlangel gealarmeerd voor wat later bleek een onschuldige brand in een landbouwschuur. Ook van politiezijde werd de veronderstelling geuit dat deze brand opzettelijk gesticht is om de politie uit Ravenstein weg te lokken. Maandagavond omstreeks half één is brand ontdekt in de fabriek van de N.V. Brabantse Textiel Maatschappij Artex te Aarle-Rixtel. In enkele uren tijds waren de weverij, Je bontweverij, de spoelerij, de garage, de expeditieaf deling en een gedeelte der kantoren geheel verwoest. Behouden zijn de plucheweverij, de ververij, de pluche finish afdeling en het grondstoffenma- gazijn. Deze afdelingen hebben wel veel waterschade opgelopen. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Bij het bedrijf, dat nog voor een half jaar orders heeft, werd door 380 man personeel in twee ploegen gewerkt. Maandagavond om elf uur was de laat ste ploeg naar huis gegaan. Twee brandweerlieden uit Aarle-Rix tel, G. van Wetten en J. Verbeeten, wer den door een vallende muur gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Hel mond gebracht. Laatstgenoemde kon na behandeling naar huis terugkeren, Van Wetten heeft een enkel gebroken en en kele ribben gekneusd. De brandweer van Aarle-Rixtel kreeg assistentie van de brandweren van Eind hoven, Helmond en Gemert. Om drie uur had men het vuur gelocaliseerd. De verkiezingen, die voor de Staten der Nederlandse Antillen gehouden zijn, hebben het volgende resultaat opgele verd: Curagao: Nationale Volkspartij 5 ze tels (voorheen 5); Democratische Partij 5 zetels (4); Katholieke Volkspartij 1 zetel (2); Curagaose Onafhankelijke Partij 1 zetel (1). Aruba: Arubaanse Volkspartij 2 ze tels (4); Unie Nationaal Aruba 1 zetel 1); Arubaanse Patriottische Partij 5 ze tels (2). Voor Bonaire werd de heer Geharts (Abrahams) en voor de Bovenwinden werd de heer Lampe (Voges) gekozen. De heer Vlaun had in de oude Staten zitting voor de vreemdelingenpartij. Deze partij deed nu aan de verkiezin gen niet mee. Verrassend is, dat het democratische blok een totaal van 11 zetels (7) verover de, hetgeen voornamelijk te danken is aan de overwinning van de heer Yraus- quin (Arubaanse Patriottiische Partij) op Henny Eman (van de A.V.P.). Ook de overwinning van de heer Lampe op de heer Voges is een voor de democraten gunstige verrassing. Als gevolg van de uitslag der verkiezingen is de kans, dat de democraten regerings partij zullen worden, toegenomen. Twintig bemanningsleden van de walvisvaarder „Willem Barendsz", die thans in de haven van Willem stad op Curagao ligt, zijn door het breken van de leuning der loopbrug verbinding met de wal gevallen. Een aantal van hen kwam in het water terecht, de anderen vielen op de kade. Twee zijn in het hospitaal opgenomen, hun toestand is niet levensgevaarlijk. Op vele plaatsen in het Aures-gebied in Algiers worden dagelijks tientallen opstandelingen in arrest gesteld dooi de troepen, die oprukken tegen de voor een nieuwe golf van terrorisme verantwoordelijke rebellen. Hulppolitie en leden van één van de aan Frankrijk trouw gebleven stammen marcheren met een aantal gearresteerde opstandelingen naar de gereed staande politie-vrachtwagens af. (Van een verslaggever) Na een langdurig onderzoek heeft de recherche van het bureau Leidseplein te Amsterdam onder leiding van recher cheur J. Sjjstermans vannacht een ver giftigingszaak tot oplossing gebracht. Een 29-jarige dienstbode, die reeds in hechtenis was voor een verduistering, De commissie, belast met de indeling en de regeling van de competitie eerste klasse K.N.V.B., waarvan het bestuurs lid de heer G. Kruyver voorzitter is, komt hedenavond bijeen teneinde een ontwerp te maken van de competitie der eerste klasse verenigingen, zoals deze Zondag 28 November zal begin nen. De vereniging van Eerste Klassers zal op deze bijeenkomst vertegenwoor digd worden, terwijl voorts een repre sentant van de N.B.V.B. de besprekin gen zal bijwonen. Men hoopt het ont werp van de indeling\ nog deze week aan de bestuursleden van de K.N.V.B. te kunnen rondzenden, waarna ver wacht mag worden, dat op zeer korte termijn de indeling bekend zal worden gemaakt. Naar bekend zullen vier afdelingen van veertien eerste klasse verenigingen worden gevormd. Aan het einde van dit seizoen zullen van elke afdeling de negen best geplaatste clubs in aanmer king komen voor de voor het seizoen 1955/56 te vormen twee hoofdafdelin gen, elk van achttien elftallen. Na het seizoen 1955/56 zal uit de twee afdelin gen van achttien clubs en op een nog nader te bepalen wijze de hoofdklasse van de K.N.V.B. worden samengesteld. Men wil in April eventueel de Woens dagen gebruiken om competitie-wed- strijden te spelen. Het is niet uitgeslo ten te achten, dat in het tweede ge deelte van het seizoen ook de Zater dagen voor competitiewedstrijden zul len worden gebruikt. Een zevenjarig zoontje van de expe diteur Zeilemaker uit de Purmer liep Maandagmiddag langs de Purmeren- derweg aldaar tussen twee auto's van zijn vader door. Hij zag niet, dat een luxe auto uit Haarlem daar juist zou passeren. Deze reed hem aan. De kleine werd tegen de grond geslagen en overleed bijna onmiddellijk De chauffeur treft geen schuld. werd schuldig bevonden aan een po ging tot vergiftiging van haar werk geefster, een 37-jarige hoteleigenares uit het centrum van de stad. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zondag 26 September j.l. voelde de hoteleigenares zich onwel. Zij had pijn en kon haar werkzaamheden niet ver richten. Een dokter waarschuwde zij niet, omdat zjj wel meer last va» zenuwpijnen had. Enkele dagen later echter verhevigden zich de krampen. Zij moest in bed blijven en liet de huisarts en een internist komen. Deze stonden bij de diagnose voor een moeilijk pro bleem. Een week later begon het haar van de vrouw plotseling uit te vallen. De gedachten van de behandelende ge neesheer gingen toen onmiddellijk uit naar een mogelijke vergiftiging. Een onderzoek van het haar leverde geen resultaten op. Er werd geen arse nicum aangetroffen. Bij urine-onderzoek vond men echter een vrij grote dosis vergif. De onderzoekers stonden voor een raadsel. Deze dosis vergif had een dodelijke uitwerking moeten hebben. Later bleek dat het middel in verschil lende phases was toegediend. Aanvankelijk vermoedde de inmid dels ingeschakelde politie vergiftiging door middel van een ratten dodend middel, dat door de sanitaire dienst van de G.G.D. in het hotel was uitgezet. Een onderzoek door een politiedeskun dige wees echter uit dat dit niet ge bruikt was. Enige tijd later echter ontdekte een rechercheur, dat een drogist in de om- geving een flesje vloeibaar rattengif aan een van de personeelsleden van het hotel had verkocht. Deze dienst bode was inmiddels echter reeds in hechtenis gesteld wegens verduistering van f 1500 uit de kas van het hotel tijdens de vacantie van de eigenares. Een zeer langdurig verhoor in het Huis van Bewaring bracht tenslotte de waarheid aan het licht. Het plan, om de eigenares te vergif tigen, was midden September bij de dienstbode opgekomen, toen de ver duistering tijdens de vacantie van de eigenares aan het licht begon te komen. Zij kocht het flesje met vloei baar vergif en mengde dit 's avonds met een flinke dosis door een zalm slaatje, dat zij voor de eigenares had bereid. Zij zette het bord op de plaats waar de eigenares doorgaans aan tafel zat, riep haar en gebruikte de maal tijd met haar. Uiteraard had zij er goed voor gezorgd, dat het slaatje met gif door de eigenares werd verorberd. Hoewel het geheel was opgegaan, ble ken er geen „directe resultaten". Toen de dienstbode dit bemerkte mengde zij riog een keer een aanzienlijke do sis door een kop koffie. Dit werd oorzaak van de verhevigde pijnen van de eigenares. Inmiddels had de eigenares aan gifte gedaan van de verduistering, waarop haar dienstbode naar het Huis van Bewaring werd gebracht. De werking van het vergif openbaarde zich eerst enkele weken later. Waar- (Van een verslaggever) Tijdens een openbare zitting van het college van hoogleraren en docenten der Rijksacademie van Beeldende Kun sten in de aula van de Academie voor Bouwkunst te Amsterdam, heeft prof. dr. N. R. A. Vroom namens de jury medegedeeld, dat aan de Kroonis voorgesteld de gouden medaille, ver bonden aan de Prix de Rome Schone Bouwkunst 1954 toe te kennen aan de 27-jarige ir. G. J. van der Grinten uit Delft. Voor de zilveren medaille is voorgedragen de 30-jarige architect H. van Leeuwen uit Rotterdam. In de jury hadden zitting prof. dr. N. R. A. Vroom (vrz.), J. A. Snelle- brand, ir. B. Bijvoet, prof. F. A. Eschau- zier, prof. G. A. M. Holt, prof. N. Lans dorp en ir. C. van Traa. De opgave voor de slotkamp, waartoe de twee can- didaten waren toegelaten, was het ont werpen van een nieuw gebouw voor de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam op een terrein in Zuid aan de Rivierenlaan volgens een program ma, opgesteld door ir. Bijvoet Het juryrapport van de winnaar der gouden medaille gewaagde van een „zeer veelbelovend uitgewerkte con ceptie en een grootse visie". Ook het project van architect Van Leeuwen kreeg een prijzende beoordeling. schijnlijk heeft de eigenares haar le ven te danken aan de vermagerings pillen, die zij in die tijd regelmatig slikte. Door deze pillen verliet ook het vergif haar lichaam sneller dan normaal. De restanten van het rat- tenmiddel had de dienstbode verstopt in de zak van de stofzuiger. Het vermoeden is niet uitgesloten, dat de dienstbode slechts de bedoeling had, om de eigenares flink ziek te maken. Er is een uitlating van haar bekend, die in deze richting wijst. De eigenares is inmiddels weer vrij goed van de vergiftiging hersteld. Zij heeft een deel van haar haren, die uit gevallen waren, al weer terug. De zes arbeiders uit het Noord-Hol landse dorp St. Maartensvlotbrug die, zoals bekend, per autoped een tocht om het IJsselmeer zullen maken, zijn gis teravond na een tocht van meer dan tien uur te Bolsward aangekomen. Hier mee was de eerste etappe van hun IJs- selmeer-ronde afgelegd. De mannen moesten in Bolsward een feestelijke ontvangst ondergaan waarbij zelfs de burgemeester te pas kwam. Heel wat publiek stond de steppers op te wachten, terwijl bij het hotel De Wijnberg, dat als eindpunt van de eer ste etappe gold, een pierement klaar stond om de racers met een vrolijk mu ziekje te verwelkomen. De studenten van de middelbare zui- velschool hadden er voor gezorgd, dat er een open landauer gereed stond om de zes mannen een rondje door Bols ward te laten maken. Ook de burge meester van Bolsward was ter begroe ting aanwezig. De tocht wordt ook meegemaakt door een dorpsgenoot: een gepensionneerde wegwerker. Deze doet het echter per fiets. Blijkens een mededeling van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap bestaat er in Neder land geen belangstelling voor leningen uit het crediet, dat de Hoge Autoriteit van de Verenigde Staten heeft ontvan gen. In de 525ste Staatsloterij, vierde klasse, tweede trekking, is een prijs van f 25.000 gevallen op lot no. 6511. Advertentie (Tot Woensdagavond) Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. In de nanacht echter van het Noorden uit afnemen de bewolking, hier en daar lichte nachtvorst en plaatselijk mistvor- ming. Morgen overdag opklaringen en slechts hier en daar een bui. On geveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Zon: 8.02-16.47. Maan: 0.00-13.3L (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied heeft van de Britse eilanden komend de Noordzee bereikt. In de afgelopen nacht kwam voor het eerst in deze herfst vorst voor. Op verschillende plaatsen daalde de temperatuur tot beneden het vriespunt, dicht bij de grond werd hier en daar zelfs twee a drie graden vorst gemeten. Bij IJsland ligt een diepe depressie, waarvan een storingsfront vandaag ons land kan bereiken. Het is mogelijk, dat dit front vooral in het Westen en in het Noorden van ons land enige regen brengt, ondanks het feit, dat de baro meter zo hoog staat. In de komende nacht is zeer lichte nachtvorst te ver wachten. Morgen profiteren wij weer van een tijdelijke verbetering, maar het weer blijft ook daarna zeer wissel vallig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1